ΜΠΡΟΥΣΚΟ

Μεζεδοπωλεία

Αλεξιουπόλεως 25, Αργυρούπολη [Χάρτης]
  69 51939693
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Το μενού περιλαμβάνει σαλάτες, μεζέδες με ή χωρίς κρέας, κάποια πιάτα με κρεατικά(σουβλάκι, μπριζόλα, πικάνια, γουρουνοπούλα)και λίγα πιάτα με θαλασσινά.

Γράψε τη δική σου κριτική

Μεζεδοπωλεία - Αργυρούπολη, Αθήνα
2017

Οταν φτανεις στο σημειο να αναγκαζεσαι να γραψεις για το τριτο κατα χρονικη σειρα μαγαζι που εχεις στα προσεχως, διοτι πολυ απλα απ την ωρα που κλεισες την πορτα του πισω σου αρχισε ηδη να φθινει η αναμνηση του, σε ενα μυαλο με πολλα διαθεσιμα mb ram, καταλαβαινετε ποσο συνταραξε τον πυρηνα μου αυτη η γευστικη εμπειρια.

Μετριοτης μετριοτητων, τα παντα μετριοτης. Ή, οπως λεει και ο μεγαλος αοιδος Notis "Ξέχασε με, τι νόημα έχει να με θυμάσαι κ να πονάς". Το μονο ευκολο, αδερφε.

Μερικες φορες η ρουφιανα η ζωη σου δινει ολα τα σημαδια απο την αρχη, αλλα εσυ κανεις την παπια με πορτοκαλι. Εμενα η ρημαδα μου το πε με χιλιους δυο τροπους στην πρωτη κιολας επικοινωνια με το καταστημα, οταν, παρασυρμενη απο μια τρελα δελεαστικη προσφορα που μου κλεισε το ματι τσαχπινικα, καλεσα να κλεισω τραπεζι. H φωνη στην αλλη ακρη της γραμμης καθε αλλο παρα εξυπηρετικη ηταν, δηλωσε αναρμοδια και μου το κλεισε. Τρια τηλεφωνηματα ακολουθησαν, που απαντηθηκαν απο μια αλλη, εξισου απροθυμη φωνη που μου το ξεκοψαν, λογω τρομερης πληροτητας. Ουτε το Καραϊσκακη σε συναυλια των scorpions τετοια κοσμοπλημμυρα.

Μετα απο ακαρπες και ενοχλητικες προσπαθειες δυο εβδομαδων, και ενω σκεφτομουν να εγκαταλειψω καθε ελπιδα, πετυχαινω μια πολυ ευγενικη κυρια που καταλαβαινει 5 πραματα απο καλους τροπους και μας κλεινει τραπεζι τριων ατομων για τις 6 το απογεμα Τεταρτης. Με μια σχετικη καθυστερηση λογω πληρους ακινησιας εξω απο το metro mall -μπαμπεσα κριση, πανε οι εποχες που ξετιναζαμε Κολωνακια και Κηφισιες σε εορταστικη κατανυξη- παρκαραμε εξω απο το μολις δυο μηνων μεζεδοπωλειο.

Περιττο να πω οτι με οσα ειχαν προηγηθει, ετρεμα οτι το τραπεζι εχει δοθει και οι φιλοι μου θα φανε εμενα. Ειδικα η μια εξ αυτων που ταξιδευε απο την Μυτιληνη, κυριος οιδε ποσες ωρες και ηρθε με τη βαλιτσα στο πισω καθισμα, πειναγε τοσο που θα τρωγε και γκριζλι. Να! Σα την πελωρια πολικη αρκουδα που σε προϋπαντει στην εισοδο. Και ηταν και η μονη που μας προϋπαντησε στο εντελως, μα εντελως αδειο Μπρουσκο. Η κατασταση ελαχιστα αλλαξε ωσπου φυγαμε, αφηνοντας στο χωρο μια παρεα ετσι, να τους βρισκεται.

Και διερωτωμαι τωρα εγω η στριμμενη. Σε ολες τις κλησεις, επειδη ειμαι και βολικια τρομαρα μου, ειχα ξεκαθαρισει οτι αδιαφορουμε για τη μερα και την ωρα και οτι αφου παμε με κουπονι δεν θελουμε να κανουμε καταχρηση σε μια πολυ εμπορικη χρονικη στιγμη. Ολες τις προηγουμενες μερες το μαγαζι ηταν sold out και επειδη εγκωσαν οι ανθρωποι τοσες μερες λιχουδιες εκει ειπαν να κανουν ενα διαλειμμα και το πετυχαμε εμεις σε φαση μυγοβαρεματος? Αν παντως τα κουπονια δοθηκαν προκειμενου να τραβηξουν κοσμο, με το να τους φερονται σαν τριχες στο ζυμαρι τους δεν νομιζω οτι επιτυγχανουν τον στοχο αυτο.

Ξεπερνωντας ολη αυτη τη μανουρα, καθομαστε σε ενα μεγαλο, ευρυχωρο τραπεζι, ενος μεγαλου, ευρυχωρου μαγαζιου. Μην περιμενετε κατι καινουργιο απο πλευρας αισθητικης, μεζεδοπωλειο χωρις παλιες διαφημισεις για το vintage δεν νοειται πλεον. Βεβαια αυτο εχει κανει και την προπατορικη μαγκια να ντυθει απ ακρη σ ακρη απ το ΙΚΕΑ: επιπλα, διακοσμητικα, σκευη, ολα απο τον σουηδικο κολοσσο. Μεχρι και η θερμοκρασια της σαλας σουηδικη ηταν, γι αυτο κροταλιζαν τα δοντια μας.

Ξερετε ομως σε τι διεφεραν ριζικα με το ΙΚΕΑ? Στη μαγειρικη. Διοτι κανενας σουηδος δε θα σερβιρε ποτε τοση λαδιλα σε ενα μονο γευμα, τοσο λαδι που φαγαμε εμεις ειναι το ετησιο αποθεμα του πολιτιστικου συλλογου Τιθορεας. Δε μου χει ξανατυχει ποτε να φυγω απο μαγαζι και να νιωθω το στομαχι μου σαν παραγεμισμενο με λαρδί ασκί. Και να φανταστεις οτι οι επιλογες των κυριως ηταν πρωτη φορα σε αυτη την παρεα τοσο λιτες.

Μετα την παραγγελια αφιχθη νερο σε κανατα, το οποιο ζητησα, ενω στο τραπεζι που γεμισε αργοτερα προσγειωσαν βιαστικα εμφιαλωμενο. Το κανατι αυτο αδειαζε θεαματικα γρηγορα, λογω καρδιαγγειακα βαρυ φαγητου, και γεμισε μια μολις φορα κατοπιν παρακαλετων.

Και εφτασα σε κατι ακομα που μου κακοφανηκε υπερβολικα: η παντελης αδιαφορια. Εχετε δει κοπελες που μουτρωνουν και αρνουνται να αναγνωρισουν την υπαρξη του συντροφου τους διπλα τους, αγνοοντας τον επιδεικτικα? Ε καπως ετσι νιωσαμε και μεις! Δεν περνουσε κανεις απο το τραπεζι να δει αν χρειαζομαστε κατι, και καθε φορα που θελαμε να ζητησουμε κατι ξεκινουσαμε την παντομιμα. Σε αδειο μαγαζι. Αυτο το σκασμενο το ξιδι που θελησα, το σκυλομετανιωσα τοσες θερμιδες που καψα κανοντας ασταματητα νοηματα στο κενο βλεμμα της υπευθυνης (?) που καθοταν στο ταμειο και εκανε διαλειμμα.

Παμε στα διατροφικα:

-Κουβερ (1€ χ3) ακαλεστο αλλα ευπροσδεκτο, ως το καλυτερο δειγμα της κουζινας τους. Ζεσταμενες φετες ζυμωτο ψωμι με μιση μποτιλια λαδι, που καλυτερα να ελειπε, και δυο μπολακια με νοστιμοτατες αλοιφες. Θεωρητικα ηταν τυροκαυτερη και τζατζικι, γευστικα καμια ομοιοτητα με τις γνωστες, αλλα ηταν πρωτοτυπες και τις γονατισαμε.

-Χωριατικη σαλατα που περαν των γνωστων ειχε ματι σαχλες ελιες και κριταμο (6€) που χρειαζοσουν μεγενθυντικο φακο να τον εντοπισεις. Η ποσοτητα ηταν μικρη, ζητημα να ειχε μια μικρη ντοματα σε τεραστια κομματια, κρεμμυδι δεν ειχε, ειχε τελειωσει μας ειπαν, αλλα ποιος συγχυζεται για τετοια? Μονο η μαμα μου ισως, που λεει οτι κουζινα χωρις κρεμμυδι δεν λειτουργει. Δεν καταφερε να επιτελεσει το σκοπο της, κοινως να μας δροσισει απ τη λαδιλα, αφενος γιατι ηταν ελαχιστη και αγουρη, αφετερου γιατι επεπλεε στη λιμνη Αλτιριορ.

-Πατατες τηγανιτες (3€) που ηταν ευχαριστες και σχετικα τραγανες, και προφανως κατεψυγμενες. Γιατι, στρατος ειναι να καθαριζουν πατατες;

-Κολοκυθακια\μελιτζανες τηγανιτες (4€) με κουρκουτι ελεγε, δεν το 'δαμε. Ενα κουτσικο πιατακι με 4 ροδελιτσες απο το καθενα ειδαμε, ποτισμενες σε τοσο Ελαΐς που ανεβηκε η μετοχη της εταιριας.

-Αυγα ματια με πατατες τσικαλατες (?) και στακοβουτυρο (3€) Εδω θελησα να κλαψω. Ηρθε ενα πιατο με ενα ματι και ενα γκαβο, τις ιδιες πατατες και απο κατω τα λιμναζοντα νερα του στακοβουτυρου που ξεχειλιζε το πιατο, και που ανετα γεμιζε ποτηρι κρασιου. Ε, σκεψου τωρα να προσπαθεις να σκουπισεις τη στακολαδιλα με υπερλαδωμενο ψωμι. Πιο ματαιο απο face control στην Κινα. Επισης, αναλατο, οπως και ολα τα ανωτερω.

-Λαχανοντολμαδες (6€) που η ταξιδιωτισσα φιλη κουνησε τα μουστακια απ τη χαρα της οταν τους ειδε, γιατι κοβει φλεβα για παρτη τους. Ενα πελωριο πιατο ξεχειλο αυγολεμονο και 3 ντολμαδες πανω, που της προκαλεσαν ριζικη αποτριχωση με την πρωτη πηρουνια. Πιο αγευστο χαρτονενιο πραμα δεν εχω ματαξαναφαει, τα θαψαμε κατω απο αλατι και πιπερι, τα λεμονιασιαμε, μονο σιροπι σοκολατας δεν βαλαμε μπας και φτιαξουν, αλλα μπα.

-Ξανα κουβερ (αλλα 3€) γιατι τον πρωτο γυρο τον ξεκαναμε λογω απογοητευσης με ολα τα πιατα, οποτε αποταθηκαμε στο σιγουρακι του ψωμιου, που η φιλη τσαλαβουτουσε στο ζουμακι για να φαει κατι. Τελικως βαρυστομαχιασε απο το ψωμι και μας ζαλισε στη γκρινια στη διαδρομη για πισω.

-Χοιρινα φιλετακια με φρεσκιες τηγανιτες πατατες και σαλτσα μπρουσκο (9€) λεει ο καταλογος. Εγω λεω 2 λεπτα κομματια κρεας πανω σε λοφισκο της ιδιας κατεψυγμενης πατατας και μια πυκνη, βαρια και ασηκωτη σκουροχρωμη σαλτσα που ειχε οσο αλατι ελειπε απ ολα τα προηγουμενα πιατα συνολικα. Με χρυσο χορηγο την καλλας μας ηρθε το κυριως, και το νερακι ειχε τελειωσει. Το παραχωρησαμε μεγαλοκαρδα στον ετερο της παρεας, που αντεχει τα λυσσαλμυρά.

-Γαμοπιλαφο (6€-χωρις το κρεας, με ζυγουρι κοστιζει 13€) Επισης τεραστιο πιατο με μια λεπτουτσικη στρωση αντιπαθητικα al dente ρυζιου μουλιασμενο σε λεμονι και κατι απροσδιοριστα λιπαρο. Δεν αρεσε σε κανεναν, φαγωθηκε διεκπεραιωτικα και ηρθε και εδεσε στο ολο κλιμα στομαχικης αρσης βαρων του γευματος. Και πριν μου πειτε, μα ετσι ειναι το αυθεντικο γαμοπιλαφο, θα απαντησω πειτε τα σε Κρητικατσι αυτα να σας πει οτι κουζουλαθηκατε συντεκνοι.

Ομως δεν ηταν το φαΐ το θεμα μας.

Εισαι νεο μαγαζι και δεν κερνας ουτε την καληνυχτα σου? Η κοπελιτσα μας ρωτησε μισο βημα πριν την ηρωικη εξοδο και ενω κρατουσαμε τις πετροκρατουσες κοιλιες μας πως μας φανηκαν, οποτε δεν ηταν ουτε η στιγμη ουτε οι συνθηκες καταλληλες για να απαντησουμε ο, τι σκεφτομασταν: σε μερικα ελληνικα στρατοπεδα τρωνε λιγοτερο λαδι απο μας σημερα. Για να μη θυμηθω οτι μεχρι και στη σταση που καναμε μετα για αγορα ηλεκτρονικου εξοπλισμου μας κερασαν και μελομακαρονα, ενω αυτοι δεν μας χατιρισαν οχι μια μαστιχα, αλλα ουτε το λογαριασμο μας.

37€ ανακοινωθηκαν απ την κοπελα, τα δωσαμε και μεις, οι φιλοι μου με κοιτουσαν φονικα απο τη δυσπεψια, αποδειξη δεν ηρθε, ολα καλα. Εδω να τονισω κατι. Φαγαμε, να τα λεμε οπως ειναι τα πραγματα. Γι αυτο και εβαλα και 2 ( με σαφεις τασεις στο 1.5). Αλλα φαγαμε σαν την αρκουδα που ξυπνα απο χειμερια ναρκη: βιαστικα και οτι βρεθηκε μπροστα στις μουσουδες μας, γιατι ημαστε νηστικοι. Οχι γιατι μας αρεσαν και οχι γιατι σκεφτομαστε να ξαναπαμε.

Διοτι, με τοσα μαγαζια γυρω μας με νοστιμοτερο φαγακι, σερβις που γνωριζει πως να σε κανει να νιωσεις καλοδεχουμενος και χωρους με air conditioning, δε βρισκω κανενα λογο να ξαναπερασω ουτε απ εξω.

Να πατε αν θελετε να λαδωσετε τις μηχανες σας. Εμεις γλιτωσαμε το μεγαλο service.