FEEDEΛ

Μοντέρνα κουζίνα

Κτενά 1, Αθήνα [Χάρτης]

Μοντέρνα κουζίνα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Επιτρέψτε μου, σαν παλιό μέλος της παρέας μας, μια εισαγωγική παρατήρηση: Η κοινότητα του ask4food τα τελευταία δύο τρία χρόνια όχι μόνο μεγαλώνει με εκθετικούς ρυθμούς, αλλά έχει αλλάξει και προφίλ, προς το θετικότερο.

Υπάρχει πια μια τριαντάδα – τουλάχιστον – πολυγραφότατων και αξιόπιστων φίλων της καλής εστίασης που παρακολουθεί και καταγράφει άμεσα τις νέες τάσεις και πιάτσες στη γαστριμαργική σκηνή της πρωτεύουσας, με αποτέλεσμα η wish list κάθε ευσυνείδητου οπαδού της καλής κουζίνας να γίνεται όλο και πιο μεγάλη. Ακόμα κι αν κάθε φορά επισκεπτόταν κανείς διαφορετικό μέρος, κι εγώ τουλάχιστον δε βγαίνω για φαγητό πάνω από μία, το πολύ δύο φορές την εβδομάδα, πάλι δεν θα προλάβαινε να τσεκάρει όλους τους πολλά υποσχόμενους προορισμούς. Πάντως, όταν το καλύτερο μισό μου με ρώτησε πού να πάμε την ημέρα της ονομαστικής εορτής της, πρότεινα χωρίς δισταγμό το FEEDEΛ, και δεν το μετάνιωσα.

Αν έβαζα τίτλο σ’ αυτή την κριτική, θα έγραφα απλά «Ένα αστέρι γεννιέται». Για να συναντήσεις αυτό το αστέρι, δεν έχεις παρά να κατηφορίσεις από το Σύνταγμα την Περικλέους και στη γωνία με την οδό Ρόμβης, που κι αυτή είναι γεμάτη χώρους διασκέδασης, να στρίψεις αριστερά στην οδό Κτενά, ένα παράξενο μικρό δρομάκο σε σχήμα «Γ». Κρυμμένο στο σπάσιμο αυτού του δρόμου είναι το FEEDEΛ. Ένα λιλιπούτειο παρκάκι, δύο μεγάλα παρτέρια στην ουσία, φυτεμένα με κάθε είδους πρασινάδα και φροντισμένα, απομονώνουν - στο μέτρο του δυνατού - το βλέμμα από τα ακαλαίσθητα κτίσματα της απέναντι πλευράς του δρόμου και δημιουργούν μια όαση χαλάρωσης κυριολεκτικά στο πουθενά.

Το πρώτο πράγμα που βλέπεις και σε τραβά είναι ο έξω χώρος, που μπορεί να φιλοξενήσει 25 με 30 άτομα σε άνετα σκουρόχρωμα τραπέζια και καθίσματα. Για την εξαμελή παρέα μας είχε κρατηθεί μια μεγάλη ακριανή ροτόντα, ήσυχη μεν πολύ σκοτεινή δε, πράγμα που δεν με ενοχλεί, αν προκειμένου να διαβάσω τον κατάλογο χρειάζομαι φακό, αλλά καταλήγει ενοχλητικό και αδικεί φοβερά τη δουλειά του σεφ, όταν είναι δύσκολο έως αδύνατο να διακρίνεις το περιεχόμενο των εξαιρετικά φροντισμένων πιάτων που φθάνουν στο τραπέζι.

Η εσωτερική ισόγεια αίθουσα προσφέρει χώρο για περισσότερα άτομα. Στα δεξιά μπαίνοντας ο εμβληματικός τοίχος με το λογότυπο του μαγαζιού, αριστερά και πιο πίσω η επιβλητική στενόμακρη μπάρα για όσους θέλουν να απολαύσουν το ποτό τους ακούγοντας την ξεσηκωτική μουσική από τα ηχεία, σε μάλλον υψηλή ένταση, ακόμα και εμείς που καθόμασταν έξω την ακούγαμε καθαρά. Οι τουαλέτες στο υπόγειο, μόνο δύο, με ανθρακί τοίχους και έμμεσο φωτισμό, απλώς αποδεκτές.
Εξαιρετικό το σέρβις. Από το πρώτο τηλεφώνημα για να κάνουμε κράτηση μεχρι την ώρα του αποχαιρετισμού μάς αντιμετώπισαν με φιλική, ευγενική και απόλυτα επαγγελματική διάθεση. Όλα πήγαν ρολόι, η εξυπηρέτηση στο τραπέζι από το καλοντυμένο και καλοεκπαιδευμένο προσωπικό υποδειγματική. Κάθε πιάτο που ακουμπούσε στο τραπέζι παρουσιαζόταν αναλυτικά, επανειλημμένα μας ρώτησαν την άποψή μας με πραγματικό ενδιαφέρον.

Ας έρθουμε στο τι φάγαμε και ήπιαμε. Θα τα πιάσω με χρονολογική σειρά, αφού όλα ήταν θαυμάσια. Ο πρώτος λοιπόν κατάλογος που μας δόθηκε ήταν αυτός με τα - ακριβούτσικα (9 με 10 €), οφείλω να πω - κοκτέιλ. Η καλή μέρα όμως από το πρωί φαίνεται, παραγγείλαμε από ένα κοκτέιλ και μ’ αυτό, παρέα με το αναπόφευκτο εμφιαλωμένο νεράκι, αρχίσαμε και κλείσαμε το γεύμα μας. Όχι πολλά, αλλά διαφορετικά μεταξύ τους κοκτέιλ, όλα πρωτότυπες συνθέσεις, που δεν νέρωσαν μετά από μισή ώρα. Οι μισοί της παρέας, ανάμεσά τους κι εγώ, προτιμήσαμε ένα long drink, ο εστί μεθερμηνευόμενο μια βάση κοκτέιλ σε ανάλογο ποτήρι και μαζί ένα μπουκαλάκι με κάποιο ανθρακούχο παρασκεύασμα που προσθέτεις σιγά σιγά στο ποτό. Πολύ βολικό, πολύ αρωματικό, απλά αλλιώτικο.

Όσον αφορά τώρα τα κατορθώματα της κουζίνας, παραγγείλαμε το μισό σχεδόν κατάλογο, δηλαδή οκτώ διαφορετικά πιάτα (από αυτά μόνο τα χτένια Χ 2), όλα στη μέση του τραπεζιού, όπως επιτάσσει η φιλοσοφία του FEEDΕΛ. Στην κατηγορία των ας πούμε «πρώτων» πιάτων είχαμε τετραπλή ισοβαθμία στην κορυφή: παντζαροσαλάτα, φάβα με σορίθο, ταραμοσαλάτα και κατσικίσιο τυρί με γλυκιά επικάλυψη ήταν το ένα καλύτερο από το άλλο, δεν έχω να πω τίποτε περισσότερο, μια δοκιμή θα σας πείσει.

Στον επόμενο γύρο είχαμε σαφέστερες αποστάσεις. Για μένα το με διαφορά καλύτερο πιάτο ήταν τα χτένια, όχι μόνο επειδή αυτή η ντελικάτη πρώτη ύλη ήταν φρεσκότατη και άψογα μελωμένη, αλλά και γιατί συνοδευόταν από εξαιρετικά καλοβρασμένα χορταράκια με τόσο όσο γλυκόξινη λευκή σάλτσα. Κάτι σαν θαλασσινό μίνι φρικασέ, ένα ποίημα. Κατά πόδας ακολούθησαν τα μοσχαρίσια μάγουλα πάνω σε γίγαντες (το κρέας κοβόταν με το πιρούνι και έλειωνε στο στόμα, οι γίγαντες νοστιμότατοι όμως κάπως αμήχανοι ως γαρνιτούρα). Ίσως επειδή σιγά σιγά είχαμε αρχίσει να χορταίνουμε, το αποδομημένο μαντί και τα ραβιόλια με κόκορα δεν μας ενθουσίασαν το ίδιο.

Το παραμιλητό επανήλθε δριμύτερο, όταν δοκιμάσαμε τα δύο επιδόρπια. Ο σιμιγδαλένιος χαλβάς με μαλλί της γριάς (τι μου θύμισε τώρα! ) καθαρή γεύση, κατάλληλη αν θέλεις να κλείσεις με κάτι λίγο. Αν θέλετε όμως, πράγμα που σας συμβουλεύω θερμά, να κλείσετε το δείπνο σας με μεγαλειώδη τρόπο, μοιραστείτε ανά δύο το αποδομημένο τιραμισού. Σερβίρεται (ουάου! ) σε πήλινο γλαστράκι και είναι τόσο νόστιμο, και καθόλου μπουχτιστικό, που δυσκολεύομαι να το περιγράψω. Επιδόρπιο επιπέδου michelinάτου εστιατορίου.

Για όλα αυτά πληρώσαμε 135 € για τα φαγητά και 55 € για τα ποτά. Αν παίρναμε δύο μπουκάλια κρασί, ο λογαριασμός δεν θα άλλαζε. Ακόμα και τώρα που γράφω αυτή την κριτική δεν έχω αποφασίσει αν θα δώσω τρεις ή τέσσερις ντοματούλες, μάλλον όμως δε θα θελήσω να χαλάσω το straight 4. Μερικές φορές οφείλουμε να είμαστε γενναιόδωροι. Το συνολικό πακέτο έχει ακόμα μικροατέλειες, όμως ακόμα κι έτσι το FEEDEL κερδίζει μετά από πολύ καιρό τρία αστέρια στο προσωπικό μου σύστημα αξιολόγησης, αξίζει δηλαδή τον κόπο να ξεκινήσετε από όπου κι αν είναι για να το επισκεφθείτε. A star is born!

Μοντέρνα κουζίνα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

To "FEEDEΛ" είναι ένα σχετικά καινούργιο στέκι μοντέρνας -σε συνδυασμό με κλασική- νοοτροπίας που, πέρα των πολύ ψαγμένων γεύσεων που διαθέτει, αποτελεί και μια ξεχωριστή όαση δροσιάς στο κέντρο της Αθήνας! Θα μπορούσα κάλλιστα να το κάνω στέκι για φαγητό, καφέ ή ποτό ιδιαίτερα εκείνες τις όμορφες και σαγηνευτικές βραδιές του καλοκαιριού που αρέσκομαι να ταξιδεύω έστω και νοητά μέσα από την πόλη μου σε άλλα μέρη. Καθισμένη στον δροσερό κήπο του μέρους αυτού μπορώ να αισθανθώ τα urban vibes της σύγχρονης ζωής μέσα από μια πιο παραθεριστική σκοπιά!!

Το ίδιο συμβαίνει και όσον αφορά την κουζίνα - αλλά και την αρχιτεκτονική - του χώρου αυτού η οποία αν και διαφημίζεται ως μια Urban κατάσταση (βλ. FeedeΛ Urban Gastronomy) κάπου σε ταξιδεύει και σε πιο εξοχικές γεύσεις και μυρωδιές, με τον δικό του τρόπο βέβαια. Θα χαρακτήριζα μάλιστα περισσότερο τη διακόσμηση του χώρου - παρά την μαγειρική του- ως Urban, ή καλύτερα για να μιλήσω με σύγχρονους όρους θα έλεγα ότι, σε γενικές γραμμές, πρόκειται για έναν urban χώρο με comfort food. Άλλωστε, σε πολλά μέρη η Urban μαγειρική συνδέεται με πολύ πιο απλούς και πρόχειρους χώρους....
Βέβαια, είμαι της άποψης ότι η κάθε χώρα, ή πόλη, είναι ελεύθερη να υιοθετεί μοντέρνους όρους προσαρμοσμένους πάντα στα δικά της μέτρα και σταθμά. Aπό μια άλλη άποψη, δεν είναι το ίδιο ν' ακούει ο σύγχρονος Αμερικανός το Urban Gastronomy με τον νεοέλληνα. Στη δική μας πόλη φαντάζει πιο grand...

H διακόσμηση του χώρου έχει την πολυσυλλεκτικότητα της αστικής (Urban) διακοσμητικής κουλτούρας που παντρεύει το σύγχρονο με το παλιό, μέσα από το πρίσμα της αναγκαίας χρηστικότητας των καιρών μας. Ο τρόπος γραφής του καφέ-εστιατορίου αυτού, τα σκαλιστά ή σαγρέ ξύλινα τραπέζια με τις κλασικού σχεδιασμού καρέκλες, τα παλαιού τύπου δάπεδα, η εικόνα της Frida Kahlo στο βάθος, τα ρομαντικά γλαστράκια στα τραπέζια, το κλασικό ξύλινο μπαρ, τα vintage ποτηράκια, κανάτες και ζαχαριέρες, τα 70s φώτα οροφής μέσα στην πρασινάδα (! ), τα χρωματιστά τουβλάκια και ο κήπος παλιάς αστικής μονόπατης κατοικίας, με το γρασίδι και τις όμορφες γλάστρες, μην μου πείτε ότι δεν αποδίδουν με το καλύτερο τρόπο την αστική διακόσμηση, η οποία είναι περισσότερο αστική όσον αφορά τη φαντασία και τη σύνθεση ( ή την αποδόμηση) παρά το περιεχόμενο της.
Πάντως, όπως και να χει, σίγουρα γοητεύει το προσεγμένο, ξέγνοιαστο και ατμοσφαιρικό στυλ του μέρους αυτού!

Λίαν προσφάτως, δυνατοί λύτες του ask4food (βλ. ram, boux και piperman ) έχουν, ο καθένας με τον τρόπο του, περιγράψει πλήρως τόσο τα γαστρονομικά όσο και τα διακοσμητικά στοιχεία του FEEDEΛ!
Οι ντοματούλες τους και οι ποικίλες και "φρέσκες" πληροφορίες τους με βρίσκουν σύμφωνη και αποτέλεσαν μάλιστα και την κύρια αφορμή της επίσκεψής μου στον χώρο.

Επισκέφθηκα το μέρος αυτό μια φορά μεσημέρι για τσιμπολόγημα και μια βραδάκι για ποτό. Και τις δύο φορές περάσαμε υπέροχα και μας κέρδισε τόσο το προσεγμένο και ευγενικό σέρβις όσο και το φαγητό!!

Την βραδινή έξοδο δεν θα την σχολιάσω τόσο γιατί πέρα από τα φροντισμένα ποτά (π. χ φαντασμαγορικό κοκταίηλ Captain Just Arrived, ΕΥΡΩ11,00 ή "spicy" Ρούμι με τύπου τζίντζερ μπύρα,9,00), αυτό που με κέρδισε ήταν η νυχτερινή αύρα του "FEEDEΛ" που μαζί με τις ωραίες τζαζομοντερνοκλασικές μουσικές που παίζονταν, τα ωραία αντρικά και γυναικεία αρώματα που δαιμόνιζαν την ατμόσφαιρα και τα άγρυπνα βλέμματα, έδιναν ένα ιδιαίτερο χρώμα ελληνικού 'καλοκαιριού'!!
Τον χειμώνα, κατά την άποψη μου, θα θυμίζει περισσότερο κάποιο ρομαντικό κλασικό μπιστρό με την δέουσα χειμωνιάτικη θαλπωρή.

Ο σεφ Λεωνίδας Κουτσόπουλος, που όλοι γευτήκαμε τα μαμαδίστικα κεφτεδάκια του στην πρώην αξιομνημόνευτη κουζίνα του Rock & Balls, έχει φροντίσει για δύο πλήρη μενού (μεσημεριανό και βραδινό ) που καλύπτουν όλα τα γούστα.

Από το μεσημεριανό μενού δοκιμάσαμε τα εξής:

Σαλάτα Ανάμεικτη (6,50 ),
μια κλασική σαλάτα με ολόφρεσκα ραπανάκια, σπαράγγια, φινόκιο, φασολάκια χαρικότ και ευωδιαστό βινεγκρέτ μέλι και λάιμ. Απολαμβάνοντας την δροσερή, με μεσογειακό ταμπεραμέντο και πλούσια υφή αυτή σαλάτα στον όμορφο κήπο νοιώθαμε και εμείς φρέσκοι και ανανεωμένοι.

Ριγκατόνι με κοτόπουλο, ντομάτα και φρέσκο κρεμμύδι (7,00).
Εκπληκτικό πιάτο, παρουσιασμένο με τριμμένο τυρί, κομματάκια άνηθου και λίγα ντοματίνια. Πιάτο απλό, με παραδοσιακού τύπου πινελιές (βλ. εξαρχής παρουσιασμένο με τυρί και μυρωδικά), που άνετα καλύπτει και τα σύγχρονα γαστρονομικά γούστα.

Κοτόπουλο (9,00),
πρόκειται πέντε στρογγυλά κομματάκια σαν ρολό κοτόπουλου με τα μανιταράκια, τον μάραθο και τις λεπτομέρειες από σπανάκι στο κέντρο του πιάτου. Όμορφη λευκή σος στον πάτο του πιάτου δημιουργούσε μοντέρνα αύρα και καλαίσθητη παρουσίαση!! Γαστρονομικά το πιάτο ήταν άψογο!

Το βραδινό μενού, με μια πρώτη ματιά είναι διαφορετικό, με περισσότερα θαλασσινά, συν περισσότερες σαλάτες, αλλά και παρείστικο, γιατί όπως πληροφορήθηκα σκοπός του είναι τα περισσότερα, ίσως, πιάτα που θα μοιράζονται μεταξύ φίλων με χαλαρή (και όχι κτητική... ) διάθεση!
Ξεχώρισα τη χτυπητή (6,00), την πράσινη φάβα 8,00), τα χτένια (14,00) ή το κουσκουσάκι (με θαλασσινά) στα 8,50.

Στην αρχή, ούτε στο τέλος, δεν μας πρόσφεραν κάτι.
Λεπτομέρεια, ίσως, ύστερα από τόσα ωραία που γευτήκαμε....
Νερό σε κανάτα (αφού ερωτηθήκαμε).

Κάναμε ένα όμορφο μεσημεριανό διάλειμμα και σίγουρα θα το επαναλάβουμε!

Εάν βρεθείτε στο κέντρο, μην παραλείψετε να επισκεφθείτε το μέρος αυτό.

Ο "κρυφός" ή εκ παραδρομής τρόπος που θα προσεγγίσετε το μέρος, "έτσι ξαφνικά" και αναπάντεχα, πίσω από την Παναγία Ρόμβη, μπαίνοντας από την οδό Ευαγγελιστρίας, αποτελεί την αρχή και μόνο όμορφων ερεθισμάτων!

Μοντέρνα κουζίνα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Σχετικά νέα άφιξη στα γαστρονομικά δρώμενα της πρωτεύουσας το FEEDΕΛ, με αρκετές αναφορές αλλά και θετικές κριτικές στο ask4food. Έτσι και εγώ πήρα την απόφαση να το επισκεφθώ, κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, μια Τρίτη βράδυ. Προηγήθηκε τηλεφωνική κράτηση, που όπως αποδείχθηκε ήταν απολύτως αναγκαία, γιατί ο χώρος, αν και καθημερινή, ήταν γεμάτος.

Οι κριτικές των φίλων του site (και ιδίως του φίλτατου fratello) ως προς το χώρο με έχουν καλύψει πλήρως, οπότε και εγώ δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω ότι ένα «άχαρο» και αναξιοποίητο κομμάτι του κέντρου της Αθήνας, που υπό διαφορετικές συνθήκες θα το προσπερνούσες γρήγορα, μεταμορφώθηκε σε έναν προσεγμένο, ατμοσφαιρικό και ήσυχο (πραγματικά δεν περνάει καν από το μυαλό σου ότι βρίσκεσαι στο κέντρο της πόλης) χώρο. Πανέμορφος, λοιπόν, ο εξωτερικός χώρος στον οποίο και καθίσαμε, με τα περιποιημένα παρτέρια με τις διάφορες πρασινάδες και το ξύλο να κυριαρχούν, όλα μαζί συντελούσαν σε ένα άκρως χαλαρωτικό σκηνικό που σε προδιέθετε για μια ιδιαίτερη έξοδο. Ως προς το χαμηλό φωτισμό, θα συμφωνήσω και εδώ πάλι με τους φίλους του site, σε κάθε περίπτωση, ωστόσο, πρόκειται για μικρολεπτομέρεια που δεν μπορεί να επηρεάσει την τελική βαθμολογία στον τομέα «χώρος/ατμόσφαιρα».
Για τον εσωτερικό χώρο δυστυχώς δεν έχω ιδιαίτερη άποψη, από μια γρήγορη ματιά πάντως μου φάνηκε το ίδιο προσεγμένος.

Στον τομέα «εξυπηρέτηση» επίσης κανένα πρόβλημα. Ευγενέστατοι, κατά τη διάρκεια της κράτησης αλλά και καθόλη την παραμονή μας στο χώρο, τα πιάτα όλα ήρθαν σε σωστούς χρόνους και με ιδανική ροή, απόδειξη κανονικά, όλα κύλησαν ομαλά. Για να μην αδικήσω, ωστόσο, λοιπούς χώρους εστίασης που το προσωπικό τους, για διάφορους λόγους, σε κερδίζει αμέσως με τη συμπεριφορά του, το FEΕDEΛ στο συγκεκριμένο πεδίο θα βαθμολογηθεί με «3». Όλα καλά, δηλαδή, δεν υπάρχει παράπονο να του προσάψεις, απλώς έλειπε και αυτό το κάτι παραπάνω για να φθάσει στο άριστα.

Ο κατάλογος προσφέρει αρκετές επιλογές, για να συνοδεύσεις το ποτό σου και, δυστυχώς, παρά τις τσιμπημένες τιμές των πιάτων, η ποσότητά τους κινείται στη λογική του συνοδευτικού. Και εντάξει, εάν η παρέα είναι ολιγομελής (2-4 άτομα), η ποσότητα κάθε πιάτου κρίνεται επαρκής για να πάρεις μια ιδέα από τις γεύσεις, σε διαφορετική, ωστόσο, περίπτωση, θα πρέπει κάθε πιάτο να επαναληφθεί περισσότερες φορές. Τέλος πάντων, αρκετά με τη γκρίνια, το σημαντικό ήταν ότι όλα τα πιάτα ήταν πεντανόστιμα και προσεγμένα, οπότε ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Δύο άτομα παραγγείλαμε:
- για αρχή ήρθε στο τραπέζι μας ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (2,00 €), κατόπιν ωστόσο ερώτησης εάν προτιμούμε βρύσης ή εμφιαλωμένο και ψωμάκια (2,00 €), νοστιμότατα και φρεσκότατα, χωρίς, ωστόσο, κάποιο συνοδευτικό ντιπ.
- σαλάτα παντζάρι με παστράμι, γιαούρτι και αχλάδι (8,50 €), πολύ νόστιμη, δροσερή, με τα υλικά ταιριαστά μεταξύ τους, αν και αρκετά μικρή σε ποσότητα, μας άρεσε πάρα πολύ.
- φάβα με τσορίθο και λάδι τρούφας (7,00 €), ωραίο επίσης πιάτο, εμένα μου άρεσε περισσότερο, η γυναίκα μου δεν ξετρελάθηκε, καθώς της φάνηκε κάπως βαριά. Εδώ η ποσότητα κάπως μεγαλύτερη.
- μάντι μουσακά, δηλ. μάντι γεμιστά με μοσχαρίσιο κιμά και κύμινο (11,00 €). Πρόκειται για το πιάτο που προσωπικά ευχαριστήθηκα περισσότερο από όλα, αποτελείτο από (λίγα δυστυχώς) μικρά ζυμαρικά γέμιση από μοσχαρίσιο κιμά, η οποία ήταν καλομαγειρεμένη με ωραία μπαχαρικά, στα οποία φυσικά κυριαρχούσε το κύμινο. Οπότε, εάν δεν σας ενοχλεί το εν λόγω μπαχαρικό, προτιμήστε το συγκεκριμένο πιάτο.
- πανσέτα με πουρέ γλυκοπατάτας (10,50 €). Γενικά την πανσέτα, λόγω λίπους την αποφεύγω, εδώ ωστόσο η εκτέλεση και το ψήσιμο ήταν ιδανικά. Στο τραπέζι μας, λοιπόν, ήρθε ένα αρκετά μικρό (να μην ξεχνιόμαστε) κομμάτι κρέατος, το οποίο είχε αποκτήσει μια πεντανόστιμη τραγανή κρούστα εξωτερικά, ενώ εσωτερικά ήταν μαλακό και ζουμερό. Ο συνοδευτικός πουρές επίσης νοστιμότατος
- 3 long drinks με βάση το ρούμι και ginger beer (3 * 9,00 €). Και εδώ ακολουθήσαμε την επιλογή του fratello και δικαιωθήκαμε. Παραγγείλαμε, λοιπόν, 3 ποτά (2 εγώ και 1 η σύζυγος) με βάση το ρούμι, τα οποία συνοδεύονταν από ένα μπουκαλάκι ginger beer, που το προσέθετες σιγά – σιγά, για να απολαύσεις για περισσότερο ώρα το ποτό σου και αυτό να μην «νερώνει». Στα θετικά, επίσης, να αναφέρω ότι δίπλα από κάθε ποτό-κοκτέιλ, στον κατάλογο, υπάρχει ένδειξη για τις γεύσεις με τις οποίες ταιριάζει (ψάρι, κρέας κλπ. ).

Για όλα τα παραπάνω, ο λογαριασμός έφθασε στα 68 €. Η σχέση ποιότητας/τιμής παίρνει άριστα, δεν το συζητάω. Ως προς τη σχέση ποσότητας/τιμής, τώρα, ας το αφήσουμε καλύτερα. Όπως και να’ χει πάντως, από τα επιμέρους σχόλια μου για τα πιάτα, το περιβάλλον και το όλο στήσιμο του μαγαζιού, εύλογα αντιλαμβάνεστε ότι έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Οπότε, για χαλαρή έξοδο στο κέντρο της πόλης μας, για ποτό και 2-3 συνοδευτικά πιάτα, το FEΕDEΛ αποτελεί δίχως άλλο εξαιρετική επιλογή, έστω και αν σας κοστίσει κάτι ελαφρώς παραπάνω. Να πάτε …

Μοντέρνα κουζίνα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Κυριακή 14/2 του Αγίου Βαλεντίνου, πήγα με φίλη μου γκαρδιακή στο Feedέλ (F), το νέο μεταμοντέρνο γκουρμέ απόκτημα του ιστορικού μας κέντρου, που βρίσκεται στην οδό Κτενά, η οποία συμβάλλει στην Ευαγγελιστρίας, μεταξύ Ερμού και Αθηναΐδος, στη θέση ακριβώς της Παναγίας Ρόμβης. Πριν σας εκθέσω τα γαστρονομικά προσόντα του F, θα σας πω δυο λόγια για τον περιβάλλοντα χώρο του. Η Παναγιά Ρόμβη, που είναι δίπλα του, είναι ο ιστορικός ναός της Κοιμήσεως της Θεοτόκου, που χτίστηκε στις αρχές της Οθωμανικής περιόδου, πιθανώς περί το 1600, από αρχοντική Αθηναϊκή οικογένεια με το όνομα αυτό. Μεταξύ της μικρής εκκλησιάς και του F μεσολαβεί ένα μαγευτικό παρκάκι, μια πλατειούλα δηλαδή, γεμάτη νεραντζιές, λεμονιές και ελίτσες. Φανταστείτε λοιπόν ότι τρώτε ό, τι καλύτερο, σε ένα μοναδικό σημείο, που απέχει 1 λεπτό απ’ την Ερμού και 5 λεπτά απ’ το πολύβουο Σύνταγμα. Φυσικά το F αναδεικνύει απόλυτα τον χώρο, ώστε να νομίζει κάποιος ότι γευματίζει στην εξοχή!!

Η λέξη Feedέλ είναι σύνθετη απ’ το αγγλικό feed, που σημαίνει ταΐζω και απ’ τα 2 πρώτα γράμματα ελ, της λέξης ελληνικά. Το Feedέλ λοιπόν είναι το μαγαζί που φιλοδοξεί να μας ‘ταΐσει ελληνικά’. Άρα, σε τι διαφέρει απ’ τα χιλιάδες άλλα;; Το θέμα είναι, πώς μας ταΐζει, ποιος μας ταΐζει και κυρίως τι ακριβώς ελληνικά εδέσματα πρόκειται να γευθούμε. Ο σεφ είναι ο Λεωνίδας Κουτσόπουλος, με τριετείς περγαμηνές στο γειτονικό Rock & Balls και προηγουμένως στο Aleria, κ. λπ. Η ελληνική κουζίνα του, αντισυμβατική και ψαγμένη όσο κι ο ίδιος, περιλαμβάνει πολλά από τα μεσογειακά και λοιπά πιάτα, τα οποία -εδώ και δεκαετίες- έχουν ενσωματωθεί στις ελληνικές γαστρονομικές μας συνήθειες, όπως π. χ. το burger, το ριζότο, την ιταλική πάστα, τη fusion ζαχαροπλαστική του, κ. α.

Δυο λόγια ακόμα για το νέο αυτό μαγαζί, που ελπίζω να παρουσιάσω τώρα πρώτος στο site μας. Το F άνοιξε παραμονές Χριστουγέννων, στις 23 Δεκέμβρη του 2015 και λειτουργεί καθημερινά, για γεύμα, από 12 το μεσημέρι μέχρι τις 6 το απόγευμα, με βάση τον απλό μεσημεριανό του κατάλογο, και απ’ τις 7 το βράδυ μέχρι τα μεσάνυχτα, με το πιο σοφιστικέ μενού για ένα ξεχωριστό δείπνο. Για το τελευταίο αυτό επιφυλάσσομαι, αφού εμείς πήγαμε μεσημέρι Κυριακής, και ευτυχώς αρκετά νωρίς, γιατί στη συνέχεια όλος ο χώρος ήταν κλεισμένος για το γενέθλιο πάρτι κάποιου πελάτη τους. Μας είπαν ότι προ ημερών είχε συμβεί κάτι ανάλογο με συγκέντρωση Αθηναίων συμβολαιογράφων, αφού ο σχετικά μικρός χώρος (35-40 ατόμων) προσφέρεται και για λαμπρά private functions!

Μας πληροφόρησαν ότι μελλοντικά, ίσως μέχρι το Πάσχα, σκέφτονται να δημιουργήσουν ένα πιο μεγάλο και ενιαίο κατάλογο φαγητών, ενδεχομένως με κάποια επιπλέον δημοφιλή πιάτα, όπου ίσως ξεχωρίσουν τα πιο ελαφριά εδέσματά τους. Προφανώς, το μενού βρίσκεται ακόμη σε εξέλιξη από τον ευφάνταστο αυτό σεφ!

Επειδή η κουζίνα, όπως και οι πεντακάθαρες τουαλέτες τους, βρίσκονται στο υπόγειο, δεν είχα την ευκαιρία να γνωρίσω τον σεφ και το επιτελείο του. Ωστόσο, ο κυρίως χώρος του F εξυπηρετείται από τον μαιτρ και τρεις τουλάχιστον ευγενέστατους και κατηρτισμένους σερβιτόρους. Εμείς καθίσαμε στον ενδιάμεσο χώρο, τη μικρή βεράντα, όπου μπορεί κάποιος να κάνει τσιγαράκι ή πούρο, θαυμάζοντας το κομψοτέχνημα του εσωτερικού χώρου, αλλά και την πανέμορφη μικρή, καταπράσινη πλατεία, που απλώνεται μπροστά στα μάτια του. Η μικρή αυτή βεράντα πάνω σε ξύλινο ντεκ, είχε εξωτερικές σόμπες που λειτουργούσαν παρότι είχε καλό καιρό, δυο μεγάλα ξύλινα τραπέζια και μια ροτόντα για καμιά δεκαπενταριά άτομα, και όμορφα λουλουδάκια που κοσμούν όλα τα τραπέζια, μέσα και έξω.

Απ’ τις μεγάλες τζαμαρίες της, όπου εξωτερικά υπήρχαν ζαρντινιέρες και γλάστρες με φυτεμένες ελιές, θαυμάζαμε για πρώτη φορά, τόσο τη μικρή αυτή πλατεία με τα δένδρα, όσο και μια εξωτερική πλευρά ενός τοίχου του μαγαζιού, επενδεδυμένου με διακοσμητικά τουβλάκια και πάνω τους χαραγμένο το όνομα του Feedέλ.

Στον έξω χώρο της πλατείας, υπήρχαν επίσης 3 τραπέζια, για 10-12 άτομα και φαντάζομαι ότι ο χώρος αυτός θα κάνει θραύση το καλοκαίρι. Δυο λόγια τώρα για τον κυρίως χώρο του F, δηλ. τον εσωτερικό, όπου αριστερά δεσπόζει το μεγάλο μπαρ με τα πάσης φύσεως ποτά και καμιά δεκαριά ψηλές ξύλινες καρέκλες, ενώ δεξιά υπάρχουν 3 τραπέζια για 10-12 άτομα, με επικρατέστερα χρώματα γκρι και καφέ σαγρέ. Τα τραπέζια είναι φτιαγμένα γενικά από χοντρό πατιναρισμένο ξύλο, βασικό συστατικό της όλης ατμόσφαιρας, ενώ στις καρέκλες επικρατεί ο συνδυασμός λευκού και μαύρου. Επίσης εντυπωσιάζουν οι μεγάλες επιφάνειες του ξύλινου ρουστίκ δαπέδου.

Στο βάθος δεξιά, υπάρχει μια όμορφη γωνιά με τη Φρίντα Κάλο, τη διάσημη Μεξικάνα ζωγράφο του 20ου αιώνα, που το πορτρέτο της είναι ζωγραφισμένο στον τοίχο με τα τουβλάκια. Μπροστά της, κρέμεται απ’ το ταβάνι ένας επιβλητικός πολυέλαιος, μέσα σε ένα πρωτότυπο δίκτυο από σιδερένιες καμπύλες, που δίνουν την αίσθηση σφαίρας! Εξάλλου, υπάρχουν και κάποια βιομηχανικά στοιχεία που συνεισφέρουν κι αυτά στη σύνθετη αισθητική του F, όπως είναι π. χ. το μεταλλικό πλέγμα αλλά και η έλικα, στον τοίχο απέναντι απ’ το μπαρ. Σ’ όλη τη διάρκεια του φαγητού, ακούγαμε ευχάριστη μουσική lounge, σε χαμηλή μάλλον ένταση, που υποθέτω πως τα βράδια θα γίνεται αρκετά πιο ζωηρή!

Εντωμεταξύ, ελπίζοντας να σας άνοιξα κάπως την όρεξη, θα περάσω τώρα στο προκείμενο, δηλαδή στα ‘ελληνικού’ τύπου εδέσματα του σεφ και ‘feeder’ μας.

Από τον μεσημεριανό κατάλογο διαλέξαμε τα εξής πιάτα τους:

• Μια σαλάτα Feedέλ Ceasar, με iceberg, στρογγυλά κομματάκια παναρισμένου κοτόπουλου, με λεπτές φέτες γραβιέρας, chilly και baby corn. Ήταν καλή και δροσιστική, αλλά όχι αποθεωτική. Τιμή 6.80 €.

• Η φίλη μου έφαγε ένα burger από μοσχαρίσιο κιμά, με καραμελωμένα κρεμμύδια και πατάτες. Επίσης καλό πιάτο: 7.50 €.

• Εγώ δοκίμασα ένα ριζότο με κομμάτια κοτόπουλου, ντομάτας και φρέσκων κρεμμυδιών. Είχε επίσης τρίμματα κατσικίσιου τυριού, λάδι τρούφας και μυρωδικά. Ήταν εξαιρετικό πιάτο και άψογα χυλωμένο!! Τιμή 7.50 €.

• Αρχικά ρωτηθήκαμε αν θέλαμε ψωμί (δεν πήραμε), καθώς και για το είδος του νερού. Στην ευγενική ερώτησή τους, εμείς ζητήσαμε εμφιαλωμένο νερό, το οποίο και χρεώθηκε στα 2.00 €. Στο τέλος, μας κέρασαν εξαιρετική μαστίχα με lime!

Ο λογαριασμός, στα 23.80 €, αντικατοπτρίζει μια πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία και ένα άριστο value for money! (κατηγορία κατ’ άτομο 10/16 €).

Κατά τα άλλα, ο κατάλογος του μεσημεριού περιλαμβάνει 12 πιάτα, συμπεριλαμβανομένων και τριών γλυκών, σε λογικότατες τιμές από 7 μέχρι 10 € (2 σαλάτες, ριζότο, ριγκατόνι, χοιρινό, κοτόπουλο, και 2 burger).

Εξάλλου, ο βραδινός κατάλογος, που τον επεξεργάστηκα με προσοχή, περιλαμβάνει 20 φαγητά, ανάμεσα στα οποία, χτένια, στα 14 €, μοσχαρίσιο μάγουλο πάνω σε γίγαντες με θυμάρι, στα 10.50 €, τορτελίνι με κόκορα, στα 10 €, αλλά και ιδιαίτερα γλυκά, όπως ελληνικό τιραμισού, σιμιγδαλένιο χαλβά με crème anglaise, μέλι, κανέλα και μαλλιά της γριάς, για να θυμηθούμε λίγο τα νιάτα μας και τα λούνα-παρκ!!

Τώρα, όσον αφορά τα ποτά, υπάρχουν πολλά cocktails που κυμαίνονται περί τα 10 €, διάφορα αποστάγματα, περί τα 7 €, και 5-6 ελληνικές μπύρες ειδικών ζυθοπαραγωγών, περί τα 5-7 €.

Εξάλλου, τα εμφιαλωμένα λευκά κρασιά τους κυμαίνονται από 17 μέχρι 28 €, (για το Σαντορινιό Ασύρτικο της Γαίας, Wild Ferment), ενώ τα κόκκινα, από 18 μέχρι 34 €, (για το γνωστό Σαντορινιό, Μαυροτράγανο του Αργυρού – σε τιμή μάλιστα αρκετά φθηνότερη από ό, τι π. χ. στα ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΔΙΚΑ ΤΟΥ ΦΑΝΗ! ).

Σημειωτέον, ότι το F έχει DJ τα βράδια του Σ/Κ, οπότε προσφέρεται και για μια ατμοσφαιρική έξοδο με ποτό, είτε στη μικρή πλατεία ή τη βεράντα του.

Άκουσα κάποια σχόλια από διπλανούς, τακτικούς προφανώς θαμώνες, σχετικά με τη βραδινή τους σπεσιαλιτέ, που πρέπει να είναι τα χτένια. Πρόκειται για καραμελωμένα χτένια με αυγολέμονο και νιφάδες γιαπωνέζικης παλαμίδας, που σερβίρονται με σέσκουλο και ένα εντυπωσιακό κατάμαυρο, ελικοειδές κουλουράκι Θεσσαλονίκης. Υποθέτω, το ελληνικό fusion στο μεγαλείο του και επιφυλάσσομαι προσεχώς…

Συμπερασματικά, θεωρώ πως πρόκειται για ένα λιλιπούτειο μεταμοντέρνο γαστρονομικό διαμάντι του ιστορικού μας κέντρου. Αν είναι μοναδικό ή όχι, δεν μπορώ να αποφανθώ ακόμη, αφού θα πρέπει να επακολουθήσει και ένα δείπνο με τους πιο ψαγμένους πειρασμούς που προσφέρει το μαγαζί…

Αγαπητές φίλες και φίλοι χρήστες, βλέπω να διανοίγεται πεδίο δόξης λαμπρό για τους εξασκημένους ουρανίσκους σας, προκειμένου να αξιολογηθεί δημοκρατικά και ο νέος αυτός χώρος της εστίασής μας!!

Μοντέρνα κουζίνα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Φίλοι μου, σήμερα με μεγάλη χαρά θα σας συστήσω ένα όμορφο και σχετικά νέο εστιατόριο - αποκάλυψη του κέντρου, το Feedελ. Οι πρώτες συστάσεις έχουν ήδη γίνει από τον φίλο piperman, ο οποίος και το στίγμα του χώρου έχει δώσει και τα διαπιστευτήρια της κουζίνας του. Εγώ θα μιλήσω όμως για την εμπειρία της βραδινής επίσκεψης, η οποία, σας προϊδεάζω από τώρα, αξίζει 100%.

Αρχικά όμως επιτρέψτε μου να αναφερθώ λίγο σύντομα, στην προϊστορία που έχω με τον χώρο του Feedελ. Όπως δήλωσε και ο φίλος piperman, βρίσκεται σε ένα σημείο κεντρικό, δίπλα στην Παναγία Ρόμβη. Πού είναι αυτό θα μου πείτε... Σε μια πάροδο της Ερμού, στο ύψος του MAC (για τις κυρίες που γνωρίζουν), στρίβεις δεξιά και αμέσως πάλι δεξιά πίσω από ένα εκκλησάκι που δεν το πολυπιάνει το μάτι σου. Εκεί θα σου αποκαλυφθεί ένα μικρούτσικο παρκάκι- όαση με γρασίδι, νερατζιές, γλάστρες με ελιές και στο έδαφος πέτρινες πλάκες που σχηματίζουν ένα μικρό μονοπάτι. Το βράδυ φωτίζεται με επιδαπέδια φωτιστικά κήπου και το όλο σκηνικό θυμίζει κάτι από την Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων. Ναι, όλα αυτά στο κέντρο της Αθήνας!

Το μακρινό καλοκαίρι του 2013 λοιπόν στεγαζόταν εκεί ένα μπαράκι, το dot. Σε μια από τις βραδινές περιπλανήσεις με την παρέα των κοριτσιών και ψάχνοντας την πλατεία Αγίας Ειρήνης, "χαθήκαμε" σ' αυτό το στενάκι και πέσαμε πάνω στο dot. Ο χώρος ήταν τόσο ελκυστικός που αποφασίσαμε να μπούμε. Αυτό ήταν! Έρωτας με την πρώτη ματιά! Καλή μουσική, κέφι αληθινό, όλοι να χορεύουν, τα παιδιά του μπαρ να κερνάνε... Περάσαμε τόσο ωραία εκείνη την πρώτη βραδιά που για κάμποσο καιρό το είχα κάνει στέκι. Επειδή δεν ήταν διαφημισμένο, κανένας φίλος δεν το ήξερε κι έτσι όταν το περιέγραφα, τους έτρωγε η περιέργεια να πάμε. Έκτοτε ο καιρός πέρασε, το μπαρ αυτό δεν έκανε ποτέ ιδιαίτερο "θόρυβο", μέχρι που κάποια στιγμή καταχωρήθηκε στο ντουλάπι των αναμνήσεων.

Και φτάνουμε στην Πέμπτη 10/3, με το 3ημερο της Κ. Δευτέρας να πλησιάζει και να ψάχνω - απεγνωσμένα, όπως αποδείχτηκε- έναν ωραίο- κεφάτο χώρο να κλείσω για φαγητό και σαββατιάτικη έξοδο. Η τύχη και η καλή αναζήτηση με οδήγησαν στο Feedέλ, σοφά όπως αποδείχτηκε! Όταν κατάλαβα που βρίσκεται, όπως αντιλαμβάνεστε, δεν το πίστευα! Φυσικά, ανέλαβα εγώ να οδηγήσω την παρέα σ' αυτό το... μυστικό πέρασμα της Ερμού.

Στο σήμερα λοιπόν, το μικρό, ελκυστικό μπαράκι έχει εξελιχθεί σε τόπο μοντέρνας αστικής γαστρονομίας. Η κουζίνα του πραγματικά ήταν μια αποκάλυψη για μένα και για τους 3 της παρέας που το επισκεφθήκαμε.

Ο σεφ Λεωνίδας Κουτσόπουλος (με βιογραφικό αξιώσεων, για όποιον έχει την όρεξη να το ψάξει), ετοιμάζει απίστευτης νοστιμιάς και έμπνευσης λιχουδιές, δίνοντας έμφαση σε ελληνική πρώτη ύλη και μαγειρεύοντάς την με πρωτοποριακές τεχνικές. Το βραδινό μενού, το οποίο θα σας περιγράψω, είναι στημένο στη λογική του γκουρμέ- μεζεδοπωλείου. Δηλαδή ο κατάλογος περιλαμβάνει περίπου 15 πιάτα με μεζεδάκια, τα οποία προτείνονται για την μέση του τραπεζιού, ώστε να τσιμπήσουν και να δοκιμάσουν όλοι. Και όποιο σου κάνει κλικ, μπορείς να το ανανεώσεις.

Υπό αυτή την έννοια δεν είναι το εστιατόριο που θα πας, θα διαλέξεις 2 πιάτα και θα χορτάσεις. Κι αν είσαι πεινασμένος, δεν είναι σίγουρο πώς θα κορεστεί η πείνα σου. Όπως άλλωστε και σε μια ταβέρνα, δεν χορταίνεις πάντα μόνο με μεζέδες. Η μεγάλη διαφορά είναι όμως ότι οι μεζέδες του Feedέλ είναι ένα γαστριμαργικό ταξίδι που θα σου μείνει αξέχαστο.

Πριν αρχίσω να περιγράφω τις λιχουδιές, θα πω δυο καλά λόγια για το άριστα καταρτισμένο προσωπικό. Και τονίζω το άριστα. Νεαροί σερβιτόροι με επαγγελματική αμφίεση, άκρως επεξηγηματικοί, με το απαραίτητο χαμόγελο και την απαραίτητη υπομονή να σε κατατοπίσουν στον χώρο και στην κουζίνα τους, να σου προτείνουν πιάτα, να σου περιγράψουν μέχρι κεραίας αυτό που μόλις άφησαν στο τραπέζι σου, να σου λύσουν μικρές απορίες, πάντα με σωστό ύφος και επαγγελματισμό. Έχω καιρό να δώσω 4/4 στην εξυπηρέτηση, το δίνω εδώ!

Και πάμε παρακάτω. Ήμασταν 4, δοκιμάσαμε σχεδόν όλη την καρτέλα του καταλόγου, εκτός από 2-3 μεζεδάκια (την πανσέτα, το κουσκουσάκι και ένα πιάτο με μοσχάρι). Τα υπόλοιπα είναι τα εξής:

1. Σαλάτα παντζάρι με κάποιους ξηρούς καρπούς (και λίγο τυρί... δεν το θυμάμαι ακριβώς). Ήρθε πρώτη, ήταν ικανοποιητική ποσότητα για παντζαροσαλάτα, συνόδευσε όλο μας σχεδόν το γεύμα, ωστόσο ήταν το λιγότερο εντυπωσιακό απ' όσα πήραμε.

2. Κατσικίσιο τυρί με μία σος μελιού και αχλάδι. Ήρθε μία στρογγυλή φετούλα τυριού πρώτης ποιότητος. Δίπλα μισό αχλάδι... μεταμφιεσμένο σε παντζάρι με τρίμμα ξηρών καρπών και μπουκίτσες κριτσινάκια. Δύο άτομα της παρέας το λάτρεψαν. Ανανεώθηκε.

3. Χτένια: τέσσερα τέλεια ψημένα χτένια με καραμελωμένες πλευρές, μέσα σε μια σάλτσα αυγολέμονο, με συνοδεία σέσκουλα στον ατμό και- η έκπληξη- γευστικότατο "ελατήριο" από κουλούρι Θεσσαλονίκης. Η fusion πινελιά του πιάτου.

4. Το αυγό. Πρόταση του σερβιτόρου μας, όταν οι δικές μας επιλογές είχαν εξαντληθεί. Τι έμπνευση αυτό το αυγό! Μας το περιέγραψε ως "ποσέ", που σπάει και χύνεται σε όλο το πιάτο, αλλά ήταν κάτι καλύτερο από αυτό. Ασπράδι τέλεια ψημένο - κρόκος υγρός (τεχνική sous vide), παναρισμένο όλο με φρυγανιά, που όταν σπάει, χύνεται πάνω σε καπνισμένη γραβιέρα και μανιτάρια. Όνειρο! Δεν θυμάμαι πολλές φορές να μου έχει κάνει τόση εντύπωση ένα πιάτο με αυγό.

5. Χταπόδι: ένα πλοκάμι, με πικάντικο λάχανο, ελαφρώς ξυδάτο. Άψογα ψημένο και καπνισμένο, τρυφερό. Σε σχέση με τα υπόλοιπα δεν εντυπωσίασε, ωστόσο το απολαύσαμε.

6. Κοτόπουλο με πουρέ. Τέσσερα κομμάτια από μπουτάκι τυλιγμένα σε πετσούλα κρούστας. Συνοδευόταν από έναν ελαφρώς ριγανάτο- σκορδάτο πουρέ πατάτας, ποίημα!

7. Τορτελίνια κόκορα: Με ανθότυρο, μια ωραία κοκκινιστή σάλτσα και τσιπς από την πετσούλα. Κρίμα που δεν είχαμε πάρει το ψωμάκι, για να φάμε όλη την σαλτσούλα.

8. Μάγουλο μοσχαρίσιο: μαγειρεμένο στην κατσαρόλα με ανθό αλατιού, τρυφερό και νοστιμότατο. Πάνω σε γίγαντες με θυμάρι.

Στο σημείο αυτό μας έφεραν δύο ποτά. Grappa κι ένα άλλο ποτό που δεν γνώριζα, για ν' αλλάξουμε την γεύση. Δεν κατάφερα να πιω κανένα από τα δύο, ήταν πολύ "οινοπνευματώδη" για τις αντοχές μου. Το δεύτερο μάλιστα μύριζε λίγο ως φάρμακο για εντριβές... Νομίζω ότι μια επιδόρπια μαστιχούλα θα έκανε καλύτερη δουλειά.

Γλυκά: πήραμε και τα δύο του καταλόγου για να τα δοκιμάσουμε. Και τα δύο ήταν πανδαισία στην όψη και την γεύση.

1. Ανανάς με σοκολάτα. Ήταν μια ροδέλα ανανά με έναν συνδυασμό διαφόρων ειδών σοκολάτας τριγύρω, όπως μους και ένα ξυλάκι σοκολάτας "ξαπλωμένο" στο πιάτο. Κόλαση για τους λάτρεις του είδους.

2. Χαλβάς: σιμιγδαλένιος με διακριτική κρεμ ανγκλέζ, μέλι, κάρδαμο και κανέλλα κι ένα παιχνιδιάρικο μαλλί της γριάς με γεύση μπανάνα. Έκλεψε την παράσταση!

Συνοδεύσαμε με δύο μπύρες από ελληνικές μικροζυθοποιίες κι ένα μπουκάλι ερυθρό Cabernet Χατζηγεωργίου (23 ευρώ). Τελειώσαμε το δείπνο με μια αίσθηση ικανοποίησης. Και για ώρα βρεθήκαμε να αναλύουμε τα πιάτα που είχαμε δοκιμάσει.

Πληρώσαμε για όλη αυτή την γευστική πανδαισία 136 ευρώ, 4 άτομα, δηλαδή 35 ευρώ καθένας, τιμή λογικότατη αναλογικά με την ποιότητα των γεύσεων. Οι τιμές κάθε πιάτου είναι στα 7-10 ευρώ, λίγο πιο ανεβασμένες από ένα απλό μεζεδοπωλείο. Μόνο που εδώ μιλάμε για άλλο επίπεδο γεύσης.

Όπως εξυπακούεται, η επίσκεψη στο Feedέλ προτείνεται σε κάθε ανήσυχο ουρανίσκο. Απ' ότι καταλαβαίνω πρόκειται για ένα μενού εν εξελίξει που θα κατασταλάξει στο επόμενο διάστημα. Με ενδιαφέρον θα το παρακολουθούμε λοιπόν, και φυσικά θα το επισκεφθώ και για τα ημερήσια πιάτα του.

Προς το παρόν, τα θερμά μου συγχαρητήρια στον σεφ!

Μοντέρνα κουζίνα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Έπεσα πάνω στο Feedελ-urban gastronomy μια μέρα στο τέλος της προηγούμενης χρονιάς, όταν σε μια μικρή -εντελώς τυχαία- παράκαμψη της πορείας μου κατεβαίνοντας την οδό Κολοκοτρώνη, είδα μπροστά μου αυτή την πανέμορφη μικρή πλατεία που φαίνεται να είναι απομονωμένη από το υπόλοιπο σύμπαν, μια κατάφυτη ζεν νησίδα ενώ 10 μέτρα πιο πάνω και 10 μέτρα πιο κάτω μπορεί να γίνεται ο τρελλός χαμός. Μόλις είχε αρχίσει να βοά το ιντερνετ γι' αυτό το καινούργιο και πολλά υποσχόμενο μέρος αστικής (να το ορίσουμε κάπως αυτό, γιατί αυτό το urban gastronomy που υποσημειώνει το όνομα του μαγαζιού κάπως με μπέρδεψε) γαστρονομίας μιλώντας για απόλυτο comfort food του κέντρου κλπ.

Τέλος πάντων, μέχρι τώρα ως αστική κουζίνα εκλάμβανα ένα περιποιημένο χοιρινό πρασοσέλινο ή μια ψαρόσουπα, γιουβέτσια, νουά με μανιτάρια και τέτοια πράγματα, δηλαδή τα πάλαι ποτέ καλά "κυριακάτικα" τραπεζώματα με τα συμπαραμαρτούντα τους.

Eδώ όμως το urban gastronomy έρχεται και συμπυκνώνει την έννοια -ενίοτε και τη συρρικνώνει- με πολύ καλές πρώτες ύλες σε fusion παραλλαγές.

Μετά από ένα μπέρδεμα στο κλείσιμο -ενώ είχαμε κλέισει τραπέζι, καταλήξαμε σε σκαμπώ στο μπαρ που όμως τουλάχιστον μας είχαν ενημερώσει τηλεφωνικά για την αλλαγή. Το μπαρ είναι οκ για να φας -τα σκαμπώ έχουν πλάτη, κάθεσαι άνετα και πρόβλημα ουδέν. Θα μπορουσα να αφαιρεσω μια ντομάτα από την εξυπηρέτηση για το όλο μπέρδεμα αλλα νομίζω θα τους αδικήσω, οπότε δεν το κάνω.

Ο χώρος μου άρεσε πολύ. Αν και καθήσαμε μέσα, χωρίς άμεση πρόσβαση στον υπέροχο μικρό αστικό κήπο της πλατείας Κτενά, το εσωτερικό δεν υπολείπεται: ζεστός και χωρίς άσκοπες ντηζαϊνιές και μοντερνιές, με σήμα κατατεθέν τα πολύχρωμα διακοσμητικά τουβλάκια και μια έλικα κολλημένη στον τοίχο απέναντι από το μπαρ. Το κάπνισμα απαγορεύεται στον εσωτερικό χώρο και στο μπαρ, επιτρέπεται στο έξω-σκεπαστό.

Με το που καθήσαμε και πριν παραγγείλουμε, καλωσοριστήκαμε με ελαφρύ και φρουτώδες κοκτέηλ εκ του μπαρ. Ωραία κίνηση, εκτιμητέα. Τι ήταν, δε θυμάμαι.

Ο κατάλογος δεν έχει πολλές επιλογές είναι όμως ψαγμένος και δομημένος με γούστο, μεράκι και φαντασία. Διαβάζεται με ενδιαφέρον και εξάπτει την περιέργεια. Τελικά η παραγγελία μας ήταν:

Η Χτυπητή - ελαφρώς καυτερή από τα aji amarillo (πιπεριά), ενδιαφέρουσας υφής με το φυστίκι Αιγίνης και ενισχυμένη με μια ωραία λούτζα, ήταν ευρηματικότατη και μια χαρά για να ντιπάρουμε τα μικρά, γευστικότατα ψωμάκια.

Η Πατζαροσαλάτα, με λούτζα (πάλι), καρύδια και φέτες αχλαδιού. Καταπληκτική εμφάνιση σαλάτας, ωραίο μιξ, νορμάλ -σε σχέση με τα υπόλοιπα- ποσότητα.

Τα Χτένια -το πιο προσδοκώμενο από μένα πιάτο, με την λατρεία που έχω στα πάσης φύσεως όστρακα. Ηρθαν σε ένα μεγάλο πιάτο 4 χτένια, σε μία αυγολεμονάτη σως με λίγα ατμισμένα σέσκουλα στο κέντρο και ένα μαύρο ελατήριο να βρίσκεται που όπως διάβασα στην κριτική της φίλης Ram, ήταν από κουλούρι. Παρε τ' αυγό και κούρευτο, θα πρόσθετα, γιατί αυτό το διαμέτρου χοντρής κατσαρής τρίχας που μοιραστήκαμε ακριβοδίκαια λαμβάνοντας περί τα 2-3 εκατοστά μαύρου σπιράλ έκαστος, πρώτον δεν το καταλάβαμε καθόλου τι ρόλο έπαιζε, και ούτε καμμιά ιδιαίτερη γεύση είχε -το κουλούρι πάντως δεν το υποψιάστηκα: Kαι σίγουρα ας δείξουμε λίγο έλεος όσον αφορά τις ποσότητες, δεν ήρθαμε να πάρουμε δείγμα για χημική ανάλυση, να φάμε ήρθαμε. Και τα χτένια; Μόνο 4; Και μάλιστα για 14 ευρ; Νόστιμα, δε λέω, και η σάλτσα τους επίσης αλλά νομίζω ξεφεύγαν.

Το Μάγουλο - μοσχαρίσιο μαγουλάκι εξαίρετα μαγειρεμένο και αρτυμένο, πάνω σε 4-5 πηρουνιές φασόλια γίγαντες με θυμάρι, που καλοί ήταν αλλά δεν σε συγκλονίζουν κιόλας - στο όλο υπεργκουρμέ κόνσεπτ, η πινελιά της μαγειρικής της γιαγιάς -σε επίπεδα ίσως χαμηλότερης νοστιμάδας από αυτό που θα έκανε εκείνη- μου φάνηκε λίγο αχρείαστη. Αν θυμάμαι καλά έκανε €10,5.

Ο σερβιτόρος και ο μπάρμαν σερβίροντάς μάς απαριθμούσαν τα υλικά των πιάτων και ήταν εξυπηρετικοί, ευγενείς και συμπαθέστατοι.

Πήραμε το ωραίο chardonnay Ηδυσμα Δρυός του Κτήματος Τέχνη Οίνου από τη Δράμα, που έκανε €23. Επαρκής η λίστα των κρασιών και φυσιολογικά τιμολογημένη. Και εκεί που τελείωνε το κρασί, να σου και το 2ο κέρασμα, ένα ακόμα κοκτέηλ που δεν ξέρω/θυμάμαι τι ήταν, πάντως ήταν φούξια, πολύ ευχάριστο και με κρατσανιστή επικάλυψη του χείλους του ποτηριού. Η σημασία της λεπτομέρειας. Μπράβο τους.

Συνολικά πληρώσαμε €62 για δύο. Λίγα δεν τα λες για τις ποσότητες που φάγαμε, αλλά ούτε και απαγορευτικά. Ομως με τα χτένια πόνεσε λίγο, οπότε γι' αυτό και βάζω το 2/4. Εννοείται απόδειξη κανονικότατα.

Τα γλυκά δεν τα δοκιμάσαμε, δε θα εκφέρω γνώμη.

Μπορείς και μιλάς άνετα, με τη νορμάλ ένταση μουσικής που παίζει. Θα ξαναπήγαινα να δοκιμάσω κάτι από το μεσημεριανό μενού και πολύ πιθανο να ξαναπάω για ποτό, γιατί ο χώρος μου άρεσε πολύ.

Μοντέρνα κουζίνα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Πολύ ωραίος χώρος, προσεγμένος με φοβερό κήπο κρυμμένο στο κέντρο της Αθήνας.
Δοκιμάσαμε το φαγητό πριν μερικές ημέρες και πραγματικά μας ενθουσίασε.

Η εξυπηρέτηση πολύ ευγενική και χωρίς να γίνεται ενοχλητική με δόση χιούμορ.
Η μουσική πολύ καλή, κατάλληλη για φαγητό και κόσμος νεανικός, παρέες και ζευγάρια.

Ήπιαμε κόκκινο κρασί (Χατζημιχάλη, Cabernet, 6 ευρώ/ποτήρι) και πολύ σωστά ρωτηθήκαμε αρχικά αν θέλουμε εμφιαλωμένο νερό ή βρύσης.
Το ίδιο συνέβη και για το ψωμί το οποίο αν και φρέσκο, θεωρώ ότι θα μπορούσε να συνοδεύεται από ένα ντιπάκι ή ελίτσες.

Ενημερωθήκαμε από υπεύθυνο ότι είναι γαστρονομικός προορισμός και ότι όλα τα πιάτα είναι σε στυλ μεζέ για τη μέση. Αυτό είναι κάτι που μας άρεσε διότι δεν το βρίσκεις σε μαγαζιά που η κουζίνα είναι αρκετά gourmet.

Παρόλα αυτά οι μερίδες όσων είδαμε αλλά και φάγαμε ήταν χορταστικές και δε θύμιζαν μεζέ, μπράβο!
Καταπληκτική η φάβα με τσορίθο και θυμάρι, 6 ευρώ, μεγάλη μερίδα αλλά θα ήθελα λίγο παραπάνω υλικό στο τσορίθο. Ήταν όμως άριστη, τόσο σε υφή, όσο και σε γεύση με τα υλικά να ταιριάζουν απόλυτα και σε πολύ καλή θερμοκρασία σερβιριμένη.

Φοβερά τα χτένια, ικανοποιητική μερίδα και άριστα δοσμένα, χωρίς να χάνουν την ταυτότητα τους, στα 14 ευρώ αλλά άξιζε η κάθε μπουκιά.!!!

Πολύ φίνο και το πιάτο με τα μοσχαρίσια μάγουλα με γίγαντες, σάλτσα ντομάτας και λούτζα στα 10 ευρώ. Η μερίδα ήταν πολύ καλή, ταίριαζε απόλυτα με τους γίγαντες, πολύ ωραία ιδέα και αυτό το πιάτο. Το κρέας έλιωνε στο στόμα, φοβερό.
Γενικά ο κατάλογος αλλάζει για μεσημέρι ή βράδυ, έχει λίγα πιάτα που όμως μπορούν να ικανοποιήσουν όλα τα γούστα, σε κρεατικό, αλοιφή, τυρί και θαλασσινό.

Πληρώσαμε 49 περίπου ευρώ και σίγουρα θα ξαναπάμε δεδομένης της ποιότητας των πιάτων και του ωραίου χώρου. Οι τιμές των πιάτων κυμαίνονται από 6-14 ευρώ.

Μοντέρνα κουζίνα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Πρώτη φορά στο Feedel, έχοντας διαβάσει τις ιδιαίτερα θετικές κριτικές, τόσο στο ask4food, όσο και αλλού.

Δύο άτομα, έχοντας κάνει κράτηση στον εξωτερικό χώρο του εστιατορίου, αποζημιωθήκαμε με υπέροχο ανοιξιάτικο καιρό, ο οποίος σε συνδυασμό με την υπέροχη μικρή πλατεία, έκανε το ξεκίνημα της βραδιάς μας μαγικό.

Αν και Τρίτη βράδυ, τα τραπέζια και το μπαρ ήταν γεμάτα, επιβεβαιώνοντας την φημολογία για το πόσο trendy είναι το μαγαζί.

Ο εσωτερικός χώρος του μαγαζιού όπου και το μπαρ είναι για μη καπνίζοντες, ο εμπρός καλυμμένος χώρος και τα 4-5 τραπεζάκια της πλατείας για τους καπνίζοντες.

Το σέρβις εξαιρετικό, ταχύ και φιλικό. Ο νεαρός ο οποίος μας εξυπηρέτησε, μας καθοδήγησε σωστά στην παραγγελία μας, ενώ ήταν και πολύ καλός γνώστης της πολύ περιορισμένης αλλά ενδιαφέρουσας κάβας.

Στο φαγητό. Επιλέξαμε δύο γύρους πιάτων.

Γύρος πρώτος
- Σαλάτα παντζάρι: Γευστικά αδιάφορη (1/4)
- Χτένια: Κακά εκτελεσμένο πιάτο, με τα χτένια στεγνά και την αίσθηση βουτύρου/ κρέμας ιδιαίτερα έντονη (1/4)
- Χταπόδι: Εξαιρετικό, από τα καλύτερα που έχουμε δοκιμάσει. Πικάντικο και όσο χρειάζεται καψαλισμένο (4/4)
Τα παραπάνω συνοδεύτηκαν από ένα μπουκάλι Ασύρτικο Γαίας Wild Ferment. Απλά αποκάλυψη, με το βαρέλι να δίνει σώμα και βάθος. Η τιμή του στα 28 ευρώ απλά λαχείο, όταν έχει αγορά 16-18.

Γύρος δεύτερος
- Κατσικίσιο τυρί: Σωστό αλλά όχι κάτι το ξεχωριστό (2/4)
- Αυγό: Ενδιαφέρουσα γεύση και παρασκευή. Σίγουρα νέα εμπειρία (3/4)
- Μοσχαρίσια μάγουλα: Γευστικότατο πιάτο και με την σωστή υφή (3/4)
Για να συνοδέψουμε τα μάγουλα, ζητήσαμε ένα ποτήρι κόκκινο Cabernet, το οποίο και μας προσφέρθηκε. Όμορφη χειρονομία.

Με τον λογαριασμό (θεωρώ ότι εκ παραδρομής δεν μας δώθηκε απόδειξη, δεδομένου ότι πληρώσαμε με πιστωτική) μάς προσφέρθηκε και ένα σφηνάκι.

Συνοψίζοντας. Location και σερβις εξαιρετικά, αλλά γευστικά η εμπειρία ανάμικτη. Αν δεν είχαν προηγηθεί οι διθυραμβικές κριτικές θα είχαμε φύγει αρκετά ικανοποιημένοι, αλλά σίγουρα όχι ενθουσιασμένοι.

Θα ξαναπάμε? Ναι. Το μαγαζί είναι νέο και μπορεί να βρεί καλύτερο βηματισμό.

ΥΓ. Φοβάμαι ότι δύσκολα θα ξαναβρούμε λίστα κρασιών με τέτοια τιμολόγηση.

Αυγ

Μετά από τα τόσα καλά σχόλια που προηγούνται, νιώθω λίγο άσχημα που βάζω στη γεύση το 3άρι χαριστικά. Θα εξηγήσω στη συνέχεια.

Πήγαμε με τη σύζυγο, η οποία (όπως έχω ξαναγράψει) δεν είναι φανατική κρεατοφάγος, ωστόσο, 1ον δεν πεινούσαμε πολύ και 2ον δεν είχαμε όρεξη για ψαρο-θαλασσινοκατάσταση.

Ο χώρος έξοχος. Βεβαίως είμαι θετικά προκατειλημμένος με οτιδήποτε βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας, παρά ταύτα ο χώρος είναι όντως όμορφος, χωρίς να είναι φορτωμένος.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή, ωστόσο λίγο απρόσωπη για τα γούστα μου, εξ ου και το 3άρι.

Και τώρα τα πιάτα με σειρά εμφάνισης:
- Σαλάτα πατζάρι μέτρια. Τα υλικά ποιοτικά (αχλάδι, μία πολύ ωραία σως γιαουρτιού, ξηρούς καρπούς και λούτζα), αλλά μου φάνηκαν ασύνδετα. Μου φαίνεται περίεργο που σε έναν τόσο μικρό κατάλογο με 2 σαλάτες στην ουσία (συγγνώμη αν κάνω λάθος) υπάρχει ένα τόσο μέτριο πιάτο.

- Κοτόπουλο πολύ καλό. Πολύ ζουμερό και εύγευστο με έναν πολύ νόστιμο πουρέ. Δηλώνω ευθαρσώς, πάντως, πως δεν είμαι πολύ φαν του πουλιού.

- Πανσέτα με πουρέ γλυκοπατάτας. ΜΑ-ΓΙ-ΚΗ. Ο πουρές δε μου άρεσε, αλλά είδα μία διάσταση της πανσέτας που δεν μπορούσα να πιστέψω. Πραγματικά έλιωνε στο στόμα, ακόμη και η πέτσα που (ευτυχώς) κάλυπτε όλο το κομμάτι. Το πιάτο είναι ο λόγος που το 2 στη γεύση έγινε 3.

- Το σπετζοφάι ήρθε τελευταίο και δυστυχώς χάλασε όλη την προηγούμενη εικόνα. Περίμενα προφανώς κάτι πιο ντελικάτο από το αντίστοιχο της μάνας μου, αλλά μάλλον ο σεφ το παράκανε. Πρόκειται για ένα λουκάνικο άκοπο και από δίπλα το υπόλοιπο. Μικρή ποσότητα και χωρίς καμία ένταση. Κρίμα.

Τέλος, επειδή πήρα μπύρα, ο κατάλογος είχε νομίζω 7 επιλογές από ελληνικές μπύρες, όλες του γούστου μου. Προτίμησα μία Νήσος.

Για τα παραπάνω δώσαμε περίπου €45, τα οποία θεωρώ αρκετά λογική τιμή.
Επειδή όμως χάρισα λίγο στη γεύση, θα πάρω λίγο πίσω από το value for money.

Νομίζω πως θα ξαναπάω.
Απλά ξέρω τι θα αποφύγω.

Μοντέρνα κουζίνα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Πέμπτη βραδάκι και με άλλο ένα ζευγάρι κανονίζουμε για βόλτα και κυρίως φαγητό στην περιοχή γύρω από την Πλατεία Αγίας Ειρήνης. Μέσα Οκτωβρίου, ωστόσο οι γλυκιές βραδιές μας προδιαθέτουν να κάτσουμε κάπου έξω.
Λίγες μέρες πριν είχαν πέσει στα υπόψη μου κριτικές για το feedελ, οπότε και το πρότεινα διότι χάρη στους fratello και zamponis, μου δημιουργήθηκε η περιέργεια να μπω στη σελίδα τους σε μέσο κοικωνικής δικτύωσης, και από τις κριτικές τους, αλλά και απο τις φωτογραφίες, να θέλω να το επισκεφτώ.
Δεν είχαμε κλείσει τραπέζι και ενώ φτάσαμε 21:30, ήταν όλα ήδη κρατημένα, πλην μιας ροτόντας στον εσωτερικό χώρο, στο βάθος. Στην αρχή η υπόλοιπη παρέα δυσανασχέτησε λίγο, όμως ήταν τόσο όμορφα και ρομαντικά, που αμέσως άλλαξαν γνώμη. Το γεγονός ότι δεν επιτρεπόταν και το κάπνισμα, με χαροποίησε ιδιαίτερα. Το ξύλο της διακόσμησης και το πράσινο από τα φυτά που επικρατούν δίνουν μια ζεστασιά δημιουργώντας ευχάριστη διάθεση για χαλαρωτική βραδιά.
Το προσωπικό πολύ ευγενικό, εξυπηρετικό, αμέσως μας ρώτησαν εάν θέλουμε κάποιο ποτό για να ξεκινήσουμε καθώς επίσης και το νερό εάν προτιμούμε να είναι εμφιαλωμένο ή όχι. Όταν είπαμε να ξεκινήσουμε με κάποιο κρασάκι, ήρθε ένας 2ος σερβιτόρος, που με ευγένεια και υπομονή μας ανέλυε τις ετικέτες από τα κρασιά που τον ρωτούσαμε. Καταλήξαμε να πάρουμε για αρχή από ένα ροζέ κρασί Δράμας οι δύο κυρίες και ποτάκι οι άντρες, οι οποίοι στη συνέχεια πέρασαν σε ροζέ και κόκκινο έκαστος. Ο λόγος που δεν πήραμε τελικά κάποιο μπουκάλι κρασί ήταν γιατί ο καθένας μας είχε διαφορετική προτίμηση.
Στα του φαγητού τώρα:
Μόλις παραγγείλαμε, μας έφεραν αμέσως μετά ένα πανεράκι με ατομικά ψωμάκια 3 ειδών, το ένα με χαρούπι από ότι κατάλαβα, 4 τμχ συνολικά μαζί με ένα ντιπάκι με βάση την ελιά (1 ευρώ/ άτομο).
Για αρχή παραγγείλαμε:
- Μια ποικιλία τυριών και αλλαντικών, στα 14 Ευρώ, με τα τυριά να κλέβουν την παράσταση. Είχε καπνιστό τυρί, τυρί εμπωτισμένο σε κρασί και αυτό το καταλάβαμε και από τη γεύση, αλλά κυρίως και από το εξωτερικό μωβ χρώμα, τυρί με κόκκινη πιπεριά, κλασσική γραβιέρα και στο κέντρο κρητική ξυνομυζήθρα. Από αλλαντικά είχε πολύ καλής ποιότητας προσούτο, καπνιστή γαλοπούλα και νοστιμότατο παστράμι. Η ποικιλία συνοδευόταν από μικρές μπουκίτσες από σουσάμι, ντοματίνια και πασπαλισμένο φιστίκι.
- Μία χωριάτικη σαλάτα με παξιμαδάκια χαρουπιού, 8,50 Ευρώ. Πολύ δροσιστική, με ντοματίνια πραγματικά νόστιμα και τα παξιμαδάκια να δίνουν άλλη διάσταση σε συνδυασμό με την κάπαρη και τη ξυνομυζήθρα.
- Μία πράσινη φάβα με ψιλοκομμένο σορίζο και καραμελωμένα κρεμμυδάκια, στα 7.00 Ευρώ. Πολύ μεγάλη μερίδα και χυλωμένη όσο έπρεπε.
- Και ένα Κατσικίσιο τυρί με κρούστα μελιού συνοδευόμενο από βραστό σε κρασί αχλάδι, στα 9,50 Ευρώ. Πολύ νόστιμο, με την ιδανική κρούστα που έσπαγε τόσο εύκολα ώστε να βγαίνει αβίαστο το τυρί από μέσα.

Για κυρίως, πήραμε:
- Μία πανσέτα χοιρινή με πουρέ γλυκοπατάτας, στα 10,50 Ευρώ. Η παρουσία ήταν πολύ ωραία, όπως και όλα τα κυρίως πιάτα, σαν έργα τέχνης πραγματικά. Αυτό συνεπάγεται και μικρότερη ποσότητα σε μεγάλα πιάτα βέβαια. Το συγκεκριμένο πιάτο αποτελούταν από μία φαρδιά πανσέτα χωρίς σχεδόν καθόλου λίπος, με τη πέτσα που έλειπε εικάζουμε να έχει γίνει τσιπς ψιλοκκομένο πάνω στον πουρέ. Καθολου βαρύ πιάτο και αυτή η πινελιά του τσιπς, έδινε άλλη νότα στο πιάτο.
- Ένα μαντί μουσακά, όπως το έλεγαν, στα 11.00 Ευρώ. Ουσιαστικά το κλασσικό Ανατολίτικο μαντί ήταν με γέμιση κιμά και κρεμμυδιού, συνοδευόμενο με γιαούρτι και πασπαλισμένο με πάπρικα. Χωρίς πολλά μπαχαρικά, καταλάβαινες τον κιμά σε κάθε κομμάτι, γευστικότατο (εξίσου των ανατολίτικων εστιατορίων, απλά χωρίς τα αντίστοιχα έντονα μπαχάρια).
- Ένα μάγουλο μοσχαριού πάνω σε στρώμα από κοκκινιστούς γίγαντες, στα 12.00 Ευρώ. Ίσως μακράν το πιο νόστιμο πιάτο. Το κρέας είχε πραγματικά μελώσει και κάθε πηρουνιά που πέρναμε έλιωνε στο στόμα αμέσως. Οι γίγαντες έδιναν κλασσική γεύση στο πιάτο.
- Και τέλος πήραμε και ένα παπουτσάκι μελιτζάνας, στα 10.50 Ευρώ. Συνοδευόταν από μικρές μπαλίτσες πουρέ ενώ η επικάλυψη ήταν από τυρί. Από ποσότητα ήταν όντως μία μελιτζάνα κομμένη εγκάρσια και γεμιστή. Νόστιμο πιάτο, απλά βρήκα λίγο σκληρή και μαστιχωτή τη βάση της μελιτζάνας.
Ενώ δεν το περιμέναμε, λόγω της ποσότητας του κάθε κυρίως πιάτου, τελικά και χορτάσαμε και μεταφερθήκαμε για λίγο σε κάποιο μέρος "μαγικό" γεύσεων και αισθήσεων.
Η μουσική χαλαρή έδενε απόλυτα με το χώρο και το χαμηλό φωτισμό.
Για όλα αυτά πληρώσαμε 145 Ευρώ, και μόνο για το φαγητό η απόδειξη ήταν 95 Ευρώ. Δεν το λες και φθηνό, που να μπορείς να πηγαίνεις συνέχεια στις μέρες μας. Όμως για χαλαρό ποτάκι συνοδείας ποικιλίας ή λίγων πιάτων, ο λογαριασμός σαφώς και έρχεται λιγότερο.
Αν θα ξαναπάω; Σίγουρα.
Αν το συνιστώ; Ανεπιφύλακτα.