05 Φεβ 2016

Καινούριο εστιατόριο στη Νέα Κηφισιά, λίγο πιο μακριά από την πλατεία και από τους υπόλοιπους χώρους εστίασης. Εξωτερικά δεν σε προδιαθέτει θετικά ούτε το σημείο που βρίσκεται ούτε καν η εικόνα του μαγζιού εκτός από ένα διακοσμητικό καροτσάκι γεμάτο από λουλούδια στην είσοδο που δίνει χρώμα αλλά και ομορφιά καλωσορίζοντας τους πεινασμένους πελάτες.

Το εστιατόριο είναι ιταλικό και θα έλεγα ότι διαθέτει αυθεντικά παραδοσιακά ιταλικά πιάτα. Είναι ανοιχτό μεσημέρι και βράδυ. Το περιβάλλον είναι πραγματικά φιλικό αλλά το βασικότερο είναι ότι είναι πολύ ρομαντικό και αρκετά ατμοσφαιρικό. Το εσωτερικό είναι πραγματικά πολύ όμορφο. Κυριαρχεί το ξύλο στα τραπεζοκαθίσματα και τη διακόσμηση. Επίσης εντυπωσιάζει το μεγάλο μοναστηριακού τύπου τραπέζι σε κεντρικό σημείο με τις πολύ όμορφες ρετρό καρέκλες, που θυμίζει σαλόνι μεγαλοαστικού σπιτιού παλιάς εποχής.

Τα φωτιστικά επίσης είναι πολύ ιδιαίτερα καθώς συμβάλλουν στο χαμηλό φωτισμό που διαμορφώνει την όλη ατμόσφαιρα στο χώρο. Στο βάθος σε υπερυψωμένο σημείο υπάρχουν κάποια τραπέζια για όσους θέλουν να είναι πιο ιδιωτικά. Γενικότερα ο χώρος είναι για όλα τα γούστα: μεγάλες παρέες, μεμονωμένους πελάτες, prive καταστάσεις. Διαθέτει και μπάρα για ποτό. Η κουζίνα πίσω στο βάθος είναι ανοιχτή και σου επιτρέπει να δεις την παρασκευή και την ετοιμασία των πιάτων. Επίσης υπάρχει και μία βιτρίνα με ποικιλία τυριών και αλλαντικών που συνδυάζεται αρμονικά με το χώρο και παίζει και διακοσμητικό ρόλο. Τέλος η μπροστινή όψη του εστιατορίου έχει μόνο τζαμαρία γεγονός που μεγαλώνει το χώρο.

Η εξυπηρέτηση ζεστή και φιλική, προσεγμένη αρκετά, ταιριάζει με την διακριτική πολυτέλεια που αποπνέει ο χώρος.

Στα του φαγητού ο κατάλογος περιλαμβάνει σαλάτες, ριζότο, μακαρονάδες, μπρουσκέτες, πίτσες και πιάτα κρεατικών (π. χ. μάγουλα) αλλά και ψαρικών (π. χ. σολωμός) αλλά επιλεγμένα. Δεν θα συναντήσεις τον ατελείωτο κατάλογο αλλά πιάτα συγκεκριμένα και αρκετά προσεγμένα σε όλα και ως προς την παρουσίασή τους. Επίσης η κάβα είναι ενημερωμένη με κρασιά και από τον ελληνικό αμπελώνα αλλά και αντιπροσωπευτικές ποικιλίες ελληνικών κρασιών. 2 άτομα επιλέξαμε:

- σαλάτα με ντοματίνια και μοτσαρέλα μπουφάλα, δροσερή, νόστιμη γεμάτη χρώμα και γεύση

-μπρουσκέτες με ντομάτα και βασιλικό, εξαιρετικό ορεκτικό, έφτασαν φρεσκότατες στο τραπέζι μας

-ταλιατέλες με μανιτάρι, λάδι τρούφας και παρμεζάνα, σωστά βρασμένες και με το συνδυασμό των συγκεκριμένων υλικών να απογειώνει τη γεύση

-ταλιάτα με πατάτες, μαλακή και με τους χυμούς της να απλώνονται στο πιάτο

-νερό εμφιαλωμένο

-πανεράκι με ψωμί λευκό και μαύρο

-πανακότα, απαλή, όχι λιγωτική, φρεσκότατη, ό, τι έπρεπε για κλείσιμο

Στο τέλος μας κέρασαν μωσαϊκό και καραμέλες.
Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 50 ευρώ. Τσιμπημένο ελαφρώς χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μείναμε ικανοποιημένοι συνολικά και από το χώρο και από το φαγητό.

06 Οκτ 2017

Παρ' ότι κάτοικος της περιοχής, το εστιατόριο το ανακάλυψα περπατώντας μόλις πριν ένα-δυο μήνες, έτσι χαμένο που είναι στο τέρμα της Ελαιών, λίγο πριν τη γέφυρα της Εθνικής Οδού. Πριν δέκα μέρες λοιπόν, Σάββατο βράδυ, είπαμε να πάμε με τη σύζυγο.
Ώρα 9.30 περίπου, χωρίς "κλείσιμο" τραπεζιού (η διαδικασία αυτή με "ξενερώνει" αφάνταστα! ) και στο εστιατόριο βρίσκονται δυο-τρεις παρέες, από τις οποίες μια πολυπληθής 10-12 ατόμων σε ένα μακρόστενο τραπέζι στα αριστερά, τόσο θορυβώδης όσο και η... θύρα 7 στο "Καραϊσκάκη"!

Ο κύριος που μας υποδέχτηκε, μάλλον βλοσυρός, μας υπέδειξε (για να μας "τιμωρήσει";) το ακριβώς προηγούμενο τραπέζι, ενώ η αίθουσα ήταν κατά τα 3/4 άδεια... Μετά 5-10 λεπτά ένα άλλο ζευγάρι κάθισε στο αμέσως επόμενο τραπέζι, κοντά στη τζαμαρία. Το αναφέρω γιατί σε όλη τη διαδικασία, από το νερό στα ποτήρια και την παραγγελία μέχρι τον λογαριασμό, το άλλο ζευγάρι προηγείτο σταθερά! Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις ζητάω αμέσως "τι χρωστάω" (αν χρωστάω) και φεύγω. Δεν μπαίνω σε ιστορίες του τύπου "εμείς ήρθαμε νωρίτερα" κλπ., το θεωρώ υποτιμητικό για μένα. Αυτή τη φορά είπα να δώσω τόπο στην οργή...
Από τη θέση που καθόμουν, το μάτι μου έπιασε τρία άτομα του μαγαζιού.
Τον κύριο της "υποδοχής", μια κυρία που φρόντιζε τα της αιθούσης και τον σερβιτόρο.
Στα του φαγητού τώρα: Αρχικά στο τραπέζι ήρθε εμφιαλωμένο νερό, που ο σερβιτόρος έβαλε στα ποτήρια μας. Στη συνέχεια ήρθαν δυο μπουκίτσες "μπρουσκέτα" (έτσι το λένε;) με... ίχνη λαδιού και ντομάτας. Αυτό το φτιάχνω στο σπίτι μου (και πολύ πιο "πλούσιο") όταν κανένα βράδυ... δεν έχω τι να φάω!
Παραγγείλαμε σπαράγγια με μια κρούστα τυριού (καλό αλλά... λίγο), ταλιατέλες με λάδι τρούφας και παρμεζάνα και μια πίτσα με μανιτάρια (πορτσίνι;). Επίσης 1/2 λίτρο κόκκινο κρασί (συμπαθητικό) προς...14 ευρώ το λίτρο!
Λοιπόν, οι ταλιατέλες αρκετά καλές, πολύ ΑΛΑ-ΙΤΑΛΙΚΑ όμως για τα δικά μου γούστα, τόσο ως προς το βράσιμο όσο και ως προς τις ποσότητες (ζυμαρικού και - κυρίως - τυριού).
Η πίτσα μικρή, πολύ λεπτή και τραγανή, με... μια λεπτή λωρίδα μανιταριού ανά κομμάτι. Η σύζυγος επιμένει ότι η βάση της ήταν... αραβική πίτα!
Για τα παραπάνω πληρώσαμε κάπου 45 ευρώ και, στα νιάτα μου, αμέσως μετά θα έψαχνα κάπου να πάω.. για να φάω...
Α, στο τέλος μας κέρασαν καραμελίτσα-λουκουμάκι (οι πιο παλιοί θα θυμούνται τις "τσάρλεστον" που έκαναν θραύση στα σχολεία)!
Πού το είδατε εσείς το γλυκό;!
Η τελική εντύπωση; Η χρυσή μετριότητα...
Ο κατάλογος των κρασιών; Α-πα-ρά-δε-κτης μορφής.
Η ποικιλία των εδεσμάτων; Πάμπτωχη (όσα χωράει ένα φύλλο χαρτί) και μάλλον περίεργη (για μένα).
Για άλλη μια φορά - δυστυχώς - επιβεβαιώθηκα: Όπου "ιταλικό", κράτα μικρό καλάθι. Οι άνθρωποι είναι άπιαστοι στο "στυλ", δάσκαλοι στη "φινέτσα" και στην παρουσίαση, αυτό που εμείς οι παλιο-Έλληνες λέμε "φιγούρα" και "δήθεν", αλλά παρακάτω, στην ουσία δηλαδή, γύρω στο τίποτα. Γνώρισα αρκετούς Ιταλούς εδώ - όλοι σκούπισαν τα πιάτα τους με το ταπεινό ελληνικό φαγητό, ακόμη και με μακαρόνια... Δεν ξέρω όμως
κανέναν Έλληνα (κι έχω πολλούς φίλους) που να γύρισε από Ιταλία και να μιλάει με ενθουσιασμό για αυτά που έφαγε στην Ιταλία...
Τι δουλειά έχουμε εμείς με την κουζίνα ενός (σεβαστού κατά τα άλλα) λαού, που αγοράζει... μια φέτα καρπούζι για όλη την οικογένεια και τρώει τα ζυμαρικά με... ίχνη τυριού;
Γι' αυτό σας λέω, φτιάξτε ένα τίμιο γιουβέτσι, πάρτε και κανένα-δυό λίτρα καλό, "λεπτό" κρασί, φωνάξτε και δυο φίλους και αφήστε τη "μόστρα και φωτεινή επιγραφή" γι' αυτούς που τους ταιριάζουν!
Αν θα ξαναπήγαινα; Χμμμ...

28 Μάρ 2016

Mιας και ιταλόφιλος το μαγαζί αυτό το είχα επισκεφθεί την πρώτη βδομάδα που άνοιξε (μένω δίπλα).

Τότε μου είχε φανεί αδιάφορο, ακριβό και δήθεν (ακόμα νιώθω ένα τσίμπημα με αυτές τις φλόγες στην είσοδο). Δεν είχα δοκιμάσει κάποια φοβερά πιάτα και οι τιμές του ήταν αρκετά τσιμπημένες.

Πριν δύο μήνες βρέθηκα πάλι εκεί από τύχη. Κόλλησα, έκτοτε έχω ξαναπάει 2 φορές.

Ναί είναι ακριβό αλλά αν έχεις φάει σοβαρά πιάτα στην Ιταλία και έχεις μία πιο συγκεκριμένη άποψη για το τι σημαίνει βόρεια ιταλική κουζίνα δε γίνεται να μην το λατρέψεις. Η ποιότητα των υλικών του είναι φοβερή και ο σεφ απλά ζωγραφίζει.

Η ταλιάτα του είναι από τις καλύτερες που έχω φάει ever (και όχι μόνο Ελλάδα).

18 Φεβ 2017

Πήγαμε στο Casa di Rena Κυριακή μεσημέρι. Η μέρα ήταν αρκετά κρύα και ο ημιυπαίθριος χώρος στην είσοδο του εστιατορίου δεν κατάφερε να είναι αρκετά ζεστός. Υπήρχε ζωντανή μουσική με έναν μουσικό με αρμόνιο και τραγούδι που θα μπορούσε να είναι καλή αν δεν ήταν τόσο δυνατή. Απαράδεκτα δυνατή ήταν η μουσική και όταν ο μουσικός σταμάτησε να παίζει.

Μας υποδεχτήκανε με μπρουσκέτες που ήταν αξιοπρεπείς και μοιραστήκαμε σαλάτα με σπανάκι-ρόκα-μανιτάρια-τρούφα που ήταν επίσης πολύ ωραία. Εκεί δυστυχώς αρχίσανε τα προβλήματα. Στην παρέα παραγγείλαμε 2 ριζότα που ήταν και τα 2 παραβρασμένα και άνοστα. Ο ψητός σολωμός ήταν ωραίος και καλή ποσότητα και η ταλιάτα ωραία αλλά το γαρνίρισμα μέτριο με καμμένες πατάτες.

Το σέρβις ήταν κακό, χρειάστηκε για παράδειγμα να περιμένουμε τουλάχιστον 15 λεπτά για το λογαριασμό. Δεν φταίγανε οι εργαζόμενοι αλλά είναι αδύνατο να καλυφθουν 10 τραπέζια από έναν σερβιτόρο.

Τελικά πληρώσαμε 22 το άτομο για μικρή ποσότητα φαγητού (μία σαλάτα για 6 και ένα πιάτο για τον καθένα) και ένα μπουκάλι κρασί για όλους μας.

Το κέρασμα με κορμό και γκράπα με κουμ κουάτ σώσανε κάπως την κατάσταση αλλά δε νομίζω πως θα ξαναπάμε.

18 Μαι 2016

Ειλικρινά απορώ με τις κριτικές που το προσομοιάζουν με αυθεντική ιταλική κουζίνα!
Τα μόνα πράγματα που ήταν καλά γευστικά ήταν η σαλάτα με τοματίνια και μοτσαρέλλα και η μπρουσκέτα που ´ηρθε στο ξεκίνημα.

Κατά τα άλλα το ριζότο ήταν απογοητευτικό, κάτι σαν παραβρασμένο πιλάφι, είναι σίγουρο ότι απείχε πολύ από το ιταλικό ριζότο- απείχε και από αυτό που μαγειρεύουμε ερασιτεχνικά στο σπίτι μας. Η μακαρονάδα alle vongole πολύ μέτρια.

Το σέρβις γρήγορο και ευγενικό. Όμως ο χώρος... Οι φωτιές απ´έξω ειλικρινά δεν ξέρω τι προσφέρουν, πλησιάζουν πολύ προς το κιτς. Μέσα στο μαγαζί υπάρχει τηλεόραση(!!!! ), προφανώς για να μην χάνουν τους αγώνες οι πελάτες? μα αν θελουν να δουν τον αγώνα να μείνουν σπίτι τους... Το μαγαζί έχει τζαμαρία στο μπροστινό τμήμα όπου υπάρχει και το μεγάλο μπαρ και η τηλεόραση. Κλειστή τζαμαρία βέβαια. Συνεχίζει προς τα μέσα με λιγότερα τραπέζια. Ονομάζουν το χώρο της τζαμαρίας "εξωτερικό" χώρο για να δικαιολογήσουν την παράβαση του αντικαπνιστικού νόμου. Ξεχνούν τεχνηέντως βέβαια ότι ο αντικαπνιστικός νόμος επιτρέπει το κάπνισμα σε εξωτερικο χώρο που είναι ανοικτός απο 3 πλευρές. Και που δεν έρχεται σε επαφή με τον "εσωτερικό" χώρο.

Δεν σχολιάζω το οικονομικό γιατί το ζητούμενο είναι να ευχαριστηθούμε, όχι πόσο θα πληρώσουμε.

Δεν θα ξαναπάμε. Γιατί το φαγητό ήταν κατώτερο των προσδοκιών μας από ένα ιταλικό εστιατόριο. Και γιατί δεν ανεχόμαστε να πηγαίνουμε σε μαγαζια που δεν τηρούν τον αντικαπνιστικό νόμο και μας αντιμετωπίζουν ως πελάτες δεύτερης κατηγορίας.

10 Μαι 2016

Μιας και είμαι και εγώ φίλος της Ιταλικής κουζίνας, πήγα να δω το νέο εστιατόριο μάλιστα πήγα δύο φορές για να έχω μια καλύτερη άποψη.

Είμαστε πέντε άτομα και παραγγείλαμε,
- Δύο σαλάτες σπανάκι (ελάχιστη ποσότητα),
- Δύο σπαγγέτι alle vongole,
- Ένα risotto,
- Ταλιάτα με πατάτες και
- Σπαγγέτι με μάγουλα
- Μους σοκολα
- Πανακότα
- Κρασί χύμα

Ο χώρος μέτριος και σκοτεινός για εστιατόριο.
Το πρόβλημα όμως ήταν έντονη μουσική!! όπου ήταν δύσκολο να συνομιλήσεις με τον απέναντι σου και να δημιουργείται μια οχλαγωγία

Ας ξεκινήσουμε με τις γεύσεις,

- Οι σαλάτες με σπανάκι ηταν γευστικές αλλά η ποσότητα ελάχιστη, δεν έφτασε για τους πέντε μας
- Τα σπαγγέτι alle vongole, μόνο κατ΄ονομα, αχιβάδες ήτανε και τα σπαγγέτι επιεικώς άνοστα!
- Το risotto ισως για τους άρρωστους να ηταν καλό
- Σπαγγέτι με μάγουλα. το κρέας ηταν καλό αλλά τα σπαγγέτι λασπωμένα!
-Ταλιάτα με πατάτες ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΙΑΤΟ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕ!!!

Ας πάμε στα γλυκά
- Πανακότα: γευστικό με πλούσια γεύση
Μους σοκολα: Αυτό το κατασκεύασμα δεν ξέρω πως να το ονομάσω.
Σε ενα μεγάλο βαθυ πιάτο ενα μαύρο στρογγυλό πράγμα με διάμετρο 3έκ
MADE IN SUPERMARKET. Καλά οι αθεόφοβοι δεν μπορούσαν να το φτίαξουν οι ίδιοι, τι το ποιο εύκολο!!!

Για όλα αυτά πληρώσαμε 150e

Δεν καταλαβαίνω πως τέτοιου είδους μαγαζιά επιβιώνουν
Πάντως δεν θα το πρότεινα σε κανένα, υπάρχουν τόσα αλλα καλύτερα Ιταλικά εστιατόρια με ποιό λογικές τιμές

20 Απρ 2016

Πρόσφατα δοκιμάσαμε και το συγκεκριμένο μαγαζί, μιας και περνώντας από εκεί είχε κόσμο και αποφασίσαμε να καθίσουμε.

Ο χώρος όμορφος και φιλικός, μοντέρνος και λειτουργικός, όχι στριμωγμένα τραπέζια. Το προσωπικό ευγενικό, και ενημερωμένο για τα πιάτα της ημέρας.

Μας έφεραν από μια μικρή μπρουσκέτα με ντομάτα και σκόρδο, συμπαθητικές. Το ψωμί ήταν μικρές φετούλες (ορθογώνια παραλληλόγραμμα), μέσα σε ένα σκεύος που θεωρώ δεν δένει με την υπόλοιπη διακόσμηση του μαγαζιού (απλή παρατήρηση), αλλά από γεύση καλή.

Επιλέξαμε από τον κατάλογο ένα ριζότο, μια ταλιατέλες με μανιτάρια και λάδι τρούφας και τα δύο. Επίσης, μια σαλάτα ρόκα, σπανάκι μανιτάρι. Η γεύση και στα τρία ήταν αντικειμενικά εξαιρετική. Μάλιστα τον σεφ τον "βλέπεις" live να δημιουργεί!

Όμως, πληρώσαμε για αυτά και μια μικρή μπύρα 43 ευρω... ίσως ο βραβευμένος σεφ και στην περιοχή να δικαιολογεί τον λογαριασμό. Αλλά θα μπορούσαν τότε να αυξήσουν λίγο τις ποσότητες, ειδικά στη σαλάτα. Μπορεί να λέμε είναι "πιο γκουρμέ", αλλά σε ένα χορταστικό πιάτο δε νομίζω να πει κανείς όχι.

Συμπερασματικά, το συστήνω σίγουρα γευστικά σε όσους, όμως, είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν το κάτι παραπάνω...

22 Μάρ 2016

Σάββατο αμέσως μετά την καθαρά Δευτέρα!
Αποφασίσαμε με ένα φιλικό ζευγάρι (σύνολο 4 άτομα) να πάμε κάπου ήρεμα και χαλαρά, μετά από την κραιπάλη του προηγούμενου τριημέρου.

Η κράτηση έγινε το τονίζω από την Πέμπτη για το Σάββατο, η κυρία στο τηλέφωνο ήταν ιδιαίτερα πρόθυμη και ευγενική.
Η κράτηση ήταν για τις 10.00 το βράδυ, Φτάσαμε λοιπόν στο μαγαζί το οποίο ήταν γεμάτο και ιδιαίτερα θορυβώδες.

Ο χώρος μέτριος (μια κλεισμένη πέργκολα) και πολύ σκοτεινός για εστιατόριο.
Το πρόβλημα όμως επιτεινόταν από την ιδιαίτερα έντονη μουσική!! όπου ήταν δύσκολο να συνομιλήσεις με τον απέναντι σου.

Μας τοποθέτησαν σε ένα τραπέζι 10 ατόμων από παλιά τραπεζαρία, όπου στην άλλη πλευρά ευρίσκονταν άλλα δυο ζευγάρια με διαχωριστικό ανάμεσα μας τις αλατιέρες και ένα ανθοδοχείο (πάλι καλά).

Όπως ήταν λογικό δεν καθίσαμε να χαλάσουμε την βραδιά μας μοιράζοντας το τραπέζι μας με αγνώστους και φύγαμε!!!
Θεωρώ ότι έπρεπε να μας είχαν ενημερώσει από την στιγμή της κράτησης για το είδος του τραπεζιού και ανάλογα θα αποφασίζαμε το πως θα περάσουμε τη βραδιά μας.
Ευτυχώς υπάρχουν ακόμη πολλές επιλογές στην Κηφισιά, με πολύ καλύτερους χώρους και τιμές, για να έχεις μια ευχάριστη βραδιά χωρίς να μετράς τις μπουκιές του διπλανού σου.

Το μαγαζί το έχω επισκεφτεί άλλες δύο φορές την πρώτη μετά από πρόσκληση ενός φίλου από το Μονακό και την άλλη με δική μας παρέα μιας και μένουμε εκεί κοντά.
Ο κατάλογος δεν έχει πολλές επιλογές και τα πιάτα του είναι συγκεκριμένα, αν εξαιρέσω την εξαιρετική πίτσα με το βούτυρο τρούφας, τα υπόλοιπα πιάτα είναι καλά για μια βραδιά χωρίς απαιτήσεις, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.
Ο κατάλογος των κρασιών είναι μικρός και ιδιαίτερα ακριβός για το στυλ του μαγαζιού αυτού (φανταστείτε ότι, όταν φύγαμε, το ίδιο κρασί που χρέωναν 28 ευρό το πληρώσαμε στις γεύσεις με ονομασία προέλευσης 21 ευρό).
Το σέρβις του είναι από δύο ευγενικούς σερβιτόρους που πασχίζουν να εξυπηρετήσουν τόσο κόσμο.

Καταλαβαίνετε ότι παρόλο που είναι κοντά στο σπίτι μου θα το σκεφτώ πολύ να ξαναπάω, μιας και δεν τηρούν τους στοιχειώδεις κανόνες σεβασμού προς τον πελάτη ( σε οποιοδήποτε μαγαζί και να πάρεις εάν το τραπέζι έχει κάποια ιδιαιτερότητα σε ενημερώνουν από πριν).