ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΚΟΥΖΙΝΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΩΝ

07 Ιουν 2018

Βράδυ Σαββάτου, παρέα 7 ατόμων κλείνουμε τραπέζι στο νέο μαγαζί της περιοχής μιας και έχουμε περιέργεια να το δοκιμάσουμε.

Φτάνω για αρχή μόνη μου και τα πρώτα λεπτά ήταν λίγο αμήχανα μιας και δεν υπήρχε άτομο υποδοχής ενώ οι σερβιτόροι ήταν απασχολημένοι. εντελει με βλέπει ένας και με κατευθύνει στο τραπέζι μας.

Ο χώρος ζεστός, φωτεινός με ανοιχτόχρωμη διακόσμηση θύμιζε λίγο μαγαζί σε νησί. Πολυ ομορφος.

Το μενού κανονικό με πιάτα λίγο πειραγμενα έως πιο γκουρμε και ακολουθεί μεγαλύτερος κατάλογος με αντίστοιχη ποικιλία στα κρασια.

Ξεκινώντας παραγγείλαμε δύο σαλάτες. την πράσινη πανδαισία και το κριθαροκουλουρο. απο ποσότητα αρκετα μέτριες από γεύση πολύ καλές. ειδικα η πράσινη πανδαισία.
Έπειτα, •μανιτάρια σωταρισμενα τα οποία ήταν πολύ καλά.
•ρεβυθοκεφτεδες επίσης πολυ νόστιμοι συνοδευόμενοι με ωραίο ντιπ γιαουρτιού.
•τηγανητο τυρι τυλιγμένο σε σουσάμι(συγχωρέστε με δε θυμάμαι ακριβή περιγραφή αλλά ένα είναι έτσι κ αλλιώς του λόγου του). πολύ τραγανό και νόστιμο!

Εν συνεχεία πήραμε γαριδάκια τηγανητά πολύ τραγανά με ευγεστη σως.
Από κυρίως πήραμε λιγκουίνι με θαλασσινά το οποίο μας το είπε η σερβιτόρα και κριθαρωτο πάλι με κάποια θαλασσινα. πρωτη μας επιλογή ήταν η αστακομακαρονάδα αλλά δυστυχώς δεν υπήρχε.

Μέτρια παντως σαν γεύσεις, δεν υπήρχε ένταση στις σάλτσες και των δύο ζυμαρικων και ήταν "βαρετά"πιάτα κατά κοινή ομολογία της παρέας.

Τέλος πήραμε και μια πατάτες τις οποίες ρωτήσαμε αν υπάρχουν καθώς δεν υπήρχαν στον κατάλογο και εντέλει voila!

Καλοψημενες, γευστικές..
Ήπιαμε ουζακι και 2 ποτήρια κρασί για τα οποία δεν έχω γνώμη και έτσι φτάσαμε στα 115 ευρώ. οχι πολλά για θαλασσινά αλλά ούτε και λίγα για την μετριότητα των δύο κυρίως πιάτων και για την λίγο άχαρη εξυπηρέτηση.
Παρ ότι ήταν ευγενικοί όλοι οι σερβιτόροι, ωστοσο κατά τη διάρκεια της παραγγελίας δεν ενημέρωσε η κοπέλα εξ αρχής για τα πιάτα που είχαν τελειώσει αλλά και για πίατα που υπήρχαν άλλα δε ήταν γραμμένα στον κατάλογο. οπως πατάτες τηγανητές και γαριδάκια τηγανητά.
Έλειπε γενικώς λίγο ο ενθουσιασμός στην εξυπηρέτηση και ειδικά όταν έχεις να κάνεις με φαγητό και δη πιο γκουρμε πιστεύω ότι πρέπει οι περιγραφές των σερβιτόρων να είναι πολύ ζωηρές και πειστικές για τον πελάτη.

Με εκείνα και με τούτα πληρώνουμε και ουδείς λόγος περί κάποιου κεράσματος..
Το βρίσκω πολύ μείον σχετικά με τη φιλοξενία ενός μαγαζιού.

Ένα σφανακι με λικερακι χωνευτικό, ένα γλυκό ή έστω φρουτάκια είναι το απόλυτο μηδέν από άποψης εξόδου για το μαγαζί αλλά με μεγάλη αξία για τον πελάτη.

Ειδικά στην Ελλάδα η φιλοξενία αποτελεί φιλοσοφία-παράδοση και προσφέρεται γενναιωδορα εστω με κάτι συμβολικό σε κάθε "ξενον"..

01 Νοε 2017

Είναι η δεύτερη φορά που επισκεφθήκαμε το Sea Bar και ομολογώ και τις δυο φορές η γευστική εμπειρία ήταν πολύ καλή.
Το προσωπικό ευγενέστατο και η εξυπηρέτηση άμεση. Πήγαμε και τις δυο φορές καθημερινή, αλλά πιστεύω ότι θα κρατάνε το ίδιο επίπεδο και τις πολυάσχολες ημέρες.
Ο χώρος μου άρεσε πολύ και η διακόσμηση πολύ καλή.
Παραγγείλαμε 4 άτομα:
Βραστά λαχανικά με σάλτσα πέστο: Πολύ καλή με μόνη ένσταση τα κομμάτια καλαμποκιού που ήταν δύσκολο να τα φας έτσι κομμένα σε φέτα. Γενικά γευστικότατη σαλάτα.
Κοντοσούβλι καλαμάρι: Μην πάτε και δεν το παραγγείλετε! Απίστευτη γεύση, μαλακό με ωραία αρώματα.
Κεμπαπάκια σουπιάς: Νόστιμα συνοδεύονται με κομμένη πίτα και μια σως. Πολύ καλά.
Γαρίδες Μικρολίμανο: Από τις ωραιότερες γαρίδες σαγανάκι που έχω δοκιμάσει. Απίστευτη σάλτσα και το προτείνω ανεπιφύλακτα.
Γαριδομακαρονάδα με λιγκουίνι: η οποία ήταν και αυτή πεντανόστιμη. Ένα πολύ χορταστικό πιάτο.
Κρασί λευκό χύμα πολύ καλό

Έγινε και ένα μικρό φάουλ με το γλυκό, παραγγείλαμε εκμέκ παγωτό όπου η βάση του ήταν ένα ξεροψημένο τσουρέκι σιροπιαστό το οποίο δεν τρωγότανε. Αφού κάναμε σχετική υπόδειξη, μας αποζημίωσαν με νέο γλυκό το οποίο ήταν υπέροχο. Κρίμα αλλά το γλυκό αυτό δεν έπρεπε καν να φύγει από την κουζίνα. Δεν θα τους στερήσει ντοματούλα αυτό το συμβάν γιατί έμεινα τόσο ευχαριστημένη από όλα τα άλλα, που θα ήταν άδικο.

12 Δεκ 2017

Ο χώρος συμπαθητικός, έχει διαμορφωθεί με καλό γούστο.
Το προσωπικό ευγενικό και όσο πρέπει φιλικό.
Πάμε στο μενού:
Σαλάτα seabar αδιάφορη.
Μπρουσκέτα με πέστροφα εξαιρετική, όσο πρέπει ζουμερή και γευστική.
Καλαμάρι κοντοσούβλι must!
Τηγανιά θαλασσινών αρκετά καλή.
Γαριδάκι γευστικό και πολύ ελαφριά τηγανισμένο
Κεμπαμπ σουπιάς εξαιρετικά! Γενικά ο σεφ αξίζει συγχαρητήρια για τα 2 πιάτα (κοντοσούβλι - κεμπάπ).
Ριζότο σουπιάς πολύ μέτριο.
Το κρασί λευκό χύμα από Λήμνο πολύ καλής ποιότητας.
Γλυκό κέρασμα αδιάφορο.
Συνολικά γύρω στα 20€ μαζί με καλής ποιότητας χύμα κρασί, νομίζω ότι δίνουν μια πολύ καλή σχέση ποιότητας τιμής.

26 Ιούλ 2016

Πολύ καλή επιλογή για ψαροφαγία. Πιάτα διαφορετικά από αυτά που βρίσκεις σε ένα τυπικό ψαράδικο και αρκετά πρωτότυπα. Οι τιμές πολύ καλές. Το σέρβις γρήγορο και φιλικό. Το περιβάλλον όμορφο και μοντέρνο.

22 Αυγ 2016

-Ωραίος χώρος, κάτσαμε στο εξωτερικό τμήμα καλοκαίρι βράδυ.
-Εξυπηρετικό, ευγενικό και φιλικό προσωπικό.

-Νόστιμα πιάτα (δοκιμάσαμε εξαιρετικές γαρίδες τηγανιτές, επίσης εξαιρετικό καλαμάρι κοντοσούβλι, φάβα, πολύ καλό κριθαρότο θαλασσινών και χωριάτικη).
-Οι μερίδες είναι ικανοποιητικές έως μεγάλες. Παραγγείλαμε αρκετά πιάτα συνηθισμένοι από άλλα εστιατόρια θαλασσινών όπου οι μερίδες είναι συνήθως σαφώς μικρότερες και πήραμε για το σπίτι ό, τι έμεινε.

-Καλές τιμές για θαλασσινά. Πληρώσαμε (για φαγητά μόνο) 25 ευρώ το άτομο αλλά πήραμε πολλά πιάτα και περίσσεψε σημαντική ποσότητα την οποία όπως είπα πήραμε μαζί μας φεύγοντας. Νομίζω με 17-20 ευρώ για φαγητό το άτομο τρως πάρα πολύ καλά.

Συνίσταται.