Bar Restaurant με ασιατική κουζίνα

13 Σεπ 2017

To Kong το είχαμε εντοπίσει τυχαία μία μέρα που επιστρέφαμε στο αυτοκίνητό μας μετά από έξοδο σε άλλο εστιατόριο του Χαλανδρίου. Μας φάνηκε πολύ ενδιαφέρον, αν και στην αρχή πιστέψαμε πως προσφέρεται μόνο για ποτό. Μετά τη σύντομη έρευνα στο Internet που έδειξε πως πρόκειται για εστιατόριο, το βάλαμε στο πρόγραμμα και το επισκεφθήκαμε.

Ο χώρος είναι πολύ όμορφος. Με απαλό φωτισμό, ωραία τραπεζάκια και καλή μουσική. Καθώς πρόκειται για παλιά μονοκατοικία, τα τραπέζια μοιράζονται στα δωμάτια και έτσι δεν έχεις οπτική επαφή με όλα. Εμάς μας άρεσε αυτό.

Η εξυπηρέτηση ήταν ταχύτατη και ευγενική. To μενού θα το χαρακτήριζα "κλασσικό ασιατικό για τα ελληνικά δεδομένα". Με αρκετές επιλογές. Εμείς διαλέξαμε να δοκιμάσουμε κάρυ, ρύζι με ανανά και ένα κυρίως πιάτο πάπιας. Το κάρυ δεν με ευχαρίστησε απόλυτα, αλλά μόνο γιατί δεν μπορώ παρά να το συγκρίνω με το αγαπημένο μου σε άλλο μαγαζί. Σε γενικές γραμμές ήταν καλό. Η πάπια λίγο στεγνή, ως συνήθως. Το ρύζι ανανά πολύ καλό, όπως και τα συνοδευτικά spring rolls που δοκιμάσαμε. Υπάρχει και σούσι, αλλά δεν δοκιμάσαμε.

Παρόλο που συνήθως δεν συνοδεύω το φαγητό μου με κοκτέιλ, δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον πολύ ενδιαφέροντα κατάλογο και δοκίμασα. Μπορώ να πω ότι ήταν εξαιρετικό.

Η τιμή ήταν αρκετά καλή. Εμείς κάναμε χρήση κουπονιού, αλλά και χωρίς αυτό πιστεύω με €20/άτομο μπορείτε να φάτε ικανοποιητικά.

Ακόμα και αν δεν σας αρέσει αυτού του είδους η κουζίνα, πιστεύω πρέπει να κάνετε μία επίσκεψη όσο το επιτρέπει ο καιρός για ένα ωραίο κοκτέιλ στην αυλή.

16 Ιαν 2017

Σε μια ωραία μονοκατοικία στο Χαλάνδρι που έχουν κατα καιρούς στεγαστεί πολλά εστιατόρια άνοιξε αυτό το Ταυλανδέζικο-Γιαπωνέζικο εστιατόριο.

Χώρος (3/4):

Ο εσωτερικός χώρος είναι καλός. Χωρίς κάποια διακόσμηση που θυμίζει Ταυλανδέζικο αλλά μια ουδέτερη καλή διακόσμηση, με 2 χώρους διακριτούς τον έναν για φαγητό με τραπέζια και τον άλλο για ποτό με όρθια τραπεζάκια, μπάρα και Dj.

Γεύση (3/4):

Το μενού όπως είπα έχει επιρροές απο κουζίναΤαϋλάνδης, Ιαπωνίας και ίσως Κίνας.

Δοκιμάσαμε:

Won Ton: Τραγανά με φύλλο πουγκάκια με γέμιση τυρί κρέμα, καβουρόψιχα και γαρίδες. (πολύ νόστιμο,8/10)

Thai fresh rolls: Φρέσκα ρολά με κοτόπουλο, λαχανικά και γλυκιά σάλτσα (νόστιμο, βαθμολογία 7/10)

Yam Woon Sen: Σαλάτα με noodles κρύα, χοιρινό κιμά, λαχανικά, γαρίδες και ελαφρώς πικάντικη γλυκόξινη σάλτσα. (Δεν μου άρεσε καθόλου, βαθμολογία 3/10)

Φιλετίνια κοτόπουλου μαριναρισμένα με ελαφρύ κάρρυ, γάλα καρύδας και καραμελωμένα κρεμμύδια (πολύ νόστιμο,8/10)

Σουβλάκι απο κιμά κοτόπουλου μαριναρισμένο με τηγανητό ρύζι και σάλτσα γιαουρτιού με μέντα (μέτριο,6/10)

Ρύζι ατμού (νόστιμο,7/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ειναι για 2.5/4 κανονικά αλλά έδωσα το 3/4 λόγω του φαγητού. Σέρβις αργό, ευγενικό μεν πρόθυμο να κάνει μικρές παρεμβάσεις που ζητήσαμε στα πιάτα αλλά ξαναλέω αργό. Ευτυχώς η κοπέλα δεν ξεχνούσε κάτι απλά αργούσε σχεδόν τα πάντα, είτε φαγητό είτε ποτό. Το κοκτείλ που παραγγείλαμε (το οποίο ήταν φανταστικό) ήρθε μετά τα ορεκτικά. Μέχρι και τα ποτά μας όπως κρασί και νερό επίσης άργησαν. Η καθυστέρηση όμως συνολικά δεν ήταν υπερβολική και υπήρχε συνεχώς ροή για αυτό και η βαθμολογία αυτή.

Value for money (3/4):

Δεν είναι ακριβό το μαγαζί αυτό. Πιστεύω για το μέρος που είναι και για το μενού ότι έχει καλή σχέση ποιότητας με κόστος. Ακόμα παραπάνω για εμάς που πήγαμε με προσφορά απο το internet με 50% έκπτωση. Συνολικά πληρώσαμε με την έκπτωση γύρω στα 60 ευρώ τα 2 άτομα.

Συμπέρασμα:

Μια ενδιαφέρουσα πρόταση για φαγητό αλλά και για ποτό. Το πάρκινγκ δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο, τα λεφτά οκ (ακόμα καλύτερα εάν πας με έκπτωση). Why not?

20 Ιαν 2017

Καλή χρονιά με υγεία σε όλους!

Βροχερό βράδυ Τετάρτης επισκεφθήκαμε το Kong με κράτηση από e-table (15% έκπτωση) 2 άτομα. Παρκάραμε πολύ εύκολα στο δρόμο, σχεδόν απ'έξω (τα ΣΚ είναι λιγότερες οι θέσεις, αλλά και πάλι αν πάτε νωρίς το βράδυ κάτι γίνεται... ).
Όμορφη μονοκατοικία με κήπο με έντονα χρώματα μέσα, καλή διακόσμηση, ευρύχωρα τραπέζια στο χώρο φαγητού (ψηλά με σκαμπώ στο μπαρ) και μόνο αρνητικό ότι επιτρέπεται το κάπνισμα (στο χώρο του μπαρ, αλλά μοιραία 'ταξιδεύει" και στη διπλανή αίθουσα μη καπνιστών). Ζητήσαμε να τοποθετηθούμε όσο γίνεται πιο μακριά από καπνίζοντες και καθίσαμε στη μικρή βεράντα (3 τραπέζια όλα κι όλα) όπου ευτυχώς δε μας έφτανε ο καπνός! Βοήθησε και το γεγονός ότι είχε λίγο κόσμο, φαντάζομαι όμως ότι θα είναι δύσκολα με τον καπνό τις busy nights Παρασκευής και Σαββάτου. Το καλοκαίρι που λειτουργεί ο υπέροχος πίσω κήπος θα είναι σαφώς καλύτερα...
Η νεαρή σερβιτόρα μας με τα σαν κούκλας έντονα κόκκινα μαλλιά ήταν αμήχανη και χωρίς ιδιαίτερη ενημέρωση για τα φαγητά κ. λ. π. (καινούρια?), αλλά ευγενική και αρκετά εξυπηρετική (πρόσεχε π. χ. τους χρόνους σερβιρίσματος των φαγητών όπως της είπαμε, καθώς θέλαμε να μοιραστούμε τα πιάτα και να έρχονται ξεχωριστά).
Έφερε αμέσως το εμφιαλωμένο νερό (2€) και τα prawn crackers με 2 νερουλές σαλτσούλες (μάνγκο και λάιμ? χρεώθηκαν, αλλά δε θυμάμαι πόσο) όσο μελετούσαμε τον κατάλογο. Παρατήρησα μια ελαφρά άνοδο τιμών (~1-2€ σε κάθε πιάτο/ποτό) από τον πρόσφατο κατάλογό του στο Internet. Το μενού είναι κυρίως ταϋλανδέζικο συν αρκετά σούσι κ. ά. γιαπωνέζικα ορκετικά.
Πήραμε αρχικά 2 σούπες Tom Yam Goong (λίγο καυτερές, νόστιμες και με αρκετά κομμάτια γαρίδας ευτυχώς τρυφερά, σχετικά αυθεντική συνταγή αλλά σε λάθος σκεύος, σκεπαστό πήλινο που θα ταίριαζε καλύτερα π. χ. για ελληνικό μοσχαράκι στάμνας). 11€ η κάθε σούπα, τσιμπημένη τιμή.
Μοιραστήκαμε ένα πράσινο κάρυ με κοτόπουλο και λαχανικά (κυρίως μπαμπού και μελιτζάνα) που ήταν πολύ καλό και συνοδευόταν από ένα μεγάλο μπωλ ρύζι ατμού (όλα τα κάρυ τα φέρνουν με ρύζι και δε χρειάζεται έξτρα παραγγελία) στα 11€ συνολικά, λογική τιμή εδώ.
Τέλος μια μερίδα πάπια Πεκίνου (15€) με τα κλασικά συνοδευτικά: πιτούλες, λεπτοκομμένα λαχανικά (καρότο, αγγούρι, πρ. κρεμμυδάκι) και σάλτσα hoisin. Μεγάλο κομμάτι πάπιας (στήθος) σε λεπτά φετάκια, σωστά ψημένο, αρκετά νόστιμο. Φάουλ ότι όλες οι πιτούλες (7τμχ σε μπαμπού σκεύος) ήταν σκισμένες εξαρχής σταυροειδώς στο κέντρο (?) και ήταν αδύνατον να τις γεμίσουμε όπως έπρεπε (έτρεχε η σάλτσα ή και κομμάτια πάπιας ό, τι κι αν κάναμε).
Γενικά το φαγητό ήταν πολύ καλό και θα'θελα να δοκιμάσω και άλλα πιάτα. Τα παραπάνω όμως ήταν χορταστικά καθώς οι μερίδες δεν είναι μικρές.
Συνδύασα το φαγητό μου ΑΡΙΣΤΑ με το signature cocktail του Kong, το ZEN με βάση το ρούμι και μανταρίνι, κανέλα κ. ά. Μεγάλο μέγεθος, κόστος 10€.
Τα cocktails ξεκινούν από 8€. Οι μπύρες 330ml 5€ όπως και το ποτηρι κρασί. Οι φιάλες κρασιού σε ακριβές θα'λεγα τιμές.
Ο σύζυγος ήπιε 2 μπύρες και ο λογαριασμός με την έκπτωση ήταν 62€.

19 Μαι 2016

Έχουμε πάει ήδη 2 φορές και θα ξαναπάμε. Την πρώτη φορά ήταν λίγες ημέρες αφού πρωτοάνοιξε το εστιατόριο και υπήρχε ένα έλλειμμα οργάνωσης. Η γεύση αυτών που παραγγείλαμε ωστόσο και την πρώτη φορά πολύ καλή και γι αυτο και επανήλθαμε.

Την πρώτο φορά καθίσαμε μέσα και τώρα καθίσαμε στον κήπο που υπάρχει στο πίσω μέρος, ο οποίος είναι πολύ προσεγμένος και από ό, τι μάθαμε έχει φτιαχτεί εκ του μηδενός.
Τώρα λοιπόν που έχει ρολλάρει το σύστημα, η εξυπηρέτηση ήταν άριστη. Ήπια ένα κοκτέιλ με τεκίλα που είχα πιεί και την πρώτη φορά και είχα ξετρελαθεί, το οποίο είχε ένα εντυπωσιακό μπλε ελεκτρίκ χρώμα.

Παραγγείλαμε sea bass maki, σαλάτα με μάνγκο και ρολλά ρυζιού με ωμά λαχανικά για ορεκτικά ενώ για κυρίως εγώ πήρα vermicelli με ανανά και κοτόπουλο. Και χαρακτηριστικό του ότι μου άρεσαν αυτά που έφαγα ήταν το ότι το κοκτειλ αλλά και τα 3 από τα 5 πιάτα που παραγγείλαμε τα είχαμε πάρει και την προηγούμενη φορά και τα θυμόμουν και ήθελα να τα ξαναγευτώ.

Η creme brulee με καρύδα ήταν επίσης πολύ ενδιαφέρουσα και δεν το φανταζόμουν ότι θα μου άρεσε, μέχρι που δοκίμασα και τελικά την έφαγα σχεδόν μόνη μου.
Στο τέλος μας κέρασαν και ένα γαμάτο σφηνάκι malibu με κάτι άλλο το οποίο έδενε με την creme brulee καρύδα.

26 Φεβ 2016

Επισκεφθήκαμε το KONG, παρέα, το περασμένο Σάββατο.

Ωραίος χώρος, ωραίες μουσικές και πολύ καλή προσπάθεια.

Δυστυχώς, όμως (ακόμα) ανέτοιμοι για να ξεκινήσουν. Έλλειψη συντονισμού στον χώρο, οι σερβιτόροι τρέχανε πάνω κάτω..., πολλοί «υπεύθυνοι» να γυροφέρνουν, όλοι να μπαίνουν στην κουζίνα... θύμιζε περισσότερο bar... παρά restaurant.

Ο κατάλογος, μεγάλος αγχωτικός... είχε λίγο από όλα…από φιλετίνια μέχρι sushi και ταυλανδέζικο, χωρίς να δίνει τελικά ταυτότητα στο μαγαζί και να δημιουργεί περισσότερο σύγχυση.

Τελικά το αποτέλεσμα ήταν κατώτερο των προσδοκιών καθώς και η παρουσίαση των πιάτων. Το sushi είχε πολύ έντονες «σάλτσες» αλλά και μαγιονέζα! ενώ τα springrolls δεν μας εντυπωσίασαν.

Από τιμές, ελαφρώς ακριβό. Ένα πιο απλό, λιτό menu με περιορισμένες γεύσεις σίγουρα θα βελτίωνε αισθητά το αποτέλεσμα.

Ελπίζω να μην είναι ακόμα μία «βιαστική» προσπάθεια, και να βελτιωθούν με τον καιρό.

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι