SASI'S

Αφρική

Παναγή Τσαλδάρη 32-34, Μελίσσια [Χάρτης]

Meat restaurant and burgers
Δευτέρα κλειστά. Τρίτη έως Παρασκευή 17.00 έως 24.00 Σάββατο και Κυριακή 12.00 έως 24.00

2017

Στο Sasi's δεν θα ξεκινούσα ποτέ από μόνη μου να πάω δεδομένου ότι τα “κρεατάδικα” δεν είναι στην πρώτη γραμμή των επιλογών μου. Για την ακρίβεια μάλλον θα τα κατέτασσα μαζί με την κατηγορία ψαριού, την οποία επιλέγω σε πολύ συγκεκριμένες περιόδους σε σχέση με τις υπόλοιπες κατηγορίες εστίασης.

Βέβαια οφείλω να ομολογήσω ότι οι έμπιστοι φίλοι που έχουν προηγηθεί, με είχαν “ψήσει” πολύ με τις ελκυστικότατες, αναλυτικότατες και ζουμερές περιγραφές τους και πήγα εκεί έχοντας στην τσέπη μου πολλές υποσχέσεις, οι οποίες εκπληρώθηκαν στο ακέραιο μέχρι το τελευταίο ψίχουλο!

Επταμελής κοριτσοπαρέα λοιπόν, κυριολεκτικά από όλες τις άκρες του λεκανοπεδίου, μαζευτήκαμε στα βόρεια προάστια Παρασκευή 03/02/2017 για να λυσσάξουμε στην κρεατοφαγία …και όχι μόνο!

Με συντονίστρια έμπιστη φίλη που έχει “χτίσει” και τα δύο μαγαζιά της οικογένειας, και που προσφέρθηκε να πάει από νωρίς για να πιάσει τραπεζάρα μιας και το σύστημα κρατήσεων εδώ δεν υφίσταται όπως στα άλλα εστιατόρια, το’ πε και το’ κανε με περίσσια χαρά. Φτάσαμε κατά τις 10 οι περισσότερες λόγω υποχρεώσεων νωρίτερα και μέχρι να μελετήσουμε τον κατάλογο… κατέφθασαν και οι υπόλοιπες. Το παρκάρισμα έχει αρκετά μεγάλο βαθμό δυσκολίας.

Ο χώρος δεν απέσπασε ιδιαίτερα την προσοχή μου, ίσως όχι μόνο λόγω της παρέας αλλά και επειδή δεν έχει κάτι το αξιομνημόνευτο. Τζαμαρία ολόγυρα, ήσυχος φωτισμός που δεν κουράζει, ανοιχτή κουζίνα, λίγα τραπέζια.

Η παραγγελία κινήθηκε στα παρακάτω θηρία:

- Umshlanga, που θα πει… Nachos στο φούρνο με μοσχαρίσιο κιμά, τυρί, ντομάτα, sauce από αβοκάντο & γιαούρτι. χ 9,50€

Όσο λαχταριστή είναι η περιγραφή, ακριβώς τόσο κι άλλο τόσο βρήκα τη γεύση του! Ό, τι φαντάζεστε λοιπόν έρχεται σε ένα μεγάλο βαθύ πιάτο με πληθωρική τη σάλτσα από πάνω χωρίς καμία τσιγκουνιά. Ό, τι πρέπει για αρχή.

- Sawubona, που θα πει… Ταλαγάνι τυρί με μέλι χ 6,50€

Ένα μεγάλο στρογγυλό κομμάτι τυριού ψημένο στη σχάρα πάνω σε πράσινη σαλάτα με ένα ντοματίνι κομμένο στη μέση για γαρνιτούρα και λεμονάκι για ευνόητους λόγους. Πολύ νόστιμο σε γενναιόδωρη ποσότητα αν και θα το προτιμούσα με κάποια μαρμελάδα. Αν σας αφήνουν αδιάφορους τα τυριά, επιλέξτε κάτι άλλο, δεν είναι από τα ορεκτικά που θα κλέψει τις εντυπώσεις.

- Jabulani salad (2 μερίδες), που θα πει… Aνάμεικτη σαλάτα με φιλέτο κοτόπουλο στη σχάρα, παρμεζάνα, καλαμπόκι, κρουτόν, κριτσίνια & Ceasar sauce χ 10€ έκαστη

Σαλατάρα με τα όλα της! Φρέσκια, πληθωρική, νόστιμη και επαρκέστατη για τουλάχιστον τέσσερα άτομα η κάθε μία.

- Μakiwaki, που θα πει… φτερούγες κοτόπουλου με sweet and spicy barbeque σος x 8€

Πιάτο που δεν αποσπά ιδιαίτερα την προσοχή κατά τη γνώμη μου, αλλά δεν περνά και εντελώς απαρατήρητο, κι αυτό λόγω της γλυκοκαυτερής μπάρμπεκιου σάλτσας φυσικά. Σημειώστε ότι -μέχρι στιγμής τουλάχιστον- δεν είναι ανανεωμένο το μενού στo site τους και το συγκεκριμένο πιάτο δεν αναφέρεται εκεί. Ένα update θα ήταν χρήσιμο αν μας διαβάζει κάποιος από τους υπεύθυνους.

- Eish mama… που θα πει σκορδόψωμο χ 4,50€

Βεβαίως και δεν ήταν επιλογή μου όπως φαντάζεστε… χαχα, παρόλα αυτά δοκίμασα πολύ λίγο από την ακρούλα. Εντάξει δεν θα σας πω ψέματα… δεν θα τα ξαναέπαιρνα και όχι για κανέναν άλλο λόγο, παρά μόνο για το σκόρδο.

- Πιτάκια χ 2,50€

Τα παραπάνω έπαιξαν στη σέντρα… και ήταν υπέρ αρκετά μαζί με ό, τι επακολούθησε σε ατομικό επίπεδο πλέον:

- Balito, που θα πει… Ψαρονέφρι στη σχάρα με Νοτιοαφρικανικά μπαχαρικά x 12,50€

Δεν θα μπορούσα να παραλείψω αυτό το πιάτο από την κυρίως επιλογή μου, μετά από όλες αυτές τις προτροπές στις κριτικές των φίλων που προηγήθηκαν. Τα λόγια είναι περιττά… ένα τέρας που λέγεται το πιο ζουμερό, ταυτόχρονα καλοψημένο και αμαρτωλά νόστιμο ψαρονέφρι λουσμένο από σκουρόχρωμη σάλτσα που ανέδυε αρώματα παραδείσου… ή αλλιώς “νοτιοαφρικανικά μπαχαρικά”.

- Shaka Zulu, που θα πει… Χοιρινό κοντοσούβλι με τι άλλο;; Νοτιοαφρικανικά μπαχαρικά φυσικά! x 14,50€

Μια κρεμάμενη σούβλα τουλάχιστον 50 πόντων (μετά συγχωρήσεως) θα εμφανιστεί μπροστά σας… με μεγάλα ζουμερά κομμάτια κοντοσουβλίου στάζοντας από την σαλτσούλα τους επάνω στις ροδέλες τηγανιτής πατάτας που περιμένουν καρτερικά στο πιάτο ακριβώς από κάτω, για να γίνει η θεϊκή συνένωση.

Έκρηξη αρωμάτων και γεύσεων… λέγε με και νοτιοαφρικανικά μπαχαρικά! Ξέρετε τώρα πια…το μάθατε. Αυτά τα γνωστά (άγνωστα) μπαχαρικά που με τη μείξη τους μπορεί να μην ξεχωρίζεις Χριστό από το τι είναι το καθένα, αλλά στο τελικό τους αποτέλεσμα είναι αυτά που κάνουν τη διαφορά κι ας μην ξέρεις γιατί. Είναι όπως λέμε "δεν θέλω να το μάθω… θέλω να το φάω”.

- Ribs, που θα πει… Χοιρινά (έτσι λέει ο κατάλογος… αλλά εγώ δεν το πιστεύω) παϊδάκια μαγειρεμένα σε σιγανή φωτιά με Monkeygland Sauce χ 23€

Ένας δεινόσαυρος πρέπει σίγουρα να τεμαχίστηκε του οποίου τα παΐδια κλήθηκε να φάει μια από τις φίλες μας, με τη συνδρομή βεβαίως και των υπολοίπων. Εντάξει… τα ρέστα μου… Δεν έχω φάει κάτι παρόμοιο στο παρελθόν για να έχω μέτρο σύγκρισης, αλλά αυτό που δοκίμασα ήταν εκτός από εντυπωσιακό, εξαιρετικό και σε γεύση και σε ψήσιμο.

Και μη φανταστείτε τα κλασικά αρνίσια παϊδάκια που έρχονται σε τεμάχια… καμία σχέση. Εδώ έρχεται μια “οροσειρά” τεράστιων ενωμένων παϊδακίων γλασαρισμένα με μια υπέροχη σάλτσα που σερβίρεται επάνω σε μεγάλη ορθογώνια ξύλινη πλάκα και για συνοδευτικό έχει (όπως όλα τα πιάτα) ροδέλες από τηγανιτές πατάτες. Δέος…

- Amandla… που θα πει rib eye μοσχαρίσια μπριζόλα 400 γρ. περίπου… και μη ρωτήσετε με τι μπαχαρικά; χ 22,00€

Δοκίμασα για να έχω άποψη. Δεν διέκρινα αίμα στο κομμάτι που έφαγα... δεν ξέρω πως το ζήτησε ψημένο η φίλη που το επέλεξε και αν στα ενδότερα είχε κόκκινες σταγόνες(;). Πάντως αυτό που δοκίμασα εγώ κατέρριψε με μιας όλους τους μύθους που είχα στο μυαλό μου περί σκληρού μοσχαρίσιου κρέατος ή αιματοβαμμένου δείπνου κτλ κτλ.

Ήταν νόστιμο, μαλακό και μεγάλο κομμάτι και παρότι το πάχος του κρέατος ήταν αρκετά μεγάλο μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το πόσο άψογα ήταν ψημένο. Παρόλα αυτά μην περιμένετε σε μέγεθος τις διαστάσεις του rib. Συνοδευτικό πατατούλες βεβαίως.

- Mix wrap (x 3 μερίδες) 12,50€ έκαστη … που θα πει πίτες τορτίγιας (3 τεμ. η κάθε μερίδα, σαν τσεπάκια φανταστείτε) σε 3 διαφορετικές εκδοχές:

1. Steak Wrap με λωρίδες μοσχαρίσιας μπριζόλας, σάλτσα πιπεριού, μαρούλι & ντομάτα

2. Beef Wrap με μοσχαρίσιος κιμά, τσένταρ, chutney, γιαούρτι & κόλιανδρο

3. Chicken Wrap με φιλέτο κοτόπουλο, μπέικον, φέτα, κόκκινο λάχανο, αβοκάντο & μαγιονέζα

Σερβίρεται με πατάτες τηγανιτές σε ροδέλες, επίσης.
Δοκίμασα αυτό με το κοτόπουλο αν θυμάμαι καλά και μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον με αρκετά πικάντικη γεύση. Δεν θα το επέλεγα βέβαια σαν κυρίως εγώ, για τη μέση όμως δεν θα έλεγα όχι.

Για γλυκό είχε επιληφθεί η φίλη που είχε κανονίσει τα της μάζωξης, και μας έκανε μια ωραία έκπληξη… είχε φέρει τούρτα black forest, η οποία εξαφανίστηκε σε λίγα μόλις λεπτά από την προσγείωσή της στο τραπέζι.

Επειδή όμως εγώ δεν τρώω τούρτες και δεν ήταν δυνατόν να φύγω χωρίς να φάω γλυκό παρήγγειλα ένα:

- Mudpie…που θα πει σοκολατένιο cheececake x 5€ το οποίο δε μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε ιδιαίτερα.

Ήπιαμε 6 κόκα κόλες και μια σόδα χ 2€ έκαστη και το συνολικό ποσό λογαριασμού σκαρφάλωσε στα 179,50€ ήτοι 25,64€ έκαστος.

Λίγα δεν είναι συνυπολογίζοντας ότι δεν ήπιαμε καν αλκοόλ ΑΛΛΑ…
Πρώτον του δώσαμε και κατάλαβε και καλά κάναμε, γιατί όταν η παρέα είναι μεγάλη είναι η καλύτερη ευκαιρία για να δοκιμάσουμε όσο περισσότερες γεύσεις μπορούμε ώστε να έχουμε πιο σφαιρική άποψη και να το ευχαριστηθούμε και περισσότερο.
Δεύτερον οι μερίδες είναι από μεγάλες μέχρι τεράστιες.

Από την άλλη μεριά βέβαια η προσωπική μου άποψη είναι πως στα ορεκτικά υπάρχει περιθώριο τιμολόγησης προς τα κάτω. Τώρα το μοναδικό ΦΑΟΥΛ του Sasi’s είναι πως ΔΕΝ κερνάει ούτε ένα ξερό φύλλο.

Είτε αν το δούμε μεμονωμένα σαν ξεχωριστοί πελάτες ο καθένας, είτε σαν παρέες, ή ακόμα περισσότερο αν το πάρουμε από την πλευρά της φίλης που έχει πάει άπειρες φορές (και στο αδερφάκι του το Κozis), το έχει συστήσει σε κόσμο και άλλες τόσες έχει φέρει τις παρέες της εκεί όπως εκείνο το βράδυ, αν μη τι άλλο, ένα μικρό κέρασμα, δείχνει την ελάχιστη εκτίμηση προς την στήριξη αυτή.

Συμπερασματικά κλείνω επιβεβαιώνοντας κι εγώ πως το Sasi’s αποτελεί μια πολύ καλή επιλογή για κρεατοφαγία που πιστεύω πως δεν θα απογοητεύσει κανέναν δεδομένης της ποιότητας της πρώτης ύλης, της εκτέλεσης, της γευστικής κατηγορίας αλλά και της ποσότητας των μερίδων. Τώρα αν ανήκετε στην κατηγορία ανθρώπων που δεν χορταίνουν ούτε με τα παραπάνω “θηρία” και για να μη βρεθείτε προ εκπλήξεων, απλά θα πρέπει να έχετε υπόψη ότι θα σας στοιχίσει κάτι (ακόμα) παραπάνω. Εγώ πάντως θα επανέλθω με την παρέα μου σύντομα μετά το πέρας της νηστείας γιατί έχω αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς…!

ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ…

2017

Σίγουρα είναι ένα μαγαζί που σε κερδίζει. Σίγουρα επίσης θα φύγεις ικανοποιημένος και πολύ πολύ χορτασμένος σε βαθμό κακουργήματος... δεν θα θες να φας για 2 μέρες. Οπωσδήποτε παρουσιάζει αρκετές ομοιότητες με το διπλανό αδερφάκι του σε πάρα πολλά πράγματα. Αυτό βέβαια δεν μειώνει καθόλου την ποιότητα και το χαρακτήρα του, καθώς έχει αποκτήσει και κερδίσει επάξια το δικό του κοινό το οποίο μάλιστα είναι εξίσου φανατικό.

Δεν το λες φτηνό. Ειδικά στην εποχή μας. Σίγουρα όμως τα λεφτά του τα αξίζει και με το παραπάνω γιατί σε αποζημιώνει με τις γεύσεις, την ποιότητα, την νοστιμιά και σίγουρα την ποσότητα.

Η εξυπηρέτηση είναι επίσης πολύ δυνατό σημείο του μαγαζιού. Θα τολμούσα να πω δυνατό όσο και η γεύση. Η ευγένεια πραγματικά σε σκλαβώνει, το χαμόγελο είναι αβίαστο και πηγαίο. Γι΄ αυτό σε αιχμαλωτίζει. Όσο κι αν ακούγεται υπερβολικό είναι σοβαρός λόγος για να πας.... δεν το συναντάς κάθε μέρα στην εποχή μας αυτό. Μας ρώτησαν τουλάχιστον 2 φορές αν είμαστε ευχαριστημένοι, αν έχουμε κάποιο πρόβλημα, αν μείναμε ικανοποιημένοι. Επίσης να σημειώσω ότι παρά τον κόσμο ήταν πολύ οργανωμένοι και ταχύτατοι.

Ο χώρος σίγουρα έχει τα θέματά του. Όμορφα διακοσμημένος με αφρικάνικες αναφορές και διακοσμητικά στοιχεία. Μικρός, όμως, στριμωγμένα τραπέζια, ειδικά να σκεφτεί κανείς ότι τα πιάτα που έρχονται είναι υπερμεγέθη και σίγουρα δεν μπορούν επουδενί να χωρέσουν σε μια τόσο μικρή επιφάνεια. Έχει καταλάβει και τον εξωτερικό χώρο, σαν μπαλκόνι, αλλά ευτυχώς, τον έχει κλείσει με τζαμαρία και μάλιστα πολύ καλή (βόρεια προάστια με κρύο γαρ) με αποτέλεσμα να μην υπάρχει πρόβλημα ζέστης και θερμοκρασίας γενικότερα. Κυριαρχεί το ξύλο και το σκουρόχρωμο καφέ. Ένα άλλο θέμα στο οποίο μιμείται το αδερφάκι του είναι ότι δεν κάνει κρατήσεις. Σίγουρα αυτό αποτελεί πρόβλημα για τις μεγάλες παρέες και για όσους έρχονται από μακριά, γεγονός που επισημάνθηκε από παρέα διπλανού μας τραπεζιού, που είχε έρθει από μακριά, στο σερβιτόρο.

Στον κατάλογο τα κρέατα, όπως είναι αναμενόμενο, έχουν την τιμητική τους και μάλιστα όλα τα είδη κρέατος και σε διάφορες παραλλαγές. Το σίγουρο είναι ότι όσο συγκρατημένος και να είσαι, θα φύγεις με πακέτο για το σπίτι... εκτός αν παραγγείλουν τα μισά άτομα απ΄ όσα θα πάνε για να φάνε όλοι. Επιλέξαμε λοιπόν τα εξής (να σημειώσω ότι δεν θυμάμαι σε όλα τα πιάτα τις ξενικές ονομασίες αλλά η περιγραφή νομίζω ότι είναι αρκετή.. ):

-Σαλάτα Jabulani, με κοτόπουλο σχάρας, καλαμπόκι, παρμεζάνα, κρουτόν, κριτσίνια, ντοματίνια, πρασινάδα και sauce. Ήταν πραγματικά τεράστια, πεντανόστιμη, πολύ χορταστική και με φοβερά γευστικό συνδυασμό υλικών

- Κυπριακές πίτες ψημένες με σως μουστάρδα-μέλι που κατέφτασε σε ξεχωριστό βαζάκι για να βάλεις όσο θέλεις

- Κοντοσούβλι χοιρινό με πατάτες και κόκκινη σάλτσα ελαφρώς πικάντικη. Ένα πιάτο-κόλαση. Ήρθε σε πιάτο από το οποίο κρεμόταν μια σούβλα με το κοντοσούβλι σε τεράστια κομμάτια, ζουμερό, με τους χυμούς τους, πεντανόστιμο

- Χοιρινά παϊδάκια με πατάτες τηγανητές, επίσης κολασμένο πιάτο. Τα παϊδάκια ήταν πολύ μαλακά και καλοψημένα, όπως πρέπει.

Να σημειώσω ότι όλα τα πιάτα ήταν στην ουσία για 2 άτομα.

Στην αρχή για καλωσόρισμα μας προσφέρθηκε οινόμελο ζεστό σε σφηνάκια και μαζί κατέφτασε και το εμφιαλωμένο νερό.

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 55.20 ευρώ. Σίγουρα αρκετά και ταυτόχρονα λίγα αν σκεφτεί κανείς ότι τα παραπάνω πιάτα χόρτασαν 4 άτομα. Δεν υπήρχε τραπέζι που να μη φύγει από το μαγαζί με τουλάχιστον 1 πακέτο για το σπίτι. Νομίζω τελικά ότι η επιτυχία του μαγαζιού έγκειται ακριβώς σε αυτό: η ποιότητα και η γεύση σε συνδυασμό με την ποσότητα σε αποζημιώνει για την τιμή.

2017

Μια rock ‘n’ roll ιστορία.
‘’Και μη ρωτήσεις ξανά, που γυρνώ τα βράδια,
αν μετρώ τα σύννεφα, ή τη μοναξιά,
και μη ρωτήσεις ξανά, γιατί ζω στα σκοτάδια,
πέσμου μόνο πως έπαιξα, κι έχασα στα χαρτιά’’, τραγουδούσε πίσω στο μακρινό ’85, ο ‘’Φάντης Μπαστούνι και οι Άσσοι’’ του, σε ένα μπαράκι της Ιπποκράτους.

Δεν κράτησε πολύ, μιας και τα μέλη ξεπέρασαν –όχι όλοι– τις r ‘n’ r επιρροές τους και κινήθηκαν και σε άλλα μουσικά μονοπάτια (Σαύρα των Βασιλικών Δρόμων και Χρυσοθήρες). Ένα βινύλιο βγάλανε (Rock ‘n’ Roll) και τέλος. Έχει μέσα και το φοβερό song ‘’Η σάρα, η μάρα και το κακό συναπάντημα’’. Προσοχή, κυκλοφορούσαν από τη δεκαετία 80 και κυκλοφορούν ακόμη ανάμεσά μας. Φοβερός στίχος. Αν βρείτε τον δίσκο μην τον χάσετε. Αξίζει.

Όπως αξίζει και το Sasi’s που αποτελεί και αυτό, μέρος της rock ‘n’ roll ιστορίας. Πρέπει να πας. Μόνο και μόνο για τα ζουμερά κρέατα του, πασπαλισμένα με φοβερά μπαχάρια από συνταγές της γιαγιάς, κάτω στη Νότια Αφρική.
Να ακούς τον ‘’Jim τον τίγρη και τα μαύρα blue jean’’ και να προσπαθείς να καταφέρεις ένα ‘’Steamroller’’, 500γρ -μετά συγχωρήσεως- μπιφτέκι, γεμάτο με ότι μπορείς να φανταστείς, από cheddar, mozzarella, αυγά, μπέικα, κρεμμύδια εννοείται καραμελωμένα -η λόξα της εποχής- μαρούλια, ντομάτες κ. λπ, να σε κοιτάνε οι των διπλανών τραπεζιών και να κάνουν τον σταυρό τους διερωτώμενοι που θα το χωρέσεις, αλλά εσύ να συνεχίζεις ακάθεκτος μέχρι να καθαρίσεις το πιάτο.

Να συνεχίσεις με το ‘’Ο.. και καλά’’ με το χαρακτηριστικό κροτάλισμα των δακτύλων και να ξεψαχνίζεις από τη σούβλα του, το ‘’Shaka zulu’’, να το αφήνεις να πέφτει μαζί με τη sauce πάνω στις ροδάτες πατάτες και να λες στο έτερον ήμισυ, ‘’καλά κάνει ο ψήστης και την έχει δει …και καλά’’.

Να τρως ένα γευστικό ‘’Bomikazi burger’’ από μοσχαρίσιο κιμά και με τα απολύτως απαραίτητα μέσα, όχι τίποτε άλλο, απλά για να μη φουσκώσεις και να ‘’πάμε για τσάρκα’’ στην παραλία μετά, με όλη την παρέα μαζί και την Ευλαμπία του Γιάννη.

Αν πονάς και έχεις ‘’Ανάμνηση’’ από την κοκκινομάλλα που σε παράτησε για τον Χάρη, πνίξε τον πόνο σου σε ένα ‘’Bongani shaka’’, rib eye σουβλιστό μαζί με τα υπέροχα Αφρικάνικα σαλτσικά και τις round-about πατάτες.
Να’ σαι σίγουρος ότι, μετά την τελευταία μπουκιά θα την ξεχάσεις, και μπορεί και να φύγεις με την μελαχρινή με το κοντό μαλλί που τρώει στο δίπλα τραπέζι μια ‘’Umbalumba‘’ σαλάτα, διότι προσέχει τη σιλουέτα της και μαζί και εσένα.
Κάπου ανάμεσα στην πρασινάδα, το μαλακό τυρί burrata, το προσούτο και τη μαρμελάδα από κόκκινες πιπεριές, σου ρίχνει κλεφτές ματιές ακούγοντας στο smartφώνι Οικονομόπουλο, αλλά που θα πάει; Μια βδομάδα μαζί σου και θα στρώσει.

Τέλος για να ανοίξει η όρεξη ‘’Η κούκλα του 57’’ που ακούστηκε μόνο στα live, έτρωγε ταλαγάνι, μεγάλο κομμάτι βέβαια αρκετά παχύ, με λίγο σαλάτα στη βάση και μέλι, πολύ μυρωδάτο μέλι. Ωραία ψημένο, μεθυστική γεύση και λεμονάτο. Πάρτο για ορεκτικό.

Τα βασικά τα είπαμε, κρέατα φοβερά σαν το αδερφάκι του το Kozi’s.
Εξυπηρέτηση τα απαραίτητα. Θα σου φέρει στην αρχή οινόμελο, για να περιμένεις χωρίς γκρίνια να ψηθούν τα κρέατα και μετά θα τον δεις όταν θα έρθει να σε σερβίρει. Αν θες κάτι ενδιάμεσα, πιο εύκολα θα τον βρεις αν παίξετε κρυφτό και μάλλον δεν θα τον πετύχεις να σε κοιτάει.
Ο χώρος καλός με ωραία καδράκια με αφρικάνικα θέματα, νορμάλ φωτιστικά που ταιριάζουν με το είδος του μαγαζιού και τα τραπέζια σε σχετική απόσταση μεταξύ τους. Η τζαμαρία ολόγυρα θα σε χαλάσει, αλλά σε όσους δεν αρέσει ας πάνε στο διπλανό Κozi’s. Περίπου ίδιες συνταγές, ίδια μπαχάρια, καλύτερος χώρος και καλύτερη εξυπηρέτηση.
Θα πληρώσεις περί τα 20 euro και σίγουρα θα χορτάσεις, οπότε αξίζει τον κόπο η επίσκεψις.
Αν τώρα κάποιος είναι ‘’μη μου άπτου’’ που έλεγε και η γιαγιά μου, σίγουρα το Sasi’s δεν είναι για αυτόν. Όλοι οι υπόλοιποι, χάνετε που δεν έχετε πάει ακόμα.
Βάλτε στο κασετόφωνο του αυτοκινήτου Blue Jeans, ακούστε τον Μπερέκο να τραγουδάει την ‘’Πάολα’’ και βουρ για Μελίσσια από Κηφισίας ή από Λεωφ. Πεντέλης. Από όπου και αν πάτε δεν παίζει ρόλο. Σίγουρα θα ευχαριστηθείτε φαγητό.

2017

Αν με ρωτούσε κάποιος, ποιό ήταν το αγαπημένο μου μαγαζί για τη χρονιά που πέρασε, και πού πήγα άπειρες φορές καταθέτοντας μαζί με τους κολλητούς μου μεγάλα ποσά ανενδοίαστα, ανερυθρίαστα και πάντα με τρελή χαρά, έ, αυτό είναι το Sasi΄s.

Ευτυχώς τo έζησα από το ξεπέταγμά του, μέχρι και τώρα που, πλέον, πετάει κυριολεκτικά. Δεν με έχει δυσαρεστήσει ποτέ, αντιθέτως κάθε φορά υπάρχει κάτι που θα με εκπλήξει ευχάριστα και μια φιλότιμη προσπάθεια να γίνεται όλο και καλύτερο.
Ο κόσμος το έχει αγκαλιάσει τόσο θερμά, σε σημείο που πλέον δεν βρίσκεις καθόλου εύκολα τραπέζι και η αναμονή είναι δεδομένη. Ο Sasi και το υπόλοιπο προσωπικό, πάντα γελαστοί επί της υποδοχής, και ο ίδιος πάντα να θυμάται το όνομα του κάθε πελάτη ξεχωριστά, χαιρετώντας τον κάθε ένα με μια ζεστή χειραψία. Αυτή τη σχέση έχει καλλιεργήσει ο Sasi με τους πελάτες του.

Στο χρόνο της αναμονής, τα καραφάκια με το ζεστό οινόμελο πάνε κι έρχονται σωρηδόν. Θυμάμαι στην πιο πρόσφατη επίσκεψή μου, όπου το κρύο και η βροχή έξω σφυροκοπούσαν άγρια, και μέσα όλοι που περιμέναμε για τραπέζι κεραστήκαμε τα σφηνάκια μας και στη συνέχεια είχαμε το δικό μας καραφάκι για refill ξανά και ξανά. Από κάτι τέτοιες κινήσεις, βγαίνουν και συμπεράσματα.

Η άνεση στο χώρο και στα τραπέζια εξακολουθεί να υπάρχει, αν και η πληθώρα πια του κόσμου στη σάλα συχνά δημιουργεί ένα πιο αργό ρυθμό σε όλα, ωστόσο γκρίνιες δεν έχω ακούσει ποτέ, καθώς η κουζίνα επιδίδεται με τον πλέον αθόρυβο τρόπο σε μια αέναη και ακούραστη παραγωγή πιάτων, χωρίς λάθη ή καθυστερήσεις.
Η ατμόσφαιρα φυσικά είναι πιο ζεστή και cozy, όπως έχω ξαναπεί, και τα παιδιά πάντα ανταποκρίνονται με χαμόγελο σε ό, τι ζητήσεις. Συχνά γίνονται και πολλά αστεία και χαριτωμενιές με τους πελάτες εκείνους που είναι σε ανάλογο μήκος κύματος, και πέφτει γέλιο τρελό ( εμείς είμαστε σε αυτό το level πια...!!! )

Ο κατάλογος έχει υποστεί κάποιες διαφοροποιήσεις σε σχέση με τον αρχικό και εμπλουτίστηκε αρκετά σε επιλογές, δίνοντας πλέον ίσο χώρο και στο χοιρινό και στο κοτόπουλο, μαζί φυσικά με το μοσχαρίσιο κρέας, το οποίο πρωταγωνιστεί. Οι μερίδες παραμένουν Κυκλώπειες στα περισσότερα πιάτα, εκτοξεύοντας το vfm, και η παραγγελία οφείλει να είναι συνετή, εκτός κι αν μιλάμε για πολύ μεγάλη πείνα ή για πολύ φαγανούς ανθρώπους!!

Έχοντας δοκιμάσει πλέον σχεδόν τα πάντα, θα αναφερθώ στην επίσκεψη που κάναμε μέσα στο Δεκέμβριο, όπου 3 άτομα γονατίσαμε τα εξής:

- Σαλάτα Rainbow, με λωρίδες μοσχαρίσιας μπριζόλας με τα γνωστά μπαχαρικά, κόκκινο λάχανο και καρότο τριμμένο, ρόκα, κόκκινες και κίτρινες πιπεριές, mozzarella και σάλτσα πορτοκάλι ( 10,50 ευρώ ).
Θηριώδης ως ποσότητα, καμβάς χρωμάτων τα φρεσκοτατα υλικά, λουκούμι το κρέας μέσα στη σαλάτα, γλυκιά και δροσερή η σως που την ντύνει, πολύ ωραία η συνολική γεύση.
Κορυφαία προτίμησή μου ωστόσο παραμένει πάντα η σαλάτα Jabulani, την οποία έχω φάει συχνά ως κυρίως πιάτο μόνη μου, μαζί με τα pitakia, χωρίς να χρειάζομαι κάτι άλλο.

- Chips, ( 3,50 ευρώ ), δηλαδή οι γνωστές, πλέον, στρογγυλές τηγανιτές πατάτες ( που αντικατέστησαν σε όλα τα πιάτα τους, τους κύβους πατάτας που τα συνόδευαν αρχικά ). Έρχονται πάντα με τη γνωστή εθιστική honey mustard σως στο μπωλάκι ( ζητείστε refill, δεν χρεώνεται ) ή / και με όποια άλλη σως εσείς τους ζητήσετε.

- Balito ( 11,50 ευρώ χ 2 ). "Παίξε μπαλίτο αγόρι μου... " είναι η ατάκα που συνοδεύει κάθε φορά αυτό το πιάτο όταν προσγειώνεται στο τραπέζι, αλλά και η ατάκα που εγώ ψελλίζω, συχνά - πυκνά, όταν θέλω να τους ξεσηκώσω για να πάμε.
Πρόκειται για ένα τεράστιο ψαρονέφρι στη σχάρα, με τα γνωστά νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά, τόσο αριστοτεχνικά ψημένο, όπως έχει αναφέρει και η φίλη Rose Tyler, που όλοι οι χυμοί του κρέατος διατηρούνται στο ακέραιο και το κρέας μένει τόσο ζουμερό που δεν μοιάζει καν για χοιρινό. Έρχεται σε ξύλινη τάβλα, με τηγανιτές πατάτες, και πιάνει το μισό τραπέζι.

- Mix wrap ( 12 ευρώ ), όπου ουσιαστικά ζητάς στην παραγγελία σου να σου φτιάξουν το πιάτο με 1 wrap από την κάθε επιλογή που υπάρχει στο μενού, δηλαδή ένα steak wrap, ένα beef wrap και ένα chicken wrap κι έτσι τα δοκιμάζεις όλα. Όπου wrap, μαλακιές πίτες tortilla, όχι οι γνωστές του εμπορίου, γεμισμένες με τα εξής υλικά:
* steak wrap: κομμάτια μοσχαρίσιας μπριζόλας με σάλτσα πιπεριού, μαρούλι και ντομάτα. Το πικάντικο.
*chicken wrap: κοτόπουλο φιλέτο, με μπέικον, κόκκινο λάχανο, φέτα, αβοκάντο και μαγιονέζα. Το δροσερό.
* beef wrap: κιμάς μοσχαρίσιος με τσένταρ, chutney, γιαούρτι και κόλιανδρο. Το εξωτικό.
Συνοδεύονται φυσικά με πατάτες τηγανιτές, είναι πολύ πολύ χορταστικά, νόστιμα και ιδιαίτερα ως γεύσεις και τα 3 είδη, και σερβίρονται σε ένα ειδικό έξυπνο σκεύος, που τα συγκρατεί για να μην σκορπίσουν τα υλικά τους.

- Ήπιαμε νερό εμφιαλωμένο ( 1 ευρώ ), μια coca cola 330 ml ( 2 ευρώ ) και την αγαπημένη μου Franziskaner Weiss 500 ml ( 5,50 ευρώ ). Λογαριασμός για 3 άτομα που έφαγαν ΠΟΛΥ, στα 57,50 ευρώ με απόδειξη, δηλαδή κάτω από 20 ευρώ το άτομο.
Γλυκό συνήθως δεν παίρνουμε, γιατί συνήθως τρώμε σαν τους μικρούς Βούδες, ωστόσο κάποιες φορές εδώ μας έχει κεραστεί γλυκάκι ( ferrero mudpie ) με πιο πρόσφατη τη φορά που ο Sasi μας καληνύχτισε βάζοντάς μας το γλυκάκι σε σακουλίτσα για να το φάμε στο σπίτι.

Αν μπορούσα να περιγράψω το πώς νιώθω γι αυτό το μαγαζί, θα έλεγα ότι είναι η ποδοσφαιρική ομάδα της οποίας εγώ είμαι οπαδός και συμπεριφέρομαι σαν να είμαι "χούλιγκαν" μέσα στο γήπεδο. Τουτέστιν: τακτικές επισκέψεις, ανυπομονησία, γκολ που απογειώνουν, ενθουσιασμός στα όρια του φανατισμού, ιαχές και ύμνοι χωρίς τέλος και τα μυαλά στα κάγκελα!!

Αν το συστήνω ;; Φυσικά και όχι... Να φύγετε κύριοι... Να πάτε αλλού!! Ήδη τώρα, και δεν βρίσκουμε εμείς τραπέζι να καθήσουμε!!!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Ucook.

Ξενέρωμα…

(Ξεκινάει η ταινία. Βλέπεις την πρώτη σκηνή. Είναι ακαταλαβίστικη. Πολύ περίεργο, λες. Δεν έχει συνοχή, ξεκίνησε ξαφνικά και δεν καταλαβαίνεις και τι ήθελε να πει τελικά, όταν ολοκληρώνεται αυτή η πρώτη σκηνή. Αρχίζεις να βγάζεις νόημα όταν μετά από λίγο συνειδητοποιείς ότι αυτή ήταν η σκηνή τέλους και τώρα ξεκινάει η «κανονική» ταινία.. Και την ξεχνάς σιγά σιγά καθώς χάνεσαι στο «τώρα» της ταινίας…)

Πλέον, από πέρσι που γνώρισα το Kozi’s, ήρθαν έτσι τα πράγματα και έχει σχεδόν καθιερωθεί η οικογενειακή έξοδος για φαγητό σε γιορτές και γενέθλια να γίνεται στα Μελίσσια. Το Σάββατο 25/2 ήταν η σειρά να γιορτάσουμε τα 81α γενέθλια της γιαγιάς. Και έτσι για αλλαγή είπαμε να δοκιμάσουμε τον αδερφό του Kozi’s, τον Sasi’s, του οποίου πρόσφατα συνειδητοποίησα την ύπαρξη.

Μπαίνοντας στο κατάστημα δεχθήκαμε τη θερμή υποδοχή του ιδιοκτήτη, κάτι που δεν το έχω δει να συμβαίνει στο Kozi’s και τους δίνει μισή μονάδα παραπάνω στην εξυπηρέτηση. Οι σερβιτόροι είναι εξαιρετικά ευγενικοί, όπως και δίπλα, και η φροντίδα τους για το κάθε τραπέζι πολύ ικανοποιητική. Ο χώρος είναι ελαφρώς πιο όμορφα διακοσμημένος με ωραιότερα χρώματα, θα τον έλεγα λίγο πιο μοντέρνο κιόλας. Η καθαριότητα εξαιρετική. Από την άλλη πλευρά τα τετραγωνικά είναι λιγότερα και έτσι είσαι λίγο πιο κοντά στο τραπέζι της άλλης παρέας και είναι πιο εύκολο να τους ακούσεις και να κουραστείς από αυτό. Εξ ου και το 3/4.

Πάμε στις γεύσεις. Ο κατάλογος του Sasi’s δείχνει πιο ανοιχτός σε πειραματισμούς, ειδικά στα ορεκτικά και στις σαλάτες. Στα κρεατικά θα βρει κανείς πάνω κάτω τα ίδια (σε σύγκριση με το Kozi’s πάντα), ίσως με ελαφρώς διαφορετική παρουσίαση. Στη δοκιμή μας, για 4 άτομα, παραγγείλαμε τα εξής:

- Αρχικά μας κέρασαν ζεστό οινόμελο σε σφηνάκια, όπως κάνουν και στον αδερφό, κίνηση που εκτιμάται. Ελαφρύ και γλυκόπιοτο.

- Pitakia (2,5€). Σε αντίθεση με τα 3 στρογγυλά πιτάκια του Kozi’s εδώ έχουμε 2 κυπριακές πίτες, ακριβώς ίδιας γεύσης και αφρατοσύνης, με την ίδια σος (μέλι-μουστάρδα) να τα συνοδεύει με τη χαρακτηριστική φατσούλα ζωγραφισμένη πάνω της.

- Σαλάτα Rainbow (11,5€). Πρόκειται για σχεδόν ίδια σαλάτα με την εκπληκτική Shambalala (στο Kozi’s) με τη διαφορά ότι περιέχει κυβάκια μοτσαρέλας και πολύχρωμες πιπεριές. Και τα δύο αυτά συστατικά μας χάλασαν το υπέροχο κατά τα άλλα αποτέλεσμα, καθώς τα βρήκαμε σχετικά αταίριαστα με το υπόλοιπο σύνολο. Στο Sasi’s παρατήρησα τη χρήση μεγαλύτερης ποσότητας μοσχαρίσιου φιλέτου σε σύγκριση με τον αδερφό. Η σάλτσα που αναφέρεται ως «σος πορτοκαλιού» ήταν ολόιδια με τη sweet chilli sauce που έχει η Shambalala.

- Umshlanga (9,5€). Νάτσος με κιμά, τσένταρ, sour cream και γουακαμόλε. Ήταν αρκετά νόστιμα. Για σχεδόν 10 ευρώ θα ήθελα λίγο μεγαλύτερη ποσότητα γιατί πρόκειται για ένα πολύ ακριβό ορεκτικό.

- Lugulugu (9,5€). Ουσιαστικά είναι πίτσα Caesars. Λεπτή ζύμη, αρκετά νόστιμη, χωρίς καθόλου λάδια, με πεντανόστιμο κοτόπουλο σχάρας από πάνω. Κανονική ποσότητα. Όλοι στο τραπέζι ξετρελάθηκαν.

- Bongani Shaka (29€). Πρόκειται για τεράστια κομμάτια Rib Eye στην κλασσική όρθια σούβλα τους, με το κλασσικό μαρινάρισμα που έχει και ο Kozi’s και τις ίδιες πατάτες (περίπου 650γρ, το κρέας). Το Rib Εye και στα δύο μαγαζιά είναι ίσως το κορυφαίο πιάτο τους, οπότε δεν χρειάζεται να ειπωθεί κάτι άλλο (πιάτο για 10/10).

- Steak + Beef Wrap (12,5€). Η μερίδα κανονικά περιέχει 3 wraps με κοτόπουλο, μοσχάρι ή κιμά. Εμείς ζητήσαμε από τα 3 wraps τα δύο να γίνουν με κιμά και το ένα με μοσχάρι. Ήρθαν και αυτά με πατατούλες. Αυτά με τον κιμά θυμίζουν έντονα Tacos (το γύρισαν σε νοτιο.. μεξικάνικο?), καθώς συνοδεύονται με τσένταρ και sour cream. Στον κιμά θα ταίριαζε να έχει λίγο πιο έντονη γεύση. Το wrap με το μοσχάρι ήταν κακό. Τα υλικά που το συνόδευαν δεν του ταίριαζαν (μαρούλι, ντομάτα και πιπεράτη σάλτσα) και δεν άρεσε ιδιαίτερα. Δεν θα το πρότεινα σε κανέναν δηλαδή, αλλά δεν είναι δα και από τα βασικά τους πιάτα για να επηρεάσουν ιδιαίτερα αρνητικά τη συνολική γνώμη μου για το φαγητό τους.

- Laduma (9,5€). Δύο πολύ νόστιμα μοσχαρίσια μπιφτέκια για τη γιαγιά, μαλακά, χωρίς καρυκεύματα. Τέλειο ψήσιμο σε τέλειο κιμά. Συνοδεύονται με πατάτες. Ίδιο πιάτο με τα μπιφτέκια του Kozi’s απλώς εκεί είναι 3 πιο μικρά τεμάχια.

- Ήπιαμε ένα ευκολόπιοτο χύμα λευκό κρασί (δεν θυμάμαι τιμή)

Αφού από όλα αυτά αφήσαμε μόνο λίγες πατάτες θέλαμε και γλυκό τρομάρα μας. Πήραμε:

- Banofee (6-6,5€). Εξαιρετικό. Εξαιρετικό. Εξαιρετικό. Με καραμέλα βουτύρου, μπισκότο, κρέμα και αρκετές μπανάνες. Νομίζω ξεπερνάει και το αγαπημένο Cheesecake Nutella του Kozi’s (πιάτο για 10/10)

- Πορτοκαλόπιτα με παγωτό (6-7,5€). Πολύ νόστιμη και σε πολύ καλή ποσότητα. Απλώς ήταν δίπλα στο banofee και πρέπει να βαρέθηκε να μας κοιτάει να την αγνοούμε μέχρι να ξεπαστρέψουμε το μπανανογλυκό.

Λυπητερή: σε σχέση με τον Kozi’s, o Sasi’s έχει 10-15% περισσότερη ποσότητα κρέατος και 5-10% υψηλότερες τιμές. Όσοι παραγγείλουν ότι παίρνουν και στο διπλανό κατάστημα θα δώσουν 2-3 ευρώ το άτομο παραπάνω και θα σκάσουν ακόμα πιο πολύ. Ένα γεύμα 2 ατόμων θα μπορούσε να περιλαμβάνει μια σαλάτα, ένα ορεκτικό, και 1 μεγάλη ή 2 κανονικές μερίδες με κρέας και να κοστίσει 17-25€ το άτομο. Με αυτά, αν δεν έχετε αυξημένες ενεργειακές ανάγκες, αρρωσταίνετε και ψάχνετε Losec. Για ένα πιο νορμάλ γεύμα με 1 σαλάτα, 1 ορεκτικό και 1 κανονικό κυρίως πιάτο θα δώσετε 13-21€. Το vfm είναι πολύ καλό. Αυτό που προσφέρουν τα 2 αδέρφια είναι εξαιρετικά ποιοτικό και νόστιμο και δύσκολα το βρίσκει κάποιος σε αυτή την τιμή οπουδήποτε.

Έφαγα, σχεδόν ναρκώθηκα, όμως η φωνούλα στο κεφάλι μας (σχεδόν) ποτέ δεν σταματάει. Προσπαθούσα σε όλη τη διαδρομή της επιστροφής να βρω το συναίσθημα με το οποίο έφυγα από το Sasi’s μα δυσκολευόμουν. Λίγο πριν φτάσω σπίτι, μου ήρθε: Ο Sasi’s πήρε την εξαιρετικά πετυχημένη συνταγή του Kozi’s και άνοιξε δίπλα του ένα μαγαζί με μερικές διαφορετικές πινελιές, κυρίως στα ορεκτικά και τις σαλάτες. Είχε το μεράκι να τρέξει μόνος του ένα μαγαζί και αντί να το πάει σε μια πιο μακρινή περιοχή, έστω και διπλανή, να κλείσει τους πάντες στο διάβα του, πήγε και το άνοιξε ακριβώς δίπλα στο Kozi’s, εκεί που ούτως η άλλως υπήρχε η κρεατοφαγική τελειότητα...

…ξενέρωμα

ΥΓ: για όποιον μπερδεύτηκε, το μαγαζί είναι τέλειο. Το ίδιο και το Kozi’s. Σε όποιο από τα δύο και να πάτε θα φάτε εξαιρετικά ποιοτικό και νόστιμο κρέας και θα αντιμετωπίσετε πάρα πολύ καλή εξυπηρέτηση, στις τιμές που αναφέρονται πιο πάνω.

Αξίζει να δοκιμάσετε:
• Bongani Shaka (Rib Eye στη σούβλα)
• Banofee

2017

Αγαπημένη πλέων ασχολία μου πρωί της Κυριακής είναι να ανοίξω το ταμπλετ μου και να ψάχνω σε πιο εστιατόριο θα φάμε το μεσημέρι. Φυσικά πάντα ανοίγω το αγαπημένο μας σαιτ για να ενημερωθώ. Μετα από αρκετή «μελέτη» αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το sasis στα Μελίσσια. Οι κριτικές είναι διθυραμβικές από όλους όσους το έχουν επισκέπτη οπότε βαδίζαμε στα σίγουρα.
Στο τηλέφωνο που πήραμε για να κλείσουμε τραπέζι ενημερωθήκαμε ότι δεν γίνονται κρατήσεις στο μαγαζί, πας και αν δεν έχει τραπέζι λίστα αναμονής. Αυτό με φόβισε λίγο διότι δεν μου αρέσει να περιμένω για κάτι όσο και να αξίζει για να δώσω τα λεφτά μου, αν ήταν δωρεάν … και πάλι δεν θα περίμενα. Επειδή είχαμε χρόνο μπροστά μας είπαμε να ξεκινήσουμε νωρίς οπότε να φτάναμε νωρίς στο μαγαζί για να βρίσκαμε σίγουρα τραπέζι. Και πράγματι είμασταν 14:00 στα μαγαζί. Είχε λίγα τραπέζια γεμάτα οπότε κάτσαμε αμέσως. Ο χώρος Ψηλό αδιάφορος θα έλεγα αλλά καθαρός, τα τραπέζια μικρά και πολύ στρυμωγμένα. Κάτσαμε 3 άτομα σε τραπέζι για 4 και δεν χωράγαμε, με τα 3 κουβέρ και τα 3 ποτήρια του νερού υπήρχε χώρος για 1 πιάτο την φορά. Άσε που αισθανόμουν τον διπλά μου ότι ήταν στο τραπέζι μας. Με το που κάτσαμε έφτασε εμφιαλωμένο νερό χωρίς να ερωτηθούμε.

Η παραγγελία μας

Pitakia
Δύο ζέστες κυπριακές πίτες με λάδι & ρίγανη
2 κυπριακές πίτες ψημένες στα κάρβουνα συνοδείας μιας γλυκιάς Σως. Λόγο έλλειψης ψωμιού πήραμε τις πίτες για τον μικρό μας που πάντα θέλει ψωμί.

Sawubona
Ταλαγάνι τυρί με μέλι
Χοντρό κομμάτι τυριού στα κάρβουνά ψημένο με αρκετό μέλι από πάνω ακουμπισμένο σε μαρούλι λεπτοκομμένο. Πάρα πολύ νόστιμο ( έτσι και αλλιώς που είναι από μόνο του το τυρί αυτό ) ωραία ψημένο που το μέλι στο απογειώνει.

Jabulani
Aνάμεικτη σαλάτα με φιλέτο κοτόπουλο στη σχάρα, παρμεζάνα, καλαμπόκι, κρουτόν, κριτσίνια & Ceasar Sauce
Η σαλάτα δεν ήρθε ποτέ.

Satara
Φρέσκια λεπτή ζύμη πίτσας με σάλτσα ντομάτας, φιλέτο κοτόπουλο στη σχάρα, παρμεζάνα, iceberg, καλαμπόκι & Ceasar Sauce
Ωραία πίτσα με λεπτό φύλλο πολύ νόστιμη, κανονικό πιάτο θα έλεγα αν και είναι στα ορεκτικά απλά θα ήθελα πιο τραγανή την βάση της πίτσας.

Amandla
Rib Eye μπριζόλα, με Νοτιόαφρικάνικα μπαχαρίκα
±400γρ
Πάνω σε ξύλινη πιατέλα σκάει ένα πολύ χοντρό κομμάτι μοσχάρι με τα μπαχαρικά του πάρα πολύ ζουμερό τέλεια ψημένο ακριβός όπως το είχα ζητήσει μετά από ερώτηση του σερβιτόρου. Το μόνο κακό για μένα στο πιάτο αυτό ήταν η συνοδεία του κρέατος με πατάτες τηγανιτές που δεν τις τρώω και γενικά η έλλειψη άλλης επιλογής συνοδευτικού.

Woza Shaka
4 ξεκοκαλισμένα κομμάτικα κοτόπουλο από μηρό στη σούβλα με Νοτιόαφρικάνικα μπαχαρικά
Πάνω σε μια σούβλα ήρθε το κοτόπουλο πολύ ζουμερό πολύ σωστά ψημένο και πολύ νόστιμο. Και πάλι με πατάτες τηγανιτές…

Ήπιαμε νερό και ένα ανθρακούχο εγώ.
Για τα παραπάνω πληρώσαμε 58 ευρώ, δεν πρόσεξα αν η σαλάτα που δεν ήρθε χρεώθηκε …

Οι μερίδες είναι πολύ μεγάλες και παρόλο που δεν ήρθε η σαλάτα μας σκάσαμε στο φαγητό. Σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι το φάει αξίζει στο μαγαζί αυτό και σίγουρα θα το ξανά επισκεφτώ και το προτείνω ανεπιφύλακτα.

2017

Μετά από αναζήτηση της τελευταίας στιγμής (2 ώρες πριν) και αφού καταλήξαμε ότι η κρίση καθόλου μάλλον δεν έχει επηρεάσει τον Έλληνα στην Κυριακάτικη έξοδο για φαγητό μιας και δεν βρήκαμε ελεύθερο τραπέζι πουθενά πριν τις 5:00μμ, βρεθήκαμε μια παρέα 5 ενηλίκων και δυο παιδιά 5,5 ετών και 16 μηνών στο Sasi's.

Έχοντας ακούσει διφορούμενες κριτικές για το αδερφάκι του, το γνωστό πια διπλανό Kozi's, που ακόμα δεν έχω καταφέρει να επισκεφθώ και γνωρίζοντας ότι δεν κάνει κρατήσεις ήμουν ιδιαιτέρως διστακτική επειδή είχαμε και τα παιδιά μαζί μας. Προς έκπληξη μου και με το που φθάσαμε, ο ευγενικός κύριος στην υποδοχή με ενημέρωσε ότι υπήρχε διαθέσιμο τραπέζι! Όταν δε ρώτησα αν έχουν και παιδικό κάθισμα και πήρα θετική απάντηση η πρώτη μου εντύπωση ήταν θετικότατη!

Για τον χώρο δεν θα κάνω περιγραφή μιας και πολύ γλαφυρά και επιτυχημένα έχει περιγραφεί από διάσημα μέλη του ask4food. Γενικά όμως είναι λίγο στενάχωρα τα πράγματα ειδικά σε ώρες αιχμής.

Όσον αφορά το φαγητό ξεκινήσαμε με ορεκτικά τα Umshlanga Nachos που έχουν μοσχαρίσιο κιμά, τυρί, ντομάτα, sauce από αβοκάντο & γιαούρτι. Πολύ καλά γευστικά και πλούσια μερίδα για να μοιραστεί επαρκώς και στους πέντε "φαγανούς' συνδαιτυμόνες. Συνεχίσαμε με δύο ζέστες κυπριακές πίτες με λάδι & ρίγανη για να συνοδευόσουν την χορταστική και γευστικότατη σαλάτα ονόματι
Umbalumba, με βουβαλίσια μοτσαρέλα burrata, προσούτο, μαρμελάδα από κόκκινες πιπεριές, κρέμα μπαλσάμικο & ανάμεικτη σαλάτα. Ειδικά η μαρμελάδα κόκκινης πιπεριάς ήταν υπέροχη και η ποσότητα επαρκής και για τους πέντε! Κάλλιστα θα αποτελούσε ένα ελαφρύ κυρίως γεύμα.

Συνεχίσαμε με κυρίως ένα AmandlaRib Eye για μένα medium well ψημένο με νοτιόαφρικάνικα μπαχαρικά. Το βρήκα ζουμερό και συνοδευόταν από πατατούλες τηγανητές και μια υπέροχη sauce. Οι υπόλοιποι πήραν Shaka Zulu δηλαδή χοιρινό κοντοσούβλι με τα γνωστά αφρικάνικα μπαχαρικά πολύ εντυπωσιακά σερβιρισμένο στη γνωστή αιωρούμενη σούβλα. Πολύ καλό και ζουμερό συνοδεία πατάτας τηγανητής και αυτό. Balito δηλαδή ψαρονέφρι στη σχάρα με μπαχαρικά και πατάτες και αυτό και την sauce μελιού μουστάρδας και δύο Chicken Wrap με φιλέτο κοτόπουλο με μπέικον, φέτα, κόκκινο λάχανο, αβοκάντο & μαγιονέζα, σε 3 πίτες tortilla. Πολύ καλά και στη γεύση και στην εμφάνιση αλλά λιγότερα σε ποσότητα σε σχέση με τα υπόλοιπα Συνοδεύονταν και αυτό με τις τηγανητές ροδέλες πατάτας.

Αν κάτι έχω να σχολιάσω σε σχέση με τα πιάτα είναι ίσως η υπερβολική σάλτσα που είχαν που επικάλυπτε ελαφρώς τη γεύση του κρέατος και το γεγονός ότι δεν υπήρχε ποικιλία συνοδευτικών όπως π. χ. μανιτάρια ψητά, καλαμπόκι ή κάτι άλλο για να ξεφύγει το πιάτο από την κλασσική γαρνιτούρα που βρίσκεις από το σουβλατζίδικο ως την τελευταία ταβέρνα.

Από ποτά πήραμε μια κόκα κόλα, ένα ανθρακούχο νερό San Pellegrino που για μένα αποτελεί την επιτομή των ανθρακούχων νερών, μια Fratziskaner, μια Septem και μια Alfa των 500 ml έκαστη και ένα λίτρο εμφιαλωμένο νερό που ήρθε
στο τραπέζι μας με το που καθίσαμε.

Από γλυκά μοιραστήκαμε μια Banoffee και μια Mudpie σε πιάτο. Καλούτσικα αλλά σε καμία περίπτωση τίποτα το ιδιαίτερο, μάλλον λιπαρά θα τα έλεγα. Σε δυο από την παρέα άρεσαν αρκετά, αλλά τρώνε κυριολεκτικά τα πάντα από γλυκά.

Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ανήλθε στα 136 ευρώ.

Κλείνοντας σαφώς και μας άρεσε και με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάμε. Αν κάτι θα θέλαμε είναι ενδεχομένως να γίνονται κρατήσεις γιατί αν δεν σταθείς τυχερός όπως εμείς η αναμονή των 45 λεπτών δεν είναι αμελητέα, να κερνάνε ένα γλυκάκι, που όπως και να το κάνεις σου φτιάχνει τη διάθεση μια τέτοια κίνηση, να είναι λίγο πιο άνετα διανεμημένα τα τραπέζια γιατί νιώσαμε λιγάκι στριμωγμένοι η αλήθεια είναι. Όσον αφορά τις τιμές, τα πιάτα με μοσχάρι και ιδίως, η Picanha, το Rib eye ή το Τ Bone είναι αλμυρούτσικα στη χρέωση ειδικά για τις εποχές που ζούμε αλλά είναι πιάτα που συνήθως θα φας μια στο τόσο έξω και που σίγουρα παντού θα τα βρεις στις ίδιες τιμές πάνω κάτω.

Meet 'n eat εναντίον sizzle 'n drizzle ;

Μήπως ''παλιός'' εναντίον ''νέου'' ;

Ή μήπως στο ίδιο έργο θεατές ;

Αυτά τα ερωτήματα μου δημιουργήθηκαν, όταν μέσα από την κριτική της φίλης Ucook, πληροφορήθηκα την άφιξη του Sasi's στα εστιατορικά δρώμενα των Μελισσίων, μια περιοχή που από την απόλυτη ''γαστρονομική ανυπαρξία'', τα τελευταία χρόνια δεν έχει σταματήσει να μας εκπλήσσει με ενδιαφέροντα εστιατορικά openings.

Έχω δηλώσει και παλιότερα την αδυναμία μου, για τις ενθουσιώδεις κριτικές που γράφονται από φίλους εδώ στο site και πολύ συχνά, εφόσον τύχουν ανάλογου ενδιαφέροντος και προσοχής, παρακινούν και άλλους φίλους για επίσκεψη και εν τέλει ανάδειξη μιας καινούργιας επιχείρησης εστίασης. Σε αυτή την κατηγορία εκτιμώ ότι ανήκει και η σχετική κριτική της φίλης Ucook. Έτσι λοιπόν μετά από μια ωραία βόλτα με το αυτοκίνητο, που συνδύαζε βουνό και θάλασσα, καταλήξαμε ''ανάποδα'' μέσω Πεντέλης στο Sasi's.

Για να φρεσκάρουμε και λίγο τις γνώσεις, το Kozi's είναι το nickname του Κωνσταντίνου, ενώ το Sasi's το nickname του έτερου αδελφού Αθανάσιου Τζάνου. Δύο αγαπημένα αδελφάκια λοιπόν το ένα δίπλα στο άλλο.

Κυριακή 3 Απριλίου 2016, ώρα 17:45, άτομα 2, χωρίς κράτηση, αφού τέτοια είναι και η πολιτική της επιχείρησης. Δεν αντιμετωπίσαμε δυσκολία στην ανεύρεση τραπεζιού, διότι την ώρα της επίσκεψης μας η πληρότητα κυμαίνονταν περίπου στο 40 με 50%. Να σημειώσω ότι την ίδια στιγμή το Kozi's ήταν γεμάτο.

Ο χώρος, σε σχέση με το Kozi's, είναι ελαφρώς βελτιωμένος προς το καλύτερο. Το μαγαζί είναι γωνιακό, ψηλοτάβανο, φωτεινό με μεγάλες τζαμαρίες και έχει μακρόστενο σχήμα. Το decor παραμένει στο γενικό concept του Kozi's, ως κάτι μεταξύ casual νεοταβέρνας-νεοσουβλατζίδικου-νεοφαστφουντάδικου. Κυριαρχεί το τούβλο, το ξύλο και τα αφρικάνικα artworks, δίνοντας στον χώρο μια πολύ συμπαθητική νότα. Πάμε τώρα στην διάταξη του χώρου. Υπάρχουν κάποιες κολώνες που διαχωρίζουν τα τραπέζια από την open kitchen, με θετικά αποτελέσματα για τους πελάτες. Τα τραπέζια εδώ είναι τοποθετημένα πιο αραιά, παρέχοντας μια αξιοπρεπή άνεση εστίασης, κάτι που μάλλον αποτελεί μόνιμο παράπονο στην περίπτωση του Kozi's. Υπάρχει και deck-μπαλκονάκι, με τραπέζια για τους θερμούς μήνες και για να βρίσκουν παρηγοριά τα χαρμάνια. Yes smoking is forbidden inside the premises!! Η art de la table, κινείται στο πνεύμα του χώρου και είναι casual και επαρκής. Οι τουαλέτες και κάποιοι βοηθητικοί χώροι βρίσκονται στο υπόγειο και είναι πεντακάθαροι και περιποιημένοι.

Η εξυπηρέτηση κινείται στο γνωστό ρυθμό του Kozi's. Το νεανικό προσωπικό είναι ευγενικό, αποτελεσματικό, εξυπηρετικό και από ότι διέκρινα φυσιογνωμικά, οι περισσότεροι από αυτούς μάλλον προέρχονται από την αδελφή επιχείρηση. Όλοι τους φοράνε μαύρα μακό μπλουζάκια, με διάφορες χαριτωμένες ''αφρικάνικες αμπελοφιλοσοφίες''. Στην υποδοχή ο Sasis ένας σεμνός, προσγειωμένος και πολύ διακριτικός νέος άνθρωπος, μας καλωσόρισε και μας άφησε να διαλέξουμε το τραπέζι μας. Μας ενημέρωσε ευγενικά ότι οι μερίδες είναι πλουσιότερες από δίπλα και με τον τρόπο του μας προειδοποίησε να ''μην το παρακάνουμε με την παραγγελία μας''. Με το πέρας του γεύματος μας, πέρασε από το τραπέζι μας και ρώτησε τις εντυπώσεις μας.

Και πάμε τώρα στην κάρτα του menu, κάτι το οποίο λογικά αναρωτιούνται όλοι οι φίλοι της αδελφής επιχείρησης. Relax, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας φίλοι μου. Το menu μπορεί να μην είναι copy paste, αλλά σας διαβεβαιώνω ότι δεν θα βιώσετε εκπλήξεις. Ορεκτικά, σαλάτες, κρέατα, burgers και wraps θα βρείτε και εδώ, ίσως με λίγο διαφορετική ονομασία και ποσότητα σε ορισμένα πιάτα.

Super Niama λέγεται το μεγάλο T-Bone δίπλα, εδώ λέγεται Dad's T-Bone. Rib Eye δίπλα, Amandla εδώ. Porco porco το ψαρονέφρι στην σχάρα δίπλα, Balito εδώ. Koko Bongo το χοιρινό κοντοσούβλι δίπλα, Shaka Zulu εδώ. Ας μην σας κουράσω παραπάνω, κάντε μια έρευνα on line και θα αντιληφθείτε τα λεγόμενα μου. Άξια μνείας για τα ''πεινασμένα και κοιλιόδουλα παιδάκια'', η Zimbatimatata ένα ''αυτοκρατορικό'' Tomahawk steak 1,4kg στα 55€!! Πως λέμε τρώμε τρώμε και τελειωμό δεν έχει!!

Η κάρτα του αλκοόλ είναι πολύ παραπάνω από επαρκής, διαθέτει ποικιλία κρασιού (Νοτιοαφρικάνικα και Ελληνικά) και μπύρες (Ελληνικές και ξένες), σε τιμές μάλλον τσουχτερές για το concept της επιχείρησης.

Δοκιμάσαμε:
-Υποδοχή όπως δίπλα, με δύο σφηνάκια οινόμελου.

-Σαλάτα Jabulani, με φιλέτο κοτόπουλο στην σχάρα, καλαμπόκι, παρμεζάνα, κρουτόν, κριτσίνια, ντοματίνια, ανάμεικτη πρασινάδα και αφρικάνικη sauce caesar (στα 9,50€). Κατέφθασε χωρίς υπερβολή ένα πραγματικό θηρίο, ικανό να αποτελέσει το γεύμα ενός ενήλικα άνδρα ή δύο ντελικάτων δεσποινίδων. Εντυπώσεις πέραν της θηριώδους ποσότητας, εξαιρετικές. Ποιότητα πρώτων υλών, το ψήσιμο του κοτόπουλου και η ενδιαφέρουσα version της αφρικάνικης caesar, μας έβαλαν κυριολεκτικά με το δεξί στο γεύμα μας. Λόγω μεγέθους, μπορεί άνετα να μοιρασθεί περίπου σε τέσσερα άτομα.

-Shongololo steak, ακόκαλη μοσχαρίσια μπριζόλα γάλακτος με τα γνωστά νοτιοαφρικάνικα spices, για μένα (στα 19€). Τι να πω βρε παιδιά, απλά παραδίνομαι. Ήταν 2 μπριζόλες γύρω στα 250-300gr ΕΚΑΣΤΗ, περιχυμένες με τα Νοτιοαφρικάνικα spices και μια ροζέτα βούτυρο. Συνοδευόταν από άφθονη ποσότητα τηγανιτής πατάτας κομμένη σε ροδέλες. Ζητήθηκε medium και σερβιρίσθηκε medium well. Ήταν γενικά ποιοτική και ζουμερή, το δε ένα κομμάτι ήταν λίγο πιο χοντροκομμένο και τρυφερό από το άλλο. Προκαλεί εντύπωση το πόσο αρμονικά δένει το κρέας με τα Νοτιοαφρικάνικα spices, τα οποία κατά την γνώμη μου τα σπάνε, βάζοντας μια πολυσύνθετη και πολύ ενδιαφέρουσα νότα στο πιάτο. Σημεία που το κρέας μπορεί να βελτιωθεί ακόμη περισσότερο, είναι στο σίτεμα και στον βαθμό ψησίματος, κάτι που ποτέ δεν ήταν και το πιο δυνατό σημείο του Kozi's. Φαίνεται ότι οι Νοτιοαφρικάνοι ψήστες, έχουν (κακώς) προσαρμοσθεί στις Ελληνικές συνήθειες ψησίματος.

-Shaka Zulu, το χοιρινό κοντοσούβλι που λέγαμε, για την γυναίκα μου (στα 14,50€). Χόρτασε μόνο που το είδε, χωρίς πλάκα. Το food styling εξίσου εντυπωσιακό, κλέβει τις ματιές των διπλανών τραπεζιών. Το γνωστό τσιγκέλι που είναι της μόδας τώρα τελευταία, με 8 κομματάρες κρέατος, τις τηγανητές πατάτες ροδέλες, τα νοτιοαφρικάνικα spices και μια ωραία βουτυρολεμονομελάτη sauce. Από γεύση ικανοποιητικό, θα ήθελα το κρέας πιο τρυφερό και ζουμερό, για να πάει δύο σκαλιά παραπάνω.

-Μια μπύρα Septem Monday 500ml στα 5,50€.

Check please
Με αναλυτική απόδειξη συραμμένη με το δελτίο παραγγελίας, στα 48,50€ και πληρωμή με πιστωτική κάρτα. Σας διαβεβαιώνω ότι παρότι ακολουθήσαμε την συμβουλή του Sasi's και παραγγείλαμε πολύ προσεκτικά, ακουμπήσαμε φαγητό ξανά μετά από 24 ώρες!!

Κατέληξα ότι:
''Είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι'', έλεγε στα κόμικς των παιδικών μας χρόνων ο γίγαντας Οβελίξ, ο οποίος αφού τρέλανε στις φάπες τους ''άτυχους'' Ρωμαίους, στην συνέχεια πήγαινε και περιδρόμιαζε ένα αγριογούρουνο στην καθισιά. Οβελίξ, είμαι σίγουρος ότι το Sasi's θα μπορούσε να είναι το alternative στέκι σου. Αγριογούρουνο μπορεί να μην έχει, αλλά τι θα έλεγες για ένα ή μήπως για δύο Tomahawk steaks;

Μετά τον Οβελίξ, εγώ θα το πάω λίγο παραπέρα. Μάλλον είναι ''τρελοί'' (πάντα με την καλή έννοια) αυτοί οι Ελληνο-Νοτιοαφρικάνοι αδελφοί Τζάνου. Αντί να επιλέξουν τον εύκολο δρόμο, δηλαδή να ανοίξουν μια δεύτερη επιχείρηση με το ίδιο όνομα (Kozi's) στα νότια προάστια και να εξαργυρώσουν την δυνατή φήμη τους, επέλεξαν τον δύσκολο δρόμο να στήσουν ακριβώς κολλητά, μια παρόμοιας φιλοσοφίας επιχείρηση με άλλο όνομα και διπλά λειτουργικά κόστη (κουζίνα, λάντζα, service, λογιστικά βιβλία, κ. λ. π).

Συμπέρασμα Meet 'n eat (Kozi's) εναντίον Sizzle 'n drizzle (Sasi's), απλά σημειώσατε Χ.

Αφρική - Μελίσσια, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι και έχοντας όρεξη για πικάντικες γεύσεις και κρεατοφαγία, καταλήξαμε Μελίσσια μαζί με τα μικρά μας.
Στο μυαλό μας είχαμε το γνωστό Kozi's, κλασσική αξία, όμως βλέποντας το Sasi's ακριβώς δίπλα και στην υποδοχή την ίδια κοπέλα, ιδιοκτήτρια του Kozi's, άρχισα να αναρωτιέμαι αν είναι η ίδια επιχείρηση. Αμέσως τι έκανα; Μπήκα στο έμπιστό μας Ask4food για κριτικές και λεπτομέρειες.
Η επιβεβαίωση ότι είναι δύο ίδιες επιχειρήσεις με μικρές αλλαγές σε λίγα πιάτα και ιδιοκτήτη τον έναν εκ των δύο αδελφών του Kozi's δεν άργησε να έρθει. Ευχάριστη έκπληξη θα έλεγα.

Οπότε βλέποντας λιγότερη ουρά, από το αδελφάκι δίπλα, μπήκαμε και με χρόνο αναμονής 20', κάτσαμε στο τραπέζι μας. Στο ενδιάμεσο μας πρόσφεραν το γνωστό σφηνάκι με το οινόμελο και από ένα σφηνάκι fanta για τα μικρά.
Επειδή μας είχαν ήδη πάρει την παραγγελία ώστε να εξυπηρετηθούμε αμέσως μόλις κάτσουμε, λόγω των μικρών, δεν πέρασαν 2΄και τα ορεκτικά ήρθαν αμέσως εφόσον περάσαμε στο τραπέζι μας.

Πολύ θετικό και συγχαρητήρια γιατί η αλήθεια είναι ότι όταν έχεις μικρά κάτω των 2 ετών, η αναμονή σε εστιατόριο είναι κάπως βασανιστική.
Για αρχή πήραμε τα κλασσικά πιτάκια με τη γλυκιά σως καθώς και τη σαλάτα, που δεν θυμάμαι το όνομα της, όμως είναι με προσούτο και τυρί μπουράτα, αυθεντική μοτσαρέλα και μαρμελάδα ντομάτας. Καταπληκτική τόσο στη γεύση και όσο και στην παρουσίαση πιάτου, καθώς όλα μετρούν. Μεγάλο μέγεθος και άνετα κάνει και για 4 ενήλικες.
Στη συνέχεια πήραμε το sasi's burger, που ήρθε με ζουμερό μπιφτέκι, αυγό και τσένταρ, χωρίς μπέικον και bbq sauce λόγων του ότι προοριζόταν για τα νήπιά μας, ένα ψαρονέφρι στη σούβλα με τα γνωστά Αφρικανικά μπαχαρικά και μία πραγματικά σωστή και μέτρια ψημένη, όπως το ζητήσαμε, μοσχαρίσια μπριζόλα γάλακτος χωρίς κόκκαλο με πατάτες τηγανιτές. Και τα 3 πιάτα είχαν το σωστό ψήσιμο, το κρέας όπως έπρεπε και είχε ζητηθεί στο ψήσιμο με το μοναδικό ίσως μείον ότι στο κοντοσούβλι ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι ήταν μόνο λίπος και καθόλου κρέας, σημείο που με ενόχλησε και για αυτό και τα 3 στα 4 η βαθμολογία στη γεύση.
Οι μερίδες είναι πραγματικά μεγάλες και αυτό σε συνδυασμό με την ποιότητα του φαγητού και την άνεση του χώρου δικαιολογεί τις λίγο υψηλές τιμές για αντίστοιχα πιάτα σε άλλα εστιατόρια.
Για όλα αυτά μαζί με ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό και 1/2 λίτρο λευκό κρασί χύμα πληρώσαμε 64 Ευρώ.
Πραγματικά μπράβο στην όλη ομάδα του Sasi's που και κρατούν το επίπεδο του σέρβις και φαγητού σε υψηλά επίπεδα και ενώ δεν λειτουρζούν με ρεζερβέ, προσπαθούν να κυλήσουν όλα όσο πιο ομαλά γίνεται.

Αφρική - Μελίσσια, Αθήνα

Το Kozi’s το αγαπώ και ο έρωτας ήταν άμεσος και κεραυνοβόλος. Η σταθερή του ποιότητα και η διατήρηση της φρεσκάδας και της νεανικότητάς του μ’ έκαναν να επιστρέφω εκεί ξανά και ξανά από το 2011 που το είχα επισκεφτεί για πρώτη φορά κι είχα γράψει και μια ενθουσιώδη κριτική. Δυστυχώς, οι συχνά τρελές αναμονές στις οποίες σε αναγκάζει να υποβληθείς η no-reservation policy που ακολουθεί, με είχαν κρατήσει μακριά του κάποιες φορές, παρόλο που ο οργανισμός μου αποζητούσε διακαώς τσακαλάκα, κοκο-μπόνγκο και λοιπές νοτιοαφρικανικές λιχουδιές.

Έτσι, ο ενθουσιασμός μου ήταν ασυγκράτητος μόλις πληροφορήθηκα από την άκρως κατατοπιστική κριτική της έμπιστης Ucook ότι άνοιξε παραδίπλα το αδερφάκι του, όπου (ακόμα) δεν γίνεται ο κακός χαμός. Ακολούθησε δε μετά κι η κριτική του mavtasou και πια δεν κρατιόμουν, παίρνω αδερφή και μαμά και Κυριακή των Βαΐων, γύρω στις 2 το μεσημέρι (νωρίς δηλαδή) σπεύδουμε για Μελίσσια.

Τελικά απεδείχθη σοφή η επιμονή μου να είμαστε εκεί από τις 2, καθώς απ’ ότι φαίνεται το Sasi’s ήδη απέκτησε τον κόσμο του κι έτσι γύρω στις 3 δεν έπεφτε καρφίτσα. Εμείς πάντως δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα και άμεσα με το που καταφθάσαμε τακτοποιηθήκαμε σε ένα από τα μέσα τραπέζια. Η μέρα ήταν ηλιόλουστη κι έτσι γρήγορα γέμισαν και τα τραπέζια που βρίσκονται στον εξωτερικό χώρο και βλέπουν στο στενό που είναι κάθετα στην Π. Τσαλδάρη, τα οποία τουλάχιστον για τις μεσημεριανές ώρες δεν μου φάνηκαν πολύ ψηστικά. Ίσως το βράδυ να είναι καλύτερα.

Ο χώρος είναι προσεγμένος και σαφώς καλύτερος από εκείνον του Kozi’s (έχετε καταλάβει ήδη ότι η σύγκριση θα είναι συνεχής καθώς είναι αναπόφευκτη- πώς αλλιώς, όμως, όταν το Sasi’s μοιάζει ν’ αποτελεί προέκταση του μεγάλου του αδερφού; ) Το Sasi’s είναι αν και μικρότερο πιο άνετο, οι αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών είναι καλύτερες, οι γήινες αποχρώσεις που επικρατούν το καθιστούν πιο ζεστό. Να σημειώσω επίσης εδώ ότι στεγάζεται στον χώρο που δεν κατόρθωσε να μακροημερεύσει το Κλίμα- Κλήμα, wine restaurant που πρόλαβα ν’ αγαπήσω και τώρα μου λείπει. Η απαγόρευση του καπνίσματος εντός πιάνεται ως ατού βάσει των δικών μου δεδομένων.

Η εξυπηρέτηση ήταν φιλική, χαμογελαστή κι αμεσότατη! Ίσως μάλιστα να παραήταν άμεση, δεν θα με χάλαγε δηλαδή να μου έδιναν λιγάκι περισσότερο χρόνο ανάμεσα στα πιάτα, θα ήθελα τους ρυθμούς ελαφρώς πιο χαλαρούς. Στα μείον το εμφιαλωμένο νερό που ήρθε στο τραπέζι χωρίς να ζητηθεί, στα συν ότι αντικαταστάθηκε χαμογελαστά κι αβίαστα με κανάτα μόλις το ζητήσαμε. Ένα επιπλέον θετικό, το κέρασμα οινόμελου σε σφηνακοπότηρα που κατέφθασε με το που κάτσαμε, συμπαθής κίνηση για το καλωσορίσατε.

Και τώρα τα φαγητά. Ο κατάλογος ακολουθεί ακριβώς το πνεύμα του Kozi’s κι έτσι λίγο πολύ οι γεύσεις που θα δοκιμάσετε είναι οι ίδιες, δηλαδή εξίσου λαχταριστές. Οι μυρωδιές που αναδύονται από τα νοτιοαφρικανικά μπαχάρια είναι το ίδιο γαργαλιστικές κι οι μερίδες αντίστοιχα θηριώδεις. Εμείς οι τρεις αποφασίσαμε να πάρουμε όλα τα πιάτα για τη μέση και καταβάλλαμε προσπάθεια να περιορίσουμε την παραγγελία μας και να μην παρασυρθούμε ζητώντας μία απ’ όλα με γνώμονα ότι οι μερίδες ξαναλέω είναι ΜΕΓΑΛΕΣ!

Έτσι, λοιπόν, πήραμε μια πεντανόστιμη, πλούσια και λαχταριστή Jabulani Salad. Άφθονη, πάνφρεσκια και δροσιστική πρασινάδα με κομμάτια από υπέροχα μαριναρισμένο ψητό κοτόπουλο, καλαμπόκι, νιφάδες παρμεζάνας, ντοματίνια, κρουτόν και κριτσίνια σε μία σός η οποία αναγραφόταν ως αφρικάνικη σίζαρ. Μας ενθουσίασε η γεύση, η φρεσκάδα, το πολύ πετυχημένο δέσιμο της σος με τα υλικά, τα οποία αγκάλιαζε σε τέλεια αρμονία. Η ποσότητα δε εξαιρετική και για τις τρεις μας, που είμαστε και φαγανές, της κατηγορίας καλύτερα να μας ντύνεις παρά να μας ταΐζεις.

Για τη συνέχεια πήραμε ένα Shaka Zulu, ένα χοιρινό κοντοσούβλι δηλαδή με σάλτσα lemon butter. Κατέφθασε εντυπωσιακό και πανέμορφο να κρέμεται σε μία μεγάλη σούβλα, από την οποία απελευθερώθηκε με την ευγενή δεξιοτεχνική αρωγή του σερβιτόρου. Το κοντοσούβλι αυτό ήταν το καλύτερο πιάτο που δοκιμάσαμε, μοσχοβολιστό, υπέροχα ζουμερό και χυμώδες, κάθε μπουκιά από το τέλεια μαριναρισμένο κρέας ήταν και μια μικρή ηδονιστική έκρηξη. Ενθουσιαστήκαμε εξίσου και οι τρεις.

Ένα Balito, δηλαδή ένα υπέροχο ψαρονέφρι στη σχάρα, το οποίο με τον μαγικό τρόπο του μαέστρου ψήστη κατόρθωνε να διατηρεί ατόφιους όλους τους χυμούς του και να είναι ζουμερό και παραδείσια γευστικό. Ξέρετε, δυσκολευτήκαμε να αποφασίσουμε στην παραγγελία μας αν θα πάρουμε το ψαρονέφρι, καθώς είναι δύσκολο κρέας κι επιρρεπές στο να στεγνώσει στο ψήσιμο. Όχι όμως το Balito. Το Balito, όχι.

Τέλος, διαλέξαμε και το Laduma, μπιφτέκια δηλαδή, ζυμωμένα με νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά, φυσικά. Το συγκεκριμένο είναι το πιάτο που δεν μας απογείωσε, αξιολογούμενο βεβαίως συγκριτικά με τα υπόλοιπα. Πολύ νόστιμα μπιφτέκια, άρτια ψημένα, αφράτα, αρωματικά και λιμπιστά, απλώς δεν ήταν η αποκάλυψη των δύο άλλων κυρίως πιάτων. Επίσης, η μερίδα στο πιάτο αυτό δεν είναι θεόρατη, σε αντίθεση με τις υπόλοιπες.

Όλα τα κρέατα έρχονται με συνοδεία από νόστιμες πατάτες τηγανιτές κι από χειροποίητη honey mustard σος, η οποία δένει υπέροχα μεν με τα κρέατα, αλλά εγώ προσωπικά θα σας παρότρυνα να αφεθείτε στο καταπληκτικό μαρινάρισμα των κρεάτων και στα εξωτικά τους μπαχάρια και να τα απολαύσετε χωρίς να το παρακάνετε με τη σος, δεν χρειάζεται.

Φυσικά αυτό το λουκούλλειο γεύμα δεν μπορούσε να συνοδευτεί με κάτι άλλο πέραν παγωμένης μπύρας κι έτσι όλες μας ήπιαμε από μία draft Fischer. Και το σύνολο του λογαριασμού έφτασε τα 56 ευρώ και με μας να αποχωρούμε σκασμένες. Βρίσκω το Value for Money του Sasi’s εξαιρετικό, αν αναλογιστεί κανείς τι προσφέρει, δηλαδή υψηλού επιπέδου κρεατοφαγία με αύρα εξωτική.