Ψαρομεζέδες

27 Ιούλ 2018

Η επίσκεψη στην ΨΑΡΟΣΚΑΛΑ ΠΕΙΡΑΪΚΗΣ έλαβε χώρα ένα δροσερό απογευματάκι καθημερινής μέσα στον Ιούνιο. Ο καιρός ιδανικός, λοιπόν, οπότε ψάχνοντας έναν προορισμό με τη γυναίκα μου για να επισκεφθούμε μετά η δουλειά, σκεφθήκαμε την Πειραϊκή.

Αφού λοιπόν παρκάραμε εύκολα, λόγω ημέρας και ώρας, ξεκινήσαμε τη βόλτα μας. Αυτήν τη φορά είπαμε να μην επιλέξουμε πάλι τα Βράχια της Πειραϊκής, που αποτελούσε σταθερή επιλογή σε προηγούμενες επισκέψεις μας, αλλά να δοκιμάσουμε κάτι καινούριο.

Εγώ, ήδη διαβασμένος και ενημερωμένος από το ask4food, είχα εντοπίσει το στόχο μας, οπότε στραφήκαμε προς την ΨΑΡΟΣΚΑΛΑ.

Ο χώρος αρχικά πιστεύω ότι αποτελεί και το μεγάλο της πλεονέκτημα. Δεδομένου ότι είναι υπερυψωμένος, επιτρέπει άμεση οπτική επαφή με τη θάλασσα, γεγονός που από μόνο του της προσθέτει αρκετούς πόντους. Κατά τα λοιπά, ο χώρος είναι πεντακάθαρος, άνετος, με μεγάλα τραπέζια, διαφόρων χρωμάτων.

Άριστα λοιπόν ως προς το χώρο/ατμόσφαιρα.
Άριστη θα είναι και η αξιολόγηση ως προς το service.

Η πρώτη θετική εντύπωση ήταν ότι μας πρότειναν να καθίσουμε στο μοναδικό άδειο ακριανό τραπέζι, μολονότι αυτό ήταν για τουλάχιστον 4 με 5 άτομα. Κατά την παραμονή μας, όλο το προσωπικό ήταν ευγενικό και χαμογελαστό, διαθέσιμο ανά πάσα στιγμή, κανένα παράπονο.

Στο τέλος μάλιστα κεραστήκαμε χαλβά και παγωτό, μέτρια σε γενικές γραμμές και τα δύο γευστικά, σαν κίνηση ωστόσο εκτιμήθηκε χωρίς αμφιβολία.

Ο κατάλογος με αρκετές επιλογές, ελαφρώς πιο «πειραγμένες» από τις αντίστοιχες των μαγαζιών της περιοχής. Για αρχή λοιπόν ήρθε ψωμί ψημένο με λαδορίγανη (στα 1,10 € ανά άτομο) και 1 μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (1,50 €). Η παραγγελία 2 ατόμων περιελάμβανε:

- σαλάτα αρμύρα (5.40 €), ικανοποιητική ποσότητα, κάπως σκληρή σε κάποια σημεία ωστόσο. Ανάμεικτες εντυπώσεις.
- πατάτες τηγανητές (3,20 €), μεγάλη μερίδα, τραγανές και πεντανόστιμες.
- γαύρος μαρινάτος (6,00 €), εξαιρετικός, προτείνεται ανεπιφύλακτα σε όσους συμπαθούν το συγκεκριμένο πιάτο.
- 1 μερίδα μικρές κουτσομούρες (9.40 €), καλοτηγανισμένες, συμπαθητικές γευστικά, ίσως ήθελαν λίγο περισσότερο αλάτι.
- καλαμάρι γόνος (6,80 €), επίσης συμπαθητικό.
- κριθαρότο γαρίδας με τρούφα (9,90 €), πολύ νόστιμο, μαζί με τον γαύρο μάλλον αποτέλεσαν τα καλύτερα πιάτα που δοκιμάσαμε. Δυστυχώς, είχαμε ήδη χορτάσει όταν ήρθε, αλλά το «τιμήσαμε» σε μεγάλο βαθμό.

- Από ποτά πήραμε 3 μπύρες 500 ml. Kaiser (στα 3.50 € έκαστη).

Από άποψη τιμών για τα παραπάνω δώσαμε περίπου 55 €, εάν εξαιρέσεις τα ποτά δηλαδή, είμαστε κοντά στα 45.

Ίσως ακούγονται πολλά, νομίζω ωστόσο ότι η τιμολόγηση κινείται σε λογικά πλαίσια, καθώς παραγγείλαμε αρκετά πιάτα για 2 άτομα (6 στο σύνολο), πολύ άνετα θα μπορούσαμε να είχαμε αποφύγει τουλάχιστον ένα από αυτά.

Πιστεύω δηλαδή ότι ένα κόστος περίπου στα 20 € ανά άτομο θα είναι ο κανόνας για ένα νόστιμο και χορταστικό γεύυμα (εκτός φυσικά εάν η παραγγελία περιλαμβάνει και κάποιο μεγάλο ψάρι, οπότε εύλογα ο λογαριασμός θα είναι υψηλότερος).

Συνολικά, η έξοδος στην ΨΑΡΟΣΑΚΑΛΑ στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία. Νόστιμα πιάτα σε λογικές τιμές, με πολύ καλή εξυπηρέτηση και σε ένα πολύ όμορφο περιβάλλον. Να πάτε...

02 Αυγ 2018

Παρασκευή βράδυ μέσα Ιουλίου και τα κορίτσια (δηλαδή η αφεντιά μου με την κολλητή) ήθελαν θάλασσα μιας και οι διακοπές αργούν ακόμα, μην πω ότι το φως δεν έχει φανεί ακόμα στην άκρη του τούνελ... Η αρχική σκέψη ήταν για το μαγαζί της Πειραϊκής που εμπιστευόμαστε εδώ και χρόνια αλλά στην πορεία η φίλη μου μου πρότεινε την Ψαρόσκαλα, την οποία και είχε επισκεφθεί αρκετές φορές στο παρελθόν με πολύ καλές εντυπώσεις. Εγώ, εκτός του γεγονότος ότι είμαι ανοιχτή σε νέες γευστικές προτάσεις, εμπιστεύομαι απόλυτα το γούστο της οπότε και κατευθυνόμαστε προς τα εκεί.

Αφού ρωτάμε αν υπάρχει διαθέσιμο τραπέζι, ο ευγενέστατος σερβιτόρος μας υποδεικνύει και πάρκινγκ για το αυτοκίνητο, γεγονός σωτήριο για την περιοχή. Αν και δεν υπήρχε τραπέζι στην πρώτη σειρά, ήταν όλα ρεζερβέ για μεγαλύτερες παρέες, η αμφιθεατρική διάταξη του μαγαζιού μας "βοήθησε" ώστε να έχουμε άνετη θέα προς τη θάλασσα. Ο χώρος, ο οποίος έχει περιγραφεί αναλυτικά από άλλους χρήστες, είναι όντως ο πιο προνομιακός της περιοχής και είναι καθαρός και περιποιημένος.

Άριστα παίρνει και η εξυπηρέτηση από όλο το προσωπικό του μαγαζιού, που ήταν πάντα πρόθυμοι να εξυπηρετήσουν και να ικανοποιήσουν κάθε μας επιθυμία με χαμόγελο... Χαρακτηριστικό ότι ζήτησα όπου αυτό ήταν δυνατό να μην μπει αλάτι και όντως τηρήθηκε... Θα κόψω μισή μονάδα που θα την προσθέσω στο value for money, που μάλλον και εκεί θέλει το 3,5. Ο λόγος; Πρώτον, ότι προσγειώθηκε το εμφιαλωμένο μπουκάλι με νερό (το οποίο συνεχίζει να με εκνευρίζει αλλά εκείνη την μέρα δεν είχα διάθεση να το συζητήσω πάλι) και δεύτερον, ότι όταν ήρθε ο λογαριασμός δεν είδα αν ήταν απόδειξη ή χαρτί παραγγελίας αλλά όταν ήρθαν τα ρέστα δεν υπήρχε η απόδειξη (γεγονός που με υποψιάζει... ).

Όσον αφορά το φαγητό, ο κατάλογος είναι ιδιαίτερα πλούσιος σε θαλασσινούς μεζέδες και εδέσματα... Εμάς η παραγγελία μας περιλάμβανε: Σαλάτα με γαρίδες (η οποία είχε ψιλοκομμένο μαρούλι και νόστιμες γαρίδες με ελαφριά σως, νόστιμη και δροσερή), χταποδοκεφτέδες (οι οποίοι συνοδεύονταν από μια αλοιφή μάλλον ταραμοσαλάτα και ήταν πεντανόστιμοι), μία σαρδέλες ψητές (φρέσκιες και καλοψημένες), στικς κολοκυθιού τηγανιτά χωρίς ίχνος λαδίλας και κριθαρότο με γαρίδες και τρούφα (ένα νοστιμότατο πιάτο και σας το λέει κάποιος που δεν είναι καθόλου fun της πάστας σε συνδυασμό με θαλασσινά)... Παρόλα αυτά δεν σταμάτησα να τρώω... Στην αρχή ήρθε ψημένο ψωμάκι με λάδι και ρίγανη, νόστιμο αλλά δεν το τιμήσαμε λόγω πολλών πιάτων και δεν θέλαμε να μπουκώσουμε...

Συνοδεύσαμε το γεύμα μας με δύο μπύρες και μία γκαζόζα και ο τελικός λογαριασμός ήταν, αν θυμάμαι καλά, λίγο πάνω από τα 45 ευρώ. Με λίγα λόγια αν και φαίνεται ότι είναι ακριβότερο από άλλα της Πειραϊκής τελικά δεν είναι, ενώ μπορώ να πω ότι σε πολλά από τα γνωστά εδέσματα είναι και φθηνότερο (ψιλό ψάρι, γαριδάκι, καλαμαράκι, αχινοσαλάτα κ. α. )...

Στο τέλος, μας κέρασαν νόστιμο πεπόνι και καρπούζι και υγρά μαντιλάκια για να φύγει η ψαρίλα. Με λίγα λόγια, η Ψαρόσκαλα είναι ένα μαγαζί της περιοχής που αξίζει επίσκεψη...

2-3 ημέρες μετά τον 15αυγουστο, άρτι αφιχθείσα από διακοπές σε αγαπημένο νησί, ψάχνω να βρω ένα εστιατόριο, ένα μεζεδοπωλείο, ένα κάτι τέλος πάντων που να είναι ανοιχτό για να συνεχίσω τα συμπόσια και στο κλεινόν άστυ.
Μάταια καλώ σε γνωστά και αγαπημένα μαγαζιά, οι μάγειρες και μαγείρισσες κάνουν τα μπάνια τους (δικαίως) και έχουν κρεμάσει τις κουτάλες τους προς ώρας...
Η παρέα θέλει θαλασσινά και αφιερώνω τουλάχιστον μία ώρα στη μελέτη κριτικών, έλα όμως που σε ό, τι καταλήγω είναι κλειστό για καλοκαιρινές διακοπές.

Τελικά έτερος της παρέας -γνωστός καλοφαγάς- μας βγάζει από το αδιέξοδο και προτείνει την Ψαρόσκαλα της Πειραικής, πρόταση την οποία ασπάστηκα με ανακούφιση!
Μετά σχετικής κράτησης (και παράκλισης το τραπέζι μας να βλέπει θάλασσα) φτάσαμε 4 άτομα στην Ψαρόσκαλα Παρασκευή βράδυ.
Ευγενικότατη υποδοχή και αφού δηλώσαμε τι θέλουμε να μας φέρουν από τα φρέσκα καλούδια (ψάρια και μαλάκια) που υπάρχουν στον ¨εκθεσιακό" πάγκο της εισόδου μας οδήγησαν στο στρωμένο τραπέζι μας.

Τα περισσότερα τραπέζια γεμάτα, στη συνέχεια της βραδιάς γέμισαν όλα, ο χώρος αρκετά προσεγμένος, καθαρός και τακτοποιημένος αν και λίγο απρόσωπος (κάτι που επάξια αναπληρώνει η ζεστή ευγένεια των παιδιών στο service).

Παραγγείλαμε ποικιλία ποτών (άλλος τσίπουρο, άλλος μπύρα και κρασάκι για μένα), η μπύρα έφτασε παγωμένη και απολαυστική σε αντίθεση με το -εμφιαλωμένο- νερό που είχε θερμοκρασία δωματίου και δεν πρόλαβα κάν να το επιστρέψω ζητώντας νεράκι σε κανάτα αφού η ταχύτατη κοπέλα στο service είχε ήδη γεμίσει τα ποτήρια μας όσο εμείς ανατρέχαμε στο menu.
Αυτή η αστοχία θα στοίχιζε μισή ντοματούλα (με τη ζέστη που είχε περιμένεις τουλάχιστον παγωμένο νερό) αλλά πρώτον δεν έχουμε 1/2 βαθμολογίες και δεύτερον με ικανοποίησαν τόσο πολύ οι υπόλοιπες γεύσεις που το λησμόνησα και το προσπέρασα.

Η παραγγελία μας:
Σαλάτα βραστών λαχανικών πολύ σωστά (ελάχιστα) βρασμένη με το λαδάκι-λεμονάκι της, πεντανόστιμη.

Μελιτζανοσαλάτα εξίσου πολύ καλή (συνήθως δε συμπαθώ τη μελιτζανοσαλάτα αλλά εδώ έχει αυτό την καπνιστή γεύση-όλα τα λεφτά).

Μύδια αχνιστά που φτάνουν σε βαθιά εμαγέ κατσαρόλα-γενναία μερίδα, καταπληκτικά, έξοχα, υπέροχα με το αρωματικό ζουμάκι τους, έγινε μάχη πάνω από αυτό το σκεύος.

Αθερινάκι τηγανητό - καλό, συνηθισμένη γεύση μεν καλό τηγάνι δε.

Ήρθε και η ψημένη σουπιά (επιλογή μας από τον "εκθεσιακό" πάγκο) σωστά ψημένη, κρατώντας το ζουμί της και κομμένη έτοιμη για σερβίρισμα, συνοδεία λαδόξιδου.

Ακολούθησε η τηγανητή κουτσομουρίτσα (επίσης επιλογή μας από τον "εκθεσιακό" πάγκο) αφρός, σωστό τηγάνι χωρίς λαδίλα -είχαμε προετοιμαστεί για το καλό τηγάνι από την αθερίνα που προηγήθηκε.

Σημειώνω -ακόμη μία φορά- ότι παρόλη την πληρότητα της Ψαρόσκαλας, η εξυπηρέτηση ήταν άψογη, αρκεί να αναζητούσες κάποιον από το service με τα μάτια και ήταν δίπλα σου, άμεση και αποτελεσματική, κάτι που δυστυχώς το συναντάς σπάνια σε χώρους εστίασης.
Επιπλέον bonus για τη σωστή χρονική αλληλουχία σερβιρίσματος των πιάτων μας, το ένα ακολουθούσε το άλλο με σωστή απόσταση μεταξύ τους, τόση ώστε να προλάβεις να γευτείς το πρώτο και να προσμένεις το επόμενο.

Μικρό faul όπως είπα το ζεστό νερό -δεν επαναλήφθηκε ευτυχώς- όπως και το λευκό χύμα κρασί, ποικιλία μοσχοφίλερο λέει(?) το οποίο ήταν άγευστο, άνευρο, χωρίς σώμα και άρωμα. Αυτό τελικά στοίχισε στην τελική βαθμολογία γεύσης την τέταρτη ντοματούλα, γιατί θεωρώ ότι και το ποτό που συνοδεύει το φαγητό πρέπει να είναι εξίσου αξιοπρεπές.

Λογαριασμός στα 90,00 euro, ίσως λίγο πιο πάνω από ότι αναμέναμε (δεδομένου ότι δεν πήραμε "χοντρό" ψάρι, παρά 8 κουτσομούρες και τη σουπιά), αλλά Πειραική είναι αυτή, πρώτο τραπέζι πίστα να βλέπουμε και θάλασσα, ε! αυτό έχει και το τίμημά του.
Κέρασμα καρπουζάκι-πεπονάκι ότι έπρεπε για να κλείσει η βραδιά.

30 Αυγ 2017

- Καλά δεν είπαμε όταν γυρίσουμε από τις διακοπές να ξεκινήσουμε διατροφή και πάλι ? Τουλάχιστον εγώ. Δεν βλέπεις πως έγινα 100 κιλα έγινα.
- Πάντα υπερβολικός είσαι σιγά ανέβηκες στην ζυγαριά ?
- Τι να ανεβώ ? Καταλαβαίνω από τα ρούχα μου πρέπει να ανεβώ
- Καλά εσύ έχει πρόβλημα στο μυαλό
- Τώρα το κατάλαβες ότι έχω πρόβλημα 6 χρόνια παντρεμένοι τώρα κατάλαβες ότι έχω κόμπλεξ με τα κιλά. Και που θέλεις να πάμε αυγουστιάτικα μεσημέρι όλα κλειστά θα είναι.
- Κάτι θα βρούμε ανοιχτό θέλει και ο μικρός να φάει χταπόδι …
Κάπου εδώ τελειώνει η συζήτηση με την σύζυγο αφού το θέλει ο μικρός, των έχουμε και έναν και καλομαθημένο όποτε άρχισα να αναζητώ μαγαζί ανοιχτό για φαΐ 21 Αυγούστου μεσημεριάτικο, και φυσικά να έχει χταπόδι. Τα μαγαζιά τις πειραϊκής δεν είναι στην εκτίμηση μου ψηλά αλλά διάβασα κάποιες κριτικές από χρήστες που εμπιστεύομαι οπότε αποφάσισα να πάμε στην ψαρόσκάλα.

Όντος ήταν ανοιχτά βρήκαμε πάρκινγκ αμέσως έξω από το μαγαζί.
2-3 παρέες στο μαγαζί που είναι μεγάλο με αρκετά τραπέζια κάτσαμε όπου μας άρεσε μετά από προτροπή του σερβιτόρου.

Αμέσως ήρθε κατάλογος, νερό εμφιαλωμένο …
Η παραγγελία μας
Χόρτα βλίτα
Βραστά λαχανικά
Σαρδέλα ψητή
Κριθαρότο με (δεν θυμάμαι με τι ήταν)
Μια τσιπούρα ψητή κιλού
Και φυσικά το χταπόδι το ψητό για τον μικρό μας
1 τσιπουράκι χωρίς

Για τα χόρτα η σύζυγος είπε ότι ήταν λίγο πικρά εμένα δεν μου φάνηκαν.
Τα βραστά λαχανικά οκ
Το κριθαρότο πολύ νόστιμο ωραία κόκκινη σάλτσα
Η σαρδέλα λίγο μικρή άλλα οκ και αρκετή ποσότητα
Το χταπόδι μαλακό για ψητό ωραίο
Το ψάρι δεν ήρθε ποτέ το ξέχασαν …
Και λόγο του ψαρίου μας έφεραν Κέρασμα για τον μικρό παγωτό και φρούτα για τους μεγάλους. Πληρώσαμε 49 ευρώ

Αν το προτείνω ? Γιατί όχι καλά φάγαμε.

01 Αυγ 2017

Έχω ξαναπάει με τη κοπέλα μου πριν από ένα χρόνο αλλά τα σχόλια είναι ακριβώς τα ίδια με τη πρόσφατη επίσκεψη που έκανα με μεγάλη παρέα.

ΧΩΡΟΣ/ΤΙΜΕΣ

+ Ευχάριστος χώρος με ωραία θέα, καθαρές τουαλέτες.
+ Γενικά ακριβό αλλά δε ξεφεύγει από τις τιμές των περισσοτέρων μαγαζιών της Πειραικής/Μικρολίμανου.

ΦΑΓΗΤΟ

- Οι γαρίδες έσταζαν λάδια και γενικά είχαν τόσο λάδι που κάλυπτε τη γεύση της γαρίδας.
- Το καβούρι(! ) καθώς και το χταπόδι ήταν άνοστα και ειδικά το χταπόδι ήταν σα λάστιχο.
- Μικρή ποικιλία ούζου.
- Τουλάχιστον μέτρια τσιπούρα.
+ Εξαιρετικό λαβράκι, από τα ωραιότερα που έχω φάει.
+ Ωραία χωριάτικη, χορταστική

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Τα παιδιά στην υποδοχή ήταν ευγενικά και μας έδειξαν το τραπέζι μας. Το πρώτα μεζεδάκια και ποτά ήρθαν αρκετά γρήγορα. Ο (μάλλον) ιδιοκτήτης του μαγαζιού μας ρώτησε ένα εκατομμύριο φορές αν θέλουμε ψάρια και μας αγνοήσε δύο-τρεις φορές όταν του ζητήσαμε το κατάλογο για να δούμε τις τιμές... Τελικά παραγγείλαμε τα ψάρια χωρίς να έχει έρθει κατάλογος (προφανώς και φταίξαμε εμείς που δεν επιμείναμε) τα οποία αποδείχτηκαν αρκετά ακριβά...

ΕΠΙΛΟΓΟΣ

Θα ξαναπήγαινα για να φάω πολύ συγκεκριμένα πράγματα αλλά σίγουρα δε θα πήγαινα ξανά με μεγάλη παρέα.