Ιταλική παραδοσιακή κουζίνα με χειροποίητα ζυμαρικά

Τρίτη-Παρασκευή από τις 19.00. Τα Σαββατοκύριακα, ανοιχτά από τις 14.00. Όλες τις μέρες πάντως, η κουζίνα κλείνει στις 23.00. Τη Δευτέρα ξεκουραζόμαστε.

17 Φεβ 2017

Ristorante Italia σε blackout!

Στο τέλος της εργάσιμης εβδομάδας που ξεκίνησε με Pars και Feedέλ, έπεσε πρόσκληση από την Α. για να φάμε έξω λόγω της ονομαστικής της εορτής. Πάνω στην κουβέντα για το πού να πάμε, είπαμε για το Αγορά πίσω από το Χίλτον και τότε θυμήθηκε που της ανέφερα κάποιες ενδιαφέρουσες κριτικές πέρυσι για ένα ιταλικό στο Καλλιμάρμαρο, οπότε κλείσαμε στο Ristorante Italia.

Έχει ένα ενδιαφέρον να το βρεις το μαγαζί γιατί βρίσκεται κρυμμένο σε ένα πεζόδρομο, για όσους γνωρίζουν τον πεζόδρομο της Οιναποθήκης, βρίσκεται σε μια νοητή συνέχεια του επόμενου πεζόδρομου διαγωνίως απέναντι. Παρκάρισμα μάλλον δύσκολο εκεί οπότε προσπαθήστε να χωθείτε κάπου στα γύρω στενά.

Εγώ κύριος, πάρκαρα την βέσπα μου απ’ έξω ενισχύοντας την ιταλική νότα της εισόδου. Εντάξει, το ιταλικό αυτό είναι θεατράλε κατάσταση, μπαίνοντας από την μικρή υπαίθρια στολισμένη του είσοδο, σε προετοιμάζει για ένα ταξίδι στη γειτονική χώρα με τον καλύτερο τρόπο. Ανοίγεις αριστερά την ξύλινη, νομίζω, πόρτα και μπαίνεις σε ένα μικρό χώρο δύο δωματίων αλλά πολύ φροντισμένο: το λάτρεψα πραγματικά, ένοιωσα σα να μπαίνω σε ένα σαλόνι σπιτιού, ζήτημα να έχει καμιά δεκαριά τραπέζια, αλλά είναι σαν παλιό αρχοντικό, ψηλοτάβανο, με ωραία διακόσμηση, με καδράκια από παλιές φωτό στους τοίχους, σπιτική και εκλεπτυσμένη ταυτόχρονα.

Εμείς καθίσαμε σε ένα ωραίο γωνιακό τεσσάρι τραπέζι στον μέσα χώρο, ήμασταν και οι πρώτοι που μπήκαμε γύρω στις 20:40. Ακολούθησαν και μια παρέα ακόμα που μπαινόβγαινε να καπνίσει γιατί δεν καπνίζουν εντός και μπράβο τους. Ο κύριος του σέρβις που μας υποδέχτηκε είναι πολύ κοντά σε αυτό που μου αρέσει, με χαμόγελο, ευγενέστατος, περιποιητικός και φιλικός, ταιριάζει απόλυτα στο ύφος αυτό του μικρού μαγαζιού που ευνοεί τις πιο ζεστές ανθρώπινες σχέσεις.

Μέχρι να έρθει και ο αδερφός με τον ανιψιό μου, μελετούσαμε τον κατάλογο του ιταλού εξ τήνου chef (όπως θα διαβάσετε στις προηγούμενες κριτικές ή ψάξετε και στο ίντερνετ) ο οποίος κατάλογος βρίσκετε κρυμμένος μέσα σε εξώφυλλα παλιών δίσκων βινυλίου, ένα πολύ ωραίο touch που πάει γάντι στο μαγαζί. Οι προτάσεις του chef είναι χειροποίητη πάστα, ταλιατέλες μόνο αλλά σε αρκετές παραλλαγές γεύσεων.

Οι ταλιατέλες αυτές δεν είναι τόσο πλατιές και λεπτές όσο του εμπορίου αλλά πιο χοντρές και στενές άρα αρκετά χορταστικές. Και ενώ μαζευτήκαμε και πριν παραγγείλουμε… κλικ! Έπεσαν τα φώτα και ο χώρος βυθίστηκε στο σκοτάδι! Όλη η περιοχή έπεσε σε γενικό blackout μέχρι την πλατεία προσκόπων όπως μάθαμε αργότερα… καταλαβαίνετε βέβαια τι άγχος προκαλεί αυτό σε έναν εστιάτορα που έχει κόσμο στη σάλα του και δεν μπορεί να μαγειρέψει, δεν μπορεί να κάνει τίποτα!

Εμείς, αν εξαιρέσουμε τον αδερφό μου που είναι πιο ανυπόμονος και ήθελε να φύγουμε (τον αγνοήσαμε χαχα), περνούσαμε ωραία και το διασκεδάζαμε πίνοντας το κρασάκι που ευγενικά μας πρόσφερε ο περιποιητής μας. Παράδοξο ή όχι, όλες οι παρέες που εν τέλει μαζεύτηκαν, έμειναν, το κατάστημα γέμισε και περιμέναμε όλοι υπομονετικά την εξέλιξη της βραδιάς και φυσικά να… έρθει το φως!

Μία ώρα περίπου μετά γύρω στις 22, η βλάβη αποκαταστάθηκε και ο γεματούλης κύριος (Ιωσήφ;) άρχισε να τρέχει από τραπέζι σε τραπέζι για να πάρει τις παραγγελίες. Ίσως εδώ θα έπρεπε να είχε γίνει ένας καλύτερος προγραμματισμός από πριν στις λήψεις των παραγγελιών γιατί όπως καταλαβαίνετε είναι εξαιρετικά αγχωτικό να τρέχεις να πάρεις παραγγελίες από τόσα άτομα και για τους πελάτες βέβαια αλλά και για την κουζίνα για να τα βγάλει μετά. Πάντως όλα καλά πήγαν, δεν μπορώ να πω ότι είχαμε φοβερή καθυστέρηση, περισσότερο περιπετειώδη λόγω των συνθηκών και όλοι έδειξαν κατανόηση.

Επιλέξαμε ως ορεκτικό εξαιρετικές μπρουσκέτες με μοτσαρέλα και ντοματίτσα, ζεστές και καλοψημμένες, μυρωδάτες και πανόστιμες, πολύ καλή μερίδα. Μία σαλάτα δεν θυμάμαι την ονομασία της, νομίζω με ρόκα αρκετά καλή. Από κυρίως εγώ παράγγειλα ταλιατέλες salsiccia με κόκκινη σάλτσα (δηλ. με ιταλικό λουκάνικο που ενώ μου άρεσε σχετικά δεν ήταν πολύ της γεύσης μου) αλλά καλή μερίδα. Η παρμεζάνα ήταν ήδη τριμμένη από πάνω και είχε λιώσει, θα προτιμούσα να είχα την επιλογή να ρίξω όση θέλω. Τα υπόλοιπα πιάτα που πήραμε ήταν μία πολύ ωραία επιλογή ταλιατέλες με θαλασσινά που σερβιρίστηκε στο ειδικό τηγανάκι για να είναι ζεστή, δεν δοκίμασα αλλά η εμφάνιση ήταν καλή. Καλά σχόλια από την εορτάζουσα που την επέλεξε. Τα άλλα δύο πιάτα ήταν ταλιατέλες με μανιτάρια και γκοργκονζόλα το οποίο ήταν καλό αλλά κάπως ανάλατο και ένα πιάτο με κοτόπουλο φιλέτο και πολέντα νομίζω για τον μικρό της παρέας, το οποίο ήταν νόστιμο κι αυτό.

Μαζί με τα κουβεράκια (κριτσινάκια και διάφορα ψωμάκια με μία σως γιαουρτιού με αγγουράκι) και μερικά ποτήρια κρασί ο λογαριασμός έφτασε τα 92 ευρώ (αν αφαιρέσουμε τα κρασιά πήγαμε στα 20 ευρώ το άτομο), ο οποίος μου φάνηκε αποδεκτός για το φαγητό που φάγαμε και την ατμόσφαιρα του μαγαζιού που μας φιλοξένησε. Δεν μπορώ να είμαι αυστηρός στο timing και στην λεπτομέρεια του σέρβις που έχασε λίγο λόγω των ειδικών συνθηκών που διαμόρφωσαν την βραδιά, ακόμα και στην κουζίνα που θα βιάστηκε να εξυπηρετήσει το σύνολο των παραγγελιών μεμιάς και που πιστεύω ότι μπορεί να τα πάει ακόμα πιο καλά. Συνολικά, θα κατέληγα ότι διαθέτει καλές προσεγμένες γεύσεις με τους συγκεκριμένους περιορισμούς της πάστας αλλά δεν απογειώθηκε η εμπειρία μας, σύμφωνα με τις προσδοκίες που είχα.

Παρόλα αυτά είχαμε μια πολύ ζεστή και συμπαθητική βραδιά σε ένα πολύ όμορφο προσεγμένο και ζεστό χώρο που θα ήθελα να επαναλάβω σύντομα. Και θα προέτρεπα και άλλους να το επισκεφτούν και να διαβάσουμε τις κριτικές τους γιατί δεν βλέπω να έχει την προβολή που του αξίζει. Και δεν ξέρω αν τη χρειάζεται. Πάντως επειδή βγήκε στη σάλα ο chef προς το τέλος για να χαιρετίσει μια παρέα γνωστή του, σκέφτηκα ότι τέτοια μαγαζιά παίζουν πάντα σε πιο κλειστούς κύκλους και λόγω χωρητικότητας και λόγω ιδιοσυγκρασίας, θα δείτε φέρ’ ειπείν μαζεμένες ώρες λειτουργίας στο facebook 19-23 (νομίζω ότι εννοεί τις ώρες που δέχεται κρατήσεις χωρίς να είμαι σίγουρος, πάντως εμείς δεν φύγαμε στις 23 δηλ. δεν έκλεινε το μαγαζί) ενώ τα ΣΚ είναι από το μεσημέρι, οπότε ίσως να θέλει να κρατήσει τόση πελατεία όση μπορεί να εξυπηρετήσει και αυτοί να περνάνε καλά και εμείς καλύτερα.

Viva Italia!

Ευχαριστώ για την ανάγνωση!

.. το επόμενο πρωί με βρήκε στο Mall να μοιράζουμε δώρα για τα παιδάκια του Ομίλου στο γνωστό πολυσινεμά, όταν... (to be continued στην επόμενη κριτική)

21 Μάρ 2018

Ο χώρος ήταν εξαιρετικός, αν και μπαίνοντας καρδιοχτυπησαμε που περιμέναμε αν βρεθεί τραπέζι για μας που πήγαμε χωρίς κράτηση (μεσημέρι Κυριακής). Τελικά βρεθηκε, στον πριβέ χώρο για καλή μας τύχη, που ομως δε γέμισε άλλο τραπέζι μέχρι που φύγαμε. Αυτο μας έδωσε λοιπόν την εντύπωση ότι έγινε μόνο για τη δημιουργία εντυπώσεων.
Κάτι που μας ξένισε κάπως ήταν ότι η μουσική δεν ήταν αποκλειστικά ιταλική, αν και ταίριαζε τελικά με το ύφος του μαγαζιού.

Στο φαγητό, οι γεύσεις μας άρεσαν.
Η σαλάτα που διαλεξαμε, αν και ανέφεραν σύκο, δε βρήκαμε πουθενά ενώ είχε πολυ λαδι, αλλά η γκοργκοντζολα ήταν γευστική και λιωμένη.

Η πίτσα ήταν μέτρια, λεπτή ιταλικη ζύμη, αλλά καμμένη σε σημείο που δεν τρωγόταν στη μέση.

Η μακαρονάδα ήταν γευστική και χορταστική, αλλά σχετικά βαριά μαγειρεμένη.
Κλεισαμε με τιραμισού, ωραία έκδοση του γλυκού σα μους μόκα και σικελικα αναψυκτικά (τίποτα το αξιόλογο για τα 4€ το τεμάχιο).

Συνολικά, συστηνεται για ένα όμορφο δειπνο, δίχως απογείωση των γεύσεων.

17 Νοε 2016

Πήγαμε χθες με τον φίλο μου. Φοβερή η ατμόσφαιρα του μαγαζίου! Από την αρχή που μπαίνεις στην "αυλή" για να εισέλθεις στο μαγαζί νιώθεις πως βρίσκεσαι σε συνοικία της Νάπολης και ξέρεις πως θα φας αυθεντική ιταλική κουζίνα.
Το μενού έχει όσες επιλογές χρειάζεται για να καλύψει όλα τα γούστα. Τίποτα περιττό.
Για ορεκτικό πήραμε crostini με γκοργκοντζόλα και σύκο.
Φρυγανισμένο ψωμί ενδεχομένως με βούτυρο γκραντιναρισμένο με το τυρί και ελάχιστο σύκο στα 7ευρώ. Δεν έχω φάει κάτι παρόμοιο. Ήταν καλό με έντονη γεύση από το τυρι αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Το σύκο ήταν σχεδόν ανύπαρκτο. Τα κυρίως μας αποζημίωσαν στο έπακρο όμως!!!
Πήραμε μια μακαρονάδα al funghi με σπιτικές ταλιατέλες χοντρές όσο χρειάζονται για να καταλαβαίνεις πως τρως μακαρόνι με ποικιλία μανιταριών και όσο πρέπει πικάντικη στα 13 ευρω (αν θυμάμαι καλά)!
Ο φίλος μου πήρε μοσχαρίσιο συκώτι εξαιρετικό (στα 14ευρώ νομίζω)!!! Πολύ μαλακό, χωρίς ίνες με μια πολύ νοστιμη σάλτσα με μανιτάρια και συνοδευόταν με πολέντα φορμαρισμένη σαν κεκάκι. Καθόλου στεγνή.
Είχε μέσα μανιτάρι και μπόλικη παρμεζάνα από πάνω. Όλο το πιάτο ήταν πολύ προσεγμένο και θα επαναλάβω εξαιρετικό!!!
Επειδή χορτάσαμε αρκετά δεν πήραμε γλυκό αρκεστήκαμε σε δύο espresso για να κλείσουμε το δείπνο μας.
Θα ξαναπάμε σίγουρα και την άλλη φορά θα πάρω και τιραμισού γιατί μου κόλλησε: )