26 Ιαν 2017

Πριν από μερικές βδομάδες αποφασίσαμε να έρθουμε εδώ με την παρέα. Ήταν η πρώτη μας "γεύση" από ιαπωνικά εστιατόρια.

Ο χώρος αρχικά ήταν υπέροχα διακοσμημένος, καθαρός, όχι ιδιαίτερα μικρός και έδινε αυτήν την ιαπωνική νότα που αρμόζει σε ένα μαγαζί με τέτοιου είδους κουζίνα. Βέβαια, το γεγονός ότι έπαιζε αμερικάνικα χιτ στο ραδιόφωνο χάλαγε λίγο την ατμόσφαιρα, αλλά αυτό είναι μόνο μια λεπτομέρεια και δεν επηρεάζει την κριτική μου.

Η εξυπηρέτηση ήταν άριστη. Ο σερβιτόρος ήταν πρόθυμος να μας εξηγήσει κάθε πιάτο και να μας βοηθήσει γενικότερα.

Από φαγητό παραγγείλαμε 1 miso ramen vegan (4,00€), 1 vegan roll (5,00€), 1 chicken noodles (6,50€) και 1 miso ramen with pork (4,00€) και το συνοδεύσαμε με ζεστό sake (σύνολο 19,50€ χωρίς το sake). Να σημειωθεί ότι μας σερβιριστήκανε με ξυλάκια, αν και υπήρχε επιλογή πιρουνιού. Εμείς επιλέξαμε να βασανιστούμε. Τουλάχιστον είχαμε τζάμπα σάλτσα σόγιας (όπως έχουμε συνήθως αλάτι και πιπέρι) για να πνίξουμε τον πόνο μας.

Το miso ramen vegan ήταν νοστιμότατο και ελαφρύ, μικρή όμως μερίδα, καθότι δεν θεωρείται κυρίως πιάτο. Το chicken noodles επίσης νοστιμότατο, με σάλτσα σόγιας, σουσάμι, κοτόπουλο και διάφορα λαχανικά. Αυτό ήταν πιο χορταστικό, αλλά δεν ήταν δικό μου πιάτο οπότε απλά τσίμπησα. Το miso ramen with pork επίσης πολύ καλό, αν και προτίμησα το vegan για την ελαφρύτερη γεύση του. Τα vegan roll δεν με ξετρέλαναν. Θα μου πεις, "τι σούσι έφαγες, μωρή, που δεν είχε ωμό ψάρι;" "Εσύ τι σούσι έχεις φάει που έχει γουακαμόλε;" θα σου πω κι εγώ. Ευτυχώς δεν ήταν πάνω στο σούσι η συγκεκριμένη σάλτσα γιατί θα θρηνούσαμε θύματα. Αποφύγετε την, γιατί αν και λάτρης του πικάντικου η συγκεκριμένη θύμιζε απλά καυτερή πλαστελίνη.

TL;DR: Ήταν μία πολύ καλή εμπειρία, λίγο τσιμπημένη, θα τη συνιστούσα ωστόσο.

25 Φεβ 2016

ανοιξε καινουριο εστιατοριο με sushi στα δυτικα? Γιατι οχι, σαν λατρεις λοιπον του sushi, ηρθαμε.
Κατ αρχην ο χορος ειναι σχετικα μικρος, αλλα ζεστος. Ωραια graffiti στους τοιχους. Χαλαρη μουσικη. Τα παιδια του σερβις χαμογελαστα και προθυμα, σε οτι ζητησεις. Ο καταλογος απλος και περιεκτικος.

Παραγγειλαμε: yuzu combo, yuzu roll, volcano roll, chicken roll. Sahsimi salad, tunα tataki. Και ενα ρολο που μας προσφερε ο σεφ! μας ειδε πεινασμενους και ειπε να μας χορτασει! πολυ καλο εκ μερους του!

Στα της γευσης τωρα: combo τα ειχε ολα, τονο, σολωμο, λαυρακι, χελι, γαριδα, ρολα(δυο τυπων) sashimi τονο σολωμο, λαβρακι. Φρεσκοτατα ολα, το λεω διοτι πολλοι το λενε αλλα οχι ολοι το τηρουνε. Λεω τωρα.... Οπως επισης εχουμε πει οτι sushi = φρεσκο ψαρι.

Yuzu roll νοστιμοτατο και σαλτσουλα τελεια!
Volcano roll καυτερο οσο πρεπει, ουτε πηρε φωτια το στομα μας ουτε που ειναι το καψιμο? Εγω τουλαχιστον τρωω καυτερα και πικαντικα κι αυτο ηταν μια χαρα.
Chicken roll για πρωτη φορα εφαγα αλλο κρεας σε ρολο, εκτος ψαριου, μπορω να πω οτι με ξαφνιασε πολυ μα πολυ ευχαριστα. (εαν δεν ειχαμε κι αλλα παραγγειλει και μετα ειμασταν σκασμενοι, θα παραγγελνα, ακομη ενα! ).

Η σαλατα sashimi δροσερη και νοστιμη. Χωρις υπερβολες και περιτες σαλτσες, να καλυψουν τυχον ατελειες.

Το tataki δεν το δοκιμασα (δεν προλαβα) ειπαν οτι ηταν τελειοοοο...
Το ρολο που μας προσφεραν ηταν κατι σαν california roll, αλλα με κατι επιπροσθετο υλικο μεσα και ενα dressing αρωματικο και πλουσιο. Ξεχασα να ρωτησω τι ηταν. Το νερακι στην κανατα ανανεωθηκε χωρις να ζητηθει, μονο στην αρχη. Μετα η κοπελα ερχοταν κοιτουσε και μας το ανανεωνε. Επισης ρωτηθηκαμε εαν ολα καλα, μια δυο φορες, παρ ολο που το κατω επιπεδο ηταν γεματο και στο μπαρ ηταν κανα δυο παρεες(απο οτι μαθαμε ηταν ενας εκ των ιδιοκτητων, μπραβο τους που ειναι κι αυτοι παροντες και δειχνουν το αναλογο ενδιαφερον, για οτι αφορα το μαγαζι τους. ).

Ο λογαριασμος στην ωρα του και με την αποδειξουλα του. Προσφορα για γλυκο, αλλα δεν κατεβαινε τιποτα αλλο (καποιοι εξυπνοι σταματησαν για κατι αλλο πριν, μην και δεν χορταιναν, υμαρτον)! Θα ηταν κριμα να το εφερναν και να εμενε.
Γενικα σαν εμπειρια, μπορω να πω οτι ηταν απο τις καλυτερες που ειχα εδω και πολυ καιρο. Ολα ηταν πολυ ικανοποιητικα και σε σχεση τιμης και συνολικης εμπειριας, ανετα αξιζει το τεσσαρι. Θα ξαναπαω σιγουρα, αξιζει να στηριζουμε νεους ανθρωπους που προσπαθουν να κανουν την διαφορα.

Αιμ. Βεάκη 18, Περιστέρι

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι