CHAPEAU

Γαλλία

Σωκράτους 4Α, Χαλάνδρι [Χάρτης]

Γαλλία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Καινούρια άφιξη στο Χαλάνδρι σε κεντρικό σχετικά σημείο, σε ένα στενάκι κάθετο στην κεντρική λεωφόρο που διασχίζει την πόλη. LE CHAPEAU σημαίνει καπέλο. Αρκετά πρωτότυπη επωνυμία για τέτοιου είδους χώρο. Το μαγαζί είναι γαλλικό bistrot με ό, τι συνεπάγεται αυτός ο χαρακτηρισμός.

Ο χώρος είναι πραγματικά πανέμορφος και αποπνέει τη διακριτική πολυτέλεια της γαλλικής κουλτούρας. Καναπέδες και καρέκλες ρετρό και φωτιστικά πανέμορφα, επίσης ρετρό με το βαθύ μπορντώ και το λαδοπράσινο χρώμανα κυριαρχούν. Το μαγαζί διαθέτει και μια βιτρίνα στην οποία εκτίθενται οι νοστιμιές που προσφέρει ο κατάλογος και που είναι κατά βάση τάρτες και γλυκά. Ωστόσο υπάρχει από την άλλη πλευρά και μια μεγάλη μπάρα στην οποία μπορεί να καθίσει κανείς και να απολαύσει το ποτό του.

Ο χώρος με μάγεψε και μου μετέφερε πραγματικά, έστω και για λίγο, την αίσθηση του γαλλικού αέρα. Η ατμόσφαιρα εξάλλου με το χαμηλό σχετικά φωτισμό συμπλήρωνε με μοναδικό τρόπο το ρομαντικό περιβάλλον. Στα συν επίσης το γεγονός ότι απαγορεύεται το κάπνισμα που θα χαλούσε το όλο σκηνικό κατά τη γνώμη μου. Σε όλο αυτό το θεατρικό σκηνικό μοναδική παραφωνία ήταν κατά τη γνώμη μου η μουσική η οποία ήταν αφενός ακατάλληλη για το χώρο και αφετέρου σε πολύ υψηλή ένταση ακόμη και από νωρίς με αποτέλεσμα να καταβάλεις προσπάθεια να ακούσεις το διοπλανό σου ή να χρειάζεται να φωνάξεις για να σε ακούσουν. Νομίζω ότι δεν ταιριάζει καθόλου νε το όλο περιβάλλον και αδικεί το χώρο καθώς θυμίζει μπαρ.

Ως προς την εξυπηρέτηση, αυτή είναι υποδειγματική. Γίνεται κυρίως από νεαρές χαμογελαστές κοπέλες πρόθυμες και φιλότιμες. Στη δική μας περίπτωση εκτός από μια κοπέλα, μας εξυπηρέτησε και ένας αρκετά διαβασμένος, ως προς τα κρασιά και τις γεύσεις που προσφέρει το μπιστρό σερβιτόρος, ο οποίος ήξερε και να μας "κατευθύνει" ανάλογα με τα γούστα μας.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει κατά βάση τάρτες αλμυρές και γλυκές σε πολύ μεγάλη ποικιλία οι οποίες συνοδεύονται από σαλατικό, 3-4 σαλάτες αρκετά gourme θα έλεγα και 4 κυρίως πιάτα (με σολομό, κοκοράκι κ. ά) ενδιαφέροντα αλλά ακριβά. Επίσης τα κρασιά απ΄ ό, τι διαπίστωσα είναι δυνατό χαρτί του μαγαζιού αλλά και τα γλυκά, τα οποία ήταν αρκούντως προκλητικά στη βιτρίνα του μαγαζιού. Όλα τα παραπάνω σε αρκετά χορταστικές μερίδες.

2 άτομα προτιμήσαμε:
- σαλάτα με ρόκα, κατσικίσιο τυρί και ξηρούς καρπούς, που κατέφτασε δροσερή και με τους χυμούς της και σε μεγάλη ποσότητα (για την επόμενη φορά βάλαμε στο μάτι μία με με ρώσικη σαλάτα και cranberries, μας φάνηκε πολύ πρωτότυπη)

- τάρτα αλμυρή με μανιτάρια η οποία θα μπορούσε να προορίζεται και για 2 άτομα και συνοδευόταν από σαλατικό. Νόστιμη, ευτυχώς όχι αλμυρή, θα προτιμούσα λίγο περισσότερα μανιτάρια

- 1 ποτήρι κόκκινο κρασί merlot, το οποίο θα έπρεπε σε τέτοιο μαγαζί να είναι δροσερό (και πάντως στην κατάλληλη θερμοκρασία)

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 20 ευρώ. Η αλήθεια είναι ότι χορτάσαμε, απολαύσαμε ένα πολύ όμορφο περιβάλλον (με την εξαίρεση της μουσικής). Νομίζω ότι θα το σύστηνα για ελαφρύ φαγητό και όχι για κανονικό γεύμα γιατί είναι ακριβό και έχει περιορισμένα πιάτα. Από την άλλη πλευρά πάλι δεν είναι κανονικό εστιατόριο. Σίγουρα όμως αξίζει μια επίσκεψη.

Γαλλία - Χαλάνδρι, Αθήνα

To γαλλικό chapeau βρίσκεται στην καρδιά της αγοράς του Χαλανδρίου και το μενού του επικεντρώνεται στις κάθε λογής τάρτες αλλά και σε ορισμένα άλλα πιάτα. Κυρίως, πρόκειται για ένα γαλλικό καφέ-εστιατόριο. Ό, τι δοκίμασα μου άρεσε πολύ αλλά δυστυχώς λόγω του κακού επαγγελματισμού του νέου, μάλιστα, αυτού εγχειρήματος έφυγα δυσαρεστημένη!!

Δεν γνωρίζω για πιο λόγο στη χώρα μας πολλές αξιόλογες γαστρονομικές προσπάθειες σκοντάφτουν στο θέμα του σέρβις. Θεωρώ ότι, σε πολλές περιπτώσεις, οι εκάστοτε σεφ έχουν τόσο πολύ υπερτιμήσει τις δυνατότητές τους- ή την αναγνωρισιμότητά τους- που αδιαφορούν για τα υπόλοιπα θέματα, ειδικά όταν επιχειρούν να λειτουργήσουν την δική τους μαγειρική φωλιά.

Την προηγούμενη Τετάρτη (16.03 ), μεσημέρι προς απόγευμα, αποφασίζω να πάω με κάποιο γνωστό μου, επίσης καλοφαγά, στο chapeau. Πριν πάω στο εστιατόριο, έκανα μια έρευνα στο διαδίκτυο για να βρω κάποιο ιδιαίτερο και αξιόλογο νηστίσιμο μενού.
Βασικός στόχος μου ήταν να ξεφύγω - για λίγο- από τα γνωστά θαλασσινά που σερβίρουν διάφορες γνωστές ψαροταβέρνες.

Στο εν λόγω εστιατόριο, που από καιρό είχα βάλει στο μάτι, με ενθουσίασε το γεγονός, όπως έγραφε στο fb, ότι θα πρόσφερε ειδικό νηστίσιμο μενού και μάλιστα NΗΣΤΙΣΙΜΕΣ ΤΑΡΤΕΣ!

Επιβεβαίωσα το ευχάριστο αυτό νέο αφού μίλησα τηλεφωνικά, με κάποιον νεαρό κύριο, λίγη ώρα πριν επισκεφθώ το μέρος αυτό.
Μάλιστα, φθάνοντας από μακρυά στο εστιατόριο και ύστερα από τον Γολγοθά του παρκαρίσματος, διέκρινα την κάρτα με το νηστίσιμο μενού να διαφημίζεται στις τζαμαρίες(χωρίς τιμές). Ακόμη και στο κάθε τραπέζι στον χώρο υπήρχε σε περίοπτη θέση το ειδικό αυτό μενού ( χωρίς τιμές )!

Περιττό να πω πως στις δελεαστικές βιτρίνες με τις τάρτες και τις επεξηγηματικές ταμπελίτσες -και για take away- οι τιμές απουσιάζουν...

Τέλος πάντων, μόνο και μόνο η ιδέα μιας τάρτας νηστίσιμης με είχε ενθουσιάσει! Έτσι, σκέφθηκα ότι βρέθηκα στο σωστό μέρος, τη σωστή ώρα...

Επλανήθην πλάνην οικτρά,
όταν καθίσαμε στα αναπαυτικά, πολύχρωμα και ευφάνταστα vintage καθίσματα και αποφασίσαμε να παραγγείλουμε, πληροφορηθήκαμε ότι από το νηστίσιμο μενού δεν υπήρχαν οι τάρτες αλλά μόνο τα ζυμαρικά (τα οποία, μάλιστα, δεν προετοιμάζονταν και όπως ακριβώς έγραφε το μενού)!!!!
Μα εγώ κύριοι ήρθα για να δοκιμάσω τις περίφημες και πολυδιαφημισμένες τάρτες σας... και σε νηστίσιμη παραλλαγή μάλιστα!!
Νομίζω πως δεν βγάζουμε κάτι "στον αέρα " έτσι κι ό, τι προκύψει.... Ιδιαίτερα από επαγγελματίες του είδους θα περίμενα τον δέοντα επαγγελματισμό και σεβασμό στον πελάτη.
Αφήστε που η έκδοση του καινούργιου βιβλίου της ιδιοκτήτριας Ντίνας Νικολάου περί νηστίσιμων λιχουδιών με είχε ήδη ξεσηκώσει..

Στο τηλεφώνημα που έκανα προηγουμένως πως και δεν πήρα την σωστή πληροφόρηση... ;;;; Προφανώς, εσωτερική ασυνεννοησία.
'Οταν το έκανα θέμα, όλοι κι όλοι δυο άνθρωποι στο σέρβις, κανείς δεν ήξερε τίποτα.....

Ευτυχώς, η evi μας στάθηκε περισσότερο τυχερή!!

Το τραγικό δε είναι ότι παρατηρούσα την προσπάθεια διάφορων παρατρεχάμενων του χώρου της εστίασης να συνομιλούν για την οργάνωση του χώρου...!!!.
Η Ελλάδα των ατελέσφορων meetings!!

Σε γενικές γραμμές, θα συνιστούσα στην ιδιοκτήτρια του εστιατορίου, και έως τώρα tv personna και συγγραφέα μαγειρικής Ντίνα Νικολάου, να αναθεωρήσει το θέμα του σέρβις αλλά και της μειονεκτικής κουζίνας, που όπως φάνηκε δεν είναι παντός καιρού, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για την παρθενική της εμφάνιση ως σεφ-ιδιοκτήτρια εστιατορίου, τουλάχιστον στη χώρα μας (διατηρεί ελληνικό εστιατόριο στο Παρίσι).

Το δεύτερο ατόπημα στο σέρβις ήρθε όταν ρωτήσαμε την κοπέλα που μας εξυπηρέτησε να μας πληροφορήσει για τα υλικά της πολύ νόστιμης σαλάτας που συνόδευσε την τάρτα του φίλου μου.... Θα ρωτούσε την κουζίνα και θα μας ενημέρωνε. Δυστυχώς, κανένα νέο...
Ως ψαγμένοι καλοφαγάδες, ξέρετε που πάει ο νους μου...

Δοκιμάσαμε,

Προσωπικά, αντί για τις πολυπόθητες τάρτες (εκείνη η tartine με τον ταραμά και την χταποδοσαλάτα, που τόσο λιγουρεύτικα, έμεινε όνειρο θερινής νυχτός), κατέληξα να δοκιμάζω τα εξής νηστίσιμα πιάτα, κάπως ιταλικής πλέον χροιάς.....

Στην αρχή, μας προσέφεραν καταπληκτικές φέτες ψωμιού, σικάλεως και λευκές, δεν χρεώθηκαν.

Κριθαρότο με μανιτάρια και άνηθο, ένα νοστιμότατο πιάτο με καφέ ζυμαρικό πολύ σωστά βρασμένο και σωστή ποσότητα μικρών μανιταριών! Πολύ όμορφα παρουσιασμένο! ΕΥΡΩ 11,00

Ταλιατέλες με ντομάτα (η κάρτα έγραφε με ταχίνι... ) και σουσαμένιες γαρίδες. Ένα εξίσου νόστιμο πιάτο, με ντεκόρ το κεφάλι μιας μεγάλης γαρίδας, στο κέντρο του πιάτου! Το συνιστώ ανεπιφύλαχτα!! ΕΥΡΩ 14,00!

Ο φίλος μου δοκίμασε:
Tartine croque madame, με κατσικίσιο τυρί, γραβιέρα, και ζαμπόν. Όπως όλες οι τάρτες, συνοδευόταν από ποσότητα πολύ νόστιμης και τέλεια αρωματισμένης πράσινης σαλάτας συν κάποια άλλα υλικά!! Ο κύριος ενθουσιάστηκε από την νόστιμη τάρτα του και η ποσότητα ήταν αρκετά πλούσια! ΕΥΡΩ 8,00

Γενικά, ο κατάλογος βρίθει από τάρτες, αλμυρές και γλυκές. Οι αλμυρές στοιχίζουν 7-10,00 ενώ οι γλυκές 4-6,50.

Σερβίρονται και σαλάτες, ως ξεχωριστό πιάτο (6-7,00).
Θεωρώ, όμως, ότι η ποσότητα της σαλάτας, ως γαρνιτούρα στις αλμυρές τάρτες, είναι αρκετή.

Οι τάρτες έχουν την πρωτοκαθεδρία στον κατάλογο!
Άλλα πιάτα που ξεχώρισα: μπακαλιάρος φούρνου (18,00 ) ή μπουτάκι πάπιας κονφί (17,00)!!

Από γλυκά παραγγείλαμε,
Κρέμα γιαουρτιού με σοκολάτα και μπισκότα σαβαγιάρ, τέλεια παρουσιασμένο μέσα σε βαζάκι μαρμελάδας (5,00). Για εμένα, κέικ με πετιμέζι, κανέλα, γαρύφαλλο και σουσάμι (4,00). Τα γλυκά δεν μας ενθουσίασαν.

Τελικά, τα παραπάνω γλυκά τα κέρασαν, φαντάζομαι ως μια κίνηση καλής θέλησης, για τις σοβαρές αστοχία στο σέρβις....!! Εκτιμήσαμε αυτή την κίνηση μεταμέλειας, για τον λόγο αυτό και έβαλα 2 στα 3 στο σέρβις, αλλιώς...

Για τα παραπάνω τρία πιάτα φαγητού, πληρώσαμε ΕΥΡΩ 33,00.
Εάν έμπαιναν και τα γλυκά στον λογαριασμό, θα πληρώναμε 42,00!!
Εάν πίναμε και κανα κρασάκι δεν το συζητώ..... ο λογαριασμός θα έφθανε στα ύψη!
Τα κρασιά άκρως υπερτιμημένα (π. χ Βιβλία Χώρα, λευκό, 34,00 )!
Υπάρχει και κρασί σε ποτήρι στα 5,00.

Οι τιμές σε σχέση με το είδος του κυρίως φαγητού, την τοποθεσία του εστιατορίου και το μη εκπαιδευμένο προσωπικό θεωρούνται υπερτιμημένες!!

O χώρος είναι πολύ όμορφα διακοσμημένος ( χωρίζεται σε καπνιστές και μη καπνιστές ) σε ρετρό στυλ. Μου άρεσε το σαλονάκι, στον ιδιωτικό χώρο, δίπλα στις όμορφες τουαλέτες, στον επάνω χώρο.
Το βράδυ σίγουρα θα φαντάζει πιο όμορφος! Μεσημέρι, που πήγαμε εμείς, δεν μπορείς να πεις ότι έχει και την καλύτερη εξωτερική θέα... Εσωτερικά, τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα.

Η μουσική άκρως γαλλική με γνωστά τραγούδια όλων των εποχών.

Οι ιδιαίτερα αναπάντεχες αρρυθμίες που συναντήσαμε, δεν μου επιτρέπουν ούτε να ξαναπάω αλλά ούτε να σκεφθώ για μια ακόμα φορά τις, κατά τα άλλα, αξιόλογες γαστρονομικές προτάσεις του νέου αυτού εστιατορίου...!

Γαλλία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Διαβάζοντας τόσες παρουσιάσεις σε γνωστά περιοδικά, αλλά και επηρεασμένες από το όνομα της γνωστής σεφ, χτες βράδυ αποφασίσαμε πέντε φίλες να δοκιμάσουμε τις γεύσεις του chapeau.

Ο χώρος σου δημιουργεί αίσθηση ανακούφισης και μιας σχετικής οικειότητας. Η μουσική σε καλή ένταση σου επιτρέπει να συζητήσεις. Οπωσδήποτε όμως δεν πηγαίνει κάποιος σ' ένα μαγαζί για φαγητό για τον χώρο ή για τη μουσική. Ήταν αξιοσημείωτο ότι υπήρχε μόνο μια κοπέλα για τις παραγγελίες και το σερβίρισμα όλων των πελατών, πράγμα που δημιουργούσε πρόβλημα στην ανταπόκριση και την ταχύτητα, ένας μπάρμαν και κάποιος άλλος κύριος, μάλλον ο υπεύθυνος.

Όταν επιτέλους ήρθε η σειρά μας, και μετά από επανειλημμένες προσπάθειες να μας "δουν", ζητήσαμε τον κατάλογο των φαγητών, ο οποίος βρίθει ταρτών και ταρτινών, ενώ τα κυρίως πιάτα είναι όλα κι όλα πέντε ή έξι.

Τελικά παραγγείλαμε μια ταρτίνα με σολομό και άλλη μία με κοτόπουλο, οι οποίες συνοδεύονταν από σαλάτα. Γευστικό συνονθύλευμα που σου άφηνε την αίσθηση "παχειάς" γεύσης. Εκείνη μάλιστα με τον σολομό ήταν σχεδόν "λύσσα". Οι σαλάτες που τις συνόδευαν έμοιαζαν με τις έτοιμες σαλάτες που αγοράζει κάποιος από το σούπερ μάρκετ, εμπλουτισμένες με τοματάκια και/ή λιαστές τομάτες συν κάποια σως.
Παραγγείλαμε, επίσης, ένα κροκ μαντάμ, και από τα κυρίως, εσκαλόπ και πάπια κονφί (17-18€ το καθένα! ). Από ποτά πήραμε δύο κοκτέϊλς, και από τα κρασιά του καταλόγου, που είναι στοιχειώδης με τιμές ιδιαίτερα υψηλές για το είδος του μαγαζιού (π. χ. Βιβλία Χώρα 34€), καταναλώσαμε συνολικά δύο μπουκάλια "Συναστρία" (25 € το ένα).

Τα εσκαλόπ ήσαν επιεικώς απαράδεκτα. Το κρέας σκληρό και με ίνες, αδύνατον να το μασηθεί. Το μπουτάκι της πάπιας τίποτα το ιδιαίτερο, για κάποιον τουλάχιστον που δεν το γεύεται για πρώτη φορά.

Στο τέλος παραγγείλαμε και δύο γλυκά από τον κατάλογο: ένα τιραμισού και ένα άλλο με γιαούρτι και σοκολάτα. Αφ' ενός δεν σου άφηναν καμιά διαφορά στη γεύση το ένα με το άλλο, αφ' ετέρου, εκείνο που ονόμαζαν "τιραμισού" δεν είχε καμία σχέση με ό, τι συνηθίζουμε να ονομάζουμε έτσι.

Ζητώντας τον λογαριασμό είπαμε τη γνώμη μας για το φαγητό και τα γλυκά στην κοπέλα που μας σέρβιρε. Εκείνη την μετέφερε στον υπεύθυνο, ωστόσο η αντίδραση και των δύο, αν και ευγενική, ήταν λες και κάποιες παράξενες γεροντοκόρες που μάλλον δεν είχαν ξαναφάει, αμφισβητούσαν την γευστική υπεροχή της κουζίνας τους (!!! )

Όταν ήρθε ο λογαριασμός μας είπαν ότι μας κέρασαν τα γλυκά (!!! ) Πληρώσαμε 120,00 € συνολικά. Λογαριασμός ιδιαίτερα υψηλός για το είδος του μαγαζιού, την ποιότητα, το σέρβις και την εποχή που διανύουμε. Το να χαρακτηρίζεις την κουζίνα σου "γαλλική", δεν σου επιτρέπει υπερβολικές χρεώσεις, ειδικά όταν η ποιότητα δεν ανταποκρίνεται.
Είναι κρίμα πάντως, όταν γνωστοί σεφ, ειδικά αυτές τις εποχές, χρησιμοποιούν τις δημόσιες σχέσεις τους και "πουλάν" τη φήμη και το όνομά τους με τέτοιο τρόπο...

Γαλλία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το "Chapeau" μια φθινοπωρινή Κυριακή μετά απο πρόσκληση φίλων, συστήνοντας το ως ιδανικό για κυριακάτικο brunch. Γενικά είχε διαφημιστεί για τα πιάτα της διάσημης chef και για το brunch buffet του. Είχαμε την επιλογή του buffet με 15€ ή διαφορετικά κάτι απο το menu. Γενικά δεν ενθουσιάζομαι με την ιδέα του buffet αλλά είχα την περιέργεια να το δω απο κοντά.
Όταν φτάσαμε, οι μισοί φίλοι είχαν ήδη καθίσει και μας προειδοποίησαν πως δεν υπάρχει αρκετός χώρος για να κάτσουμε όλοι (σύνολο 7). Ο υπεύθυνος μας ενημέρωσε με αυτοπεποίθηση: "κοιτάξτε, δεν πρόκειται να αδειάσει τράπεζι, στριμωχτείτε εδώ"... και συνεχίζει κατσουφιασμένος "ε τώρα πρέπει να φύγω απο εδώ που κάθομαι εγώ"...

Σκέφτηκα αμέσως πως δεν ξεκινήσαμε καλά. Αφού ευχαριστήσαμε για την μεγαλοπρεπή καλοσύνη του, "στριμωχτήκαμε" και ζητήσαμε το menu. Κάποιοι απο την παρέα πήγαμε να δούμε τον διαφημισμένο buffet και δεν εντυπωσιαστήκαμε καθόλου.
Είχε λίγες επιλογές, θύμιζε standard buffet ξενοδοχείου και γενικά η ιδέα πως το φαγητό στοιβάζεται προς κατανάλωση, με τα αρνητικά επακόλουθα, δεν με ενθουσιάζει καθόλου. Το menu είχε μεγάλη ποικιλία σε tartines και tartes αλλά δυστυχώς μέχρι εκεί.
Δεν υπήρχε επιλογή σε πιάτα με αυγά π. χ. που είναι και τα αγαπημένα μου σε brunch. Δεν υπήρχαν επίσης pancakes παρά μόνο κάτι mini-pancakes στην επιλογή του buffet (τα οποία κακόμοιρα, φαινόντουσαν πως περίμεναν αρκετή ώρα στην πιατέλα).
Ο μοναδικός σερβιτόρος που εξυπηρετούσε, εμφανίστηκε μετά απο ώρα και πήρε την παραγγελία μας, όπου μεταξύ άλλων παραγγείλαμε 4 quiche loraine, 2 banoffee, 1 σαλάτα και καφέδες.
Μετά απο 5 λεπτά επανέρχεται για να μας ενημερώσει πως υπάρχει μόνο 1 quiche loraine και πως δεν υπάρχει banoffee...
Η κατάσταση ήταν πλέον αστεία. Παραγγείλαμε 1 quiche loraine, 1 tartine με κοτόπουλο, 1 τάρτα κοτόπουλο, 1 tartine croque madame, 1 σαλάτα και 1 charlotte με καραμέλα. Μας σέρβιραν με σχετική καθυστέρηση αν λάβουμε υπόψη πως οι τάρτες ήταν ήδη έτοιμες. Οι γεύσεις όλων των πιάτων ήταν αδιάφορες και άνοστες. Τα αλμυρά καθώς και το γλυκό ήταν άτονα και δεν επιδέχονται κριτική. Η σαλάτα που τα συνόδευε ήταν σαν τις προπλυμένες / προκομμένες με προσκευασμένο dressing απο supermarket. Ο λογαριασμός ήρθε περίπου 12€/άτομο αλλά αυτό που φάγαμε δεν άξιζε ούτε καν για αυτή την τιμή.
Ο χώρος μου φάνηκε αδιάφορος χωρίς χαρακτήρα (εκτός απο κάποια σκονισμένα καπέλα εδώ κι εκεί). Η εξυπηρέτηση ήταν αστεία, επιπέδου καφετέριας και όχι γαλλικού εστιατορίου που θέλει να φημίζεται για τα πιάτα του και το brunch του. Το μόνο σίγουρο είναι πως και οι 7 που πήγαμε, δεν θα ξαναπάμε.