ON GRILL

Σουβλάκι & Σχάρα

Πλατεία Ευτέρπης 3, Μαρούσι [Χάρτης]

Ψητοπωλείο - σχάρα.
Καθημερινά 10:00 π.μ. με 01:00 μ.μ.

Σουβλάκι & Σχάρα - Μαρούσι, Αθήνα

Χαιρετώ ξανά την εκλεκτή ομήγυρη. Η σημερινή μου κριτική αφορά στο On Grill, που είναι μια νέα σχετικά άφιξη στο Μαρούσι, στο σταθμό του ηλεκτρικού, δίπλα σε άλλο πολύ γνωστό και πολύ επιτυχημένο ψητοπωλείο.

Άνοιξε πριν τα Χριστούγεννα, αν θυμάμαι καλά, σε μια περιοχή - γειτονιά που βρίθει ψητοπωλείων, άλλα εκ των οποίων δεν έχουν πια λόγω ύπαρξης, κατά τη γνώμη μου, και άλλα τα οποία είναι πάντοτε γεμάτα λόγω της σταθερής τους ποιότητας, καθαριότητας και τιμής.

Έχω καθήσει 3 φορές στο On Grill και έχω γευματίσει, επίσης έχω παραγγείλει και delivery στο σπίτι μιας και μένω αρκετά κοντά, οπότε οι εντυπώσεις που θα σας μεταφέρω είναι συνολικές από όλη την εμπειρία μου έως τώρα.

Καταρχάς, ο χώρος είναι ένα από τα μεγάλα του ατού - το άλλο ατού είναι το φαγητό, που για κατηγορία ψητοπωλείου ( δεν θα το αποκαλέσω σουβλατζίδικο γιατί δεν του ταιριάζει ) είναι πάρα πολύ καλό.

Η είσοδος μάλλον δεν γεμίζει το μάτι με την πρώτη, αλλά άπαξ και την διαβείς, βρίσκεσαι σε έναν πολύ ευχάριστο, πρωτότυπο και όμορφο χώρο που θα μπορούσε να ήταν άλλη κατηγορία μαγαζιού. Η πρώτη του αίθουσα είναι μακρόστενη, με μπάρα και ψηλά σταντ - καρέκλες στα αριστερά και τραπεζοκαθίσματα στη δεξιά πλευρά. Η επόμενη αίθουσα είναι πιο ευρύχωρη με μεγαλύτερα τραπέζια, και τέλος υπάρχει μια ακόμη μεγαλύτερη αίθουσα, στην οποία φθάνεις κατεβαίνοντας 2 σκαλοπάτια και βρίσκεσαι σε κάτι που μοιάζει με αίθριο. Είναι ένα μεγάλο μαγαζί, που δεν του φαίνεται εξωτερικά.

Κόκκινο, μαύρο και γκρι είναι τα χρώματα που επιτυχώς επέλεξε ο διακοσμητής και το λέω αυτό γιατί σε συνδυασμό με τα ραφάκια που έχουν τοποθετηθεί στους τοίχους και φιλοξενούν διάφορα διακοσμητικά και γλαστράκια, τις ταπετσαρίες αμερικάνικης αισθητικής αλλά και τα μοντέρνα φωτιστικά οροφής, θεωρώ ότι είναι σίγουρα δουλειά διακοσμητή και όχι μια πρόχειρη κατασκευή τυποποιημένη και αποστειρωμένη, σε λευκό χρώμα που να σε πιάνει πονοκέφαλος, όπως έχω συναντήσει σε πάμπολλα νεοσουβλατζίδικα ( ωπ είπα και την απαγορευμένη λέξη ) μέχρι τώρα.

Υπάρχει καθαριότητα παντού, κάτι που για μένα είναι κρίσιμο, για το αν θα καθήσω να φάω χωρίς να το μετανιώσω μετά, και αν πρέπει να βρώ ένα αρνητικό, είναι αυτό του καπνίσματος και της ελαστικής αντιμετώπισης της ιδιοκτησίας προς τους χαρμάνηδες που θέλουν να τρώνε και να καπνίζουν ταυτόχρονα - αυτό ποτέ δεν θα μπορέσω να το καταλάβω. Οπότε εδώ θα του στερήσω τη μία ντοματούλα, επειδή θα ήθελα να είναι σαφέστερα οριοθετημένοι οι χώροι του ως προς το καπνίζειν.

Το μενού τους στην αρχή ξεκίνησε με τα βασικά και τώρα έχει εμπλουτιστεί πολύ, καθώς παρατηρώ το νέο τους κατάλογο. Επίσης έχω να τονίσω το πολύ θετικό ότι οι τιμές delivery είναι ίδιες με το να καθήσεις να φας στον υπέροχο χώρο τους ( αυτό το ξαναείπα έ ; είναι επειδή μου αρέσει πάρα πολύ ). Άλλη πονεμένη ιστορία κι αυτή, οι τιμές να αλλάζουν προς τα πάνω όταν κάτσεις σε ένα μαγαζί, ενώ στις παραγγελίες στο σπίτι είναι πιο χαμηλά και συχνά ξεχνούν εντέχνως να φέρουν και την απόδειξη, σίγουρα το έχετε ζήσει. Εδώ πάντως αυτό δεν παίζει.

Ένα γρήγορο τουρ λοιπόν στα προσφερόμενα εδέσματα και μετά οι δικές μου εντυπώσεις. Καλαμάκι χοιρινό 1,60, κοτόπουλο 1,70 αλλά και μοσχάρι 2,80 ( θεσπέσιο... ) όλα χειροποίητα και ευμεγέθη, συνοδεία με το πιτάκι τους ( εδώ δεν παίζουν κουτοπονηριές... ) αλλά και σε τυλιχτά με ψητή ντομάτα παρακαλώ, σωταρισμένο κρεμμύδι και διάφορες πρωτότυπες σως.

Γύρο έβαλαν πρόσφατα, δεν έχω δοκιμάσει ακόμη.
Επίσης υπάρχουν τυλιχτά με κοντοσούβλι χοιρινό και κοντοσούβλι κοτόπουλο, πολύ πρωτότυπη γεύση αλλά και οικολογικό χωρίς κρέας, κατάλληλο για όσους νηστεύουν. Σαλάτες ωραίες, ορεκτικά τα γνωστά, αλλά και ταλαγάνι ψητό και πλευρώτους ψητά. Πατάτες φρέσκιες, με τυρί, με σως, με μπέικον, με αυγό, με όλα αυτά μαζί...

Σκεπαστές πίτες με διάφορα καλούδια μέσα, χοτ ντογκ με χωριάτικο πρασάτο λουκάνικο ( μμμ... ), 4 είδη μπαμπάτσικου σε υλικά σάντουιτς με ζεστό φρατζολάκι Θεσσαλονίκης, burger ( δεν έχω ακούσει θετικά σχόλια γι'αυτό από φίλο που το δοκίμασε και δεν γνωρίζω να σας πω ), μερίδες οι κλασσικές, και σούβλες που νομίζω βάζει τα Σαββατοκύριακα. Υπάρχει και κοτόπουλο με το κιλό, μπιφτέκια αλλά και πίτες στα κάρβουνα π. χ. τυρόπιτα με φέτα και ξυνομυζήθρα. Ειδική μνεία στις μερίδες τους, που περιλαμβάνουν και πατάτες, όχι όπως κάνουν αλλού, που σκόπιμα δεν βάζουν, για να τις παραγγείλεις ξεχωριστά.

Στις πρώτες αναγνωριστικές μου επισκέψεις και στο delivery έχω τιμήσει τα τυλιχτά του, με προτίμηση σε αυτά με καλαμάκι χοιρινό και κοτόπουλο, που είναι πολύ καλά και χορταστικά ( στα 2,10 και 2,20 αντίστοιχα). Και το μοσχάρι είναι εξαιρετικό, αλλά κοστίζει 3,50 ευρώ (άουτς). Αυτά με το κοντοσούβλι επίσης αρκετά καλά.

Επιπλέον, εδώ έχω βρει την απόλυτη value for money μερίδα με καλαμάκια χοιρινά, που περιλαμβάνει 3 τεμάχια, πατάτες φρέσκιες, ψητή ντομάτα, κρεμμύδι σωτέ, τζατζίκι και πιτάκια, με μόλις 6 ευρώ.

Στην πιο πρόσφατη επίσκεψή μας 2 άτομα την Τσικνοπέμπτη του σωτήριου έτους 2016, που παραλίγο θα μέναμε νηστικοί και μας έσωσε το On Grill, θα σταθώ λίγο περισσότερο, μιας και θυμάμαι τώρα αυτά που φάγαμε εκείνο το βράδυ και αισθάνομαι ένα κενό στο στομάχι....

Αποφασίζω λοιπόν κι εγώ να κάνω μια κράτηση λόγω της ημέρας σε μαγαζί που έχω γράψει εδώ κριτική πιο παλιά, και που κάνει λαχταριστά μπριζολάκια, με 22 ευρώ το κιλό παρακαλώ, και που τα έχουμε τιμήσει αρκετές φορές. Η κράτηση γενικώς είναι κάτι που το έχω πάρει λίγο στραβά στη ζωή μου, με εκνευρίζει αρκετά, γιατί με δεσμεύει και με καταπιέζει, αλλά είπα αυτή τη φορά να προνοήσω 3 μέρες πριν και να κλείσω κι εγώ ένα τραπεζάκι. Φευ όμως, όταν τηλεφώνησα, εισέπραξα την αποστομωτική απάντηση ότι είναι όλα τα τραπέζια κλεισμένα πριν 10 μέρες...

Δεν πρόλαβα να ξενερώσω πολύ ωστόσο, όταν βρήκα το έξτρα μενού του On Grill στη σελίδα τους, και είδα ότι ένεκα της βραδιάς θα έχει τα μπριζολάκια που αποζητούσα αλλά και κοκορέτσι και πανσέτα ( γιαπ γιαπ )!!

Πήγαμε λοιπόν 2 πεινασμένες, ωσάν τους λύκους, γύρω στις 8 το βράδυ μη έχοντας φάει τίποτε όλη μέρα, και ευτυχώς, όπως αποδείχτηκε, που πήγαμε νωρίς, καθώς όσοι ήρθαν μετά τις 9, είχαν όλοι το ρεζερβέ τους. Υπήρχε πολύ ωραία αποκριάτικη διακόσμηση και από ότι θυμάμαι σε κάποιες παρέες που ήρθαν και είχαν παιδάκια μαζί τους, τους έδωσαν μικρά δωράκια όπως καραμούζες, σερπαντίνες κτλ κάνοντας την όλη ατμόσφαιρα πολύ γιορτινή και χαρούμενη.

Φάγαμε λοιπόν ( και σκάσαμε στο φαί για άλλη μια φορά ) τα εξής:

- Λαχανικά ψητά, μεριδάρα πεντανόστιμη, καλύτερη κι από σαλάτα. Ντομάτα ψητή, κρεμμύδι σωτέ - γλύκισμα, κολοκυθάκια ψητά - ποίημα, πιπεριές χρωματιστές και πλευρώτους - όνειρο, με το σχετικό μπαλσάμικο ( 4 ευρώ )

- πατάτες τηγανιτές με τυρί, κρεμμύδι σωτέ και κύβους μπέικον, πολύ καλές, έρχονται μέσα σε μεταλλικό καλαθάκι ( 3,50 ευρώ)

- λουκάνικο ψητό ( ζητήσαμε το ορεκτικό και όχι τη μερίδα με τα συνοδευτικά της), ήρθε καλοψημένο σε 2 μεγάλα κομμάτια, όχι μόνο κι έρημο αλλά με πολλές τηγανιτές πατάτες και ένα μπωλάκι με μουστάρδα που ζητήσαμε εμείς- μεγάλη μερίδα ομολογώ για 4,50 ευρώ.

- μερίδα κοκορέτσι, πολύ χορταστική, με μπόλικες πατάτες και εδώ, ντομάτα ψητή, κρεμμύδι σωτέ, μπωλάκι με τζατζίκι και πίτες ( 7,50 ευρώ ). Νοστιμότατο, τρυφερό, καλοψημένο κοκορέτσι, με το αλατοπιπεράκι του τόσο όσο και καθόλου λύσσα στα καρυκεύματα, δηλαδή τύφλα να΄χουν και οι μέτρ του είδους στις χασαποταβέρνες.

- μισό κιλό χοιρινά μπριζολάκια λαιμού, χωρίς κόκκαλο. Ήρθε μια πιατέλα τεράστια με 6 μπριζολάκια στον αριθμό ικανού μεγέθους και έπαθα σοκ, λέω οκ, δεν γίνεται να χωρέσω τόσο φαί, αύριο στο σπίτι θα έχουμε και Τσικνοπαρασκευή.

Ήταν και αυτά εξαιρετικά ψημμένα, νόστιμα, τρυφερά, νομίζω τα μαρινάρουν, δεν εξηγείται αλλιώς τόση νοστιμιά, καμία μα καμία σχέση με τις άγευστες σόλες που σερβίρει γνωστός και "ξακουστός" στα Βόρεια προάστια, που έχει ουρές έξω από το επικλινές πεζοδρόμιό του, και που έφαγα εκεί δυστυχώς κι εγώ μια φορά, και περιέργως όλοι έχουν να λένε για τα μπριζολάκια του και δεν καταλαβαίνω το γιατί, και που τα πουλάει και πανάκριβα.... και τελωσπάντων όλοι καταλάβατε για ποιόν λέω. Το καλύτερο το άφησα για το τέλος, η πιατέλα με τα 6 μπριζολάκια κοστολογήθηκε 7 ευρώ. Εδώ αρχίζει το κλάμα από τη συγκίνηση.

Νεράκι παγωμένο σε δική τους γυάλινη μποτίλια. Κρασάκι κόκκινο χύμα, ξηρό που γλυκίζει ελαφρά και μου θυμίζει το δικό μου αγαπημένο ημίγλυκο, στα 3 ευρώ... απόδειξη κανονικά, τα φαγητά έρχονται καυτά από το γκριλ, οι κοπέλες στο σέρβις πολύ διευκρινιστικές και εξυπηρετικές σε όλα, τα πάντα είναι φρεσκότατα, οι ιδιοκτήτες επίσης παρόντες και διακριτικοί, να σε ρωτήσουν αν ευχαριστήθηκες το φαγητό σου και ενδεχομένως να σου κάνουν και ένα ελαφρύ αστειάκι αν δουν ότι το σηκώνεις ως πελάτης. Και δωρεάν wifi... Τί άλλο να ζητήσεις...

Αν βρεθείτε στην περιοχή, το συστήνω ανεπιφύλακτα. Εγώ το ξεχωρίζω από άλλα αντίστοιχα καταστήματα γιατί έχει το κάτι διαφορετικό και εύχομαι όπως συνήθως κάνω σε παρόμοιες περιπτώσεις, να κρατηθούν στο επίπεδο που έχουν τώρα, σε ποιότητα, εξυπηρέτηση και τιμές. Ο κόσμος τους τιμά από ότι έχω δει, γιατί οι τίμιες και ποιοτικές προσπάθειες πάντα επιβραβεύονται.

Πληρώσαμε 29,50 ευρώ, που είναι για μένα το απόλυτο vfm για τις ποσότητες που φάγαμε και για την ποιότητά τους. Άριστα με πολλούς τόνους!!!