Σας καλωσορίζουμε σε μία νέα και μοναδική γευστική εμπειρία! Φρεσκοψημένο κεμπάπ, χοιρινό, κοτόπουλο, λουκάνικο, 4 είδη πατάτας, 2 ειδών πίτας και 13 διαφορετικές σως!
Επιλέξτε τις γέυσεις που προτιμάτε και φτιάξτε τον δικό σας κώνο!

Δευτέρα εώς Πέμπτη 8:30 - 24:00 Παρακευή και Σάββατο 8:30 - 03:00 Κυριακή 8:30 - 24:00

Κάνει delivery
Take away

15 Οκτ 2016

Ο καιρός της κρίσης είναι βέβαιο ότι έχει κάνει εφευρετικούς κάποιους νεοεισερχόμενους στο χώρο της εστίασης με αποτέλεσμα να χαιρόμαστε ορισμένοι με τις πρωτότυπες και καινοτόμες ιδέες που ξεφεύγουν από τα συνηθισμένα (βλ. "Καυτή πατάτα", "Oven sesame" κλπ). Νομίζω ότι κάπου εδώ θα μπορούσε να βρει μια γωνιά να ενταχθεί και το potato king, το οποίο ανήκει στα καταστήματα γρήγορου φαγητού και φιλοδοξεί να προκαλέσει τις γευστικές μας προτιμήσεις, όταν χρειαστεί να χορτάσουμε την πείνα μας χωρίς να ξοδευτούμε στην περίπτωση που βρεθούμε στο κέντρο της Αθήνας και πιο συγκεκριμένα στο Μοναστηράκι, επί της Αγίου Φιλίππου αν και είναι πιο εύκολο να το εντοπίσει κάποιος κατεβαίνοντας την Ερμού αριστερά. Όπως προδίδει και η επωνυμία του μαγαζιού ο απόλυτος "βασιλιάς" είναι η πατάτα που κυριαρχεί και μάλιστα σε πάρα πολλές μορφές: crinckle, bistro, spicy, country, δηλαδή σγουρές κυματιστές πατάτες σαν μπαστουνάκια, πικάντικες, πατάτες με φλοίδα κλπ. Τις προσφέρει είτε mixed είτε ένα είδος, όπως προτιμά ο πελάτης, σε μικρό ή σε μεγάλο κώνο. Ακόμη και ο μικρός κώνος που δοκίμασα εγώ είναι πολύ χορταστικός και φυσικά πολύ πολύ νόστιμος (σε όποιον του αρέσουν οι πατάτες) γιατί πήρα mixed και πρόσθεσα cheddar, μπέικον και σως. Ειδικά στις σως το μαγαζί διαθέτει μεγάλη ποικιλία: σως λεμονιού, καυτερή, κόκκινη, γλυκόξινη, κοτόπουλου, γιαουρτιού, μαγιονέζα, σως σπέσιαλ (με κιμά ή a la creme), τζατζίκι, bbq, pink, potato king, caesar's κ. ά. για κάθε γούστο. Επίσης μπορείς να προσθέσεις και extra υλικά όπως διπλό τυρί, πιπεριά, μανιτάρια κ. ά. Το κατάστημα προσφέρει επίσης ψητή πατάτα, κοτομπουκιές, κεμπάμπ, σαλάτες, μερίδα mix με ποικιλία κρεάτων, μπιφτέκι λαχανικών, τυλιχτά κ. ά. Ωστόσο το highlight είναι εκτός από τις πατάτες το mahal κοτόπουλο ή χοιρινό, δηλαδή μαριναρισμένο κρέας με πιπεριά στο οποίο μπορείς να προσθέσεις και επιπλέον υλικά όπως πατάtες, ντομάτα, πιπεριά, σως από την ποικιλία που διαθέτει, τυρί κλπ. Είναι εξαιρετική η γεύση και ο συνδυασμός που αφήνει το άρωμα της πιπεριάς μαζί με το κρέας. Επίσης μπορείς να φτιάξεις κώνο με πατάτες και από πάνω ψιλοκομμένα κομματάκια κρέατος. Είναι επίσης πεντανόστιμο.

Το potato king σίγουρα αποτελεί μια εναλλακτική και κάπως διαφορετική πρόταση από τα συνηθισμένα. Ο χώρος είναι σχετικά μικρός αλλά μπορείς να καθίσεις στο εσωτερικό, έχει λίγα καθίσματα. Ούτως άλλως δεν πας για πολύ. Απλώς για να χορτάσεις την πείνα σου. Σίγουρα οι μερίδες του είναι πολύ χορταστικές. Οι τιμές είναι προσιτές. Για παράδειγμα το τυλιχτό mahal (γιατί μπορείς να το πάρεις και σε κώνο) έχει 2.10 ευρώ.

Στην εξυπηρέτηση επίσης παίρνει τα εύσημα: είναι γρήγοροι, φιλικοί και πολύ ευγενικοί. Δοκιμάστε το αν βρεθείτε στην περιοχή.

04 Απρ 2017

POTATO KING

Η πρώτη γνωριμία με το εν λόγω ταχυφαγείο πραγματοποιήθηκε πριν από τέσσερις μήνες περίπου, εντελώς τυχαία.
Στις 20/11/16 ημέρα Κυριακή και με έναν καιρό σκέτο όνειρο, ζεστό και πρόσχαρο που σε προέτρεπε να βγεις από το σπίτι και να λιώσεις στην κυριολεξία τις σόλες σου στο περπάτημα, εκδράμαμε στους πέριξ δρόμους και σοκάκια των συνοικιών Μοναστηράκι- Θησείο-Πλάκα-Ψυρή.

Έσφυζε από ζωή όλη η περιοχή. Πλήθος κόσμου, ανοικτών καταστημάτων
στον κεντρικό (Ερμού) αλλά και στους παράδρομους. Διάχυτες μυρωδιές, φαγητού-φρέσκου καφέ-επεξεργασμένου δέρματος από τσάντες και σανδάλια στις υπαίθριες βιτρίνες, μούχλας και υγρασίας από τους υπόγειους χώρους των παλαιοπωλείων.

Ξαφνικά και εν μέσω πεζοπορίας ο φίλος μου εξέφρασε την επιθυμία να καταναλώσει τηγανητές πατάτες.
Στην απορία μου που θα βρούμε εδώ και τώρα πατάτες σήκωσε το χέρι και μου έδειξε την ταμπέλα ενός καταστήματος με την ονομασία Potato King. Μα πατάτες έκραξα; Δεν περιμένεις να πάμε σε καμιά ταβέρνα; Θέλω πατάτες, η πεισματάρικη απάντηση.

Κατόπιν ασφυκτικής πιέσεως και στενότατου μαρκαρίσματος αποφάσισα να ενδώσω στην επιθυμία του να επιλέξουμε τον χώρο για να φάει πατάτες.
Ο χώρος εντός λιτός, καθαρός, τακτοποιημένος. Αριστερά, ένας επιδαπέδιος πάγκος όπου βρίσκονται αραδιασμένες σε στοίβες οι κωνικές συσκευασίες δύο μεγεθών των πατατών, ακριβώς από πίσω ο χώρος εργασίας. Δίπλα άλλο ένα δωμάτιο που λειτουργεί ως παρασκευαστήριο. Δεξιά στον τοίχο δύο γκράφιτι θα μπορούσα να τα χαρακτηρίσω, με τι άλλο θέμα, τις πατάτες και την επωνυμία του καταστήματος. Στο βάθος λίγα σκαμπό, ένας επιτοίχιος πάγκος για να ακουμπήσεις το δίσκο με το φαγητό σου, με κίτρινο – μαύρο να κυριαρχεί στα πλακάκια του τοίχου, ένα ψυγείο με αναψυκτικά και μπύρες και η τουαλέτα διακριτικά ακόμα πιο πίσω.

Ένας πέραν κάθε προσδοκίας γλυκύτατος, συμπαθέστατος, ευγενέστατος, καλοδιάθετος, πρόσχαρος, χαμογελαστός, λαλίστατος και πολύ εξυπηρετικός υπάλληλος, ο μοναδικός εκείνη την στιγμή στον χώρο, πραγματική υπεραξία αυτής της επιχείρησης μας έλυσε κάθε απορία σχετικά με τα προϊόντα που προσφέρουν.

Κεμπάπ μοσχαρίσιο, χοιρινό, κοτόπουλο, μπιφτέκι λαχανικών σε τυλιχτά και σε μερίδες. Finger food αλλά και 2 ειδών σαλάτες. Μεγάλη ποικιλία σε σως και φυσικά πατάτες 4 είδη που σερβίρονται σε μικρό ή μεγάλο κώνο μόνες τους ή με διάφορα καλούδια που έξτρα μπορούμε να προσθέσουμε. Μας ενημέρωσε ότι οι πατάτες είναι προτηγανισμένες Καναδέζικης εταιρείας.

Προς στιγμήν δυστρόπησα στο άκουσμα ξένης προμηθεύτριας εταιρείας αλλά υποχώρησα προς χάρη του φίλου μου, που ξελιγωμένος περίμενε ένα νεύμα μου για να δώσει την παραγγελία και να κρατήσει μέσα σε λίγα λεπτά το αντικείμενο του πόθου του.
Η παραγγελία, μια μεγάλη συσκευασία. Μας ζήτησε να καθίσουμε στον εξωτερικό χώρο μέχρι να τις ετοιμάσει και στην συνέχεια να μας βοηθήσει να επιλέξουμε την σως με την οποία θα τις συνοδεύαμε.

Λιγοστά τραπεζάκια με σιδερένιες καρεκλίτσες κατά μήκος του πεζόδρομου. Τα τραπεζάκια και στις τέσσερις πλευρές τους διαθέτουν κωνική τρύπα για να υποδέχονται (όπως αργότερα κατάλαβα) τις συσκευασίες με τις πατάτες. Απέναντι κατά μήκος πάλι λόγω στενότητας του δρόμου μερικά τραπέζια με ψηλή βάση και αντίστοιχα καθίσματα.

Οι πελάτες όλων των κατηγοριών. Μοναχικοί, ζευγάρια νέα και ηλικιωμένα, αλλά και το πιο συγκινητικό παππούδες με τα εγγόνια να μοιράζονται τις μεγάλες συσκευασίες με τα κεφάλια σκυμμένα, σχεδόν να αγγίζουν το ένα το άλλο στην παράλληλη προσπάθεια καρφώματος της χρυσής θεάς.

Μετά από λίγα λεπτά και με επιλογή σως spicy και γλυκόξινης, μπροστά μας, το αποτέλεσμα της αναμονής.
Οι πατάτες, χρυσές, τραγανές, πεντανόστιμες. Οι σως ταίριαζαν άριστα. Οι πιρουνιές ξεκίνησαν αδιάφορα. Στην συνέχεια ταχύτατες, αστραπιαίες, ανήλεες, μερικές και άστοχες (χέρι συνδιεκδικητού). Εξαφανίστηκε το έδεσμα με συνοπτικές διαδικασίες. Η ετυμηγορία? Επιφωνήματα απέραντης γευστικής ευχαρίστησης, μμμμμμμμ!!!!
Η λαϊκή ρήση δεν λέει ότι τρώγοντας έρχεται η όρεξη? Ε, ξαναμπήκαμε στο κατάστημα και αυτή την φορά παραγγείλαμε 4 πίτες με κεμπάπ που τις συντρόφευε τυρί τσένταρ και οι ίδιες σως που είχαμε επιλέξει και για τις πατάτες.

Η προηγούμενη γεύση από τις πατατούλες ήδη είχε ξυπνήσει σε μέγιστο βαθμό τους γευστικούς μου κάλυκες, το δε υπέροχο κεμπάπ ήρθε και με αποτελείωσε. Αυτό που ομολόγησα και δεν το αναιρώ με τίποτα ήταν ότι το συγκεκριμένο έδεσμα θα μπορούσα να το τρώω με φανατισμό κάθε μέρα.

Απαλό, τρυφερό, ζουμερό, αφράτο, αρωματικό, να λιώνει στο στόμα με το μαστιχωτό τυρί και τις σως να απογειώνουν την γεύση. Τα καταβροχθίσαμε.
Ο υπάλληλος έβγαλε το κεφάλι του μέσα από το άνοιγμα της βιτρίνας και χαμογελαστός μας ρώτησε πως μας φάνηκαν. Εν χορώ η απάντηση. Τέέέέέλεια!!! Έβαλε τα γέλια και εξαφανίστηκε για να εξυπηρετήσει πελάτη.

Ο λογαριασμός με απόδειξη για:
1 πατάτες mix μεγάλη συσκευασία 3,30€
4 κεμπάπ με ντομάτα-πατάτες-τσένταρ και σως spicy-γλυκόξινη 10,80€
2 λεμονίτες 2€
Το σύνολο 16,10€
Αποχωρήσαμε από το κατάστημα χορτασμένοι, ευτυχισμένοι, υπέρ ικανοποιημένοι και πάνω από όλα χαμογελαστοί. Γιατί το χαμόγελο τελικά είναι μεταδοτικό.

05/03 του σωτήριου έτους 2017, ημέρα Κυριακή, ακόμα μια διατροφική εξόρμηση στις 14:00 μ. μ. Η εικόνα απαράλλαχτη με όλες τις προηγούμενες επισκέψεις μας. Ευγένεια, ευγένεια, ευγένεια, όχι επίπλαστη αλλά πηγαία και ειλικρινής, άψογη εξυπηρέτηση, επαγγελματισμός, απαράμιλλη γεύση.
Νομίζω ότι ήρθε ο καιρός να γράψω μια κριτική.

Αγίου Φιλίππου 7, Αθήνα