ΤΟΥ ΣΚΟΡΔΑ ΤΟ ΧΑΝΙ

Αφρική

Λεωφόρος Μαραθώνος 69, Πικέρμι [Χάρτης]

Αφρική - Πικέρμι, Αθήνα

Με όνομα βαρύ σαν ιστορία... ένα μαγαζί που στέκεται αγέρωχο στο πέρασμα των χρόνων, ανεξάρτητα από το γεγονός ότι έχει περάσει σε χέρια άλλων ιδιοκτητών. Βρίσκεται πάνω στη λεωφόρο Μαραθώνος στο δρόμο προς Ραφήνα, αριστερά, στο ύψος του Πικερμίου, δίπλα στο εμπορικό κέντρο Πικερμίου. Το παρκάρισμα επάνω στη λεωφόρο είναι δύσκολο. Επομένως πρέπει να να παρκάρεις σε κάποιο από τα στενά που είναι κάθετα στη λεωφόρο.

Το μαγαζί -εξωτερικά τουλάχιστον- δεν σου προκαλεί ιδιαίτερη εντύπωση. Μικρό, πέτρινο, με ένα τραπερζάκι και 2 καρέκλες έξω για να δείξει στους διερχόμενους ότι είναι ανοιχτό και έναν μεγάλο μαυροπίνακα στον οποίο αναγράφει τη σπεσιαλιτέ της ημέρας, η οποία, κατά την ημέρα που το επισκέφτηκα, ήταν αρνάκι φρικασέ. Στο εσωτερικό είναι σχετικά μικρός ο χώρος, αρκετά ζεστός όμως με ένα πέτρινο παλιό τζάκι στη μέση και ένα μικρό ξύλινο βάθρο στο οποίο κάθονται 2-3 μουσικοί-οργανοπαίχτες, καθώς τα σαββατοκύριακα, όπως ενημερωθήκαμε, έχει και ζωντανή μουσική. Το μαγαζί διαθέτει και επάνω όροφο, αρκετά μεγάλο, που λειτουργεί κατά βάση, ως αίθουσα εκδηλώσεων, συνεστιάσεων κλπ αλλά έχει και ταράτσα για τα καλοκαίρια. Είναι καθημερινά ανοιχτό από το πρωί και αρχίζει να σερβίρει από τις 12 το μεσημέρι. Στα συν οι τουαλέτες που είναι πεντακάθαρες και κουκλίστικες.

Φτάνουμε 2 άτομα και η κοπέλα μας ενημερώνει ότι θα ήταν καλύτερο να καθίσουμε σε μεγαλύτερο τραπέζι, γιατί οι μερίδες είναι πολύ μεγάλες και δεν θα μας φτάσει ο χώρος. Στη συνέχεια καταλάβαμε τι ακριβώς εννοούσε...! Η κοπέλα που μας πήρε παραγγελία και μας σέρβιρε ήταν πραγματικά, πολύ πρόθυμη, φιλική και οικεία σαν να τη γνωρίζαμε χρόνια. Ο κατάλογος του μαγαζιού έχει πολύ ενδιαφέροντα ορεκτικά, σαλάτες, κρεατικά της ώρας και κάποια μαγειρευτά και 2-3 θαλασσινά. Να σημειώσω ότι το μεγάλο ατού του μαγαζιού συνοψίζεται στο τρίπτυχο: χειροποίητα, μαμαδίστικα φαγητά, χορταστικές μερίδες, καλές τιμές. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη φύγει κάποιος από εκεί με πακέτο για το σπίτι. Στην αρχή έρχεται ως καλωσόρισμα δισκάκι με 2 τσιπουράκια, παξιμαδάκια ολικής άλεσης και λαδιού, ελίτσες και τυροκαυτερή για να ανοίξει η όρεξη. Ακολούθως η παραγγελία μας περιελάμβανε περισσότερα ορεκτικά και λιγότερο κυρίως γιατί δεν ξέραμε τι να πρωτοπάρουμε:

-μανιτάρια πλευρώτους αρκετά μεγάλη και χορταστική μερίδα, περιχυμένα με μπαλσάμικο

-ρώσικη σαλάτα εξαιρετική και χειροποίητη, μαμαδίστικη εντελώς, θα την ήθελα λίγο πιο "πικάντικη" αλλά πραγματικά είχα να φάω χρόνια ρώσικη που να μην είναι ετοιματζήδικη

-σπανακόπιτα μοναδική, χωρίς να καλύπτει τη γεύση το λάδι, όπως συνήθως, χωρίς να είναι αλμυρή, καταφτάνει ένα τεράστιο κομμάτι γωνία, με χειροποίητο φύλλο, όλα τα λεφτά

-τηγανητές πατάτες, μεγάλες σε μέγεθος, κομμένες στο χέρι και όχι προτηγανισμένες, μοναδικές

-παντρεμένα κολοκυθάκια με μελιτζάνες τηγανητές, επίσης πολύ δυνατό πιάτο γιατί πραγματικά δεν είχαν εκείνη την ενοχλητική τηγανίλα-λαδίλα και δεν ήταν λύσσα στο αλάτι

-λουκάνικο χωριάτικο, γεμιστό με τυρί, που συνοδευόταν από πίτες καλαμποκιού, επίσης νόστιμο και ζουμερό με γεύση ιδιαίτερη

-αρνάκι φρικασέ, που ήταν και το πιάτο ημέρας. Καταφτάνει μια τεράστια μερίδα που ήταν για 2 άτομα, το αρνάκι έλιωνε κυριολεκτικά στο στόμα.

Να σημειώσω ότι είναι πολύ ωραίες οι παρουσιάσεις των πιάτων, ιδιαίτερα των κυρίως οι οποίες εντυπωσιάζουν.

-ψωμί
-εμφιαλωμένο νερό

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 37 ευρώ. Εννοείται ότι τα μισά τα πήραμε πακέτο για το σπίτι. Δεν είχαμε αφήσει καθόλου χώρο για γλυκό. Στα επιδόρπια είχε γιαούρτι με γλυκά του κουταλιού, τα οποία είναι χειροποίητα, και τη συγκεκριμένη ημέρα είχε επίσης χειροποίητη καρυδόπιτα με παγωτό. Ειλικρινά δεν είχαμε χώρο ούτε για μια δοκιμή. Οι λογαριασμοί μας επομένως με το μαγαζί, έμειναν ανοιχτοί για επόμενη επίσκεψη. Ειλικρινά λείπουν τέτοια μαγαζιά στις μέρες μας.

Αφρική - Πικέρμι, Αθήνα

Το κατάστημα λειτουργεί ανακαινισμένο εδώ και δυο χρόνια.
Ο χώρος, ζεστός και καλαίσθητος.
Όχι πολύ μεγαλος όμως.

Έχει και δεύτερο όροφο, οπου το καλοκαίρι βγαζουν τραπέζια στη βεράντα, οπως μας είπε ο ιδιοκτήτης.
Πήγαμε Κυριακή μεσημέρι και συμπτωματικά υπήρχε ζωντανή μουσική.
Τριμελής ορχήστρα που έπαιζε παλιά λαϊκά τραγούδια, γνωστά σε όλους μας.

Σαν καλωσόρισμα μας έφεραν ελιές καλαμών, τυροκαυτερή και παξιμαδάκια.

Για ορεκτικό πήραμε εκπληκτικη μανιταρόπιτα(5,5€), απο τις καλύτερες που έχουμε φάει..

Για σαλάτα πήραμε την πράσινη, με λόλα, σγουρή σαλάτα, λιαστή τομάτα, κουκουνάρι και φλοίδες τυριού Σαν Μιχάλη.. (8,5€).
Τυπικη και συνηθισμένη επιλογή, ωστόσο ήταν γευστική.

Για κυρίως, παραγγείλαμε..

1) Μερίδα παϊδάκια με γαρνιτούρα ψητών λαχανικών και τηγανητών πατατών. (12€).
Τα παϊδακια ηταν αρνίσια, απο μικρό ζώο.
Δεν είχαν τη γνωστή μυρωδιά και ήταν πολύ γευστικά.
Τα λαχανικά ήταν κολοκύθι, πιπεριά και μελιτζάνα ψητή.
Οι πατάτες ήταν αληθινές και πολύ χοντροκομμένες.
Τις βρήκα εξαιρετικές.

2) Σουβλάκι κοτόπουλο απο μπουτι, μαριναρισμένο, με πιπεριές με συνοδεία ρύζι μπασμάτι με κάσιους.. (10€).
Σωστά ψημένο, πολύ νόστιμο και με ομολογουμενως πρωτότυπη γαρνιτούρα..
Αποντα πολύ καλά πιάτα.
Το προτείνω!
Στο τέλος μας κέρασαν λικέρ μαστίχα.
Ολα αυτά, μαζί με δυο αναψυκτικά και ένα νερό, έφτασαν τα 45€.

Μάλλον ακριβά, θα έλεγα..
Το μαγαζί ειναι σε ωραία περιοχή, αν και πάνω στη Μαραθώνος.
Θα ξαναπάμε, κυρίως για το περιβάλλον και τη μουσική.