Coffee, Tea and Cake shop!

17 Μάρ 2018

Θα μπορούσε να είναι αξιοθέατο του ιστορικού κέντρου.
Να σε παίρνει ο ξεναγός από το Σύνταγμα, με το καλάμι στο χέρι που γράφει το όνομα του group για να μη χαθείς στην πολύβουη Ερμού, να διασχίζετε το πλήθος χαζεύοντας τους δεκάδες πλανόδιους καλλιτέχνες και να φθάνετε στην Παναγία την Καπνικαρέα όπου να ακούς τα κατορθώματα του Βυζαντίου.

Να παίρνεις από τη γωνιακή αλυσίδα φούρνων με Αθηναϊκό όνομα, κουλούρι Θεσσαλονίκης που έχει παρασκευαστεί στου Ψυρρή.
Να στρίβετε για την πλατεία Αγίας Ειρήνης, για να θαυμάσεις το φαινόμενο του Έλληνα νεολαίου που πίνει macchiato χωρίς να ξέρει να τον προφέρει και τρώει scrambled eggs ενώ μικρός απεχθανόταν τη στραπατσάδα της μάνας του.

Να συνεχίζετε για Πλάκα περπατώντας στα υπέροχα στενά δρομάκια της και να κατευθύνεστε σε γνωστό κοσμηματοπωλείο και παρακέιμενο μαγαζί με Greek modern art για να αγοράσεις υπερτιμημένα κοσμήματα και μπλούζες με τον Παρθενώνα και από την άλλη τσολιαδάκια ή τον Διόνυσο με την Αθηνά.
Να κινείστε για Μοναστηράκι για να δεις την Ακρόπολη και την Παλιά Αγορά και στη συνέχεια να κάνετε στάση σε γνωστό μαγαζί για να φας giros pita φουλ στο λίπος και Greek mousaka φουλ στο λάδι και ο ξεναγός να σου εξυμνεί την αθάνατη Ελληνική κουζίνα.

Τέλος να κλείνετε με μια επίσκεψη για καφέ και γλυκό στο Little kook, μπαίνοντας σε ένα κόσμο μαγευτικό και παραμυθένιο και χωρίς να υπολογίζεις τι θα πληρώσεις.
Όλα αυτά αν είσαι τουρίστας.

Γιατί αν είσαι Έλληνας άντε να πας 2-3 φορές να θαυμάσεις τις θεματικές ενότητες του χώρου και τέλος.
Θεωρώ ότι ήταν μεγάλη η εισαγωγή αλλά μέχρι εδώ ο καθένας μπαίνει στο νόημα τι εστί Little kook.
Θέλετε και συνέχεια;
Λοιπόν.

Οι ιδιοκτήτες αυτού του καφέ στου Ψυρρή, σίγουρα είναι άτομα με παραστάσεις από καφέ του εξωτερικού. Έχουν χωρέσει τον κόσμο των παραμυθιών του Άντερσεν, του Ντίκενς, των αφών Γκριμ, του Ντίσνεϋ σε ένα πολυχώρο γεμάτο αναμνήσεις. Για μια ώρα θα γίνεις παιδί και θα προσπαθήσεις να σκαρφαλώσεις στη φασολιά, θα θες να ανέβεις στο Carousel, θα ακολουθήσεις την Αλίκη στη Χώρα των θαυμάτων, θα χαζέψεις τα ξωτικά, τη Ραπουνζέλ, τη Χιονάτη χωρίς τους νάνους και θα σε σερβίρει με ευγένεια και χαμόγελο η Σταχτοπούτα, η καλή νεράιδα, η βασίλισσα της νύχτας ακόμα και η πεντάμορφη χωρίς το τέρας με την κακιά μάγισσα.

Την τελευταία φορά που πήγα, κάθισα στο δωμάτιο των τιμών του κάστρου δίπλα στο τζάκι. Βαριά έπιπλα, βελούδινες βαριές κουρτίνες, θυρεοί, οικόσημα, ασπίδες, πανοπλίες, πολεμικός εξοπλισμός, αετοί, κουκουβάγιες, ένοιωσα και εγώ πρίγκιπας και έζησα μια ευχάριστη εποχιακή ατμόσφαιρα. Λίγο στενάχωρα βέβαια αλλά μην τα θέλουμε και όλα.
Η εξυπηρέτηση όπως είπα, γίνεται από τις θεματικά ντυμένες σερβιτόρες, οι οποίες γνωρίζουν την παρασκευή του κάθε εδέσματος που προσφέρεται στο χώρο, αλλά και καθοδηγούν τους αναποφάσιστους στην επιλογή.

Το μόνο σφάλμα που βρήκα –πταίσμα βέβαια- είναι ότι στην είσοδο του κυρίως μαγαζιού καλό θα ήταν να βρίσκεται Ελληνίδα και όχι κοπελίτσα του πάλαι ποτέ ανατολικού μπλοκ, διότι το μυαλό συνειρμικά οδηγείται αλλού.

Συνεχίζω με το τι προσφέρει ο χώρος, πλέον του οφθαλμού. Με μια λέξη ελάχιστα, ή καλύτερα τίποτα περισσότερο από μια κοινή καφετέρια ή ζαχαροπλαστείο.
Καφές ελληνικός σερβιρισμένος σε ωραίο ζωγραφιστό πορσελάνινο σερβίτσιο, τίποτα περισσότερο από έναν απλό ελληνικό καφέ σωστά ψημένο, για να στον χρεώνει 3,5 euro.
Freddo espresso απλός και σε χαμηλό ποτήρι στα 4,5 euro. Θα τον χαρακτήριζα καραβίσιο, αλλά πλέον στα καράβια προσέχουν τη γεύση και την τιμή.
Milkshake βανίλια σε όμορφο ποτήρι παλαιάς εποχής, γεύση κλασική, τιμή στα ύψη. 7 euro.
Το ίδιο και το τσάι. Πολλές γεύσεις, σερβιρισμένο σε μεγάλη ποσότητα και σε ωραίο πορσελάνινο σερβίτσιο, αλλά οι τιμές επάνω.

Αλμυρή κρέπα με τυρί και γαλοπούλα. Η πιο απλή και φθηνή κρέπα σε όλες τις creperie του κόσμου. Εδώ με διπλάσια ποσότητα των υλικών και από πάνω sticks πατάτας από σακούλα γνωστής εταιρίας. Τιμή στα 6,9 euro, δεν δικαιολογεί με τίποτα το όλο σύνολο. Δεν πήγαινε η ζύμη ολικής αλέσεως με την οποία παρασκευάζονται όλες οι αλμυρές κρέπες και επίσης βασικό λάθος, λάθος πρωτάρη στην παρασκευή κρέπας που δεν δικαιολογείται, η ζύμη ζεστή και τα υλικά κρύα.

Pancake με πραλίνα φουντούκι και μπισκότο oreo. Καλή η σκέψη και η εκτέλεση. Πύργος από 4 pancakes, σωστά ψημένα και με το κανονικό πάχος, με μπόλικη πραλίνα, ανάμεσα λιωμένο μπισκότο και το σύνολο πασπαλισμένο με ζάχαρη άχνη. Έχοντας μια αδυναμία στα pancakes, έχω φάει αλλά και έχω φτιάξει εκατοντάδες, έχω πειραματιστεί με όλες τις γεύσεις στη ζύμη και έχω βάλει οτιδήποτε υλικό επάνω. Θεωρώ ότι ο συγκεκριμένος είναι ο καλύτερος συνδυασμός, αλλά πουλώντας πάνω από 5 euro, έχεις χάσει την αίσθηση του μέτρου και δεν μιλάω μόνο για Ελλάδα.
Τιμή στα 7,5 euro, άρα θέλεις να με κάνεις συνέταιρο στην επέκταση του μαγαζιού σου σε όλο το τετράγωνο, χωρίς να μου δίνεις ποσοστό κέρδους.

Τέλος μεγάλο κομμάτι κέικ, που ονομάζεται ‘’η καυτή ανάσα του δράκου’’. Στα 7,5 euro περίμενα τουλάχιστον το κεφάλι του δράκου και μάλιστα χειροποίητο. Σίγουρα δεν ήταν χειροποίητο, αλλά φτιαγμένο μαζικά με διάφορα αρωματικά και γλυκαντικά, ήταν όμως γευστικό, είχε μεγάλη ποσότητα πραλίνας, μαρέγκα φλαμπέ, λευκή και μαύρη σοκολάτα και τριμμένο μπισκότο.

Το Little kook είναι αξιοθέατο της πόλης, εφάμιλλο μεγάλων πόλεων του εξωτερικού και ως τέτοιο πρέπει να αντιμετωπίζεται.
Πηγαίνεις, βλέπεις, ονειρεύεσαι, γίνεσαι για λίγο παιδί, πληρώνεις για 2 άτομα περί τα 25 euro για να πιεις και να φας το κάτι τις και φεύγεις.
Προτείνεται για τουρίστες, είτε με group είτε κατά μόνας και για επαρχιώτες που φέρνουν για πρώτη φορά τα παιδιά τους στην πρωτεύουσα.

Υ. Γ. Να σημειωθεί ότι δεν είμαι γκρινιάρης, δεν υπολογίζω το χρηματικό ποσό που θα δώσω για να γευτώ κάτι καλό, όμως δεν θέλω να με κοροϊδεύουν αλλά να με σέβονται όταν τιμώ με την επίσκεψη μου τον χώρο τους.

21 Μάρ 2018

Άραγε κατά πόσο μπορούν να συνυπάρξουν ενήλικες, παιδιά, σερβιτόρες-μαρκησίες και παραμυθένιοι ήρωες σε ένα τέτοιο μέρος;;; Σε εμένα το "Little Kook" άφησε ανάμεικτα συναισθήματα... θετικά και αρνητικά ταυτόχρονα.

Ας πάρουμε τα πράγματα με την σειρά. Κυριακή 4 Μαρτίου, θέλοντας να επισκεφτώ την Ακρόπολη, είχαμε κάνει κράτηση σε ένα καταπληκτικό μαγαζάκι στην ευρύτερη περιοχή για φαγητό. Και πραγματικά, θα απολαμβάναμε εκεί τον καφέ μας και το γλυκάκι μας,
αν δεν έπεφτε η ιδέα για μια σύντομη επίσκεψη στο Little Kook!

Αρχικά, πίστευα πως θα ταλαιπωρηθούμε λόγω αναμονής, μιας και είχα ακούσει για ουρές που φτάνουν στην Ερμού... Για καλή μας τύχη, εξυπηρετηθήκαμε γρήγορα και η κοπέλα επί της υποδοχής έκανε τα πάντα για να ικανοποιήσει τις επιθυμίες του λίγου κόσμου που περίμενε έξω. Ανέβαινα με ενθουσιασμό τις σκάλες, παρατηρώντας καθρέφτες, πίνακες, χρώματα, χαμηλό φωτισμό, ξύλινες επιφάνειες, για να διαπιστώσω πως θα καθόμασταν δίπλα σε ένα αυτοσχέδιο τζάκι, που πιο πολύ με μαύρο καζάνι της Κολάσεως έμοιαζε, στενάχωρο, σκοτεινό και με κρύο να αναβλύζει από παντού...

Η ζεστασιά του παραμυθιού άρχισε να χάνεται, όταν συνομιλώντας με μια παρέα απέναντί μου, εξακρίβωσα την αστοχία του χώρου, μιας και εκείνοι είχαν καθίσει πιο πριν εκεί και δεν άντεξαν τον κρύο κλιματισμό. Κάπως έτσι, μας έδωσαν το τραπέζι τους, φεύγοντας, αλλά φυσικά η σερβιτόρα-μαρκησία μας απαγόρευσε να κάτσουμε, δηλώνοντας με εκνευρισμό ότι της χαλάμε τον προγραμματισμό. Τελικά, μετά από αρκετή αγένεια και έλλειψη επαγγελματισμού εκ μέρους τους βολευτήκαμε στο κόκκινο σαλόνι για να χαλαρώσουμε και να απολαύσουμε τον πιο όμορφο χώρο τους και τα θεϊκά γλυκά τους.

Κοιτάζοντας τον κατάλογο, παρατήρησα πως οι καφέδες, οι ζεστές σοκολάτες τους και τα γλυκά τους έχουν όλα σχεδόν τις ίδιες τιμές. Τεράστιες ανατιμήσεις...
Αρνητικό για έναν πελάτη, που θέλει να συνδυάσει τον καφέ του με γλυκό, κυριολεκτικά ασύμφορο! Το βλέμμα μου έπεσε σε αρκετές παρέες, που μοιράζονταν ένα γλυκό ή είχαν παραγγείλει απλά ένα σκέτο ρόφημα. Προφανώς και είχαν την ίδια ακριβώς εντύπωση που είχα κι εγώ... δυσκολεύτηκα να επιλέξω τελικά.

Καταλήξαμε στα εξής:
Αγαπημένη Pavlova για εμένα στα 8,50 ευρώ, χορταστική, με άφθονη μαρέγκα, creme patisserie, άφθονα φρούτα με σιρόπι, κατάφρεσκη, θα μπορούσε να είναι για δύο+ άτομα ωστόσο η τιμή είναι απαράδεκτα υψηλή. Σε προηγούμενη κριτική του 2016 βλέπω ότι το ίδιο γλυκό κόστιζε 5,50 ευρώ.
Πριγκίπισσα με τα κόκκινα μάγουλα, πες το και cheesecake, στα 7,80, με μπισκοτένια γεύση, κρέμα τυριού, χειροποίητο σπιτικό γλυκό βύσσινο, εξαιρετικό γλυκό, επίσης σε άφθονη ποσότητα αλλά κι εδώ η τιμή κάνει τζιζ.
Milkshake βανίλια στα 7 ευρώ, ναι καλά διαβάσατε, σχεδόν στην ίδια τιμή με την"πριγκίπισσα με τα κόκκινα μάγουλα". Σύνολο 23,30, χωρίς καφέδες. Το value for money εδώ, ισχύει μόνο για την ποσότητα των γλυκών.

Ο χώρος βέβαια είναι ιδιαίτερος, παραμυθένιος, με εποχιακή διακόσμηση και έχουν κρατήσει κι ένα χριστουγεννιάτικο δωμάτιο για τα παιδιά, ανέγγιχτο από εποχές. Δεν μπορώ να πω το ίδιο για τα wc που βρίσκονταν σε κατάσταση άγριου βανδαλισμού.
Επιπλέον η πρακτική που εφαρμόζεται στα πρώτα 5 λεπτά " μήπως μπορείτε να πληρώσετε τώρα" είναι πολύ ξεπερασμένη πια, από άλλες εποχές. Πιστεύω ότι θέλουν πολλή δουλειά στο κομμάτι της εξυπηρέτησης, μια στολή μαρκησίας δεν επαρκεί για έναν πελάτη, όσο ανεκτικός και να είναι. Κρύος κλιματισμός μήνα Μάρτη και τραπεζάκια κατάλληλα για Χόμπιτ, είναι απλά ασχολίαστο, και εννοείται πως οι ίδιες τιμές για όλα είναι απλά αποτρεπτική κίνηση, αν κρίνω μάλιστα πως όση ώρα έμεινα στο κόκκινο σαλονάκι, ο χώρος ήταν σχεδόν άδειος. Αν στοχεύουν στον επισκέπτη της μιας φοράς, τότε οκ.

Το αν θα το επιλέξετε, έστω και για ένα γλυκό, αυτό είναι δική σας απόφαση.