06 Σεπ 2019

Αγαπημένο ask4food,

Ξερω οτι δεν ειμαι πλεον απο τους συνεπεις σου γευσιγνωστες. Ο καθένας αν και περνάει φάσεις και κύκλους στη ζωή του, το φαι είναι αναγκαίο για ολους και απόλαυση για τους περισσότερους. Εστω και αν λόγοι κύριως οικονομικοί και υγείας, κατα καιρούς μας απωθούν απο το να τρώμε έξω ό, τι τραβάει η όρεξη μας.

Σούσι έχω δοκιμάσει πάνω απο είκοσι φορές θα έλεγα. Σαν φαγητό είναι πολύ υγειηνό, αρκεί να είναι φρέσκες οι πρώτες ύλες (κύριως τα θαλασσινά και το ψάρι), νόστιμο και διατροφικά πλήρες (συνδιασμός υδατανθράκων, καλών λιπαρών και πρωτεινών φυτικών και ζωικών). Σαν σύλληψη απλό είτε είναι maki ρολό, είτε σασίμι (κομματι ψαριου με λαχανικα χωρις ρυζι), είτε nigiri (κομματι ψαριου με ρυζι).

Αυτα σαν εισαγωγή για έναν σχετικά αρχάριο όπως εγώ. Το τι ακριβώς θα περιέχει το τεμάχιο σούσι είναι αυστηρά προσωπική επιλογή. Προσοχή τέλος στην συνοδευτική σογια σώς, η όποια δίνει γεύση στη μπουκιά και στο washabi, την γιαπωνέζικη πράσινη αλοιφή που σε απογειώνει και σου ανοίγει κυριολεκτικά τη μύτη απο την καυτερότητα. Μια κυριολεκτικά ελάχιστη ποσότητα πάνω σε κάθε κομμάτι-μπουκιά την κάνει σύνήθως πίο νόστιμη.

Παραγγείλαμε αρχικά τη σαλάτα (3/4) με καβουρόψυχα, η οποία δεν ενθουσίασε και ήταν κατά 85% μαρούλι, ενώ η λιγοστή καβουροσαλάτα με μαγιονέζα στην κορυφή ήταν νόστιμη. Πρέπει να ανακατέψετε το μαρούλι με τη σαλάτα πριν σερβίρετε.

Τα μακι ρολλα με σολωμο ήταν καλά (3,5/4) φρέσκα και νόστιμα, ενώ αυτά με το λαβράκι δέν ενθουσίασαν τόσο (3/4), ήταν λίγο άγευστα. Τα shisan καλιφόρνια ρολλς (σουρίμι καβουριού, αβογκάντο και αυγά χελιδονόψαρου (!!! )) ήταν σχεδόν άριστα γευστικά (4/4) και μας ικανοποίησαν απο όλες τις απόψεις. Αυτό που όμως μας απογείωσε και το παραγγείλαμε εις διπλούν ήταν τα shisan tiger rolls (4/4) με σολομό, αβοκάντο & sauce mayo, οπου τα λόγια περιτεύον.

Το κρασί (δωρεάν την τρίτη και οσο πιείτε) σε ποτήρι κολωνατο ήταν λευκό και άριστο, ίσως το καλύτερο που έχω πιεί, σίγουρα απο καλής ετικέτας μπουκάλι.

Το σέρβις ελάφρως αργό (δικαιολογημένα λόγω κόσμου και παρασκευής πιατων καπόπιν παραγγελίας) αλλά άριστο και ευγενέστατο, ενώ το μαγαζί γέμισε απο τις 21.00 μέσα και έξω κυρίως με ηλικίες κάτω των 30.

Χώρος απλός, μινιμαλ με όλη τη σημασία της λέξης, ταιριαστός στο στυλ του καταστήματος, δεν έλειπε κάτι άξιο αναφοράς. Κατσαμε στο τραπέζι της εισόδου με θέα τη λεωφόρο στον στεγασμένο χώρο.

Για το τέλος αφησα το λογαριασμό. Πέντε πιατα συν μια σαλάτα, νεράκι εμφιαλωμένο και το καλυτερο λευκό κρασι και για τους δυο, σύνολο λιγότερο από 31 ευρώ.... Και μέτριας ποιότητας να ήταν το σούσι πάλι θα μιλούσαμε για VFM, πόσο μάλιστα όταν είναι αρκετα καλής ποιότητας οι πρώτες ύλες και το τελικό αποτέλεσμα.

Απο τα καλύτερα σουσάδικα σε ποιότητα και το καλύτερο σε αξία γι αυτό που τρώς. Εννοείτε θα πάτε ακόμα και όσοι σνομπάρετε το σούσι, δοκιμάστε τα shisan rolls και θα αλλάξετε γνώμη...

Θα ξαναπάω να δοκιμάσω τον υπόλοιπο κατάλογο... Φημές λένε για φοβερά τηγανιτά ρολλς.

ΥΓ. Για το υπέροχο κρασί που μας κέρασαν, μαλλον πρόκειται για το ιταλικο Prosecco που διακρίνεται για το ελαφρύ αχυροκίτρινο χρώμα του και τις αρωματικές νότες εσπεριδοειδών, πράσινου μήλου και σφενδάμου.

13 Απρ 2018

Shisan sushi bar. Kι άλλο bar ; Ναι, και μπορεί να ακούγεται σαν ανέκδοτο αλλά αυτή τη φορά δεν το επεδίωξα, προέκυψε να βγει πρόωρο το παιδί, μιας και η καταχώρηση άλλων εστιατορίων που προηγούνται κάπου καθυστερεί, οπότε νάτο το γιαπωνεζάκι νωρίτερα.

Βάλε μου τεστ λέξεων - ξέρω άπειρες. Βάλε μου ορθογραφία, συνώνυμα, αντώνυμα, ομώνυμα, παρώνυμα - δεν έχεις καμία τύχη. Μη μου βάλεις όμως σε τεστ "τατάκι, σασίμι, νιγκίρι, μάκι, Τάκι, Σάκι, σάκε, ενταμάμε", με έκαψες. Δεν ξέρω τί σημαίνουν, αγνοώ πώς δείχνουν, αδύνατον να τα ξεχωρίσω, δεν ήθελα να τα πλησιάσω ούτε ως γεύσεις ούτε ως τίποτα.

Και ξαφνικά ένα πρωί άρχισα να το βλέπω ως πιθανότητα. Γιατί όχι δηλαδή ; Δεν πρέπει ο άνθρωπος να τα δοκιμάζει όλα σε αυτή τη ζωή ; Εντάξει, όχι όλα, τουλάχιστον κάποια όμως, να τεστάρει τα όριά του, να βγει λίγο από τα πλαίσια.
Δεν περίμενα και ότι θα κατάφερνα την παρέα μου τόσο εύκολα να το δουν σαν παιχνίδι. Τους υποσχέθηκα βέβαια να κινηθούμε σε light εξελληνισμένες επιλογές. Και κάπως έτσι, να 'μαστε στο πρώτο μας sushoταξίδι εντελώς αναίμακτα και πολύ διασκεδαστικά!

Το Shisan σημαίνει 13 στην ιαπωνική και άνοιξε πρώτα στο Χολαργό και μετά στο κέντρο της Αθήνας ( προσεχώς Αργυρούπολη ) από 2 φίλους γεννημένους την 13η όπως και εγώ ( σατανική σύμπτωση! ) που μάλλον ήθελαν να προσελκύσουν και τους πλέον διστακτικούς ( σαν κι εμάς υποθέτω ) στο να αποκτήσουν την πρώτη τους επαφή με το sushi χωρίς τραύματα, με ελκυστικά σε γεύση και τιμές σουσορολάκια, των προσφορών που έχουν καθημερινά συμπεριλαμβανομένων.
Έτσι επείσθημεν κι εμείς, να συναντηθούμε με ένα καλό μας φίλο που εργάζεται πλησίον της Λ. Μεσογείων και να τσιμπήσουμε κάτι εκεί, στις 21/3 το μεσημέρι.
Όπως αντιλαμβάνεστε η άποψή μου για το συγκεκριμένο σπορ θα είναι ολωσδιόλου υποκειμενική ή και εντελώς ερασιτεχνική, καθότι ήταν η πρώτη κανονική φορά που έπιασα τη ρακέτα εεε συγνώμη τα chopsticks, ναι, υπήρξε πρόοδος, δε λέω... έπιασα δύο ρολάκια αυτή τη φορά χωρίς να τα διαλύσω!!

Το μενού υπάρχει παντού around the web για όποιον ενδιαφέρεται να το μελετήσει, ωστόσο για τις προσφορές που τρέχουν καθημερινά, δείτε σε fb και insta ( combos, happy hour, μπουφέ κτλ ). Νομίζω κιόλας ότι με τα promo που έχει καθιερώσει το Shisan, χτυπάει στα ίσια άλλη πολύ γνωστή αλυσίδα οικονομικού sushi που έχει πλέον ανοίξει σε κάθε γειτονιά.

Αναφορικά με το χώρο, είναι απλός και υποφωτισμένος, αυτό που λέμε zen, χωρίς περίτεχνα πράγματα. Απλοικές καθαρές γραμμές, μονοχρωμίες, ιαπωνική αισθητική στα σερβίτσια, smoke free ατμόσφαιρα, αραιή διάταξη τραπεζιών.
Βέβαια δεν έχω επισκεφθεί άλλα του είδους για να συγκρίνω, αλλά ήταν ευχάριστα χαλαρωτικός και πολύ καθαρός, ακόμα και από μυρωδιές ( ανοιχτή κουζίνα + fried rolls, δεν είχαν δυσάρεστες οσμές στα ρούχα μας ευτυχώς ).

Η ασιατικής καταγωγής κοπέλα στο σέρβις, αποδείχτηκε πολύ εξυπηρετική, αν και συγκρατημένα γελαστή, ωστόσο αρκούντως ευέλικτη στο να μας βοηθήσει - ξεμπλοκάρει στην παραγγελία μας. Κάναμε μερικές τροποποιήσεις και μας υπέδειξε τον πλέον οικονομικό συνδυασμό των πιάτων που θέλαμε. Οι προτάσεις της δεν έβλαψαν καθόλου το πορτοφόλι μας, κάτι που το εκτιμήσαμε δεόντως.
Επίσης το εμφιαλωμένο νερό που προσγείωσε στο τραπέζι μας, με χαρακτηριστική άνεση πήρε την άγουσα, μετά από υπόδειξή μου ότι το νερό στην επαρχία του Χολαργού απ'όσο γνωρίζω πίνεται κανονικά!

Στο Shisan λοιπόν κάθε Τετάρτη θα εκμεταλλευτείς την προσφορά των 19 ευρώ / 2 άτομα, όπου επιλέγεις όποια 4 πιάτα θες από το μενού τους, συν 2 ποτά επιλογής σου. Η ευελιξία εδώ ήταν ότι παραγγείλαμε δύο τέτοια μενού 3 άνθρωποι, που αποδείχτηκαν αρκούντως χορταστικά αλλά και πολύ οικονομικά ( μας βγήκε 13 e/ το άτομο, με απόδειξη ). Αποφύγαμε τα ωμά ψάρια / θαλασσινά για ευνόητους λόγους, καθώς πιστεύω ότι πρέπει να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου να προσαρμοστείς ψυχολογικά για την επόμενη φορά.

Έτσι εμείς δοκιμάσαμε τα εξής:
- Crab salad με ανάμεικτες πρασινάδες, νομίζω είχε και λίγο τριμμένο καρότο. Άφθονη ποσότητα σουρίμι ( η απομίμηση του καβουριού ) και μια νόστιμη πολύ δροσερή shisan μαγιονεζοσώς έκαναν αυτή την ταπεινή σαλατούλα μια πολύ ευχάριστη και ανάλαφρη εισαγωγή που ταίριαξε ωραία και με τα Chicken dumplings που το έσκασαν από την Κίνα. Ήρθαν 4 - 5 πουγκάκια με ξεψαχνισμένο κοτόπουλο και μιξ λαχανικών, τραγανοτηγανισμένα και γευστικά, που απογειώνονταν βουτώντας τα στη σως που τα συνόδευε, νομίζω ήταν sweet chili και την μονοπώλησα κυριολεκτικά. Μας άρεσαν πολύ.

- Από τα τηγανιτά σούσι επιλέξαμε το Fried roll coral με γαρίδα, 6 τμχ. Από τις καλύτερες γεύσεις!
Το φύκι εξωτερικά παναρισμένο και ζεστό ζεστό, στο κέντρο το ρύζι και η γαριδούλα και επάνω 2 διαφορετικές σως, πραγματικά ήθελα να φάω πολύ περισσότερα από το συγκεκριμένο είδος.

- Όλα τα υπόλοιπα ανήκουν στην κατηγορία inside out Shisan rolls και είναι 8 τμχ από το κάθε είδος. California roll με σουρίμι καβουριού, αυγά χελιδονόψαρου και αβοκάντο συμπαθητικό. Hawaiian roll με αβοκάντο, καρότο, αγγούρι ψιλοαδιάφορο.
Volcano roll με τηγανιτή γαρίδα, αυγά χελιδονόψαρου και καυτερή σως δυνατό. Hangover roll με τηγανητή γαρίδα, αυγά χελιδονόψαρου και μαγιονέζα καλούτσικο. Banana roll με φύλλο σόγιας εξωτερικά, τηγανιτή γαρίδα, αβοκάντο, τυρί Φιλαδέλφεια, αυγά χελιδονόψαρου και τεριγιάκι σως εθιστικό.

Προσωπικά ξεχώρισα το Volcano, το Banana και φυσικά το Fried coral, χωρίς να είναι άσχημα και τα υπόλοιπα, απλά αυτά είχαν κάτι το ξεχωριστό σε ένταση. Από τις σόγια σως στο τραπέζι, χρησιμοποίησα αυτή με το λιγότερο αλάτι, ενώ μια παρατήρηση είναι ότι ήθελα το ρύζι λίγο πιο ζουμερό ( όπως ήταν ας πούμε στον mr Dim ).
Στα ποτά που είχαμε επιλογή 2 συν 2, εμείς κοιτάζαμε προς το sake και ο φίλος μας προς τις μπύρες. Έτσι αντί για 2 ποτήρια sake η κοπέλα αντιπρότεινε και μας έφερε ένα μπουκαλάκι των 200 ml (τιμή καταλόγου 8 e, οπότε μια χαρά ). Και δύο μπύρες Saporo ( ελαφριά ως γεύση, κανονική τιμή καταλόγου 5 e η μία. Υπάρχει και η Asahi που είναι λίγο πιο έντονη ).

Οι γενικές μας εντυπώσεις ; Θετική η εμπειρία της πρώτης φοράς, αν και φαντάζομαι δεν είναι το καλύτερο της πόλης, πιστεύω πως οι καλές τιμές του ανταποκρίνονται σε καλής ποιότητας πρώτη ύλη και γεύση. Προσωπικά εγώ, έδιωξα έναν αβάσιμο φόβο που είχα γι' αυτή την κουζίνα και μάλλον την επόμενη φορά θα πάω ένα βήμα παραπέρα. Χωρίς να είμαι ειδήμων, νομίζω ότι το προτείνω για το ανταγωνιστικό του vfm, και με βλέπω να ξαναπηγαίνω.
Η ερώτηση είναι, αν χορτάσαμε. Περιέργως πώς, χορτάσαμε. Δεν φάνηκε εκείνη τη στιγμή αλλά εγώ για κάτι αλμυρό ξαναπείνασα την επόμενη μέρα.

Γιατί το γλυκό είναι άλλο ξεχωριστό κεφάλαιο. Σε παρακείμενο γαλακτοπωλείο που άνοιξε πριν λίγους μήνες, η μυρωδιά του βούτυρου σε σέρνει από τη μύτη και ήταν τελικά αδύνατο να αντισταθούμε.
Γιατί στο γιαπωνέζικο μπορεί να ήμασταν κύριοι, αλλά μετά κατεβάσαμε τις βιτρίνες με τα σιροπιαστά και τα παγωτά και τις κρέμες.
Γιατί πρώτα βγαίνει η ψυχή του ανθρώπου και μετά το χούι!

27 Απρ 2018

Μετά από "επιθετικο" marketing μέσω instagram, αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε τον κυριακάτικο μπουφέ του SHISAN στο υποκατάστημα του Χολαργού.

Ο εσωτερικός χώρος είναι minimal και χαριτωμένος, ενώ υπάρχει και μικρός περιφραγμένος και στεγασμένος χώρος στο πεζοδρόμιο. Η πρώτη μας εντύπωση λοιπόν πολύ θετική μέχρι που μας υποδέχεται μια από τις κοπέλες του service και εκεί το πράγμα κάπως παίρνει την κατηφόρα. Ρωτάμε αν υπάρχει ελεύθερο τραπέζι (είμαστε δυο άτομα), η κοπέλα χωρίς να πει κουβέντα κάνει μεταβολή και φεύγει. Μένουμε με το σύζυγο αρκετά λεπτά όρθιοι να κοιταζόμαστε. "Είπε κάτι και δεν ακούσαμε; Να περιμένουμε ή να φύγουμε;". Ευτυχώς η κοπέλα επέστρεψε και πάλι αμίλητη μας έδειξε ένα τραπέζι.

Στα του φαγητού τώρα. Στο μπουφέ κάθε τόσο σερβιρίζονται πανέμορφα sushακια - καμιά δεκαριά διαφορετικές γεύσεις. Δεν υπάρχουν καθόλου nigiri παρά μόνο rolls. Γευστικά και φρέσκα, αλλά βαριά. Αυτό οφείλεται στο ότι υπάρχουν αρκετά fried rolls αλλά και σε ότι πάνω σχεδόν σε κάθε κομμάτι υπάρχει μια μικρή γαρνιτούρα μαγιονέζας (ή παρεμφερούς sauce). Οσοι θέλετε sushi καθαρόαιμο, με έντονη γεύση ψαριού, θα απογοητευτείτε λοιπόν.

Συνοδευτικά υπάρχουν δύο είδη σαλάτας. Η μία με surimi και μαρούλι, η άλλη δε θυμάμαι. Πάντως αξιοπρεπέστατες και δροσερές. Επίσης υπήρχαν μικρά spring rolls και δυο είδη dumplings. Ολα πολύ συμπαθητικά και χωρίς αίσθηση τηγανίλας.

Όσο τρώμε και δοκιμάζουμε έχω αρχίσει και έχω υποψίες ότι η κοπέλα που μας υποδέχτηκε με αντιπαθεί. ΟΚ, αστειεύομαι, πάντως δεν μπορώ να πω ότι είχαμε καλή χημεία εκείνη τη μέρα. Κανείς δεν ήρθε να μας ρωτήσει τι θα πιούμε ή αν θέλουμε να παραγγείλουμε κάτι πέραν του μπουφέ. Κάποια στιγμή την πετυχαίνουμε και ζητάμε κρασί. Αμίλητη φεύγει. Η ωρα περνάει και κρασί δεν έρχεται. Το ζητήσαμε 2η φορά από την άλλη κοπέλα που είχε εμφανιστεί εντωμεταξύ. Το ίδιο σκηνικό και όταν ζητησαμε χαρτοπετσέτες.

Μετά από λίγο σηκώνομαι για refill και πήγα να χρησιμοποιήσω κάτι μπολάκια για να βάλω sauce ή κάτι τέτοιο. Η πρώτη κοπέλα μου είπε κάπως απότομα να μην τα χρησιμοποιήσω και ότι θα μας φέρει άλλα. Ακόμα τα περιμένω....

Τελειώνοντας το γεύμα μας αρχίζουμε να αναζητούμε κάποιον για λογαριασμό. Βγαίνει η πρώτη κοπέλα από την κουζίνα, κάθεται στον πάγκο, λίγο πιο πέρα από τις πιατέλες του μπουφέ, και αρχίζει να τρωει. Της κάνω νόημα για το λογαριασμό. Εμφανώς ενοχλημένη σηκώνεται και μπαίνει πάλι στην κουζίνα. Μετά από λίγη ώρα ήρθε στο τραπέζι μας ένας νεαρός ο οποίος ήταν χαμογελαστός και ευγενέστατος όπου μαζεψε το τραπέζι, έφερε λογαριασμό κλπ.

Σίγουρα θα ξαναπάμε στο Shisan, και για το μπουφέ αλλά και για να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα. Σταθερή αγάπη για κινεζο-ιαπωνικό μπουφέ Κυριακής παραμένει το TOYO στο Π. Φάληρο, όμως πότε πότε χρειάζεται μια αλλαγή! Ελπίζω τουλάχιστον την επόμενη φορά να πετύχουμε όλο το προσωπικό σε καλό mood.