31 Μάρ 2017

Κυριακή μεσημέρι μετά από ηλεκτρονική κράτηση χάριν της οποίας έχουμε έκπτωση 15%. Καταφτάνουμε 2 άτομα σε έναν εξαιρετικό από κάθε άποψη χώρο. Όμορφος που αποπνέει μια ζεστασιά και πολύ ωραία ρομαντική ατμόσφαιρα. Ο χώρος δεν είναι μεγάλος, έχει μια ωραία μεγάλη μπάρα, καθότι το μαγαζί είνια ανοιχτό από το πρωί για καφέ, για φαγητό και φυσικά μέχρι αργά το βράδυ για ποτό. Η διακόσμηση συνδυάζει ρετρό, παραδοσιακά και πιο μοντέρνα στοιχεία αλλά και κάποιες πινελιές βιομηχανικού design. Ξύλο και τούβλο έχουν την τιμητική τους ενώ τα τραπεζοκαθίσματα με ωραία διάταξη στο χώρο είναι και ρετρό και πιο μοντέρνα ενώ κάποια τραπέζια έχουν και λίγο πιο lounge στυλ με καναπέδες.

Καθίσαμε σε ένα ρετρό τραπέζι σε πολύ ωραία θέση κοντά στο παράθυρο. Αφού ερωτηθήκαμε για το νερό, ζητήσαμε κανάτα. Στη συνέχεια κατέφτασε ως καλωσόρισμα λαδάκι και ντιπ τυριού μαζί με ένα υφασματινο πανεράκι με στρογγυλά ψωμάκια 2 ειδών.

Η εξυπηρέτηση είναι σίγουρα το μεγάλο πλεονέκτημα του μαγαζιού. Με μια λέξη: εξαιρετική σε όλα τα σημεία. Δεν έχω λόγια.
Ο κατάλογος διακρίνεται σε 5 κατηγορίες, καθεμία από τις οποίες έχει 4-5 πιάτα. Παραγγείλαμε λοιπόν τα εξής:

Από ορεκτικά μανιτάρια τα οποία ήταν νωχελικά απλωμένα πάνω σε φρυγανισμένο ψωμί ή κάτι σαν μπρουσκέτα ή παξιμάδι και συνοδεύονταν από ρόκα και ντοματίνια.

Από κυρίως πιάτα παραγγείλαμε κόκκορα Κρήτης ο οποίος συνοδευόταν από λαχανικά και πουρέ μάλλον καλαμποκιού ο οποίος ήταν αρκετά γλυκός. Ο κόκκορας ήρθε κομμένος σε φιλετάκια και ήταν πραγματικά νοστιμότατος. Το δεύτερο κυρίως πιάτο ήταν καραμελωμένη παντσέτα με πατάτες baby και καπνιστή μελιτζανοσαλάτα. Εκτός από την εξαιρετική παρουσίαση οφείλω να πω ότι η παντσέτα έλιωνε στο στόμα και ήταν λουκούμι μοναδικό ενώ η μελιτζανοσαλάτα ήταν απίστευτη. Η καπνίλα που τη συνόδευε ήταν όλα τα λεφτά και γενικά ταίριαζε πολύ στο πιάτο.

Συνοδεύσαμε το γεύμα μας από 2 ποτήρια κρασί ροζέ το οποίο ήταν εξαιρετικό και στη θερμοκρασία που έπρεπε. Όλη αυτή η γευστική πανδαισία ολοκληρώθηκε με το γλυκό το οποίο ήταν αρκετά ελαφρύ και ό, τι έπρεπε για την περίσταση: κάτι σαν παρφέ σοκολάτας το οποίο ήταν σαν παγωτό και πραγματικά μας απογείωσε.

Να σημειώσω ότι τουλάχιστον 3 φορές ερωτηθήκαμε αν είναι όλα εντάξει και αν είμαστε ικανοποιημένοι.

Στα συν του εστιατορίου είναι σίγουρα η πολύ ωραία παρουσίαση των πιάτων. Επίσης οι τουαλέτες εκτός από πεντακάθαρες είχαν φοβερή διακόσμηση σε ρετρό και αρκετά αριστοκρατικό στυλ.

Συνοψίζοντας, το εστιατόριο αυτό σίγουρα δεν είναι φθηνό, σίγουρα δεν είναι για κάθε μέρα. Επίσης αξίζει να πας μόνο με την έκπτωση που σου δίνει τη δυνατότητα η ηλεκτρονική κράτηση για να υπάρχει ελπίδα να απολαύσεις κάτι τέτοιο το οποίο σίγουρα αξίζει...

Απλώς στους χαλεπούς καιρούς που διανύουμε δεν έχει μόνο σημασία αν κάτι αξίζει αλλά αν κάποιος μπορεί να διαθέσει τα χρήματα που απαιτούνται γι΄ αυτό.. έστω και σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 57.50 ευρώ με την έκπτωση του 15%. Μείναμε απολύτως ικανοποιημένοι από την όλη εμπειρία.

18 Μαι 2016

Επισκέφτηκα το barrio το προηγούμενο Σάββατο. Η αλήθεια είναι οτι ήμουν πολύ επιφυλακτικός αλλά τελικά ήταν μία πολύ καλή επιλογή.

Ένα εντυπωσιακό διώροφο σε πολύ κεντρικό σημείο με πάρα πολλές θέσεις parking πράγμα που μας διευκόλυνε πολύ.

Το φαγητό εξαιρετικό, μεσογειακή κουζίνα με εντυπωσιακά πιάτα. Εγώ ξεχώρισα τα μπιφτέκια και το ριζότο με κοτόπουλο και πραγματικά ήταν πολύ οικονομικό.

Αποφασίσαμε με τη παρέα μου κατά τη μία να φύγουμε αφού είχαμε σκάσει απ' το πολύ φαγητό και να πάμε κάπου αλλού για ποτό, κατεβαίνοντας τις σκάλες όμως στο ισόγειο αντικρίσαμε ένα μαγαζί γεμάτο και με υπέροχη μουσική.

Κάτσαμε εκεί και περάσαμε super!!!

Το μόνο σίγουρο είναι πως πολύ σύντομα θα ξαναπάμε....

08 Μαι 2016

Επισκέφτηκα το Barrio πριν δύο βδομάδες περίπου, και παρόλο που δεν συνηθίζω να γράφω κριτικές αυτό το μαγαζί μου δημιούργησε αυτήν την ανάγκη.

Ένας εντυπωσιακότατος χώρος με βιομηχανικό ύφος που ταυτόχρονα συνδυάζει το παλιό με το καινούργιο, το απλό με την πολυτέλεια.

Το φαγητό εξαιρετικό και πολύ οικονομικό! Εγώ ξεχώρισα το ψαρονέφρι και την φωλιά Barrio. Δοκίμασα δύο διαφορετικά κοκτέιλ από τον κατάλογο και αλήθεια δεν το μετάνιωσα καθόλου!!

Το μόνο σίγουρο είναι πως πολύ σύντομα θα ξαναπάω!!!

02 Μαι 2016

Επισκέφτηκα το Barrio πριν δύο μήνες και από τότε έχει γίνει στέκι.
Ας ξεκινήσω με το φαγητό: Έχει ένα μικρό αλλά περιεκτικό κατάλογο, με ορεκτικά και κυρίως, σαλάτες, burger, κτλ.

Τα κυρίως πιάτα είναι εκπληκτικά (π. χ. τα "μπιστέκια" του, το κοτόπουλο και το μοσχάρι). Φοβερό και το burger. Μεγάλες ποσότητες φαγητού γενικά, με τιμές πολύ χαμηλές για αυτό που προσφέρει αλλά και για τον ωραίο χώρο που έχει. Πολλά κυρίως έχουν κάτι λιγότερο από 10 ευρώ!!! Με σαλάτα, κυρίως πιάτα και λίγα ορεκτικά, αλλά και π. χ. το κρασί "Barrio", ο λογαριασμός δε θα έρθει πάνω από 20 ευρώ το άτομο. Είναι ό, τι πρέπει για μία οικονομική αλλά κατά κάποιο τρόπο πολυτελή έξοδο!

Όσο για το χώρο νομίζω καλύπτει όλα τα γούστα. Πρόσφατα άνοιξε την ταράτσα του, με φοβερή θέα (βλέπει και Λυκαβηττό) όπου μπορείς να καθίσεις για καφέ/ποτό/φαγητό.
Το προσωπικό πολύ καλό και εξυπηρετικό.
Επίσης εκτίμησα το γεγονός ότι έχει τουαλέτες (πεντακάθαρες μάλιστα) και στο ισόγειο αλλά και στον τελευταίο όροφο, για να μη ταλαιπωρείται ο κόσμος.
Γενικά είναι ένα μαγαζί που σέβεται τους πελάτες του και προσπαθεί να βελτιώνεται συνεχώς.

Συχνά οργανώνει live με συμπαθέστατες μπάντες και κάνει πολύ κέφι.
Μακάρι να τα πάει καλά το μαγαζί αυτό, γιατί κάτι τέτοιο έλειπε πιστεύω από το Γκάζι.

02 Μαι 2016

Σάββατο πρωί χτυπάει το τηλέφωνό μου. Το περίμενα μιας και ήταν τα γενέθλια της κολλητής μου, η οποία μου πρότεινε να πάμε το βράδυ σε ένα καινούριο bar-restaurant που άνοιξε στο Γκάζι. Δέχτηκα, αν και είχα κάποιες αμφιβολίες για την περιοχή γενικότερα. Το μαγαζί λεγόταν Barrio.

Ομολογώ πως ήταν πολύ εύκολα προσβάσιμο και υπήρχαν αρκετοί χώροι στάθμευσης, γεγονός που μας διευκόλυνε πολύ.

Αντικρίσαμε ένα εντυπωσιακό διώροφο, με industrial ύφος, και μπαίνοντας μέσα τα πράγματα εξελίχθηκαν ακόμα καλύτερα, διότι η υποδοχή ήταν ζεστή και το προσωπικό ήταν χαμογελαστό και έτοιμο να μας εξυπηρετήσει, παρόλο που το μαγαζί ήταν γεμάτο.
Είχαμε κλείσει τραπέζι για φαγητό στο roof garden, επομένως ανεβήκαμε στον δεύτερο όροφο και είχαμε και την ευκαιρία να δούμε τον πρώτο που, αν και ήταν μικρός, ήταν ένας όμορφος και ζεστός χώρος. Βέβαια, ανεβαίνοντας στον δεύτερο, αντικρίζοντας την θέα του Λυκαβηττού και της Ακρόπολης και έχοντας πιάτο το βιομηχανικό Γκάζι, τρελαθήκαμε!

Δοκιμάσαμε αρκετά πιάτα, μιας και βλέποντας τις προσιτές τιμές, αποφασίσαμε ότι είχαμε την πολυτέλεια. Το μενού ήταν αυτό ακριβώς που έπρεπε, γεμάτο με γευστικά και εντυπωσιακά πιάτα. Εγώ ξεχώρισα τις πένες με τα θαλασσινά και το ριζότο με μανιτάρια, αν και ο καθένας στην παρέα ξεχώρισε διαφορετικά πιάτα.

Αφού απολαύσαμε το γεύμα μας, αποφασίσαμε να κατέβουμε στον κάτω όροφο και να πιούμε ένα ποτό. Τελικά καταλήξαμε να δοκιμάζουμε τα κοκτέιλ που μας προτάθηκαν από το προσωπικό, τα οποία ήταν δροσερά και απολαυστικά.
Ούσα λάτρης της καλής μουσικής, εξεπλάγην όταν άκουσα μια μεγάλη ποικιλία από ξένα και ελληνικά κομμάτια που εξελισσόταν πολύ ωραία κατά τη διάρκεια της βραδιάς.

Τα χρήματα που χαλάσαμε;Πολύ λιγότερα από αυτά που αναμέναμε, βλέποντας την ποιότητα του φαγητού και του χώρου. Έκτοτε έχω πάει πάρα πολλές φορές και το προτείνω ανεπιφύλακτα.

18 Απρ 2016

Επισκεφτηκα το Barrio για πρωτη φορα πριν τρεις μηνες σε ενα περιβαλλον λιγο πιο χειμωνιατικο απ το τωρινο. Αυτο που εχω να πω ειναι πως ειναι ενας πολυ ζεστος χωρος ο οποιος χωριζεται σε τρια επιπεδα οπου κατα βαση επικρατει ενα μιλιμαλιστικο υφος οσον αφορα τη διακοσμηση του.

Για οποιον επιλεξει να επισκεφτει το ρουφ, οπου αυτο συμβαινει τωρα κατα βαση που το κλιμα επιτασσει για ολους μας να απολαυσουμε το ποτο, το κοκτειλ ή το φαγητο σε ενα πιο ευαερο περιβαλλον, θα εχει την ευκαρια να απολαυσει την καταπληκτικη θεα σε Λυκαβηττο και Ακροπολη η οποια γινεται ακομα πιο μαγευτικη τις βραδινες ωρες με τα αντιστοιχα στοιχεια φωτισμενα. Σε οτι εχει να κανει με το μενου δεν μπορω να πω οτι δοκιμασα κατι το οποιο δεν μου αρεσε ειτε σε φαγητο ειτε σε κοκτειλ καθως το εχω επισκεφτει αρκετες φορες και εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα απ το μενου τους.

Οι τιμες δεν ειναι εξωπραγματικες αντιθετως ειναι απολυτα προσαρμοσμενες στην πραγματικοτητα της εποχης που διανυουμε και για ολα τα πορτοφολια, σε αντιστοιχια παντα με την ποιοτητα των επιλογων που σου δινει σε φαγητο, ποτο και κοκτειλ. Για την ομαδα που εργαζεται στο συγκεκριμενο χωρο δεν εχω να πω κατι αρνητικο καθως οσες φορες εχω βρεθει στον συγκεκριμενο χωρο με εχουν υποδεχθει με τον ιδιο ενθουσιασμο και διαθεση για αμεση εξυπηρετηση.

Το συμπερασμα μου.. Κατι που ελειπε απ το Γκαζι πλεον ηρθε για να μεινει και σιγουρα θα το επισκεφτω πολλες φορες ξανα καθως δεν εχω καποιο λογο να μην επιλεγω τετοια ολοκληρωμενα μαγαζια για την διασκεδαση μου... Συνισταται ανεπιφυλακτα.

18 Απρ 2016

Πάρα πολυ ωραιος και φιλοξενος χώρος, κοντα στο μετρο, ευγενικο προσωπικο και με παρα πολυ καλη ποιοτητα φαγητου - ποτου για τις τιμες του.

Αν πατε για κοκτειλ να δοκιμασετε το safe sex on the beach αν δεν κανω λαθος, ειναι φοβερο! Πολυ διαφορετικο για Γκάζι!!

Τριπτολέμου 10 και Ευμολπιδων 24, Γκάζι