Ελληνική μοντέρνα κουζίνα με βάση το κρέας.

Φιλέρι είναι μια παλιά ονομασία της γνωστής ποικιλίας σταφυλιού Μοσχοφίλερο και του αντίστοιχου κρασιού.

Για εσάς επιλέξαμε ολόφρεσκές πρώτες ύλες μόνο απο μικρούς παραγωγούς που με μεράκι παράγουν υψηλής ποιότητας προϊόντα. Δημιουργήσαμε παραδοσιακές ελληνικές συνταγές λίγο πειραγμένες... Τρυφερά κρεατικά, ζουμερά burgers, φρέσκα λαχανικά απο το μποστάνι, μοναδικό κρασί και φυσικά τα γλυκά πειρασμός... όλα πολύ καλοί λόγοι για παρέα και γιορτή! Χαρείτε τα στον όμορφο εσωτερικό μας χώρο ή στον κήπο μας... μια πράσινη όαση μέσα στην πόλη, με όμορφη πέργκολα και φυτά που δημιουργούν αίσθηση δροσιάς και χαλάρωσης.

Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σας και σας περιμένουμε στο φιλόξενο Φιλέρι!

Δευτέρα

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

16 Σεπ 2017

Το φιλέρι είναι ένα μαγαζί που προσπαθεί να έχει αξιώσεις καλού εστιατορίου αλλά τελικά δεν τα καταφέρνει. Μόνο οι τιμές και ο χώρος παραπέμπουν σε κάτι τέτοιο. Το φαγητό τους θέλει αρκετές βελτιώσεις

Ο χώρος είναι επιβλητικός. Μεγάλος, ψηλοτάβανος, περιποιημένος, κυριλέ θα έλεγε κανείς.

Η εξυπηρέτηση γρήγορη και ευγενική

Για 2 άτομα πήραμε:
Σαλάτα συκάτη στα 8 ευρώ. Διάφορες πρασινάδες με σύκο και μια σως όχι κακή αλλά κάπως αδιάφορη.

Μανιτάρια σχάρας στα 6,5 ευρώ. Σωστά ψημένα, αλλά χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

Ψαρονέφρι με μαυροδάφνη στα 13,5 ευρώ. Πραγματικά υπέροχο πιάτο. Το καλύτερο που δοκιμάσαμε. Το ψαρονέφρι έλιωνε στο στόμα και η σάλτσα ήταν πεντανόστιμη. Το καλύτερο ψαρονέφρι που έχω φάει ποτέ.

Κοτόπουλο κοντοσούβλι στα 13,5 ευρώ συνοδευόμενο από πατάτες τηγανιτές. Κακό πιάτο. Το κρέας παραψημένο, στεγνό και άγευστο ενώ το πατάτες άχρωμες και αδιάφορες.

Επίσης μας χρέωσαν το νερό 1,5 και το υπέροχο ψωμί τους 1 ευρώ έκαστος.
Ήπιαμε χύμα κρασί το οποίο ήταν αξιοπρεπές αλλά όχι αξιομνημόνευτο, 9,5 ευρώ τα 700ml

Δώσαμε 45 ευρώ χωρίς το κρασί. Δεν είναι σε καμία περίπτωση καλό value for money. Αν εξαιρέσουμε το ψαρονέφρι, όλα τα υπόλοιπα τα βρίσκει κανείς και πιο φτηνά και πιο καλά.

24 Μαι 2016

Δεν είχα ιδέα για το συγκεκριμένο μαγαζί και όπως παρατηρώ κανείς άλλος δεν φαίνεται να έχει γράψει κάτι σχετικό στο παρελθόν. Δεν έχω ιδέα καν εάν είναι παλιό ή καινούργιο@ Μάλλον όλα αυτά είναι καλά, διότι θα είμαι εντελώς ανεπηρέαστη και αντικειμενική!

Βρίσκεται στην Λεωφόρο Πεντέλης λίγο πάνω από Μεγάλο Γυμναστήριο και λίγο κάτω από το γνωστό παγωτοπωλείο του Στάμου. Είναι γωνιακό, τεράστιο μαγαζί! μΟυ έκανε εντύπωση η χωρητικότητά του! Έχει περίπου 20 τραπέζια στο εσωτερικό και περίπου άλλα 20-30 τραπέζια στο εξωτερικό περιμετρικά σαν αυλή!
Αρκετά καλή η πρώτη εικόνα των τραπεζιών! όπως κατάλαβα από σερβίτσια και art de la table, μάλλον προσπαθούν να δώσουν την εικόνα του Gourmet, προφανώς για να δικαιολογηθούν και οι λίγο τσιμπημένες τιμές!
Στο μαγαζί βρεθήκαμε τυχαία την προηγούμενη Κυριακή και το επιλέξαμε επειδή ο Παντελής λίγο πιό κάτω ήταν κλειστός!

Πήραμε, μακαρόνια με Πελοποννησιακή συνταγή τα οποία επειδή τα έχω μπουχτίσει κάθε φορά που πηγαίνω στην Λακωνία ήθελα να δω πώς θα τα σερβίρουν! δεν είχε μεγάλη σχέση με την παραδοσιακή συνταγή! ήταν πολύ πιο ελαφριά και το δυσαρεστο ήταν πάρα πολύ κρύα! Δεν με απογοήτευσε αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα το ξαναέπαιρνα! Πατατούλες τηγανιτές που δεν τις προέβλεπε ο κατάλογος (όλως περιέργως) και οι οποίες ήταν οκ! για να είμαι ειλικρινής λίγο κάτω απο οκ! πήραμε τηγανιά με λεμόνι! ήταν πολύ ξινή και δεν άρεσε σε κανέναν από τους δύο! επιπλέον, μπριζολάκια με μαυροδάφνη.

Το πιό ωραίο πιάτο! ήταν το μόνο που κατά πάσα πιθανότητα ήταν ολόφρεσκο και μας άρεσε πολύ! Επιπλέον το κλασσικό σαγανάκι με μαρμελάδα (εάν θυμάμαι καλά ντομάτα)! Τόσο όσο! έχω φάει πολύ καλύτερα! Οι μερίδες ήταν κανονικές και σαν ψωμάκι έφεραν ενα πανεράκι με λίγες φέτες, κριτσίνια και ντίπ με λαδάκι (δεν πρόσεξα εάν το χρέωσαν). Η κανάτα του νερού βρύσης!

Αυτά με λίγο κρασί και ένα αναψυκτικό γύρω στα 50,00 ευρώ!
Η εξυπηρέτηση πάρα πολύ καλή! η κοπέλα ήταν ευγενέστατη και πολύ επεξηγηματική, ίσως λίγο παραπάνω φιλική απ' όσο θα έπρεπε!
Για να είμαι απολύτως ειλικρινής δεν νομίζω ότι έχω σχηματίσει ακόμη άποψη και θα ήθελα να το ξαναεπισκεφθώ! οι εντυπώσεις ήταν ανάμεικτες! το φαγητό δεν μας ενθουσίασε αλλά νομίζω η ώρα και η ημέρα που πήγαμε διότι ήταν 18:30 και ήταν άδειο!

17 Σεπ 2017

Εχω μεγαλώσει και ζω στο Χαλάνδρι, είμαι καλοφαγάς, οπότε ξεκινάμε από το βασικό: Εχω φάει από το απλό ψητοπωλείο μέχρι ταβέρνα, -εστιατόριο, φαγητό δρόμου, εθνικές κουζίνες κλπ.

Γράφω τώρα για το ΦΙΛΕΡΙ, αφού ολοκληρώθηκε και το "μεγάλο" τραπέζι που έκανα για τη βάπτιση της κόρης μου στισ 3/9, αλλά και αφού πρωτύτερα το είχα επισκεφτεί για δοκιμές περί τις 7-8 φορές.
Εμεινα σχεδόν απόλυτα ικανοποιημένος και λέω σχεδόν απόλυτα, καθώς ακόμη και οι πλέον άρτιες παρουσιάσεις, χρίζουν περαιτέρω βελτίωσης. Πάντα. Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.

Οπότε άποψη έχω ολοκληρωμένη, τουλάχιστον με βάση τα δικά μου κριτήρια και ανάγκες.
Καταρχάς, αν κάποιος θέλει να φάει σώνει και ντε φθηνό φαγητό και δεν υπολογίζει την ποιότητα, δεν χρειάζεται να το επισκεφτεί. Πώς να το κάνουμε, φθηνό -φθηνιάρικο μάλλον το εννοούν κατά βάθος οι περισσότεροι- και ποιοτικό δεν υπάρχει. Αν θες να φας κατεψυγμένα-αποψυγμένα τα πάντα, οκ!!! Αν έχεις κατοχικό σύνδρομο, πάς αλλούς να φάς ένα κιλό πατάτες και τζατζίκι. Με κάθε... σεβασμό και στα δύο. Προτείνω πολλά.

Στο δια ταύτα.

Το μενού στο "ΦΙΛΕΡΙ" δεν έχει κατεβατά. Εχει συγκεκριμένες σαλάτες, ορεκτικά, κάποια ιδιαίτερα πιάτα "ελληνικά" και πολύ καλά ψητά.
Η συκάτη σαλάτα εξαιρετική. Από ορεκτικά, ψητό ταλαγάνι, φέτα σε φύλλο συνοδεία μαρμελάδας τομάτας και μελιτζάνα στο πήλινο με φέτα και μπέικον ρολλάκια μελιτζάνας). Ολα εξαιρετικά. Δεν το είπα εγώ, αλλά οι καλεσμένοι.

Ακολούθησε το απίθανο στη γεύση κοντοσούβλι κοτόπουλο συνοδεία "αληθινής" τηγανιτής πατάτας. Και ακολούθησε το απίθανο πιάτο με ραβιόλι με γέμιση σπανάκι και ρικότα. Ολα τα λεφτά.

Μετά ακολούθησε η ποικιλία κρεατικών (μπιφτετάκι, κοτόπουλο φιλέτο, παϊδάκι, λουκάνικο, μπριζολάκι χοιρικό) μαζί με πατάτες φούρνου και homemade τυροκαυτερή. Πεντανόστιμα, καλοψημένα και μετά ότι έμεινε... φίλεψε τους καλεσμένους για το βράδυ ή τις επόμενες μέρες.

Το χύμα κρασί (και λευκό και ροζέ) τιμήθηκε δεόντως λόγω της περίστασης και ήταν άψογο. Στις μπύρες υπάρχει συγκεκριμένη -τυποποιημένη- γκάμα.

Οσο για τις πρωτύτερες επισκέψεις μου; Μας άρεσε πολύ και το ριζότο με μανιτάρια αλλά και τα χοιρινά φιλετάκια με μαυροδάφνη.

15 Σεπ 2016

Φιλέρι,

υπέροχος χώρος, πρωτότυπα και εύγευστα πιάτα (τα αγαπημένα μου είναι τα φιλετάκια μαυροδάφνη, φέτα σε φύλλο, χυλοπίτες με μανιτάρια και το σπασμένο ραβανἰ - αν και αξίζει να πας και να τα δοκιμάσεις όλα, κάτι το οποίο και έκανα), πάρα πολύ καλή εξυπηρέτηση, ααα και το βασικότερο οι τιμές τους είναι σε απόλυτα φυσιολογικά πλαίσια.. Value for money με άλλα λόγια..

Επίσης θέλω να αναφέρω ότι γνώρισα προσωπικά τον ιδιοκτήτη και την γυναίκα του και είναι πραγματικά υπέροχοι άνθρωποι, με το χαμόγελο μόνιμα στα χείλη, έτοιμοι να σε εξυπηρετήσουν σε οτιδήποτε και αν χρειαστείς..

Επιλογή εστιατορίου που συστήνω ανεπιφύλακτα στους λάτρεις του καλού φαγητού!!!