Ταβέρνα-ψητοπωλείο.

11 Απρ 2016

Η Λαδόκολλα είναι από τα εστιατόρια που είναι πάντα γεμάτα, σχεδόν όλες τις μέρες. Ειδικά ΣΚ και βράδυ είχαμε δει να γίνεται το αδιαχώρητο! Είπαμε με την παρέα μου να ανακαλύψουμε την αιτία της κοσμοσυρροής!

Το μαγαζί είναι γωνιακό, ευάερο κι ευήλιο, στην αρχή της Δεκελείας, μετά το τέρμα της Αχαρνών. Είναι εύκολο να το εντοπίσεις. Στο παρκάρισμα μπορεί να δυσκολευτείτε κάπως. Στο απέναντι στενό μία αλάνα διευκολύνει την κατάσταση.
Φτάσαμε, λοιπόν, στο μαγαζί ένα Σαββατόβραδο, έχοντας κάνει κράτηση για 4 άτομα.
Μπαίνοντας, κρατήστε τα μάτια σας χαμηλά, στο γυάλινο πάτωμα και θα δείτε ένα παλιό υπόγειο από κάτω! Πολύ ωραία ιδέα! Η σάλα ευρύχωρη, το κάπνισμα δυστυχώς επιτρέπεται παντού.

Το προσωπικό σβέλτο κι αποτελεσματικό, έφερνε τα περισσότερα φαγητά σε λαδόκολλα. Ακόμα και για τη σαλάτα δεν υπάρχει πιάτο, αλλά ένας χάρτινος δίσκος.
Παραγγείλαμε:
> Σαλάτα με πρασινάδες και φράουλες. Δροσερή και γευστική.
> Για ορεκτικό μελιτζάνα φούρνου. Πολύ επίπεδη γεύση. Δεν άρεσε ιδιαίτερα.
> 2 μερίδες χοιρινά μπριζολάκια με φρέσκιες τηγανισμένες πατάτες. Πολύ μαλακά και γευστικά.
> 1 μερίδα συκώτι μοσχαρίσιο με πατάτες. Επίσης πολύ καλό!
> 1 μερίδα γιαουρτλού. Εξαιρετικό! Εξίσου καλό με του Μπαρμπαλιά.
Για όσους δεν πεινάνε πολύ, υπάρχουν και μισές μερίδες.

Ηπιαμε 1/2 κιλού κρασί και νερό σε καράφα.
Μας κέρασαν γιαούρτι με γλυκό καρότο και σπιτικό χαλβά, και τα δύο πολύ ωραία.
Πληρώσαμε 39€, ποσό πολύ καλό για όσα καταναλώσαμε.
Η ετυμηγορία σαφής:
Θα ξαναπάμε σύντομα και το συστήνω και σε σας!

18 Απρ 2016

Στην αρχή της Δεκελείας και σε σημείο ευδιάκριτο που όσες φορές έχω περάσει από εκεί λόγω δουλειάς το βλέπω πάντα γεμάτο. Λογικά λόγω τιμής, μιας και μπορείς να δοκιμάσεις όλων των ειδών τα κρέατα με χαμηλό κόστος. Το παρκάρισμα αρκετά δύσκολο εκτός και αν παρκάρετε από την πλευρά του Σκλαβενίτη και περπατήσετε λιγουλάκι.

Αυτό που ξεχωρίζει από τον χώρο είναι το γυάλινο πάτωμα μπαίνοντας με το παλιό όμορφο υπόγειο. Κατά τα άλλα, περιβάλλον ψητοπωλείου με κάποιες πινελιές χωρίς να δίνει το κάτι παραπάνω.
Η εξυπηρέτηση γρήγορη και ευγενική. Ότι φάγαμε ήρθε σε λαδόκολλα ή σε χάρτινο δίσκο. Δοκιμάσαμε την ομώνυμη μελιτζάνα η οποία έχει λιωμένα 2 είδη τυριών και ντομάτα και είχε ψηθεί στον φούρνο. Φαγώθηκε αλλά πέρασε ασχολίαστη και απαρατήρητη.

Μανιτάρια κομμένα σε ψιλά κομμάτια με σκόρδο κρεμμύδι και ντομάτα και μια σάλτσα κρασάτη. Ωραία και γευστικά. Θα μπορούσα να τα φάω και μόνη μου μιας και αποτελούν αδυναμία μου.

Για κυρίως δοκιμάσαμε συκώτι στη σχάρα που ήταν σωστά ψημένο και ζουμερό. Ρίξαμε και λεμόνι και έγινε τέλειο. Θα προτιμούσα παραπάνω πατάτες που αποτελούσαν το συνοδευτικό και πίτα ολόκληρη αφού τσιγκουνεύτηκαν και είχε μόνο την μισή.

Σουβλάκι κοτόπουλο σε μεγάλη σούβλα με ντομάτα και πιπεριά ανάμεσα πολύ καλό εύγευστο και ζουμερό. Η καλύτερη μερίδα του μαγαζιού.
Μπιφτέκι γεμιστό με τυρί, και ψημένη ντομάτα και πιπεριά πολύ καλό, με την γεύση του κιμά να ανεβάζει το πιάτο. Συνοδεία κλασσικά με πατάτες και πίτα.
Το νερό ήρθε σε κανάτα και το κρασί που ήπιαμε ήταν αρκετά καλό.
Μας κέρασαν χαλβά σιμιγδαλένιο αρκετά καλό.

Φύγαμε χορτάτες και ευχαριστημένες. Θα μπορούσε να είναι και καλύτερο το αποτέλεσμα αλλά θεωρώ ότι επειδή είναι καινούριο το μαγαζί στη συνέχεια θα βελτιωθεί.

26 Μάρ 2016

Επισκεφθήκαμε οικογενειακώς το συγκεκριμένο κατάστημα. Η πρώτη εντύπωση αρκετά καλή. Μπαίνοντας υπάρχει πάτωμα με τζάμι όπου φαίνονται κάποια κρασιά. Η αίθουσα αρκετά ευρύχωρη αλλά τα τραπέζια θα μπορούσαν να είχαν κάποια μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ τους. Η κοπέλα στην υποδοχή εξυπηρετικότατη & μας έδωσε 2-3 επιλογές για το που θα καθίσουμε. Το ίδιο εξυπηρετικό και χαμογελαστό ήταν όλο το προσωπικό.

Υπάρχει και όροφος με πολλά τραπέζια. Στον όροφο είναι και οι τουαλέτες οι οποίες ήταν πεντακάθαρες.

'Οσον αφορά το φαγητό τώρα τα πράγματα αλλάζουν λίγο....

-Ψωμί € 0,50/άτομο (χωρις να ερωτηθούμε αν το θέλουμε)
-Σαγανάκι απλό και καλό € 3,00
- Η σαλάτα Λαδόκολλα συμπαθητική με ένα όχι και τόσο φρέσκο μαρούλι € 5,00
- Σουβλάκι πανσέτα: άνοστο και ανάλατο συνοδευόμενο από πατάτες τηγανιτές € 6,50
- και τώρα το κλου της ημέρας γιαουρτλού κεμπάπ ολόκληρη μερίδα (4 κεμπαπ & πατάτες τηγανιτές) € 7,00 και 1/2 μερίδα (2 κεμπαπ & πατάτες τηγανιτές) € 4,50.
το φαγητό αυτό λοιπόν σερβιρίστηκε σε πιάτα που έκαιγαν... οπότε η πρώτη κίνηση που κάνεις (.. αφού μπορείς) είναι να δεις την κουζίνα.... και ΝΑΙ ανακαλύπτεις ότι αυτό που φαντάζεσαι είναι μάλλον η αλήθεια..... τα κεμπαπ ζεσταμένα σε φούρνο μικροκυμάτων!!!!!!!

Παρακολουθώντας λοιπόν την κατάσταση και αφού είχα οπτική επαφή με την ψησταριά, δεν έβλεπα καθόλου ψητά επάνω, παρα μόνο πίτες, και οτιδήποτε δεν μπορούσε να ζεσταθεί σε φούρνο μικροκυμάτων (καλαμακια κλπ). όλα τα υπόλοιπα (μπιφτεκια - κεμπαπ ) πουθενά!!!
Όσον αφορά την γεύση, τα κεμπαπ ήταν άγευστα αλλά είχαν μια κόκκινη σάλτσα & από πάνω το γιαούρτι και... μπόλικο κόκκινο καυτερό πιπέρι. Αδιάφορα τελείως...

Στο τέλος όταν διαπιστώσαμε ότι στις αποδείξεις υπήρχε κάτι χρεωμένο το οποίο δεν το είχαμε καταναλώσει. η υπάλληλος πολύ πρόθυμα και ευγενέστατα μας είπε ότι θα το ελέγξει και θα μας ενημερώσει, όπως και έγινε και το αφαίρεσε από τον λογαριασμό.
Μας προσφέρθηκε στο κέντρο του τραπεζιού γιαούρτι με γλυκό (μάλλον κυδώνι) το οποίο σαν ποσότητα ήταν ικανοποιητικό αλλά σαν γεύση όχι.

Προσωπική & οικογενειακή εκτίμηση: Μάλλον δεν θα το ξαναεπισκεφθούμε και δεν θα το προτεινουμε...

ΔΕΚΕΛΕΙΑΣ 4 & ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ, Ν. ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ