Ανηκω στην κατηγορια ανθρωπων που θεωρουν την κοστολογηση κομματιου κρεατος στα 76€ αποτυχημενο βρετανικο χιουμορ. Σιγα χρυσε μου, πτεροδακτυλο σερβιρεις? Οπως και αν το ονομασεις, κιλοτο μοσχαριου φερνεις στο πιατο. Εκτος και αν το εν λογω μοσχαρι το κοιμιζες στο κρεβατι σου για ενα 6μηνο, το ταιζες φουα γκρα και το ποτιζες ντομ περινιον στην τελευταια κουπα της Μπαρτσελονα, δεν εχεις καμια δικαιολογια να το χρεωνεις περισσοτερο απο το λογαριασμο μου της ΔΕΗ. Νισαφι πια με τα υπερκοστολογημενα, μοδατα κρεατα που λογω κοπης πετσοκοβουν την τσεπη μας. Δεν ξερω για σας, παντως εγω δεν θα παρω. Ε, μα πια!

Αργεντινικη κουζινα διαβασα, 40% εκπτωση καθε Τριτη διαβασα (να μου ζησεις Vagelis) Kεφαλαρι διαβασα, κοντογειτονια δηλαδη, ε δε θελει και πολυ. Κρατηση μεσω e-table για τις 6 το απογεμα και βουρ για πλατεια.

Ξεκινησαμε ασχημα, καθοτι η γαιδουρα της οποιας το παραληρημα εχετε την ατυχια να διαβαζετε, αργησε μια ολοκληρη ωρα. Φτανω, λοιπον, συναμενη κουναμενη μια ωρα μετα και βρισκω τη φιλη μου να με περιμενει σε ενα μεγαλο τραπεζι ροτοντα, με ιωβεια υπομονη, αγκαλια με ενα μπουκαλι εμφιαλωμενο νερο και ενα ποτηρι λευκο κρασι. Χαρα στο κουραγιο της - αν και προς υπερασπιση μου, την ευθυνη για την καθυστερηση μου φερει σε μεγαλο βαθμο η τροχαια Αττικης.

Το Bacoa στεγαζεται στο πρωην Πρυτανειον, μεσοτοιχια με το Friday's. To μαγαζι αποτελειται απο εναν μεγαλο ανοιχτο χωρο με αραια τοποθετημενα τραπεζια, ενα μπαρ για ποτο, ενω στον εσωτερικο χωρο βλεπεις στην ανοιχτη κουζινα εναν πολυ κεφατο μαγειρα να γαρνιρει τα πιατα του απο μικρα γλαστρακια πανω στον παγκο. Κατα τα αλλα πατωμα σκακιερα κοκκινο μαυρο, λιτες γραμμες, φουλ του μαυρου, βιομηχανικο στυλ και ανυπαρκτη διακοσμηση. Οι τουαλετες στον κατω χωρο καθαρες, αλλα και τις 2 φορες που τις επισκεφθηκα, με διαφορα 2 ωρων, δεν ειχε χαρτι ουτε για δειγμα.

Η εξυπηρετηση γινεται απο αποκλειστικα αρρενες σερβιτορους πριν τα πρωτα αντα ηλικιακα, οι οποιοι ηταν μεν ευγενικοι αλλα ως εκει. Το κυριως πιατο προσγειωθηκε μπροστα μας χωρις λεξη επεξηγησης, μας αφησαν να λυσσαξουμε ωσπου να ανανεωσουν το νερο, ενω δεν ενημερωθηκαμε εξαρχης για την ελλειψη ενος ορεκτικου του καταλογου, το μονο στο οποιο συμπτωματικα συμφωνουσαμε και οι δυο οτι θελαμε. Απο την αλλη οταν μετα το τελος του εμφιαλωμενου ζητησα νερο βρυσης δεν αντιμετωπισαμε κανενα προβλημα στην αμεση εκτελεση του αιτηματος μου, τα πιατα ηρθαν σε καλες χρονικες αποστασεις και καποιο μειζον προβλημα δεν υπηρξε.

Μονη μου ενσταση η καπως γραφικη εικονα ενος κυριου με ενα πουρο σα φουγαρο που σιγουρα καποτε ανηκε σε ποταμοπλοιο, ο οποιος περιφεροταν στο χωρο με υφος και τουπε και εποπτευε καθισμενος στο μπαρ. Ιδιοκτητης, υπευθυνος, δε γνωριζω, πελατες δεν πλησιασε, αλλα η καπνα δεν με ενθουσιασε.

Στα του φαγητου, για αρχη μας ηρθε το κουβερ σε ενα μεταλλικο δισκακι, οπου καθονταν 2 πατατοκροκετες ωραια τηγανισμενες αλλα τελειως αναλατες, ενα μικρουλι λευκο σουσαμενιο ψωμακι και ενα ισης μισης μπουκιας μαυρο πολυσπορο, τα κλασσικα φρεσκοαποψυγμενα, οκ, ενω το ντιπ που ηρθε μαζι, με βαση τη μαγιονεζα, μαλλον αδιαφορο. Με κοστος στα 3.60, μια απορια στην προκαλει για το τι ποσοτητα φερνουν για ενα ατομο. Ενα κριτσινι?

Σαλατα insalate Cesar (10€) με πρασινα λαχανικα, αβοκαντο, ντοματινια, μπεικον και λωριδες τηγανιτης τορτιγιας, με το γνωστο ντρεσινγκ. Παρα πολυ ωραια παρουσιαση με ρη σως να στεφανωνει ομορφα τη σαλατα, με το φρεσκοτριμμενο πιπερι και σωστη αναλογια στερεου και υγρου στοιχειου. Τα λαχανικα φρεσκα και τραγανα και η σως πεντανοστιμη. Τη θελαμε λιγο περισσοτερη για την τιμη της, οριακα εφτανε για 2 ατομα.

Τrilogia de papas (7.50€) Ελληνιστι τριλογια πατατας. Αριστοτεχνικη παρουσιαση σε μαυρο πλατυ παραλληλογραμμο πιατο. Στη μια μερια βραστες βαρκουλες μπλε περουβιανης πατατας πανω σε κρεμα απο κατσικισιο τυρι. Οι πατατες του Περου, αν και μωβ, μοιαζουν γευστικα με τις δικες μας, δεν εχουν καποια διαφορα. Ολη η γευση ηταν στο τυρι απο κατω.

Αντιδιαμετρικα τηγανιτες Cassava πανω σε chipotle sauce, κατι σαν πικαντικη ροζ μαγιονεζα με πιπερια. Οι κασσαβα δεν ειναι ποικιλια πατατας, ειναι αμυλωδης ριζα που φερνει σε πατατα οπτικα αλλα οχι γευστικα. Ηταν πολυ τραγανες και μας αρεσαν. Την τριλογια συμπληρωνουν δυο φουντακια πουρε γλυκοπατατας με τριμμενο προβολονε. Ο πουρες πηγμενος στην καπνιστη παπρικα, παλι την κατασταση σωζει το τυρι και μονο. Συνολικα ηταν ενα καλο ορεκτικο, αλλα ειναι σαφες οτι η εικονα υπερτερει της γευσης.

Rodizio. Ενα ακομα πιατο υπερπαραγωγη με σκουφατη παρουσιαση. Μια ξυλινη βαση με ενσατωμενο ενα πλατυ φλατ μαντεμενιο σκευος, πανω στο οποιο παρατασσονται ενα σωρο ψιλιλογια. Ενα μπολακι με ψιλη τηγανιτη πατατα, 4 κομματατακια πιτας τορτιγια, μιση ψητη ντοματα που κρυβει ωραια καραμελωμενα κρεμμυδια και ενα βαζακι με ενα ντιπ με λαδι και κολιανδρο. Στο κεντρο του πιατου ο σερβιτορος αδειασε μια σουβλα με πεντε μικρουτσικα κομματακια κρεατος. Μια στεγνη κρεατενια μπουκια λουκανικο, ενα στεγνο αναλατο κομματακι κοτοπουλο, τυφλα να χει το μενου του ΚΑΤ, ενα αρνισιο παϊδακι με δυσαρεστη μυρωδια αρνιλας, και 2 κομματακια χοιρινο, ενα με σως και ενα ανευ, μετρια και αδιαφορα.

Οταν σε ενα πιατο κοστους 17€ τα συνοδευτικα- μινιατουρες ξεπερνουν σε γευση το ιδιο το κυριως, κατι εχει παει πραγματικα λαθος. Εκτος απο το οτι τα κοκκαλα στα κομματια κρεατος ηταν περισσοτερα απο το ιδιο το τσιτσι που ειχαν πανω, δεν ειχε γινει η παραμικρη προσπαθεια στο ψησιμο, τα μυρωδικα ή την επιλογη καλυτερης ποιοτητας.

Και παμε στο κοστος. Πραγματι το δελεαρ ειναι μεγαλο με 40% εκπτωση και ετσι δεν αισθανθηκα οτι με ληστεψαν. Εμεις δωσαμε μολις 23.16€ που για την εμπειρια ηταν αψογα. Αλλα αν ειχαμε δωσει τα 40€ της αρχικης τιμης, αποτελεσμα συντηρητικης παραγγελιας ενος μονο κυριως εκ των φθηνοτερων, δεν θα ειχα σιγουρα την ιδια γνωμη. Στον καταλογο φιγουραρουν κρεατα κοστους 40, 50 και ναι, 76€. Συνελθετε λεω εγω.

Ειμαι αυστηρη? Δεν ξερω. Θα ξαναπαω για να καταληξω, εξαλλου ολοι αξιζουν μια δευτερη ευκαιρια. Απλως μαλλον θα επικεντρωθω στα ορεκτικα, που παρουσιαζουν πολυ μεγαλυτερο ενδιαφερον. Και ενα ειναι σιγουρο: θα ειναι Τριτη.

30 Σεπ 2016

Κυριακή μεσημέρι, ίσως από τα λίγα εστιατόρια που είχαν διαθέσιμα τραπέζια χωρίς κράτηση. Ευγενικό αλλά κακό σέρβις και από άποψη απειρίας των σερβιτόρων και από άποψη της ροής της κουζίνας. Το φαγητό απαράδεκτο. Ροσμπίφ με σως αγριοράπανου εντελώς άνοστο. Ποικιλία πιττάκια (κοτόπουλο, μοσχάρι, τυρί) αδιάφορο, σπαράγγια με τσορίσο σχετικά καλό.
Από κρέατα πήραμε 2 διαφράγματα που ήταν και τα 2 πολύ καλά και ψημένα όπως είχαμε ζητήσει και 2 πικάνιες. Αυτές ήταν απαράδεκτές.

Έφτασαν στο τραπέζι εντελώς κρύες, το κρέας δεν ήταν ομοιόμορφα κομμένο οπότε αλλού ήταν σωστά ψημένο και αλλού όχι και στα πιο χοντρά σημεία ήταν πάρα πολύ σκληρό. Τους το είπαμε και μας ζήτησαν συγγνώμη.

Τέλος ζητήσαμε καφέ αλλά μας είπαν ότι ο καφές είναι από μηχανή με κάψουλες (!!!! ) και είχε μείνει μόνο decaf. Φυσικά δεν παραγγείλαμε.
Ο χώρος τίποτα το ιδιαίτερο απλά είναι πολύ κεντρικό μαγαζί. Νομίζω ότι είναι προτιμότερο να φας στο διπλανό Friday’s αν είσαι εκεί. Διαφορετικά υπάρχουν πολλές καλύτερες λύσεις για κρέας και σε πολύ καλύτερες τιμές.

13 Νοε 2016

Εχθές το βράδυ αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το εν λόγω εστιατόριο στη Κηφισιά εν όψη εορτής! Δύο άτομα, είχαμε κάνει κράτηση και μπαίνοντας μέσα η κοπέλα με χαμόγελο μας υποδέχτηκε και μας πήγε στο τραπέζι μας.
Άμεσα ήρθε ο νεαρός σερβιτόρος όπου μας έβαλε νερό και έφερε και τα dips με ψωμάκι για αρχή.
Μετά από λίγο ήρθε ο άλλος σερβιτόρος που παίρνει τις παραγγελίες και μας έδωσε του καταλόγους! Μας πρότεινε αλλά και μας εξήγησε τι είναι το κάθε πιάτο.
Ορεκτικό πήραμε μοσχαρίσια μάγουλα και σαλάτα Bacoa και 2 κυρίως πιάτα και ροζέ κρασάκι!
Φοβερό σέρβις, υπέροχα τα φαγητά και οι μερίδες και όλοι με χαμόγελο!
Καλό κλίμα και εμπνέει μαγαζί που γνωρίζει τη δουλειά!
Σύνολο 86€ για 2 άτομα. Καλές μεγάλες μερίδες.
Για εστιατόριο στη Κηφισιά, με τόση καλή ποιότητα, μοναδικότητα και σέρβις είναι μια καλή τιμή. αν κάποιος θέλει κάτι οικονομικότερο απλά να μη πάει μιας και οι μερίδες ξεκινάνε απο 23€ το πιάτο!
Θα ξαναπάμε σίγουρα!

24 Σεπ 2016

Ειχα διαβασει καποιες κριτικές ηδη και ως λατρης του κρεατος το ειχα στα υπ'οψιν. Μολις ειδαι οτι μεσω του e-table ειχε 40% εκπτωση δεν χρειάστηκε πολυ σκεψη, τηλεφώνησα σε ενα φιλικο ζευγαρι και φύγαμε!
Χωρος:
Τιποτα το ιδιαιτερο αλλα αξιοπρεπε
Service:
Τα παιδια του service ειναι προθυμα αλλα ειναι προφανες οτι δεν την ξερουν τη δουλεια. Καμια γνωση πανω στις κοπες του κρεατος η την λιστα κρασιων. Η σαλάτα ηρθε μετα τα κυρίως!
Γευση:
Πηραμε κυριως πικανια γιατι οι πιο premium κοπες-ρατσες μου φανηκαν λιγο επιφοβες... Ηταν καλα ψημενες αλλα μην φανταστειτε τιποτα να κοψεις φλεβα, το κρεας ηταν μετριας ποιοτητας. Ο σολωμος της γυναικας μου ηρθε αψητος παροτι τον ζητησαμε καλα ψημενο και μαλιστα στο κεντρο ηταν σαν να μην ειχε ξεπαγωσει ακομα. Εμεινε νηστική...
Value for Money:
Χωρις την εκπτωση 40% δεν ξαναπάω με την καμια, με την έκπτωση ομως μπορείς να πιεις ενα πολυ ωραιο Pinot noir απο το κτημα δυο φιλοι στα 13,8 και να τσιμπολογησεις κατι χωρις απαιτήσεις. Ειναι πάντως εμφανες οτι το μαγαζι δεν εχει καμια γνώση γυρω απο το κρεας και απλα προσπαθεί να αντιγράψει...