Cosy Italian Resto

Δευ-Κυρ: 13:00 μ.μ. - 12:30 π.μ.

13 Απρ 2019

Καθημερινή νωρίς γυρω στις 19.30 αποφασίσαμε να επισκεφθούμε οικογενειακώς το Ramino για να το δοκιμάσουμε, μίας και είμασταν στην περιοχή.

Χώρος (4/4):

Μικρός αλλά ωραίος, άνετος με θέα στον πολυσύχναστο δρόμο της Γλυφάδας. Άρχισε σιγά σιγά να νυχτώνει και έφεραν και κεράκια στα τραπέζια δημιουργώντας μια ωραία ατμόσφαιρα. Ο χώρος μάλιστα αντί να έχει τα γνωστά ναύλον διαθέτει ωραία τζάμια (νομίζω απο plexiglas).

Γεύση (2/4):

Καλή ποικιλία ιταλικών γεύσεων και κρασιών. Διαλέξαμε να δοκιμάσουμε:

1 σαλάτα του Καίσαρα (6.5/10)

1 πίτσα Μαργαρίτα (6/10)

1 Πίτσα με προσούτο (6/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Το σέρβις ήταν άψογο, επαγγελματικό, γρήγορο, ευγενικό.

Ένας σερβιτόρος και ένας βοηθός στην εξυπηρέτηση απο την αρχή. Ρώτησαν τι νερό θέλουμε πρίν απλά προσγειώσουν σαν άλλα εστιατόρια, το εμφιαλωμένο. Τελικά όμως με αυτήν την επιλογή είπα οτι αξίζει να ζητήσω εμφιαλωμένο νερό

Μας διευκρίνισε πως κάνουν την Μαργαρίτα μήπως δεν αρέσει κατι στα παιδιά. Μας έφερε μικρά πιρουνάκια για τα παιδιά και μας ρώτησαν με τι σειρά να σερβίρουν τα πιάτα.

Ήταν συνέχεια διακριτικά δίπλα μας για ότι χρειαστούμε και στο τέλος μας ξεπροβόδισαν κανονικά.

Value for money (3/4):

Για τα παραπάνω μαζί με 2 εμφιαλωμένα νερά και μια μικρή φιάλη Moscato D Asti με μικρή έκπτωση λογω etable πληρώσαμε κατι λιγότερο απο 40 ευρώ.

Σίγουρα δεν το λές φθηνό αλλά λογικό για την περιοχή, τον χώρο, το σέρβις και το μεγάλο μέγεθος που είχαν οι μερίδες. Το μόνο αρνητικό οτι δεν βρήκαμε κάτι που να μας εντυπωσιάσει ανάμεσα στις γεύσεις. Τις βρήκαμε μέτριες.

Συμπέρασμα:

Μετά απο ψώνια ή βόλτα στην περιοχή είναι μια καλή πρόταση για 1 κρασάκι και κάτι να τσιμπήσεις παράλληλα.

23 Αυγ 2018

Το Ramino είναι ένα “love me or hate me” μαγαζί. Ή, καλύτερα, για να το προσαρμόσουμε σε μια πιο εστιατορική φράση είναι “eat me or beat me”.

Καταρχάς ανήκει στον Όμιλο Καστελόριζο. Κάποιοι ενθουσιάζονται στο άκουσμα του ονόματος, ενώ κάποιοι άλλοι βγάζουν φλύκταινες στην ιδέα της “αλυσίδας” και της συχνής υπερκοστολόγησης που τη συνοδεύει.

Μάλιστα οι φλύκταινες αυξάνονται από το γεγονός ότι είναι το μόνο ιταλικό εστιατόριο του Ομίλου, άρα δεν έχουμε να κάνουμε με μια αλυσίδα που εξειδικεύεται σε μία συγκεκριμένη κουζίνα, ώστε να μπορούμε να περιμένουμε συνεχή βελτίωση και εξέλιξη.

Ο χώρος του είναι κι αυτός eat me or beat me. Σχεδιαστικά ακολουθεί το ύφος της ονομασίας του (στα Ιταλικά rame σημαίνει χαλκός) κι έτσι έχει αποχρώσεις στο χρώμα του χαλκού και αρκετές χάλκινες λεπτομέρειες οι οποίες συνδυάζονται αρμονικά με λίγο πράσινο. Τα καθίσματα δεν είναι και τα πιο βολικά της Γλυφάδας. Όλα καλά ως εδώ. Το beat me, της υπόθεσης, προκύπτει λόγω του αρκετά μικρού μεγέθους του εστιατορίου, το οποίο είναι σε μεγάλο βαθμό καλυμμένο από πλαστικές τζαμαρίες. Κάποιοι θα το βρουν ζεστό και γλυκό, κάποιοι άλλοι όχι αντάξιο του ονόματος “Καστελόριζο”.

Το σέρβις ακολουθεί το ίδιο μοτίβο. Από τη μία έχουμε τους ομοιόμορφα και προσεγμένα ντυμένους σερβιτόρους. Από την άλλη έχουμε το ότι θα σου φέρουν το εμφιαλωμένο νερό χωρίς να το ζητήσεις και, μάλιστα, ίσως σου χρεώσουν ένα ακόμη στο τέλος, ασχέτως αν δεν ήπιες δεύτερο. Από τη μία, επιπλέον, έχουμε το ότι θα σου γεμίσουν το ποτήρι με ευλάβεια και στυλ, όντας, ταυτόχρονα, όσο ευγενικοί θέλεις. Από την άλλη μπορεί και να περάσεις κάμποση ώρα με άδειο ποτήρι, μέχρι να δουν ότι χρειάζεσαι refill. Από τη μια στο τέλος θα σε κεράσουν το κατιτί, ενώ από την άλλη, δεν αποκλείεται να κάνουν λάθη στην απόδειξη ή να σου φέρουν άλλο πιάτο αντί αυτού που παρήγγειλες. Φυσικά, θα είναι πρόθυμοι να διορθώσουν το λάθος τους, αλλά δεν θα σε ταράξουν και στις συγνώμες.

Το φαγητό είναι και αυτό eat me or beat me. Το μενού περιλαμβάνει ορεκτικά, σαλάτες, πίτσες, ζυμαρικά, ριζότο και κρεατικά. Εξαιρουμένων των κρεατικών, τα υπόλοιπα, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, κινούνται όλα στην κλίμακα 8,5-13,0€. Δηλαδή, αρκετά για τα πρώτα πιάτα, συνηθισμένα για τα κυρίως.

Πρώτο eat me or beat me, στο φαγητό: το κουβέρ. Άσπρα και μαύρα ψωμάκια. Eat. Κρύα. Beat. Με (σαν) χειροποίητα κριτσίνια. Eat. Τίγκα στο λάδι. Beat. Συνοδεύονται από yummy ντιπ πέστου βασιλικού με ρικότα και ροζ πεπέρι on top. Eeeeat. Κόστος: 1,8€ κατ’ άτομο. Beeeat.

Δεύτερο: Σαλάτα Caprino με σπανάκι, ρόκα, εσκαρόλ, καραμελωμένα καρύδια, φρούτα του δάσους, κατσικίσιο τυρί, βινεγκρέτ κόκκινων φρούτων (9,5€). Όμορφη παρουσίαση. Eat. Καλή ποιότητα και ποσότητα υλικών. Eat again. Όταν γεύεσαι τη βινεγκρέτ: beat. Ο συνδυασμός της με τα υπόλοιπα υλικά πιο πολύ χαλάει το τελικό αποτέλεσμα, παρά το αναδεικνύει. Καβουρδισμένα καρύδια: τη σώζουν, την ανεβάζουν, την κάνουν ξεχωριστή. Eat.

Τρίτο: Risotto Milanese, με σαφράν και βοδινή ουρά (13€). Ξανά όμορφη παρουσίαση. Eat. Το λίπος στο κρέας αναζητήθηκε, μα τζίφος. Eat. Το σαφρόρυζο ήταν σχετικά πιπεράτο. Eat. Η συνολική γεύση όμως ήταν κάπως μπεδεμένη. Όχι ξεκάθαρο eat, ούτε ξεκάθαρο beat.

Τέταρτο: οι πίτσες. Δοκιμάστηκαν η Αλλαντικών (ζαμπόν, πεπερόνι, προσούτο, πάπρικα, πέστο) και η Corona (πιπεριά, πεπερόνι, ρόκα, porchetta). Και οι δύο στα 12,5€. Ήρθαν σε ψηλή βάση, με ένα γιγαντιαίο τσιμπιδάκι για τα φρύδια (όντως), να τις συνοδεύει για το σερβίρισμα. Eat. Με αρκετά καλή ζύμη. Eat. Με λαδίλα (ευτυχώς όχι πολλή). Beat. Με αρκετά νόστιμη σάλτσα ντομάτας και τυρί. Eat. Με αρκετά καλή ποσότητα υλικών από πάνω. Αξίζουν αρκετά.

Εξαιρέσεις προς επιβεβαίωση του κανόνα:

* Just Beat It: Calamarata, δηλαδή ζυμαρικά με καλαμάρι, γαρίδα, πράσο, μύδια και καυτερή πιπεριά (14,5€). Ζυμαρικά σαν φαρδιές κυλινδρικές ταλιατέλες. Χωρίς αίσθηση καυτερού. Με μέτρια κόκκινη σάλτσα. Χωρίς τα θαλασσινά που χρησιμοποιήθηκαν να δίνουν το παραμικρό στη γεύση. Απλά κοκκινιστά ζυμαρικά. Αν τα αποζητάς θα σου αρέσουν, αν όχι, απόφυγέ τα καλύτερα.

** Just Eat It: Gnocchi Fonduta, ήτοι νιόκι με κρέμα παρμεζάνας, μοσχοκάρυδο και λάδι μαύρης τρούφας (9,5€). Έλα να μιλήσουμε για τρούφα. Έλα να την αναλύσουμε για ώρες. Γιατί αυτό το πιάτο το αξίζει. Αν αγαπάς την τρούφα, μην το χάσεις. Η γεύση είναι έντονη, αρκετά έντονη. Δεν είναι λεπτή. Είναι μια βόμβα για τον ουρανίσκο σου. Αν σου αρέσουν οι εκρήξεις, δοκίμασε αυτά τα νιόκι. Η σάλτσα τους, την πρώτη φορά ήταν βελούδο, τη δεύτερη ένα κλικ πιο σφιχτή. Δεν πειράζει. Η γεύση τους ήταν ακριβώς η ίδια. Εκρηκτική.

Αλκοόλ δεν δοκιμάσαμε για να έχουμε άποψη για το την ποιότητα και το κόστος του. Αρκεστήκαμε στο νεράκι. Την πρώτη φορά τους προλάβαμε στο τσακ να μην μας ανοίξουν εμφιαλωμένο και να φέρουν κανάτα. Τη δεύτερη δεν τα καταφέραμε και καθώς, μάλλον, μας θυμόντουσαν από την πρώτη, έφεραν και δεύτερο εμφιαλωμένο μόλις τελείωσε το πρώτο, το οποίο χρεώθηκε κι ας μην ανοίχθηκε ποτέ. Beat.

Τουλάχιστον μαζί με το τσέκι έρχεται κέρασμα σφηνακίου λιμοντσέλο. Eat.

Ο οικονομικός απολογισμός των επισκέψεών μας ήταν τσουχτερός. Ένα πλήρες γεύμα δύο ατόμων θα πλησιάσει, πιθανώς, τα 30€, κατ’ άτομο, μετά ποτού. Ίσως τα ξεπεράσει κιόλας. Βέβαια, οι μερίδες είναι αρκετά χορταστικές και οι τιμές όχι ιδιαίτερα προσγειωμένες. Αν, λοιπόν, το γεύμα στο Ramino αντιμετωπιστεί περισσότερο σαν τσίμπημα (με 3-4 πιάτα ανά δύο άτομα) θα είναι και πάλι σχετικά χορταστικό, χωρίς να είναι αντίστοιχα υπερκοστολογημένο. Υπολόγισε γύρω στα 20-25€ για μέτριο κορεσμό σε αυτή την περίπτωση.

Εν κατακλείδι, το Ramino είναι eat me or beat me. Τρώγεται στις γεύσεις (3,5/4), τρώγεται στο στυλ, τρώγεται σε μερικά κομμάτια της εξυπηρέτησης (2,5/4). Είναι για ξύλο στο οικονομικό, είναι για ξύλο σε κάποια άλλα κομμάτια της εξυπηρέτησης, είναι για ξύλο και στον τομέα άνεση.

Προτείνεται σαν κάτι αρκετά νόστιμο, όχι για κάθε φορά όμως, ούτε για να έρθεις από μακριά για χάρη του, όμως ο Αθηναϊκός νότος αξίζει να κάνει μια βόλτα για μια δοκιμή.

• Αν αποφασίσεις να το δοκιμάσεις, προς θεού, μη χάσεις τα νιόκι με την τρούφα, ειδικά αν είσαι τρουfan.

04 Σεπ 2017

Λίγο πριν μπούμε στις χειμερινές υποχρεώσεις μας (επιτέλους), είπαμε να χαβαλεδιάσουμε λίγο ακόμα. Καιρό έψαχνα ένα νέο εστιατόριο να δοκιμάσω και ήμουν αποφασισμένος! Εκεί που όμως είχα θέμα... ήταν στην επιλογή. Έβλεπα το ένα, έλεγα καλό είναι. Μήπως να πάμε σε αυτό καλύτερα όμως;

Τελικά το πήρα απόφαση και επέλεξα Ιταλικό. Μπήκε και η παράμετρος για καφεδάκι στην παραλιακή πρώτα, οπότε περιόρισα και τις επιλογές. Είχα φροντίσει κάποιους μήνες νωρίτερα να στείλω και τον Μπούτση να κάνει γευστική δοκιμή, έδωσε το ΟΚ... οπότε βρήκαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε το τέκνο του ομίλου Καστελόριζο.

Δευτέρα βράδυ 28/8/2017 με πολύ κίνηση σε γνωστό cafe-restaurant της παραλιακής αλλά όχι τόσο κόσμο στην περιοχή της Γλυφάδας, βρήκαμε πολύ κοντά να παρκάρουμε, δίπλα από τις γραμμές του τραμ. Το Ραμίνο είναι κολλητά με το "αδελφάκι" του Mezze και μάλιστα αν καθίσετε στην άκρη θα ακούσετε και το διαφορετικό στυλ μουσικής που παίζουν. Σαν χώρος είναι μικρός, ειδικά ο εσωτερικός και για να πάτε στην τουαλέτα θα χρειαστείτε να κατεβείτε σκαλιά. Το στυλ του καταστήματος είναι χαλαρό, με αρκετά ψεύτικα φυτά. Τα τραπεζοκαθίσματα δεν δίνουν την αίσθηση πολυτέλειας αλλά μιλάμε για cosy εστιατόριο. Όπως θα έχετε διαβάσει "Rame" στα ιταλικά σημαίνει χαλκός, έτσι και στο Ramino εμπνευσμένο από το ομώνυμο χάλκινο μαγειρικό σκεύος με open κουζίνα, το εστιατόριο σας υπόσχεται πως θα απολαύσετε Ιταλική κουζίνα με κλασικές και ανανεωμένες συνταγές.

Η εξυπηρέτηση βρίσκεται σε πολύ υψηλό επίπεδο, με ευγενέστατα παιδιά στο σέρβις που έχουν εκπαιδευτεί κατάλληλα από τον όμιλο. Μας φάνηκε λίγο υπερβολικό βέβαια που μόλις άδειαζαν τα ποτήρια μας από νερό, βλέπαμε τους σερβιτόρους να τρέχουν να μας τα γεμίσουν. Ο Μπούτσης μάλιστα έκανε και ένα πείραμα να τελειώσει το ποτήρι του και το παιδί έτρεχε.... Υπερβολή. Ιδιαίτερα καλή εντύπωση μας έκανε επίσης και η άψογη χρήση ξένων γλωσσών, μιας και αρκετοί τουρίστες βρέθηκαν να τρώνε στον χώρο. Μόνο ψεγάδι, χωρίς ιδιαίτερη σημασία ήταν η (θεωρώ) μη έκπτωση του 10% λόγω E-table. Βέβαια κίνητρο της επίσκεψης μας δεν ήταν αυτή συμβολική έκπτωση.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές χωρίς να κουράζει. Περιλαμβάνει 7 πίτσες,3 ριζότα,5 σαλάτες,7 ορεκτικά (2 μπρουσκέτες,2 νιόκι, ταρτάρ, καρπάτσιο),9 ζυμαρικά και 4 secondi piatti (2 ψάρια,2 κρέατα). Για το τέλος υπάρχουν και 4 γλυκά. Εμείς φανήκαμε σχετικά λιτοί στην παραγγελία μας...

- Νιόκι Botarga με νιόκι από μωβ Περουβιανές πατάτες, γαρίδες και σάλτσα μπισκ στα 12.5 ευρώ. Τεράστιο πιάτο, μικρή μερίδα. "Ρε παιδιά η σάλτσα θυμίζει μαγειρίτσα" είπε ο Μπόυτσης. Πέρα από την πλάκα, νοστιμότατα νιόκι, φρέσκα. Όμως γευστικά δεν μας φάνηκε τίποτα το ιδιαίτερο.2 μεγάλες γαρίδες, ζουμερές και αυτό ήταν όλο. Ίσως κάποιο καρύκευμα χρειαζόταν. Μας προσφέρθηκε πάντως τριμμένο αυγοτάραχο.

- Πίτσα αλλαντικών με ζαμπόν, πεπερόνι, προσούτο, καπνιστή πάπρικα και πέστο βασιλικού στα 12.5 ευρώ. Πεντανόστιμη, αξίζει να την πάρετε σαν κυρίως πιάτο. Τραγανή ζύμη χωρίς να φέρνει κορεσμό, πολύ καλή γέμιση με το τυρί να είναι ακριβώς όσο χρειάζεται. Tο καλύτερο πιάτο κατά τη γνώμη μου.

- Ριζότο παντζάρι με κρέμα κατσικίσιου τυριού και δεντρολίβανο στα 9 ευρώ. Εξαιρετικό πιάτο, ωραία χυλωμένο με έντονη γεύση. Έχει μια ευχάριστη γλυκύτητα χωρίς να κουράζει. Το κατσικίσιο τυρί είναι μια καλή σκέψη αλλά εγώ θα το τερμάτιζα με εξτρά παρμεζάνα.

- Casarecce με μανιτάρια στα 11.5 ευρώ. Πρωταγωνιστής του πιάτου ήταν φυσικά τα μανιτάρια, με κομμάτια πανσέτας σε βοηθητικό ρόλο και παρμεζάνα στην κορυφή. Αλ ντέντε πιάτο, ζουμερά μανιτάρια αλλά γενικότερα δεν μας ξετρέλανε. Έχουμε συνηθίσει να παστώνουμε τα ζυμαρικά με σάλτσες!

- 2 μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό στα 3 ευρώ.
- Κόκα Κόλα zero στα 2.5 ευρώ.
- Fanta στα 2.5 ευρώ.

- Lemon Curd στα 6.5 ευρώ. Μαρέγκα, μπισκότο, φρούτα του δάσους και σορμπέ βατόμουρο. Φρεσκοφτιαγμένο, ευπαρουσίαστο και γλυκό όσο πρέπει. Το σορμπέ βατόμουρο ταίριαζε στο όλο αποτέλεσμα. Το μπισκότο έρχεται σε μεγάλα κομμμάτια. Σερβίρεται σε ποτήρι.

- Cioccolato στα 7 ευρώ. Παγωτό σοκολάτας, κρεμέ σοκολάτας, κέικ σοκολάτας, honey comb και μαρέγκα. Πιάτο σαν πίνακας ζωγραφικής πραγματικά! Πολλές διαφορετικές γεύσεις που έδιναν ένα απίστευτα καλό αποτέλεσμα. Αν το φας μόνος σου ίσως μπουχτίσεις, η καλύτερη λύση είναι στη μέση. Αυτό το κρεμέ σοκολάτας...

Σύνολο στα 67 ευρώ.

Η τελική εντύπωση είναι σίγουρα θετική. Ο όμιλος Καστελόριζο δημιούργησε ένα καλό Ιταλικό εστιατόριο που προσφέρει μια Α εγγύηση ποιότητας. Από κει και πέρα, δεν μας άφησε ξετρελαμένους, ούτε φύγαμε με την ανυπομονησία πότε θα γυρίσουμε πίσω. Είναι μια καλή επιλογή, όμως το value for money θα μπορούσε να ήταν και καλύτερο. Ειδικά όταν πρόκειται για τον όμιλο Καστελόριζο που τα τελευταία χρόνια έχει λάβει σοβαρά υπ'όψιν του τους δύσκολους καιρούς που ζούμε και παίζει με αρκετά μενού και προσφορές.

Όπως και να'χει....

You can't make EVERYONE HAPPY... You are not PIZZA...