ΨΑΡΟΣΚΑΛΑ ΠΕΙΡΑΙΚΗΣ

Ψαροταβέρνες

Ακτή Θεμιστοκλέους 214, Πειραιάς [Χάρτης]

Ψαρομεζέδες

Ιούλ

Για την ΨΑΡΟΣΚΑΛΑ ΠΕΙΡΑΪΚΗΣ δεν έχουν γραφτεί ακόμα πολλές κριτικές (ανάμεσα σ’ αυτές μόνο δύο από έμπιστους φίλους του ask4food), όσες όμως έχουν κατατεθεί δίνουν μέσο όρο σχεδόν καθαρό 4.

Έτσι αποφασίσαμε μια Κυριακή μεσημέρι να αλλαξοπιστήσουμε και να μην επισκεφθούμε τα «σιγουράκια» ΒΡΑΧΙΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΪΚΗΣ (με τον απίστευτο αριθμό των 17 κριτικών από έμπιστους) και ΘΑΛΑΣΣΑΚΙ (4 κριτικές από έμπιστους, αχ βρε piperman, κόλλησα τη μανία σου για στατιστικές) και να κατευθυνθούμε στην ΨΑΡΟΣΚΑΛΑ. Καθ’ οδόν τηλεφώνησα και παρακάλεσα να μας κρατήσουν ένα τραπέζι, όπερ και εγένετο. Όταν φθάσαμε, το μαγαζί ήταν σχεδόν φίσκα, ήμασταν όμως τυχεροί και καθίσαμε σ’ ένα τραπέζι τεσσάρι στη δεύτερη σειρά.

Η ΨΑΡΟΣΚΑΛΑ είναι λοιπόν καινούρια στην πιάτσα. Βρίσκεται στο 214 της Ακτής Θεμιστοκλέους, γωνιακό και υπερυψωμένο μαγαζί, γεγονός που, αν το εκμεταλλευθεί σωστά, μπορεί να αποτελέσει ακαταμάχητο ατού, και αυτό ακριβώς συμβαίνει. Ωραία θέση, ωραία ατμόσφαιρα, καλή κουζίνα, σωστό σέρβις, λογικές τιμές, δε χρειάζεται τίποτε άλλο για να περάσεις καλά. Αν μάλιστα προσθέσεις και τη διευκόλυνση που παρέχεται με την ύπαρξη παρκαδόρου, η οποία μηδενίζει το άγχος του πού θα βρω να παρκάρω το τετράτροχο, οι προϋποθέσεις είναι σχεδόν ιδανικές.

Η ΨΑΡΟΣΚΑΛΑ είναι μεγάλο μαγαζί, χωρά πάνω από 200 άτομα, και η έξυπνη διάταξη των τραπεζιών σε πέντε επίπεδα προσφέρει θέα προς τη θάλασσα σχεδόν από κάθε σημείο. Ο χώρος είναι διακοσμημένος με γούστο και με θαλασσινά κατά βάση μοτίβα. Εκτίμησα ιδιαίτερα τις χιουμοριστικές επιγραφές στην είσοδο των (πολύ καθαρών, παρά την κοσμοσυρροή) τουαλετών, αλλά και στο φάκελο που περιέχει το λογαριασμό (! ). Το προσωπικό επαρκές και αρκούντως εξυπηρετικό, κατάφεραν να διατηρήσουν το χαμόγελο και τη φιλική προσέγγιση της πελατείας μέχρι τέλους, όταν η σάλα άρχισε πια να αδειάζει.

Η πελατεία πάντως είναι αρκετά διαφορετική σε σύγκριση με τα άλλα δύο μαγαζιά που προανέφερα. Πιο μεγάλες παρέες, ελάχιστα ζευγάρια, ηλικιακά επίσης πιο πάνω και, αν επιτρέπεται να το πω χωρίς να μπορώ να το αποδείξω, πιο εύπορη. Είχα σαφώς την αίσθηση ότι η ΨΑΡΟΣΚΑΛΑ έχει αποκτήσει σταθερή πελατεία, αυτό φαινόταν από την οικειότητα που έβγαζαν οι σερβιτόροι, χωρίς από την άλλη μεριά αυτό να οδηγεί σε διακρίσεις, όλοι είχαν π. χ. το ίδιο πλούσιο κέρασμα στο τέλος (καρπουζοπέπονο, λουκουμάδες με παγωτό, κορμός σοκολάτας, λικεράκια).

Τραπέζια άνετα, κυρίως για έξι ή τέσσερα άτομα, σε διάταξη που δε δημιουργεί αίσθηση ασφυξίας, θα μπορούσαν να είναι βαλμένα λίγο πιο αραιά, όταν όμως το μαγαζί έχει ρεύμα, μπορώ να καταλάβω τον τρόπο σκέψης του επιχειρηματία. Ας ελπίσουμε αυτό να συμβάλλει στο να διατηρηθούν οι τιμές σε επίπεδα χαμηλότερα από αυτό που περιμένεις μπαίνοντας. Καθίσματα αναπαυτικά.

Το περιεχόμενο του καταλόγου 100% αναμενόμενο, ομολογώ ότι σε ένα τέτοιο μαγαζί θα περίμενα μια δυο εκπλήξεις. Θα βρείτε λοιπόν όλες τις γνωστές σαλάτες, αλοιφές, θαλασσινά, ψαρομεζέδες και μικρό ψαράκι, ενώ στο φαρδύ πάγκο μπαίνοντας αριστερά είναι θρονιασμένα στον πάγο τα χοντρά ψάρια (40 έως 48 ευρώ το κιλό), δηλαδή σαργοί, τσιπούρες, φαγκριά, καθώς επίσης μπαρμπούνια, γαρίδες και όστρακα.

Εμείς παραγγείλαμε βλίτα (σταμναγκάθι και αρμυρίκια απουσίαζαν), σωστά βρασμένα, τζατζίκι (του εμπορίου, απλώς περιποιημένο στην εμφάνιση), καλαμάρι φρέσκο τηγανιτό (σε λάδι όχι πολυχρησιμοποιημένο, μαλακό και νόστιμο) και ένα φαγκρί κοντά στο κιλό που έφθασε στο τραπέζι έτοιμο καθαρισμένο, πολύ σωστά ψημένο (αν το αφήσεις στα κάρβουνα λίγο περισσότερο, θα στεγνώσει ανεπανόρθωτα). Σύνολο, μαζί με δύο φιάλες νερό (είχε προηγηθεί οινογευσία στον Πύργο Βασιλίσσης και φοβόμασταν πως ό, τι και να πίναμε θα μας χτύπαγε στο κεφάλι), σκάρτα 65 ευρώ, ούτε πολλά θα τα έλεγα ούτε λίγα. Αν δεν επιλέγαμε χοντρό ψάρι, υπολογίζω ότι ο λογαριασμός δε θα ξεπερνούσε τα 40, 45 ευρώ, ποσό απόλυτα ανταγωνιστικό προς τις τιμές των υπόλοιπων μαγαζιών της περιοχής. Αν σας φέρει ο δρόμος, μια δοκιμή αξίζει.

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Αν και ζωδιακώς ανήκω στον αστερισμό των Ιχθύων πρέπει να ομολογήσω ότι ιδιαίτερες σχέσεις με ψάρια δεν είχα. Με μπαμπά αρκαδικής καταγωγής και μαμά μεγαλωμένη στη Θεσσαλία καταλαβαίνετε ότι το συγκεκριμένο έδεσμα δεν ήταν από τα αγαπημένα μας. Η μανούλα μου βέβαια προσπάθησε να το εντάξει στο οικογενειακό διαιτολόγιο όταν ήμουν μικρή, για να φάει και το παιδί λίγο ψάρι, ώσπου ένα ατυχές περιστατικό με ψαροκόκαλο που μου έκατσε στο λαιμό, έβαλε φρένο στις προσπάθειες.

Σύμφωνα, όμως, με τον παντοδύναμο νόμο του Μέρφυ παντρεύτηκα τι άλλο? νησιώτη που μπορεί να τρώει ψάρι κάθε μέρα, αφήστε που και η κόρη μας προέκυψε δεινή ψαροφάγος, έτσι μετά από διακριτικές ομολογουμένως πιέσεις και καλοπιάσματα υπέκυψα, το συνήθισα, μη σας πω ότι που και που το ζητάω και μόνη μου.

Τώρα, βέβαια, πως μετά από όλα όσα σας είπα, κατέληξα να ανακηρυχθώ επίτιμη δημότης Πειραϊκής και περιχώρων, φέτος το καλοκαίρι, αποτελεί πεδίο έρευνας πάντως που μ’έχανες που μ΄έβρισκες, όλο εκεί τριγυρνούσα.

Τελευταία μέρα στο γραφείο λοιπόν πριν τις διακοπές και περιέργως τα πράγματα είναι, τηρουμένων των αναλογιών, βέβαια, ήρεμα. Για τη διάθεσή μου φυσικά ούτε λόγος, η λέξη εξαιρετική είναι πολύ φτωχή για να περιγράψει το πώς αισθανόμουν. Ο καλός μου είναι μία από τα ίδια και αποφασίζει να με πάει για φαγητό στο Βαρούλκο το οποίο όμως, δυστυχώς, ήταν κλειστό. Δρόμο παίρνουμε, δρόμο αφήνουμε, κάνουμε μια βόλτα και πέφτουμε πάνω στην Ψαρόσκαλα την οποία θυμάμαι από την εξαιρετική κριτική του Fratello. Ωπ! Εδώ είμαστε αναφώνησα, οπότε παρκάρουμε με μηδενικό βαθμό δυσκολίας αφού είμαστε με μηχανή και μπαίνουμε.

Ο χώρος είναι πραγματικά πολύ όμορφος. Το μαγαζί είναι υπερυψωμένο άρα η θέα στη θάλασσα είναι καλύτερη, όντως αναπτύσσεται σε επίπεδα οπότε όλοι μπορούν να απολαύσουν τη θέα ανενόχλητα, τραπέζια, καρέκλες άνετα και πολύχρωμα δίνουν μια παιχνιδιάρικη νότα και σαφώς διαφοροποιούν το εστιατόριο από τα υπόλοιπα της περιοχής. Extra tip. Λόγω της θέσης του είναι σαφώς δροσερότερο από τα άλλα αφού οι ακτίνες του ήλιου πέφτουν υπό γωνία, τουλάχιστον κατά τις 5 που πήγαμε εμείς, άρα και η αντηλιά είναι κατά πολύ λιγότερο ενοχλητική.

Μας υποδέχτηκαν με χαμόγελο, μας άφησαν να διαλέξουμε που θέλαμε να καθήσουμε, υπήρξαν άμεσοι, ταχύτατοι, εξυπηρετικότατοι, χαμογελαστοί και ευγενείς. Όχι μόνο δεν έχω κάτι να πω για το service αλλά αντιθέτως έκαναν και κάτι που με σκλάβωσε. Όταν ζητήσαμε λογαριασμό υπήρχε στο τραπέζι το δελτίο παραγγελίας το οποίο αναγράφει λεπτομερώς την παραγγελία μας και τις τιμές. Αφού ήρθε η νομιμότατη απόδειξη λοιπόν οι άνθρωποι πήραν το δελτίο γιατί προφανώς το κρατούν αυτοί. Έλα όμως που εγώ ήξερα ότι θα έγραφα την κριτική κάνα δυο μήνες μετά οπότε σιγά μη θυμόμουν τι είχαμε φάει και ζήτησα να το κρατήσω. Μου εξήγησαν ότι το χρειάζονται, το δέχτηκα φυσικά, το πήραν και μετά από ελάχιστα λεπτά επέστρεψε η κοπέλα φέρνοντάς μου μια φωτοτυπία που είχε βγάλει. Δεν ξέρω για σας αλλά για μένα κάτι τέτοιες κινήσεις κάνουν τη διαφορά.

Στα του φαγητού τώρα η αλήθεια είναι ότι ενώ δε μπορώ να πω ότι με απογοήτευσε, ούτε κατά διάνοια, με άφησε όμως με μια αίσθηση ανικανοποίητου. Βλέπετε, λόγω περιβάλλοντος, περίμενα πιο ψαγμένες γεύσεις, μια διαφορετική προσέγγιση, ένα κάτι που να κάνει τη διαφορά και αυτό ομολογώ ότι δεν το βρήκα. Οφείλω, όμως, να ομολογήσω ότι ήταν όλα καλομαγειρεμένα, με καλές πρώτες ύλες και ελαφρά. Ας δούμε όμως αναλυτικά την παραγγελία μας.
- Ψωμάκι ψημένο το οποίο δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο και χρεώθηκε στα 2,20 για τα δύο άτομα που ήμασταν.
- Νερό εμφιαλωμένο που δεν ασχοληθήκαμε η αλήθεια είναι στο 1,50 άρα μικρό το κακό.
- 2 Βεργίνα ωραία παγωμένες στα 7 ευρώ. Χμ! Λίγο τσιμπημένη τη βρήκα την τιμή.
- 2 Σουρωτές οι οποίες κρίθηκαν απαραίτητες στο τέλος του γεύματος στα 4 ευρώ.
- Ταραμοσαλάτα. Βελούδινη όπως την προτιμώ αλλά θα ήθελα τη γεύση της λίγο πιο έντονη στα 3,70.
- Σαλάτα Ψαρόσκαλα. Μια πιατέλα με λογιών λογιών πρασινάδες, αγγουράκι, ντοματούλα ξεφλουδισμένη, πιπερίτσες τουρσί που έκαιγαν, ελίτσες και ίσως κάτι ακόμα που δε θυμάμαι. Πολύ ωραία, με τραγανά, νόστιμα λαχανικά, δροσερή, ότι ακριβώς έπρεπε για μια ζεστή μέρα στα 6,40.
- Κριθαρότο με γαρίδες. Ελαφρύ και φίνο μεν, χωρίς όμως γευστική ένταση δε, θύμιζε περισσότερο ένα απλό ντοματένιο κριθαράκι που φτιάχνουν οι μανούλες, ειδικά, σε κάτι μέρες νηστείας. Οι γαρίδες ενώ ήταν σωστά βρασμένες δεν πρόσθεταν, παρόλα αυτά, κάποια γεύση στο πιάτο. Έχω φάει σαφώς καλύτερα οπότε δε νομίζω ότι θα το ξαναεπέλεγα στα 9,70.
- Μύδια αχνιστά. Άφθονα, ωραία σερβιρισμένα σε κατσαρολίτσα, τρυφερά, αλλά κι εδώ κάτι τους έλειπε. Βέβαια με μπόλικο λεμονάκι που στύψαμε διορθώθηκαν τα πράγματα αλλά και πάλι κάτι παραπάνω ήθελαν. Λίγο σκόρδο, πράσινο κρεμμυδάκι, κρασί, ρίγανη? Στα 7,30 η τιμή τους.
- Χέλι καπνιστό. Εδώ μάλιστα. Εξαιρετικός μεζές, βουτυρένιο, με ωραία αίσθηση καπνίσματος και αλμυρό όσο έπρεπε. Βέβαια η μερίδα δεν ήταν μεγάλη και κόστισε 7,40 αλλά χαλάλι. Μας άρεσε πολύ.
- Μπακαλιάρος σκορδαλιά. Δύο μεγάλα κομμάτια ψαριού ωραιότατα ξαρμυρισμένου και ελαφρότατα τηγανισμένου αλλά λίγο άνοστου. Η σκορδαλιά υπέφερε από τα γνωστά προβλήματα. Όχι μόνο δεν είχε σκόρδο αλλά και ως απλός πουρές πατάτας αν κρινόταν είχε θέματα οπότε καλύτερα να έλειπε.

Συνολικός λογαριασμός στα 59,50 ευρώ με κέρασμα καρπουζάκι και πεπονάκι που ήταν πολύ δροσιστικά.

Είναι κρίμα ένα μαγαζί σαν αυτό που πραγματικά διαφέρει από τ’ άλλα της περιοχής λόγω χώρου και ύφους να μην εκμεταλλεύεται στο έπακρο τις δυνατότητές του, προσφέροντας διαφορετικές γεύσεις, οι οποίες θα δικαιολογούσαν απόλυτα τις, κατά τι, τσιμπημένες τιμές. Ως σχετικά νέο μαγαζί θα πρέπει, φυσικά, να του δοθεί μια περίοδος χάριτος ελπίζοντας ότι θα βρει τον δρόμο του. Θα ήταν σίγουρα το πρώτο μαγαζί που θα μου ερχόταν στο μυαλό για να τραπεζώσω ξένους αλλά θα πρέπει να ομολογήσω ότι έφαγα καλύτερα και πιο νόστιμα σε άλλο μαγαζί της περιοχής, για το οποίο η κριτική μου σχετικά με τον χώρο του, υπήρξε εξαιρετικά καυστική.

Ξαναδιαβάζοντας την κριτική μου πριν την υποβάλλω βλέπω ότι είναι πιο συμμαζεμένη σε σχέση με άλλες μακροσκελείς που έχω γράψει.
I’ve got my mind set on you τραγουδούσε ο George Harrison τη δεκαετία του 80 και ομολογώ ότι και το δικό μου μυαλό είναι set στο επερχόμενο Σάββατο σε μια πολλά υποσχόμενη βραδιά με καλό φαγητό, αλλά πολύ περισσότερο με καλούς φίλους, κάποιους παλιούς που έχω καιρό να δω και μου έλειψαν αλλά και καινούργιους που ανυπομονώ να γνωρίσω καλύτερα. Για να συμβεί αυτό βέβαια πρέπει πρώτα να απαντηθούν προαιώνια ερωτήματα όπως: Τα μαλλιά σηκωμένα ή κάτω? Φόρεμα κοραλλί ή ασπρόμαυρο? Τακούνι ή flat? Και όλα αυτά τα προβλήματα που ταλανίζουν τα κορίτσια…..

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι με άλλο ένα ζευγάρι και 3 συνολικά παιδία επισκεφθήκαμε την ψαρόσκαλα την οποία είχα σταμπάρει απο τότε που άνοιξε αλλά δεν είχα διαβάσει καμμία κριτική από έμπιστο χρήστη οπότε δεν το είχα επισκεφθεί, μέχρι που μπήκαν οι πρώτες κριτικές και το έβαλα στην λίστα μου.

Χώρος (4/4):

Το ωραίοτερο μαγαζί σε όλη την Πειραϊκή, χωρίς υπερβολές, καθώς ειναι υπερυψωμένο και προσφέρει πολύ ωραία θέα στην θάλασσα, είναι καινούργιο, με ωραία τραπέζια, λιτή αλλά ωραία διακόσμηση που δένει με το είδος, χώρος που θυμίζει πάγκο ψαράδικου στην είσοδο με όλα τα θαλασσινά και τα ψάρια φρέσκα για να διαλέξεις. Τα πιο πολλά μαγαζια στην περιοχή είναι ένα τσιμεντένιο πάτωμα, ναύλον, τραπέζια όπως ναναι και κάτσε και φάε στο στριμωξίδι. Το εντελώς αντίθετο δηλαδή απο την ψαρόσκαλα!!

Γεύση (4/4):

Ο κατάλογος καλός με αρκετή ποικιλία πέρα από τα ψάρια ημέρας που έχει μπροστά. Δοκιμάσαμε:

Ψωμί ψημένο στα κάρβουνα με λάδι και ρίγανη

Χταποδάκι ψητό στην σχάρα (νόστιμο, λίγο πιο ξεροψημένο απ´οτι το προτιμώ, μέτρια σε μέγεθος μερίδα, βαθμολογία 7.5/10)

Καβουρόψιχα (πολύ νόστιμη, βαθμολογία 8/10)

Κουτσομούρα μισό κιλό (νόστιμες άρεσαν πολύ, βαθμολογία 8/10)

Πατάτες τηγανιτές (φρέσκιες, καλότηγανισμένες, βαθμολογία 8/10)

Βραστά λαχανικά (μεγάλη μερίδα, βαθμολογία 7/10)

Σαλάτα πράσινη (μαρούλι, ντομάτα χωρίς την φλούδα της, νόστιμη βαθμολογία 7.5/10)

Γαριδομακαρονάδα (μεγάλη, νοστιμότατη, βαθμολογία 8/10)

Φέτα τυρί σκέτη (βαθμολογία 7/10)

Πρέπει να μου ξεφεύγουν κανά δυό πιάτα το πολύ επιπλέον αλλά δεν μπόρεσα να σημειώσω το τι πήραμε.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενέστατοι, χαμογελαστοί, καμία καθυστέρηση κανένα λάθος στην παραγγελία. Στην πολύ δύσκολη περιοχή για παρκάρισμα έχουν παρκαδόρο που φροντίζει να στριμώχνει τα αμάξια στο αδίεξοδο δρομάκι και όχι μόνο για να εξυπηρετεί τους πελάτες. Επίσης σημαντικό ότι μας επέτρεψαν να ενώσουμε τα τραπέζια παρά το γεγονός οτι μόνο για να ακουμπάμε τα πιάτα το θέλαμε.

Λογαριασμός με απόδειξη κανονικά στο τέλος, μηχανάκι για πληρωμή με πιστωτική κάρτα, κέρασμα φρούτα στο τέλος.

Value for money (4/4):

Για όλα τα παραπάνω 4 ενήλικες και 3 μωρά με νερά, αναψυκτικά, κρασάκι λευκό κτλ κόστισε 100 ευρώ μόνο. Θεωρώ τα 100 ευρώ πολύ καλά για τον χώρο, το μέρος, τον παρκαδόρο, την εξυπηρέτηση, την ποιότητα του φαγητού.

Συμπέρασμα:

Ένα απο τα καλύτερα εστιατόρια (εάν όχι το καλύτερο) που συνδυάζει τα περισσότερα όπως χώρο, θέα, φαγητό, εξυπηρέτηση στην περιοχή.

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Επίσκεψη κατόπιν παρότρυνσης φίλου πριν μερικές βδομάδες. Ο χώρος μεγάλος καθαρός προδίδει ότι το μαγαζί είναι καινούργιο.

Η παραγγελία μας:2 μερίδες μύδια αχνιστά σε σουπιέρα το πιάτο της βραδιάς,1 μερίδα καλαμαράκια τηγανητά πολύ νόστιμα,1 ούζο Τέτερη με συνοδεία πάγου, άφθονο ψωμί ψημένο στα κάρβουνα κι ένα χταπόδι ψητό ξυδάτο. Λογαριασμός μ απόδειξη στα 39ε.

Τα ρέστα μας τα κράτησε χωρίς να της τα χουμε δώσει οπότε για αυτό χάνει το τεσσσαράκι στην εξυπηρέτηση παρ'όλο που ήταν από πάνω μας και αρκετά γρήγοροι η κοπέλα κι ο νεαρός. Πάρκιν εύκολο.

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Σαν χώρος είναι ότι καλύτερο στην Πειραϊκή. Όμορφη και λιτή διακόσμηση, καταπληκτική θέα.

Το επισκεφτήκαμε μεσημέρι Σαββάτου τέσσερα άτομα, έχοντας κλείσει τραπέζι από την προηγούμενη.

Το ψωμί ήρθε ψημένο στα κάρβουνα με λαδορίγανη, το νερό όμως εμφιαλωμένο.

Παραγγείλαμε πατάτες, χέλι καπνιστό, κολοκυθοκεφτέδες, χταπόδι και σαρδέλα στα κάρβουνα, γόνο καλαμάρι, σαλάτα ψαρόσκαλα, όλα σε καλό γευστικό επίπεδο.

Τα παραπάνω συνοδεύτηκαν από τσίπουρο και δύο μπίρες και πληρώσαμε γύρω στα εβδομήντα ευρώ, τιμή καλή για την τοποθεσία – θέα και την ποιότητά τους.
Το γεγονός όμως πως χρειάστηκε να ζητήσουμε την απόδειξη, καθώς το λογαριασμό μας τον έφεραν με ανάλυση παραγγελίας(! ), θα το χαρακτήριζα φάουλ, ειδικά για ένα καινούριο μαγαζί.

Ωραία ποιοτική μουσική από τα ηχεία, σε σωστή ένταση, ενώ την εξυπηρέτηση θα τη χαρακτήριζα ικανοποιητική και σχετικά γρήγορη.

Συνοψίζοντας, αν κάποιος δίνει προτεραιότητα σε έναν καλόγουστα διακοσμημένο νέο χώρο, με ωραία θέα στη θάλασσα και ικανοποιητικές γεύσεις, η ψαρόσκαλα είναι μονόδρομος, αν δίνει προτεραιότητα στη γεύση βάζοντας σε δεύτερη μοίρα τον χώρο και την εξυπηρέτηση, θα προτιμήσει άλλες επιλογές της περιοχής.

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Μέσα στον τελευταίο χρόνο έχω ήδη βρεθεί στην Ψαρόσκαλα τρεις φορές με τρεις διαφορετικές παρέες, εκ των οποίων η μία φορά υπήρξε ιδιαιτέρως απαιτητική αφού ήμασταν 12 άτομα. Είναι καλοστημένος χώρος, πάντα καθαρός και με απίθανη θέα στη θάλασσα. Το γεγονός δε ότι είναι κάπως υπερυψωμένο από το δρόμο βοηθά ιδιαιτέρως. Έμεινα καθ' όλα ευχαριστημένη σε όλες τις περασμένες επισκέψεις μου αλλά δε θα γυρίσω πίσω στο χρόνο, παρά προτιμώ να σας περιγράψω την πιο πρόσφατη εμπειρία μου την προηγούμενη εβδομάδα.

Παρασκευή (15/4) αργά το μεσημέρι κατά τις 4μμ, κράτηση για 14 άτομα.
Από τα πρώτα θετικά που μπορεί κανείς να αναφέρει πριν καν μπει στο μαγαζί είναι η εξασφαλισμένη θέση στάθμευσης στον παράδρομο. Όποιος έχει βρεθεί έστω και μία φορά στην Πειραϊκή, γνωρίζει το πιθανό μέγεθος της ταλαιπωρίας.

Φθάσαμε περίπου όλοι μαζί και υπήρχαν ήδη 5-6- τραπέζια κατειλημμένα.
Ξεκινώ λοιπόν από την εξυπηρέτηση, που είναι φιλική και πρόθυμη. Η ευγένεια, η ταχύτητα και το χαμόγελο τους διακρίνει. Ακόμα και Κυριακή μεσημέρι, που είναι η πιο δύσκολη ώρα της εβδομάδας, καταβάλλουν σημαντική προσπάθεια και αυτό φαίνεται.

Στην Ψαρόσκαλα μπορεί κανείς να παραγγείλει αναλόγως με το βαλάντιό του. Να φάει μόνο μεζεδάκια και ψιλό ψαράκι ή να παραγγείλει και ψάρι ψητό από μεγάλη ποικιλία φρέσκων ψαριών. Στα φρέσκα ψάρια υπάρχει ποικιλία σε είδη και μεγέθη. Για μένα αυτό είναι σημαντικό γιατί μπορούν δύο άτομα μόνο να μοιραστούν ένα ψάρι και να μην ξοδέψουν μια περιουσία. Τα ψάρια ψήνονται πάντα σωστά, εγώ τα προτιμώ ελαφροψημένα και το ζητώ πάντα αλλά και τα ψιλά ψαράκια (γαύρο, αθερίνα και σαρδέλα) τα διαχειρίζονται πολύ καλά (τηγάνι και ψητά). Οι μερίδες τους είναι καλές ως ποσότητα γενικώς.

Να πάρετε οπωσδήποτε ταραμοσαλάτα, χέλι καπνιστό και αχινοσαλάτα αν επιμείνετε στα μεζεδάκια αλλά να μην αγνοήσετε και τα υπέροχα αχνιστά μύδια, που έρχονται σε ωραίο μαύρο κατσαρόλι σε ικανή ποσότητα.

Συγκεκριμένα στην τελευταία αυτή επίσκεψη πήραμε... σχεδόν τα πάντα.
Πατάτες τηγανητές, ταραμοσαλάτα, χόρτα βραστά και μπρόκολο, μεγάλη πολύχρωμη σαλάτα, γαύρο μαρινάτο, τσίρο καπνιστό, σαρδέλες ψητές, μύδια αχνιστά, χταπόδι ψητό, καλαμάρι ψητό (όχι γεμιστό) και όλα αυτά -εκτός από τα μύδια που ήταν δύο μερίδες- επί τρία ή επί τέσσερα πιάτα έκαστο για να φθάσουν για όλους.
Μας κέρασαν και δύο από τις σπεσιαλιτέ τους, κριθαρότο με γαρίδες και ριζότο με σουπιά στο μελάνι της. Αυτά τα δύο δε με ενθουσίασαν, θα ξαναδοκίμαζα το κριθαρότο ίσως, σε καμία περίπτωση όμως δεν ήταν κακά πιάτα.
Παραγγείλαμε για κυρίως μία τσιπούρα, μια συναγρίδα και μια σφυρίδα, τα οποία μπορεί να διαλέξει κανείς μόνος του από τον 'πάγκο του ψαρά' που είναι στημένος στην είσοδο.

Ήρθαν στο τραπέζι όταν έπρεπε, μόλις είχαμε σχεδόν ολοκληρώσει τα πρώτα χωρίς μεγάλο κενό και ιδανικά ψημένα χωρίς να έχουν στεγνώσει. Μαζί με τα ψάρια ήρθε στο τραπέζι μας μια μεγάλη πιατέλα με βραστό μπρόκολο, όπως ζητήσαμε. Τα ψάρια ήταν όλα μεγάλα, περίπου στα 2 κιλά έκαστες η σφυρίδα και η συναγρίδα ενώ η τσιπούρα ήταν μεγαλύτερη. Τιμή κιλού για την τσιπούρα και τη συναγρίδα 40 ευρώ και 48 ευρώ για τη σφυρίδα.
Όλα αυτά συνοδεύτηκαν με λευκό κρασί χύμα, το οποίο ήταν καλό, τσίπουρο Αποστολάκη και ούζο Πιτσιλαδή, χωρίς να κάνουμε υπερβολική κατανάλωση σε αλκοόλ (4 τσίπουρα, 2 ούζα και 2 κιλά κρασί)..
Τέλος ήρθε ως κέρασμα επίσης κορμός σοκολάτας και λουκουμάδες με παγωτό με συνοδεία μαστίχας και λιμοντσέλο σε μικρές καράφες.

Ο λογαριασμός συνολικά ανήλθε στα 420 ευρώ, δηλαδή 30 ευρώ έκαστος. Το κατά κεφαλή κόστος θα ήταν προφανώς εντελώς διαφορετικό αν δεν υπήρχαν τα ψητά ψάρια. Να τονίσω ότι ήμασταν όλοι ενήλικες χωρίς παιδιά και στο τέλος του γεύματος αισθανθήκαμε υπερπλήρεις. Θεωρώ ότι για κάποιον που αγαπά τα ψάρια και τα θαλασσινά το vfm είναι εξαιρετικό.

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Από τα καλύτερα μαγαζιά της Πειραϊκής. Το επισκεφτήκαμε τέλος καλοκαιριού, ένα απογευματάκι μετά από βόλτα στη περιοχή και μείναμε απολύτως ευχαριστημένοι.

Η θέα απίστευτη και ο χώρος καταπληκτικός. Νέος, μοντέρνος και το μαγαζί είναι υπερυψωμένο, ό, τι πρέπει για να απολαύσεις τη θάλασσα.

Η εξυπηρέτηση άψογη. Μας φέρανε στην αρχή ψωμάκι στη σχάρα με λαδορίγανη και νεράκι.

Στη συνέχεια παραγγείλαμε μία μερίδα πατάτες τηγανητές (8/10), ένα τζατζίκι (8/10), μία σαλάτα με διάφορα λαχανικά, μπαλσάμικο και πορτοκάλι( 9/10 δεν θυμάμαι το όνομά της), μία μερίδα γαύρο τηγανητό (7/10), κολοκυθάκια τηγανητά (10/10) και μια μακαρονάδα με θαλασσινά (10/10) η οποία άργησε να έρθει γιατί προφανώς τη φτιάχνανε εκείνη τη στιγμή και ήτανε πεντανόστιμη.

Το μενού γενικώς είναι πολύ προσεγμένο και υπάρχουνε πολλά πιάτα που σου κεντρίζουν το ενδιαφέρον να τα δοκιμάσεις.

Για όλα αυτά πληρώσαμε 37 ευρώ και σκάσαμε στο φαγητό.

Στο τέλος μας φέρανε και μια πιατέλα με καρπούζι και πεπόνι.

Θα ξαναπάμε σίγουρα γιατί υπάρχουν και άλλα πιάτα που θέλουμε να δοκιμάσουμε. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Αυγ

Αγαπητοί συνάδελφοι καλοφαγάδες καλησπέρα σε όλους!! Καταρχήν να ευχαριστήσω τις κριτικές όσων έχουν γράψει για την Ψαρόσκαλα γιατί έτσι αποφασίσαμε κ εμείς να πάμε το σημερινό Κυριακάτικο μεσημέρι, έχοντας όρεξη για θαλασσινά. Ένα έχω να πω αποζημιωθήκαμε στο έπακρο, παρά την απόσταση που διανύσαμε...
Ο χώρος καθαρός, περιποιημένος και με μια νότα από νησί. Σέρβις πολύ γρήγορο και τα φαγητά ήρθαν επίσης πολύ γρήγορα. Πήραμε 2 άτομα: μύδια αχνιστά, χταποδάκι ψητό, γαύρο μαρινάτο, πατάτες τηγανιτές και γαρίδες σαγανάκι. Από ποτά 2 μπύρες 1 coca cola. Σύνολο 48€.
Η μερίδα μύδια ήταν αυτό που με εντυπωσίασε περισσότερο απ' όλα καθώς ήταν τεράστια. Μας τα έφεραν σε ένα σκεύος, κάτι σαν μικρή κατσαρόλα. Οι πατάτες κομμένες στο χέρι. Ο γαύρος εξαιρετικός.
Το χταποδάκι πολύ καλό και οι γαρίδες σαγανάκι δε περιγράφονται. Εν ολίγοις φάγαμε του σκασμού και ο λογαριασμός ήταν μια χαρά δεδομένων των θαλασσινών. Στο τέλος ήρθε κέρασμα φρουτάκια εποχής.
Τέλος η θέα εντάξει τι να λέμε... Σίγουρα θα ξαναπάω, το συστήνω ανεπιφύλακτα και σίγουρα θα ξαναεμπιστευτώ τις κριτικές στο ask4food!!!: D

Ιούλ

Αρκετά καλό service, γρήγορο, εξυπηρετικό, πρόθυμο προσωπικό. Δεν είναι για 4/4, μάλλον 3.8, αλλά θα τους αδικούσα αν έβαζα 3/4.

Μεγάλη ποικιλία σε μεζέδες, σε παρέα 10 ατόμων δοκιμάσαμε αρκετά πιάτα, όλες οι γεύσεις ήταν καλές, κανείς δεν είχε παράπονο.

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί Κυριακή μεσημέρι Ιουλίου, έκανε λίγο περισσότερο ζέστη απ' ότι θα θέλαμε, αλλά σίγουρα δεν θα απολαμβάναμε τη θάλασσα με κλειστή πρόσοψη και air-condition. Εκτός από αυτό, το μαγαζί είναι όμορφο, ευχάριστο, αρκετά ευρύχωρο, με θέα full θάλασσα.

Παρ' όλο που είχα δει από προηγούμενες αξιολογήσεις το άριστη score για το value for money, ο λογαριασμός με εξέπληξε ευχάριστα.

Χρήσιμη;