Ελληνική μοντέρνα κουζίνα με βάση το κρέας.

Φιλέρι είναι μια παλιά ονομασία της γνωστής ποικιλίας σταφυλιού Μοσχοφίλερο και του αντίστοιχου κρασιού.

Για εσάς επιλέξαμε ολόφρεσκές πρώτες ύλες μόνο απο μικρούς παραγωγούς που με μεράκι παράγουν υψηλής ποιότητας προϊόντα. Δημιουργήσαμε παραδοσιακές ελληνικές συνταγές λίγο πειραγμένες... Τρυφερά κρεατικά, ζουμερά burgers, φρέσκα λαχανικά απο το μποστάνι, μοναδικό κρασί και φυσικά τα γλυκά πειρασμός... όλα πολύ καλοί λόγοι για παρέα και γιορτή! Χαρείτε τα στον όμορφο εσωτερικό μας χώρο ή στον κήπο μας... μια πράσινη όαση μέσα στην πόλη, με όμορφη πέργκολα και φυτά που δημιουργούν αίσθηση δροσιάς και χαλάρωσης.

Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σας και σας περιμένουμε στο φιλόξενο Φιλέρι!

Παροχές για ΑμεΑ
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

27 Μάρ 2018

Ως μόνιμος κάτοικος Χαλανδρίου, το συγκεκριμένο εστιατόριο βρίσκεται στην περιοχή μας και έτσι αποφασίσαμε να το επισκεφτούμε (και γευτούμε) μια Κυριακή μεσημέρι αφού είχαμε ακούσει πολύ καλά λόγια από φίλους που είχαν πάει. Μείναμε εντυπωσιασμένοι και πολύ ικανοποιημένοι από τις γεύσεις των πιάτων.

Ήμασταν 2 άτομα και παραγγείλαμε: 1 μερίδα φιλετάκια-ψαρονέφρι με σάλτσα και μανιτάρια (εκπληκτικό πιάτο γευστικότατο, μοναδικό σε γεύση και ποιότητα με φιλετάκια ζουμερά που λιώνουν στο στόμα, και για το οποίο ζητήσαμε να γαρνιριστεί με πατάτες φούρνου, αντί τηγανητές, οι οποίες ήταν υπέροχες), 1 μερίδα κοντοσούβλι χοιρινό (είναι μερίδα για 2 άτομα, με υπέροχα μανιρασμένα ζουμερά, τρυφερά και πεντανόστιμα κομμάτια χοιρινού σε σουβλίτσα, πολύ ωραία και σωστά ψημένα, γαρνιρισμένο με πολύ νόστιμες και φρέσκες πατάτες τηγανητές), 1 σαλάτα χωριάτικη με ντοματίνια (πολύ ωραία) και 1 ποτήρι κρασί ροζέ (πολύ καλό).

Στην αρχή μας έφεραν φέτες ψωμάκι ψημένο με ένα ντιπ τυριού και ένα μπουκάλι νερό. Στο τέλος για γλυκό πήραμε 1 πανακότα, 1 μπάλα παγωτό και 1 πιατάκι χαλβά. Όλα πάρα πολύ νόστιμα και αξιόλογα. Συνολικά πληρώσαμε €41.

Θεωρώ ότι για την ποιότητα και γεύση του φαγητού, η τιμή είναι πάρα πολύ καλή. Γενικά το μαγαζί ξεχωρίζει για την ποιότητα και γεύση του. Έχουμε επισκεφτεί τα περισσότερα εστιατόρια στην περιοχή του Χαλανδρίου και το "Φιλέρι" πραγματικά ξεχωρίζει.

Αξίζουν συγχαρητήρια στον Σεφ. Ο χώρος μέσα είναι πολύ όμορφα και ζεστά διακοσμημένος. Δεν θυμίζει "ταβέρνα" αλλά καλό εστιατόριο. Θα το ξαναεπισκεφτούμε σίγουρα και με φίλους.

16 Σεπ 2017

Το φιλέρι είναι ένα μαγαζί που προσπαθεί να έχει αξιώσεις καλού εστιατορίου αλλά τελικά δεν τα καταφέρνει. Μόνο οι τιμές και ο χώρος παραπέμπουν σε κάτι τέτοιο. Το φαγητό τους θέλει αρκετές βελτιώσεις

Ο χώρος είναι επιβλητικός. Μεγάλος, ψηλοτάβανος, περιποιημένος, κυριλέ θα έλεγε κανείς.

Η εξυπηρέτηση γρήγορη και ευγενική

Για 2 άτομα πήραμε:
Σαλάτα συκάτη στα 8 ευρώ. Διάφορες πρασινάδες με σύκο και μια σως όχι κακή αλλά κάπως αδιάφορη.

Μανιτάρια σχάρας στα 6,5 ευρώ. Σωστά ψημένα, αλλά χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

Ψαρονέφρι με μαυροδάφνη στα 13,5 ευρώ. Πραγματικά υπέροχο πιάτο. Το καλύτερο που δοκιμάσαμε. Το ψαρονέφρι έλιωνε στο στόμα και η σάλτσα ήταν πεντανόστιμη. Το καλύτερο ψαρονέφρι που έχω φάει ποτέ.

Κοτόπουλο κοντοσούβλι στα 13,5 ευρώ συνοδευόμενο από πατάτες τηγανιτές. Κακό πιάτο. Το κρέας παραψημένο, στεγνό και άγευστο ενώ το πατάτες άχρωμες και αδιάφορες.

Επίσης μας χρέωσαν το νερό 1,5 και το υπέροχο ψωμί τους 1 ευρώ έκαστος.
Ήπιαμε χύμα κρασί το οποίο ήταν αξιοπρεπές αλλά όχι αξιομνημόνευτο, 9,5 ευρώ τα 700ml

Δώσαμε 45 ευρώ χωρίς το κρασί. Δεν είναι σε καμία περίπτωση καλό value for money. Αν εξαιρέσουμε το ψαρονέφρι, όλα τα υπόλοιπα τα βρίσκει κανείς και πιο φτηνά και πιο καλά.

17 Σεπ 2017

Εχω μεγαλώσει και ζω στο Χαλάνδρι, είμαι καλοφαγάς, οπότε ξεκινάμε από το βασικό: Εχω φάει από το απλό ψητοπωλείο μέχρι ταβέρνα, -εστιατόριο, φαγητό δρόμου, εθνικές κουζίνες κλπ.

Γράφω τώρα για το ΦΙΛΕΡΙ, αφού ολοκληρώθηκε και το "μεγάλο" τραπέζι που έκανα για τη βάπτιση της κόρης μου στισ 3/9, αλλά και αφού πρωτύτερα το είχα επισκεφτεί για δοκιμές περί τις 7-8 φορές.
Εμεινα σχεδόν απόλυτα ικανοποιημένος και λέω σχεδόν απόλυτα, καθώς ακόμη και οι πλέον άρτιες παρουσιάσεις, χρίζουν περαιτέρω βελτίωσης. Πάντα. Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.

Οπότε άποψη έχω ολοκληρωμένη, τουλάχιστον με βάση τα δικά μου κριτήρια και ανάγκες.
Καταρχάς, αν κάποιος θέλει να φάει σώνει και ντε φθηνό φαγητό και δεν υπολογίζει την ποιότητα, δεν χρειάζεται να το επισκεφτεί. Πώς να το κάνουμε, φθηνό -φθηνιάρικο μάλλον το εννοούν κατά βάθος οι περισσότεροι- και ποιοτικό δεν υπάρχει. Αν θες να φας κατεψυγμένα-αποψυγμένα τα πάντα, οκ!!! Αν έχεις κατοχικό σύνδρομο, πάς αλλούς να φάς ένα κιλό πατάτες και τζατζίκι. Με κάθε... σεβασμό και στα δύο. Προτείνω πολλά.

Στο δια ταύτα.

Το μενού στο "ΦΙΛΕΡΙ" δεν έχει κατεβατά. Εχει συγκεκριμένες σαλάτες, ορεκτικά, κάποια ιδιαίτερα πιάτα "ελληνικά" και πολύ καλά ψητά.
Η συκάτη σαλάτα εξαιρετική. Από ορεκτικά, ψητό ταλαγάνι, φέτα σε φύλλο συνοδεία μαρμελάδας τομάτας και μελιτζάνα στο πήλινο με φέτα και μπέικον ρολλάκια μελιτζάνας). Ολα εξαιρετικά. Δεν το είπα εγώ, αλλά οι καλεσμένοι.

Ακολούθησε το απίθανο στη γεύση κοντοσούβλι κοτόπουλο συνοδεία "αληθινής" τηγανιτής πατάτας. Και ακολούθησε το απίθανο πιάτο με ραβιόλι με γέμιση σπανάκι και ρικότα. Ολα τα λεφτά.

Μετά ακολούθησε η ποικιλία κρεατικών (μπιφτετάκι, κοτόπουλο φιλέτο, παϊδάκι, λουκάνικο, μπριζολάκι χοιρικό) μαζί με πατάτες φούρνου και homemade τυροκαυτερή. Πεντανόστιμα, καλοψημένα και μετά ότι έμεινε... φίλεψε τους καλεσμένους για το βράδυ ή τις επόμενες μέρες.

Το χύμα κρασί (και λευκό και ροζέ) τιμήθηκε δεόντως λόγω της περίστασης και ήταν άψογο. Στις μπύρες υπάρχει συγκεκριμένη -τυποποιημένη- γκάμα.

Οσο για τις πρωτύτερες επισκέψεις μου; Μας άρεσε πολύ και το ριζότο με μανιτάρια αλλά και τα χοιρινά φιλετάκια με μαυροδάφνη.

15 Σεπ 2016

Φιλέρι,

υπέροχος χώρος, πρωτότυπα και εύγευστα πιάτα (τα αγαπημένα μου είναι τα φιλετάκια μαυροδάφνη, φέτα σε φύλλο, χυλοπίτες με μανιτάρια και το σπασμένο ραβανἰ - αν και αξίζει να πας και να τα δοκιμάσεις όλα, κάτι το οποίο και έκανα), πάρα πολύ καλή εξυπηρέτηση, ααα και το βασικότερο οι τιμές τους είναι σε απόλυτα φυσιολογικά πλαίσια.. Value for money με άλλα λόγια..

Επίσης θέλω να αναφέρω ότι γνώρισα προσωπικά τον ιδιοκτήτη και την γυναίκα του και είναι πραγματικά υπέροχοι άνθρωποι, με το χαμόγελο μόνιμα στα χείλη, έτοιμοι να σε εξυπηρετήσουν σε οτιδήποτε και αν χρειαστείς..

Επιλογή εστιατορίου που συστήνω ανεπιφύλακτα στους λάτρεις του καλού φαγητού!!!