Coffee, Tea and Cake shop!

17 Μάρ 2018

Θα μπορούσε να είναι αξιοθέατο του ιστορικού κέντρου.
Να σε παίρνει ο ξεναγός από το Σύνταγμα, με το καλάμι στο χέρι που γράφει το όνομα του group για να μη χαθείς στην πολύβουη Ερμού, να διασχίζετε το πλήθος χαζεύοντας τους δεκάδες πλανόδιους καλλιτέχνες και να φθάνετε στην Παναγία την Καπνικαρέα όπου να ακούς τα κατορθώματα του Βυζαντίου.

Να παίρνεις από τη γωνιακή αλυσίδα φούρνων με Αθηναϊκό όνομα, κουλούρι Θεσσαλονίκης που έχει παρασκευαστεί στου Ψυρρή.
Να στρίβετε για την πλατεία Αγίας Ειρήνης, για να θαυμάσεις το φαινόμενο του Έλληνα νεολαίου που πίνει macchiato χωρίς να ξέρει να τον προφέρει και τρώει scrambled eggs ενώ μικρός απεχθανόταν τη στραπατσάδα της μάνας του.

Να συνεχίζετε για Πλάκα περπατώντας στα υπέροχα στενά δρομάκια της και να κατευθύνεστε σε γνωστό κοσμηματοπωλείο και παρακέιμενο μαγαζί με Greek modern art για να αγοράσεις υπερτιμημένα κοσμήματα και μπλούζες με τον Παρθενώνα και από την άλλη τσολιαδάκια ή τον Διόνυσο με την Αθηνά.
Να κινείστε για Μοναστηράκι για να δεις την Ακρόπολη και την Παλιά Αγορά και στη συνέχεια να κάνετε στάση σε γνωστό μαγαζί για να φας giros pita φουλ στο λίπος και Greek mousaka φουλ στο λάδι και ο ξεναγός να σου εξυμνεί την αθάνατη Ελληνική κουζίνα.

Τέλος να κλείνετε με μια επίσκεψη για καφέ και γλυκό στο Little kook, μπαίνοντας σε ένα κόσμο μαγευτικό και παραμυθένιο και χωρίς να υπολογίζεις τι θα πληρώσεις.
Όλα αυτά αν είσαι τουρίστας.

Γιατί αν είσαι Έλληνας άντε να πας 2-3 φορές να θαυμάσεις τις θεματικές ενότητες του χώρου και τέλος.
Θεωρώ ότι ήταν μεγάλη η εισαγωγή αλλά μέχρι εδώ ο καθένας μπαίνει στο νόημα τι εστί Little kook.
Θέλετε και συνέχεια;
Λοιπόν.

Οι ιδιοκτήτες αυτού του καφέ στου Ψυρρή, σίγουρα είναι άτομα με παραστάσεις από καφέ του εξωτερικού. Έχουν χωρέσει τον κόσμο των παραμυθιών του Άντερσεν, του Ντίκενς, των αφών Γκριμ, του Ντίσνεϋ σε ένα πολυχώρο γεμάτο αναμνήσεις. Για μια ώρα θα γίνεις παιδί και θα προσπαθήσεις να σκαρφαλώσεις στη φασολιά, θα θες να ανέβεις στο Carousel, θα ακολουθήσεις την Αλίκη στη Χώρα των θαυμάτων, θα χαζέψεις τα ξωτικά, τη Ραπουνζέλ, τη Χιονάτη χωρίς τους νάνους και θα σε σερβίρει με ευγένεια και χαμόγελο η Σταχτοπούτα, η καλή νεράιδα, η βασίλισσα της νύχτας ακόμα και η πεντάμορφη χωρίς το τέρας με την κακιά μάγισσα.

Την τελευταία φορά που πήγα, κάθισα στο δωμάτιο των τιμών του κάστρου δίπλα στο τζάκι. Βαριά έπιπλα, βελούδινες βαριές κουρτίνες, θυρεοί, οικόσημα, ασπίδες, πανοπλίες, πολεμικός εξοπλισμός, αετοί, κουκουβάγιες, ένοιωσα και εγώ πρίγκιπας και έζησα μια ευχάριστη εποχιακή ατμόσφαιρα. Λίγο στενάχωρα βέβαια αλλά μην τα θέλουμε και όλα.
Η εξυπηρέτηση όπως είπα, γίνεται από τις θεματικά ντυμένες σερβιτόρες, οι οποίες γνωρίζουν την παρασκευή του κάθε εδέσματος που προσφέρεται στο χώρο, αλλά και καθοδηγούν τους αναποφάσιστους στην επιλογή.

Το μόνο σφάλμα που βρήκα –πταίσμα βέβαια- είναι ότι στην είσοδο του κυρίως μαγαζιού καλό θα ήταν να βρίσκεται Ελληνίδα και όχι κοπελίτσα του πάλαι ποτέ ανατολικού μπλοκ, διότι το μυαλό συνειρμικά οδηγείται αλλού.

Συνεχίζω με το τι προσφέρει ο χώρος, πλέον του οφθαλμού. Με μια λέξη ελάχιστα, ή καλύτερα τίποτα περισσότερο από μια κοινή καφετέρια ή ζαχαροπλαστείο.
Καφές ελληνικός σερβιρισμένος σε ωραίο ζωγραφιστό πορσελάνινο σερβίτσιο, τίποτα περισσότερο από έναν απλό ελληνικό καφέ σωστά ψημένο, για να στον χρεώνει 3,5 euro.
Freddo espresso απλός και σε χαμηλό ποτήρι στα 4,5 euro. Θα τον χαρακτήριζα καραβίσιο, αλλά πλέον στα καράβια προσέχουν τη γεύση και την τιμή.
Milkshake βανίλια σε όμορφο ποτήρι παλαιάς εποχής, γεύση κλασική, τιμή στα ύψη. 7 euro.
Το ίδιο και το τσάι. Πολλές γεύσεις, σερβιρισμένο σε μεγάλη ποσότητα και σε ωραίο πορσελάνινο σερβίτσιο, αλλά οι τιμές επάνω.

Αλμυρή κρέπα με τυρί και γαλοπούλα. Η πιο απλή και φθηνή κρέπα σε όλες τις creperie του κόσμου. Εδώ με διπλάσια ποσότητα των υλικών και από πάνω sticks πατάτας από σακούλα γνωστής εταιρίας. Τιμή στα 6,9 euro, δεν δικαιολογεί με τίποτα το όλο σύνολο. Δεν πήγαινε η ζύμη ολικής αλέσεως με την οποία παρασκευάζονται όλες οι αλμυρές κρέπες και επίσης βασικό λάθος, λάθος πρωτάρη στην παρασκευή κρέπας που δεν δικαιολογείται, η ζύμη ζεστή και τα υλικά κρύα.

Pancake με πραλίνα φουντούκι και μπισκότο oreo. Καλή η σκέψη και η εκτέλεση. Πύργος από 4 pancakes, σωστά ψημένα και με το κανονικό πάχος, με μπόλικη πραλίνα, ανάμεσα λιωμένο μπισκότο και το σύνολο πασπαλισμένο με ζάχαρη άχνη. Έχοντας μια αδυναμία στα pancakes, έχω φάει αλλά και έχω φτιάξει εκατοντάδες, έχω πειραματιστεί με όλες τις γεύσεις στη ζύμη και έχω βάλει οτιδήποτε υλικό επάνω. Θεωρώ ότι ο συγκεκριμένος είναι ο καλύτερος συνδυασμός, αλλά πουλώντας πάνω από 5 euro, έχεις χάσει την αίσθηση του μέτρου και δεν μιλάω μόνο για Ελλάδα.
Τιμή στα 7,5 euro, άρα θέλεις να με κάνεις συνέταιρο στην επέκταση του μαγαζιού σου σε όλο το τετράγωνο, χωρίς να μου δίνεις ποσοστό κέρδους.

Τέλος μεγάλο κομμάτι κέικ, που ονομάζεται ‘’η καυτή ανάσα του δράκου’’. Στα 7,5 euro περίμενα τουλάχιστον το κεφάλι του δράκου και μάλιστα χειροποίητο. Σίγουρα δεν ήταν χειροποίητο, αλλά φτιαγμένο μαζικά με διάφορα αρωματικά και γλυκαντικά, ήταν όμως γευστικό, είχε μεγάλη ποσότητα πραλίνας, μαρέγκα φλαμπέ, λευκή και μαύρη σοκολάτα και τριμμένο μπισκότο.

Το Little kook είναι αξιοθέατο της πόλης, εφάμιλλο μεγάλων πόλεων του εξωτερικού και ως τέτοιο πρέπει να αντιμετωπίζεται.
Πηγαίνεις, βλέπεις, ονειρεύεσαι, γίνεσαι για λίγο παιδί, πληρώνεις για 2 άτομα περί τα 25 euro για να πιεις και να φας το κάτι τις και φεύγεις.
Προτείνεται για τουρίστες, είτε με group είτε κατά μόνας και για επαρχιώτες που φέρνουν για πρώτη φορά τα παιδιά τους στην πρωτεύουσα.

Υ. Γ. Να σημειωθεί ότι δεν είμαι γκρινιάρης, δεν υπολογίζω το χρηματικό ποσό που θα δώσω για να γευτώ κάτι καλό, όμως δεν θέλω να με κοροϊδεύουν αλλά να με σέβονται όταν τιμώ με την επίσκεψη μου τον χώρο τους.

21 Μάρ 2018

Άραγε κατά πόσο μπορούν να συνυπάρξουν ενήλικες, παιδιά, σερβιτόρες-μαρκησίες και παραμυθένιοι ήρωες σε ένα τέτοιο μέρος;;; Σε εμένα το "Little Kook" άφησε ανάμεικτα συναισθήματα... θετικά και αρνητικά ταυτόχρονα.

Ας πάρουμε τα πράγματα με την σειρά. Κυριακή 4 Μαρτίου, θέλοντας να επισκεφτώ την Ακρόπολη, είχαμε κάνει κράτηση σε ένα καταπληκτικό μαγαζάκι στην ευρύτερη περιοχή για φαγητό. Και πραγματικά, θα απολαμβάναμε εκεί τον καφέ μας και το γλυκάκι μας,
αν δεν έπεφτε η ιδέα για μια σύντομη επίσκεψη στο Little Kook!

Αρχικά, πίστευα πως θα ταλαιπωρηθούμε λόγω αναμονής, μιας και είχα ακούσει για ουρές που φτάνουν στην Ερμού... Για καλή μας τύχη, εξυπηρετηθήκαμε γρήγορα και η κοπέλα επί της υποδοχής έκανε τα πάντα για να ικανοποιήσει τις επιθυμίες του λίγου κόσμου που περίμενε έξω. Ανέβαινα με ενθουσιασμό τις σκάλες, παρατηρώντας καθρέφτες, πίνακες, χρώματα, χαμηλό φωτισμό, ξύλινες επιφάνειες, για να διαπιστώσω πως θα καθόμασταν δίπλα σε ένα αυτοσχέδιο τζάκι, που πιο πολύ με μαύρο καζάνι της Κολάσεως έμοιαζε, στενάχωρο, σκοτεινό και με κρύο να αναβλύζει από παντού...

Η ζεστασιά του παραμυθιού άρχισε να χάνεται, όταν συνομιλώντας με μια παρέα απέναντί μου, εξακρίβωσα την αστοχία του χώρου, μιας και εκείνοι είχαν καθίσει πιο πριν εκεί και δεν άντεξαν τον κρύο κλιματισμό. Κάπως έτσι, μας έδωσαν το τραπέζι τους, φεύγοντας, αλλά φυσικά η σερβιτόρα-μαρκησία μας απαγόρευσε να κάτσουμε, δηλώνοντας με εκνευρισμό ότι της χαλάμε τον προγραμματισμό. Τελικά, μετά από αρκετή αγένεια και έλλειψη επαγγελματισμού εκ μέρους τους βολευτήκαμε στο κόκκινο σαλόνι για να χαλαρώσουμε και να απολαύσουμε τον πιο όμορφο χώρο τους και τα θεϊκά γλυκά τους.

Κοιτάζοντας τον κατάλογο, παρατήρησα πως οι καφέδες, οι ζεστές σοκολάτες τους και τα γλυκά τους έχουν όλα σχεδόν τις ίδιες τιμές. Τεράστιες ανατιμήσεις...
Αρνητικό για έναν πελάτη, που θέλει να συνδυάσει τον καφέ του με γλυκό, κυριολεκτικά ασύμφορο! Το βλέμμα μου έπεσε σε αρκετές παρέες, που μοιράζονταν ένα γλυκό ή είχαν παραγγείλει απλά ένα σκέτο ρόφημα. Προφανώς και είχαν την ίδια ακριβώς εντύπωση που είχα κι εγώ... δυσκολεύτηκα να επιλέξω τελικά.

Καταλήξαμε στα εξής:
Αγαπημένη Pavlova για εμένα στα 8,50 ευρώ, χορταστική, με άφθονη μαρέγκα, creme patisserie, άφθονα φρούτα με σιρόπι, κατάφρεσκη, θα μπορούσε να είναι για δύο+ άτομα ωστόσο η τιμή είναι απαράδεκτα υψηλή. Σε προηγούμενη κριτική του 2016 βλέπω ότι το ίδιο γλυκό κόστιζε 5,50 ευρώ.
Πριγκίπισσα με τα κόκκινα μάγουλα, πες το και cheesecake, στα 7,80, με μπισκοτένια γεύση, κρέμα τυριού, χειροποίητο σπιτικό γλυκό βύσσινο, εξαιρετικό γλυκό, επίσης σε άφθονη ποσότητα αλλά κι εδώ η τιμή κάνει τζιζ.
Milkshake βανίλια στα 7 ευρώ, ναι καλά διαβάσατε, σχεδόν στην ίδια τιμή με την"πριγκίπισσα με τα κόκκινα μάγουλα". Σύνολο 23,30, χωρίς καφέδες. Το value for money εδώ, ισχύει μόνο για την ποσότητα των γλυκών.

Ο χώρος βέβαια είναι ιδιαίτερος, παραμυθένιος, με εποχιακή διακόσμηση και έχουν κρατήσει κι ένα χριστουγεννιάτικο δωμάτιο για τα παιδιά, ανέγγιχτο από εποχές. Δεν μπορώ να πω το ίδιο για τα wc που βρίσκονταν σε κατάσταση άγριου βανδαλισμού.
Επιπλέον η πρακτική που εφαρμόζεται στα πρώτα 5 λεπτά " μήπως μπορείτε να πληρώσετε τώρα" είναι πολύ ξεπερασμένη πια, από άλλες εποχές. Πιστεύω ότι θέλουν πολλή δουλειά στο κομμάτι της εξυπηρέτησης, μια στολή μαρκησίας δεν επαρκεί για έναν πελάτη, όσο ανεκτικός και να είναι. Κρύος κλιματισμός μήνα Μάρτη και τραπεζάκια κατάλληλα για Χόμπιτ, είναι απλά ασχολίαστο, και εννοείται πως οι ίδιες τιμές για όλα είναι απλά αποτρεπτική κίνηση, αν κρίνω μάλιστα πως όση ώρα έμεινα στο κόκκινο σαλονάκι, ο χώρος ήταν σχεδόν άδειος. Αν στοχεύουν στον επισκέπτη της μιας φοράς, τότε οκ.

Το αν θα το επιλέξετε, έστω και για ένα γλυκό, αυτό είναι δική σας απόφαση.

27 Μαι 2016

Μετά το "Καφενείο της Ήβης" πήγαμε κατευθείαν στο "Little Kook" για γλυκό. Ακόμη και αν κάποιος δεν είναι γλυκατζής, όπως συμβαίνει με μένα, είναι αδύνατον βλέποντας τα εντυπωσιακής παρουσίασης γλυκά δίπλα του να μην μπει στον πειρασμό να δοκιμάσει τουλάχιστον ένα....

Το πρώτο που κερδίζει κάποιον είναι η παραμυθένια, στην κυριολεξία, ατμόσφαιρα του χώρου. Οι διάφορες φιγούρες από γνωστά παραμύθια κατακλύζουν όλο το χώρο μέχρι τις τουαλέτες με τα πολλά λουλούδια, το μπρούτζινο χέρι στην είσοδο των γυναικείων, τους νάνους και τις κούκλες...

Στην είσοδο σας περιμένει ένα "αραχνιασμένο" πιάνο, που προδιαθέτει για το ταξίδι στο χρόνο που μόλις αρχίζει...

Εάν τυχόν επιχειρήσω μια λεπτομερή περιγραφή του χώρου, σίγουρα δεν θα με φτάσει μια ντουζίνα σελίδων. Έτσι λοιπόν θα αποτυπώσω κυρίως τη κεντρική ιδέα....

Το σκούρο ξύλο, τα βαριά έπιπλα, βιβλιοθήκες και καθίσματα, οι κούκλες, τα όμορφα κάδρα, ο χαμηλός φωτισμός, οι βαριές κουρτίνες, τα κλασικά πολύφωτα και οι απλίκες, οι πολύχρωμοι τοίχοι, οι διάφορες κούκλες, το ξύλινο ταβάνι, διάσημες φιγούρες από γνωστά παραμύθια, πολυάριθμα σεντούκια, μανουάλια, τζάκια, χρωματιστά λαμπιόνια, στεφάνια και ατμοσφαιρικές γωνιές διαμορφώνουν το ιδιαίτερο αυτό κλασικό στυλ του "Little Kook". Οι περισσότεροι χώροι σχηματίζουν από ένα παραμύθι, όπως π. χ, τη χιονάτη με τους επτά νάνους, τη Σταχτοπούτα, τον Τζακ και τη φασολιά, ή το δωμάτιο των ιπποτών, όπου καθίσαμε εμείς. Βρίσκεται στο βάθος του ισογείου δίπλα στο παράθυρο και κύριο χαρακτηριστικό του, όπως φαίνεται και από τον τίτλο του παραμυθιού, είναι οι πολλοί θυρεοί των ιπποτών...!!
Ταχτοποιηθήκαμε σε ένα μεγάλο στρογγυλό τραπέζι με ένα τεράστιο βάζο από σχεδόν μαραμένους, δυστυχώς, ηλίανθους! Ζητήσαμε να μετακινηθεί το βάζο προκειμένου να μη μας πνίγει αλλά και για να έχουμε ανεμπόδιστη θέα προς στην οδό Καραϊσκάκη, προκειμένου να αποφορτιζόμαστε λίγο από την τόσο νοσταλγική αλλά εν μέρει βαριά ατμόσφαιρα. Είναι αυτό που λένε ότι, το πολύ το Κύριε Ελέησον το βαριέται και ο παπάς (ή ο Θεός)...!!

Σχεδόν δίπλα μας υπήρχε μια τεράστια πράσινη φασολιά από το παραμύθι " ο Τζακ και η φασολιά " που επιβαλλόταν πολύ όμορφα μέσα στο χώρο.... Πίσω στο βάθος κατάλαβα ότι βρίσκεται η κουζίνα.

Στον επάνω όροφο επικρατεί το πράσινο και το μωβ-ροζ χρώμα με αντίστοιχα κλασικά έπιπλα, μεγάλο τζάκι, λαμπιόνια, διαφόρων μεγεθών έπιπλα και μια όμορφη μπεζ γωνιά δίπλα από μια βιβλιοθήκη με διάφορα γλυκίσματα πάνω της

Γενικά, εδώ φαίνεται σαν όλα να έχουν παγώσει στον χρόνο!!

Στον πολύ μικρό εξωτερικό χώρο (επί της οδού Καραϊσκάκη) υπάρχουν μερικά απλά μαύρα τραπεζάκια, χρωματιστά λουλουδάκια και ένα εντυπωσιακό γκρι λιοντάρι. Σίγουρα ο εξωτερικός χώρος δεν ενδύκνειται για πολύβουες ημέρες, γιατί τα αυτοκίνητα κινούνται πολύ κοντά στον εξωτερικό χώρο του μέρους αυτού! Αφήστε που πολλά αυτοκίνητα παρκάρουν, παράνομα, κυριολεκτικά ξυστά στον υπαίθριο χώρο.

Το προσωπικό είναι ντυμένο με στολές εποχής, σαν πρωταγωνιστές κάποιου παραμυθιού...

Σίγουρα το μέρος αυτό θα είναι ιδανικό για τις κρύες ή μουντές μέρες του φθινοπώρου ή του χειμώνα, εξαρτάται βέβαια από το πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας μας την κάθε εποχή του έτους. Επίσης, οι μικροί σας φίλοι θα ξετρελαθούν και οι μεγάλοι θα γίνουν για λίγο παιδιά!!

Τα γλυκά μάθαμε ότι παρασκευάζονται από γνωστό ζαχαροπλάστη ειδικά για το "Little Kook". Πλέον, στο κατάστημα σερβίρονται και κρέπες, γλυκές και αλμυρές, που παρασκευάζονται επί τόπου.

Πολλά από τα γλυκά δανείζονται την ονομασία τους από γνωστά παραμύθια!! Εμείς π. χ διαλέξαμε ένα γλυκό με την ονομασία "Το χιονισμένο βασίλειο της φράουλας" που αντιστοιχεί στη γνωστή Παύλοβα! Ένα εξαιρετικό γλυκό και χορταστική ποσότητα, σερβιρισμένο μέσα σε βαθύ ρετρό βεραμάν πιάτο "ποτισμένο" με σιρόπι φράουλας, πεντανόστιμη μαρέγκα, κρέμα, πολλά και φρέσκα κομμάτια φράουλας συν δυο-τρία μικρά φύλλα δυόσμου, που έδιναν ένα καταπληκτικό άρωμα στο πιάτο!!
ΕΥΡΩ 5,50

Για να πάρετε μια ακόμα ιδέα για τα γλυκά - παραμύθια, σας ενημερώνω ότι υπάρχει και το γλυκό " Η πριγκίπισσα με τα κόκκινα μάγουλα " (5,50), το "δικό μας" cheesecake!!

Επιπλέον, δοκιμάσαμε μια γλυκιά κρέπα με λευκή σοκολάτα, oreo και πορτοκάλι, μια πολύ μεγάλη και χορταστική κρέπα (ίσως και για δύο άτομα ) σερβιρισμένη σε μεγάλο ροζαλί πιάτο. Επάνω στην κρέπα υπάρχουν φέτες πορτοκαλιού και το πιάτο "πλημμυρίζει" από τρίμματα μπισκότου oreo και λευκή κρέμα ως γαρνιτούρα!! Τέλεια γεύση! ΕΥΡΩ 6,00 (5,50 η κρέπα + 0,50 το oreo), βέβαια ο κατάλογος γράφει ΕΥΡΩ 6,00...

Τα ποτήρια του νερού είναι βαζάκια μαρμελάδας και γενικά όλα τα σερβίτσια έχουν μια ρετρό πινελιά που δένει τέλεια με το χώρο!

Οι ευγενικές κοπέλες στο σέρβις χρειάζεται να είναι σε μεγαλύτερη εγρήγορση γιατί αρκετές φορές χρειάστηκε να τις ψάξουμε.....

Η απόδειξη για τα παραπάνω ήρθε αφού πληρώσαμε πρώτα και αφού την ζητήσαμε καθώς είχε υποτίθεται "ξεχαστεί"...
Για μένα η απόδειξη είναι Απαραίτητη, ώστε να μπορώ να γράψω...!! Ευτυχώς, η απόδειξη έγραφε με τις ονομασίες τους ό, τι παραγγείλαμε!

Οι αλμυρές κρέπες φαντάζομαι είναι το μόνο "φαγητό" και πιστεύω ότι σίγουρα χρειαζόταν κάτι τέτοιο προκειμένου να σπάει λίγο η απόλυτα γλυκερή ατμόσφαιρα και γαστρονομία του μέρους. Μάλιστα, κάποιος, αντί να αλλάξει μέρος, μπορεί να δοκιμάσει μια αλμυρή κρέπα και μετά να γευτεί το ωραίο γλυκάκι του!!

Παρά ταύτα, μας τα χάλασε ο υπεύθυνος και συνιδιοκτήτης, ο οποίος ήρθε ξαφνικά στο τραπέζι μας και μου είπε ότι δεν πρέπει να φωτογραφίζω τον κατάλογο ούτε το μέρος, γιατί μπορεί να υποκλέπτω συνταγές ή φωτογραφίες προσώπων που δεν θέλουν να φωτογραφηθούν ή μπορεί να θέλω να κλέψω την πρωτότυπη ιδέα τους... Ως ενός σημείου μπορεί να είχε δίκιο, αλλά θεωρώ ότι θα έπρεπε τουλάχιστον να ερωτηθώ πρώτα για τον σκοπό της από μέρους μου φωτογράφισης.... Αφήστε που οι κακόβουλοι άνθρωποι δεν φωτογραφίζουν τόσο εμφανώς ή, πάντως, έχουν τον τρόπο τους....!!!!
Ειλικρινά, πρώτη φορά στα χρόνια του ask4food, μου έχει τύχει τέτοιο περιστατικό...!!

11 Ιουν 2016

Θα μπορούσε να τα έκανε όλα καλά. Τα έκανε όλα λάθος.
Το πιάνω απ' την αρχή: Το μαγαζί είναι για χάζεμα. Ο τύπος που το 'χει, έριξε άπειρα χρήματα. Και έχει φτιάξει παραμυθοκατάσταση. Κάθεσαι σαν να λέμε και περιμένεις να σκάσει μύτη η Σταχτοπούτα, η Χιονάτη, η Κοκκινοσκουφίτσα και όλο τους το σόι. Αλλά δεν σκάει καμιά τους.

Θα ΄ρθει το ψιλοβαριεστημένο κοριτσάκι, που βαριέται, γιατί ήδη το έχει κάνει καμιά κατοστή φορές μόνο για σήμερα και θα σου αμολήσει ένα κύλινδρο/κατάλογο στα μούτρα, πράγμα που την πρώτη φορά έχει την τσαχπινιά του, αλλά την δεύτερη το ξέρεις το κόλπο και δεν μασάς. Και παραγγέλνεις. Αφού κοιτάς κανά τέταρτο όλες τις σοκολάτες του καταλόγου, που θα είναι καμιά δεκαριά, η μία με 72% σοκολάτα, η άλλη με 57,852% σοκολάτα, ή άλλη με σοκολάτα που την μάζεψε ο μάστορας από το σοκολατόδενδρο στις 06:35 με γέμιση φεγγαριού, στο τέλος λες φέρε μου ότι νάναι. Και σου 'ρχεται η σοκολάτα. Μόνο που δεν είναι σοκολάτα. Είναι νερόπλυμα.

Τέτοιου είδους που ο τελευταίος συνοικιακός καφενές στην Βιέννη δεν θα την έριχνε ούτε στον νεροχύτη του. Και σού 'ρχεται και το γλυκό. Που έχει και αυτό όνομα μυστήριο, του τύπου η καυτή ανάσα του φαφούτη δρακουμέλ. Που δεν είναι καν γλυκό αλλά κέικ. Που δεν τρώγεται. Γιατί είναι δυό ημερών. Και έχει γίνει πέτρα. Και είναι γλυκό το ρημάδι. Πολύ γλυκό. Τόσο που από την ζάχαρη κάνουν γκρουτς, γκρούτς τα δόντια. Και σκέφτεσαι τον οδοντογιατρό σου να χαμογελάει σατανικά. Και σε λιγώνει απίστευτα. Και πίνεις μια γουλιά από την ρημαδοσοκαλάτα και σού 'ρχεται να βγάλεις τα άντερα σου. Και αρχίζω και θυμάμαι ιστορίες από τον στρατό. Και μου φαίνεται ο φραπές του καψιμιτζή νέκταρ. Και μου φαίνονται τα κρουασάν τα τσιπίτα αμβροσία.

Και προσπαθείς να φας και να πιείς. Και σου στέκονται στον λαιμό. Δεν πηγαίνουν κάτω με τίποτα. Και λες δεν βαριέσαι. Θα κάτσω λίγο να χαζέψω. Αλλά δεν μπορείς ούτε αυτό. Γιατί κάθεσαι στο πιο στενάχωρο τραπεζάκι που έχεις δει στην ζωή σου. Και ούτε καν σε καρέκλα. Σε σκαμπουδάκι. Σαν αυτό που έχουν τα παιδάκια στους παιδικούς σταθμούς. Αλλά δεν είσαι τριών. Και η πλάτη πιάνεται. Και για να φας ή να πιείς πρέπει να κάνεις ασκήσεις ακριβείας. Και οι σερβιτόρες κάνουν ζογκλερικά για να περάσουν από πάνω σου με τους γεμάτους δίσκους. Και σκέφτεσαι, ότι κάποια θα μπουρδουκλωθεί και το γλυκό θα σου έρθει κατακέφαλα και θα 'σαι σαν τον μίστερ Μπιν. Και νιώθεις σαν ακροβάτης στο τσίρκο Μεντράνο. Μόνο που οι ακροβάτες πληρώνονται. Και εδώ πληρώνεις εσύ. Για να κάνεις άθελα σου τον ακροβάτη. Και σκέφτεσαι ότι έδωσες 5,5 ευρώπουλα για κάτι που φαντάζονται ότι είναι σοκολάτα και άλλα τόσα για ένα κομμάτι από κάτι που δεν τρωγόταν.

Και κοιτάς τις βαθμολογίες αποκάτω. Και σου έρχεται να κραυγάσεις βλέποντας τα απανωτά τεσσάρια στον χώρο. Καλά, μόνο εγώ είμαι ο περίεργος; Μόνο εγώ στριμώχτηκα; Μόνο εμένα με έπιασε το κεφάλι μου από τον σαματά; Μόνο μόνο εγώ κόντεψα να πάθω κρίση πανικού από την κλειστοφοβία; Μόνο εγώ κόντεψα να μείνω με το φανελάκι από την ζέστη; Και βλέπω και τα τεσσάρια στην γεύση. Και αναρωτιέμαι: καμιά σοκολάτα της προκοπής δεν έχουν πιεί οι αποκάτω. Kανά ζαχαροπλαστείο στην γειτονιά τους να φάνε κανένα γλυκάκι της προκοπής δεν έχουν; Και ξανακοιτάω το value for money και 'κει το τερματίζω: δηλαδή σοκολάτα και γλυκάκι στα 5,5 είναι κελεπούρι; ΕΛΕΟΣ.

Και για να ξεμπερδεύω. Δυο πραγματάκια προς το αφεντικό. Λυπάμαι που αναγκάζομαι να γίνω δυσάρεστος. Και λυπάμαι γιατί δεν πάς για αρπαχτή. Αν πήγαινες άλλωστε δεν θα ξόδευες ένα σκασμό λεφτά να φτιάξεις το μαγαζί σου. Βγάλε κανά δυό τραπεζάκια να ανασάνει ο χώρος. Σέρβιρε ροφήματα / γλυκά της προκοπής. Μην το κάνεις μαγαζί της μιας φοράς, που θα έρθει κάποιος να το δει και δεν θα ξαναπατήσει. Στο φινάλε εσύ αποφασίζεις: Πελάτες της μιας φοράς ή πελάτες για πάντα;