RISTORANTE ITALIA

Ιταλία

Ηρώνδα 8, Καλλιμαρμαρο [Χάρτης]
  210 7252003

Τρίτη-Παρασκευή από τις 19.00. Τα Σαββατοκύριακα, ανοιχτά από τις 14.00. Όλες τις μέρες πάντως, η κουζίνα κλείνει στις 23.00. Τη Δευτέρα ξεκουραζόμαστε.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ιταλική παραδοσιακή κουζίνα με χειροποίητα ζυμαρικά

Ιταλία - Μετς - Καλλιμάρμαρο, Αθήνα

Το αδερφάκι του "Italia" στην Τήνο, στο χωριουδάκι Κρόκος, κοντά στις Κολυμπήθρες, ήρθε στην πόλη μας, στο Καλλιμάρμαρο, τρία στενά -δεξιά- μετά το Παναθηναϊκό στάδιο, ανεβαίνοντας προς Αθήνα. Πρόκειται για ένα πολύ cosy μέρος πάνω σε έναν γραφικό πεζόδρομο με μικρό, αλλά αντιπροσωπευτικό, μενού ιταλικής κουζίνας φτιαγμένο από τον ναπολιτάνικης καταγωγής σεφ Ονούφριο.

Το εστιατόριο θα λειτουργεί μέχρι το καλοκαίρι διότι κατά τους θερινούς μήνες η ομάδα θα μετακομίσει στο γνωστό πλέον στέκι τους στην Τήνο.

Ο αρχιμάγειρας Ονούφριος ήταν ένας από τους αρχικούς δημιουργούς του φημισμένου ιταλικού Rosticerria στη Θεσσαλονίκη.
Ο ίδιος, μας πληροφόρησε ότι, με εξαίρεση τα πιάτα νιόκι, όλα τα μακαρόνια (pasta) είναι χειροποίητα και ότι μόνο ταλιατέλες σερβίρονται στο εστιατόριο.

Γενικά, παρατήρησα μια διάθεση για μικρό και εξειδικευμένο μενού προκειμένου να επιτυγχάνεται σπιτική και οικεία μαγειρική. Άλλωστε, ο χώρος της κουζίνας μέσα στην οποία δημιουργεί ο σεφ, από το λίγο που πήρε το μάτι μου, δεν διαφέρει από μια κλασική κουζίνα σπιτιού. Επιπλέον, ο μικρός εσωτερικός χώρος -γύρω στα οχτώ τραπέζια όλα κι όλα - δεν βοηθάει για περισσότερα γαστρονομικά ανοίγματα.

Ο εσωτερικός, λοιπόν, χώρος, είναι πολύ ρομαντικός, με χαμηλό φωτισμό, βιτρώ παράθυρα, ψηφιδωτό δάπεδο, ξύλινο πάτωμα και προσεγμένα, κλασικά ξύλινα τραπέζια. Οι τοίχοι είναι βαμμένοι σε πρασινωπό χρώμα. Εκτός από τον μεγάλο κλασικό Βενετσιάνικο χάρτη, όλη η υπόλοιπη διακόσμηση ήταν φορτισμένη από ιταλική αύρα. Μου έκανε εντύπωση ότι ο χώρος θερμαίνεται από τα διακοσμητικά, στους τοίχους, όμορφα πάνελ-πίνακες (θερμαινόμενα) με τις ιταλιάνικες ασπρόμαυρες αναφορές!

Καθότι ο χώρος είναι μικρός, σίγουρα θα πρέπει να γίνει τηλεφωνική κράτηση προηγουμένως.

Στις τουαλέτες με χάλασε το χαλασμένο δοχείο του σαπουνιού. Αφού υπήρχε βλάβη, θα έπρεπε να το είχαν αντικαταστήσει προσωρινά και άμεσα με κάποιο επιτραπέζιο κρεμοσάπουνο τουλάχιστον! Μόλις έκανα την παρατήρηση, μου απάντησαν να ανοίξω από πάνω το μεταλλικό δοχείο με το σαπούνι και να πάρω ποσότητα κρεμοσάπουνου!!! Ευτυχώς που φθάσαμε νωρίς και δυστυχώς που έτυχε να μην έχω τα απαραίτητα απολλυμαντικά μαντηλάκια μαζί μου!
Εξ ου και 3 στα 4 στο σέρβις αλλά, ελπίζω, κρίνοντας από το υπόλοιπο άψογο σέρβις, να πρόκειται για κάποια αβλεψία της στιγμής.

Η κάρτα του " Ristorante Italia " περιέχει όμορφες φωτογραφίες και είναι σε σχήμα δίσκων βινυλίου ιταλικής μουσικής ή όπερας με το μενού ως το ρεπερτόριο... της επιλογής σας! Τα λευκά και κομψά σουπλά θυμίζουν παραδοσιακά σεμεδάκια!

Η μουσική που ακούγεται από τα μεγάφωνα είναι άκρως απολαυστική, κυρίως 50's,60's και 70's, και δένει απόλυτα με το ζεστό και φιλόξενο περιβάλλον. Ξεχώρισα τις ατμοσφαιρικές διασκευές ελληνικών απαλών τραγουδιών, ιταλικών αισθησιακών ήχων και φυσικά το.... "Viva las Vegas" του Elvis!

Ο εξωτερικός χώρος σίγουρα θα σας κατακτήσει at first sight!
Ουσιαστικά εισέρχεστε στον ισόγειο χώρο ενός εντυπωσιακού διώροφου νεοκλασικού κτιρίου όπου κάποιο τμήμα του είναι έτσι διακοσμημένο ώστε να θυμίζει στενή ναπολιτάνικη παραδοσιακή συνοικία με ρούχα κρεμασμένα σε ανύπαρκτα μπαλκόνια!

Στην στενόμακρη και γραφική αυτή αυλή με τους χρωματιστούς τοίχους υπάρχει ένα ¨"φωταγωγημένο" ποδήλατο και το μενού του εστιατορίου. Όπως προχωρείτε, στο αριστερό σας χέρι, θα συναντήσετε την κυρίως είσοδο του εστιατορίου.

Θα βρείτε το "Ristorante Italia", στο επιβλητικό νεοκλασικό, επί του πεζόδρομου Ηρώνδα. Θα το διακρίνετε εξωτερικά από το στρογγυλό τραπεζάκι με τα χρώματα της ιταλικής σημαίας, μια δυσδιάκριτη πινακίδα που γράφει "Only Handmade Pasta ", ένα εξώφυλλο δίσκου με το ωράριο του εστιατορίου και μια μεγάλη φωτογραφία της Σοφία Λόρεν ανάμεσα σε ένα ξύλινο κουτάλι και πιρούνι με λεζάντα το "Italia, verra cucina italiana "!
Το πάρκινγκ θα σας δυσκολέψει αρκετά αλλά υπάρχει σταθμός αυτοκινήτων με πληρωμή αρκετά κοντά στο εστιατόριο.

Μας εξυπηρέτησε ο ευγενέστατος Ιωσήφ! Δια ζώσης, θα διαπιστώσετε ότι θα μπορούσε να είναι και μακρυνός συγγενής του Pavarotti.

Δοκιμάσαμε,

Στην αρχή ήρθε ένα πανεράκι με δύο ψωμάκια, μερικά κριτσίνια και ντιπ από πέστο αγκινάρας, ΕΥΡΩ 1,00

Caprese, πιάτο που ενώ βρίσκεται στην λίστα των ορεκτικών ουσιαστικά πρόκειται για μια τέλεια και άκρως δροσιστική σαλάτα!! Πρόκειται για κατακόκκινα κομμάτια ολόφρεσκης ντομάτας με πολλά κομμάτια βουβαλίσιας μοτσαρέλας και βασιλικό. Τέλειο πιάτο!!! ΕΥΡΩ 8,50

Όσον αφορά τις σαλάτες, υπάρχουν τέσσερα είδη (8,50 - 13,00 ) π. χ εκείνη με την γκοργκοντζόλα, το σπανάκι, τα καρύδια, το μαρούλι και τα σύκα στοιχίζει 11,00.

Κατόπιν, πήραμε μακαρόνια Salmone e Vodka. Πλουσιοπάροχη μερίδα από ταλιατέλες με σολωμό, κρεμμύδι, ντομάτα και βότκα. Σερβιρισμένες- πολύ ζεστές- σε ένα μεγάλο μεγαλοπρεπές σκεύος που έμοιαζε με Wok! Στο κέντρο του πιάτου υπήρχε μικρή ποσότητα από χαβιάρι (λόγω Βότκας)! Καταπληκτική γεύση, άψογη παρουσίαση!! ΕΥΡΩ 14,00

Υπάρχουν και πολλά άλλα κλασικά πιάτα με μακαρόνια όπως Ναπολιτάνα (8,50), Primavera (12,00), Frutti di Mare (24,00) και Puttanesca (11,00).

Προσωπικά, προτίμησα Νιόκι με τυρί Γκοργκοντζόλα και λάδι τρούφας! Για νιόκι, που μας χορταίνουν γρήγορα, λόγω της πατάτας, θεωρώ ότι η ποσότητα είναι αρκετή. Σερβιρίστηκαν με τριμμένη παρμεζάνα και ήταν άψογα. Προτείνονται! ΕΥΡΩ 13,00

Στον κατάλογο υπάρχουν και κρεατικά όπως Porchetta ( ρολό γουρουνόπουλου στο φούρνο ) 14,00 ή Μοσχαρίσιο συκώτι με μανιτάρια 14,00 ή φιλετάκια κοτόπουλου με κάππαρη στα 13,00.

Από γλυκά, δοκιμάσαμε ένα κλασικής γεύσης Affogato (o κατάλογος το γράφει Afocato) στα 4,50, με καφέ, λικέρ Frangelico και παγωτό, σερβιρισμένο σε όμορφο ποτήρι!
Υπάρχει ακόμα, Πανακότα (4,00) και Τιραμισού (5,00).
Από καφέδες, σερβίρεται μόνο εσπρέσο (2,00).

Η παρουσίαση των γευμάτων είναι εξαιρετική και δεν υπάρχει περίπτωση να μην ευχαριστηθείτε το φαγητό σας μέχρι και την τελευταία μπουκιά!!

Ανοίξαμε ένα μπουκάλι δροσιστικό λευκό κρασί Orvieto Classico (18,00 ).

Υπάρχουν μόνο ιταλικά κρασιά από ΕΥΡΩ 18,00 έως 25,00 το μπουκάλι.
Οι μπύρες, επίσης, μόνο ιταλικές, π. χ Peroni (330ml) στα 3,50.

Αφού ό, τι δοκιμάσαμε μας ενθουσίασε, η σχέση ποιότητας - τιμής είναι λογική, αν υπολογίσουμε μάλιστα την αναγκαία και καθημερινή ανανέωση πολλών υλικών, τις καθαρές γεύσεις, τή μικρή χωριτικότητα του εστιατορίου καθώς και τη προσωπική παρουσία και προσπάθεια του σεφ στην κουζίνα.
Γενικά, θεωρώ ότι οι αυθεντικές, οικογενειακές γαστρονομικές προσπάθειες θα πρέπει να υποστηρίζονται έστω και με κάποια -αναπόφευκτη- επιπλέον χρέωση. Αλλιώς, ας πάμε Mc Donalds ή και κάπου αλλού!!
Τελικά, στην απαιτητική ζωή των καλοφαγάδων, με λιγοστές εξαιρέσεις, ό, τι πληρώνεις παίρνεις.... έστω με αραιότερες ή και συχνότερες απολαυστικές εξορμήσεις!

Ο λογαριασμός ήρθε μέσα σε κουτάκι κονσέρβας "ΚΥΚΝΟS"!

Σίγουρα συστήνεται!

2017

Ristorante Italia σε blackout!

Στο τέλος της εργάσιμης εβδομάδας που ξεκίνησε με Pars και Feedέλ, έπεσε πρόσκληση από την Α. για να φάμε έξω λόγω της ονομαστικής της εορτής. Πάνω στην κουβέντα για το πού να πάμε, είπαμε για το Αγορά πίσω από το Χίλτον και τότε θυμήθηκε που της ανέφερα κάποιες ενδιαφέρουσες κριτικές πέρυσι για ένα ιταλικό στο Καλλιμάρμαρο, οπότε κλείσαμε στο Ristorante Italia.

Έχει ένα ενδιαφέρον να το βρεις το μαγαζί γιατί βρίσκεται κρυμμένο σε ένα πεζόδρομο, για όσους γνωρίζουν τον πεζόδρομο της Οιναποθήκης, βρίσκεται σε μια νοητή συνέχεια του επόμενου πεζόδρομου διαγωνίως απέναντι. Παρκάρισμα μάλλον δύσκολο εκεί οπότε προσπαθήστε να χωθείτε κάπου στα γύρω στενά.

Εγώ κύριος, πάρκαρα την βέσπα μου απ’ έξω ενισχύοντας την ιταλική νότα της εισόδου. Εντάξει, το ιταλικό αυτό είναι θεατράλε κατάσταση, μπαίνοντας από την μικρή υπαίθρια στολισμένη του είσοδο, σε προετοιμάζει για ένα ταξίδι στη γειτονική χώρα με τον καλύτερο τρόπο. Ανοίγεις αριστερά την ξύλινη, νομίζω, πόρτα και μπαίνεις σε ένα μικρό χώρο δύο δωματίων αλλά πολύ φροντισμένο: το λάτρεψα πραγματικά, ένοιωσα σα να μπαίνω σε ένα σαλόνι σπιτιού, ζήτημα να έχει καμιά δεκαριά τραπέζια, αλλά είναι σαν παλιό αρχοντικό, ψηλοτάβανο, με ωραία διακόσμηση, με καδράκια από παλιές φωτό στους τοίχους, σπιτική και εκλεπτυσμένη ταυτόχρονα.

Εμείς καθίσαμε σε ένα ωραίο γωνιακό τεσσάρι τραπέζι στον μέσα χώρο, ήμασταν και οι πρώτοι που μπήκαμε γύρω στις 20:40. Ακολούθησαν και μια παρέα ακόμα που μπαινόβγαινε να καπνίσει γιατί δεν καπνίζουν εντός και μπράβο τους. Ο κύριος του σέρβις που μας υποδέχτηκε είναι πολύ κοντά σε αυτό που μου αρέσει, με χαμόγελο, ευγενέστατος, περιποιητικός και φιλικός, ταιριάζει απόλυτα στο ύφος αυτό του μικρού μαγαζιού που ευνοεί τις πιο ζεστές ανθρώπινες σχέσεις.

Μέχρι να έρθει και ο αδερφός με τον ανιψιό μου, μελετούσαμε τον κατάλογο του ιταλού εξ τήνου chef (όπως θα διαβάσετε στις προηγούμενες κριτικές ή ψάξετε και στο ίντερνετ) ο οποίος κατάλογος βρίσκετε κρυμμένος μέσα σε εξώφυλλα παλιών δίσκων βινυλίου, ένα πολύ ωραίο touch που πάει γάντι στο μαγαζί. Οι προτάσεις του chef είναι χειροποίητη πάστα, ταλιατέλες μόνο αλλά σε αρκετές παραλλαγές γεύσεων.

Οι ταλιατέλες αυτές δεν είναι τόσο πλατιές και λεπτές όσο του εμπορίου αλλά πιο χοντρές και στενές άρα αρκετά χορταστικές. Και ενώ μαζευτήκαμε και πριν παραγγείλουμε… κλικ! Έπεσαν τα φώτα και ο χώρος βυθίστηκε στο σκοτάδι! Όλη η περιοχή έπεσε σε γενικό blackout μέχρι την πλατεία προσκόπων όπως μάθαμε αργότερα… καταλαβαίνετε βέβαια τι άγχος προκαλεί αυτό σε έναν εστιάτορα που έχει κόσμο στη σάλα του και δεν μπορεί να μαγειρέψει, δεν μπορεί να κάνει τίποτα!

Εμείς, αν εξαιρέσουμε τον αδερφό μου που είναι πιο ανυπόμονος και ήθελε να φύγουμε (τον αγνοήσαμε χαχα), περνούσαμε ωραία και το διασκεδάζαμε πίνοντας το κρασάκι που ευγενικά μας πρόσφερε ο περιποιητής μας. Παράδοξο ή όχι, όλες οι παρέες που εν τέλει μαζεύτηκαν, έμειναν, το κατάστημα γέμισε και περιμέναμε όλοι υπομονετικά την εξέλιξη της βραδιάς και φυσικά να… έρθει το φως!

Μία ώρα περίπου μετά γύρω στις 22, η βλάβη αποκαταστάθηκε και ο γεματούλης κύριος (Ιωσήφ;) άρχισε να τρέχει από τραπέζι σε τραπέζι για να πάρει τις παραγγελίες. Ίσως εδώ θα έπρεπε να είχε γίνει ένας καλύτερος προγραμματισμός από πριν στις λήψεις των παραγγελιών γιατί όπως καταλαβαίνετε είναι εξαιρετικά αγχωτικό να τρέχεις να πάρεις παραγγελίες από τόσα άτομα και για τους πελάτες βέβαια αλλά και για την κουζίνα για να τα βγάλει μετά. Πάντως όλα καλά πήγαν, δεν μπορώ να πω ότι είχαμε φοβερή καθυστέρηση, περισσότερο περιπετειώδη λόγω των συνθηκών και όλοι έδειξαν κατανόηση.

Επιλέξαμε ως ορεκτικό εξαιρετικές μπρουσκέτες με μοτσαρέλα και ντοματίτσα, ζεστές και καλοψημμένες, μυρωδάτες και πανόστιμες, πολύ καλή μερίδα. Μία σαλάτα δεν θυμάμαι την ονομασία της, νομίζω με ρόκα αρκετά καλή. Από κυρίως εγώ παράγγειλα ταλιατέλες salsiccia με κόκκινη σάλτσα (δηλ. με ιταλικό λουκάνικο που ενώ μου άρεσε σχετικά δεν ήταν πολύ της γεύσης μου) αλλά καλή μερίδα. Η παρμεζάνα ήταν ήδη τριμμένη από πάνω και είχε λιώσει, θα προτιμούσα να είχα την επιλογή να ρίξω όση θέλω. Τα υπόλοιπα πιάτα που πήραμε ήταν μία πολύ ωραία επιλογή ταλιατέλες με θαλασσινά που σερβιρίστηκε στο ειδικό τηγανάκι για να είναι ζεστή, δεν δοκίμασα αλλά η εμφάνιση ήταν καλή. Καλά σχόλια από την εορτάζουσα που την επέλεξε. Τα άλλα δύο πιάτα ήταν ταλιατέλες με μανιτάρια και γκοργκονζόλα το οποίο ήταν καλό αλλά κάπως ανάλατο και ένα πιάτο με κοτόπουλο φιλέτο και πολέντα νομίζω για τον μικρό της παρέας, το οποίο ήταν νόστιμο κι αυτό.

Μαζί με τα κουβεράκια (κριτσινάκια και διάφορα ψωμάκια με μία σως γιαουρτιού με αγγουράκι) και μερικά ποτήρια κρασί ο λογαριασμός έφτασε τα 92 ευρώ (αν αφαιρέσουμε τα κρασιά πήγαμε στα 20 ευρώ το άτομο), ο οποίος μου φάνηκε αποδεκτός για το φαγητό που φάγαμε και την ατμόσφαιρα του μαγαζιού που μας φιλοξένησε. Δεν μπορώ να είμαι αυστηρός στο timing και στην λεπτομέρεια του σέρβις που έχασε λίγο λόγω των ειδικών συνθηκών που διαμόρφωσαν την βραδιά, ακόμα και στην κουζίνα που θα βιάστηκε να εξυπηρετήσει το σύνολο των παραγγελιών μεμιάς και που πιστεύω ότι μπορεί να τα πάει ακόμα πιο καλά. Συνολικά, θα κατέληγα ότι διαθέτει καλές προσεγμένες γεύσεις με τους συγκεκριμένους περιορισμούς της πάστας αλλά δεν απογειώθηκε η εμπειρία μας, σύμφωνα με τις προσδοκίες που είχα.

Παρόλα αυτά είχαμε μια πολύ ζεστή και συμπαθητική βραδιά σε ένα πολύ όμορφο προσεγμένο και ζεστό χώρο που θα ήθελα να επαναλάβω σύντομα. Και θα προέτρεπα και άλλους να το επισκεφτούν και να διαβάσουμε τις κριτικές τους γιατί δεν βλέπω να έχει την προβολή που του αξίζει. Και δεν ξέρω αν τη χρειάζεται. Πάντως επειδή βγήκε στη σάλα ο chef προς το τέλος για να χαιρετίσει μια παρέα γνωστή του, σκέφτηκα ότι τέτοια μαγαζιά παίζουν πάντα σε πιο κλειστούς κύκλους και λόγω χωρητικότητας και λόγω ιδιοσυγκρασίας, θα δείτε φέρ’ ειπείν μαζεμένες ώρες λειτουργίας στο facebook 19-23 (νομίζω ότι εννοεί τις ώρες που δέχεται κρατήσεις χωρίς να είμαι σίγουρος, πάντως εμείς δεν φύγαμε στις 23 δηλ. δεν έκλεινε το μαγαζί) ενώ τα ΣΚ είναι από το μεσημέρι, οπότε ίσως να θέλει να κρατήσει τόση πελατεία όση μπορεί να εξυπηρετήσει και αυτοί να περνάνε καλά και εμείς καλύτερα.

Viva Italia!

Ευχαριστώ για την ανάγνωση!

.. το επόμενο πρωί με βρήκε στο Mall να μοιράζουμε δώρα για τα παιδάκια του Ομίλου στο γνωστό πολυσινεμά, όταν... (to be continued στην επόμενη κριτική)

Grazie mille PP_Tina!
Για άλλη μια φορά η χρήση του ask4food μου επέτρεψε να έχω μια πολύ ωραία γευστική εμπειρία, σε ένα μαγαζί που δεν υπήρχε περίπτωση να ανακαλύψω αλλιώς.

Η κριτική της PP_tina ήταν κατατοπιστικότατη για να ξέρω ακριβώς τι να περιμένω.
Έχοντας κάνει την απαραίτητη κράτηση βρέθηκα την περασμένη εβδομάδα στο συγκεκριμένο ιταλικό εστιατόριο. Από όλα τα ιταλικά που έχω δοκιμάσει στην Ελλάδα ήταν το μόνο που μου έφερε στο μυαλό γεύσεις που έχω δοκιμάσει στην Ιταλία.

Δοκιμάσαμε crostini με gorgonzola κ σύκο, porchettα κ από pasta carbonara (επιτέλους με αυγό! ) k bascaiola (με λάδι τρούφας).
Όλα ήταν εξαιρετικά! Οι φρέσκιες ταλιατέλες υπέροχες κ οι μερίδες πολύ ικανοποιητικές.

Συνοδεύσαμε τα παραπάνω με ένα μπουκάλι Orvietto classico.
Το vfm το θεωρώ πολύ καλό για την γευστική εμπειρία με δεδομένο ότι πήραμε μπουκάλι κρασί, σύνολο 64E.

Ιταλία - Μετς - Καλλιμάρμαρο, Αθήνα

Πήγαμε χθες με τον φίλο μου. Φοβερή η ατμόσφαιρα του μαγαζίου! Από την αρχή που μπαίνεις στην "αυλή" για να εισέλθεις στο μαγαζί νιώθεις πως βρίσκεσαι σε συνοικία της Νάπολης και ξέρεις πως θα φας αυθεντική ιταλική κουζίνα.
Το μενού έχει όσες επιλογές χρειάζεται για να καλύψει όλα τα γούστα. Τίποτα περιττό.
Για ορεκτικό πήραμε crostini με γκοργκοντζόλα και σύκο.
Φρυγανισμένο ψωμί ενδεχομένως με βούτυρο γκραντιναρισμένο με το τυρί και ελάχιστο σύκο στα 7ευρώ. Δεν έχω φάει κάτι παρόμοιο. Ήταν καλό με έντονη γεύση από το τυρι αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Το σύκο ήταν σχεδόν ανύπαρκτο. Τα κυρίως μας αποζημίωσαν στο έπακρο όμως!!!
Πήραμε μια μακαρονάδα al funghi με σπιτικές ταλιατέλες χοντρές όσο χρειάζονται για να καταλαβαίνεις πως τρως μακαρόνι με ποικιλία μανιταριών και όσο πρέπει πικάντικη στα 13 ευρω (αν θυμάμαι καλά)!
Ο φίλος μου πήρε μοσχαρίσιο συκώτι εξαιρετικό (στα 14ευρώ νομίζω)!!! Πολύ μαλακό, χωρίς ίνες με μια πολύ νοστιμη σάλτσα με μανιτάρια και συνοδευόταν με πολέντα φορμαρισμένη σαν κεκάκι. Καθόλου στεγνή.
Είχε μέσα μανιτάρι και μπόλικη παρμεζάνα από πάνω. Όλο το πιάτο ήταν πολύ προσεγμένο και θα επαναλάβω εξαιρετικό!!!
Επειδή χορτάσαμε αρκετά δεν πήραμε γλυκό αρκεστήκαμε σε δύο espresso για να κλείσουμε το δείπνο μας.
Θα ξαναπάμε σίγουρα και την άλλη φορά θα πάρω και τιραμισού γιατί μου κόλλησε: )