DUPA BULA

Καστελόριζο 32 πειραιας [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Ανοιχτά κάθε μέρα 12:00 με 24:00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Έχει parking Κάνει delivery Φιλικό προς χορτοφάγους Take away Μπροστά στη Θάλασσα Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Μεξικανικη κουζινα
Αυθεντική μεξικάνικη κουζίνα από μεξικάνικη σεφ, ένα πραγματικό ταξίδι γεύσεων.

Γράψε τη δική σου κριτική

American Style - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Παρασκευή Βράδυ 4 άτομα -με κράτηση από την προηγούμενη ημέρα- φτάσαμε στο DARA THAI με πολύ υψηλές προσδοκίες (δυστυχώς στο a4f δεν είχε αναρτηθεί κριτική η οποία θα μου άνοιγε πιθανώς τα μάτια, και έτσι υπέκυψα στις "σειρήνες" ή αλλιώς στις διθυραμβικές κριτικές γνωστής κριτικού γεύσεων που αρθρογραφεί σε έντυπο.... και δεν αναφέρω περισσότερες λεπτομέρειες- οι οποίες με μία αναζήτηση google είναι δημοσίως αναρτημένες).

Ο χώρος δεν είναι τίποτε το ιδιαίτερο σου δίνει την εντύπωση ότι ήταν παλιό απρόσωπο/αδιάφορο καφενείο (τα τραπεζοκαθίσματα, οι τοίχοι, το πάτωμα και η τζαμαρία εκεί παραπέμπουν) το οποίο με κάποιες προσθήκες-πινελιές προσπάθησαν να το κάνουν πιο ζεστό και φιλικό. Στην ουσία ο χώρος είναι αδιάφορος αλλά καθαρός, έχει 6-7 τραπέζια με αρκετή απόσταση μεταξύ τους, αρκετά άβολες καρέκλες στις οποίες υπάρχει μαξιλαράκι για πιο αναπαυτικό κάθισμα (ατυχές μιας και το μαξιλάρι δεν εφαρμόζει σωστά, οπότε το να βολευτείς είναι ένα θέμα), τα τραπέζια επιμελώς στρωμένα (όχι με υφασμάτινο αλλά με χάρτινο ¨τραπεζομάντηλο" τύπου λαδόκολας) τα σερβίτσια αξιοπρεπή.
Στο βάθος η ανοιχτή κουζίνα -όπου προετοιμάζονται τα φαγητά.
Στην "υποδοχή" ο άνθρωπος αρκετά ευγενικός και με καλή διάθεση εξυπηρέτησης.

Βάσει εμπειρίας δεν κρίνω πια το φαγητό από το χώρο, μου αρκεί να είναι καθαρός και να σέβεται τα απλά και βασικά, ΟΚ εάν ο χώρος είναι και όμορφος ακόμη καλύτερα- ούτε και είναι η απόλυτη προτεραιτότητά μου, οπότε καθίσαμε, ανοίξαμε τα menu με ανυπομονησία (έχοντας κάνει και ¨σκονάκι" από τις προτάσεις της γνωστής κριτικού... που με πήρε στο λαιμό της)) να δοκιμάσουμε τις εκπληκτικές ταυλανδέζικες γεύσεις.... ???!!!!!

Στο τραπέζι μας υπήρχε ήδη εμφιαλωμένο νερό -για το οποίο δεν έκανα ένσταση λόγω των υπόλοιπων της παρέας που δεν είχαν θέμα- και παραγγειλαμε ένα μπουκάλι κόκκινο κρασί δικής τους (ιδιωτικής) ετικέτας στα euro 9,50 η φιάλη.
Υπερτιμημένο ((εάν σκεφτείς ότι στους Ορίζοντες το μοσχοφίλερο τιμάται στα euro 13,00/ φιάλη).
Στη διάρκεια του γεύματος πήραμε ακόμη ένα μπουκάλι (για να σβήσουμε την κάψα των υπερβολικά πικάντικων πιάτων και να πνίξουμε τον πόνο μας ταυτόχρονα).

Από φαγητά πήραμε
1 spring rolls στα euro 6,50 τα οποία σερβιρίστηκαν το κάθε ένα σε δικό του "ποτήρι με πόδι" συνοδευόμενα από ένα μικρό κομμάτι αγγούρι, ένα μικρό κομμάτι καρότο και ένα μικρό φύλλο μαρουλιού μαζί με γλυκιά τσίλι σως. Αυτό ήταν ένα πολύ νόστιμο ορεκτικό, τραγανό ίσως από τα καλύτερα και πιο περιποιημένα spring rolls που έχω φάει.

1 Σαλάτα με μάνγκο με μικρά κομμάτια πράσινου μήλου (δεν εντόπισε κανείς μας μήλο), λάχανο, καρότο, ντοματίνια, κρεμύδι και σως ψαριού.
Με την πρώτη πηρουνιά μας χάλασε λίγο η γεύση, αλλά το αποδώσαμε ότι τέτοια εποχή κι εμείς επιλέξαμε σαλάτα με ντοματίνια!! -άρα καλά να πάθουμε για τη χάλια γεύση- μετά από 5-10 λεπτά η σαλάτα απλώς δεν τρωγόταν (ίσως έφταιγε η σως ψαριού??? που έδινε μία απροσδιόριστη γέυση -κονσέρβας??ψαρίλας??).
Σημειώνω ότι η σαλάτα κόστιζε euro 10,00(!!! ) και η ποσότητά της (δε συζητάω πια για τη γεύση της) χώραγε σε μέτριο πιάτο φρούτου...
Δεν πτοηθήκαμε φυσικά και περιμέναμε με αγωνία τα κυρίως πιάτα... (τα οποία κατά την παραγγελία μας τονίσαμε να μην είναι ιδιαίτερα πικάντικα αλλά κάτω του μετρίου).

1 πράσινο κάρυ με χοιρινό στα euro 10,00 σερβιρίστηκε σε ένα πολύ όμορφο και πολύ μικρό σκεύος (σαν μικρό τηγανάκι) γεμάτο μπαμπού ενώ ψάχναμε το κρέας (!! ) δοκίμασα μία μικρή μπουκιά -ομολογώ ότι δεν κατάφερα να το καταπιώ, αλλά πες ότι εγώ είμαι και παράξενη στις γεύσεις, ο σύζυγος που τρώει τα πάντα έκανε φιλότιμη προσπάθεια ενώ οι άλλοι δύο τις παρέας επίσης δεν έφαγαν. Να σημειώσω ότι το πιάτο ήταν υπερβολικά spicy.

1 κόκκινο κάρυ με πάπια στα euro 10,00 σε υπερ-μινιόν ποσότητα, κολυμπούσε στο ζουμί (στην αρχή σκεφτήκαμε ότι μας έφεραν λάθος πιάτο) η αλήθεια είναι ότι η πάπια μάλλον τους την είχε κοπανίσει, οπότε το πιάτο περιείχε λίντσι και ντοματίνια κυρίως -και πολύ γάλα καρύδας!!!! Και από αυτό το πιάτο δοκίμασα μία μικρή πηρουνιά λίντσι -τελείως άγευστο παρά το πολύ πικάντικο του πιάτου- απογοητεύτηκα εντελώς και συνειδητοποίησα ότι άρχισα -παρά τη θέλησή μου- δίαιτα...

Μαζί με τα 2 κυρίως είχαμε παραγγείλει και 2 jasmine ρύζι ατμού στα euro 2,00/μερίδα (η οποία μερίδα δεν ήταν στο γνωστό μπωλάκι αλλά σε πιατάκι καφέ, σερβιρισμένο με σχήμα αστεριού, κρύο, σε κάπως λασπωμένη μορφή, άγευστο, χωρίς τα αρώματα που συνήθως έχει το jasmine ρύζι), αλλά πιστέψτε με με αυτό το λίγο ρυζάκι δαμάσαμε και οι 4μας την πείνα μας!!!
Και επειδή μόνο αυτό τρωγόταν παραγγείλαμε ακόμη δύο πιατάκια ρύζι....

Επόμενο κυρίως πιάτο το τηγανιτό ρύζι με ανανά και κάσιους και μοσχάρι στα euro 12,00.
Η εμφάνιση του πιάτου εντυπωσιακή!!! Σερβιρεται σε πιάτο που στο κέντρο του υπάρχει ένας ανανάς (ξεκουφωμένος) τον οποίο έχουν γεμίσει με τα χορτοφαγικά υλικά του πιάτου (ρύζι, κρεμμύδια, καρότο, αυγά, ντομάτα, αγγούρι, κόλιανδρο κλπ. όλα ψιλοκομμένα) και εκτός γέμισης ανανά λίγα ψιλοκομμένα κομμάτια μοσχάρι (ούτε 30 gr κρέατος δεν ήταν) μαζί με λίγες φέτες ανανά στο πλάι.
Αυτό το πιάτο ήταν σχετικά καλό και ελάχιστα πικάντικο, οπότε όλοι μαζί πέσαμε πάνω του και μαζί με το ρύζι (4 μερίδες συνολικά) ξεγελάσαμε λίγο το αίσθημα της πείνας.

Αμέσως μόλις εξαφανίσαμε το τελευταίο πιάτο, αποφασίσαμε να ζητήσουμε το λογαριασμό (εάν δεν έχεις ευχαριστηθεί βρώση και πόση δε σου κάνει καρδιά να παραμείνεις σε ένα χώρο), ο οποίος ανερχόταν στα euro 80,00

Τι να πει κανείς? Πληρώσαμε euro 40,00 ανά ζευγάρι για γεύση, ποιότητα και ποσότητα που ειλικρινά δε δικαιολογεί με τίποτα αυτή την αξία......
Με την απομάκρυνσή μας από το DARA THAI επισκεφθήκαμε την πλησιέστερη καντίνα για το γνωστό ¨βρώμικο" που μας αποζημίωσε σε όλα τα επίπεδα.

Κλείνοντας, θέλω να πω ότι ενώ συνήθως προσπαθώ να δείχνω κατανόηση σε κάποιες άτυχες στιγμές/διάφορα foul που μπορεί να αντιμετωπίσω σε καταστήματα εστίασης -γιατί και αυτοί προσπαθούν να επιβιώσουν σε εχθρικό περιβάλλον και δύσκολες εποχές- και με αυτή τη σκέψη δύσκολα δίνω πολύ κακή βαθμολογία (συνήθως κάτι θα ισορροπήσει το foul) σε αυτή την περίπτωση θεωρώ τεράστια κοροϊδία τις τιμές σε σχέση με την ποιότητα και ποσότητα.
Ίσως να μην είμαστε εκπαιδευμένοι στη γνήσια Ταυλανδέζικη κουζίνα και να συγκρίνουμε με τις ελληνικοποιημένες ταυλανδέζικες γεύσεις που έχουμε δοκιμάσει -παρόλο που οι 2 από τους 4μας έχουν κάνει 2 ταξίδια Ταυλάνδη και έχουν γευτεί αρκετά γεύματα σε αυτό τον τόπο- και να μην μπορούμε να εκτιμήσουμε τις γκουρμέ γεύσεις, αλλά τελικά το να πληρώνεις γεύμα τόσο ακριβά και να φεύγεις νηστικός.... είναι άξιο αναφοράς.

American Style - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Απο τις χειροτερες γευσεις που εχω δοκιμασει. Μακραν το χειροτερο ασιατικο. Το γεγονος οτι η μαγειρισα ειναι απο την Ταυλανδη δεν εξασφαλιζει μαγειρικες γνωσεις. Τα φαγητα κολυμπαγανε σε ενα ακαθοριστο ζουμι, που δεν ειχε καμια σχεση με σαλτσα δεμενη και νοστικη, γεματο στο τσιλι που ακυρωνε οποιαδηποτε γευση.

Ειχε ομως το λογο του: νομιζες οτι η μεριδα ηταν κανονικη ενω στην πραγματικοτητα η ποσοτητα ηταν επιπεδου¨"τασακι". Το κρεας δεν ειχε καμια γευση. Δεν καταλαβαινες εαν ετρωγες παπια χοιρινο ή μοσχαρι (πως αλλωστε, αφου ολα πλεανε σε αυτη την τεραστια ποσοτητα ζουμιου).

Το Kaeng Kiaw Waan υπονοουσε καποιο μοσχαρι που ηρθε σε 2-3 φετακια λεπτα σα σαλαμι. πνιγμενα στο ζουμι. Η παπια Kaeng Phet Pet Yaang ειχε μονο κινεζικο ονομα. Η παπια ελειπε. Την εκπροσωπουσαν κατι υποελεχιστα κομματακια παλι επιπεδου σαλαμιου χωρις καμια γευση (πως αλλωσετε ετσι που ειχε αυτοκτονησει σε αυτο το φριχτο ζουμι). και τα δυο πιατα ελεγε οτι συνοδευοταν απο ρυζι ατμου. Ακυρο! Το Ρυζι κρυο επιπεδου νοσοκομειου το πληρωσαμε. Το μονο που τρωγοτανε ητανε η σαλατα Μα Muang που ειχε μια αισθηση δροσιας.

Τελος το κανονικο ρυζι ηρθε μεσα σε εναν ανανα, οποτε εκτων πραγματων η ποσοτητα ηταν απειροελαχιστη για να χωρεσει στον Ανανα. Τελικα επειδη δεν κατορθωσαμε να φαμε τιποτα, με εναν σουγια (δεν ειχε μαχαιρια) κοψαμε και φαγαμε τον Ανανα... Το δε περιβαλλον: επιπεδου καφενειου με μια ασιατικη βενταλια!!!! Η χειροτερη βραδια φαγητου, μακραν. Κλεμε τα λεφτα μας και τον χρονο μας...