Meat restaurant and burgers

Δευτέρα κλειστά. Τρίτη έως Παρασκευή 17.00 έως 24.00 Σάββατο και Κυριακή 12.00 έως 24.00

18 Ιουν 2017

Το Sasi's είναι ένα εστιατόριο κρεατοφαγίας με φρέσκια πρώτη ύλη και νόστιμα πιάτα, όσον αφορά μόνο το κρέας. Αντίθετα, τα υπόλοιπα ( γαρνιτούρες, σαλάτες) δεν με ενθουσίασαν. Χαρακτηρίζεται αλλού ως αφρικανικό και αλλού ως grill house.!! Ουσιαστικά πρόκειται για ένα απλό και ευφάνταστο εστιατόριο όπου το κρέας έχει την τιμητική του. Οι δε τιμές θεωρώ ότι είναι απαράδεκτες ( ΕΥΡΩ 31,75 / το άτομο, για μια σαλάτα και δύο κυρίως πιάτα, χωρίς τα ποτά) σε σύγκριση με την εποχή που διανύουμε, το είδος του φαγητού που σερβίρεται και - κυρίως - με τον πολύ μέτριο και ελλιπή σε παροχές χώρο, που σε καμία περίπτωση δεν συμβαδίζει με τη προϋπηρεσία αλλά και τον κοσμοπολιτισμό των ιδιοκτητών.

Υπάρχουν, λοιπόν, μερικά εστιατόρια, που με την καινοτομία στις γεύσεις, την καταγωγή των γεύσεων, το πρωτότυπο στήσιμο του καταλόγου και την γενικότερη πολιτική τους ( αποτέλεσμα ενός ευφυούς μάρκετινγκ με το οποίο δεν διαφωνώ καθόλου) εντυπωσιάζουν μεν, αλλά στη πραγματικότητα, τους διαφεύγουν σημαντικές λεπτομέρειες ή έστωκαι μία που, ωστόσο, μπορεί να τα ανατρέψει όλα!

Κατά τη ταπεινή μου και πάντα καλοπροαίρετη άποψη, η μεγάλη ανατροπή έγινε με το στήσιμο του χώρου: Δεν γίνεται να έχεις αυτή την προϋπηρεσία στον χώρο της εστίασης ( τα δύο αδέρφια εξ Νοτίου Αφρικής, όπως διάβασα στα media, προτού ανοίξουν το Kozi's αρχικά και κατόπιν το Sasi's, εργάστηκαν σε διάφορους ανάλογους χώρους, προκειμένου να αποκτήσουν εμπειρία ), να χρεώνεις αυτές τις τιμές και να μην έχεις προνοήσει για μια εύκολη πρόσβαση στον χώρο ( λίγα σκαλιά). Για να πάω στην τουαλέτα π. χ. είμαι αναγκασμένη να κατέβω ένα σωρό στενά σκαλιά!!!
Καμία προνοητικότητα - μια ράμπα, κάποιο ασανσέρ ή διαφορετική διάθεση του χώρου - για ηλικιωμένους, άτομα με κινητικά προβλήματα ( ελαφριά, προσωρινά ή μόνιμα ), μικρά παιδιά και ένα σωρό άλλες περιπτώσεις. Πρέπει να μιλάμε για αυτά τα ζητήματα ( ιδιαίτερα εκεί που είναι έντονα ) συχνότερα γιατί η χώρα μας πάσχει ολοσχερώς από έλλειψη σεβασμού στον πολίτη!!! Σίγουρα λοιπόν θα μπορούσε να γίνει σωστότερη επιλογή χώρου, δεδομένου άλλωστε ότι "Πάντων χρημάτων, μέτρον άνθρωπος "!!

Επιπλέον, δεν μπορεί το νόστιμο και υπερτιμημένο κρέας μου να έρχεται με πολύ χλιαρές σε θερμοκρασία πατάτες!!

Και όλα αυτά αφού έχω παιδευτεί κανα μισάωρο για να βρω κάποια θέση να παρκάρω στα πέριξ, με το άγχος μη και δε βρω τραπέζι, αφού εδώ δεν γίνονται κρατήσεις!!

Από την άλλη πλευρά, η ιστοσελίδα του εστιατορίου δεν είναι ανάλογη των φιλοδοξιών του εστιατορίου και στο διαδικτυακό μενού δεν αναγράφονται οι τιμές! Παρόλα αυτά, υπάρχει και take away.....

Παρηγορήθηκα με το αρκετά νόστιμο κρέας και το προσωπικό που είναι ευγενέστατο, ενημερωμένο και πρόθυμο. Ο δε ιδιοκτήτης (ο ένας εκ των δύο όπως κατάλαβα ) παρακολουθούσε τα πάντα και ήταν σε μεγάλη επαγρύπνηση. Στα δικά μου μάτια, αυτό σημαίνει εργατικότητα και μεράκι. Γιατί λοιπόν δεν το προχωράει και λίγο παρακάτω ?

Ο χώρος διαθέτει ανοιχτή κουζίνα, όπου έγχρωμοι κύριοι με λευκά σκουφάκια εργάζονται πυρετωδώς. Κατά τα άλλα, οι τοίχοι είναι επενδυμένοι με μικρά τουβλάκια σε γήινες αποχρώσεις. Ακόμη, υπάρχουν αρκετά ράφια με κρασιά, μερικές φιγούρες Ιθαγενών, ξύλινο ντεκ και απλά αλλά όμορφα τραπέζια. Τα σουπλά των τραπεζιών είναι καλόγουστα και έθνικ.
Εάν εξαιρέσουμε τα διάφορα κακώς κείμενα του χώρου, η ατμόσφαιρα είναι φιλική και ευχάριστη.

Επισκέφθηκα το " Sasi's ", με αφορμή τον ετεροχρονισμένο εορτασμό γενεθλίων καλής φίλης, την προηγούμενη Παρασκευή, νωρίς, γύρω στις 20:00, προκειμένου να βρούμε θέση..... γιατί όπως προείπα κρατήσεις δεν γίνονται!
Τελικά, ο περιορισμένος χώρος του εστιατορίου μάλλον δεν σηκώνει τέτοιου είδους πρωτοβουλίες!!

Η πολύχρωμη κάρτα του εστιατορίου είναι πολύ ζωντανά σχεδιασμένη. Υπάρχει ποικιλία ορεκτικών, σαλατών, τσιπς, μπέργκερ, wraps και extras. Αναμφίβολα, το κρέας είναι εκείνο που κατέχει τη πρωτοκαθεδρία!!

Η δεινή κρεατοφάγος φίλη μου θυμόταν από προηγούμενη επίσκεψή της στο εστιατόριο ότι στην αρχή τους είχαν παρουσιάσει ωμά τα διάφορα είδη κρεάτων, προκειμένου να αποφασίσουν εκείνο που θα παραγγείλουν. Την ημέρα που πήγαμε εμείς δεν έγινε αυτό, αλλά το ζητήσαμε και όπερ και εγένετο!! Σε μεγάλο ξύλινο δίσκο παρουσιάστηκαν τέσσερις επιλογές: Rib eye μπριζόλα (Amandla), φιλεταρισμένο χτένι (Shongololo), πικάνια (Londolozi) και μοσχαρίσια μπριζόλα γάλακτος (Jaluca ). Οι υπόλοιπες επιλογές κρεάτων αναγράφονταν στον κατάλογο.

Παραγγείλαμε τα εξής:

Σαλάτα με τυρί Burrata, προσούτο, μαρμελάδα,, ντοματίνια, κρέμα μπαλσάμικο (Umbalumba) στα 12,50! Η φρέσκια και δροσερή αυτή πράσινη σαλάτα σερβίρεται με δύο μεγαλούτσικα κομμάτια λευκού τυριού Burrata αλειμμένα με κόκκινη μαρμελάδα πιπεριάς και φέτες προσούτο, τοποθετημένες σε ημικύκλιο στη μία πλευρά του πιάτου.

Rib eye μπριζόλα με Νοτιοαφρικανικά μπαχαρικά (Amandla), περίπου 400γρ., ΕΥΡΩ 22,00!! Το πιάτο συνοδεύτηκε με μεγάλες και αφράτες πατάτες τηγανιτές πλην όμως χλιαρών σε θερμοκρασία!! Το κρέας ( ένα τροφαντό κομμάτι ) είναι αρκετά νόστιμο και καλοψημένο! Συνοδεύεται από μπολάκι σος μουστάρδα - μέλι με ένα χαμόγελο!

Πικάνια μπριζόλα ( Londolozi ) 400 γρ περίπου, στα 29,00!! Επίσης με τις παραπάνω ίδιες πατάτες, στην ίδια θερμοκρασία!! Δύο μεγαλούτσικα κομμάτια κρέατος που συνοδεύονται με σος μουστάρδα - μέλι συν την πράσινη, αργεντίνικης προέλευσης, σάλτσα τσιμιτσούρι. Τέλεια ψημένο κρέας και πολύ ζουμερό!!

Τα κυρίως πιάτα παρουσιάστηκαν άψογα, σε μεγάλα και cozy ξύλινα σκεύη.

Ανοίξαμε ένα, αρωματικό, κρασί ροζέ Βιβλία Χώρα (23,00). Η μαύρη θήκη κρασιού ήρθε αυτομάτως (! ) προκειμένου να μη ζεσταθεί το μπουκάλι.

Στην αρχή μας προσέφεραν σφηνάκια μελόκρασου!
Το εμφιαλωμένο νερό έρχεται απευθείας (1,00).
Ψωμί δεν πήραμε (μας ρώτησαν).

Σερβίρονται και διάφορα γλυκά όπως π. χ πορτκαλόπιτα (6,00) και μπανόφι (5,00).

Προσωπικά, επιφυλάσσομαι για μια δεύτερη επίσκεψη προσεχώς...
Ωστόσο, οι λάτρεις της κρεοφαγίας θα μπορούσαν να δώσουν μια ευκαιρία στην κατά τα άλλα ικανοποιητική κουζίνα του εστιατορίου αυτού.

14 Οκτ 2017

Βράδυ καλοκαιριού 4 ενήλικες και 2 παιδιά επισκεφθηκαμε επιτέλους το μαγαζί αυτό.

Χώρος (3/4):

Πολύ μικρός χώρος, open air τουλάχιστον το καλοκαίρι κάτι που μας έδωσε ωραία αίσθηση καθώς είχε και αεράκι. Πολύ καθαρός ο χώρος με οπτική επαφή με την ψησταριά και τους ψηστες. Αλλά μέχρι εκεί δεν μπορώ να πω ότι είχε κάτι άλλο για να μας ενθουσιάσει.

Γεύση (3/4):

Το μενού αποτελείται απο κρεατικά και μόνο. Καλή ποικιλία κάτι που κάνει εφικτό να βρει κάποιος κάτι να φάει όσο δύσκολος και να είναι.

Δοκιμασαμε τις σαλάτες, ψαρονέφρι, τορτιγια mix και ενα κοτόπουλο φιλέτο στήθος σχάρας. Καλά ήταν χωρίς να μπορώ να πω οτι ξετρελάθηκα.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Πολύ δυνατό σημείο του μαγαζιού καθώς το σέρβις ήταν γρήγορο, ευγενικό, συνεχές. Οι σερβιτόροι απο πάνω μας κυριολεκτικά και ο ιδιοκτήτης ή υπεύθυνος του μαγαζιού να γυρίζει στα τραπέζια να ρωτήσει τους πελάτες εάν ήταν ευχαριστημένοι.

Value for money (3/4):

Οι τιμές λιγο τσιμπημένες για την εποχή και για τον χώρο απο την άλλη το όνομα που έχει φτιάξει και οι πρώτες ύλες δεν μπορούν να δικαιολογήσουν χαμηλές τιμές.

Συμπέρασμα:

Ενα καλό μαγαζί το οποίο αξίζει να δοκιμάσεις τουλάχιστον μια φορά.

01 Απρ 2017

Στο Sasi's δεν θα ξεκινούσα ποτέ από μόνη μου να πάω δεδομένου ότι τα “κρεατάδικα” δεν είναι στην πρώτη γραμμή των επιλογών μου. Για την ακρίβεια μάλλον θα τα κατέτασσα μαζί με την κατηγορία ψαριού, την οποία επιλέγω σε πολύ συγκεκριμένες περιόδους σε σχέση με τις υπόλοιπες κατηγορίες εστίασης.

Βέβαια οφείλω να ομολογήσω ότι οι έμπιστοι φίλοι που έχουν προηγηθεί, με είχαν “ψήσει” πολύ με τις ελκυστικότατες, αναλυτικότατες και ζουμερές περιγραφές τους και πήγα εκεί έχοντας στην τσέπη μου πολλές υποσχέσεις, οι οποίες εκπληρώθηκαν στο ακέραιο μέχρι το τελευταίο ψίχουλο!

Επταμελής κοριτσοπαρέα λοιπόν, κυριολεκτικά από όλες τις άκρες του λεκανοπεδίου, μαζευτήκαμε στα βόρεια προάστια Παρασκευή 03/02/2017 για να λυσσάξουμε στην κρεατοφαγία …και όχι μόνο!

Με συντονίστρια έμπιστη φίλη που έχει “χτίσει” και τα δύο μαγαζιά της οικογένειας, και που προσφέρθηκε να πάει από νωρίς για να πιάσει τραπεζάρα μιας και το σύστημα κρατήσεων εδώ δεν υφίσταται όπως στα άλλα εστιατόρια, το’ πε και το’ κανε με περίσσια χαρά. Φτάσαμε κατά τις 10 οι περισσότερες λόγω υποχρεώσεων νωρίτερα και μέχρι να μελετήσουμε τον κατάλογο… κατέφθασαν και οι υπόλοιπες. Το παρκάρισμα έχει αρκετά μεγάλο βαθμό δυσκολίας.

Ο χώρος δεν απέσπασε ιδιαίτερα την προσοχή μου, ίσως όχι μόνο λόγω της παρέας αλλά και επειδή δεν έχει κάτι το αξιομνημόνευτο. Τζαμαρία ολόγυρα, ήσυχος φωτισμός που δεν κουράζει, ανοιχτή κουζίνα, λίγα τραπέζια.

Η παραγγελία κινήθηκε στα παρακάτω θηρία:

- Umshlanga, που θα πει… Nachos στο φούρνο με μοσχαρίσιο κιμά, τυρί, ντομάτα, sauce από αβοκάντο & γιαούρτι. χ 9,50€

Όσο λαχταριστή είναι η περιγραφή, ακριβώς τόσο κι άλλο τόσο βρήκα τη γεύση του! Ό, τι φαντάζεστε λοιπόν έρχεται σε ένα μεγάλο βαθύ πιάτο με πληθωρική τη σάλτσα από πάνω χωρίς καμία τσιγκουνιά. Ό, τι πρέπει για αρχή.

- Sawubona, που θα πει… Ταλαγάνι τυρί με μέλι χ 6,50€

Ένα μεγάλο στρογγυλό κομμάτι τυριού ψημένο στη σχάρα πάνω σε πράσινη σαλάτα με ένα ντοματίνι κομμένο στη μέση για γαρνιτούρα και λεμονάκι για ευνόητους λόγους. Πολύ νόστιμο σε γενναιόδωρη ποσότητα αν και θα το προτιμούσα με κάποια μαρμελάδα. Αν σας αφήνουν αδιάφορους τα τυριά, επιλέξτε κάτι άλλο, δεν είναι από τα ορεκτικά που θα κλέψει τις εντυπώσεις.

- Jabulani salad (2 μερίδες), που θα πει… Aνάμεικτη σαλάτα με φιλέτο κοτόπουλο στη σχάρα, παρμεζάνα, καλαμπόκι, κρουτόν, κριτσίνια & Ceasar sauce χ 10€ έκαστη

Σαλατάρα με τα όλα της! Φρέσκια, πληθωρική, νόστιμη και επαρκέστατη για τουλάχιστον τέσσερα άτομα η κάθε μία.

- Μakiwaki, που θα πει… φτερούγες κοτόπουλου με sweet and spicy barbeque σος x 8€

Πιάτο που δεν αποσπά ιδιαίτερα την προσοχή κατά τη γνώμη μου, αλλά δεν περνά και εντελώς απαρατήρητο, κι αυτό λόγω της γλυκοκαυτερής μπάρμπεκιου σάλτσας φυσικά. Σημειώστε ότι -μέχρι στιγμής τουλάχιστον- δεν είναι ανανεωμένο το μενού στo site τους και το συγκεκριμένο πιάτο δεν αναφέρεται εκεί. Ένα update θα ήταν χρήσιμο αν μας διαβάζει κάποιος από τους υπεύθυνους.

- Eish mama… που θα πει σκορδόψωμο χ 4,50€

Βεβαίως και δεν ήταν επιλογή μου όπως φαντάζεστε… χαχα, παρόλα αυτά δοκίμασα πολύ λίγο από την ακρούλα. Εντάξει δεν θα σας πω ψέματα… δεν θα τα ξαναέπαιρνα και όχι για κανέναν άλλο λόγο, παρά μόνο για το σκόρδο.

- Πιτάκια χ 2,50€

Τα παραπάνω έπαιξαν στη σέντρα… και ήταν υπέρ αρκετά μαζί με ό, τι επακολούθησε σε ατομικό επίπεδο πλέον:

- Balito, που θα πει… Ψαρονέφρι στη σχάρα με Νοτιοαφρικανικά μπαχαρικά x 12,50€

Δεν θα μπορούσα να παραλείψω αυτό το πιάτο από την κυρίως επιλογή μου, μετά από όλες αυτές τις προτροπές στις κριτικές των φίλων που προηγήθηκαν. Τα λόγια είναι περιττά… ένα τέρας που λέγεται το πιο ζουμερό, ταυτόχρονα καλοψημένο και αμαρτωλά νόστιμο ψαρονέφρι λουσμένο από σκουρόχρωμη σάλτσα που ανέδυε αρώματα παραδείσου… ή αλλιώς “νοτιοαφρικανικά μπαχαρικά”.

- Shaka Zulu, που θα πει… Χοιρινό κοντοσούβλι με τι άλλο;; Νοτιοαφρικανικά μπαχαρικά φυσικά! x 14,50€

Μια κρεμάμενη σούβλα τουλάχιστον 50 πόντων (μετά συγχωρήσεως) θα εμφανιστεί μπροστά σας… με μεγάλα ζουμερά κομμάτια κοντοσουβλίου στάζοντας από την σαλτσούλα τους επάνω στις ροδέλες τηγανιτής πατάτας που περιμένουν καρτερικά στο πιάτο ακριβώς από κάτω, για να γίνει η θεϊκή συνένωση.

Έκρηξη αρωμάτων και γεύσεων… λέγε με και νοτιοαφρικανικά μπαχαρικά! Ξέρετε τώρα πια…το μάθατε. Αυτά τα γνωστά (άγνωστα) μπαχαρικά που με τη μείξη τους μπορεί να μην ξεχωρίζεις Χριστό από το τι είναι το καθένα, αλλά στο τελικό τους αποτέλεσμα είναι αυτά που κάνουν τη διαφορά κι ας μην ξέρεις γιατί. Είναι όπως λέμε "δεν θέλω να το μάθω… θέλω να το φάω”.

- Ribs, που θα πει… Χοιρινά (έτσι λέει ο κατάλογος… αλλά εγώ δεν το πιστεύω) παϊδάκια μαγειρεμένα σε σιγανή φωτιά με Monkeygland Sauce χ 23€

Ένας δεινόσαυρος πρέπει σίγουρα να τεμαχίστηκε του οποίου τα παΐδια κλήθηκε να φάει μια από τις φίλες μας, με τη συνδρομή βεβαίως και των υπολοίπων. Εντάξει… τα ρέστα μου… Δεν έχω φάει κάτι παρόμοιο στο παρελθόν για να έχω μέτρο σύγκρισης, αλλά αυτό που δοκίμασα ήταν εκτός από εντυπωσιακό, εξαιρετικό και σε γεύση και σε ψήσιμο.

Και μη φανταστείτε τα κλασικά αρνίσια παϊδάκια που έρχονται σε τεμάχια… καμία σχέση. Εδώ έρχεται μια “οροσειρά” τεράστιων ενωμένων παϊδακίων γλασαρισμένα με μια υπέροχη σάλτσα που σερβίρεται επάνω σε μεγάλη ορθογώνια ξύλινη πλάκα και για συνοδευτικό έχει (όπως όλα τα πιάτα) ροδέλες από τηγανιτές πατάτες. Δέος…

- Amandla… που θα πει rib eye μοσχαρίσια μπριζόλα 400 γρ. περίπου… και μη ρωτήσετε με τι μπαχαρικά; χ 22,00€

Δοκίμασα για να έχω άποψη. Δεν διέκρινα αίμα στο κομμάτι που έφαγα... δεν ξέρω πως το ζήτησε ψημένο η φίλη που το επέλεξε και αν στα ενδότερα είχε κόκκινες σταγόνες(;). Πάντως αυτό που δοκίμασα εγώ κατέρριψε με μιας όλους τους μύθους που είχα στο μυαλό μου περί σκληρού μοσχαρίσιου κρέατος ή αιματοβαμμένου δείπνου κτλ κτλ.

Ήταν νόστιμο, μαλακό και μεγάλο κομμάτι και παρότι το πάχος του κρέατος ήταν αρκετά μεγάλο μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το πόσο άψογα ήταν ψημένο. Παρόλα αυτά μην περιμένετε σε μέγεθος τις διαστάσεις του rib. Συνοδευτικό πατατούλες βεβαίως.

- Mix wrap (x 3 μερίδες) 12,50€ έκαστη … που θα πει πίτες τορτίγιας (3 τεμ. η κάθε μερίδα, σαν τσεπάκια φανταστείτε) σε 3 διαφορετικές εκδοχές:

1. Steak Wrap με λωρίδες μοσχαρίσιας μπριζόλας, σάλτσα πιπεριού, μαρούλι & ντομάτα

2. Beef Wrap με μοσχαρίσιος κιμά, τσένταρ, chutney, γιαούρτι & κόλιανδρο

3. Chicken Wrap με φιλέτο κοτόπουλο, μπέικον, φέτα, κόκκινο λάχανο, αβοκάντο & μαγιονέζα

Σερβίρεται με πατάτες τηγανιτές σε ροδέλες, επίσης.
Δοκίμασα αυτό με το κοτόπουλο αν θυμάμαι καλά και μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον με αρκετά πικάντικη γεύση. Δεν θα το επέλεγα βέβαια σαν κυρίως εγώ, για τη μέση όμως δεν θα έλεγα όχι.

Για γλυκό είχε επιληφθεί η φίλη που είχε κανονίσει τα της μάζωξης, και μας έκανε μια ωραία έκπληξη… είχε φέρει τούρτα black forest, η οποία εξαφανίστηκε σε λίγα μόλις λεπτά από την προσγείωσή της στο τραπέζι.

Επειδή όμως εγώ δεν τρώω τούρτες και δεν ήταν δυνατόν να φύγω χωρίς να φάω γλυκό παρήγγειλα ένα:

- Mudpie…που θα πει σοκολατένιο cheececake x 5€ το οποίο δε μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε ιδιαίτερα.

Ήπιαμε 6 κόκα κόλες και μια σόδα χ 2€ έκαστη και το συνολικό ποσό λογαριασμού σκαρφάλωσε στα 179,50€ ήτοι 25,64€ έκαστος.

Λίγα δεν είναι συνυπολογίζοντας ότι δεν ήπιαμε καν αλκοόλ ΑΛΛΑ…
Πρώτον του δώσαμε και κατάλαβε και καλά κάναμε, γιατί όταν η παρέα είναι μεγάλη είναι η καλύτερη ευκαιρία για να δοκιμάσουμε όσο περισσότερες γεύσεις μπορούμε ώστε να έχουμε πιο σφαιρική άποψη και να το ευχαριστηθούμε και περισσότερο.
Δεύτερον οι μερίδες είναι από μεγάλες μέχρι τεράστιες.

Από την άλλη μεριά βέβαια η προσωπική μου άποψη είναι πως στα ορεκτικά υπάρχει περιθώριο τιμολόγησης προς τα κάτω. Τώρα το μοναδικό ΦΑΟΥΛ του Sasi’s είναι πως ΔΕΝ κερνάει ούτε ένα ξερό φύλλο.

Είτε αν το δούμε μεμονωμένα σαν ξεχωριστοί πελάτες ο καθένας, είτε σαν παρέες, ή ακόμα περισσότερο αν το πάρουμε από την πλευρά της φίλης που έχει πάει άπειρες φορές (και στο αδερφάκι του το Κozis), το έχει συστήσει σε κόσμο και άλλες τόσες έχει φέρει τις παρέες της εκεί όπως εκείνο το βράδυ, αν μη τι άλλο, ένα μικρό κέρασμα, δείχνει την ελάχιστη εκτίμηση προς την στήριξη αυτή.

Συμπερασματικά κλείνω επιβεβαιώνοντας κι εγώ πως το Sasi’s αποτελεί μια πολύ καλή επιλογή για κρεατοφαγία που πιστεύω πως δεν θα απογοητεύσει κανέναν δεδομένης της ποιότητας της πρώτης ύλης, της εκτέλεσης, της γευστικής κατηγορίας αλλά και της ποσότητας των μερίδων. Τώρα αν ανήκετε στην κατηγορία ανθρώπων που δεν χορταίνουν ούτε με τα παραπάνω “θηρία” και για να μη βρεθείτε προ εκπλήξεων, απλά θα πρέπει να έχετε υπόψη ότι θα σας στοιχίσει κάτι (ακόμα) παραπάνω. Εγώ πάντως θα επανέλθω με την παρέα μου σύντομα μετά το πέρας της νηστείας γιατί έχω αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς…!

ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ…

04 Μαι 2017

Μια rock ‘n’ roll ιστορία.
‘’Και μη ρωτήσεις ξανά, που γυρνώ τα βράδια,
αν μετρώ τα σύννεφα, ή τη μοναξιά,
και μη ρωτήσεις ξανά, γιατί ζω στα σκοτάδια,
πέσμου μόνο πως έπαιξα, κι έχασα στα χαρτιά’’, τραγουδούσε πίσω στο μακρινό ’85, ο ‘’Φάντης Μπαστούνι και οι Άσσοι’’ του, σε ένα μπαράκι της Ιπποκράτους.

Δεν κράτησε πολύ, μιας και τα μέλη ξεπέρασαν –όχι όλοι– τις r ‘n’ r επιρροές τους και κινήθηκαν και σε άλλα μουσικά μονοπάτια (Σαύρα των Βασιλικών Δρόμων και Χρυσοθήρες). Ένα βινύλιο βγάλανε (Rock ‘n’ Roll) και τέλος. Έχει μέσα και το φοβερό song ‘’Η σάρα, η μάρα και το κακό συναπάντημα’’. Προσοχή, κυκλοφορούσαν από τη δεκαετία 80 και κυκλοφορούν ακόμη ανάμεσά μας. Φοβερός στίχος. Αν βρείτε τον δίσκο μην τον χάσετε. Αξίζει.

Όπως αξίζει και το Sasi’s που αποτελεί και αυτό, μέρος της rock ‘n’ roll ιστορίας. Πρέπει να πας. Μόνο και μόνο για τα ζουμερά κρέατα του, πασπαλισμένα με φοβερά μπαχάρια από συνταγές της γιαγιάς, κάτω στη Νότια Αφρική.
Να ακούς τον ‘’Jim τον τίγρη και τα μαύρα blue jean’’ και να προσπαθείς να καταφέρεις ένα ‘’Steamroller’’, 500γρ -μετά συγχωρήσεως- μπιφτέκι, γεμάτο με ότι μπορείς να φανταστείς, από cheddar, mozzarella, αυγά, μπέικα, κρεμμύδια εννοείται καραμελωμένα -η λόξα της εποχής- μαρούλια, ντομάτες κ. λπ, να σε κοιτάνε οι των διπλανών τραπεζιών και να κάνουν τον σταυρό τους διερωτώμενοι που θα το χωρέσεις, αλλά εσύ να συνεχίζεις ακάθεκτος μέχρι να καθαρίσεις το πιάτο.

Να συνεχίσεις με το ‘’Ο.. και καλά’’ με το χαρακτηριστικό κροτάλισμα των δακτύλων και να ξεψαχνίζεις από τη σούβλα του, το ‘’Shaka zulu’’, να το αφήνεις να πέφτει μαζί με τη sauce πάνω στις ροδάτες πατάτες και να λες στο έτερον ήμισυ, ‘’καλά κάνει ο ψήστης και την έχει δει …και καλά’’.

Να τρως ένα γευστικό ‘’Bomikazi burger’’ από μοσχαρίσιο κιμά και με τα απολύτως απαραίτητα μέσα, όχι τίποτε άλλο, απλά για να μη φουσκώσεις και να ‘’πάμε για τσάρκα’’ στην παραλία μετά, με όλη την παρέα μαζί και την Ευλαμπία του Γιάννη.

Αν πονάς και έχεις ‘’Ανάμνηση’’ από την κοκκινομάλλα που σε παράτησε για τον Χάρη, πνίξε τον πόνο σου σε ένα ‘’Bongani shaka’’, rib eye σουβλιστό μαζί με τα υπέροχα Αφρικάνικα σαλτσικά και τις round-about πατάτες.
Να’ σαι σίγουρος ότι, μετά την τελευταία μπουκιά θα την ξεχάσεις, και μπορεί και να φύγεις με την μελαχρινή με το κοντό μαλλί που τρώει στο δίπλα τραπέζι μια ‘’Umbalumba‘’ σαλάτα, διότι προσέχει τη σιλουέτα της και μαζί και εσένα.
Κάπου ανάμεσα στην πρασινάδα, το μαλακό τυρί burrata, το προσούτο και τη μαρμελάδα από κόκκινες πιπεριές, σου ρίχνει κλεφτές ματιές ακούγοντας στο smartφώνι Οικονομόπουλο, αλλά που θα πάει; Μια βδομάδα μαζί σου και θα στρώσει.

Τέλος για να ανοίξει η όρεξη ‘’Η κούκλα του 57’’ που ακούστηκε μόνο στα live, έτρωγε ταλαγάνι, μεγάλο κομμάτι βέβαια αρκετά παχύ, με λίγο σαλάτα στη βάση και μέλι, πολύ μυρωδάτο μέλι. Ωραία ψημένο, μεθυστική γεύση και λεμονάτο. Πάρτο για ορεκτικό.

Τα βασικά τα είπαμε, κρέατα φοβερά σαν το αδερφάκι του το Kozi’s.
Εξυπηρέτηση τα απαραίτητα. Θα σου φέρει στην αρχή οινόμελο, για να περιμένεις χωρίς γκρίνια να ψηθούν τα κρέατα και μετά θα τον δεις όταν θα έρθει να σε σερβίρει. Αν θες κάτι ενδιάμεσα, πιο εύκολα θα τον βρεις αν παίξετε κρυφτό και μάλλον δεν θα τον πετύχεις να σε κοιτάει.
Ο χώρος καλός με ωραία καδράκια με αφρικάνικα θέματα, νορμάλ φωτιστικά που ταιριάζουν με το είδος του μαγαζιού και τα τραπέζια σε σχετική απόσταση μεταξύ τους. Η τζαμαρία ολόγυρα θα σε χαλάσει, αλλά σε όσους δεν αρέσει ας πάνε στο διπλανό Κozi’s. Περίπου ίδιες συνταγές, ίδια μπαχάρια, καλύτερος χώρος και καλύτερη εξυπηρέτηση.
Θα πληρώσεις περί τα 20 euro και σίγουρα θα χορτάσεις, οπότε αξίζει τον κόπο η επίσκεψις.
Αν τώρα κάποιος είναι ‘’μη μου άπτου’’ που έλεγε και η γιαγιά μου, σίγουρα το Sasi’s δεν είναι για αυτόν. Όλοι οι υπόλοιποι, χάνετε που δεν έχετε πάει ακόμα.
Βάλτε στο κασετόφωνο του αυτοκινήτου Blue Jeans, ακούστε τον Μπερέκο να τραγουδάει την ‘’Πάολα’’ και βουρ για Μελίσσια από Κηφισίας ή από Λεωφ. Πεντέλης. Από όπου και αν πάτε δεν παίζει ρόλο. Σίγουρα θα ευχαριστηθείτε φαγητό.

20 Ιαν 2017

Σίγουρα είναι ένα μαγαζί που σε κερδίζει. Σίγουρα επίσης θα φύγεις ικανοποιημένος και πολύ πολύ χορτασμένος σε βαθμό κακουργήματος... δεν θα θες να φας για 2 μέρες. Οπωσδήποτε παρουσιάζει αρκετές ομοιότητες με το διπλανό αδερφάκι του σε πάρα πολλά πράγματα. Αυτό βέβαια δεν μειώνει καθόλου την ποιότητα και το χαρακτήρα του, καθώς έχει αποκτήσει και κερδίσει επάξια το δικό του κοινό το οποίο μάλιστα είναι εξίσου φανατικό.

Δεν το λες φτηνό. Ειδικά στην εποχή μας. Σίγουρα όμως τα λεφτά του τα αξίζει και με το παραπάνω γιατί σε αποζημιώνει με τις γεύσεις, την ποιότητα, την νοστιμιά και σίγουρα την ποσότητα.

Η εξυπηρέτηση είναι επίσης πολύ δυνατό σημείο του μαγαζιού. Θα τολμούσα να πω δυνατό όσο και η γεύση. Η ευγένεια πραγματικά σε σκλαβώνει, το χαμόγελο είναι αβίαστο και πηγαίο. Γι΄ αυτό σε αιχμαλωτίζει. Όσο κι αν ακούγεται υπερβολικό είναι σοβαρός λόγος για να πας.... δεν το συναντάς κάθε μέρα στην εποχή μας αυτό. Μας ρώτησαν τουλάχιστον 2 φορές αν είμαστε ευχαριστημένοι, αν έχουμε κάποιο πρόβλημα, αν μείναμε ικανοποιημένοι. Επίσης να σημειώσω ότι παρά τον κόσμο ήταν πολύ οργανωμένοι και ταχύτατοι.

Ο χώρος σίγουρα έχει τα θέματά του. Όμορφα διακοσμημένος με αφρικάνικες αναφορές και διακοσμητικά στοιχεία. Μικρός, όμως, στριμωγμένα τραπέζια, ειδικά να σκεφτεί κανείς ότι τα πιάτα που έρχονται είναι υπερμεγέθη και σίγουρα δεν μπορούν επουδενί να χωρέσουν σε μια τόσο μικρή επιφάνεια. Έχει καταλάβει και τον εξωτερικό χώρο, σαν μπαλκόνι, αλλά ευτυχώς, τον έχει κλείσει με τζαμαρία και μάλιστα πολύ καλή (βόρεια προάστια με κρύο γαρ) με αποτέλεσμα να μην υπάρχει πρόβλημα ζέστης και θερμοκρασίας γενικότερα. Κυριαρχεί το ξύλο και το σκουρόχρωμο καφέ. Ένα άλλο θέμα στο οποίο μιμείται το αδερφάκι του είναι ότι δεν κάνει κρατήσεις. Σίγουρα αυτό αποτελεί πρόβλημα για τις μεγάλες παρέες και για όσους έρχονται από μακριά, γεγονός που επισημάνθηκε από παρέα διπλανού μας τραπεζιού, που είχε έρθει από μακριά, στο σερβιτόρο.

Στον κατάλογο τα κρέατα, όπως είναι αναμενόμενο, έχουν την τιμητική τους και μάλιστα όλα τα είδη κρέατος και σε διάφορες παραλλαγές. Το σίγουρο είναι ότι όσο συγκρατημένος και να είσαι, θα φύγεις με πακέτο για το σπίτι... εκτός αν παραγγείλουν τα μισά άτομα απ΄ όσα θα πάνε για να φάνε όλοι. Επιλέξαμε λοιπόν τα εξής (να σημειώσω ότι δεν θυμάμαι σε όλα τα πιάτα τις ξενικές ονομασίες αλλά η περιγραφή νομίζω ότι είναι αρκετή.. ):

-Σαλάτα Jabulani, με κοτόπουλο σχάρας, καλαμπόκι, παρμεζάνα, κρουτόν, κριτσίνια, ντοματίνια, πρασινάδα και sauce. Ήταν πραγματικά τεράστια, πεντανόστιμη, πολύ χορταστική και με φοβερά γευστικό συνδυασμό υλικών

- Κυπριακές πίτες ψημένες με σως μουστάρδα-μέλι που κατέφτασε σε ξεχωριστό βαζάκι για να βάλεις όσο θέλεις

- Κοντοσούβλι χοιρινό με πατάτες και κόκκινη σάλτσα ελαφρώς πικάντικη. Ένα πιάτο-κόλαση. Ήρθε σε πιάτο από το οποίο κρεμόταν μια σούβλα με το κοντοσούβλι σε τεράστια κομμάτια, ζουμερό, με τους χυμούς τους, πεντανόστιμο

- Χοιρινά παϊδάκια με πατάτες τηγανητές, επίσης κολασμένο πιάτο. Τα παϊδάκια ήταν πολύ μαλακά και καλοψημένα, όπως πρέπει.

Να σημειώσω ότι όλα τα πιάτα ήταν στην ουσία για 2 άτομα.

Στην αρχή για καλωσόρισμα μας προσφέρθηκε οινόμελο ζεστό σε σφηνάκια και μαζί κατέφτασε και το εμφιαλωμένο νερό.

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 55.20 ευρώ. Σίγουρα αρκετά και ταυτόχρονα λίγα αν σκεφτεί κανείς ότι τα παραπάνω πιάτα χόρτασαν 4 άτομα. Δεν υπήρχε τραπέζι που να μη φύγει από το μαγαζί με τουλάχιστον 1 πακέτο για το σπίτι. Νομίζω τελικά ότι η επιτυχία του μαγαζιού έγκειται ακριβώς σε αυτό: η ποιότητα και η γεύση σε συνδυασμό με την ποσότητα σε αποζημιώνει για την τιμή.

24 Ιουν 2017

Περνάω συχνά έξω από τα Sasi's και Kozi's και μου κάνει εντύπωση ο κόσμος που περιμένει έξω από αυτά τα δύο εστιατόρια.

Λειτουργει σαν μαγνήτης για τον υπόλοιπο κόσμο για να τους κινήσει την περιέργεια και να επισκεφθούν αυτά τα μαγαζιά.

Στο Kozi's δεν είχα πάει, αλλα μια Κυριακή μεσημέρι ένα φιλικό μας ζευγάρι μας προσκάλεσε να φάμε στο Sasi's

Oι φίλοι μας έφτασαν μισή ώρα πιο νωρίς από εμάς για να πιάσουν το τραπέζι.

Αυτό είναι μια καλή τεχνική.
Δηλ, να παει καποιος αρκετα νωρίς, αλλιώς.. πέταξε το πουλάκι(τραπέζι)!

Φτάνοντας κι εμείς είδαμε ότι τους είχαν φέρει ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό και δύο σφηνάκια με οινομελο.
Καθίσαμε, μας έφεραν 2 επιπλέον ποτήρια για το νερό αλλά δεν έφεραν σφηνακια με οινόμελο.
Περιεργαστήκαμε λίγο τον εσωτερικό χώρο που είναι αρκετά μικρός,
με τα τραπέζια πολύ κοντά μεταξύ τους, χωρίς κάποια ιδιαίτερη διακόσμηση.

Θυμίζει το κλασικό ψητοπωλείο που ξέρουμε όλοι και έχουμε επισκεφτεί.

Μας έφεραν να δούμε τον κατάλογο που ήταν ένα απλό πολύχρωμο πλαστικοποιημένο χαρτί.
Εντυπωσιάστηκα με τα ονόματα των φαγητών που ήταν στην αφρικανική γλώσσα, μα πιο πολύ μου έκανε εντύπωση το πόσο ακριβό μαγαζί είναι.

Αποφασίσαμε να παραγγείλουμε μια σαλάτα jabulani ( 10 ευρώ).
Τόσο σαν είδος, κόψιμο και υφή των υλικων της, μου θύμισε την ιταλική σαλάτα που πουλάνε συσκευασμένη τα σούπερ μάρκετς.
Είχαν προσθέσει βεβαια ψητό κοτόπουλο, κομμάτια παρμεζάνας, κρουτόν, λίγο καλαμπόκι και σως σίζαρς.
Η γεύση, αρκετά καλή αλλά και ακριβή, παρόλη την ποσότητα που ήταν μεγάλη.

Το επόμενο πιάτο ήταν ένα ορεκτικό που λέγεται umslanga(9,5ευρώ) και είναι κιμάς μοσχαρίσιος με νάτσος και σάλτσα γιαουρτιού μαζί με διάφορα μυρωδικά.
Ήρθε σε ένα πιάτο μέσα σε μία μεγάλη κυλινδρική μεταλλική φόρμα.
Ο σερβιτόρος έβγαλε τη φόρμα και υποτίθεται πως τα νάτσος έπρεπε να μείνουν όπως ήταν στη φόρμα.
Ατυχώς όμως, τα νάτσος κατέρρευσαν και εμείς συνεχίσαμε να τα τρώμε, με τα πιρούνια όμως πια..
Η γεύση του ήταν πάρα πολύ καλή και προτείνω αυτό το ορεκτικό ανεπιφύλακτα!

Συνεχίσαμε με δύο κυρίως πιάτα, το shaka zulu, σε ελεύθερη μετάφραση χοιρινό κοντοσούβλι και το woza shaka, δηλ κοντοσούβλι κοτόπουλο (14,5 ευρώ έκαστο πιάτο).
Το καθένα ήρθε περασμένο σε μία κάθετη μεταλλική σούβλα, περίπου 40 πόντους, γαρνιρισμένο με τηγανιτές πατάτες με σάλτσα διαφορετική για το κάθε κοντοσούβλι.
Το αποτέλεσμα ήταν πολύ γευστικό και για τα δύο είδη κρέατος ειδικά με την προσθήκη της σάλτσας.
Μόνο που ήρθαν σε χλιαρή θερμοκρασία.

Πηραμε τελος και το laduma(9,5 ευρώ) και που είναι 2 μέτρια μπιφτέκια με τηγανητές πατάτες και λίγο κρεμμύδι.
Καλά ήταν αλλά δεν ξεχώριζαν από τα συνηθισμένα μπιφτέκια που σερβίρουν σε πολλά ψητοπωλεία.
Δεν ήταν και ιδιαίτερα μεγάλα.

Από πότά προτιμήσαμε αναψυκτικά και ένα ποτήρι κόκκινο κρασί αφρικανικό, σε ένα μικρό κολωνάτο ποτήρι του κρασιού που είχαν γεμίσει κατω απο τη μέση του.
Δεν λέω, το σωστό είναι να σου γεμίζουν το ποτήρι μέχρι κάτω από τη μέση, αλλά αφού έχεις πάρει ολόκληρο μπουκάλι και όχι ένα ποτήρι κρασί το οποίο το πληρώνεις και 5 ευρώ.

Άλλη μία λεπτομέρεια.
Ξεχωριστή εντύπωση μου έκανε η προθυμία των σερβιτόρων να θέλουν να μας παίρνουν τα πιατα, χωρίς να έχουμε προλάβει να τελειώσουμε το φαγητό μας..

Χρειάστηκε κάποιες φορές να τους πούμε να περιμένουν.
Εντάξει δεν ήμασταν και σε φασφουντάδικο..

Κέρασμα στο τέλος δεν είχε και έτσι πήραμε ένα banofee(5 ευρώ).
Το έφεραν σε ένα ποτήρι του νερού μαζί με τέσσερα κουταλάκια.
Το αποτέλεσμα ήταν αστείο, αφού έπρεπε να συνεννοηθούμε ποιός θα βουτήξει το κουτάλι του πρώτος.
Ταυτόχρονα όλοι, ήταν λίγο δύσκολο στο ποτήρι!

Η λυπητερή με όλα αυτά ήρθε στα 72 ευρώ τα οποία τα θεωρώ πάρα πολλά λεφτά για αυτά που φάγαμε, για την ποιότητα των φαγητών και για την εξυπηρέτηση.

Δεν βλέπω κάποιο λόγο να ξαναπάω σε αυτό το μαγαζί.
Και μόνο που το μαγαζί δεν δέχεται κρατήσεις και περιμένεις στην είσοδο, εμένα με χαλάει..

12 Ιαν 2017

Αν με ρωτούσε κάποιος, ποιό ήταν το αγαπημένο μου μαγαζί για τη χρονιά που πέρασε, και πού πήγα άπειρες φορές καταθέτοντας μαζί με τους κολλητούς μου μεγάλα ποσά ανενδοίαστα, ανερυθρίαστα και πάντα με τρελή χαρά, έ, αυτό είναι το Sasi΄s.

Ευτυχώς τo έζησα από το ξεπέταγμά του, μέχρι και τώρα που, πλέον, πετάει κυριολεκτικά. Δεν με έχει δυσαρεστήσει ποτέ, αντιθέτως κάθε φορά υπάρχει κάτι που θα με εκπλήξει ευχάριστα και μια φιλότιμη προσπάθεια να γίνεται όλο και καλύτερο.
Ο κόσμος το έχει αγκαλιάσει τόσο θερμά, σε σημείο που πλέον δεν βρίσκεις καθόλου εύκολα τραπέζι και η αναμονή είναι δεδομένη. Ο Sasi και το υπόλοιπο προσωπικό, πάντα γελαστοί επί της υποδοχής, και ο ίδιος πάντα να θυμάται το όνομα του κάθε πελάτη ξεχωριστά, χαιρετώντας τον κάθε ένα με μια ζεστή χειραψία. Αυτή τη σχέση έχει καλλιεργήσει ο Sasi με τους πελάτες του.

Στο χρόνο της αναμονής, τα καραφάκια με το ζεστό οινόμελο πάνε κι έρχονται σωρηδόν. Θυμάμαι στην πιο πρόσφατη επίσκεψή μου, όπου το κρύο και η βροχή έξω σφυροκοπούσαν άγρια, και μέσα όλοι που περιμέναμε για τραπέζι κεραστήκαμε τα σφηνάκια μας και στη συνέχεια είχαμε το δικό μας καραφάκι για refill ξανά και ξανά. Από κάτι τέτοιες κινήσεις, βγαίνουν και συμπεράσματα.

Η άνεση στο χώρο και στα τραπέζια εξακολουθεί να υπάρχει, αν και η πληθώρα πια του κόσμου στη σάλα συχνά δημιουργεί ένα πιο αργό ρυθμό σε όλα, ωστόσο γκρίνιες δεν έχω ακούσει ποτέ, καθώς η κουζίνα επιδίδεται με τον πλέον αθόρυβο τρόπο σε μια αέναη και ακούραστη παραγωγή πιάτων, χωρίς λάθη ή καθυστερήσεις.
Η ατμόσφαιρα φυσικά είναι πιο ζεστή και cozy, όπως έχω ξαναπεί, και τα παιδιά πάντα ανταποκρίνονται με χαμόγελο σε ό, τι ζητήσεις. Συχνά γίνονται και πολλά αστεία και χαριτωμενιές με τους πελάτες εκείνους που είναι σε ανάλογο μήκος κύματος, και πέφτει γέλιο τρελό ( εμείς είμαστε σε αυτό το level πια...!!! )

Ο κατάλογος έχει υποστεί κάποιες διαφοροποιήσεις σε σχέση με τον αρχικό και εμπλουτίστηκε αρκετά σε επιλογές, δίνοντας πλέον ίσο χώρο και στο χοιρινό και στο κοτόπουλο, μαζί φυσικά με το μοσχαρίσιο κρέας, το οποίο πρωταγωνιστεί. Οι μερίδες παραμένουν Κυκλώπειες στα περισσότερα πιάτα, εκτοξεύοντας το vfm, και η παραγγελία οφείλει να είναι συνετή, εκτός κι αν μιλάμε για πολύ μεγάλη πείνα ή για πολύ φαγανούς ανθρώπους!!

Έχοντας δοκιμάσει πλέον σχεδόν τα πάντα, θα αναφερθώ στην επίσκεψη που κάναμε μέσα στο Δεκέμβριο, όπου 3 άτομα γονατίσαμε τα εξής:

- Σαλάτα Rainbow, με λωρίδες μοσχαρίσιας μπριζόλας με τα γνωστά μπαχαρικά, κόκκινο λάχανο και καρότο τριμμένο, ρόκα, κόκκινες και κίτρινες πιπεριές, mozzarella και σάλτσα πορτοκάλι ( 10,50 ευρώ ).
Θηριώδης ως ποσότητα, καμβάς χρωμάτων τα φρεσκοτατα υλικά, λουκούμι το κρέας μέσα στη σαλάτα, γλυκιά και δροσερή η σως που την ντύνει, πολύ ωραία η συνολική γεύση.
Κορυφαία προτίμησή μου ωστόσο παραμένει πάντα η σαλάτα Jabulani, την οποία έχω φάει συχνά ως κυρίως πιάτο μόνη μου, μαζί με τα pitakia, χωρίς να χρειάζομαι κάτι άλλο.

- Chips, ( 3,50 ευρώ ), δηλαδή οι γνωστές, πλέον, στρογγυλές τηγανιτές πατάτες ( που αντικατέστησαν σε όλα τα πιάτα τους, τους κύβους πατάτας που τα συνόδευαν αρχικά ). Έρχονται πάντα με τη γνωστή εθιστική honey mustard σως στο μπωλάκι ( ζητείστε refill, δεν χρεώνεται ) ή / και με όποια άλλη σως εσείς τους ζητήσετε.

- Balito ( 11,50 ευρώ χ 2 ). "Παίξε μπαλίτο αγόρι μου... " είναι η ατάκα που συνοδεύει κάθε φορά αυτό το πιάτο όταν προσγειώνεται στο τραπέζι, αλλά και η ατάκα που εγώ ψελλίζω, συχνά - πυκνά, όταν θέλω να τους ξεσηκώσω για να πάμε.
Πρόκειται για ένα τεράστιο ψαρονέφρι στη σχάρα, με τα γνωστά νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά, τόσο αριστοτεχνικά ψημένο, όπως έχει αναφέρει και η φίλη Rose Tyler, που όλοι οι χυμοί του κρέατος διατηρούνται στο ακέραιο και το κρέας μένει τόσο ζουμερό που δεν μοιάζει καν για χοιρινό. Έρχεται σε ξύλινη τάβλα, με τηγανιτές πατάτες, και πιάνει το μισό τραπέζι.

- Mix wrap ( 12 ευρώ ), όπου ουσιαστικά ζητάς στην παραγγελία σου να σου φτιάξουν το πιάτο με 1 wrap από την κάθε επιλογή που υπάρχει στο μενού, δηλαδή ένα steak wrap, ένα beef wrap και ένα chicken wrap κι έτσι τα δοκιμάζεις όλα. Όπου wrap, μαλακιές πίτες tortilla, όχι οι γνωστές του εμπορίου, γεμισμένες με τα εξής υλικά:
* steak wrap: κομμάτια μοσχαρίσιας μπριζόλας με σάλτσα πιπεριού, μαρούλι και ντομάτα. Το πικάντικο.
*chicken wrap: κοτόπουλο φιλέτο, με μπέικον, κόκκινο λάχανο, φέτα, αβοκάντο και μαγιονέζα. Το δροσερό.
* beef wrap: κιμάς μοσχαρίσιος με τσένταρ, chutney, γιαούρτι και κόλιανδρο. Το εξωτικό.
Συνοδεύονται φυσικά με πατάτες τηγανιτές, είναι πολύ πολύ χορταστικά, νόστιμα και ιδιαίτερα ως γεύσεις και τα 3 είδη, και σερβίρονται σε ένα ειδικό έξυπνο σκεύος, που τα συγκρατεί για να μην σκορπίσουν τα υλικά τους.

- Ήπιαμε νερό εμφιαλωμένο ( 1 ευρώ ), μια coca cola 330 ml ( 2 ευρώ ) και την αγαπημένη μου Franziskaner Weiss 500 ml ( 5,50 ευρώ ). Λογαριασμός για 3 άτομα που έφαγαν ΠΟΛΥ, στα 57,50 ευρώ με απόδειξη, δηλαδή κάτω από 20 ευρώ το άτομο.
Γλυκό συνήθως δεν παίρνουμε, γιατί συνήθως τρώμε σαν τους μικρούς Βούδες, ωστόσο κάποιες φορές εδώ μας έχει κεραστεί γλυκάκι ( ferrero mudpie ) με πιο πρόσφατη τη φορά που ο Sasi μας καληνύχτισε βάζοντάς μας το γλυκάκι σε σακουλίτσα για να το φάμε στο σπίτι.

Αν μπορούσα να περιγράψω το πώς νιώθω γι αυτό το μαγαζί, θα έλεγα ότι είναι η ποδοσφαιρική ομάδα της οποίας εγώ είμαι οπαδός και συμπεριφέρομαι σαν να είμαι "χούλιγκαν" μέσα στο γήπεδο. Τουτέστιν: τακτικές επισκέψεις, ανυπομονησία, γκολ που απογειώνουν, ενθουσιασμός στα όρια του φανατισμού, ιαχές και ύμνοι χωρίς τέλος και τα μυαλά στα κάγκελα!!

Αν το συστήνω ;; Φυσικά και όχι... Να φύγετε κύριοι... Να πάτε αλλού!! Ήδη τώρα, και δεν βρίσκουμε εμείς τραπέζι να καθήσουμε!!!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Ucook.

14 Μάρ 2017

Ξενέρωμα…

(Ξεκινάει η ταινία. Βλέπεις την πρώτη σκηνή. Είναι ακαταλαβίστικη. Πολύ περίεργο, λες. Δεν έχει συνοχή, ξεκίνησε ξαφνικά και δεν καταλαβαίνεις και τι ήθελε να πει τελικά, όταν ολοκληρώνεται αυτή η πρώτη σκηνή. Αρχίζεις να βγάζεις νόημα όταν μετά από λίγο συνειδητοποιείς ότι αυτή ήταν η σκηνή τέλους και τώρα ξεκινάει η «κανονική» ταινία.. Και την ξεχνάς σιγά σιγά καθώς χάνεσαι στο «τώρα» της ταινίας…)

Πλέον, από πέρσι που γνώρισα το Kozi’s, ήρθαν έτσι τα πράγματα και έχει σχεδόν καθιερωθεί η οικογενειακή έξοδος για φαγητό σε γιορτές και γενέθλια να γίνεται στα Μελίσσια. Το Σάββατο 25/2 ήταν η σειρά να γιορτάσουμε τα 81α γενέθλια της γιαγιάς. Και έτσι για αλλαγή είπαμε να δοκιμάσουμε τον αδερφό του Kozi’s, τον Sasi’s, του οποίου πρόσφατα συνειδητοποίησα την ύπαρξη.

Μπαίνοντας στο κατάστημα δεχθήκαμε τη θερμή υποδοχή του ιδιοκτήτη, κάτι που δεν το έχω δει να συμβαίνει στο Kozi’s και τους δίνει μισή μονάδα παραπάνω στην εξυπηρέτηση. Οι σερβιτόροι είναι εξαιρετικά ευγενικοί, όπως και δίπλα, και η φροντίδα τους για το κάθε τραπέζι πολύ ικανοποιητική. Ο χώρος είναι ελαφρώς πιο όμορφα διακοσμημένος με ωραιότερα χρώματα, θα τον έλεγα λίγο πιο μοντέρνο κιόλας. Η καθαριότητα εξαιρετική. Από την άλλη πλευρά τα τετραγωνικά είναι λιγότερα και έτσι είσαι λίγο πιο κοντά στο τραπέζι της άλλης παρέας και είναι πιο εύκολο να τους ακούσεις και να κουραστείς από αυτό. Εξ ου και το 3/4.

Πάμε στις γεύσεις. Ο κατάλογος του Sasi’s δείχνει πιο ανοιχτός σε πειραματισμούς, ειδικά στα ορεκτικά και στις σαλάτες. Στα κρεατικά θα βρει κανείς πάνω κάτω τα ίδια (σε σύγκριση με το Kozi’s πάντα), ίσως με ελαφρώς διαφορετική παρουσίαση. Στη δοκιμή μας, για 4 άτομα, παραγγείλαμε τα εξής:

- Αρχικά μας κέρασαν ζεστό οινόμελο σε σφηνάκια, όπως κάνουν και στον αδερφό, κίνηση που εκτιμάται. Ελαφρύ και γλυκόπιοτο.

- Pitakia (2,5€). Σε αντίθεση με τα 3 στρογγυλά πιτάκια του Kozi’s εδώ έχουμε 2 κυπριακές πίτες, ακριβώς ίδιας γεύσης και αφρατοσύνης, με την ίδια σος (μέλι-μουστάρδα) να τα συνοδεύει με τη χαρακτηριστική φατσούλα ζωγραφισμένη πάνω της.

- Σαλάτα Rainbow (11,5€). Πρόκειται για σχεδόν ίδια σαλάτα με την εκπληκτική Shambalala (στο Kozi’s) με τη διαφορά ότι περιέχει κυβάκια μοτσαρέλας και πολύχρωμες πιπεριές. Και τα δύο αυτά συστατικά μας χάλασαν το υπέροχο κατά τα άλλα αποτέλεσμα, καθώς τα βρήκαμε σχετικά αταίριαστα με το υπόλοιπο σύνολο. Στο Sasi’s παρατήρησα τη χρήση μεγαλύτερης ποσότητας μοσχαρίσιου φιλέτου σε σύγκριση με τον αδερφό. Η σάλτσα που αναφέρεται ως «σος πορτοκαλιού» ήταν ολόιδια με τη sweet chilli sauce που έχει η Shambalala.

- Umshlanga (9,5€). Νάτσος με κιμά, τσένταρ, sour cream και γουακαμόλε. Ήταν αρκετά νόστιμα. Για σχεδόν 10 ευρώ θα ήθελα λίγο μεγαλύτερη ποσότητα γιατί πρόκειται για ένα πολύ ακριβό ορεκτικό.

- Lugulugu (9,5€). Ουσιαστικά είναι πίτσα Caesars. Λεπτή ζύμη, αρκετά νόστιμη, χωρίς καθόλου λάδια, με πεντανόστιμο κοτόπουλο σχάρας από πάνω. Κανονική ποσότητα. Όλοι στο τραπέζι ξετρελάθηκαν.

- Bongani Shaka (29€). Πρόκειται για τεράστια κομμάτια Rib Eye στην κλασσική όρθια σούβλα τους, με το κλασσικό μαρινάρισμα που έχει και ο Kozi’s και τις ίδιες πατάτες (περίπου 650γρ, το κρέας). Το Rib Εye και στα δύο μαγαζιά είναι ίσως το κορυφαίο πιάτο τους, οπότε δεν χρειάζεται να ειπωθεί κάτι άλλο (πιάτο για 10/10).

- Steak + Beef Wrap (12,5€). Η μερίδα κανονικά περιέχει 3 wraps με κοτόπουλο, μοσχάρι ή κιμά. Εμείς ζητήσαμε από τα 3 wraps τα δύο να γίνουν με κιμά και το ένα με μοσχάρι. Ήρθαν και αυτά με πατατούλες. Αυτά με τον κιμά θυμίζουν έντονα Tacos (το γύρισαν σε νοτιο.. μεξικάνικο?), καθώς συνοδεύονται με τσένταρ και sour cream. Στον κιμά θα ταίριαζε να έχει λίγο πιο έντονη γεύση. Το wrap με το μοσχάρι ήταν κακό. Τα υλικά που το συνόδευαν δεν του ταίριαζαν (μαρούλι, ντομάτα και πιπεράτη σάλτσα) και δεν άρεσε ιδιαίτερα. Δεν θα το πρότεινα σε κανέναν δηλαδή, αλλά δεν είναι δα και από τα βασικά τους πιάτα για να επηρεάσουν ιδιαίτερα αρνητικά τη συνολική γνώμη μου για το φαγητό τους.

- Laduma (9,5€). Δύο πολύ νόστιμα μοσχαρίσια μπιφτέκια για τη γιαγιά, μαλακά, χωρίς καρυκεύματα. Τέλειο ψήσιμο σε τέλειο κιμά. Συνοδεύονται με πατάτες. Ίδιο πιάτο με τα μπιφτέκια του Kozi’s απλώς εκεί είναι 3 πιο μικρά τεμάχια.

- Ήπιαμε ένα ευκολόπιοτο χύμα λευκό κρασί (δεν θυμάμαι τιμή)

Αφού από όλα αυτά αφήσαμε μόνο λίγες πατάτες θέλαμε και γλυκό τρομάρα μας. Πήραμε:

- Banofee (6-6,5€). Εξαιρετικό. Εξαιρετικό. Εξαιρετικό. Με καραμέλα βουτύρου, μπισκότο, κρέμα και αρκετές μπανάνες. Νομίζω ξεπερνάει και το αγαπημένο Cheesecake Nutella του Kozi’s (πιάτο για 10/10)

- Πορτοκαλόπιτα με παγωτό (6-7,5€). Πολύ νόστιμη και σε πολύ καλή ποσότητα. Απλώς ήταν δίπλα στο banofee και πρέπει να βαρέθηκε να μας κοιτάει να την αγνοούμε μέχρι να ξεπαστρέψουμε το μπανανογλυκό.

Λυπητερή: σε σχέση με τον Kozi’s, o Sasi’s έχει 10-15% περισσότερη ποσότητα κρέατος και 5-10% υψηλότερες τιμές. Όσοι παραγγείλουν ότι παίρνουν και στο διπλανό κατάστημα θα δώσουν 2-3 ευρώ το άτομο παραπάνω και θα σκάσουν ακόμα πιο πολύ. Ένα γεύμα 2 ατόμων θα μπορούσε να περιλαμβάνει μια σαλάτα, ένα ορεκτικό, και 1 μεγάλη ή 2 κανονικές μερίδες με κρέας και να κοστίσει 17-25€ το άτομο. Με αυτά, αν δεν έχετε αυξημένες ενεργειακές ανάγκες, αρρωσταίνετε και ψάχνετε Losec. Για ένα πιο νορμάλ γεύμα με 1 σαλάτα, 1 ορεκτικό και 1 κανονικό κυρίως πιάτο θα δώσετε 13-21€. Το vfm είναι πολύ καλό. Αυτό που προσφέρουν τα 2 αδέρφια είναι εξαιρετικά ποιοτικό και νόστιμο και δύσκολα το βρίσκει κάποιος σε αυτή την τιμή οπουδήποτε.

Έφαγα, σχεδόν ναρκώθηκα, όμως η φωνούλα στο κεφάλι μας (σχεδόν) ποτέ δεν σταματάει. Προσπαθούσα σε όλη τη διαδρομή της επιστροφής να βρω το συναίσθημα με το οποίο έφυγα από το Sasi’s μα δυσκολευόμουν. Λίγο πριν φτάσω σπίτι, μου ήρθε: Ο Sasi’s πήρε την εξαιρετικά πετυχημένη συνταγή του Kozi’s και άνοιξε δίπλα του ένα μαγαζί με μερικές διαφορετικές πινελιές, κυρίως στα ορεκτικά και τις σαλάτες. Είχε το μεράκι να τρέξει μόνος του ένα μαγαζί και αντί να το πάει σε μια πιο μακρινή περιοχή, έστω και διπλανή, να κλείσει τους πάντες στο διάβα του, πήγε και το άνοιξε ακριβώς δίπλα στο Kozi’s, εκεί που ούτως η άλλως υπήρχε η κρεατοφαγική τελειότητα...

…ξενέρωμα

ΥΓ: για όποιον μπερδεύτηκε, το μαγαζί είναι τέλειο. Το ίδιο και το Kozi’s. Σε όποιο από τα δύο και να πάτε θα φάτε εξαιρετικά ποιοτικό και νόστιμο κρέας και θα αντιμετωπίσετε πάρα πολύ καλή εξυπηρέτηση, στις τιμές που αναφέρονται πιο πάνω.

Αξίζει να δοκιμάσετε:
• Bongani Shaka (Rib Eye στη σούβλα)
• Banofee

05 Απρ 2017

Αγαπημένη πλέων ασχολία μου πρωί της Κυριακής είναι να ανοίξω το ταμπλετ μου και να ψάχνω σε πιο εστιατόριο θα φάμε το μεσημέρι. Φυσικά πάντα ανοίγω το αγαπημένο μας σαιτ για να ενημερωθώ. Μετα από αρκετή «μελέτη» αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το sasis στα Μελίσσια. Οι κριτικές είναι διθυραμβικές από όλους όσους το έχουν επισκέπτη οπότε βαδίζαμε στα σίγουρα.
Στο τηλέφωνο που πήραμε για να κλείσουμε τραπέζι ενημερωθήκαμε ότι δεν γίνονται κρατήσεις στο μαγαζί, πας και αν δεν έχει τραπέζι λίστα αναμονής. Αυτό με φόβισε λίγο διότι δεν μου αρέσει να περιμένω για κάτι όσο και να αξίζει για να δώσω τα λεφτά μου, αν ήταν δωρεάν … και πάλι δεν θα περίμενα. Επειδή είχαμε χρόνο μπροστά μας είπαμε να ξεκινήσουμε νωρίς οπότε να φτάναμε νωρίς στο μαγαζί για να βρίσκαμε σίγουρα τραπέζι. Και πράγματι είμασταν 14:00 στα μαγαζί. Είχε λίγα τραπέζια γεμάτα οπότε κάτσαμε αμέσως. Ο χώρος Ψηλό αδιάφορος θα έλεγα αλλά καθαρός, τα τραπέζια μικρά και πολύ στρυμωγμένα. Κάτσαμε 3 άτομα σε τραπέζι για 4 και δεν χωράγαμε, με τα 3 κουβέρ και τα 3 ποτήρια του νερού υπήρχε χώρος για 1 πιάτο την φορά. Άσε που αισθανόμουν τον διπλά μου ότι ήταν στο τραπέζι μας. Με το που κάτσαμε έφτασε εμφιαλωμένο νερό χωρίς να ερωτηθούμε.

Η παραγγελία μας

Pitakia
Δύο ζέστες κυπριακές πίτες με λάδι & ρίγανη
2 κυπριακές πίτες ψημένες στα κάρβουνα συνοδείας μιας γλυκιάς Σως. Λόγο έλλειψης ψωμιού πήραμε τις πίτες για τον μικρό μας που πάντα θέλει ψωμί.

Sawubona
Ταλαγάνι τυρί με μέλι
Χοντρό κομμάτι τυριού στα κάρβουνά ψημένο με αρκετό μέλι από πάνω ακουμπισμένο σε μαρούλι λεπτοκομμένο. Πάρα πολύ νόστιμο ( έτσι και αλλιώς που είναι από μόνο του το τυρί αυτό ) ωραία ψημένο που το μέλι στο απογειώνει.

Jabulani
Aνάμεικτη σαλάτα με φιλέτο κοτόπουλο στη σχάρα, παρμεζάνα, καλαμπόκι, κρουτόν, κριτσίνια & Ceasar Sauce
Η σαλάτα δεν ήρθε ποτέ.

Satara
Φρέσκια λεπτή ζύμη πίτσας με σάλτσα ντομάτας, φιλέτο κοτόπουλο στη σχάρα, παρμεζάνα, iceberg, καλαμπόκι & Ceasar Sauce
Ωραία πίτσα με λεπτό φύλλο πολύ νόστιμη, κανονικό πιάτο θα έλεγα αν και είναι στα ορεκτικά απλά θα ήθελα πιο τραγανή την βάση της πίτσας.

Amandla
Rib Eye μπριζόλα, με Νοτιόαφρικάνικα μπαχαρίκα
±400γρ
Πάνω σε ξύλινη πιατέλα σκάει ένα πολύ χοντρό κομμάτι μοσχάρι με τα μπαχαρικά του πάρα πολύ ζουμερό τέλεια ψημένο ακριβός όπως το είχα ζητήσει μετά από ερώτηση του σερβιτόρου. Το μόνο κακό για μένα στο πιάτο αυτό ήταν η συνοδεία του κρέατος με πατάτες τηγανιτές που δεν τις τρώω και γενικά η έλλειψη άλλης επιλογής συνοδευτικού.

Woza Shaka
4 ξεκοκαλισμένα κομμάτικα κοτόπουλο από μηρό στη σούβλα με Νοτιόαφρικάνικα μπαχαρικά
Πάνω σε μια σούβλα ήρθε το κοτόπουλο πολύ ζουμερό πολύ σωστά ψημένο και πολύ νόστιμο. Και πάλι με πατάτες τηγανιτές…

Ήπιαμε νερό και ένα ανθρακούχο εγώ.
Για τα παραπάνω πληρώσαμε 58 ευρώ, δεν πρόσεξα αν η σαλάτα που δεν ήρθε χρεώθηκε …

Οι μερίδες είναι πολύ μεγάλες και παρόλο που δεν ήρθε η σαλάτα μας σκάσαμε στο φαγητό. Σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι το φάει αξίζει στο μαγαζί αυτό και σίγουρα θα το ξανά επισκεφτώ και το προτείνω ανεπιφύλακτα.

18 Ιαν 2017

Μετά από αναζήτηση της τελευταίας στιγμής (2 ώρες πριν) και αφού καταλήξαμε ότι η κρίση καθόλου μάλλον δεν έχει επηρεάσει τον Έλληνα στην Κυριακάτικη έξοδο για φαγητό μιας και δεν βρήκαμε ελεύθερο τραπέζι πουθενά πριν τις 5:00μμ, βρεθήκαμε μια παρέα 5 ενηλίκων και δυο παιδιά 5,5 ετών και 16 μηνών στο Sasi's.

Έχοντας ακούσει διφορούμενες κριτικές για το αδερφάκι του, το γνωστό πια διπλανό Kozi's, που ακόμα δεν έχω καταφέρει να επισκεφθώ και γνωρίζοντας ότι δεν κάνει κρατήσεις ήμουν ιδιαιτέρως διστακτική επειδή είχαμε και τα παιδιά μαζί μας. Προς έκπληξη μου και με το που φθάσαμε, ο ευγενικός κύριος στην υποδοχή με ενημέρωσε ότι υπήρχε διαθέσιμο τραπέζι! Όταν δε ρώτησα αν έχουν και παιδικό κάθισμα και πήρα θετική απάντηση η πρώτη μου εντύπωση ήταν θετικότατη!

Για τον χώρο δεν θα κάνω περιγραφή μιας και πολύ γλαφυρά και επιτυχημένα έχει περιγραφεί από διάσημα μέλη του ask4food. Γενικά όμως είναι λίγο στενάχωρα τα πράγματα ειδικά σε ώρες αιχμής.

Όσον αφορά το φαγητό ξεκινήσαμε με ορεκτικά τα Umshlanga Nachos που έχουν μοσχαρίσιο κιμά, τυρί, ντομάτα, sauce από αβοκάντο & γιαούρτι. Πολύ καλά γευστικά και πλούσια μερίδα για να μοιραστεί επαρκώς και στους πέντε "φαγανούς' συνδαιτυμόνες. Συνεχίσαμε με δύο ζέστες κυπριακές πίτες με λάδι & ρίγανη για να συνοδευόσουν την χορταστική και γευστικότατη σαλάτα ονόματι
Umbalumba, με βουβαλίσια μοτσαρέλα burrata, προσούτο, μαρμελάδα από κόκκινες πιπεριές, κρέμα μπαλσάμικο & ανάμεικτη σαλάτα. Ειδικά η μαρμελάδα κόκκινης πιπεριάς ήταν υπέροχη και η ποσότητα επαρκής και για τους πέντε! Κάλλιστα θα αποτελούσε ένα ελαφρύ κυρίως γεύμα.

Συνεχίσαμε με κυρίως ένα AmandlaRib Eye για μένα medium well ψημένο με νοτιόαφρικάνικα μπαχαρικά. Το βρήκα ζουμερό και συνοδευόταν από πατατούλες τηγανητές και μια υπέροχη sauce. Οι υπόλοιποι πήραν Shaka Zulu δηλαδή χοιρινό κοντοσούβλι με τα γνωστά αφρικάνικα μπαχαρικά πολύ εντυπωσιακά σερβιρισμένο στη γνωστή αιωρούμενη σούβλα. Πολύ καλό και ζουμερό συνοδεία πατάτας τηγανητής και αυτό. Balito δηλαδή ψαρονέφρι στη σχάρα με μπαχαρικά και πατάτες και αυτό και την sauce μελιού μουστάρδας και δύο Chicken Wrap με φιλέτο κοτόπουλο με μπέικον, φέτα, κόκκινο λάχανο, αβοκάντο & μαγιονέζα, σε 3 πίτες tortilla. Πολύ καλά και στη γεύση και στην εμφάνιση αλλά λιγότερα σε ποσότητα σε σχέση με τα υπόλοιπα Συνοδεύονταν και αυτό με τις τηγανητές ροδέλες πατάτας.

Αν κάτι έχω να σχολιάσω σε σχέση με τα πιάτα είναι ίσως η υπερβολική σάλτσα που είχαν που επικάλυπτε ελαφρώς τη γεύση του κρέατος και το γεγονός ότι δεν υπήρχε ποικιλία συνοδευτικών όπως π. χ. μανιτάρια ψητά, καλαμπόκι ή κάτι άλλο για να ξεφύγει το πιάτο από την κλασσική γαρνιτούρα που βρίσκεις από το σουβλατζίδικο ως την τελευταία ταβέρνα.

Από ποτά πήραμε μια κόκα κόλα, ένα ανθρακούχο νερό San Pellegrino που για μένα αποτελεί την επιτομή των ανθρακούχων νερών, μια Fratziskaner, μια Septem και μια Alfa των 500 ml έκαστη και ένα λίτρο εμφιαλωμένο νερό που ήρθε
στο τραπέζι μας με το που καθίσαμε.

Από γλυκά μοιραστήκαμε μια Banoffee και μια Mudpie σε πιάτο. Καλούτσικα αλλά σε καμία περίπτωση τίποτα το ιδιαίτερο, μάλλον λιπαρά θα τα έλεγα. Σε δυο από την παρέα άρεσαν αρκετά, αλλά τρώνε κυριολεκτικά τα πάντα από γλυκά.

Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ανήλθε στα 136 ευρώ.

Κλείνοντας σαφώς και μας άρεσε και με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάμε. Αν κάτι θα θέλαμε είναι ενδεχομένως να γίνονται κρατήσεις γιατί αν δεν σταθείς τυχερός όπως εμείς η αναμονή των 45 λεπτών δεν είναι αμελητέα, να κερνάνε ένα γλυκάκι, που όπως και να το κάνεις σου φτιάχνει τη διάθεση μια τέτοια κίνηση, να είναι λίγο πιο άνετα διανεμημένα τα τραπέζια γιατί νιώσαμε λιγάκι στριμωγμένοι η αλήθεια είναι. Όσον αφορά τις τιμές, τα πιάτα με μοσχάρι και ιδίως, η Picanha, το Rib eye ή το Τ Bone είναι αλμυρούτσικα στη χρέωση ειδικά για τις εποχές που ζούμε αλλά είναι πιάτα που συνήθως θα φας μια στο τόσο έξω και που σίγουρα παντού θα τα βρεις στις ίδιες τιμές πάνω κάτω.

Παναγή Τσαλδάρη 32-34, Μελίσσια