BACOA

Meat Restaurants

Kολοκοτρώνη 37, Κηφισιά [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

Meat Restaurants - Κηφισιά, Αθήνα

Κανονίζοντας με έναν φίλο από τον στρατό να βγούμε έξω μιας και δεν βρισκόμαστε αρκετά συχνά, αρχίζω να ψάχνω μέρος να πάμε. Μένουμε σε πολύ κοντινή απόσταση και βαριέται να μετακινηθούμε μακριά. Κάτι σε Bibere ή Sud ήθελε, άντε και το Φαγοποτείον του Θωμά που έχει ξετρελαθεί (στην Αγιά Σοφιά). Κοιτάζω το e-table έχοντας στο μυαλό μου πως οι περισσότερες επιλογές, δεν είναι ακριβώς και θελκτικές. Βασικά το λέω λάθος. Είναι άγνωστα τα περισσότερα μαγαζιά, μιας και δεν υπάρχουν αρκετές κριτικές στο σάιτ μας. Πριν προλάβω να διαβάσω, σκάει η έκπληξη.

Για την Πέμπτη το βράδυ 9/6/2016 υπήρχε έκπτωση 40% επί του λογαριασμού. Βλέπω πως είναι νέο αργεντίνικο μαγαζί και με πλήρως ενημερωμένο κατάλογο στο ίντερνετ ώστε και να σου ανοίξει η όρεξη, αλλά και για να υπολογίσεις το εύρος του λογαριασμού. Μια λεπτομέρεια όμως έκανε τη διαφορά. Βρισκόταν στην Κηφισιά.

"Ρε πας καλά;Που να τρέχουμε στην άλλη άκρη της Αθήνας;"

"Εγώ θα σε πάω, εγώ θα σε φέρω. Μη μου ανησυχείς. "

Ευτυχώς τον έψησα λέγοντας του τι θα ακολουθήσει. Βλέποντας πικάνια, λέω να μια καλή ευκαιρία για δοκιμή. Να συγκρίνουμε στο άμεσο μέλλον και τη διαφορά με το Base Grill.

Φτάνουμε στο μαγαζί, σημειώστε ότι είναι κοντά στο Mezzaluna, Friday's και αν θυμάμαι καλά στο ξενοδοχείο Theoxenia. Δεν περπατήσαμε πιο πάνω από το μαγαζί, νομίζω όμως πως βρίσκεται εκεί η κεντρική πλατεία, με τη μεγάλη εκκλησία. Παρκάραμε σε κοντινή απόσταση και το λίγο περπάτημα που κάναμε δεν μας κακόπεσε. Δυστυχώς, εκεί πάνω είναι ένας άλλος κόσμος, σαφώς πιο χαλαρός και άνετος για να κυκλοφορήσεις αλλά ίσως και πιο κυριλέ από όσο πρέπει.

Μπαίνοντας στο μαγαζί, μας υποδέχεται μια όμορφη κοπέλα και αφού της λέμε την κράτηση μας τοποθετεί στο τραπέζι μας. Εμείς βρεθήκαμε στον εξωτερικό χώρο, στην είσοδο του μαγαζιού. Ωραίες δερμάτινες καφέ καρέκλες, αναπαυτικές. Καθαρά τραπέζια και χαλαρή ατμόσφαιρα, βοήθησαν να πούμε τα νέα μας που ομολογουμένως ήταν πολλά. Δεν ξέρω τι θα συμπεράνετε από τις φωτογραφίες στο διαδίκτυο, όμως ο χώρος δεν είναι τόσο μεγάλος όσο φανταζόμουν. Τζαμαρίες περιβάλλουν τον χώρο, υπάρχει μια μπάρα για να καθίσεις αν επιθυμείς να πιείς το ποτό σου. Μου άρεσε η φωτισμένη κάβα με τα κρασιά σε κοινή θέα, όμως από την άλλη θα μπορούσαν να έχουν κρύψει το ένα κιβώτιο με τα μπουκαλάκια νερού που ήταν στο πάτωμα, σε εμφανή θέα.

Οι τουαλέτες στο υπόγειο, καθαρές χωρίς κάτι άξιο αναφοράς. Εσωτερικά υπάρχει ο χώρος όπου ετοιμάζονται τα κρέατα, ενώ και στο υπόγειο περνώντας είδα πως και εκεί γινόταν κάποια προετοιμασία φαγητού. Στην προκειμένη είδα κάτι σαλάτες να ετοιμάζονται. Το 3 στον χώρο λοιπόν είναι "σπασμένο" με το 2 στην ποιότητα φαγητού.

Η εξυπηρέτηση από νεαρά παιδιά, ευγενέστατα και χαμογελαστά. Απολύτως επαγγελματικό δεν λες το σέρβις, ακούστηκε 3 φορές ήχος από πτώση πιάτων ή ποτηριών. Bέβαια εμάς δεν μας ενόχλησε, υποθέτω ούτε τους υπόλοιπους θαμώνες. Εντύπωση μου έκανε πως για τέτοιου ύφους μαγαζί μας κέρασαν ένα σφηνάκι από κάποιο κοκτέιλ τους. Η έκπτωση έγινε κανονικά, χωρίς προβλήματα.

Ο κατάλογος είναι με αρκετές επιλογές, αρκετά θελκτικές, με αναφορές και στη βραζιλιάνικη κουζίνα. Αν 2-3 μέρες δεν έχετε φάει απολύτως τίποτα, δοκιμάστε το Rodizio “el Gaucho” στα 45 ευρώ, all you can eat. Yπάρχουν επίσης επιλογές όπως ολόκληρο φιλέτο Black angus στα 75 ευρώ (750 γραμμάρια), Bife Ancho Porter house steak (750gr) στα 72 ευρώ, με τηγανιτές πατάτες, αρωματικό βούτυρο και σως quasacaca αλλά και kobe beef steak με επιλογή από 3 sides στα 85 ευρώ.

Εμείς,2 άτομα παραγγείλαμε:

- Στην απόδειξη αναφέρεται σαν ψωμί στα 3.80 ευρώ, πιθανότατα ένα πιάτο που μας ήρθε χωρίς να ζητήσουμε. Ήταν παναρισμένα πιτάκια από καλαμποκάλευρο, γεμιστά με πατάτα αν κατάλαβα καλά. Νοστιμότατα, μαζί με 2 ψωμάκια και σως απο φιλαδέλφεια και κάποιο ψιλοκομμένο αλλαντικό.

- Provoleta, παραδοσιακό Αργεντίνικο σαγανάκι στα 5.5 ευρώ. Καυτό και μαστιχωτό. Ωραίο το παιχνίδισμα στο στόμα όσο ήταν ζεστό. Αξιοπρεπέστατο.

- Mejillas melosas, σιγομαγειρεμένα μοσχαρίσια μάγουλα σε σάλτσα κρεμμυδιών, στα 6.5 ευρώ. Οπτικά σαν μικρό πυργάκι από φιλετάκια μάγουλων μαζί με τσιπσάκια πίτας. Ρώτησαν αν τα κρεμμύδια ήταν καραμελωμένα, η απάντηση ήταν όχι. Οκ, δεν πτοηθήκαμε, δεν ήταν άσχημα ούτε σε γεύση ούτε σε οσμή όμως... το κρέας δεν μου άρεσε καθόλου. Αν και σιγομαγειρεμένα, ήταν πολύ σκληρά και δεν μπορούσα να τα μασήσω με άνεση, σαν τσίχλα ένα πράγμα. Περίμενα κάτι πιο ανάλαφρο.

- Punta de Solono, δηλαδή πικάνια σούβλας 300 γραμμαρίων με τηγανιτές πατάτες και σως chimichuri στα 21 ευρώ. Για την παρουσίαση της μας έφεραν έναν πάγκο κοπής κρεάτων και την τεμάχισαν μπροστά μας. Νόστιμη μεν, έπαιρνε λίγο ψήσιμο ακόμα για να γίνει πιο ζουμερή. Χωρίς να το παίζω ειδικός, νομίζω πως θα έπρεπε να υπάρχουν κάποια αλάτια και όχι μετά από κάποια λεπτά να μας προσφέρουν μόνο μύλο πιπεριού. Οι πατάτες χρυσαφένιες, ότι πρέπει για συνοδευτικό, όπως και η μια μπουκιά από καλαμπόκι.

- Ojo de Bife, δηλαδή Rib eye steak (330gr) στα 29 ευρώ. Συνοδευόταν από ψητή πατάτα, σωταρισμένα βασιλομανίταρα και σπιτική σάλτσα πιπεριάς. Όπου βασιλομανίταρα βάλτε ένα Χ. Ούτε για δείγμα δεν υπήρχαν. Η πατάτα σε χοντρά κομμάτια. Νομίζω πως σαν μερίδα, για τα χρήματα του ήταν αρκετά τσιμπημένη. Νόστιμο και ζουμερό πάντως. Αλλά όχι πολύ χορταστικό.

- Νερό σε μπουκάλι στα 2 ευρώ, έρχεται με το που καθίσεις. Στο τέλος ανοίχτηκε και δεύτερο που μάλλον ξέχασαν να το χρεώσουν.

- 2 μπύρες βαρελίσιες Fischer στα 9 ευρώ,400 μλ έκαστη, δροσιστικές.

- Flan Caramel Custard στα 4.5 ευρώ. Όπως μας είπε η σερβιτόρα, επρόκειτο για μια πιο πικάντικη εκδοχή της κρέμας καραμελέ. Λογικά σας έχω αναφέρει την τρέλα μου για τα γλυκά. Ε, εδώ δεν ένιωσα τίποτα. Η καραμέλα ήταν πιο πικρή αλλά από εκεί και πέρα ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ. Ένα άγευστο και λαστιχένιο γλυκό σε όψη κρέμας καραμελέ, με μια υποψία καρύδας. Τι να πω, ίσως είμαι βλαχαδερό και προτιμώ τα γαλακτομπούρεκα (χοχοχο).

- 2 μπάλες παγωτό στα 3.8 ευρώ. Εδώ τους βγάζω το καπέλο. Μια μπάλα με γεύση σπιρουλίνα και μια με γεύση μάνγκο. Δροσιστικότατο και πολύ γευστικό, ότι πρέπει για να σου αλλάξει τη γεύση μετά την κρεατοφαγία.

Σύνολο στα 50.82 ευρώ με την έκπτωση, γλιτώσαμε 33.88 ευρώ.

Συμπερασματικά μπορώ να πω:

Η εμπειρία μας ήταν μια χαρά αν υπολογίσουμε την τελική χρέωση. Υπάρχουν αρκετές επιλογές για να ικανοποιηθείτε από τα κρεατικά. Ζυμαρικά και ριζότα δεν θα βρείτε, μόνο ένα μπέργκερ. Είδαμε και 3-4 γνωστούς έλληνες, λέγε με Ζωζώ Σαπουντζάκη, που καθόντουσαν με τις ώρες και συζητούσαν. Ξέχασα να σας πω πως υπάρχουν πολλές οινικές επιλογές για όλα τα γούστα, με αρχική τιμή στα 4 ευρώ το ποτήρι και από 15 ευρώ η φιάλη.

Το κλου της βραδιάς ήταν πάντως πως με κάποια μεγαλούτσικα κενά που δημιουργήθηκαν από τα ορεκτικά προς τα κυρίως πιάτα, είχαμε αρκετή ώρα να συζητήσουμε τα δικά μας. Και η ατάκα του φίλου προς την κοπέλα του (έχουν σχέση αρκετών χρόνων)....

"Αν θες έλα εσύ να μου κάνεις πρόταση γάμου και θα το σκεφτώ, εγώ δεν μπορώ να πιέζομαι"....

Μακάρι να είμασταν όλοι τόσο "αναίσθητοι" φίλε Τσακ, όπως εσύ! Σε παραδέχομαι!

Αυγ

Ανηκω στην κατηγορια ανθρωπων που θεωρουν την κοστολογηση κομματιου κρεατος στα 76€ αποτυχημενο βρετανικο χιουμορ. Σιγα χρυσε μου, πτεροδακτυλο σερβιρεις? Οπως και αν το ονομασεις, κιλοτο μοσχαριου φερνεις στο πιατο. Εκτος και αν το εν λογω μοσχαρι το κοιμιζες στο κρεβατι σου για ενα 6μηνο, το ταιζες φουα γκρα και το ποτιζες ντομ περινιον στην τελευταια κουπα της Μπαρτσελονα, δεν εχεις καμια δικαιολογια να το χρεωνεις περισσοτερο απο το λογαριασμο μου της ΔΕΗ. Νισαφι πια με τα υπερκοστολογημενα, μοδατα κρεατα που λογω κοπης πετσοκοβουν την τσεπη μας. Δεν ξερω για σας, παντως εγω δεν θα παρω. Ε, μα πια!

Αργεντινικη κουζινα διαβασα, 40% εκπτωση καθε Τριτη διαβασα (να μου ζησεις Vagelis) Kεφαλαρι διαβασα, κοντογειτονια δηλαδη, ε δε θελει και πολυ. Κρατηση μεσω e-table για τις 6 το απογεμα και βουρ για πλατεια.

Ξεκινησαμε ασχημα, καθοτι η γαιδουρα της οποιας το παραληρημα εχετε την ατυχια να διαβαζετε, αργησε μια ολοκληρη ωρα. Φτανω, λοιπον, συναμενη κουναμενη μια ωρα μετα και βρισκω τη φιλη μου να με περιμενει σε ενα μεγαλο τραπεζι ροτοντα, με ιωβεια υπομονη, αγκαλια με ενα μπουκαλι εμφιαλωμενο νερο και ενα ποτηρι λευκο κρασι. Χαρα στο κουραγιο της - αν και προς υπερασπιση μου, την ευθυνη για την καθυστερηση μου φερει σε μεγαλο βαθμο η τροχαια Αττικης.

Το Bacoa στεγαζεται στο πρωην Πρυτανειον, μεσοτοιχια με το Friday's. To μαγαζι αποτελειται απο εναν μεγαλο ανοιχτο χωρο με αραια τοποθετημενα τραπεζια, ενα μπαρ για ποτο, ενω στον εσωτερικο χωρο βλεπεις στην ανοιχτη κουζινα εναν πολυ κεφατο μαγειρα να γαρνιρει τα πιατα του απο μικρα γλαστρακια πανω στον παγκο. Κατα τα αλλα πατωμα σκακιερα κοκκινο μαυρο, λιτες γραμμες, φουλ του μαυρου, βιομηχανικο στυλ και ανυπαρκτη διακοσμηση. Οι τουαλετες στον κατω χωρο καθαρες, αλλα και τις 2 φορες που τις επισκεφθηκα, με διαφορα 2 ωρων, δεν ειχε χαρτι ουτε για δειγμα.

Η εξυπηρετηση γινεται απο αποκλειστικα αρρενες σερβιτορους πριν τα πρωτα αντα ηλικιακα, οι οποιοι ηταν μεν ευγενικοι αλλα ως εκει. Το κυριως πιατο προσγειωθηκε μπροστα μας χωρις λεξη επεξηγησης, μας αφησαν να λυσσαξουμε ωσπου να ανανεωσουν το νερο, ενω δεν ενημερωθηκαμε εξαρχης για την ελλειψη ενος ορεκτικου του καταλογου, το μονο στο οποιο συμπτωματικα συμφωνουσαμε και οι δυο οτι θελαμε. Απο την αλλη οταν μετα το τελος του εμφιαλωμενου ζητησα νερο βρυσης δεν αντιμετωπισαμε κανενα προβλημα στην αμεση εκτελεση του αιτηματος μου, τα πιατα ηρθαν σε καλες χρονικες αποστασεις και καποιο μειζον προβλημα δεν υπηρξε.

Μονη μου ενσταση η καπως γραφικη εικονα ενος κυριου με ενα πουρο σα φουγαρο που σιγουρα καποτε ανηκε σε ποταμοπλοιο, ο οποιος περιφεροταν στο χωρο με υφος και τουπε και εποπτευε καθισμενος στο μπαρ. Ιδιοκτητης, υπευθυνος, δε γνωριζω, πελατες δεν πλησιασε, αλλα η καπνα δεν με ενθουσιασε.

Στα του φαγητου, για αρχη μας ηρθε το κουβερ σε ενα μεταλλικο δισκακι, οπου καθονταν 2 πατατοκροκετες ωραια τηγανισμενες αλλα τελειως αναλατες, ενα μικρουλι λευκο σουσαμενιο ψωμακι και ενα ισης μισης μπουκιας μαυρο πολυσπορο, τα κλασσικα φρεσκοαποψυγμενα, οκ, ενω το ντιπ που ηρθε μαζι, με βαση τη μαγιονεζα, μαλλον αδιαφορο. Με κοστος στα 3.60, μια απορια στην προκαλει για το τι ποσοτητα φερνουν για ενα ατομο. Ενα κριτσινι?

Σαλατα insalate Cesar (10€) με πρασινα λαχανικα, αβοκαντο, ντοματινια, μπεικον και λωριδες τηγανιτης τορτιγιας, με το γνωστο ντρεσινγκ. Παρα πολυ ωραια παρουσιαση με ρη σως να στεφανωνει ομορφα τη σαλατα, με το φρεσκοτριμμενο πιπερι και σωστη αναλογια στερεου και υγρου στοιχειου. Τα λαχανικα φρεσκα και τραγανα και η σως πεντανοστιμη. Τη θελαμε λιγο περισσοτερη για την τιμη της, οριακα εφτανε για 2 ατομα.

Τrilogia de papas (7.50€) Ελληνιστι τριλογια πατατας. Αριστοτεχνικη παρουσιαση σε μαυρο πλατυ παραλληλογραμμο πιατο. Στη μια μερια βραστες βαρκουλες μπλε περουβιανης πατατας πανω σε κρεμα απο κατσικισιο τυρι. Οι πατατες του Περου, αν και μωβ, μοιαζουν γευστικα με τις δικες μας, δεν εχουν καποια διαφορα. Ολη η γευση ηταν στο τυρι απο κατω.

Αντιδιαμετρικα τηγανιτες Cassava πανω σε chipotle sauce, κατι σαν πικαντικη ροζ μαγιονεζα με πιπερια. Οι κασσαβα δεν ειναι ποικιλια πατατας, ειναι αμυλωδης ριζα που φερνει σε πατατα οπτικα αλλα οχι γευστικα. Ηταν πολυ τραγανες και μας αρεσαν. Την τριλογια συμπληρωνουν δυο φουντακια πουρε γλυκοπατατας με τριμμενο προβολονε. Ο πουρες πηγμενος στην καπνιστη παπρικα, παλι την κατασταση σωζει το τυρι και μονο. Συνολικα ηταν ενα καλο ορεκτικο, αλλα ειναι σαφες οτι η εικονα υπερτερει της γευσης.

Rodizio. Ενα ακομα πιατο υπερπαραγωγη με σκουφατη παρουσιαση. Μια ξυλινη βαση με ενσατωμενο ενα πλατυ φλατ μαντεμενιο σκευος, πανω στο οποιο παρατασσονται ενα σωρο ψιλιλογια. Ενα μπολακι με ψιλη τηγανιτη πατατα, 4 κομματατακια πιτας τορτιγια, μιση ψητη ντοματα που κρυβει ωραια καραμελωμενα κρεμμυδια και ενα βαζακι με ενα ντιπ με λαδι και κολιανδρο. Στο κεντρο του πιατου ο σερβιτορος αδειασε μια σουβλα με πεντε μικρουτσικα κομματακια κρεατος. Μια στεγνη κρεατενια μπουκια λουκανικο, ενα στεγνο αναλατο κομματακι κοτοπουλο, τυφλα να χει το μενου του ΚΑΤ, ενα αρνισιο παϊδακι με δυσαρεστη μυρωδια αρνιλας, και 2 κομματακια χοιρινο, ενα με σως και ενα ανευ, μετρια και αδιαφορα.

Οταν σε ενα πιατο κοστους 17€ τα συνοδευτικα- μινιατουρες ξεπερνουν σε γευση το ιδιο το κυριως, κατι εχει παει πραγματικα λαθος. Εκτος απο το οτι τα κοκκαλα στα κομματια κρεατος ηταν περισσοτερα απο το ιδιο το τσιτσι που ειχαν πανω, δεν ειχε γινει η παραμικρη προσπαθεια στο ψησιμο, τα μυρωδικα ή την επιλογη καλυτερης ποιοτητας.

Και παμε στο κοστος. Πραγματι το δελεαρ ειναι μεγαλο με 40% εκπτωση και ετσι δεν αισθανθηκα οτι με ληστεψαν. Εμεις δωσαμε μολις 23.16€ που για την εμπειρια ηταν αψογα. Αλλα αν ειχαμε δωσει τα 40€ της αρχικης τιμης, αποτελεσμα συντηρητικης παραγγελιας ενος μονο κυριως εκ των φθηνοτερων, δεν θα ειχα σιγουρα την ιδια γνωμη. Στον καταλογο φιγουραρουν κρεατα κοστους 40, 50 και ναι, 76€. Συνελθετε λεω εγω.

Ειμαι αυστηρη? Δεν ξερω. Θα ξαναπαω για να καταληξω, εξαλλου ολοι αξιζουν μια δευτερη ευκαιρια. Απλως μαλλον θα επικεντρωθω στα ορεκτικα, που παρουσιαζουν πολυ μεγαλυτερο ενδιαφερον. Και ενα ειναι σιγουρο: θα ειναι Τριτη.

Meat Restaurants - Κηφισιά, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι, ίσως από τα λίγα εστιατόρια που είχαν διαθέσιμα τραπέζια χωρίς κράτηση. Ευγενικό αλλά κακό σέρβις και από άποψη απειρίας των σερβιτόρων και από άποψη της ροής της κουζίνας. Το φαγητό απαράδεκτο. Ροσμπίφ με σως αγριοράπανου εντελώς άνοστο. Ποικιλία πιττάκια (κοτόπουλο, μοσχάρι, τυρί) αδιάφορο, σπαράγγια με τσορίσο σχετικά καλό.
Από κρέατα πήραμε 2 διαφράγματα που ήταν και τα 2 πολύ καλά και ψημένα όπως είχαμε ζητήσει και 2 πικάνιες. Αυτές ήταν απαράδεκτές.

Έφτασαν στο τραπέζι εντελώς κρύες, το κρέας δεν ήταν ομοιόμορφα κομμένο οπότε αλλού ήταν σωστά ψημένο και αλλού όχι και στα πιο χοντρά σημεία ήταν πάρα πολύ σκληρό. Τους το είπαμε και μας ζήτησαν συγγνώμη.

Τέλος ζητήσαμε καφέ αλλά μας είπαν ότι ο καφές είναι από μηχανή με κάψουλες (!!!! ) και είχε μείνει μόνο decaf. Φυσικά δεν παραγγείλαμε.
Ο χώρος τίποτα το ιδιαίτερο απλά είναι πολύ κεντρικό μαγαζί. Νομίζω ότι είναι προτιμότερο να φας στο διπλανό Friday’s αν είσαι εκεί. Διαφορετικά υπάρχουν πολλές καλύτερες λύσεις για κρέας και σε πολύ καλύτερες τιμές.

Meat Restaurants - Κηφισιά, Αθήνα

Επισκέφθηκα το μαγαζί αυτο στις 10 Φεβρουαριου 2016 το βράδυ, με τη σύντροφό μου. Ο λόγος που γράφω αυτή την κριτική είναι ότι απλά μας "έπιασαν κορόιδα" σερβίροντας για Κόμπε ενα κρέας το οποίο δεν ήταν καν Wagyu.... αντε να ήταν black angus με το ζορι.

Πριν παραγείλω ρώτησα επισταμένως "είναι όντως Κόμπε? Απο πού το παίρνετε?" Περιμένωντας να ακούσω "απο τον Δρακούλη! " (τον μοναδικό προμηθευτή Kobe beef στην Ελλάδα). Το γκαρσον επέστρεψε λέγοντας οτι δεν βρίσκει τον υπεύθυνο αλλα απο όσο ξέρει είναι ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΟΜΠΕ και ναι μαλλον απο αυτον τον κυριο που μου είπατε το περνουν (για τέτοια σιγουριλα μιλάμε)!!!!

Οταν ήρθε στο τραπέζι, οσο αυτο ήταν Κομπε αλλο τοσο εγω ειμαι Σουηδός γιογκι μαστερ με 2 νταν στο καρατε..... Πληρης απουσια ενδομυικου λίπους, αλλο χρώμα, αλλη γευση.... (και πιστέψτε με έχω φάει στη ζωη μου καμμια 10ρια φορες Kobe στα ταξίδια μου Ιαπωνια, Χονγκ Κονγκ, Σανγκαη, Πεκίνο, Νεα Υορκη, απο τελείως ωμό έως μέτρια προς ωμό). Οταν στο τελος ρωτηθήκαμε πως ήταν το φαγητό εξήγησα στο σερβιτόρο γιατί αυτό που μας σέρβιρε ΔΕΝ ηταν Κομπε, αυτος απάντησε οτι θα το μεταφέρει στον υπεύθυνο (πούν'τος??), και μετα η απολυτη σιωπη.........

Παραγείλαμε επισης μια Πικανια κι ενα Διαφραγμα. Καλο ψησιμο αλλα μέτριας ποιοτητας σαν υφη και γευση και τα 2. Επίσης μπαινοντας ζητησαμε non smoking section, μας απαντησε το κοριτσι στην υποδοχη οτι δεν καπνιζει κανεις στο μαγαζι, και μετα απο 1 λεπτο ακριβως αφου καθήσαμε, αναπνεαμε το πουρο του μαγαζατορα (νάτος ο υπεύθυνος!! ) που καθοταν στα 7 μετρα απο μας..... Η γελοιότητα, ο τυχοδιωκτισμός και ο ερασιτεχνισμος σε όλο τους το μεγαλείο! ΠΟΤΕ ξανα λοιπον...

Αυτού του είδους τα δηθενάδικα πρέπει να κλείσουν ΧΤΕΣ!
Χίλιες φορές στα τίμια Kρητικό, Base Grill, Kιβωτό, άντε και στο τσιμπημένο Vezene (ίδια λεφτά θα πληρώναμε εν τέλει... )

Meat Restaurants - Κηφισιά, Αθήνα

Εχθές το βράδυ αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το εν λόγω εστιατόριο στη Κηφισιά εν όψη εορτής! Δύο άτομα, είχαμε κάνει κράτηση και μπαίνοντας μέσα η κοπέλα με χαμόγελο μας υποδέχτηκε και μας πήγε στο τραπέζι μας.
Άμεσα ήρθε ο νεαρός σερβιτόρος όπου μας έβαλε νερό και έφερε και τα dips με ψωμάκι για αρχή.
Μετά από λίγο ήρθε ο άλλος σερβιτόρος που παίρνει τις παραγγελίες και μας έδωσε του καταλόγους! Μας πρότεινε αλλά και μας εξήγησε τι είναι το κάθε πιάτο.
Ορεκτικό πήραμε μοσχαρίσια μάγουλα και σαλάτα Bacoa και 2 κυρίως πιάτα και ροζέ κρασάκι!
Φοβερό σέρβις, υπέροχα τα φαγητά και οι μερίδες και όλοι με χαμόγελο!
Καλό κλίμα και εμπνέει μαγαζί που γνωρίζει τη δουλειά!
Σύνολο 86€ για 2 άτομα. Καλές μεγάλες μερίδες.
Για εστιατόριο στη Κηφισιά, με τόση καλή ποιότητα, μοναδικότητα και σέρβις είναι μια καλή τιμή. αν κάποιος θέλει κάτι οικονομικότερο απλά να μη πάει μιας και οι μερίδες ξεκινάνε απο 23€ το πιάτο!
Θα ξαναπάμε σίγουρα!

Meat Restaurants - Κηφισιά, Αθήνα

Ειχα διαβασει καποιες κριτικές ηδη και ως λατρης του κρεατος το ειχα στα υπ'οψιν. Μολις ειδαι οτι μεσω του e-table ειχε 40% εκπτωση δεν χρειάστηκε πολυ σκεψη, τηλεφώνησα σε ενα φιλικο ζευγαρι και φύγαμε!
Χωρος:
Τιποτα το ιδιαιτερο αλλα αξιοπρεπε
Service:
Τα παιδια του service ειναι προθυμα αλλα ειναι προφανες οτι δεν την ξερουν τη δουλεια. Καμια γνωση πανω στις κοπες του κρεατος η την λιστα κρασιων. Η σαλάτα ηρθε μετα τα κυρίως!
Γευση:
Πηραμε κυριως πικανια γιατι οι πιο premium κοπες-ρατσες μου φανηκαν λιγο επιφοβες... Ηταν καλα ψημενες αλλα μην φανταστειτε τιποτα να κοψεις φλεβα, το κρεας ηταν μετριας ποιοτητας. Ο σολωμος της γυναικας μου ηρθε αψητος παροτι τον ζητησαμε καλα ψημενο και μαλιστα στο κεντρο ηταν σαν να μην ειχε ξεπαγωσει ακομα. Εμεινε νηστική...
Value for Money:
Χωρις την εκπτωση 40% δεν ξαναπάω με την καμια, με την έκπτωση ομως μπορείς να πιεις ενα πολυ ωραιο Pinot noir απο το κτημα δυο φιλοι στα 13,8 και να τσιμπολογησεις κατι χωρις απαιτήσεις. Ειναι πάντως εμφανες οτι το μαγαζι δεν εχει καμια γνώση γυρω απο το κρεας και απλα προσπαθεί να αντιγράψει...