13 Μάρ 2017

Επίσκεψη σε φαγάδικο μετά μουσικής ύστερα από καιρό με ρεμπετόφιλο. Ο χώρος μικρός και κουκλίστικος.

Το μενού του όχι πολύ μεγάλο αλλά με ενδιαφέρουσες προτάσεις σε ορεκτικά και κυρίως. Παραγγελία:1 κρεμυδόπιτα πολύ νόστιμη,1 μουσακά με ψητά λαχανικά χωρίς κιμά εξίσου νόστιμο,1 λεχματζούν με γιαούρτι και πάπρικα τυλιχτό μεγάλο σε μέγεθος και νόστιμο και 2 κιλά κρασί. Ο λογαριασμός ανήρθε στα 27.50ε με τη νόμιμη απόδειξη. Νερό κανάτας. Η εξυπηρέτηση λίγο αργή από τη μοναδική σερβιτόρα αλλά όπως εκμυστηρεύτηκε ο φίλος πιάνει τα τραπέζια με τη σειρά και ετοιμάζει σε καθένα ολάκερη την παραγγελία και μετά περνάει στο επόμενο.

Να σημειώσω ότι καθόλη τη διάρκεια τηε οινοποσίας. Η Θοδώρα και ο Κωστής έπαιζαν με τις κιθάρες τους και συνόδευαν με ωραία ρεμπετομουσική το γεύμα μας. Βρίσκεται χωμένο στα στενάκια του Βοτανικού και αξίζει σίγουρα επίσκεψη όταν μάλιστα συνοδεύεται από ζωντανή μουσική.

02 Δεκ 2016

Πολύ όμορφο μαγαζί στον Βοτανικό, σε ένα στενάκι το οποίο αν δεν το ξέρεις μάλλον δύσκολα το βρίσκεις. Εγώ το είδα από την αρχή καθώς κυκλοφορώ εκεί κοντά αλλά άργησα να το επισκεφθώ επειδή σε γενικές γραμμές δεν έχω μείνει ικανοποιημένη από τα περισσότερα μαγαζιά της περιοχής.

Σε γενικές γραμμές, η Laika μου άρεσε πολύ.

Ο χώρος δεν είναι ιδιαίτερος, καθώς όπως και στα περισσότερα μαγαζιά της περιοχής είναι μικρός και σε "παλιακό" στυλ. Παρόλα αυτά, είναι συμπαθητικός και ζεστός. Όταν ο καιρός το επιτρέπει βγαίνουν και τραπεζάκια έξω στο στενάκι που είναι πεζόδρομος και άρα δεν κινδυνεύετε (πολύ! ) και από διερχόμενα αυτοκίνητα.

Ο κατάλογος ήταν συμμαζεμένος αλλά τα περισσότερα πιάτα ακούγονταν πολύ ενδιαφέροντα. Προσωπικά μου άρεσε που είχαν σημειωμένα με μολύβι τα δυο-τρία πιάτα που δεν ήταν διαθέσιμα εκείνη την ώρα (μέρα;) και άρα έκανες καλύτερα τους συνδυασμούς σου όταν σχεδίαζες την παραγγελία σου.

Πήραμε διάφορα πιάτα/μεζεδάκια. Ό, τι δοκίμασα ήταν από καλό έως πολύ καλό. Βρήκα κάποια πιάτα αρκετά ιδιαίτερα, όπως π. χ. τις πατάτες φούρνου με τσιμένι και τα μανιτάρια-τηγανιά. Σε γενικές γραμμές, η κουζίνα ήταν λίγο βαριά, αλλά οι γεύσεις ήταν καλές, οπότε αποζημιώθηκα. Τα χύμα κρασί και τσίπουρο που δοκιμάσαμε ήταν επίσης μια χαρά.

Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση και φιλική, όλα καλά κι εκεί.

Από τις επιλογές στην περιοχή που θα κρατήσω και θα τιμήσω και στο μέλλον.

19 Δεκ 2016

Είχαμε αποφασίσει να “εξερευνήσουμε” τη γειτονιά του Βοτανικού. Το μόνο που ξέραμε από την περιοχή ήταν το Σουαρέ, αλλά είπαμε να πειραματιστούμε και έτσι το προσπεράσαμε.
Μεσημέρι. Όλα τα συνεργεία ανοιχτά και εμείς για καφέ στην άδεια Μπιέλα. Περίεργη αίσθηση γενικώς, καθώς πρέπει να ήμασταν οι μοναδικοί “τουρίστες” της περιοχής. Καταλήξαμε ότι ο Βοτανικός για μεσημέρι δεν ενδείκνυται, σε αντίθεση με το γειτονικό Μεταξουργείο. Για φαΐ μετακινηθήκαμε στη γειτονική Λάικα που βρίσκεται στον ίδιο πεζόδρομο.

Καινούργιο μεζεδοπωλείο στο Βοτανικό, “νέοι” και εμείς στην περιοχή, είπαμε να κάνουμε μια δοκιμή και να μπούμε. Με την πρώτη ματιά, καταλαβαίνεις ότι έχει γίνει ευσυνείδητη προσπάθεια κατάκτησης ενός άχαρου, σκοτεινού χώρου που πιθανόν παλιά στέγαζε συνεργείο ή βιοτεχνία ή κάτι τέτοιο. Στα ράφια αντικείμενα που θα μπορούσαν να είναι αναμνηστικά ταξιδιών ή να έχουν ξεθαφτεί σε παζάρια. Ωραίος ο πάγκος - μπαρ που δεσπόζει στο βάθος και που εκτός των άλλων απομονώνει την κουζίνα. Στα τραπέζια πολύχρωμα, πάνινα τραπεζομάντιλα και ασορτί πετσέτες στα πανέρια του ψωμιού. Τις καλές μέρες, βγάζουν και λίγα τραπεζάκια έξω, στον ήσυχο πεζόδρομο. Εμείς καθίσαμε μέσα. Η μουσική από τα ηχεία κινούνταν σε ασυνήθιστους για μεζεδοπωλείο δρόμους (αγγλόφωνη εναλλακτική σκηνή), στη σωστή ένταση.

Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε, μας κατατόπισε ευγενικά και άνετα για τα πιάτα του μενού και ασχολήθηκε και με την ετοιμασία και την παρασκευή τους.

Πήραμε:
σαλάτα φατούς (4,5€), με ψιλοκομμένα λαχανικά, πασπαλισμένη με σουμάκι, η οποία συνοδευόταν με κομμάτια άψογα ψημένης αραβικής πίτας. Μου άρεσε και η ποσότητα ήταν πολύ καλή. Δροσερή και χορταστική.
Λαχματζούν (6,5€), το οποίο μας ήρθε τυλιγμένο ρολό, περιχυμένο με γιαουρτοσάλτσα. Ήταν πολύ νόστιμο, αν και ξέφευγε από την παραδοσιακή συνταγή, καθώς ήταν πολύ πιο πληθωρικό και όχι πολύ πικάντικο.
Χειροποίητα ζυμαρικά (6€), γεμιστά με μοτσαρέλα που ήρθαν σερβιρισμένα σε κρεμώδη σάλτσα πέστο. Καλή η προσπάθεια με τα ζυμαρικά, νόστιμα, σωστά βρασμένα, όμως αυτό ίσως ήταν το πιο αδύναμο πιάτο, σε σχέση με τα υπόλοιπα. Εδώ που τα λέμε ήταν και λίγο άσχετη επιλογή μέσα στην παραγγελία μας.
Χοιρινό μαγειρεμένο με λαχανικά (7€), με συνοδεία βραστοτηγανιτές πατάτες. Το κρέας ήταν καλομαγειρεμένο και πολύ νόστιμο και οι πατάτες όνειρο.
Ήπιαμε 2 καραφάκια ρακί και στο τέλος μας κεράσανε πορτοκαλόπιτα που δεν είναι από τα αγαπημένα μου γλυκά και όπως πάντα δεν με ενθουσίασε.

Οι μερίδες είναι γενναίες και έτσι τα 3/4 του λαχμαντζούν μας ακολούθησε σε πακέτο στο σπίτι.
Για όλα αυτά πληρώσαμε 30€, δηλαδή πολύ καλό vmf.

Θα το προτιμήσω ξανά, εννοείται, αλλά για βράδυ, καθώς η περιοχή του Βοτανικού είναι ακόμα μια εργατική συνοικία – και καλά κάνει!

08 Οκτ 2016

Φθινοπωρινή έκπληξη στη περιοχή του Βοτανικού αποτελεί η Laika (φαντάζομαι είναι θηλυκού γένους). Νέα παρουσία και πήγα με μεγάλή επιφύλαξη μιας και οι πρόσφατες εμπειρίες μου σε αντίστοιχα μαγαζιά δείχνουν πως πολλά από αυτά χρειάζονται χρόνο για να ρολάρουν και να βρουν τον ρυθμό τους (είτε γευστικά, είτε σε επίπεδο σέρβις).
Η Laika βρίσκεται σε ένα πεζόδρομο που βγάζει τραπεζάκια και όσο ο καιρός κρατάει βολεύει και οικογένειες με παιδιά. Περνώντας από έξω το μαγαζί δεν είναι αυτό που λες θα πάω σίγουρα. Πήγαμε λοιπόν Παρασκευή βραδάκι 2 άτομα. Η σερβιτόρα έφτασε σύντομα και παρ ότι θεωρείται εστιατόριο – μπιστρό, δεν μας πρότεινε υποχρεωτικά να φάμε.
Αυτό το θεωρώ θετικό και σε προδιαθέτει για το τι θα ακολουθήσει. Μας έφερε λοιπόν ένα μετρημένο κατάλογο με ενδιαφέροντα πιάτα και λογικές τιμές. Εφόσον λοιπόν δεν πολυπειναγάμε πήραμε ένα φατούς, μια κρεμμυδόπιτα με μπέικον και ένα χοιρινό με μέλι και μουστάρδα γαρνιρισμένο με βραστοτηγανιτές πατάτες.

Ήπιαμε ένα τέταρτο ροζέ και μια Βεργίνα και δώσαμε 22,5 ευρά. Όλα τα πιάτα ήταν παλικαρίσιες μερίδες και ήρθαν σε βολικούς ρυθμούς. Να σημειωθεί πως είναι από τα μοναδικά καταστήματα που γνωρίζω που ακούς Cure τρώγοντας κρεμμυδόπιτα. Με λίγα λόγια εξαιρετικές μουσικές επιλογές και διαφορετικές από αντίστοιχα μαγαζιά. Περιμένω με αγωνία την επόμενη επίσκεψη.

30 Αυγ 2017

Το περιμένουμε πως και πως να ανοίξει γιατί είναι από τις καλύτερες επιλογές στο είδος του. Το επισκεφτήκαμε λίγο πριν κλείσει για Αύγουστο. Βρίσκεται σε ένα χαριτωμένο πεζόδρομο του Βοτανικού και τα τραπεζάκια έξω ήταν γεμάτα με ωραίο κόσμο και γενικά ήταν ευχάριστο περιβάλλον.

Ο χώρος έχει ιδιαίτερο στυλ, και συνδυάζει το ρετρό με το μοντέρνο ενώ η ευχάριστη έκπληξη ήταν η μουσική (που έπαιζε σαν backround βέβαια). Ακούς από new wave και post punk μέχρι Σοστακόβιτς και γενικά ψαγμένες επιλογές μακρυά από το κλασσικό πλέον ντρίγκι ντράγκα των μπουζουκιών στα περισσότερα μαγαζιά της περιοχής.

Αυτό βέβαια είναι υποκειμενικό, εξάλλου απ'ότι κατάλαβα κάνουν και ορισμένες ρεμπέτικες βραδιές αλλά η ταυτότητα του μαγαζιού είναι ξεχωριστή.

Και αυτό ισχύει και για το μενού το οποίο δεν είναι μεν ατέλειωτο (και επειδή ήμασταν μεγάλη παρέα το πήραμε σχεδόν όλο), αλλά κάθε πιάτο ήταν πολύ μακρυά από τα συνηθισμένα. Πλησίαζε πολύ σε μενού γκουρμέ εστιατορίου γευστικά και ποιοτικά, με την διαφορά ότι πληρώσαμε κάτω από 12 ευρώ το άτομο με τα ποτά μαζί (ωραίο κρασί by the way)!!!

Αγαπημένα πιάτα, το χοιρινό με τις βραστοτηγανιτές πατάτες και οι ταλιατέλες, τα μπριζολάκια που δεν έχω ξαναδοκιμάσει πιο νόστιμα χωρίς υπερβολή, αλλά και ο χορτοφαγικός μουσακάς ήταν εξαιρετικός. Επίσης, όλες οι μερίδες ήταν χορταστικότατες και το σέρβις ευγενικότατο, ενώ στο τέλος μας κέρασαν και σπιτικό γλυκό. Νομίζω είναι αξεπέραστο το value for money που προσφέρει.

13 Μάρ 2017

Επιστροφή στη Λάικα για δεύτερη φορά σε ένα σύντομο σχετικά διάστημα.
Χθες βράδυ (7/3) παρέα με ένα φίλο (alexpar) με αφορμή ένα live 2 εξαιρετικών μουσικών, είπα να ξεφύγω λίγο από τη καθημερινότητά μου. Είχα βρεθεί για πρώτη φορά στον χώρο περίπου δυο μήνες νωρίτερα (18/1) με αφορμή πάλι ένα άλλο live και έτσι ήμουν υποψιασμένος τι είχα να αντιμετωπίσω.

Ο χώρος είναι μικρός, καμιά δεκαριά τραπεζάκια, διαφόρων μεγεθών και σχεδίων. Τζαμαρία με κουρτινάκια χαμηλά (για τα αδιάκριτα βλέμματα των περαστικών), πολύχρωμοι τοίχοι και διακόσμηση που παραπέμπει σε ταξίδια και αναμνήσεις, λίγο ρετρό. Ψηλοτάβανο και με ωραίο για το ύφος του μαγαζιού φωτισμό. Στο βάθος δεσπόζει η τεράστια (σε σύγκριση με το υπόλοιπο μαγαζί) μπάρα, βαριά και επιβλητική και είναι στην ουσία αυτή που διαχωρίζει τη κουζίνα από τον υπόλοιπο χώρο.

Χθες προσπάθησα να κάνω μια κράτηση για τις 21:30, όμως σύμφωνα με την πολιτική του μαγαζιού σε ημέρες που υπάρχει live, η κράτηση ισχύει μόνο εάν βρίσκεσαι στον χώρο μέχρι τις 21:00. Κάτι που για εμάς ήταν αδύνατο, έτσι πήρα το ρίσκο να πάμε χωρίς κράτηση.
Την πρώτη φορά που είχα πάει όντως στις 21:00, η κράτηση ίσχυε και το μαγαζί ήταν σχεδόν άδειο, που όμως μέσα σε ένα τέταρτο από τις 21:15-21:30 είχε γεμίσει. Επομένως την άρνηση για κράτηση μετά τις 21:00 την αντιλαμβάνομαι απόλυτα. Άλλωστε ο άνθρωπος στο τηλέφωνο ήταν ευγενικότατος.

Φτάνουμε λοιπόν στον χώρο γύρω στην ώρα που αναμενόταν (21:30). Πριν καλά καλά προσεγγίσουμε τη τζαμαρία για να μπούμε, βλέπω στον πεζόδρομο αρκετό κόσμο, κάτι που με έκανε να υποψιαστώ για τη συνέχεια. Το μαγαζί γεμάτο! Εν τέλη από το να φύγουμε αποφασίσαμε και καθίσαμε στο τελευταίο μέρος που είχε μείνει ελεύθερο, στη γωνία της μπάρας, σχεδόν κρεμασμένοι πάνω ένα διπλανό τραπεζάκι που ύστερα από σύντομη κουβέντα βρεθήκαμε γνωστοί. Μετέπειτα βέβαια σταθήκαμε λίγο τυχεροί και ένα ζευγάρι, που όπως φάνηκε ήταν περαστικό και δεν είχε έρθει για τη μουσική, έφυγε και πήραμε τη θέση του σε κανονικό τραπέζι.

Στο μαγαζί μια κοπέλα ευγενικότατη, επικοινωνιακή και πρόσχαρη είναι αυτή που έχει αναλάβει το κομμάτι της εξυπηρέτησης ενώ το κομμάτι της κουζίνας το έχει αναλάβει ένα άλλο άτομο. Παρόλα αυτά με υπομονή και τάξη, όλα δουλεύουν ρολόι.

Ο κατάλογος χωρίς να είναι ιδιαίτερα μεγάλος (η μια όψη μιας σελίδας Α4) είναι περιεκτικότατος και με ενδιαφέρουσες γεύσεις. Χωρίζεται σε τρεις κύριες κατηγορίες: Ορεκτικά/Σαλάτες, Κυρίως πιάτα, Ποικιλίες.
Στις ποικιλίες μπορεί κανείς να βρει συνοδευτικά για το ποτό του κυρίως εάν επιλέξει να μην φάει (κάτι που δε θα το πρότεινα σε κανέναν μιας και η κουζίνα είναι εξαιρετική), όπως ποικιλία τυριών, αλλαντικών κλπ.
Τα κυρίως πιάτα (σε αριθμό όχι πάνω από 10) είναι αρκετά μεγάλες μερίδες φαγητών που κατά πλειοψηφία παρασκευάζονται εκείνη την ώρα, εξαιρουμένου του μουσακά λαχανικών που προφανώς είναι φτιαγμένος από νωρίτερα, όμως είναι 100% φρέσκος.
Στις σαλάτες και τα ορεκτικά η δυνατότητα επιλογής είναι μεγαλύτερη, με 4-5 σαλάτες και πολλά ορεκτικά, δηλαδή μικρά πιάτα που περιέχουν όμως γενναίες μερίδες.

Προσωπικά ως τώρα έχω δοκιμάσει τα εξής:

Πράσινη σαλάτα με vinegraite, λιαστή ντομάτα, ψητό ταλαγάνι, ελιές και ρόκα σε μια γαβάθα ικανή να καλύψει την ανάγκη τριών καλοφαγάδων ή τεσσάρων πιο λιτοδίαιτων. Αρκετά μεγάλη όπως καταλαβαίνετε, με μυρωδικά φρέσκα που αναδεικνύουν την διαφορετικότητα των γεύσεων και δίνουν αίσθηση φρεσκάδας καθώς γλυκό, αλμυρό και πικάντικο δημιουργούν ένα συνονθύλευμα και το ένα διαδέχεται το άλλο, χωρίς όμως να το καλύπτει.

Φάβα με καραμελωμένα κρεμμύδια και κάρδαμο. Εξαίρετης ποιότητας φάβα, καλομαγειρεμένη, αλεσμένη όσο χρειάζεται, γλυκιά και με τα καραμελωμένα κρεμμύδια και το κάρδαμο να προσθέτουν νότες γεύσης που σπρώχνουν ένα καλό ομολογουμένως πιάτο ακόμα πιο ψηλά και να χαρακτηριστεί ως must be tasted από τους λάτρεις της φάβας (και μη).

Κρεμμυδόπιττα με μπέικον. Σπιτικό φύλλο ανοιγμένο, πλούσια γέμιση, τραγανιστή και ψημένη όσο χρειάζεται. Φρεσκότατη, ημέρας που αφήνει στον ουρανίσκο μια αίσθηση γλύκας (αναμενόμενο λόγω του κρεμμυδιού) που εξισορροπείται όμως από το αλμυρό του τυριού και του μπέικον. Σίγουρα μια από τις καλύτερες πίττες που έχω δοκιμάσει και την προτείνω ανεπιφύλακτα.

Λεχματζούν. Σαν λάτρης της πολίτικης κουζίνας, θεώρησα ότι έπρεπε να το δοκιμάσω. Η επιλογή μου με δικαίωσε απόλυτα. Μια μεγάλη αραβική πίττα σε ρολό, ελαφρώς ψημένη, τόσο όσο να μην σπάει, γεμισμένη με κιμά (καλομαγειρεμένος, χωρίς λαδίλες κλπ), φρέσκια ντομάτα σε κύβους και μικρά ματσάκια μαϊντανό, καλυμμένο με γιαούρτι και κόκκινη γλυκιά πάπρικα. Για τους λάτρεις αυτής της κουζίνας, είναι επιλογή μονόδρομος και βάζει τα γυαλιά στα περισσότερα από τα μαγαζιά που φημίζονται για την ανατολίτικη κουζίνα τους.

Μπριζολάκια χοιρινά, με σως από whiskey, συνοδευόμενα με ψητή ντομάτα, πίττες κομμένες σε λωρίδες, πασπαλισμένα με χοντρό αλάτι και μαύρο πιπέρι. Πολύ καλό πιάτο, σωστό ψήσιμο, ισορροπία στις γεύσεις, χωρίς να γίνεται πολύ αλμυρό ή πολύ πικάντικο ή πολύ γλυκό. Ένα πιάτο που αξίζει να δοκιμάσετε.

Μουσακάς λαχανικών. Ένα ελαφρύ πιάτο, με παντελή έλλειψη κρέατος, με λαχανικά σε στρώσεις και επικάλυψη με μια ελαφριά μπεσαμέλ, με την κόκκινη πιπεριά να δίνει μια ιδιαίτερη γλυκύτητα. Άψογη επιλογή σαν πιάτο για κάποιον που δεν θέλει να φάει βαριά.

Όσον αφορά τον κατάλογο ποτών, επικρατούν οι μπύρες με labels όμως λιγότερα εμπορικά και από μικρότερες βιομηχανίες. Πέραν όμως αυτών υπάρχουν ενδεικτικά ούζο και τσίπουρο από μια-δυο ετικέτες σε κάθε είδος και χύμα εξαιρετικό κρασί. Λευκό (μοσχάτο), ροζέ (αγιωργίτικο) και κόκκινο (επίσης αγιωργίτικο)

Από τιμές ενδεικτικά να πω πως χθες παίρνοντας μια κρεμμυδόπιττα, ένα λεχματζούν, ένα μουσακά λαχανικών και δύο μισόκιλα λευκό κρασί η τιμή έφτασε τα €27.50 εκ των οποίων τα €9 ήταν τα ποτά (σημειωτέον ότι το 1 κιλό έχει €8.00 και το μισόκιλο €4.50).
Κατά τη προσωπική μου άποψη υψηλή σχέση value for money και θα πρότεινα σε κάποιον να πάει ή ακόμα και θα του έκανα άνετα το τραπέζι και θα ήξερα σαν μαγαζί ότι θα με έβγαζε ασπροπρόσωπο. Εάν με ρωτούσατε εάν θα το επισκεπτόμουν ξανά, θα απαντούσα "Σίγουρα ναι! "

25 Απρ 2016

μία νέα έκπληξη στην αγαπημένη γειτονιά του βοτανικού!!!!

μετά από μια ανοιξιάτικη βόλτα στην παλιά μας γειτονιά ανακαλύψαμε τη λάικα στον πεζόδρομο της πέλλης. ξεκινήσαμε με καφεδάκι ξεκούρασης αλλά μας πήρανε οι μυρωδιές της κουζίνας και καταλήξαμε σε ένα απολαυστικότατο γεύμα από τα χέρια των δύο γλυκύτατων κοριτσιών της λάικας. Απολαύσαμε χιουνκαρ και μουσακα λαχανικών μουρλια!!!!!!,

Η κίνηση του μαγαζιού με φίλους και γείτονες να σταματούν για μπυρίτσα και καφέ, οι μουσικές που δέναν τέλεια με την ώρα και τον χώρο, μας
έκαναν να νιώσουμε τόσο οικεία σαν να βρισκόμασταν στο δικό μας στέκι. η γλύκα της ημέρας σφραγίστηκε τέλεια με την σπιτική πορτοκαλόπιτα των κοριτσιών!! ευτυχώς το μενού είναι μακρύ κι έχουμε πολλά ακόμα να ανακαλύψουμε στην όμορφη λάικα.

Κορυτσάς 20 και Πέλλης 30, Βοτανικός