Εξοχική ταβέρνα, με ψητά της ώρας και μη

29 Οκτ 2016

Γεγονός είναι ότι στην πέριξ της Πάρνηθος περιοχή σπάνια ευχαριστιέσαι φαγητό, τις περισσότερες φορές ο χώρος είναι ενοχλητικά μεγάλος και θορυβώδης και το φαγητό απόλυτα προβλέψιμο και σχετικά ακριβό. Λογικό λοιπόν είναι ότι ο ΜΑΝΘΟΣ, ύστερα από τις ομόφωνα ενθουσιώδεις κριτικές των φίλων ΙΩΓΙΑΝΝΗ, evi και indulge (τους ευχαριστώ πολύ όλους) είχε μπει στη wish list μου και απλά περίμενα την ευκαιρία να τον επισκεφθώ. Ευκαιρία που δόθηκε μετά από μια κυριακάτικη βόλτα στο υπέροχο και ήσυχο δάσος πάνω από το κτήμα Τατοϊου. Χρειάστηκε βέβαια να κάνουμε 30 χιλιόμετρα από εκεί μέχρι να φθάσουμε στο στόχο μας, όμως χαλάλι.
Επειδή οι τρεις προηγούμενες κριτικές τα περιγράφουν όλα αναλυτικά, θα περιοριστώ στα σημεία εκείνα που θεωρώ ότι έχω να προσθέσω κάτι.
Ας αρχίσουμε με το πώς φθάνουμε στο ΜΑΝΘΟ. Αν έρχεστε, όπως υποθέτω οι περισσότεροι, από την Αθήνα, θα βγείτε από την εθνική οδό στη Μαλακάσα, αλλά δεν θα στρίψετε για το χωριό. Συνεχίστε για εκατό μέτρα παράλληλα προς την εθνική και, όταν δείτε την ταμπέλα προς Αυλώνα – Αθήνα, στρίψτε αριστερά, περάστε την υπόγεια διάβαση κάτω από την εθνική και κατόπιν στρίψτε αριστερά προς Άγιο Μερκούριο – Αθήνα. Σε άλλα εκατό μέτρα θα δείτε την πρώτη ταμπέλα που σας οδηγεί εκεί που θέλετε να πάτε. Η ταβέρνα είναι στα δεξιά του δρόμου, λίγο πριν το σταθμό της Σφενδάλης. Παρκάρισμα κάτι περισσότερο από άνετο (1 στα 10).
Μεγάλο πλεονέκτημα ο όχι μεγάλος, νοικοκυρεμένος χώρος. Ειδικά η αυλή, ημικυκλική, ήσυχη, σκιερή και καταπράσινη είναι όλα τα λεφτά. Τα αραιά βαλμένα τραπέζια μπορούν να φιλοξενήσουν παρέες κάθε μεγέθους και σύνθεσης. Ο μέσα χώρος προτιμητέος μόνο όταν έχει χιονίσει και καίει το τζάκι.
Η εξυπηρέτηση σε γυναικεία χέρια, μια κυρία και δύο νεαρές, δεν αφήνει χώρο για κανένα παράπονο. Πάντα με το χαμόγελο, επεξηγηματικές και ακριβείς σε όλα. Είχαμε την τύχη να καθίσουμε στο χώρο ευθύνης της κυρίας και εκτίμησα ιδιαίτερα την περηφάνια της για το γεγονός ότι προσφέρουν ένα σωρό πράγματα πραγματικά χειροποίητα – και πεντανόστιμα. Επέμεινε π. χ. να προτιμήσουμε τη χορτόπιτα αντί για το τυροπιτάρι και είχε μάλλον δίκαιο, γιατί η πίτα – με δικό της φύλο, όπως διευκρίνισε – και πλούσια, καθόλου λαδερή γέμιση ήταν θεσπέσια. Το ίδιο και η αγαπημένη μας τυροκαυτερή – με τυρί και καυτερή, όπως μας εξηγήθηκε από την ίδια. Η χωριάτικη σαλάτα πλούσια και φρεσκότατη. Το χωριάτικο λουκάνικο καλοψημένο, αλλά αναμενόμενο σε γεύση, θα έπρεπε να δοκιμάσουν να το φτιάχνουν οι ίδιοι. Για κύριο πιάτο διαλέξαμε να μοιραστούμε μια μεγαλοπρεπή σταβλίσια μπριζόλα. Μας ρώτησε πώς τη θέλουμε, όμως το medium που ζητήσαμε κατέληξε σε medium well, πιθανόν λόγω μεγέθους και άνισου πάχους, ίσως πάλι να είχαμε χορτάσει με όσα προηγήθηκαν.
Αποκορύφωμα το διπλό, εννοείται χειροποίητο, κέρασμα στο τέλος. Μουστοκουλουράκια τραγανά σε σχήμα καρδιάς και αυτό που εγώ ξέρω ως «γιαουρτογλυκό» (γιαούρτι, κρέμα γάλακτος και κομματάκια φρούτου – στην περίπτωσή μας ήταν ανανάς), που σε δροσίζει και σε γλυκαίνει ταυτόχρονα. Ο λογαριασμός ίσα που έφθασε τα 30 ευρώπουλα.
Με την ίδια θέρμη που σας σύστησα πρόσφατα την ΚΥΡΑ ΠΟΠΗ για ψαροκατάσταση στο Λαγονήσι σάς προτρέπω να επισκεφθείτε σε πρώτη ευκαιρία το ΜΑΝΘΟ. Μια «ανθρώπινη» ταβέρνα μακριά από το πλήθος, που οφείλει να γίνει ευρύτερα γνωστή. Το ask4food της έδωσε ήδη ψήφο εμπιστοσύνης.

07 Αυγ 2016

Κλασική εξοχική ταβέρνα κυριολεκτικά μέσα στο πράσινο και ό, τι πρέπει είτε για καλοκαίρι προς αναζήτηση δροσιάς είτε για χειμώνα με χιόνι και το τζάκι της να σε ζεσταίνει απολαμβάνοντας το φαγητό σου. Βρίσκεται δίπλα στο σιδηροδρονικό σταθμό Σφενδάλη και είναι στην αρχή του δρόμου προς Άγιο Μερκούριο. Δεν είναι δύσκολο να το βρει κάποιος αν ακολουθήσεις τις σαφέστατες οδηγίες που σου δίνουν στο τηλέφωνο ενώ από ένα σημείο και μετά έχει πινακίδες.

Ο χώρος είναι απλός, παραδοσιακός, θυμίζει πολύ έντονα επαρχία. Έξω αρκετά τραπεζάκια, μέσα πιο μκρός, ενώ ένα κομμάτι του μαγαζιού καλύπτεται από την κλασική πλαστική τέντα το χειμώνα. Μια σειρά μουσικών οργάνων παίζει το ρόλο διακοσμητικών στοιχείων.

Κυριακή μεσημέρι με αρκετή ζέστη βρεθήκαμε παρέα 4 ατόμων. Η βουή από την εθνική οδό καλύπτεται σε μεγάλο βαθμό από την απόσταση αλλά και από τα δέντρα.

Η ταβέρνα διαθέτει το κλασικό μενούς των μαγαζιών του είδους με τα κρεατικά σχάρας και σούβλας να είναι στο επίκεντρο. Εμείς επιλέξαμε και δοκιμάσαμε:

-τυροπιτάρι το οποίο είναι θεϊκό και καταφτάνει καυτό με το που φτιάχνεται χωρίς το λάδι και την τηγανίλα να έχουν καλύψει τη γεύση του, είχε τόσο, όσο

-πατάτες τηγανητές οι κλασικές σε μεγάλη μερίδα

-λουκάνικο χωριάτικο το οποίο ήταν εξαιρετικό, θα μπορούσε να συνοδεύεται όμως από λίγεςε πατατούλες

-χωριάτικη σαλάτα δροσερή, κανονική σε ποσότητα

-παντζάρια

-πιατέλα (γιατί εμείς τη ζητήσαμε έτσι και δεν μας χάλασαν το χατίρι) με ποικιλία τηγανητών: κολοκυθάκια, μελιτζάνες και πιπεριές. Μας ρώτησαν αν τα θέλουμε τηγανισμένα απλώς με αλεύρι ή κουρκούτι αλλά όπως και να το κάνεις το λάδι ήταν ενοχλητικό γιατί κάλυπτε τη γεύση

-2 μερίδες μπιφτέκι από κιμά μοσχαρίσιο το οποίο ήταν εξαιρετικό σε γεύση, νοστιμιά και ποιότητα: ξεροψημένο, συνοδευόταν από τηγανητές πατάτες

-παντσέτα με πατάτες τηγανητές, που δεν είχε καθόλου σχεδόν λίπος και ήταν καλοψημένη και νόστιμη

-μερίδα ζυγούρι το οποίο επίσης ήταν καλοψημένο και χωρίς εκείνη τη συνηθισμένη έντονη μυρωδιά

Στα συν της ταβέρνας:
-το ψημένο ψωμί
-το νερό σε κανάτα
-το κέρασμα στο τέλος μια πιατέλα με καρπούζι και πεπόνι
Επίσης μας κέρασαν κατ΄ εξαίρεση μάλλον (ίσως επίσης πήγαμε για πρώτη φορά;) το μισό κιλό ροζέ κρασί χύμα που είχμαε παραγείλει και το οποίο ήταν δροσερό και ικανοποιητικό.

Μεταφέροντας τις εντυπώσεις και των 4 μελών της παρέας οφείλω να ομολογήσω ότι έμειναν όλοι ανεξαιρέτως ικανοποιημένοι και ενθουσιασμένοι από το σύνολο της εμπειρίας: καταρχάς από την τοποθεσία του μαγαζιού η οποία είναι άπαιχτη και κυριολεκτικά πνιγμένη στο πράσινο αλλά και από τα φαγητά. Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 60 ευρώ και πήραμε και μαζί μας πακέτο για το σπίτι. Συστήνεται και για καλοκαίρι και για χειμώνα. Θεωρώ ότι είναι μαγαζί για όλες τις εποχές του χρόνου καθώς άλλη χάρη έχει το καλοκαίρι με τη σκιά των πυκνόφυλλων δέντρων και άλλη το χειμώνα με το χιόνι και το τζάκι.