ΜΟΤΙΒΟ ΓΕΥΣΕΩΝ

Ελληνική κουζίνα

Μεγάλου Αλεξάνδρου 74 & Αϊδινίου 2, Νέα Σμύρνη [Χάρτης]
  211 0121949

Μοντέρνα Ελληνική Κουζίνα με μεγάλη ποικιλία σε Μεζέδες & Ορεκτικά, δροσερές σαλάτες εποχής, ιδιαίτερα κυρίως πιάτα και απολαυστικά γλυκά.
Δευτέρα-Κυριακή 11:00-02:00. Ζωντανή Μουσική κάθε Πέμπτη βράδυ!
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΦΑΓΗΤΟ!!!!!!!!

Ως γνωριζουν οσοι εχουν ασχοληθει να διαβασουν καποιες απο τις αξιολογησεις που εχω κανει θα εχουν καταλαβει οτι μπορει να μην ειμαι ο Μποτρινι της αυστηροτητας στην κριτικη μου και να βαζω καποιες καλες αξιολογησεις σε πολλα μαγαζια που να ειναι λιγο πανω απο την πραγματικη εικονα ( ενταξει δεν ειμαστε εδω μεσα να κανουμε τους υπερ παντων κριτες ) αλλα προς Θεου δεν θα με ελεγε κανεις ενθουσιωδη και παρορμητικο σε οτι αφορα την οποια απο τις τεσσερις κατηγοριες που αξιολογουν τα οποια μαγαζια.

Βρηκα λοιπον κι εγω μια προσφορα στο Ιντερνετ απο το συγκεκριμενο μαγαζι και μου εκανε κατι δεδομενου οτι και η περιοχη ειναι πολυ κοντινη και εχει πολλα καλα μαγαζια τριγυρω με καλο φαγητο και ποτο οποτε την επισκεφτομαι συχνα.

Για να μην εχουμε και θεμα ενεκα που δεν ηξερα το μαγαζι ειπαμε να παμε καποια " νεκρη " σχετικα καθημερινη μερα οποτε να μην εχουμε προβλημα με το τραπεζι αφου θεωρησαμε οτι επειδη η περιοχη σφιζει απο κοσμο και το μαγαζι ειναι σε ενα σχετικα κεντρικο σημειο της νεας Σμυρνης ολο και καποιες παρεες θα ξεστρατιζαν απο την πλατεια που ειναι δυο δρομους παραπανω και θα κατελυαν στο μαγαζι.

Φτασαμε λοιπον στο μαγαζι κατα τις εννεα και προς μεγαλη μου εκπληξη ηταν εντελως αδειο, οπως και παρεμεινε για ολο σχεδον το βραδυ.
Μια η δυο παρεες περασαν την πορτα και δεδομενου οτι το μαγαζι μικρο δεν το λες ( κουτουκι style ) ηταν σαν να εισαι σε αδειο μαγαζι.

Μολις βλεπεις το μαγαζι σου θυμιζει καποια αιθουσα δεξιωσεων ενεκα που ειναι ενα τετραγωνο γωνιακο μαγαζι με μια τεραστια βιτρινα που καλυπτει ολο το μπροστινο μερος ( που προφανως το καλοκαιρι ανοιγει και αυξανει τον εξω χωρο ) και στον εξωτερικο χωρο μια εξεδρα που εχει επισης γυρω στα εξι με επτα τραπεζια.
Ο χωρος καθαρος προσεγμενος με αρκετα τραπεζακια τακτα ερριμμένα στον χωρο καποια στρωμενα καποια οχι αλλα χωρις κανενα ιδιαιτερο χρωμα παρ'ολο που ειχαν φροντισει να δενει πιο πολυ προς το ξυλο η ολη διακοσμηση. Ενας πετρινος τοιχος και ενας αλλος ξυλινος η μονες πινελιες του μαγαζιου χωρις κατι ιδιαιτερο επανω τους ( για την ακριβεια τιποτα ) συμπληρωναν την εικονα του μαγαζιου.

Γενικα το μαγαζι που δινει μια εικονα minimal και industrial θα τραβηξει κοσμο για εκατο αλλους λογους ( τοποθεσια, γευση, εξυπηρετηση, τιμες ) αλλα μαλλον οχι για τον ευφάνταστα διακοσμημενο χωρο του.

Μπαινοντας στο μαγαζι μας υποδεχτηκε ενας βοηθος ευγενεστατος εξυπηρετικοτατος και προθυμοτατος. Η αληθεια ειναι οτι ταλαντευτηκα στο θεμα εξυπηρετηση αν θα βαλω 3/4 η 4/4 αλλα θυμουμενος αυτο το παλικαρακι ειπα οτι αξιζει το τεσσαρι. Η παραγγελια μας εξυπηρετηθηκε μεν αμεσα και τα φαγητα ηρθαν γρηγορα και ζεστα οπως και το οποιο ποτο παραγγειλαμε και ξαναπαραγγειλαμε αλλα κατι στο μαγαζι σου εβγαζε κρυο.

Κρυο εξαιρουμενου του συγκεκριμενου βοηθου που ηταν απικο σε οτι και οποτε ζητησαμε. Οποτε δεδομενου οτι η μερα ηταν καθημερινη και οτι κατι τετοιες αδεις για το μαγαζι μερες κανεις δεν εχει και πολυ διαθεση νομιζω οτι η εξυπηρετηση ηταν σε αριστο επιπεδο.

Και ας παμε τωρα στον ασσο κουπα του μαγαζιου..... την γευση και την ποιοτητα.
Μιλαμε στην χειροτερη περιπτωση για κεντα και στην καλυτερη για φλος ρουαγιαλ. Ισως το καλυτερο γευμα που εχω κανει σε μεζεδοπωλειο εδω και χρονια. ΚΑΘΕ ΜΑ ΚΑΘΕ γευση στα πιατα που πηραμε ξεχωριστη και υπεροχη.
Ειλικρινα θελεις να εχεις αλλο ενα στομαχι για να μην σταματησεις να τρως.

Αναλυτικα η παραγγελια

Αρχιζουμε κλασσικα με μια τυροκαυτερη ( που οσοι εχουν διαβασει δεν λειπει ΠΟΤΕ απο παραγγελια μου )
Πιατο αψογο σε υφη και γευση με την αισθηση του πικαντικου τοσο οσο για να ικανοποιησει απο τους πιο απαιτητικους στο καυτερο μεχρι και αυτους οι οποιοι δεν ειναι και τοσο πολυ του πικαντικου. Ομορφα σερβιρισμενη σε ποσοτητα αρκετη και με τελεια γευση. Αξιοτατα 4/4 αδικοντας την σιγουρα αφου δεν εχει 5

Δευτερο πιατο μεζε που πηραμε ηταν μια μεριδα πιτακια καισαρειας. Λιγα μαγαζια μπορεσαν μεχρι σημερα να ξεπερασουν την τηγανιλα σε αυτο το πιατο και να μπορεσουν να ισορροπησουν το τυρι με τον παστουρμα ετσι ωστε να ικανοποιηθουν απολυτα και οι μερακληδες του παστουρμα οσο και οι " κυριες " του τραπεζιου που δεν θελουν να μυριζουν δυσαρεστα. Εδω το πετυχε ΑΠΟΛΥΤΑ. Τοσο νοστιμα πιτακια δεν εχω φαει ξανα. Αν ειναι ετοιμα να μου πει το μαγαζι απο που τα παιρνει να παω να προμηθευτω κανενα εικοσακιλο να εχω για καθε μερα. Σαφεστατα 4/4 ανεπιφυλακτα.

Συνεχισαμε με το επομενο πιατο που ηταν μια σαλατα αναμικτη την ελεγε με παναρισμενες τηγανητες κοτομπουκιες μεσα καλμποκι και ενταμ ( που εγω δεν το βρηκα ) και μια σως μαγιονεζας.
Τα λαχανικα φρεσκα σαφως ετοιμα απο τις σαλατες που πουλαει το μακρο και η σως περιεργη. Το κοτοπουλο επισης αν ηταν ψητο η ακομα αν δεν ηταν παναρισμενο θα ηταν πολυ καλυτερο κατα την ταπεινη μου γνωμη. Παρ'ολα αυτα δεν μπορεις να πεις οτι το συνολο ηταν ασχημο.3/4 ειναι καλα για την σαλατα με μια επιεικια που οφειλεται στα υπολοιπα πιατα.

Και φτανουμε στο επομενο πιατο που ηταν ενα σαγανακι με μαρμελαδα συκαλακι.
Εδω η μονη περιγραφη που μπορω να κανω ειναι ακριβως η ιδια που εκανε o Χελακης στο γκολ του Χαριστεα στο EURO της Πορτογαλιας.
ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ...... ΤΟ ΠΕΙΡΑΤΙΚΟ ΞΑΝΑΧΤΥΠΗΣΕ..... ιδια αισθηση φιλοι μου....... Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο!!!!!!!! Απλα τελειο...... νομιζω οτι κατι τετοιες γευσεις σου φιαχνουν ενα ολοκληρο βραδυ. Στην αρχη το πηρα το πιατο με επιφυλαξη...... που κολλαει τωρα σκεφτηκα η μαρμελαδα με το σαγανακι...... Μπραβο στον εμπνευστη και ακομα μια χιλιαδα μπραβο στον παρασκευαστη. Γιατι δεν μιλαω μονο για την γευση που ταιριαζε αλλα μιλαω για ενα αψογο σαγανακι ουτε λιγοτερο ουτε παραπανω τηγανισμενο η χοντρο απο οσο επρεπε.. Εδω πλεον θα μου επιτραπει ενα 6/4

Μια μεριδα κεφτεδακια στο πηλινο με τυρι και σαλτσα ηταν το επομενο υπεροχο σε γευση και εμφανιση πιατο που επιλεξαμε. Κεφτεδες ψημενοι αψογα και το τυρι να δενει εκπληκτικα ( φετα και ενταμ νομιζω ) και η σαλτσα να σε ωθει να αρπαξεις το τελειο ζυμωτο ψωμι που προσφερει το μαγαζι και να παρεις ολα μα ολα τα χαμενα κιλα που σου κοστισαν οι ατοπες κατα καιρο διαιτες.
Σαφεστατα και αυτο το πιατο θα παρει 4/4 ευκολα

Τελευταιο πιατο που πηραμε ηταν μια χοιρινη τηγανια που το οποιο σχολιο μετα απο την πανδαισια γευσεων των προηγουμενωνπιατων θα θεωρηθει ατοπημα. Ενταξει.... μια αψογη χοιρινη τηγανια πολυ καλα μαγειρεμενη με τελεια σαλτσα και πολυ ωραια μυρωδικα. Αλλα σε σχεση με τα υπολοιπα ηταν μια απλη τηγανια. Σαφως επειδη το απλο δεν ειναι και ασχημο η τηγανια παιρνει επαξια κι αυτη ενα περιοπτο 4/4

Μαζι με αυτα θα κανω και το απεχθες σχολιο μου για το αλκοολ που παντα κανω γιατι το μαγαζι προσφερει ενα υπεροχο τσιπουρο τυρναβου και ενα υπεροχο κοκκινο κρασι και τα δυο πολυ ευκολοπιοτα. Ειλικρινα δεν μπορω να φανταστω καλυτερη συνοδεια για ολους αυτους τους υπεροχους μεζεδες

Για ολα αυτα αν βγαλω τα ποτα δεν πρεπει να πληρωσαμε πανω απο 35 ευρω τιμη η οποια ειναι παρα πολυ καλη για αυτο το οποιο μας προσεφερθει
Αν δεν το μαγαζι κερναγε και καποιο γλυκο ( οχι τιποτα ευφανταστο, ενα χαλβα ισως ) θα ηταν το απολυτο βραδυ φαγητου μαζι με την ομορφη μουσικη που εχει ( δεν ξερω αν ειναι παντα ) το μαγαζι.

Εν κατακλείδι θα συνοψισω λεγοντας (παντα προσωπικη θεωρηση) οτι τετοια μαγαζια και τετοιες γευσεις τιμουν την εστιαση. Και γι αυτο τον λογο το μαγαζι δεν προτεινεται απλα αλλα θεωρω οτι επιβαλλεται σε καποιον να δοκιμασει τις γευσεις του.

Ελληνική κουζίνα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

διαβαζοντας τις καλες κριτικες στο ask ειπα να επισκεφτω το συγκεκριμενο μαγαζι και να παρασυρω και μια φιλη μου μαζι σε γειτονια που ειναι πολυ μακρια απο τις δικες μας αλλα καθοτι μου αρεσει να δοκιμαζω διαφορες γευσεις και να μην προσκολλωμαι σε συκγεκριμενα μαγαζια, λεω γιατι οχι. αν εξαιρεσει λοιπον κανεις τη βολτα που καναμε μιας και ειχε ηλιο ολο το υπολοιπο ηταν ολιγον απογοητευση και ειναι και η γνωμη της φιλης μου και οχι μονο η δικη μου.

για να εξηγησω λοιπον. καταρχην ειναι ενα μεγαλο γωνιακο μαγαζι με τζαμαρια, οχι κατι το ιδιαιτερο απο διακοσμηση, ενας κλασικος χωρος με τραπεζοκαθισματα. καθοτι δεν ειχε κοσμο οταν πηγαμε λογικο ειναι η εξυπηρετηση να ηταν ικανοποιητικη αλλα σε αυτο δε μπορω να ειμαι και σιγουρη τι συμβαινει οταν το μαγαζι ειναι γεματο. ο σερβιτορος παντως ηταν ευγενικοτατος.

στα φαγητα τωρα. για αρχη μας εφεραν 2 ντιπακια και ψωμι και νερο βρυσης. η φιλη μου επεμενε να παρουμε για ορεκτικο ψητη μελιτζανοσαλατα και παροτι δεν ειμαι φαν εκτος της σπιτικης δε της χαλασα το χατηρι. ενα ορεκτικο οχι απλα μετριο αλλα το αφησαμε σχεδον ολο. με την 1η πηρουνια δε το ξαναγγιξαμε και οι δυο. δεν μπορω να προσδιορισω τι ηταν αυτο που χαλαγε τη γευση αλλα σιγουρα δε θυμιζε ψητη μελιτζανα.

απο σαλατα πηραμε μια ροκα παρμεζανα οχι κατι ιδιαιτερο σαν γευση.
για κυριως παραγγειλαμε εξωχικο με κομματια χοιρινου κρεατος που ηταν σχετικα ικανοποιητικο αλλα κινηθηκε σαν γευση στο μετριο και μουσταρδατο κοτοπουλο (μπουκιες) που ηταν το μονο πιατο που οντως μας αρεσε.

για γλυκο παραγγειλαμε σουφλε σοκολατας με παγωτο και παροτι γλυκατζου απο τις ελαχιστες φορες που αφησα γλυκο στο πιατο. καθολου σοκολατα στο σουφλε. μαλλον ηταν κεικ που βαπτιστηκε σουφλε. γενικα απογοητευτηκα.

επισης και αυτο ηταν το κλου παραγγειλαμε μισο λιτρο λευκο κρασι που αρχικα η καραφα ηρθε με ενα ζωιφιο μεσα που τους το ειπα αμεσως και το αλλαξαν, γεγονος που θεωρω απαραδεκτο επιεικως και επισης επεπλεαν διαφορα ασπρα πραγματα μεσα στο κρασι και επειδη θεωρω οτι ειμαι γνωστης του κρασιου περαν του μισου ποτηριου δε το αγγιξα γιατι δεν ειμαστε να την παθουμε και να θελουμε παυσιπονα. τουλαχιστον ειχα παει με προσφορα ιντερνετικη οποτε για τα ανωτερω με το κρασι πληρωσαμε μονο 20 ευρω τα 2 ατομα γιατι αλλιως ακομη θα εκλαιγα και τα λεφτα μου και την ταλαιπωρια να φτασω μεχρι εκει.

Ελληνική κουζίνα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Εχω επισκεφτει το συγκεκριμένο μαγαζί 2 φορες μέχρι τώρα και και ολες με άφησαν ικανοποιημενο γευστικά και σε θέμα εξυπηρέτησης, τιμών και χώρου!

Ενας όμορφος εσωτερικός χώρος με ξεκούραστα χρώματα και πάρα πολυ ζεστός μεταφορικά και κυριολεκτικά γιατί το βραδυ εκείνο επικρατούσαν πολυ χαμηλές θερμοκρασίες!

Όσον αφορά το φαγητό και οσα πιάτα έχω δοκιμάσει εως τωρα ηταν ολα καλομαγειρεμένα!
Συγκεκριμένα δοκιμασαμε απο σαλάτες την El Greco με ντοματινια, αγγούρι, ρόκα και ζεστούς κύβους φετας η οποία και γευστικά και ποσοτικα ηταν επαρκης!

Για ορεκτικα πηραμε μιλφειγ μελιτζανας με ζεστη φρεσκια φαβα, ντοματα και καπνιστη μελιτζάνα, Κυπριακό πύργο με εξαιρετικό χαλούμι σχάρας και πίτες, κεφτεδακια στο πήλινο με ντομάτα και φέτα!

Για κυρίως πήραμε Σταβλισια χοιρινη μπριζόλα και Κλεφτικο!
Το σέρβις ικανοποιητικο, πρόθυμο και αυτο που μου έκανε εντύπωση ηταν οτι κυριολεκτικα δε ζητήσαμε ουτε μια φορά νερο καθως ο νεαρός που φροντιζε το τραπεζι ηταν παντα εκεί έτοιμος να μας εξυπηρετησει!
Εντύπωση μου έκανε το λευκό κρασί το οποίο ηταν φρουτωδες και αρωματικο ( σπάνια συναντάς τόσο καλο χύμα κρασί σε μαγαζι).

Οι τιμες μου φάνηκαν λογικες για το γενικό συνολο και την αρμονία που συναντησαμε καθώς πληρώσαμε για 2 ατομα 17 ευρώ!

Ελληνική κουζίνα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Έμαθα για το μαγαζί αυτο πρόσφατα από μια φιλη που μου το πρότεινε για τα ωραια του πιάτα. Η κουζίνα εστιάζει στην σύγχρονη μεσογειακή με πιάτα και συνταγές κατα βασει από ολη την Ελλάδα.

Επισκεφτηκα τον χώρο λοιπόν παρασκευή και μου άφησε μια πολυ ωραια εικόνα σε όλα τα επίπεδα. Το προσωπικό ήταν πρόθυμο να λύσει οποιαδήποτε απορία και εξυπηρετούσε γρήγορα και αποτελεσματικα. Ο χρονος και η σειρα που ερχοντουσαν τα πιατα ηταν αψογα, τουλαχιστον όσα δοκιμασαμε (παρόλο που το μαγαζι ηταν σχεδον γεμάτο) και οι γεύσεις φανέρωναν ποσο έχουν προσέξει τα προϊόντα που χρησιμοποιουν.

Δοκιμαστε ανεπιφύλακτα το σαγανακι συκαλακι, την ανάμεικτη σαλάτα με το κοτόπουλο και το κλέφτικο απο τα κυρίως. Τα 2 γλυκά που δοκιμασαμε (καυτό παγωτο, σοκολατοπιτα με παγωτό βανίλια Μαδαγασκάρης αν δεν κάνω λάθος) ηταν ανεπανάληπτα.

Γενικά ειναι ενα μέρος που θα επισκεφτουμε ξανά με την παρέα μας εφόσον και τα 16 ευρώ που δώσαμε ανα άτομο για μεζέδες, σαλάτες, κυριως, γλυκά και το πολυ καλο κρασί που ηπιαμε μας φάνηκαν ικανοποιητική τιμή σε συναρτηση με το οργανωμένο σέρβις μέσα και εξω από την κουζίνα.
Το προτείνω ανεπιφύλακτα για δοκιμή!

Ελληνική κουζίνα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Αναγνωρίζω την προσπάθεια, αλλα είναι απο τα μέρη που πας μια φορα και δεν έχεις λόγο να ξαναπας. το προσωπικο πολυ καλο, το περιβαλλον ευννοει να πας και με μωρο, αλλα δεν ειναι κατι το ξεχωριστο ωστε να δωσεις 17 ανα ατομο (για να τσιμπησεις) και οχι να φας.

Εγγραψα πρωτη φορα κριτικη γιατι συνηθως προτου παω καπου επισκεπτομαι το ask4food για να δω κριτικες και για το συγκεκριμενο μαγαζι δεν ειχε και ειπα να γραψω ενα σχολιο ωστε να βοηθησω και τους ιδιοκτητες και του επιδοξους πελατες ωστε να εχουν εικονα.