Ψαρομεζέδες

27 Ιούλ 2018

Η επίσκεψη στην ΨΑΡΟΣΚΑΛΑ ΠΕΙΡΑΪΚΗΣ έλαβε χώρα ένα δροσερό απογευματάκι καθημερινής μέσα στον Ιούνιο. Ο καιρός ιδανικός, λοιπόν, οπότε ψάχνοντας έναν προορισμό με τη γυναίκα μου για να επισκεφθούμε μετά η δουλειά, σκεφθήκαμε την Πειραϊκή.

Αφού λοιπόν παρκάραμε εύκολα, λόγω ημέρας και ώρας, ξεκινήσαμε τη βόλτα μας. Αυτήν τη φορά είπαμε να μην επιλέξουμε πάλι τα Βράχια της Πειραϊκής, που αποτελούσε σταθερή επιλογή σε προηγούμενες επισκέψεις μας, αλλά να δοκιμάσουμε κάτι καινούριο.

Εγώ, ήδη διαβασμένος και ενημερωμένος από το ask4food, είχα εντοπίσει το στόχο μας, οπότε στραφήκαμε προς την ΨΑΡΟΣΚΑΛΑ.

Ο χώρος αρχικά πιστεύω ότι αποτελεί και το μεγάλο της πλεονέκτημα. Δεδομένου ότι είναι υπερυψωμένος, επιτρέπει άμεση οπτική επαφή με τη θάλασσα, γεγονός που από μόνο του της προσθέτει αρκετούς πόντους. Κατά τα λοιπά, ο χώρος είναι πεντακάθαρος, άνετος, με μεγάλα τραπέζια, διαφόρων χρωμάτων.

Άριστα λοιπόν ως προς το χώρο/ατμόσφαιρα.
Άριστη θα είναι και η αξιολόγηση ως προς το service.

Η πρώτη θετική εντύπωση ήταν ότι μας πρότειναν να καθίσουμε στο μοναδικό άδειο ακριανό τραπέζι, μολονότι αυτό ήταν για τουλάχιστον 4 με 5 άτομα. Κατά την παραμονή μας, όλο το προσωπικό ήταν ευγενικό και χαμογελαστό, διαθέσιμο ανά πάσα στιγμή, κανένα παράπονο.

Στο τέλος μάλιστα κεραστήκαμε χαλβά και παγωτό, μέτρια σε γενικές γραμμές και τα δύο γευστικά, σαν κίνηση ωστόσο εκτιμήθηκε χωρίς αμφιβολία.

Ο κατάλογος με αρκετές επιλογές, ελαφρώς πιο «πειραγμένες» από τις αντίστοιχες των μαγαζιών της περιοχής. Για αρχή λοιπόν ήρθε ψωμί ψημένο με λαδορίγανη (στα 1,10 € ανά άτομο) και 1 μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (1,50 €). Η παραγγελία 2 ατόμων περιελάμβανε:

- σαλάτα αρμύρα (5.40 €), ικανοποιητική ποσότητα, κάπως σκληρή σε κάποια σημεία ωστόσο. Ανάμεικτες εντυπώσεις.
- πατάτες τηγανητές (3,20 €), μεγάλη μερίδα, τραγανές και πεντανόστιμες.
- γαύρος μαρινάτος (6,00 €), εξαιρετικός, προτείνεται ανεπιφύλακτα σε όσους συμπαθούν το συγκεκριμένο πιάτο.
- 1 μερίδα μικρές κουτσομούρες (9.40 €), καλοτηγανισμένες, συμπαθητικές γευστικά, ίσως ήθελαν λίγο περισσότερο αλάτι.
- καλαμάρι γόνος (6,80 €), επίσης συμπαθητικό.
- κριθαρότο γαρίδας με τρούφα (9,90 €), πολύ νόστιμο, μαζί με τον γαύρο μάλλον αποτέλεσαν τα καλύτερα πιάτα που δοκιμάσαμε. Δυστυχώς, είχαμε ήδη χορτάσει όταν ήρθε, αλλά το «τιμήσαμε» σε μεγάλο βαθμό.

- Από ποτά πήραμε 3 μπύρες 500 ml. Kaiser (στα 3.50 € έκαστη).

Από άποψη τιμών για τα παραπάνω δώσαμε περίπου 55 €, εάν εξαιρέσεις τα ποτά δηλαδή, είμαστε κοντά στα 45.

Ίσως ακούγονται πολλά, νομίζω ωστόσο ότι η τιμολόγηση κινείται σε λογικά πλαίσια, καθώς παραγγείλαμε αρκετά πιάτα για 2 άτομα (6 στο σύνολο), πολύ άνετα θα μπορούσαμε να είχαμε αποφύγει τουλάχιστον ένα από αυτά.

Πιστεύω δηλαδή ότι ένα κόστος περίπου στα 20 € ανά άτομο θα είναι ο κανόνας για ένα νόστιμο και χορταστικό γεύυμα (εκτός φυσικά εάν η παραγγελία περιλαμβάνει και κάποιο μεγάλο ψάρι, οπότε εύλογα ο λογαριασμός θα είναι υψηλότερος).

Συνολικά, η έξοδος στην ΨΑΡΟΣΑΚΑΛΑ στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία. Νόστιμα πιάτα σε λογικές τιμές, με πολύ καλή εξυπηρέτηση και σε ένα πολύ όμορφο περιβάλλον. Να πάτε...

02 Αυγ 2018

Παρασκευή βράδυ μέσα Ιουλίου και τα κορίτσια (δηλαδή η αφεντιά μου με την κολλητή) ήθελαν θάλασσα μιας και οι διακοπές αργούν ακόμα, μην πω ότι το φως δεν έχει φανεί ακόμα στην άκρη του τούνελ... Η αρχική σκέψη ήταν για το μαγαζί της Πειραϊκής που εμπιστευόμαστε εδώ και χρόνια αλλά στην πορεία η φίλη μου μου πρότεινε την Ψαρόσκαλα, την οποία και είχε επισκεφθεί αρκετές φορές στο παρελθόν με πολύ καλές εντυπώσεις. Εγώ, εκτός του γεγονότος ότι είμαι ανοιχτή σε νέες γευστικές προτάσεις, εμπιστεύομαι απόλυτα το γούστο της οπότε και κατευθυνόμαστε προς τα εκεί.

Αφού ρωτάμε αν υπάρχει διαθέσιμο τραπέζι, ο ευγενέστατος σερβιτόρος μας υποδεικνύει και πάρκινγκ για το αυτοκίνητο, γεγονός σωτήριο για την περιοχή. Αν και δεν υπήρχε τραπέζι στην πρώτη σειρά, ήταν όλα ρεζερβέ για μεγαλύτερες παρέες, η αμφιθεατρική διάταξη του μαγαζιού μας "βοήθησε" ώστε να έχουμε άνετη θέα προς τη θάλασσα. Ο χώρος, ο οποίος έχει περιγραφεί αναλυτικά από άλλους χρήστες, είναι όντως ο πιο προνομιακός της περιοχής και είναι καθαρός και περιποιημένος.

Άριστα παίρνει και η εξυπηρέτηση από όλο το προσωπικό του μαγαζιού, που ήταν πάντα πρόθυμοι να εξυπηρετήσουν και να ικανοποιήσουν κάθε μας επιθυμία με χαμόγελο... Χαρακτηριστικό ότι ζήτησα όπου αυτό ήταν δυνατό να μην μπει αλάτι και όντως τηρήθηκε... Θα κόψω μισή μονάδα που θα την προσθέσω στο value for money, που μάλλον και εκεί θέλει το 3,5. Ο λόγος; Πρώτον, ότι προσγειώθηκε το εμφιαλωμένο μπουκάλι με νερό (το οποίο συνεχίζει να με εκνευρίζει αλλά εκείνη την μέρα δεν είχα διάθεση να το συζητήσω πάλι) και δεύτερον, ότι όταν ήρθε ο λογαριασμός δεν είδα αν ήταν απόδειξη ή χαρτί παραγγελίας αλλά όταν ήρθαν τα ρέστα δεν υπήρχε η απόδειξη (γεγονός που με υποψιάζει... ).

Όσον αφορά το φαγητό, ο κατάλογος είναι ιδιαίτερα πλούσιος σε θαλασσινούς μεζέδες και εδέσματα... Εμάς η παραγγελία μας περιλάμβανε: Σαλάτα με γαρίδες (η οποία είχε ψιλοκομμένο μαρούλι και νόστιμες γαρίδες με ελαφριά σως, νόστιμη και δροσερή), χταποδοκεφτέδες (οι οποίοι συνοδεύονταν από μια αλοιφή μάλλον ταραμοσαλάτα και ήταν πεντανόστιμοι), μία σαρδέλες ψητές (φρέσκιες και καλοψημένες), στικς κολοκυθιού τηγανιτά χωρίς ίχνος λαδίλας και κριθαρότο με γαρίδες και τρούφα (ένα νοστιμότατο πιάτο και σας το λέει κάποιος που δεν είναι καθόλου fun της πάστας σε συνδυασμό με θαλασσινά)... Παρόλα αυτά δεν σταμάτησα να τρώω... Στην αρχή ήρθε ψημένο ψωμάκι με λάδι και ρίγανη, νόστιμο αλλά δεν το τιμήσαμε λόγω πολλών πιάτων και δεν θέλαμε να μπουκώσουμε...

Συνοδεύσαμε το γεύμα μας με δύο μπύρες και μία γκαζόζα και ο τελικός λογαριασμός ήταν, αν θυμάμαι καλά, λίγο πάνω από τα 45 ευρώ. Με λίγα λόγια αν και φαίνεται ότι είναι ακριβότερο από άλλα της Πειραϊκής τελικά δεν είναι, ενώ μπορώ να πω ότι σε πολλά από τα γνωστά εδέσματα είναι και φθηνότερο (ψιλό ψάρι, γαριδάκι, καλαμαράκι, αχινοσαλάτα κ. α. )...

Στο τέλος, μας κέρασαν νόστιμο πεπόνι και καρπούζι και υγρά μαντιλάκια για να φύγει η ψαρίλα. Με λίγα λόγια, η Ψαρόσκαλα είναι ένα μαγαζί της περιοχής που αξίζει επίσκεψη...

19 Μάρ 2017

Την Ψαρόσκαλα την είχα ακουστά 1-2 χρόνια πριν αλλά η Πειραϊκή δεν είναι στις επιλογές μου. Αυτό το αποδίδω πιθανότατα στο ότι υπάρχουν δεκάδες επιχειρήσεις που προσφέρουν όλες το ίδιο πράγμα. Την ελπίδα ότι θα φας καλά θαλασσινά. Κάποιος γνωστός μου "πρόεδρος" ομάδας βόλευ (χωρίς να βάζει 1 ευρώ από την τσέπη του) γνωρίζοντας την ενασχόληση μου με το σάιτ με είχε παροτρύνει να το επισκεφθώ. Και για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους, εμφανισιακά είναι πιθανότατα το πιο όμορφο μαγαζί της περιοχής. Νομίζω πως οι ιδιοκτήτες του είχαν παλιά τον Τσάκο. Μια "πατέντα" που μάλλον αντιγράφηκε από άλλες επιχειρήσεις, είναι ότι μπορείς να αγοράσεις ψάρια ή θαλασσινά από το κατάστημα και να τα πάρεις σπίτι σου.

Η πρώτη μας επίσκεψη είχε γίνει το βράδυ της Καθαράς Δευτέρας και η δεύτερη 2 βδομάδες αργότερα. Δεν θα συζητήσω τα τραγελαφικά που έζησα σε άλλο μαγαζί της περιοχής την πρώτη φορά και με ανάγκασαν να φύγω. Μιλάω για το δημοφιλέστερο μαγαζί της περιοχής και έναν νόμο που τον έχουν κάνει πατσαβουρόχαρτο. Θα ξεκινήσω από τον χώρο.

Το βασικό ατού αυτής της περιοχής είναι η πανέμορφη θέα προς τη θάλασσα. Ακόμα θυμάμαι πολύ παλαιά κριτική, όταν ακόμα διάβαζα απλώς το σάιτ (2010) που κάποιος πολύ δημοφιλής χρήστης είχε γράψει την φράση "Για να φας στην περιοχή πρέπει να είσαι χαλκέντερος". Η κρίση αυξήθηκε αλλά θέλω να πιστεύω πως οι μαγαζάτορες έκαναν προσπάθεια και κάπως βελτιώθηκαν. Αρκετές επιχειρήσεις διατηρούνται ακόμα και σήμερα. Τι σου είναι αυτή η θάλασσα.

Καθαρά τραπεζοκαθίσματα, με πολύχρωμες καρέκλες και λαδόκολλες απλωμένες στα τραπέζια σαν σουπλά. Έχουν φροντίσει να μας ενημερώνουν με πληροφορίες ακόμα και στους τοίχους τους για τα καλούδια της θάλασσας και τα μέρη του σώματος τους. Έξυπνη ιδέα χωρίς να κοστίζει πολύ. Προβάλλουν και τα πολλά ουζάκια τους κοντά στην είσοδο του καταστήματος. Άνετος και πολιτισμένος χώρος, προσπαθήστε να καθίσετε στην πλευρά της τζαμαρίας για να έχετε καλή θέα! Η μόνη παρατήρηση μου έχει να κάνει με το γεγονός πως θα έπρεπε την Καθαρά Δευτέρα να έχουν φροντίσει περισσότερο την καθαριότητα έστω και αν ήταν αργά το βράδυ, έστω και αν είχαν περάσει νωρίτερα ορδές βαρβάρων...

Η εξυπηρέτηση σε πολύ καλά επίπεδα, χαμογελαστή και ευγενική από νέα παιδιά, με αποστάσεις όμως. Πιθανότατα είναι της λογικής να αφήνουν τον πελάτη στην ησυχία του χωρίς πολλά λόγια. Από την άλλη θετική εντύπωση μας έκανε που προσφέρθηκαν να μας φορτίσουν το κινητό μας (όσο άσχετο και αν ακούγεται) αλλά και στο κέρασμα, ζήτησα ευγενικά εκτός από τα φρούτα και λίγο χαλβά. Μας προσφέρθηκε αμέσως και με πολύ χαμόγελο. Δεν έχω να προσθέσω πολλά άλλα πράγματα, φαίνεται πως κάνουν μια καλή προσπάθεια να έχουν εκπαιδευμένο το προσωπικό τους.

O κατάλογος έχει αρκετές επιλογές, με κάποιες πιο δημιουργικές πινελιές. Θα αναφέρω τα γενικότερα πιάτα των επισκέψεων μας.

- Στην αρχή φέρνουν ψημένο ψωμί με λαδάκι, εύγευστο και ότι πρέπει για αρχή στο 1.1 ευρώ το άτομο. Την πρώτη επίσκεψη μας προσφέρθηκε λαγάνα λόγω ημέρας.

- Ντακάκια στα 3.5 ευρώ. Μικρά παξιμαδάκια, με φρέσκια τομάτα και τυρί. Η επιτυχία τους ήταν στο λάδι. Ούτε βουτηγμένα, ούτε στεγνά. Μοιάζουν με αυτά της Αθηνάς (ε TOMIE;).

- Χταπόδι ξυδάτο στα 9.5 ευρώ. Δυστυχώς δεν είμαι φανατικός του χταποδιού και δοκιμάζω μόνο για τη γεύση. Χωρίς να έχει κάποια υπερβολή πάνω του, νομίζω ότι ήταν αξιοπρεπές και όχι πολύ σκληρό. Δεν δυσαρέστησε.

- Σαρδέλες ψητές στα 5.3 ευρώ. Αρκετά νόστιμες, τις έτρωγες με ευχαρίστηση. Πολύ καλό VfM...

- Κριθαρώτο με γαρίδες και τρούφα στα 9.7 ευρώ. Αρκετά νόστιμο, το λάδι τρούφας ευτυχώς δεν έπαιζε κρυφτό και οι γαρίδες ήταν πολύ καλά καθαρισμένες. Ικανοποιητική ποσότητα για 2 άτομα, από τις καλές προτάσεις του μαγαζιού. Για τα δικά μου γούστα, ίσως ήθελα και λίγη τριμένη φέτα από πάνω.

- Ταραμοσαλάτα στα 3.7 ευρώ. Αρκετό κρεμμύδι και νομίζω και αρκετά νερουλή. Τίποτα το ιδιαίτερο. Και να πεις ότι εμένα δεν μου άρεσε, λες οκ. Την ίδια άποψη είχε και η παρέα.

- Χταπόδι ψητό στα 9.5 ευρώ. Ισχύει ότι και με το ξυδάτο... χωρίς το ξύδι. Δεν ξετρελάθηκα. Κομμένο σε καλές μικρές φέτες και σε ικανοποιητική ποσότητα.

- Καλαμάρι γόνος στα 5 ευρώ. Ικανοποιητικό και μαλακό, λίγο καλύτερο από ότι περίμενα. Παρ'όλα αυτά "Αφήστε τον γόνο να γίνει γονιός"... Κατεψυγμένο.

- Κολοκυθάκια τηγανιτά στα 3.2 ευρώ. Κομμένα σε μεγάλα στικς, νόστιμα και γλυκά. Προτείνονται για τη μέση.

- Ραδίκια στα 3.8 ευρώ. Εμφανίστηκαν όπως έπρεπε. Νόστιμα, προσεκτικά ετοιμασμένα... αλλά για συνοδευτικά.

- Γαύρος στα 4.8 ευρώ. Εντύπωση μου κάνει αυτή η τιμολόγηση σε ένα τέτοιου τύπου μαγαζί. Ίδια τιμή ισχύει και για μαρίδα-αθερίνα. Πως είναι δυνατόν σε ένα τέτοιο μαγαζί να τιμολογείται τόσο οικονομικά και σε άλλες τρύπες χωρίς θέα να κοστίζει ακόμη και 7.5 ευρώ. Τραγανός, καλά ετοιμασμένος και νόστιμος σε γενικές γραμμές. Ένα κλικ όμως κάτω από το Άποψις...

- Καραβίδα ψύχα στα 12.4 ευρώ. Εννοείται πως σε τέτοιο έδεσμα γίνεται μάχη για το ποιός θα πρωτοφάει! Η τιμολόγηση του είναι αυτή που περιμένεις αλλά σε άλλο κατάστημα υπάρχει πλέον η γαριδόψυχα σε πιο φθηνή τιμή και πεντανόστιμη γεύση... Εννοείται πάντως ότι το πιάτο άξιζε!

- Νερό εμφιαλωμένο στο 1.5 ευρώ χωρίς να το ζητήσεις.
- Τσίπουρο Τσιλιλή στα 8 ευρώ.
- Λευκό κρασί στα 4 ευρώ τα 500 μλ, δεν μου άρεσε... έχω δοκιμάσει πολύ καλύτερα. Κανένα άρωμα, καμία γεύση που να ταιριάζει με τα εδέσματα...
- Ούζο Πλωμάρι στα 7.5 ευρώ.

* Στο τέλος πάντα φέρνουν αρωματικά μαντιλάκια και μετά προσφέρουν επιδόρπιο.

- Κορμός σοκολάτας με παγωτο την πρώτη φορά, ο κορμός μέτριος.

- Φρέσκα φρούτα (μήλο-ακτινίδιο-πορτοκάλι) τη δεύτερη φορά, φρέσκα και ευχάριστα.
- Χαλβάς σιμιγδαλένιος, αρκετά νόστιμος όπου τον καθάρισα με συνοπτικές διαδικασίες.

Σε γενικές γραμμές η Ψαρόσκαλα Πειραϊκής είναι μια λύση λίγο πιο "επίσημη" σε σχέση με τα υπόλοιπα της περιοχής. Νομίζω πως η τιμολόγηση τους είναι δικαιότατη, έχει δυνατότητες να εξελίξει τα πιάτα της ακόμα καλύτερα ώστε να βρει αυτό το κάτι που θα τους απογειώσει. Η παρέα ξετρελάθηκε με την τοποθεσία μιας και μένουν στα πιο... βόρεια προάστια.

Αξίζει λοιπόν την επίσκεψη, θα χρειαστείτε περί τα 20 ευρώ/άτομο χωρίς όμως ψάρι. Μην περιμένετε όμως απόδοση τύπου Ταξιδεύοντας....

2-3 ημέρες μετά τον 15αυγουστο, άρτι αφιχθείσα από διακοπές σε αγαπημένο νησί, ψάχνω να βρω ένα εστιατόριο, ένα μεζεδοπωλείο, ένα κάτι τέλος πάντων που να είναι ανοιχτό για να συνεχίσω τα συμπόσια και στο κλεινόν άστυ.
Μάταια καλώ σε γνωστά και αγαπημένα μαγαζιά, οι μάγειρες και μαγείρισσες κάνουν τα μπάνια τους (δικαίως) και έχουν κρεμάσει τις κουτάλες τους προς ώρας...
Η παρέα θέλει θαλασσινά και αφιερώνω τουλάχιστον μία ώρα στη μελέτη κριτικών, έλα όμως που σε ό, τι καταλήγω είναι κλειστό για καλοκαιρινές διακοπές.

Τελικά έτερος της παρέας -γνωστός καλοφαγάς- μας βγάζει από το αδιέξοδο και προτείνει την Ψαρόσκαλα της Πειραικής, πρόταση την οποία ασπάστηκα με ανακούφιση!
Μετά σχετικής κράτησης (και παράκλισης το τραπέζι μας να βλέπει θάλασσα) φτάσαμε 4 άτομα στην Ψαρόσκαλα Παρασκευή βράδυ.
Ευγενικότατη υποδοχή και αφού δηλώσαμε τι θέλουμε να μας φέρουν από τα φρέσκα καλούδια (ψάρια και μαλάκια) που υπάρχουν στον ¨εκθεσιακό" πάγκο της εισόδου μας οδήγησαν στο στρωμένο τραπέζι μας.

Τα περισσότερα τραπέζια γεμάτα, στη συνέχεια της βραδιάς γέμισαν όλα, ο χώρος αρκετά προσεγμένος, καθαρός και τακτοποιημένος αν και λίγο απρόσωπος (κάτι που επάξια αναπληρώνει η ζεστή ευγένεια των παιδιών στο service).

Παραγγείλαμε ποικιλία ποτών (άλλος τσίπουρο, άλλος μπύρα και κρασάκι για μένα), η μπύρα έφτασε παγωμένη και απολαυστική σε αντίθεση με το -εμφιαλωμένο- νερό που είχε θερμοκρασία δωματίου και δεν πρόλαβα κάν να το επιστρέψω ζητώντας νεράκι σε κανάτα αφού η ταχύτατη κοπέλα στο service είχε ήδη γεμίσει τα ποτήρια μας όσο εμείς ανατρέχαμε στο menu.
Αυτή η αστοχία θα στοίχιζε μισή ντοματούλα (με τη ζέστη που είχε περιμένεις τουλάχιστον παγωμένο νερό) αλλά πρώτον δεν έχουμε 1/2 βαθμολογίες και δεύτερον με ικανοποίησαν τόσο πολύ οι υπόλοιπες γεύσεις που το λησμόνησα και το προσπέρασα.

Η παραγγελία μας:
Σαλάτα βραστών λαχανικών πολύ σωστά (ελάχιστα) βρασμένη με το λαδάκι-λεμονάκι της, πεντανόστιμη.

Μελιτζανοσαλάτα εξίσου πολύ καλή (συνήθως δε συμπαθώ τη μελιτζανοσαλάτα αλλά εδώ έχει αυτό την καπνιστή γεύση-όλα τα λεφτά).

Μύδια αχνιστά που φτάνουν σε βαθιά εμαγέ κατσαρόλα-γενναία μερίδα, καταπληκτικά, έξοχα, υπέροχα με το αρωματικό ζουμάκι τους, έγινε μάχη πάνω από αυτό το σκεύος.

Αθερινάκι τηγανητό - καλό, συνηθισμένη γεύση μεν καλό τηγάνι δε.

Ήρθε και η ψημένη σουπιά (επιλογή μας από τον "εκθεσιακό" πάγκο) σωστά ψημένη, κρατώντας το ζουμί της και κομμένη έτοιμη για σερβίρισμα, συνοδεία λαδόξιδου.

Ακολούθησε η τηγανητή κουτσομουρίτσα (επίσης επιλογή μας από τον "εκθεσιακό" πάγκο) αφρός, σωστό τηγάνι χωρίς λαδίλα -είχαμε προετοιμαστεί για το καλό τηγάνι από την αθερίνα που προηγήθηκε.

Σημειώνω -ακόμη μία φορά- ότι παρόλη την πληρότητα της Ψαρόσκαλας, η εξυπηρέτηση ήταν άψογη, αρκεί να αναζητούσες κάποιον από το service με τα μάτια και ήταν δίπλα σου, άμεση και αποτελεσματική, κάτι που δυστυχώς το συναντάς σπάνια σε χώρους εστίασης.
Επιπλέον bonus για τη σωστή χρονική αλληλουχία σερβιρίσματος των πιάτων μας, το ένα ακολουθούσε το άλλο με σωστή απόσταση μεταξύ τους, τόση ώστε να προλάβεις να γευτείς το πρώτο και να προσμένεις το επόμενο.

Μικρό faul όπως είπα το ζεστό νερό -δεν επαναλήφθηκε ευτυχώς- όπως και το λευκό χύμα κρασί, ποικιλία μοσχοφίλερο λέει(?) το οποίο ήταν άγευστο, άνευρο, χωρίς σώμα και άρωμα. Αυτό τελικά στοίχισε στην τελική βαθμολογία γεύσης την τέταρτη ντοματούλα, γιατί θεωρώ ότι και το ποτό που συνοδεύει το φαγητό πρέπει να είναι εξίσου αξιοπρεπές.

Λογαριασμός στα 90,00 euro, ίσως λίγο πιο πάνω από ότι αναμέναμε (δεδομένου ότι δεν πήραμε "χοντρό" ψάρι, παρά 8 κουτσομούρες και τη σουπιά), αλλά Πειραική είναι αυτή, πρώτο τραπέζι πίστα να βλέπουμε και θάλασσα, ε! αυτό έχει και το τίμημά του.
Κέρασμα καρπουζάκι-πεπονάκι ότι έπρεπε για να κλείσει η βραδιά.

30 Αυγ 2017

- Καλά δεν είπαμε όταν γυρίσουμε από τις διακοπές να ξεκινήσουμε διατροφή και πάλι ? Τουλάχιστον εγώ. Δεν βλέπεις πως έγινα 100 κιλα έγινα.
- Πάντα υπερβολικός είσαι σιγά ανέβηκες στην ζυγαριά ?
- Τι να ανεβώ ? Καταλαβαίνω από τα ρούχα μου πρέπει να ανεβώ
- Καλά εσύ έχει πρόβλημα στο μυαλό
- Τώρα το κατάλαβες ότι έχω πρόβλημα 6 χρόνια παντρεμένοι τώρα κατάλαβες ότι έχω κόμπλεξ με τα κιλά. Και που θέλεις να πάμε αυγουστιάτικα μεσημέρι όλα κλειστά θα είναι.
- Κάτι θα βρούμε ανοιχτό θέλει και ο μικρός να φάει χταπόδι …
Κάπου εδώ τελειώνει η συζήτηση με την σύζυγο αφού το θέλει ο μικρός, των έχουμε και έναν και καλομαθημένο όποτε άρχισα να αναζητώ μαγαζί ανοιχτό για φαΐ 21 Αυγούστου μεσημεριάτικο, και φυσικά να έχει χταπόδι. Τα μαγαζιά τις πειραϊκής δεν είναι στην εκτίμηση μου ψηλά αλλά διάβασα κάποιες κριτικές από χρήστες που εμπιστεύομαι οπότε αποφάσισα να πάμε στην ψαρόσκάλα.

Όντος ήταν ανοιχτά βρήκαμε πάρκινγκ αμέσως έξω από το μαγαζί.
2-3 παρέες στο μαγαζί που είναι μεγάλο με αρκετά τραπέζια κάτσαμε όπου μας άρεσε μετά από προτροπή του σερβιτόρου.

Αμέσως ήρθε κατάλογος, νερό εμφιαλωμένο …
Η παραγγελία μας
Χόρτα βλίτα
Βραστά λαχανικά
Σαρδέλα ψητή
Κριθαρότο με (δεν θυμάμαι με τι ήταν)
Μια τσιπούρα ψητή κιλού
Και φυσικά το χταπόδι το ψητό για τον μικρό μας
1 τσιπουράκι χωρίς

Για τα χόρτα η σύζυγος είπε ότι ήταν λίγο πικρά εμένα δεν μου φάνηκαν.
Τα βραστά λαχανικά οκ
Το κριθαρότο πολύ νόστιμο ωραία κόκκινη σάλτσα
Η σαρδέλα λίγο μικρή άλλα οκ και αρκετή ποσότητα
Το χταπόδι μαλακό για ψητό ωραίο
Το ψάρι δεν ήρθε ποτέ το ξέχασαν …
Και λόγο του ψαρίου μας έφεραν Κέρασμα για τον μικρό παγωτό και φρούτα για τους μεγάλους. Πληρώσαμε 49 ευρώ

Αν το προτείνω ? Γιατί όχι καλά φάγαμε.

23 Μάρ 2017

Η Πειραϊκή είναι γνωστή σε ολόκληρη την Αττική για τις ταβέρνες με τα θαλασσινά. Εμείς αν και Πειραιώτες την αποφευγαμε αρχικά γιατί κάποτε γινόταν χαμός και δυσκολεύοσουν να κινηθείς και αφετέρου διότι στα περισσότερα μαγαζια η ποιότητα ήταν χαμηλή.

Πλέον βλέπω με μεγάλη χαρά ότι αυτό έχει αλλάξει σε μεγάλο βαθμό. Ο Τσακος ήταν ένα από τα πιο επιτυχημένα μαγαζια της περιοχής, η νέα γενιά αφουγκραστηκε όμως τα προβλήματα της εποχής και έκανε μία ριζική ανακαίνιση στο χώρο και στον κατάλογο (και στην τιμολόγηση) έτσι δημιουργήθηκε η ψαροσκαλα.

Είχε προηγηθεί η επίσκεψη του φίλου Vageli οπότε, πήγαμε και εμείς με τα γνωστά σκονακια. Σάββατο βράδυ 3 άτομα με κράτηση, που μάλλον ήταν απαραίτητη λόγω ημέρας.

Κατ'αρχας όσον αφορά τον χώρο είναι άνετα τοποθετημένα τα τραπέζια, με τρόπο ούτως ώστε να έχουν όλοι όσο το δυνατόν καλύτερη θέα. Ανακαινισμένος, ευχάριστος μου έδωσε μία θετική νότα. Παρκάραμε αρκετά εύκολα.

Η εξυπηρέτηση με ταχύτητα, γνώση του αντικειμένου τους, κέρασμα στο τέλος, ενώ το εμφιαλωμένο νερό όταν το ζητήσαμε αντικαταστάθηκε με κανάτα. Μας πρότειναν μεγάλο τραπέζι για να είμαστε άνετα. Όλα μία χαρά.

Ο κατάλογος τους είναι αρκετά πλήρης. Οικονομικές επιλογές, λίγο πιο ευφάνταστες γεύσεις.
Δοκιμάσαμε:
- κολοκυθάκια τηγανητά σε στικς ( ήθελαν αρκετό αλάτι και περισσότερο ψήσιμο )
-Γαυρος μαρινάτος (ισορροπημένο πιάτο, λίγο μικρή η μερίδα σε σχέση με τα υπόλοιπα)
- κριθάρωτο με γαρίδες και λάδι τρούφας (μεγάλη μεριδα σωστά εκτελεσμένο το πιάτο πολύ νόστιμο το αποτέλεσμα)
- ντακακια ωραιότατα θα συμφωνήσω Vageli
- Μύδια αχνιστα (σε κατσαρολιτσα με ωραιότατο ζουμακι που βουτηξα το ψωμάκι μου με μεγάλη ευχαρίστηση)
Και για γλυκό λουκουμάδες με μέλι και παγωτό (σωστά τηγανισμένοι ιδανικό κλείσιμο)
Μας προσέφεραν κέρασμα χαλβά αλλά αρνηθηκαμε ευγενικά.
Ήπιαμε λίγο κρασάκι λευκό που ήταν συμπαθητικό και ένα αναψυκτικό.

Τα παραπάνω μας κόστισαν περίπου 12€ το άτομο, αλλά γενικά δεν ήμουν με την πιο φαγανή παρέα... Οπότε υπολογίστε σιγουρα 3-4 ευρώ παραπάνω... Η τιμολόγηση είναι πολύ καλή υπάρχουν πολλές οικονομικές επιλογές ενώ και η ποιότητα είναι υψηλή.

Με δυο λόγια θα σας το πρότεινα με ευχαρίστηση, πιθανόν δεν αξίζει μία επίσκεψη από την άλλη άκρη της Αττικής αλλά αν βρίσκεστε εκεί κοντά δώστε του μία ευκαιρία, αποτελεί αξιόλογη λύση.

Χαίρομαι πολύ όταν τετοιες προσπάθειες επιβραβεύονται και θα τους ξαναεπισκεφτω, ούτως ώστε να δοκιμάσω και άλλα πιατα που μου κέντρισαν το ενδιαφέρον.

04 Οκτ 2016

Αν και ζωδιακώς ανήκω στον αστερισμό των Ιχθύων πρέπει να ομολογήσω ότι ιδιαίτερες σχέσεις με ψάρια δεν είχα. Με μπαμπά αρκαδικής καταγωγής και μαμά μεγαλωμένη στη Θεσσαλία καταλαβαίνετε ότι το συγκεκριμένο έδεσμα δεν ήταν από τα αγαπημένα μας. Η μανούλα μου βέβαια προσπάθησε να το εντάξει στο οικογενειακό διαιτολόγιο όταν ήμουν μικρή, για να φάει και το παιδί λίγο ψάρι, ώσπου ένα ατυχές περιστατικό με ψαροκόκαλο που μου έκατσε στο λαιμό, έβαλε φρένο στις προσπάθειες.

Σύμφωνα, όμως, με τον παντοδύναμο νόμο του Μέρφυ παντρεύτηκα τι άλλο? νησιώτη που μπορεί να τρώει ψάρι κάθε μέρα, αφήστε που και η κόρη μας προέκυψε δεινή ψαροφάγος, έτσι μετά από διακριτικές ομολογουμένως πιέσεις και καλοπιάσματα υπέκυψα, το συνήθισα, μη σας πω ότι που και που το ζητάω και μόνη μου.

Τώρα, βέβαια, πως μετά από όλα όσα σας είπα, κατέληξα να ανακηρυχθώ επίτιμη δημότης Πειραϊκής και περιχώρων, φέτος το καλοκαίρι, αποτελεί πεδίο έρευνας πάντως που μ’έχανες που μ΄έβρισκες, όλο εκεί τριγυρνούσα.

Τελευταία μέρα στο γραφείο λοιπόν πριν τις διακοπές και περιέργως τα πράγματα είναι, τηρουμένων των αναλογιών, βέβαια, ήρεμα. Για τη διάθεσή μου φυσικά ούτε λόγος, η λέξη εξαιρετική είναι πολύ φτωχή για να περιγράψει το πώς αισθανόμουν. Ο καλός μου είναι μία από τα ίδια και αποφασίζει να με πάει για φαγητό στο Βαρούλκο το οποίο όμως, δυστυχώς, ήταν κλειστό. Δρόμο παίρνουμε, δρόμο αφήνουμε, κάνουμε μια βόλτα και πέφτουμε πάνω στην Ψαρόσκαλα την οποία θυμάμαι από την εξαιρετική κριτική του Fratello. Ωπ! Εδώ είμαστε αναφώνησα, οπότε παρκάρουμε με μηδενικό βαθμό δυσκολίας αφού είμαστε με μηχανή και μπαίνουμε.

Ο χώρος είναι πραγματικά πολύ όμορφος. Το μαγαζί είναι υπερυψωμένο άρα η θέα στη θάλασσα είναι καλύτερη, όντως αναπτύσσεται σε επίπεδα οπότε όλοι μπορούν να απολαύσουν τη θέα ανενόχλητα, τραπέζια, καρέκλες άνετα και πολύχρωμα δίνουν μια παιχνιδιάρικη νότα και σαφώς διαφοροποιούν το εστιατόριο από τα υπόλοιπα της περιοχής. Extra tip. Λόγω της θέσης του είναι σαφώς δροσερότερο από τα άλλα αφού οι ακτίνες του ήλιου πέφτουν υπό γωνία, τουλάχιστον κατά τις 5 που πήγαμε εμείς, άρα και η αντηλιά είναι κατά πολύ λιγότερο ενοχλητική.

Μας υποδέχτηκαν με χαμόγελο, μας άφησαν να διαλέξουμε που θέλαμε να καθήσουμε, υπήρξαν άμεσοι, ταχύτατοι, εξυπηρετικότατοι, χαμογελαστοί και ευγενείς. Όχι μόνο δεν έχω κάτι να πω για το service αλλά αντιθέτως έκαναν και κάτι που με σκλάβωσε. Όταν ζητήσαμε λογαριασμό υπήρχε στο τραπέζι το δελτίο παραγγελίας το οποίο αναγράφει λεπτομερώς την παραγγελία μας και τις τιμές. Αφού ήρθε η νομιμότατη απόδειξη λοιπόν οι άνθρωποι πήραν το δελτίο γιατί προφανώς το κρατούν αυτοί. Έλα όμως που εγώ ήξερα ότι θα έγραφα την κριτική κάνα δυο μήνες μετά οπότε σιγά μη θυμόμουν τι είχαμε φάει και ζήτησα να το κρατήσω. Μου εξήγησαν ότι το χρειάζονται, το δέχτηκα φυσικά, το πήραν και μετά από ελάχιστα λεπτά επέστρεψε η κοπέλα φέρνοντάς μου μια φωτοτυπία που είχε βγάλει. Δεν ξέρω για σας αλλά για μένα κάτι τέτοιες κινήσεις κάνουν τη διαφορά.

Στα του φαγητού τώρα η αλήθεια είναι ότι ενώ δε μπορώ να πω ότι με απογοήτευσε, ούτε κατά διάνοια, με άφησε όμως με μια αίσθηση ανικανοποίητου. Βλέπετε, λόγω περιβάλλοντος, περίμενα πιο ψαγμένες γεύσεις, μια διαφορετική προσέγγιση, ένα κάτι που να κάνει τη διαφορά και αυτό ομολογώ ότι δεν το βρήκα. Οφείλω, όμως, να ομολογήσω ότι ήταν όλα καλομαγειρεμένα, με καλές πρώτες ύλες και ελαφρά. Ας δούμε όμως αναλυτικά την παραγγελία μας.
- Ψωμάκι ψημένο το οποίο δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο και χρεώθηκε στα 2,20 για τα δύο άτομα που ήμασταν.
- Νερό εμφιαλωμένο που δεν ασχοληθήκαμε η αλήθεια είναι στο 1,50 άρα μικρό το κακό.
- 2 Βεργίνα ωραία παγωμένες στα 7 ευρώ. Χμ! Λίγο τσιμπημένη τη βρήκα την τιμή.
- 2 Σουρωτές οι οποίες κρίθηκαν απαραίτητες στο τέλος του γεύματος στα 4 ευρώ.
- Ταραμοσαλάτα. Βελούδινη όπως την προτιμώ αλλά θα ήθελα τη γεύση της λίγο πιο έντονη στα 3,70.
- Σαλάτα Ψαρόσκαλα. Μια πιατέλα με λογιών λογιών πρασινάδες, αγγουράκι, ντοματούλα ξεφλουδισμένη, πιπερίτσες τουρσί που έκαιγαν, ελίτσες και ίσως κάτι ακόμα που δε θυμάμαι. Πολύ ωραία, με τραγανά, νόστιμα λαχανικά, δροσερή, ότι ακριβώς έπρεπε για μια ζεστή μέρα στα 6,40.
- Κριθαρότο με γαρίδες. Ελαφρύ και φίνο μεν, χωρίς όμως γευστική ένταση δε, θύμιζε περισσότερο ένα απλό ντοματένιο κριθαράκι που φτιάχνουν οι μανούλες, ειδικά, σε κάτι μέρες νηστείας. Οι γαρίδες ενώ ήταν σωστά βρασμένες δεν πρόσθεταν, παρόλα αυτά, κάποια γεύση στο πιάτο. Έχω φάει σαφώς καλύτερα οπότε δε νομίζω ότι θα το ξαναεπέλεγα στα 9,70.
- Μύδια αχνιστά. Άφθονα, ωραία σερβιρισμένα σε κατσαρολίτσα, τρυφερά, αλλά κι εδώ κάτι τους έλειπε. Βέβαια με μπόλικο λεμονάκι που στύψαμε διορθώθηκαν τα πράγματα αλλά και πάλι κάτι παραπάνω ήθελαν. Λίγο σκόρδο, πράσινο κρεμμυδάκι, κρασί, ρίγανη? Στα 7,30 η τιμή τους.
- Χέλι καπνιστό. Εδώ μάλιστα. Εξαιρετικός μεζές, βουτυρένιο, με ωραία αίσθηση καπνίσματος και αλμυρό όσο έπρεπε. Βέβαια η μερίδα δεν ήταν μεγάλη και κόστισε 7,40 αλλά χαλάλι. Μας άρεσε πολύ.
- Μπακαλιάρος σκορδαλιά. Δύο μεγάλα κομμάτια ψαριού ωραιότατα ξαρμυρισμένου και ελαφρότατα τηγανισμένου αλλά λίγο άνοστου. Η σκορδαλιά υπέφερε από τα γνωστά προβλήματα. Όχι μόνο δεν είχε σκόρδο αλλά και ως απλός πουρές πατάτας αν κρινόταν είχε θέματα οπότε καλύτερα να έλειπε.

Συνολικός λογαριασμός στα 59,50 ευρώ με κέρασμα καρπουζάκι και πεπονάκι που ήταν πολύ δροσιστικά.

Είναι κρίμα ένα μαγαζί σαν αυτό που πραγματικά διαφέρει από τ’ άλλα της περιοχής λόγω χώρου και ύφους να μην εκμεταλλεύεται στο έπακρο τις δυνατότητές του, προσφέροντας διαφορετικές γεύσεις, οι οποίες θα δικαιολογούσαν απόλυτα τις, κατά τι, τσιμπημένες τιμές. Ως σχετικά νέο μαγαζί θα πρέπει, φυσικά, να του δοθεί μια περίοδος χάριτος ελπίζοντας ότι θα βρει τον δρόμο του. Θα ήταν σίγουρα το πρώτο μαγαζί που θα μου ερχόταν στο μυαλό για να τραπεζώσω ξένους αλλά θα πρέπει να ομολογήσω ότι έφαγα καλύτερα και πιο νόστιμα σε άλλο μαγαζί της περιοχής, για το οποίο η κριτική μου σχετικά με τον χώρο του, υπήρξε εξαιρετικά καυστική.

Ξαναδιαβάζοντας την κριτική μου πριν την υποβάλλω βλέπω ότι είναι πιο συμμαζεμένη σε σχέση με άλλες μακροσκελείς που έχω γράψει.
I’ve got my mind set on you τραγουδούσε ο George Harrison τη δεκαετία του 80 και ομολογώ ότι και το δικό μου μυαλό είναι set στο επερχόμενο Σάββατο σε μια πολλά υποσχόμενη βραδιά με καλό φαγητό, αλλά πολύ περισσότερο με καλούς φίλους, κάποιους παλιούς που έχω καιρό να δω και μου έλειψαν αλλά και καινούργιους που ανυπομονώ να γνωρίσω καλύτερα. Για να συμβεί αυτό βέβαια πρέπει πρώτα να απαντηθούν προαιώνια ερωτήματα όπως: Τα μαλλιά σηκωμένα ή κάτω? Φόρεμα κοραλλί ή ασπρόμαυρο? Τακούνι ή flat? Και όλα αυτά τα προβλήματα που ταλανίζουν τα κορίτσια…..

01 Αυγ 2017

Έχω ξαναπάει με τη κοπέλα μου πριν από ένα χρόνο αλλά τα σχόλια είναι ακριβώς τα ίδια με τη πρόσφατη επίσκεψη που έκανα με μεγάλη παρέα.

ΧΩΡΟΣ/ΤΙΜΕΣ

+ Ευχάριστος χώρος με ωραία θέα, καθαρές τουαλέτες.
+ Γενικά ακριβό αλλά δε ξεφεύγει από τις τιμές των περισσοτέρων μαγαζιών της Πειραικής/Μικρολίμανου.

ΦΑΓΗΤΟ

- Οι γαρίδες έσταζαν λάδια και γενικά είχαν τόσο λάδι που κάλυπτε τη γεύση της γαρίδας.
- Το καβούρι(! ) καθώς και το χταπόδι ήταν άνοστα και ειδικά το χταπόδι ήταν σα λάστιχο.
- Μικρή ποικιλία ούζου.
- Τουλάχιστον μέτρια τσιπούρα.
+ Εξαιρετικό λαβράκι, από τα ωραιότερα που έχω φάει.
+ Ωραία χωριάτικη, χορταστική

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Τα παιδιά στην υποδοχή ήταν ευγενικά και μας έδειξαν το τραπέζι μας. Το πρώτα μεζεδάκια και ποτά ήρθαν αρκετά γρήγορα. Ο (μάλλον) ιδιοκτήτης του μαγαζιού μας ρώτησε ένα εκατομμύριο φορές αν θέλουμε ψάρια και μας αγνοήσε δύο-τρεις φορές όταν του ζητήσαμε το κατάλογο για να δούμε τις τιμές... Τελικά παραγγείλαμε τα ψάρια χωρίς να έχει έρθει κατάλογος (προφανώς και φταίξαμε εμείς που δεν επιμείναμε) τα οποία αποδείχτηκαν αρκετά ακριβά...

ΕΠΙΛΟΓΟΣ

Θα ξαναπήγαινα για να φάω πολύ συγκεκριμένα πράγματα αλλά σίγουρα δε θα πήγαινα ξανά με μεγάλη παρέα.