30 Σεπ 2017

Στον χώρο που κάποτε δέσποζε το π βοχ εδώ και περίπου 2 χρόνια άνοιξε αυτό το ιταλικό εστιατόριο. ένα υπέροχο μπιστρό, μικρό αλλά ψηλοτάβανο, μοντέρνο αλλά με μια πατίνα που σε κάνει να νομίζεις ότι ήταν πάντα εκεί (! ), ένα πραγματικά κομψό all-day εστιατόριο. κομψό, πολυτελές διακοσμημένο με κλασικές αναφορές – όμορφη μπάρα γύψινα στοιχεία στους τοίχους, παλιοί πολυέλαιοι που κρέμονται από το κυψελωτό ταβάνι. Τραπέζια και καθίσματα κλασικού ρυθμού μιας άλλης εποχής που δένουν αρμονικά με τον χώρο. Μεγάλο ατού σίγουρα είναι ο χώρος που βρίσκεται στα δεξιά του μαγαζιού κάτι σαν διάδρομος - αυλή σε ηλιόλουστες μέρες χωρίς πολύ ζέστη κάθεσαι άνετα εκει.

πρώτο Σαββατοκύριακο στην αττική που έπεσε η θερμοκρασία (27) και είπαμε να πάρουμε τα βουνά. Για μένα που ζω στο Κερατσίνι η Κηφισιά είναι βουνό. Το συγκεκριμένο μαγαζί το είχα σταμπάρει από μια παλιότερη βόλτα σε διπλανό εστιατόριο οπότε βρήκα την ευκαιρία να το επισκεφτώ. Η αλήθεια είναι ότι οι κριτικές εδώ με τρομοκράτισσα, άλλα λόγο του ότι ήταν της περασμένης χρονιάς σκέφτηκα ότι κάτι θα έχει αλλάξει θα βρήκε τον ρυθμό του το μαγαζί Ύστερα από τηλεφωνική κράτηση και ευτυχώς που κάναμε γιατί όπως προείπα γινόταν χαμός παντού στα καφέ στα εστιατόρια στα πεζοδρόμια, φτάσαμε στο μαγαζί στην ώρα μας. Τοποθετηθήκαμε σε μια μικρή ροτόντα στο εσωτερική του καταστήματος. Αμέσως ήρθε εμφιαλωμένο νερό και 3 κατάλογοι.

Σαλάτα σιζαρ
Μια πειραγμένη εκδοχή της αγαπημένης σαλάτας. Δεν ήταν με ψητό κοτόπουλο αλλα με 4 τηγανητούς κεφτέδες κοτόπουλου με τυριά και μυρωδικά. Αντι για το κανονικό μαρούλι είχε κινέζικο μαρούλι και τραγανό προσούτο. Για σος είχε ένα πράσινο πέστο λίγο αλμυρό για μένα και λίγο όξινο. Πέστο αλλα απο τι ? Δεν κατάλαβα. Δεν μου άρεσε.

Μυλοκόπι πάνω σε τραγανό ριζότο και σπανάκι
Το ψάρι καταπληκτικό ζουμερό φρέσκο η γκοφρέτα ρυζιού πολύ νόστιμη με έντονη γεύση του άνηθου που ταίριαζε απόλυτα με το ψάρι. Το σπανάκι αδιάφορο. Θα ήθελα περισσότερο ψάρι.

Πίτσα καρμπονάρα
Επί 10 λεπτά ψάχναμε τις διάφορες πίτσες να διαλέξουμε μία ελαφριά πίτσα και τελικά καταλήξαμε στην πιο βαριά. Εμένα πάντως μου άρεσε νόστιμη, μεγάλη σε μέγεθος και ωραίο ζυμάρι. Στον κατάλογο έλεγε οτι όλες οι πίτσες βγαίνουν και με ολικής άλεσης αλεύρι άλλα ο σερβιτόρος μας απέτρεψε γιατι θα αργούσε να ετοιμαστεί. Αν και μου άρεσε αρκετά η γεύση δεν θα την ξανά έπαιρνα γιατί μου έπεσε ποκυ βαριά

Φετουτσινι με κρέμα από τυρί γκοργκοτζολα και καρύδια
Σωστά βρασμένα ζυμαρικά άλλα μέχρι εκεί. Η σάλτσα αλμυρή αδιάφορη γεύση πολύ κρέμα, ίσως και βούτυρο πολύ βαριά. Τα καρύδια δεν κόλλαγαν πουθενά.

Κέρασμα δεν ήρθε. Σε άλλα τραπέζια στην αρχή πήγαιναν και ένα καλαθάκι με δικό τους ψωμί - ζύμη απο πίτσα σε εμάς δεν ήρθε τίποτα, θα έπρεπε μα το ζητήσουμε ? Το ξέχασαν ?

Για καφέ είναι οκ άντε για πίτσα delivery που από ότι είδα κάνει...

ΥΓ Ένα φόρουμ θα ήταν καλή κίνηση γνωριμία μεταξύ μας και ανταλλαγή απόψεων

10 Ιουν 2017

Επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο το απόγευμα-βράδυ της Δευτέρας.

Ο χώρος θύμιζε ιταλικό bistro και τόσο η ατμόσφαιρα όσο και η μουσική ήταν ιδιαίτερα ευχάριστη.

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση, οι σερβιτόροι ήταν ευγενέστατοι και πρόθυμοι. Περνώντας στο φαγητό παραγγείλαμε 2 σαλάτες, η μία με ρόκα και προσούτο, τίποτα το ιδιαίτερο και επίσης δεν αναγράφονταν όλα τα υλικά της στον κατάλογο, η δεύτερη σαλάτα περιείχε γαρίδες με σάλτσα από εσπεριδοειδή, γευστικότερη από την προηγούμενή αλλά όχι κάτι αξέχαστο.

Τέλος, η πίτσα περιείχε τρούφα και ομολογουμένως ήταν εξαιρετική. Η γεύση της τρούφας ήταν δυνατή και τα υπόλοιπα μανιτάρια που περιείχε ήταν φρέσκα και όχι από κονσέρβα. Όλα τα πιάτα ήταν φρέσκα και καλοφτιαγμένα. Αναφορικά με τις τιμές, οι σαλάτες κόστιζαν 14 ευρώ και η πίτσα το ίδιο. Οι τιμές των σαλατών ήταν δυσανάλογες με αυτό που πρόσφεραν αντίθετα η τιμή της πίτσας ήταν λογικότατη.