07 Νοε 2016

Ένα μεσημέρι Παρασκευής πριν από περίπου ένα μήνα είχα πάει να επισκεπτώ τους γονείς μου που μένουν Πλ. Αττικής. Εκείνοι ξαφνικά μου εξέφρασαν την όρεξη τους για παϊδάκια!!!! Άντε τώρα να δω που θα τους παω... ουφ... Βγήκαμε λοιπόν με το αμάξι στην Αχαρνών σκεπτόμενη για το που θα μπορούσαμε να πάμε 5 το απόγευμα και ποια μαγαζιά θα ήταν στην περιοχη ανοιχτά με καλά παϊδάκια.
Ξαφνικα και ενώ πλησίαζα προς την καθολική εκκλησία που υπάρχει εκεί, θυμήθηκα πως πριν από αρκετά χρόνια με είχαν πάει σε μια ταβέρνα που δεν έτυχε να ξαναπάω, χωρις να ξέρω τον λόγο, αλλά που είχα φάει πάρα πολύ καλά. Στρίβω λοιπόν στο στενάκι που θυμόμουν ότι ήταν χωρίς να ξέρω καν αν υπάρχει ακόμα το μαγαζί. Και ναιιιιι για καλή μου τύχη και υπήρχε αλλά και ήταν ανοιχτό. Βρήκα να παρκάρω ακριβώς απ'έξω (τυχερούλα μιας και είναι λίγο δύσκολο στην περιοχή το παρκάρισμα) και μπαίνοντας θυμήθηκα τον κήπο που διέθετε και μου άρεσε πολύ για την περιοχή. Είχε ένα ωραίο συντριβανάκι στην μέση και στον τοιχο στο πλάϊ ήταν γεμάτο με φυτά. Όμορφος και απλός όπως ταιριάζει και στο απλό αλλά γραφικό ταβερνάκι που ανήκει. Θελήσαμε να κάτσουμε μέσα στην αίθουσα η οποία με ενθουσίασε.
Μου θύμησε άλλες εποχές με τα ταβερνάκια της γειτονιάς και τους ζεστους ανθρώπους που σε εξυπηρετούσαν κάνοντας να νοιώθεις σαν να είσαι στο σπίτι σου. Πολύ ομορφα διακοσμημένο με ένα χώρο στην άκρη που απ' οτι πληροφορήθηκα καθε Παρασκευή και Σάββατο παίζουν ζωντανη μουσική.
Έρχεται λοιπόν ένας ευγενέστατος κύριος να πάρει την παραγγελία ο οποίος απότι διαπιστώνω από μια φωτογραφία πρέπει να ήταν ο γιος του ιδιοκτήτη.
Πράγματι μας ενημέρωσε πως ήταν ο πάτερας του στην φώτο ο οποίος δυστηχώς απεβίωσε προσφάτως. Το έλεγε όμως με τόσο πόνο και μιλάγε γιαυτόν με τόσο καμάρι που πραγματικά συγκινήθηκα με την τόση αγάπη που πρέπει να είχε στον πατέρα του αυτός ο άνθρωπος, η οποία αυτομάτως όπως είδα μεταφερόταν και στο μαγαζί του οποίου συνεχίζει την λειτουργία. Μας είπε με καμάρι πολλές ιστορίες από το μαγαζί και από τα χρόνια που είχε περάσει εκει μέσα με τον πατέρα του.
Συνεχίζοντας λοιπόν είπαμε να παραγγείλουμε. Για τρία άτομα πήραμε τα εξής:
*Μια ντοματοσαλάτα η οποία ήταν περιποιημένη σαν την χωριάτικη αλλα χωρίς το τυρί. Μεγάλη και πολύχρωμη όπως ήταν την εξαφανίσαμε.
*Ένα τζατζίκι. Μμμμμμ από τα πιο νόστιμα που έχω δοκιμάσει. Έντονο στο σκόρδο και παχύρευστο όπως ακριβώς έπρεπε. Αφού λεγαμε να πάρουμε και δεύτερο αλλά κρατηθήκαμε για τα υπόλοιπα.
*Μια μερίδα κολοκυθάκια τηγανιτά. Παρόλο που δεν τα συμπαθώ τηγανιτά γιατι έχουν πάντα αρκετό λάδι τα συγκεκριμένα είχαν τόσο ωραίο και φουσκωτό κουρκούτι που τα τίμησα δεόντος.
*Μια μερίδα πατάτες (φρεσκοτατες και όχι κατεψυγμένες) πολύ ωραία τηγανισμένες και τραγανές όσο έπρεπε.
*Να μην ξεχάσω να αναφέρω το ψημένο ψωμάκι που μας έφερε και το οποίο εξαφανίσαμε μαζί με την σαλάτα και το τζατζίκι.
* Και τελοοοςςςςς φυσικάαα ένα κιλό παϊδάκια. Δεν εχωωω λόγιααα. Ήταν μακράν τα πιο νόστιμα παϊδακια που έχω φάει στην ζωή μου και εγώ αλλα και οι γονείς μου (γύρω στα 80 η ηλικία τους και ένας πατέρας που γκρινιάζει και δυσαρεστείται με τα πάντα). Τα λάτρεψαν. Τα εξαφανίσαμε απλά. Δεν ήταν μόνο οτι ήταν νόστιμα σαν κρέας. Ήταν το γεγονός ότι πραγματικά ήταν κομμένα από μικρό αρνακι και είχαν ψηθεί θεσπέσια. Έτρωγες κρέας. Ουτε λίπος ούτε μόνο κόκκαλα.
Στο τέλος μας κέρασε από ένα σφηνάκι μαστίχα κάτι που μου άρεσε πάρα πολύ. Για μετά το φαγητό ήταν ότι έπρεπε.
Και μετά ήρθε και ο λογαριασμός μαζί με το αναλυτικότατοσε τιμές χαρτάκι παραγγελίας. Δεν θυμάμαι ακριβώς τιμές αλλά θυμάμαι πως τα ορεκτικά ήταν πολύ φθηνά και τα παϊδάκια το κιλό γύρω στα 27 ευρω. Συνολικα δώσαμε περίπου 40 ευρώ. Ικανοποιητικότατα για αυτά που φάγαμε.
Το συμπέρασμα είναι ότι συνιστώ ανεπιφύλακτα το μαγαζί αυτό και για το περιβάλλον και για το φαγητό αλλά και για την πολύ θερμή συμπεριφορά και εξυπηρέτηση. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο πως λειτουργεί πάνω από 40 χρόνια απ'οτι πληροφορηθήκαμε. Μπράβο τους!!!

Λάρνακος 8 & Αχαρνών 238, Κάτω Πατήσια