14 Ιούλ 2018

Επίσκεψη στη LAIKA μεσημεράκι καθημερινής παρέα 4 παλιών συναδέλφων, μετά από επιμονή ενός εξ αυτών, που είχε φύγει με τις καλύτερες εντυπώσεις μετά από πρόσφατη επίσκεψή του. Με τις καλύτερες εντυπώσεις πάντως φύγαμε και εμείς. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...

Η LAIKA βρίσκεται στην ήσυχη περιοχή του Βοτανικού, σε έναν πεζόδρομο, γεγονός που χωρίς αμφιβολία είναι πλεονέκτημα, καθώς επιτρέπει το άραγμα, όταν ο καιρός το επιτρέπει, χωρίς το ενοχλητικό πηγαινέ – έλα των αυτοκινήτων. 5-6 τραπεζάκια λοιπόν εξωτερικά, όπου και βολευτήκαμε άνετα. Ο εσωτερικός χώρος πολύ απλός, ένα μικρό bar, από πίσω η κουζίνα, στο βάθος οι πεντακάθαρες τουαλέτες και μπροστά καμιά δεκαριά τραπέζια. Χωρίς κάτι το αξιομνημόνευτο, εάν ωστόσο σε όλα αυτά προσθέσεις την πολύ καλή ξένη μουσική που ακουγόταν από τα ηχεία (Clash, Ramones, Joy Divison, Cure είναι ορισμένα από όσα συγκράτησα), το τελικό πρόσημο ως προς το χώρο/ατμόσφαιρα δεν μπορεί παρά να είναι θετικότατο.

Η εξυπηρέτηση από μια κοπέλα αρκετά αδιάφορη. Κάπως ανόρεχτη και βαριεστημένη, παρόλο που το μαγαζί είχε πολύ λίγες παρέες, μπορώ να πω ότι ήταν στον κόσμο της γενικά. Τέλος πάντων, η δουλεία σου στο τέλος γίνεται, αλλά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το service είναι το δυνατό σημείο της LAIKA. Επίσης, κερασματάκι στο τέλος, όπως αναφέρεται από άλλους φίλους του site, στην περίπτωσή μας δεν υπήρξε, ενώ και η απόδειξη ήρθε μόνο για την πρώτη γύρα της παραγγελίας (το σύνολο ανακοινώθηκε προφορικά).

Αν προσπεράσεις, λοιπόν, τα θεματάκια της εξυπηρέτησης, στον τομέα γεύσεις η τελική εικόνα ήταν η καλύτερη δυνατή. Η LAIKA λοιπόν αυτοχαρακτηρίζεται ως bar-resto. Δεν ξέρω αν ο εν λόγω χαρακτηρισμός είναι αντιπροσωπευτικός, προσωπικά μου θύμισε κάτι σε καφενείο-μεζεδοπωλείο που μπορείς από το πρωί να επισκεφθείς για το καφέ σου και στη συνέχεια να το τιμήσεις για ποτό και τσιμπολόγημα. Το σίγουρο πάντως είναι ότι οι γεύσεις του κυμαίνονται σε πολύ υψηλά standards, τηρουμένων των αναλογιών.

Δεν πρόκειται δηλαδή για ένα μεζεδοπωλείο που απλώς προσφέρει ορισμένα πιάτα για να συνοδεύσεις το ποτό σου, αντίθετα θα δοκιμάσεις γεύσεις που θα ικανοποιήσουν και τους πιο απαιτητικούς.

Ο κατάλογος αρκετά συνοπτικός, λίγες σαλάτες, μερικά πιάτα με τυριά, κάπως περισσότερα ορεκτικά και λίγα κυρίως. Εμείς κινηθήκαμε κατά βάση σε ορεκτικά για να συνοδεύσουμε το τσίπουρο. Αν δεν ξεχνάω κάτι, από το τραπέζι μας πέρασαν τα εξής πιάτα:

- κρεμμυδόπιτα, χειροποίητη με μπέικον και τυρί, από τα καλύτερα πιάτα που δοκίμασα. Παραγγέλθηκε και δεύτερη φορά. Προτείνεται...

- αυγά με σουτζούκι, σταθερή αξία, ιδανικός μεζές για το τσίπουρο. Μοναδική παρατήρηση, τα αυγά είχαν τηγανιστεί λίγο περισσότερο, με αποτέλεσμα ο κρόκος να μην είναι τόσο μελάτος όσο θα τον ήθελα.
- μανιτάρια τηγανιά, ιδανικά μαγειρεμένα και με ωραία μυρωδικά. Στα highlights μαζί με την κρεμμυδόπιτα.
- μανούρι ψητό με σάλτσα από πιπεριά Φλωρίνης, εξίσου νόστιμο πιάτο, με την πολύ ωραία σάλτσα να κάνει το απλό αυτό πιάτο ξεχωριστό.
- κρητική γραβιέρα, νοστιμότατη. Συνοδευόταν από ωραίες ελιές.
- κεφτεδάκια με κόκκινη σάλτσα και γιαούρτι, αρκετά σπιτική εκτέλεση, με έντονο κύμινο (μας άρεσαν πολύ).
- μουσακάς λαχανικών, με μια πολύ ελαφριά μπεσαμέλ, εξίσου καλοεκτελεσμένο πιάτο
- απάκι, απλό σε εκτέλεση, αλλά νοστιμότατο και αυτό με τη σειρά του.
- μαριναρισμένα μπριζολάκια (το μοναδικό πιάτο από όσο παραγγείλαμε που νομίζω ότι ανήκε στα κυρίως του καταλόγου). Και εδώ πολύ καλές εντυπώσεις.

Όπως καταλαβαίνετε, ως προς την κατηγορία γεύση, η LAIKA τα πήγε περίφημα, καθώς προσφέρει αυτό που ακριβώς αναζητώ σε αντίστοιχα μεζεδοπωλεία... δηλαδή πιάτα καλομαγειρεμένα, με φρέσκα και ποιοτικά υλικά και με επιλογές που ξεφεύγουν (έστω και λίγο) από τις αναμενόμενες.

Ως προς το value for money, δυστυχώς δεν μπορώ να είμαι απόλυτα ακριβής, καθώς δεν συγκράτησα τιμές ακριβώς των πιάτων. Από όσο θυμάμαι, πάντως αυτά κυμαίνονταν σε τιμές από 4 έως 7 ευρώ, τουλάχιστον στην πλειοψηφία τους. Συνεπώς, δεδομένου ότι και οι μερίδες είναι όλες αρκετά χορταστικές και γενναιόδωρες, θεωρώ ότι και στη σχέση ποιότητας τιμής, η LAIKA δικαιούται το άριστα. Ενδεικτικά, εμείς για τα 10 (αν μέτρησα καλά) πιάτα που παραγγείλαμε, συν 3 μπουκαλάκια των 250 ml. τσίπουρο, πληρώσαμε 4 άτομα κάτι λιγότερο από 20 ευρώ ο καθένας.

Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, νομίζω μια επίσκεψη στη LAIKA, ιδίως όσο ο καιρός το επιτρέπει για να καθίσεις έξω, επιβάλλεται. Οπότε περιμένω και τις δικές σας εντυπώσεις...

27 Φεβ 2018

Επίσκεψη σε φαγάδικο μετά μουσικής ύστερα από καιρό με ρεμπετόφιλο. Ο χώρος μικρός και κουκλίστικος.

Το μενού του όχι πολύ μεγάλο αλλά με ενδιαφέρουσες προτάσεις σε ορεκτικά και κυρίως. Παραγγελία:1 κρεμυδόπιτα πολύ νόστιμη,1 μουσακά με ψητά λαχανικά χωρίς κιμά εξίσου νόστιμο,1 λεχματζούν με γιαούρτι και πάπρικα τυλιχτό μεγάλο σε μέγεθος και νόστιμο και 2 κιλά κρασί. Ο λογαριασμός ανήρθε στα 27.50ε με τη νόμιμη απόδειξη. Νερό κανάτας.

Η εξυπηρέτηση λίγο αργή από τη μοναδική σερβιτόρα αλλά όπως εκμυστηρεύτηκε ο φίλος πιάνει τα τραπέζια με τη σειρά και ετοιμάζει σε καθένα ολάκερη την παραγγελία και μετά περνάει στο επόμενο.

Να σημειώσω ότι καθόλη τη διάρκεια της οινοποσίας, η Θοδώρα και ο Κωστής έπαιζαν με τις κιθάρες τους και συνόδευαν με ωραία ρεμπετομουσική το γεύμα μας. Βρίσκεται χωμένο στα στενάκια του Βοτανικού και αξίζει σίγουρα επίσκεψη όταν μάλιστα συνοδεύεται από ζωντανή μουσική.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη alexpar.

10 Ιούλ 2018

Διαβάζοντας κριτικές και μετά από προτροπές φίλων με την σειρά μας επισκεφτήκαμε το εστιατόριο. Χαρακτηριστικό του είναι το πολύ καλό vibe που έχει η ωραία και φτηνή λίστα κρασιών, ποτών και χύμα ηδύποτων. Είναι πραγματικά ένα μέρος που εκ πρώτης αξίζει να πας και να το δοκιμάσεις.

Η κριτική μου βασίζεται στην μία και μοναδική φορά που έχω πάει και μπορεί να ήταν η άτυχη στιγμή του χθεσινού μουσακά που μας πρότειναν και μας σέρβιραν. Στην μέτρια ψητή μελιτζάνα, και την ολόφρεσκη Φατούς σαλάτα η οποία ήταν όμως μέτρια εώς αδιάφορη με τα λαχανικά όχι όπως πρέπει ψιλοκομμένα και με μαρούλι άκοπο. Η παρατήρηση μου είναι στο μενού το οποίο για καλοκαίρι είναι αρκετά βαρύ. Ίσως να πρέπει να το σκεφτούν και το καλοκαίρι να το αναδιοργανώνουν σε κάτι ελαφρύτερο.

Σε συνδυασμό με τον ανεπαρκή εξαερισμό και τον μάγειρα να σοτάρει συνέχεια πρέπει να πω ότι τα είδαμε όλα κάποια στιγμή.

Στα θετικά Το στενάκι είναι πολύ όμορφο και γραφικό, μια γειτονιά από άλλη εποχή, το vibe πολύ καλό.

27 Ιαν 2018

H Laika είναι ενα μαγαζί που συνεχίζει να με εκπλήσσει σε κάθε μου επίσκεψη και να βελτιώνεται συνεχώς. Συνεργατικό με μοντέρνα ελληνική κουζίνα πολύ υψηλού επιπέδου (που αφήνει πίσω πολλά "σκουφάτα εστιατόρια" και ανεπιτήδευτη!!!

Πιάτα που δοκίμασα στην τελευταία επίσκεψη:

Φωλιά κοτόπουλου με.....

Συκώτι με μανιτάρια και κάτι αλλο..... (σορυ για τις τελείες δεν θυμάμαι ακριβώς απλά δοκιμάστε τα!! )

Ορεκτικά: Κρεμμυδόπιτα (ίσως η καλύτερη που έχω φάει στην Αθήνα), Κολοκυθόπιτα χωρίς φύλλο (ελαφριά για τα γούστα μου, αλλα οι άλλοι ξετρελάθηκαν), Αυγά μάτια με φρέσκια σάλτσα και σουτζούκι (απλό αλλα τέλεια εκτελεσμένο).
Τιμές παρα πολύ καλές και πολύ καλή ρακή!

30 Αυγ 2017

Το περιμένουμε πως και πως να ανοίξει γιατί είναι από τις καλύτερες επιλογές στο είδος του. Το επισκεφτήκαμε λίγο πριν κλείσει για Αύγουστο. Βρίσκεται σε ένα χαριτωμένο πεζόδρομο του Βοτανικού και τα τραπεζάκια έξω ήταν γεμάτα με ωραίο κόσμο και γενικά ήταν ευχάριστο περιβάλλον.

Ο χώρος έχει ιδιαίτερο στυλ, και συνδυάζει το ρετρό με το μοντέρνο ενώ η ευχάριστη έκπληξη ήταν η μουσική (που έπαιζε σαν backround βέβαια). Ακούς από new wave και post punk μέχρι Σοστακόβιτς και γενικά ψαγμένες επιλογές μακρυά από το κλασσικό πλέον ντρίγκι ντράγκα των μπουζουκιών στα περισσότερα μαγαζιά της περιοχής.

Αυτό βέβαια είναι υποκειμενικό, εξάλλου απ'ότι κατάλαβα κάνουν και ορισμένες ρεμπέτικες βραδιές αλλά η ταυτότητα του μαγαζιού είναι ξεχωριστή.

Και αυτό ισχύει και για το μενού το οποίο δεν είναι μεν ατέλειωτο (και επειδή ήμασταν μεγάλη παρέα το πήραμε σχεδόν όλο), αλλά κάθε πιάτο ήταν πολύ μακρυά από τα συνηθισμένα. Πλησίαζε πολύ σε μενού γκουρμέ εστιατορίου γευστικά και ποιοτικά, με την διαφορά ότι πληρώσαμε κάτω από 12 ευρώ το άτομο με τα ποτά μαζί (ωραίο κρασί by the way)!!!

Αγαπημένα πιάτα, το χοιρινό με τις βραστοτηγανιτές πατάτες και οι ταλιατέλες, τα μπριζολάκια που δεν έχω ξαναδοκιμάσει πιο νόστιμα χωρίς υπερβολή, αλλά και ο χορτοφαγικός μουσακάς ήταν εξαιρετικός. Επίσης, όλες οι μερίδες ήταν χορταστικότατες και το σέρβις ευγενικότατο, ενώ στο τέλος μας κέρασαν και σπιτικό γλυκό. Νομίζω είναι αξεπέραστο το value for money που προσφέρει.

Κορυτσάς 20 και Πέλλης 30, Βοτανικός