RISTORANTE ITALIA

Ιταλία

Ηρώνδα 8, Καλλιμαρμαρο [Χάρτης]
  210 7252003

Τρίτη-Παρασκευή από τις 19.00. Τα Σαββατοκύριακα, ανοιχτά από τις 14.00. Όλες τις μέρες πάντως, η κουζίνα κλείνει στις 23.00. Τη Δευτέρα ξεκουραζόμαστε.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ιταλική παραδοσιακή κουζίνα με χειροποίητα ζυμαρικά

Ιταλία - Μετς - Καλλιμάρμαρο, Αθήνα

Το αδερφάκι του "Italia" στην Τήνο, στο χωριουδάκι Κρόκος, κοντά στις Κολυμπήθρες, ήρθε στην πόλη μας, στο Καλλιμάρμαρο, τρία στενά -δεξιά- μετά το Παναθηναϊκό στάδιο, ανεβαίνοντας προς Αθήνα. Πρόκειται για ένα πολύ cosy μέρος πάνω σε έναν γραφικό πεζόδρομο με μικρό, αλλά αντιπροσωπευτικό, μενού ιταλικής κουζίνας φτιαγμένο από τον ναπολιτάνικης καταγωγής σεφ Ονούφριο.

Το εστιατόριο θα λειτουργεί μέχρι το καλοκαίρι διότι κατά τους θερινούς μήνες η ομάδα θα μετακομίσει στο γνωστό πλέον στέκι τους στην Τήνο.

Ο αρχιμάγειρας Ονούφριος ήταν ένας από τους αρχικούς δημιουργούς του φημισμένου ιταλικού Rosticerria στη Θεσσαλονίκη.
Ο ίδιος, μας πληροφόρησε ότι, με εξαίρεση τα πιάτα νιόκι, όλα τα μακαρόνια (pasta) είναι χειροποίητα και ότι μόνο ταλιατέλες σερβίρονται στο εστιατόριο.

Γενικά, παρατήρησα μια διάθεση για μικρό και εξειδικευμένο μενού προκειμένου να επιτυγχάνεται σπιτική και οικεία μαγειρική. Άλλωστε, ο χώρος της κουζίνας μέσα στην οποία δημιουργεί ο σεφ, από το λίγο που πήρε το μάτι μου, δεν διαφέρει από μια κλασική κουζίνα σπιτιού. Επιπλέον, ο μικρός εσωτερικός χώρος -γύρω στα οχτώ τραπέζια όλα κι όλα - δεν βοηθάει για περισσότερα γαστρονομικά ανοίγματα.

Ο εσωτερικός, λοιπόν, χώρος, είναι πολύ ρομαντικός, με χαμηλό φωτισμό, βιτρώ παράθυρα, ψηφιδωτό δάπεδο, ξύλινο πάτωμα και προσεγμένα, κλασικά ξύλινα τραπέζια. Οι τοίχοι είναι βαμμένοι σε πρασινωπό χρώμα. Εκτός από τον μεγάλο κλασικό Βενετσιάνικο χάρτη, όλη η υπόλοιπη διακόσμηση ήταν φορτισμένη από ιταλική αύρα. Μου έκανε εντύπωση ότι ο χώρος θερμαίνεται από τα διακοσμητικά, στους τοίχους, όμορφα πάνελ-πίνακες (θερμαινόμενα) με τις ιταλιάνικες ασπρόμαυρες αναφορές!

Καθότι ο χώρος είναι μικρός, σίγουρα θα πρέπει να γίνει τηλεφωνική κράτηση προηγουμένως.

Στις τουαλέτες με χάλασε το χαλασμένο δοχείο του σαπουνιού. Αφού υπήρχε βλάβη, θα έπρεπε να το είχαν αντικαταστήσει προσωρινά και άμεσα με κάποιο επιτραπέζιο κρεμοσάπουνο τουλάχιστον! Μόλις έκανα την παρατήρηση, μου απάντησαν να ανοίξω από πάνω το μεταλλικό δοχείο με το σαπούνι και να πάρω ποσότητα κρεμοσάπουνου!!! Ευτυχώς που φθάσαμε νωρίς και δυστυχώς που έτυχε να μην έχω τα απαραίτητα απολλυμαντικά μαντηλάκια μαζί μου!
Εξ ου και 3 στα 4 στο σέρβις αλλά, ελπίζω, κρίνοντας από το υπόλοιπο άψογο σέρβις, να πρόκειται για κάποια αβλεψία της στιγμής.

Η κάρτα του " Ristorante Italia " περιέχει όμορφες φωτογραφίες και είναι σε σχήμα δίσκων βινυλίου ιταλικής μουσικής ή όπερας με το μενού ως το ρεπερτόριο... της επιλογής σας! Τα λευκά και κομψά σουπλά θυμίζουν παραδοσιακά σεμεδάκια!

Η μουσική που ακούγεται από τα μεγάφωνα είναι άκρως απολαυστική, κυρίως 50's,60's και 70's, και δένει απόλυτα με το ζεστό και φιλόξενο περιβάλλον. Ξεχώρισα τις ατμοσφαιρικές διασκευές ελληνικών απαλών τραγουδιών, ιταλικών αισθησιακών ήχων και φυσικά το.... "Viva las Vegas" του Elvis!

Ο εξωτερικός χώρος σίγουρα θα σας κατακτήσει at first sight!
Ουσιαστικά εισέρχεστε στον ισόγειο χώρο ενός εντυπωσιακού διώροφου νεοκλασικού κτιρίου όπου κάποιο τμήμα του είναι έτσι διακοσμημένο ώστε να θυμίζει στενή ναπολιτάνικη παραδοσιακή συνοικία με ρούχα κρεμασμένα σε ανύπαρκτα μπαλκόνια!

Στην στενόμακρη και γραφική αυτή αυλή με τους χρωματιστούς τοίχους υπάρχει ένα ¨"φωταγωγημένο" ποδήλατο και το μενού του εστιατορίου. Όπως προχωρείτε, στο αριστερό σας χέρι, θα συναντήσετε την κυρίως είσοδο του εστιατορίου.

Θα βρείτε το "Ristorante Italia", στο επιβλητικό νεοκλασικό, επί του πεζόδρομου Ηρώνδα. Θα το διακρίνετε εξωτερικά από το στρογγυλό τραπεζάκι με τα χρώματα της ιταλικής σημαίας, μια δυσδιάκριτη πινακίδα που γράφει "Only Handmade Pasta ", ένα εξώφυλλο δίσκου με το ωράριο του εστιατορίου και μια μεγάλη φωτογραφία της Σοφία Λόρεν ανάμεσα σε ένα ξύλινο κουτάλι και πιρούνι με λεζάντα το "Italia, verra cucina italiana "!
Το πάρκινγκ θα σας δυσκολέψει αρκετά αλλά υπάρχει σταθμός αυτοκινήτων με πληρωμή αρκετά κοντά στο εστιατόριο.

Μας εξυπηρέτησε ο ευγενέστατος Ιωσήφ! Δια ζώσης, θα διαπιστώσετε ότι θα μπορούσε να είναι και μακρυνός συγγενής του Pavarotti.

Δοκιμάσαμε,

Στην αρχή ήρθε ένα πανεράκι με δύο ψωμάκια, μερικά κριτσίνια και ντιπ από πέστο αγκινάρας, ΕΥΡΩ 1,00

Caprese, πιάτο που ενώ βρίσκεται στην λίστα των ορεκτικών ουσιαστικά πρόκειται για μια τέλεια και άκρως δροσιστική σαλάτα!! Πρόκειται για κατακόκκινα κομμάτια ολόφρεσκης ντομάτας με πολλά κομμάτια βουβαλίσιας μοτσαρέλας και βασιλικό. Τέλειο πιάτο!!! ΕΥΡΩ 8,50

Όσον αφορά τις σαλάτες, υπάρχουν τέσσερα είδη (8,50 - 13,00 ) π. χ εκείνη με την γκοργκοντζόλα, το σπανάκι, τα καρύδια, το μαρούλι και τα σύκα στοιχίζει 11,00.

Κατόπιν, πήραμε μακαρόνια Salmone e Vodka. Πλουσιοπάροχη μερίδα από ταλιατέλες με σολωμό, κρεμμύδι, ντομάτα και βότκα. Σερβιρισμένες- πολύ ζεστές- σε ένα μεγάλο μεγαλοπρεπές σκεύος που έμοιαζε με Wok! Στο κέντρο του πιάτου υπήρχε μικρή ποσότητα από χαβιάρι (λόγω Βότκας)! Καταπληκτική γεύση, άψογη παρουσίαση!! ΕΥΡΩ 14,00

Υπάρχουν και πολλά άλλα κλασικά πιάτα με μακαρόνια όπως Ναπολιτάνα (8,50), Primavera (12,00), Frutti di Mare (24,00) και Puttanesca (11,00).

Προσωπικά, προτίμησα Νιόκι με τυρί Γκοργκοντζόλα και λάδι τρούφας! Για νιόκι, που μας χορταίνουν γρήγορα, λόγω της πατάτας, θεωρώ ότι η ποσότητα είναι αρκετή. Σερβιρίστηκαν με τριμμένη παρμεζάνα και ήταν άψογα. Προτείνονται! ΕΥΡΩ 13,00

Στον κατάλογο υπάρχουν και κρεατικά όπως Porchetta ( ρολό γουρουνόπουλου στο φούρνο ) 14,00 ή Μοσχαρίσιο συκώτι με μανιτάρια 14,00 ή φιλετάκια κοτόπουλου με κάππαρη στα 13,00.

Από γλυκά, δοκιμάσαμε ένα κλασικής γεύσης Affogato (o κατάλογος το γράφει Afocato) στα 4,50, με καφέ, λικέρ Frangelico και παγωτό, σερβιρισμένο σε όμορφο ποτήρι!
Υπάρχει ακόμα, Πανακότα (4,00) και Τιραμισού (5,00).
Από καφέδες, σερβίρεται μόνο εσπρέσο (2,00).

Η παρουσίαση των γευμάτων είναι εξαιρετική και δεν υπάρχει περίπτωση να μην ευχαριστηθείτε το φαγητό σας μέχρι και την τελευταία μπουκιά!!

Ανοίξαμε ένα μπουκάλι δροσιστικό λευκό κρασί Orvieto Classico (18,00 ).

Υπάρχουν μόνο ιταλικά κρασιά από ΕΥΡΩ 18,00 έως 25,00 το μπουκάλι.
Οι μπύρες, επίσης, μόνο ιταλικές, π. χ Peroni (330ml) στα 3,50.

Αφού ό, τι δοκιμάσαμε μας ενθουσίασε, η σχέση ποιότητας - τιμής είναι λογική, αν υπολογίσουμε μάλιστα την αναγκαία και καθημερινή ανανέωση πολλών υλικών, τις καθαρές γεύσεις, τή μικρή χωριτικότητα του εστιατορίου καθώς και τη προσωπική παρουσία και προσπάθεια του σεφ στην κουζίνα.
Γενικά, θεωρώ ότι οι αυθεντικές, οικογενειακές γαστρονομικές προσπάθειες θα πρέπει να υποστηρίζονται έστω και με κάποια -αναπόφευκτη- επιπλέον χρέωση. Αλλιώς, ας πάμε Mc Donalds ή και κάπου αλλού!!
Τελικά, στην απαιτητική ζωή των καλοφαγάδων, με λιγοστές εξαιρέσεις, ό, τι πληρώνεις παίρνεις.... έστω με αραιότερες ή και συχνότερες απολαυστικές εξορμήσεις!

Ο λογαριασμός ήρθε μέσα σε κουτάκι κονσέρβας "ΚΥΚΝΟS"!

Σίγουρα συστήνεται!

Grazie mille PP_Tina!
Για άλλη μια φορά η χρήση του ask4food μου επέτρεψε να έχω μια πολύ ωραία γευστική εμπειρία, σε ένα μαγαζί που δεν υπήρχε περίπτωση να ανακαλύψω αλλιώς.

Η κριτική της PP_tina ήταν κατατοπιστικότατη για να ξέρω ακριβώς τι να περιμένω.
Έχοντας κάνει την απαραίτητη κράτηση βρέθηκα την περασμένη εβδομάδα στο συγκεκριμένο ιταλικό εστιατόριο. Από όλα τα ιταλικά που έχω δοκιμάσει στην Ελλάδα ήταν το μόνο που μου έφερε στο μυαλό γεύσεις που έχω δοκιμάσει στην Ιταλία.

Δοκιμάσαμε crostini με gorgonzola κ σύκο, porchettα κ από pasta carbonara (επιτέλους με αυγό! ) k bascaiola (με λάδι τρούφας).
Όλα ήταν εξαιρετικά! Οι φρέσκιες ταλιατέλες υπέροχες κ οι μερίδες πολύ ικανοποιητικές.

Συνοδεύσαμε τα παραπάνω με ένα μπουκάλι Orvietto classico.
Το vfm το θεωρώ πολύ καλό για την γευστική εμπειρία με δεδομένο ότι πήραμε μπουκάλι κρασί, σύνολο 64E.

Ιταλία - Μετς - Καλλιμάρμαρο, Αθήνα

Πήγαμε χθες με τον φίλο μου. Φοβερή η ατμόσφαιρα του μαγαζίου! Από την αρχή που μπαίνεις στην "αυλή" για να εισέλθεις στο μαγαζί νιώθεις πως βρίσκεσαι σε συνοικία της Νάπολης και ξέρεις πως θα φας αυθεντική ιταλική κουζίνα.
Το μενού έχει όσες επιλογές χρειάζεται για να καλύψει όλα τα γούστα. Τίποτα περιττό.
Για ορεκτικό πήραμε crostini με γκοργκοντζόλα και σύκο.
Φρυγανισμένο ψωμί ενδεχομένως με βούτυρο γκραντιναρισμένο με το τυρί και ελάχιστο σύκο στα 7ευρώ. Δεν έχω φάει κάτι παρόμοιο. Ήταν καλό με έντονη γεύση από το τυρι αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Το σύκο ήταν σχεδόν ανύπαρκτο. Τα κυρίως μας αποζημίωσαν στο έπακρο όμως!!!
Πήραμε μια μακαρονάδα al funghi με σπιτικές ταλιατέλες χοντρές όσο χρειάζονται για να καταλαβαίνεις πως τρως μακαρόνι με ποικιλία μανιταριών και όσο πρέπει πικάντικη στα 13 ευρω (αν θυμάμαι καλά)!
Ο φίλος μου πήρε μοσχαρίσιο συκώτι εξαιρετικό (στα 14ευρώ νομίζω)!!! Πολύ μαλακό, χωρίς ίνες με μια πολύ νοστιμη σάλτσα με μανιτάρια και συνοδευόταν με πολέντα φορμαρισμένη σαν κεκάκι. Καθόλου στεγνή.
Είχε μέσα μανιτάρι και μπόλικη παρμεζάνα από πάνω. Όλο το πιάτο ήταν πολύ προσεγμένο και θα επαναλάβω εξαιρετικό!!!
Επειδή χορτάσαμε αρκετά δεν πήραμε γλυκό αρκεστήκαμε σε δύο espresso για να κλείσουμε το δείπνο μας.
Θα ξαναπάμε σίγουρα και την άλλη φορά θα πάρω και τιραμισού γιατί μου κόλλησε: )