11 Μαι 2018

Εδώ και πολύ καιρό ήθελα να επισκεφθώ το δημοφιλές Ινδικό εστιατόριο " Indian Haveli ", στις αρχές της Λεωφόρου Συγγρού, απέναντι από τους Στύλους του Ολυμπίου Διός, αλλά για διάφορους λόγους απλά δεν έτυχε. Μετά από απόφαση της στιγμής, πήγαμε στο συγκεκριμένο μέρος και θα έλεγα ότι αυτό κινείται σε γνώριμες και εν μέρει ικανοποιητικές γεύσεις, με έναν απόλυτα κατατοπιστικό κατάλογο, ο οποίος αναγράφεται πλήρης και στην απόλυτα ενημερωμένη ιστοσελίδα τους!! Οι εντυπώσεις μου θα ήταν περισσότερο ροζ, εάν το μαγαζί δεν " έχανε " σε θέματα εξαιρετικά σημαντικά, για μένα τουλάχιστον...

Εν συντομία, θα ξεκινήσω από τα κακώς κείμενα προκειμένου στη συνέχεια να σταθώ περισσότερο στα όποια θετικά.

Στο σέρβις συναντήσαμε μια κατά τα άλλα συμπαθητική νεαρά Ασιάτισσα, με τζινάκι και μαύρη μπλούζα, η οποία, ωστόσο, όχι μόνο δεν γνώριζε στοιχειωδώς την ελληνική γλώσσα για τις προφανείς απαιτήσεις της δουλειάς της, αλλά και την αγγλική αμφιβάλλω κατά πόσο την κατείχε.... Και εμείς φυσικά είχαμε ένα θεματάκι για να την καταλάβουμε και στις δύο γλώσσες.... Επόμενο λοιπόν ήταν να γίνει κάποιο λάθος στην παραγγελία όπου στην αρχή ήρθε και κάποιο επιπλέον ορεκτικό που δεν το είχαμε παραγγείλει αλλά είχαμε απλώς ρωτήσει για αυτό. Από την άλλη πλευρά, όταν πήγε η ίδια κοπέλα να καθαρίσει την τουαλέτα, αφού άφησε το σακουλάκι των αχρήστων σε κάποιο μέρος κοντά στην κουζίνα, αμέσως μετά μας έφερε μέρος της παραγγελίας μας....!!!!! Πως να φας μετά ?????
Τέλος, ο λογαριασμός "τερμάτισε" με την πρόχειρη απόδειξη και αφού το ζητήσαμε ήρθε η νόμιμη απόδειξη.... Φανταστείτε ότι μας έβλεπαν για πρώτη φορά στο μαγαζί τους. Και ( παρένθεση) τότε θυμήθηκα και πάλι τον φουκαρά τον φωτοτυπά της γειτονιάς μου που λόγω παράλειψης μιας απόδειξης έτρεχε και δεν έφθανε... Το τραγελαφικό της υπόθεσης είναι ότι το διαφημιστικό χαρτάκι της TripAdvisor σε περιμένει ευθύς εξ αρχής, για να πας και κατόπιν να γράψεις την κριτική σου.......

Από αυτή την εμπειρία αλλά και από πολλές ακόμα, προσωπική πεποίθηση είναι ότι η κριτική ενός εστιατορίου δεν βασίζεται μόνο στο φαγητό καθαυτό, που πολλές φορές τα αλάτια και τα καρυκεύματα κάνουν θαύματα, αλλά και σε πολλά ακόμα... όπως η καθαριότητα, η ποιότητα των υλικών, η αυθεντικότητα των γεύσεων, το σέρβις, οι παροχές, η ιστορία του χώρου και φυσικά η διακόσμησή του!!! Ολιστική και διεπιστημονική προσέγγιση του θέματος... Από κει και πέρα, όταν όλα αυτά επιθυμείς να τα αποδόσεις με μικρές ή μεγάλες δόσεις έξυπνου χιούμορ και ανθρώπινου αυθορμητισμού η αλλού με κουβέντες της " κλειδαρότρυπας ", όλα είναι ευπρόσδεκτα εάν έτσι θέλεις. Το θέμα είναι να υπάρχει ανεκτικότητα και ελευθερία της έκφρασης ( έχουν δοθεί αγώνες και μάχες για αυτές τις αρετές )!

Στην αρχή μιλήσαμε με έναν ευγενέστατο κύριο από την Βόρειο Ινδία, από το Punjab, υπεύθυνο του εστιατορίου όπως υποθέσαμε. Μας εξήγησε ορισμένα πράγματα για τις διάφορες λαογραφικές φιγούρες που κυριαρχούσαν στον χώρο, καθώς και για τον συμβολισμό των κορνιζαρισμένων έθνικ συμβόλων. Επιπλέον, ο χώρος διακρίνεται από μια διακριτική πολυτέλεια, όπως οι ζωγραφιές από την καθημερινή ζωή τω Ινδών στις πόρτες των επίπλων, τα μικρά φαναράκια, το γλυκό πορτοκαλοκόκκινο χρώμα των τοίχων και τα απλά αλλά καλής ποιότητας σκουρόχρωμα ξύλινα καθίσματα και τα κομψά τραπέζια με τα περίτεχνα άνθη, που σε κερδίζει αμέσως. Εντύπωση κάνουν το φολκλόρ στρώσιμο των τραπεζιών με τα κόκκινα σουπλά, τα μπρούτζινα ποτηράκια, τις χρυσές αλατοπιπεριέρες και θήκες οδοντογλυφίδων, τα χρυσοασημί μαχαιροπίρουνα και τα πιάτα με τις έθνικ γιρλάντες και οι όμορφοι καναπέδες με τα μαξιλάρια με τα ζωηρά χρώματα!
Ακούγεται ινδική μουσική χαμηλόφωνα.
Ο επάνω χώρος είναι χαμηλοτάβανος και ιδιαίτερα μικρός, προς αποφυγή!
Οι τουαλέτες αν και μικρές είναι και αυτές εμπλουτισμένες με Ινδικά μοτίβα και γυναικείες και αντρικές φιγούρες στις πόρτες!

Επισκεφθήκαμε το μέρος στις 26.03 το απογευματάκι και ταχτοποιηθήκαμε σε ένα τραπέζι δίπλα σε μία τζαμαρία με θέα τη Λεωφόρο Συγγρού.

Από τον μακροσκελή κατάλογο, γραμμένο σε Ελληνικά και Αγγλικά, παραγγείλαμε - με τα νούμερα τους - τα εξής πιάτα:

Dahi Papri Chat (5,00), σνακ της Β. Ινδίας με βραστή πατάτα, ψιλοκομμένο αγγούρι, κόλιανδρο, κρεμμύδι, γλυκόξινη σάλτσα γιαουρτιού, ντομάτα και τραγανά κομματάκια φύλλου. Το έδεσμα σερβίρεται σε στρογγυλό νίκελ σκεύος και δίνει την αίσθηση γιαουρτιού που κάνει χρωματική αντίθεση με τους κόκκους των καρυκευμάτων και μάλιστα έχει και μια μικρή ντοματούλα στη μέση. Υπέροχο, δροσερό πιάτο.

Navratan Biryani (8,00), ο κατάλογος γράφει 7,60. Πρόκειται για το γνωστό σε όλους παραδοσιακό μπιριγιάνι, το συνοδευτικό, κυρίως, αρωματικό κίτρινο ρύζι. Το Ναβρατάν αποτελείται από ρύζι Μπασμάτι με λαχανικά, μπαχαρικά και γιαούρτι. Σερβίρεται σε στρογγυλό σχήμα μα κυκλική γαρνιτούρα από δύο φέτες ντομάτες και φετούλες αγγουριού. Για διακοσμητικούς λόγους πάνω από το ρύζι ξεχωρίζουν μικρά κομματάκια πράσινων λαχανικών και λίγο λευκό ρύζι ανάμεσα στο κίτρινο! Εξαιρετική παρουσίαση, καλή γεύση.

Κοτόπουλο Κόρμα (10,50), κλασική συνταγή, λιγότερο καυτερή. Όπως έγραφε ο κατάλογος, από στήθος κοτόπουλο, με κρεμώδη σάλτσα από ξηρούς καρπούς, αποξηραμένα φρούτα και κάσιους. Πλούσια ποσότητα από κομματάκια κοτόπουλου, περιχυμένα με καφέ πηχτή σος και λίγη λευκή σος με πολύ μικρές λωρίδες πορτοκαλιού. Το στρογγυλό πιάτο διακοσμείται από ολόφρεσκες και στρογγυλές φέτες πορτοκαλιού. Συμπαθητικό πιάτο που δεν μας ενθουσίασε ιδιαίτερα!

Dal Tarka (7,00), οι αγαπημένες μου κίτρινες φακές, αρκετά καυτερές, με διάφορα αρωματικά. Σερβιρισμένες στο κλασικό νίκελ στρογγυλό σκεύος με κομματάκια μαϊντανού και λευκές λωρίδες κρεμμυδιού (?) για ντεκόρ. Δεν ήταν αυτό που περίμενα σε γεύση και απογοητεύτηκα οικτρά...

Στην αρχή έρχεται διαφανές μπουκάλι με νερό.
Επιπλέον, προσφέρονται νόστιμα papadams συνοδεία τριών σος (μάνγκο, πολύ πικάντικη μέντα και γλυκιά σος )

Ελπίζω, εάν επιχειρήσω να ξαναπάω σε αυτό το εστιατόριο, το καλό σε γενικές γραμμές φαγητό να συνοδεύεται από πιο επαγγελματικό σέρβις και προσοχή σε βασικές λεπτομέρειες!!

03 Οκτ 2017

Το Indian Haveli είναι ένα ακόμα ινδικό εστιατόριο. Είναι ‘ένα ακόμα ινδικό εστιατόριο;’. Όχι. Είναι ένα νόστιμο ινδικό εστιατόριο. Είναι σχεδόν φάτσα απέναντι από την Πύλη του Αδριανού. Αυτού του Ρωμαίου αυτοκράτορα, ο οποίος είχε έρωτα με την Ελλάδα και συγκεκριμένα με την Αθήνα. Στα πλαίσια αυτού του έρωτα έχτισε την φερώνυμη πύλη συνδυάζοντας ρωμαϊκά και ελληνικά αρχιτεκτονικά στοιχεία (κάτω μέρος ρωμαϊκό, πάνω μέρος ελληνικό, πρόπυλο). Στη έξω πλευρά που έβλεπες προς την Ακρόπολη έβαλε επιγραφή «αυτή είναι η αρχαία πόλη του Θησέα» στη μέσα πλευρά που έβλεπες προς το Παναθηναϊκό Στάδιο έβαλε επιγραφή «αυτή είναι η πόλη του Αδριανού και όχι του Θησέα». Τώρα, οι φιλόλογοι ερίζουν για το ακριβές νόημα αλλά να πούμε ότι προς Πλάκα ήταν η παλιά πόλη ενώ προς το Καλλιμάρμαρο ήταν η νέα πόλη (η της εποχής των Ρωμαίων, καμιά 500αριά plus χρόνια μετά τον Περικλή). Να πούμε τέλος, ότι κάποιος μάγκας συνέλληνας πριν από καμιά δεκαετία έκανε tag πάνω στην Πύλη του Αδριανού "Heavy D" και αφού την ασβεστώσαν (! ) μετά την περιφράξανε για να μην ξεφτιλιστούμε άλλο διεθνώς...

Στα σύνορα λοιπόν παλιάς και νέας πόλης είναι το Indian Haveli, ένα από τα πιο ενδιαφέροντα ινδικά της νέας νέας πόλης. Το μαγαζί είναι στην Αθήνα, δουλεύει βασικά με τουρίστες, σερβίρει ινδικό φαγητό με κοπέλες που μιλάνε άπταιστα ελληνικά και κατάγονται από την Άπω Ανατολή. Πιο παγκοσμιοποίηση πεθαίνεις.

Σε μια από τις εκδόσεις της Ρίτα(ς) Χέιγουορθ (σ. σ. τελευταία έξοδος, για λόγους οικογενειακούς κι απόρρητους) είπαμε να πάμε το βράδυ της 28-9-2017. Όση ώρα ήμασταν εκεί παρήλασαν τρεις παρέες Ινδών. Πρώτο τσεκ ποιότητας.

Αλλά πάμε με τη σειρά. Ο χώρος είναι εμφανώς ινδοπρεπής (θυμάσαι τα ινδοπρεπή, το δίσκο-συλλογή του 1995 με τραγούδια βασικά της Βούλας Πάλλα;) κι ευχάριστος. Σε προδιαθέτει ότι δεν θα είναι πανάκριβο καθώς δεν είναι πολύ flashy. Θυμίζει λίγο το παλιό-παλιό Jaipur Palace στο Μαρούσι στο πιο απλό του. Μοιραράκειες αποχρώσεις, ξύλινα ινδικά έπιπλα (κάτι επιπλάδικα στην Κατεχάκη; ε, αυτό), ωραία μπακιρένια σκεύη. Δεύτερο τσεκ ότι ΔΕΝ είχε οθόνη με Bollywood. Για μένα δεν έχει πλάκα. Είναι οριακά καλλίτερο από τη φάλαγγα.

Σέρβις από δυο ευγενέστατες νεαρές κυρίες. Τάχιστες. Προσγειώθηκε νερό και πόπανταμ με τις σαλτσούλες στο τραπέζι μας. None of them charged. Free refill στις σαλτσούλες. Τρίτο τσεκ. Λαρτζοσύνη ινδική, όταν ρωμέηκα εστιατόρια και ταβερνεία προσπαθούν να κλέψουν κι ένα τριευράκι για ψωμί και νερό.

Πήραμε ναν απλό για 2 ευρώ. Ωραίο και φρέσκο. Το καλλίτερο δεν είναι αλλά είναι ευχάριστο.

Ένα απλό μπασμάτι προκειμένου να συνοδέψει τα αποδέλοιπα. 3,50. Άνευ δυνατότητας κριτικής επ’ αυτού.

Μπίντυ Μάσαλα. 8,50. Ήτοι, μπάμιες. Να ξέρεις φίλε αναγνώστη ότι η μπάμια από εκεί μας έχει έρθει, όπως και ο βασιλικός. Άρα ξέρουν κάτι παραπάνω πώς να την φκιάνουν στη χώρα της καλλίτερης κουζίνας του πλανήτη μετά τη γαλλική. Στη χώρα που σμίγουν παραδόσεις ινδουιστών χορτοφάγων, μουσουλμάνων Μογγόλων σφαγέων αμνοεριφίων, στη χώρα των άφθονων θαλασσινών, των κατόχων του μυστικού της Σάλτσας και των αλχημιστών των μπαχαρικών. Ήταν σα σπιτικές ινδικές μπάμιες. ‘Ηταν πιάτο αντιεστιατορικό με την έννοια ότι ήταν 100% σπιτίσια γεύση. Τέταρτο τσεκ η σπιτικότητα.

Μπούνα κοτόπουλο. 9,50. Τι να σου πω τώρα; Καυτερό δεν ήταν καίτοι το ζητήσαμε. Κατά τα λοιπά ήταν ένα πολύ ευχάριστο πιάτο. Σχετικά κρεμώδες, λόγω μελώματος των υλικών όχι λόγω κάποιας κρέμας, με δυνατό το τζίντζερ. Εμένα με άρεζε πολύ.

Αρνί καντάχι. 10,50. Πακιστανική συνταγή με κρεμώδη βαθιά σάλτσα ντομάτας, πιπεριές και κρεμμύδια σε μεγάλα κομμάτια. Νομίζω ότι ήταν ένα άριστο πιάτο. Και πάλι σπιτική αίσθηση.

Εν τω συνόλω γευστικά βάζω άριστα 10. Όχι άνω του 75% γενικά κι αόριστα -που είναι οι 4 ντοματούλες- αλλά 100%. Σπιτίσιο ινδικό φαγάκι. Το αν θα ξαναπάω έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με το αν θα ξαναείμαι τόσο ποπόφαρδος που να ξαναβρώ παρκάρισμα (νόμιμο!! ) στα 30 μέτρα από την πόρτα του μαγαζιού. Να υπενθυμίσω ότι το μαγαζί είναι επί της λεωφόρου Συγγρού στον αριθμό 12. Από τον Ανδρέα τον Συγγρό, αυτόν που έστησε το πρώτο σκάνδαλο με μετοχές εν Ελλάδι, των μεταλλείων του Λαυρίου, γύρω στα 1873-1875 (δεν υπήρχε χρηματιστήριο ακόμα, οι συναλλαγές λάμβαναν χώρα στο καφενείο Ωραία Ελλάς, βλ. σχετική κριτική). Από τότε και το κράτος απουσίαζε από τις ελεγκτικές του ευθύνες και ο κοσμάκης πίστευε ότι μπορεί να τα κονομήσει γιατί κάποιος του σφύριξε ‘ένα σιγουράκι’ και οι ‘εθνικοί ευργέται’ κονομούσαν στην πλάτη του κοσμάκη και πωλούσαν Noorη.

Τί πληρώσαμε για τα ανωτέρω; 34 ευρώ, ήτοι 17 per capita. Για να το πεις φθηνό ήθελε 2-3 ευρώ κάτω γιατί δεν ήπιαμε και τίποτα. Για να το πεις ακριβό ήθελε 3-4 πάνω. Το λες μεσαίο και είσαι μέσα.

Happy new season έστω και λίγο αργά.

19 Μάρ 2018

Την περασμένη βδομάδα συνόδεψα φίλη Γαλλίδα, που ήρθε για λίγο στην Αθήνα, στο Μουσείο της Ακρόπολης, οπότε μετά σκεφτόμουνα πού να της κάνω το τραπέζι, σε κάποιο μέρος με φαγητό που να αρέσει και στους δυο μας.
Μου ήρθε αμέσως στο μυαλό η κοινά προσφιλής ινδική κουζίνα, χάρη στις καλές εντυπώσεις μου από το Pink Elephant του Χαλανδρίου.

Έτσι, καταλήξαμε φυσικά στο γειτονικό INDIAN HAVELI, δηλ. Ινδικό Αρχοντικό, πέντε μόλις λεπτά περπάτημα από το Μουσείο, μιας και βρίσκεται στις αρχές της Συγγρού, απέναντι από την Πύλη του Αδριανού. Το μαγαζί έκλεισε τώρα τα δύο χρόνια λειτουργίας του και στο ask4food έχει αποσπάσει διθυραμβικές κριτικές από τους χρήστες μας, όπως τον πρώτο των πρώτων fratello που το εισήγαγε, ακολουθούμενο από τους kandrik, piperman, ekatn, aboutme και τον άρτι χαμένο Τρώγοντα!!

Γύρω στις 21.00 βρήκαμε εύκολα τραπέζι, χωρίς κράτηση και περιεργαζόμασταν τον ιδιαίτερα φροντισμένο του χώρο, πράγματι κάτι σαν μικρογραφία ινδικού αρχοντικού! Ξύλινα πατώματα και τραπεζοκαθίσματα σε άνετη διάταξη, αλλά και καταπληκτικές φολκλορικές εικόνες γυναικών από την Ινδία και θρησκευτικών παραδοσιακών γιορτών, σε αντιστοιχία με τα φολκλορικά σκεύη σερβιρίσματος. Τα πάντα φαίνεται να έγιναν με πολύ μεράκι (αγνοώ την ονομασία του στην ινδική! ) αλλά και χρήμα άφθονο. Η Mathilde συμφώνησε ότι ήταν ένα ωραίο μέρος που παρέπεμπε σε ρομαντική διάθεση!

Η απαλή ινδική μουσική ολοκλήρωνε την καλή μας προδιάθεση, ενώ οι πεντακάθαρες τουαλέτες στο βάθος την επισφράγιζαν!!

Το αξιοπρεπέστατο και νόστιμο ινδικό φαγητό, ήταν μάλλον αναμενόμενο, και το άδειασμα των πιάτων μας το επιβεβαίωσε απόλυτα!

Ήρθε αρχικά νερό σε κανάτα και τραγανά papadam με τρία ντιπ.
Για ορεκτικά μοιραστήκαμε ένα κοτόπουλο πακόρα (μαριναρισμένα κοκκινωπά κομμάτια φιλέτου) και μια δροσερή σαλάτα ράιτα, κάτι σαν το γιαούρτι μας.
Για κύρια πιάτα πήραμε: ένα κοτόπουλο κόρμα, κρεμώδες και όσο έπρεπε καυτερό, καθώς και ένα νόστιμο αρνάκι ταντούρι, πάνω σε λεπτοκομμένο λάχανο.

Ήπιαμε ένα λευκό κρασί Μαγικό Βουνό του Λαζαρίδη (30 €), που ήταν εξαιρετικό και για τη φίλη μου, η οποία ήξερε από κρασιά, λέγοντάς μου ότι τους συναγωνιζόμαστε πλέον άνετα!!

Πλήρωσα 64 € (κατηγορία 17/25 χωρίς το κρασί), ποσό που το θεωρώ λογικό για την ατμόσφαιρα και τη γαστρονομική μας εμπειρία εκεί. Στο Παρίσι, θα θέλαμε αντίστοιχα τουλάχιστον περί τα 100 €…

Βέβαια μας κέρασαν τους ινδικούς λουκουμάδες τους με το παγωτό, το δημοφιλές gulab jamun τους, που ήταν ό, τι έπρεπε για το τέλος.

Προτείνεται ανεπιφύλαχτα για ένα ωραίο βράδυ, αφού φροντίσετε να κάνετε κράτηση, καθότι η τουριστική σαιζόν καταφθάνει με τα Πάσχα και την άνοιξη, ελπίζοντας να μην διαταραχτεί από καμιά απρόβλεπτη συγκυρία…

28 Φεβ 2017

Οι προηγούμενες περιγραφές για το Indian Haveli είναι όλες άριστες και καθιστούν την κριτική μου συμπληρωματική (όπως τόσες άλλες)...

Συνάντηση στην περιοχή για δυσάρεστο λόγο δυστυχώς, αλλά έπρεπε κάτι να φάμε. Πήγαμε 3 άτομα Κυριακή βράδυ, χωρίς κράτηση (δεν ήταν απαραίτητη, λιγοστά τραπέζια γεμάτα), καθίσαμε σε ένα από τα πιο σκοτεινά τραπέζια με καναπέ και παραγγείλαμε στην ευγενέστατη σερβιτόρα σαμόζας (3τμχ ευμεγέθη και γευστικά), κίτρινες φακές (μεγάλο μπωλ, κρεμώδης υφή, αλλά τις έχω βρει πιο νόστιμες σε άλλο ινδικό), πίτα νάαν, ρύζι πουλάο (με σαφράν, μεγαλύτερη μερίδα από αλλού), και 3 πιάτα ταντούρι: κοτόπουλο τίκα, αρνί και γαρίδες (όλα πάνω σε λεπτοκομμένο λάχανο, όχι κρεμμύδια ευτυχώς, γιατί δεν τα τρώω).

Πριν τα φαγητά μάς έφερε κέρασμα παπαντάμς (πίτες σαν τσιπς, αέρινες) με τα συνοδευτικά 3 μπολάκια (καλύτερη με διαφορά η μέντα-γιαούρτι με υποψία σκόρδου, καλή και η κόκκινη σαλτσούλα, το τρίτο μπολ έχει ινδικά τουρσιά πικάντικα), νερό "χύμα" και το μπουκάλι κρασί που παραγγείλαμε (ροζέ Θέμα Παυλίδη στα 20 ευρώ, καλή τιμή).

Ζητήσαμε επιδόρπιο, υπάρχουν μόνο οι ινδικοί "λουκουμάδες" gulab jamun (λίγο νιανιά εδώ, σαν σιροπιασμένο μπαλάκι-κεκάκι) και το παγωτό μάνγκο. Πήραμε από ένα μπολάκι με gulab jamun ο καθένας και στη μέση το παγωτό κομμένο στα τέσσερα για να σερβιριστούμε. Πέτρα το κάθε κομμάτι! Δεν ξέρω αν ήταν αποτυχημένο ή έτσι το φτιάχνουν (πρέπει να ήταν χειροποίητο και όχι αγορασμένο), πάντως έχανε σε γεύση λόγω... πάγου.

Γενικά όμως φάγαμε καλά σε ένα κλασικό (παλιακό, αλλά με την καλή έννοια) ινδικό περιβάλλον, με ωραία φολκλόρ σκεύη, χαμηλή μουσική και άκαπνη ατμόσφαιρα, άριστη εξυπηρέτηση και διακριτική όπως είχαμε ανάγκη... Ο λογαριασμός ήταν ακριβώς 80 ευρώ, λογικός. Προτείνεται!

05 Μάρ 2017

Στις αρχές της Συγγρού άνοιξε πρόσφατα αυτό το Ινδικό εστιατόριο. Σε μια δύσκολη περιοχή για πάρκινγκ που έχει μετατραπεί σε Ινδική γειτονιά με τα 4 εστιατόρια με μικρή απόσταση μεταξύ τους.

Το μενού κλασικό όπως στα πιο πολλά Ινδικά εστιατόρια με μεγάλη ποικιλία. Δοκιμάσαμε κάποια πιάτα και βασικά πήραμε ότι μας πρότεινε ο ιδιοκτήτης

Naan σκέτο και με κιμά.
Chicken Malai Tikka
Tandoori Chicken
Green Salad
Kulfi exotic

Όλα ήταν πολύ νόστιμα σε φυσιολογικές μερίδες και με ωραία παρουσίαση με τα παραδοσιακά σκεύη.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή, γρήγορη και χρήσιμη καθώς μας πρότειναν πιάτα χωρίς να κουραστούμε να διαβάσουμε πολύ τον κατάλογο.

Το καινούργιο, καθαρό και με ωραία διακόσμηση εστιατόριο με χάζι στην Συγγρού διαθέτει λογικές και φυσιολογικές τιμές όπως και στα περισσότερα Ινδικά εστιατόρια της Αθήνας. Υπολογίστε γύρω στα 20 ευρώ το άτομο για να φάτε λογικά.

20 Φεβ 2018

Παρασκευή βράδυ, με τη σύντροφό μου είχαμε όρεξη για ινδικό και εμπιστευτήκαμε τις εξαιρετικές κριτικές που έχει στο Ask4food το Indian Haveli, με κράτηση μέσω eTable. Και αποδείχθηκε ότι καλά κάναμε!

Το εστιατόριο βρίσκεται σχεδόν πάνω στην αρχή της Συγγρού και δεν το πιάνει εύκολα το μάτι σου - και μιλώντας για μάτια, η πρώτη εικόνα από το εξωτερικό δεν "γεμίζει" το μάτι, αλλά αυτό είναι κάτι που συμβαίνει για πολλά εστιατόρια.
Γενικά είναι προτιμότερο να φτάσει κανείς με Μετρό (ο σταθμός Ακρόπολη είναι πολύ κοντά) ή λεωφορείο, καθώς το παρκάρισμα είναι δύσκολη υπόθεση στην περιοχή.

Σχετικά με το εσωτερικό του εστιατορίου, είναι ένας αρκετά απλός χώρος, διακοσμημένος σε ινδικό στυλ και χωρίς τις τυπικές υπερβολές των πάσης φύσεως έθνικ εστιατορίων. Προφανώς λόγω έλλειψης χώρου (δεν είναι κανένα τεράστιο μαγαζί) τα τραπέζια ήταν αρκετά κοντά μεταξύ τους, όχι σε ενοχλητικό βαθμό αλλά σίγουρα δεν ένιωθες και εντελώς άνετα.
Το σκηνικό ολοκληρώθηκε από ινδική μουσική να παίζει σε ιδανική ένταση, ούτε τόσο σιγά που μην ακούγεται, ούτε τόσο δυνατά που να μη μπορείς να μιλήσεις με την παρέα σου.

Το σέρβις φροντίζουν κοπέλες ασιατικής καταγωγής, οι οποίες βεβαίως μιλούν κανονικότατα Ελληνικά. Μόλις καθήσαμε στο τραπέζι ήρθε άμεσα νερό (χωρίς χρέωση) και η σερβιτόρα που μας πήρε παραγγελία μας έκανε κάποιες επισημάνσεις για τα πιάτα που είχαμε διαλέξει, οι οποίες θεωρώ ότι μας βοήθησαν αρκετά. Γενικά το σέρβις ήταν αρκετά γρήγορο και ευγενικό, απλώς ένιωσα ότι έλειπε το extra mile για να το αποκαλέσω τέλειο.

Πάμε στο φαγητό τώρα...
- Κλασικό ψωμάκι νάν, πολύ καλό και όχι πολύ αφράτο ή λαδωμένο όπως είναι σε πολλά ινδικά
- Ρύζι με σαφράν και βούτυρο, μυρωδάτο και ελαφρύ, τέλειο για συνοδεία πιάτου με σάλτσα
- Σαλάτα ραϊτα, απλή και δροσερή όπως πρέπει
- Κοτόπουλο κόρμα, για μένα το highlight της βραδιάς... κρεμώδες, γευστικότατο, τρυφερό. Ίσως θα μπορούσε να είναι ένα κλικ πιο καυτερό γιατί άφηνε μια γλυκιά επίγευση αλλά πραγματικά δεν αφαιρούσε τίποτα από τη γεύση καθεαυτή
- Αρνάκι κεμπάπ ταντούρι, πολύ νόστιμο και είχε τη χαρακτηριστική κάψα του ψησίματος σε ταντούρι

Γενικά δε θυμάμαι να έχω φάει καλύτερο ινδικό στην Αθήνα. Πέραν του ότι όλα ήταν γευστικά, παρ' όλο που φάγαμε αρκετά αργά (πήγαμε στις 22:00, φύγαμε στις 23:30) το φαγητό δε μας έπεσε βαρύ, δε μας άφησε καούρες κλπ.

Τα παραπάνω πιάτα, μαζί με δύο ινδικές μπύρες, βγήκαν στα 40 Ευρώ, τα οποία έγιναν 36 με την 10% έκπτωση λόγω eTable. Στο μέσο όρο των ινδικών εστιατορίων και για μένα άξιζε τα χρήματα - αν το κόστος ήταν και λίιιγο χαμηλότερο, θα μιλούσα για εξαιρετικό value for money.

Θα το ξανατιμήσουμε σίγουρα. ;)

Έκπτωση μέχρι 10%

Ανδρέα Συγγρού, 12 Αθήνα