ΚΥΒΕΛΗ

210 8219406
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Τρίτη με Κυριακή 12:00-01:00 Δευτέρα Κλειστά
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Κάνει delivery Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Στην Κυψέλη, μία από τις ιστορικότερες συνοικίες της Αθήνας φτιάξαμε για εσάς ένα ιδιαίτερο, μοντέρνο μεζεδοπωλείο για όλες τις ηλικίες. Ο κατάλογός μας αποτελείται κυρίως από μεζέδες, σαλάτες και κρεατικά που φτιάχνονται με μεράκι για να ικανοποιήσουν και τους πιο απαιτητικούς.

Γράψε τη δική σου κριτική

Αυγ

Καλοκαιρινό, ζεστό βραδάκι και ο δρόμος μας μας έφερε σε μία από τις πιο ανθρώπινες πλατείες του κέντρου της Αθήνας. Την Πλατεία του Αγίου Γεωργίου. Είναι τόσο μικρή και γλυκιά που ακόμα και ο όρος «πλατεία» μπορεί να χαρακτηριστεί και ως υπερβολικός.
Ο φανοστάτης που βρίσκεται ακριβώς στο κέντρο της είναι ένα εξαιρετικό γλυπτό με μορφές που θυμίζουν αγγελάκια. Σωστή κλίμακα, χωρίς υπερβολές. Το δίδυμο αδερφάκι του έχει τοποθετηθεί –για κακή του τύχη- στην Πλατεία Εξαρχείων. Δυστυχώς εκείνο δεν λαμβάνει την ίδια αποδοχή, περιποίηση και αγάπη, αφού το έχουν σχεδόν καταστρέψει. Στέκει εκεί θλιμμένο, αναπνέοντας με δυσκολία, κάτω από τις μπογιές που έχουν ρίξει πάνω του. Θα μου πείτε τώρα: Μικροπταίσμα για μια ολάκερη περιοχή που οδεύει προς την γκετοποίηση (αν δεν είναι ήδη γκέτο…).
Ένα σύμπλεγμα διαφόρων καφέ, καφενείων, bars και μαγειριών σε όλο τον περιμετρικό της χώρο, έχουν σαν αποτέλεσμα ένα πολύ ζωντανό και ελκυστικό αποτέλεσμα. Το σύνολο συμπλήρωναν κάτοικοι που είχαν βγει στα εκεί παγκάκια και πάμπολλοι πιτσιρικάδες που συναγωνίζονταν για τις ποδοσφαιρικές τους ικανότητες. Χαζεύοντας τους θαμώνες, πρόσεξα ότι πολλοί από αυτούς χαιρετιόντουσαν μεταξύ τους. Έχουμε φτάσει στο σημείο να μας ενθουσιάζουν πράγματα που μερικά χρόνια πριν τα θεωρούσαμε αυτονόητα. Το όλο θέμα, σου βγάζει «γειτονιά» κι αυτό είναι κάτι που μου αρέσει πολύ.
Ήταν Κυριακή βράδυ, τέλη Ιουλίου. Όταν φτάσαμε υπήρχαν διαθέσιμα τραπέζια και επί της πλατείας και στο πεζοδρόμιο ακριβώς μπροστά τους. Μας φάνηκε ότι θα απολαύσουμε μεγαλύτερη ηρεμία στο πεζοδρόμιο κι έτσι κάτσαμε εκεί. Γενικά σε εμένα και την παρέα μου, μας αρέσει να απολαμβάνουμε τον χρόνο μας λίγο πιο απομονωμένοι από τον πολύ τον κόσμο. Πάντως λίγο αργότερα γέμισαν σχεδόν όλα (αν όχι όλα) τα τραπέζια τους.
Από εκεί που ήμασταν περιεργάστηκα λίγο τον εσωτερικό τους χώρο που. Μου έδωσε την αίσθηση ότι θα μου άρεσε πολύ να με φιλοξενήσει κι όταν ο καιρός κρυώσει κι αρχίσουμε να μαζευόμαστε στα ενδώτερα. Είναι ο κλασικός που συναντάμε σε αρκετά μεζεδοπωλεία και από διακοσμητικής άποψης και από τα χρώματα που έχουν επιλέξει να χρησιμοποιηθούν. Καθαρός, προσεγμένος, με χρώματα που σε χαλαρώνουν (ανάμεσά τους, μπόλικο πράσινο στις καρέκλες τους) και διάφορα καδράκια από διαφημίσεις ύφους vintage. Οι τουαλέτες τους ανακαινισμένες και πολύ πολύ φροντισμένες. Λεπτομέρεια? Όχι φυσικά.
Το τραπεζάκι μας ήταν ξύλινο, καλυμμένο με χάρτινο τραπεζομάντηλο μιας χρήσης που παραπέμπει σε λαδόκολλα. Πάνω στο τραπέζι μας υπήρχε μία κούπα εμαγιέ στην οποία είχαν τοποθετήσει προσεκτικά χαρτοπετσέτες σε έντονο κόκκινο χρώμα. Γενικά το κόκκινο χρώμα «έπαιξε» πολύ στο τραπέζι μας αφού στις ίδιες αποχρώσεις υπήρχε μία κόκκινη θήκη για το αλατοπίπερο και λίγο αργότερα μας έφεραν νερό σε κόκκινο μπουκάλι. Μόνο τα σερβίτσια είχαν σχήματα σε μπλε χρώμα. Για να γλυκάνει ακόμα περισσότερο το σύνολο, υπήρχε κι ένα μικρό γλαστράκι «ζωντανό» βασιλικό. Ίσως σε κάποιους να φανεί υπερβολή το «4» που έχω βάλει στον χώρο τους, όμως για τα δικά μου δεδομένα δεν έχω καλύτερο από το να κάθομαι σε μία μικρή πλατεία, αυτού του ύφους και ατμόσφαιρας.
Στην αρχή μας σερβιρίστηκε ψωμάκι με ντιπ και ελίτσες. Απλά κι ωραία.
Από ορεκτικά προτιμήσαμε:
Ψητό ταλαγάνι. Μας προσφέρθηκε με μαρμελάδα νεράντζι που θεωρώ ότι του ταιριάζει απόλυτα και μικρά παξιμαδάκια. Γενικά προτιμώ τις λίγο πικρές μαρμελάδες με τα ψητά τυρία. Καλό κομμάτι σε μέγεθος αλλά ήθελε λίγο παραπάνω ψήσιμο ώστε να βγάλει όλα τα έλαιά του και να αποδώσει στο έπακρο την γεύση του. Η τιμή του στα 5,6€.
Κολοκυθοκεφτέδες. Μας ήρθαν σε ένα σκεύος που θύμιζε μεταλλικό διχτάκι. Σαν μικρογραφία αυτού που έχουν μέσα οι φριτέζες. Πραγματικά μόλις είχαν βγει από την φωτιά και άχνιζαν με το που τους έκοβες. Ήταν τέσσερα μεγάλα τεμάχια από αυτούς. Από την εικόνα τους θα τους χαρακτήριζα απόλυτα σπιτικούς. Πολύ νόστιμοι και ζουμεροί. Περίτεχνα ψημένοι (δεν είναι και λίγες οι φορές που μου έχουν φέρει εντελώς αποτυχημένους στο ψήσιμο κολοκυθοκεφτέδες). Στο ζύμωμά τους είχε χρησιμοποιηθεί τυράκι που είχε αναδείξει ακόμα περισσότερο την γεύση τους. Τιμή στα 4,8€. Ένα ορεκτικό που σίγουρα θα ξαναπαραγγείλω.
Από κυρίως πήραμε ένα συκώτι μοσχαρίσιο και μία χοιρινή μπριζόλα (6,8€ και 6,9€ αντίστοιχα). Συνοδεύονταν από ολόφρεσκιες τηγανητές πατατούλες και λεμονάκι. Οι μερίδες ήταν αξιοπρεπέστατες κι επίσης πάρα πολύ καλά ετοιμασμένες. Απολαύσαμε την κάθε τους μπουκιά. Μου είναι επίσης αδύνατο να μη σχολιάσω την πολύ χαμηλή τιμή σε αυτά τα δύο πιάτα.
Για να δροσιστούμε πήραμε την αγαπημένη μου Alpha Weiss και τις δύο Νήσος που είχαν ανάμεσα στις προτάσεις τους (η πρώτη στα 3€ και οι άλλες δύο στα 4€). Ένα ακόμα θετικό που έχουν λίγο πιο ψαγμένες ετικέτες στις μπύρες τους. Προχθές έκατσα με την παρέα μου σε bar-restaurant του κέντρου της Αθήνας (μερικά μέτρα από την πλατεία Αγίας Ειρήνης), απλά για μια μπυρίτσα. Μου φάνηκε αδιανόητο ότι είχαν μόνο δύο μπύρες κι αυτές ήταν μάλιστα οι τόσο βαρετές και αδιάφορες που μας πλασάρουν οι μεγαλοκολοσσοί του σχετικού χώρου. Σηκωθήκαμε και φύγαμε ρίχνοντας μία ωραιότατη μαύρη πέτρα πίσω μας.
Πρόσεξα ότι έχουν πραγματικά μεγάλη ποικιλία πιάτων στον κατάλογό τους όπως επίσης και κάποια πιάτα ημέρας. Μερικά από αυτά τα έχω ήδη σταμπάρει για την επόμενη επίσκεψή μου, αφού τα είδα να σερβίρονται σε διπλανά μου τραπέζια και μου τράβηξαν έντονα το ενδιαφέρον μου.
Θα καταλήξω με το service που για τα δικά μου δεδομένα θα το χαρακτήριζα αψεγάδιαστο και ακριβώς του στυλ που κουμπώνει στο ύφος της Κυβέλης. Άνετο, γρήγορο αλλά πάνω από όλα φιλικό, άμεσο και χαμογελαστό. Κάποια στιγμή ήρθε από μόνος του ο –νεότατος- ιδιοκτήτης και μας συστήθηκε με το μικρό του όνομα, κάτι που πραγματικά εκτίμησα. Πιάσαμε ψιλοκουβεντούλα για το πότε ξεκίνησε την επιχείρηση καθώς και για το ότι σκέφτεται τον Χειμώνα να έχουν ζωντανή μουσική κάποιες ημέρες της εβδομάδας. Νομίζω ότι κάτι σε ελληνικό έντεχνο/ ελαφρολαικό θα του πήγαινε.
Αποχωρήσαμε απόλυτα ικανοποιημένοι, κάτι που αποτυπώνεται και στην πολύ υψηλή βαθμολογία που έχω βάλει. Δεν υπάρχει καλύτερη αίσθηση από το φεύγεις με τόσο ανεβασμένη διάθεση μετά από μία επίσκεψη σε κάποιο εστιατόριο. Για τα δικά μου δεδομένα, αυτό είναι και ο γνώμονας επιτυχίας μίας επιχείρησης. Εμείς προσωπικά, δεσμευτήκαμε ότι πολύ σύντομα θα επανέλθουμε.
Υ. Γ. Μέσα στο διάστημα που μεσολάβησε μέχρι να ανεβάσω την κριτική, το επισκεφτήκαμε ξανά και αυτή την φορά ήμασταν παρέα ατόμων. Μας δόθηκε η ευκαιρία να ξαναπολαύσουμε τους φανταστικούς κολοκυθοκεφτέδες τους, την χοιρινή μπριζολίτσα τους, την ομώνυμη πλούσια και δροσερότατη σαλάτα τους, την φάβα τους και την χοιρινή τηγανιά. Εγώ είχα την τύχη –με μία μικρή βοήθεια και προτροπή από το service τους- να απολαύσω το μοσχαράκι τους με τα φρέσκα μανιτάρια, συνοδευόμενο από τηγανητές πατατούλες. Πιάτο που θύμιζε «μανούλα» και Κυριακάτικο τραπέζι ανάμεσα σε φίλους. Επίσης μου είναι αδύνατο να μη σχολιάσω το ότι ο Παναγιώτης που ο ιδιοκτήτης είχε αφήσει στο «πόδι» του λόγω απουσίας του σε διακοπές, ήταν εξαιρετικός και έκανε ακόμα πιο ευχάριστη την παραμονή μας εκεί. Τα είχε όλα υπό έλεγχο και δεν έχασε ούτε στιγμή το χαμόγελο, την αμεσότητα και την καλή του διάθεση. Επειδή τόσο εγώ όσο και η υπόλοιπη παρέα μου δίνουμε μεγάλη σημασία στην εξυπηρέτηση που γινόμαστε αποδέκτες, είναι ένα από τα σημεία που μας κέρδισαν και μας έκαναν πελάτες τους.
Για να κλείσω την κριτική μου. Είναι μία ιδιαίτερα φιλότιμη και ιδιαίτερα προσεγμένη στις λεπτομέρειες προσπάθεια που αξίζει την προσοχή

Μεζεδοπωλεία - Κυψέλη, Αθήνα

Τετάρτη και πρωτομηνιά βρίσκομαι για δουλειές στην Κυψέλη και αποφασίζω να επισκεφθώ το νέο εστιατόριο – μεζεδοπωλείο ΚΥΒΕΛΗ (Κ), στην Πλατεία Αγίου Γεωργίου, διαγωνίως απέναντι απ’ τις ΝΟΣΤΙΜΙΕΣ ΤΗΣ ΜΑΙΡΗΣ, από όπου μάλιστα το είχα εντοπίσει προ διμήνου.

Η Κ άνοιξε φέτος την Τσικνοπέμπτη, στις αρχές Μάρτη. Λειτουργεί από Τρίτη με Κυριακή, από 12.00-01.00, ενώ τις Δευτέρες είναι κλειστά. Τη νόστιμη ελληνική κουζίνα επιμελείται ο Ζακίρ, σεφ απ’ τη Ντάκα του Μπανγκλαντές, που ζει όμως εδώ και χρόνια στη χώρα μας. Επειδή, όπως μου είπαν, θα ανανεώσουν το μενού τους τον επόμενο μήνα, νομίζω πως θα είχε ενδιαφέρον να προστεθούν και 3-4 κλασικά ινδικά πιάτα (κοτόπουλο Korma, Tikka, φακές Daal) απ’ τον ειδήμονα σεφ τους…

Την επιχείρηση λειτουργεί ο Γιώργος Αναγνώστου που ήταν ευγενέστατος, τόσο αυτός όσο και οι 2 νεαροί σερβιτόροι του. Με πληροφόρησε ότι ο πατέρας κι η αδελφή του λειτουργούν το GREEN PARK, εδώ και 5 χρόνια στο Άλσος Βεϊκου στο Γαλάτσι, (για το οποίο έχουμε επίσης κριτικές στο σάιτ) ενώ την προηγούμενη 35ετία το λειτουργούσαν οι ίδιοι στον ιστορικό Κυψελιώτικο χώρο της οδού Μαυρομματαίων (1976-2011).

Και τι δεν μου θύμισε τότε ο νεαρός ιδιοκτήτης: Αναμνήσεις ανεξίτηλες των παιδικών μου χρόνων, όταν γύρω στο 1960, μαθητής ακόμα του Δημοτικού, πηγαίναμε οικογενειακώς στο GREEN PARK, που ήταν το πιο γνωστό αναψυκτήριο με πρόγραμμα βαριετέ - ήδη απ’ το 1935 και για 3 τουλάχιστον δεκαετίες. Τότε, λοιπόν, το πρόγραμμα το διηύθυνε ο δημοφιλής κονφερανσιέ Όμηρος Αθηναίος, ο οποίος μας παρουσίαζε, θυμάμαι, τραγούδια του Μάνου (Κάπου υπάρχει η αγάπη μου, Πώς τον λεν τον ποταμό,.. ), ερμηνευμένα απ’ τη νεαρή, ντροπαλή και παχουλή τραγουδίστρια, Νάνα Μούσχουρη. Η Μούσχουρη μάλιστα βραβεύτηκε την εποχή εκείνη -για το τραγούδι, Κάπου υπάρχει η αγάπη μου- στο 1ο φεστιβάλ ελληνικού τραγουδιού (το μετέπειτα φεστιβάλ Θεσσαλονίκης).
Τη μεγάλη μας τραγουδίστρια, την ξαναείδα συγκινημένος πρόπερσι στο Ηρώδειο, όπου γιόρτασε αισίως τα 80 της χρόνια!
Να τα χιλιάσει, λοιπόν, χρόνια, δίσκους και CD!!

Παραδίπλα, στο ΑΛΣΟΣ, ο Γιώργος Οικονομίδης, γείτονάς μας κι’ αυτός στη μικρή οδό Κομνά Τράκα, παρουσίαζε το δικό του πρόγραμμα και τα Νέα μας Ταλέντα! Οι χώροι αυτοί, φαντάσματα ενός ενδόξου παρελθόντος, επιχειρείται για χρόνια να αναπλασθούν, αλλά φευ, στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας, σχεδόν όλα χρονίζουν, ή, ακριβέστερα, καρκινοβατούν… Συγγνώμη, για τις αλλεπάλληλες αυτές συνειρμικές παρενθέσεις μου, «ποιητική αδεία»!!

Ξαναγυρίζουμε στο καυτό σημερινό μεσημέρι, με τον μίνι καύσωνα των 33 βαθμών και στην ΚΥΒΕΛΗ, η οποία κάνει και delivery σ’ όλη τη συνοικία. Το όνομά της, όπως μου είπαν, το εμπνεύστηκαν απ’ την μεγάλη κυρία του Θεάτρου μας. Και τότε ακριβώς, πρόσεξα τον λογότυπο στον κατάλογό τους: το γράμμα β έχει σχεδιασθεί ευφυώς, με συνέχιση της κάτω καμπύλης του, ώστε να διαβάζεται και ως ψ!!
«Είμαστε, μου είπαν και τα δυο, και ΚΥΒΕΛΗ και ΚΥΨΕΛΗ».
Πακέτο λοιπόν, δύο σε ένα, μιας και το νέο μαγαζί Κυβέλη βρίσκεται καταμεσής της Κυψέλης!!

Η Κ βρίσκεται στην διασταύρωση ακριβώς της οδού Επτανήσου με την Π. Αγίου Γεωργίου, ενώ στην ίδια θέση υπήρχε προηγούμενα ψητοπωλείο και ακόμη πιο πριν, εστιατόριο, για 20 τουλάχιστον χρόνια. Η Κυψέλη -που ανέκαθεν έσφυζε από κίνηση- έχει τους περισσότερους δρόμους της με ονόματα νησιών μας, το σημείο δε εκείνο, με ονόματα όλων των Επτανήσων, όπως το επιβάλλει, άλλωστε, κι ο συγκεκριμένος δρόμος. Κάτω απ’ την οδό Κυψέλης, η Κεφαλληνίας, όπου και το πατρικό μου σπίτι, και η Ιθάκης που περνάει απ’ την Πλατεία, ενώ πάνω απ’ την Κυψέλης, η Παξών και η Λευκάδος, αντίστοιχες προεκτάσεις τους και λίγο πιο πάνω, η Ζακύνθου, με το Κυψελάκι, το θερινό σινεμά – ταράτσα της νιότης μας! Και βέβαια, η Κερκύρας, βορειότερη και στον χάρτη, είναι κι εδώ η 3η παράλληλη πάνω απ’ την Κυψέλης, ενώ η μικρή οδός Κυθήρων, αρκετά πιο πάνω -αντίθετα απ’ τη θέση του νησιού στον χάρτη- συνδέει την Αγίας Ζώνης με τον Λόφο Ελικώνος, που είναι γνωστός επίσης με τις ονομασίες Αλεπότρυπα ή Νταμάρια!! Θα σας κάνω ξεφτέρια, χωρίς GPS, αλλά το βουλώνω, μπας και βγω εκτός θέματος!

Ο χώρος της Κ είναι εσωτερικός και εξωτερικός. Μέσα, περί τα 15 απλά τραπέζια με ψάθινες καρέκλες, ενώ έξω, στο πεζοδρόμιο αλλά κι απέναντι στην Πλατεία, άλλα 10 τραπεζάκια, όλα τους άνετα διατεταγμένα. Συνολική δυναμικότητα γύρω στα 80 άτομα. Επειδή έκανε ζέστη, προτίμησα τον μέσα χώρο, που σταδιακά μισογέμισε από νεαρόκοσμο, και όπου στη συνέχεια άναψαν το αποτελεσματικό επιδαπέδιο κλιματιστικό σώμα.

Ο χώρος είναι φωτεινός, χάρη στις περιμετρικές τζαμαρίες και τους ανοιχτόχρωμους λευκούς-κρεμ τοίχους. Έχουν δουλέψει τη διακόσμησή τους με μεράκι, κρεμώντας τριγύρω κοκκινωπά ρετρό αυτοκίνητα και ποδήλατα, καθώς και παλιές φωτογραφίες ή καδράκια με ρεκλάμες δεκαετίας 50 και 60 (Γάλα Νουνού, Παγωτά Έβγα, Μακαρόνια Μίσκο, κ. λπ. ). Το πάτωμα ήταν φτιαγμένο από μεγάλες ξύλινες σανίδες, ενώ τα κρεμαστά φωτιστικά απ’ την οροφή έλουζαν την αίθουσα με άπλετο φως. Αριστερά, προς τον διάδρομο με τα καθαρά WC και την κουζίνα, η οποία όμως δεν φαίνεται απ’ τη σάλα, ούτως ώστε ο ξένος σεφ να δουλεύει απερίσπαστα, παρατήρησα κάποιο μεγάλο ράφι με ένα παλιό ραδιόφωνο, μια λάμπα πετρελαίου, μικρά και μεγάλα βάζα, καθώς και τις πασίγνωστες κονσέρβες ντομάτας Κύκνος, που πέρσι γιόρτασαν 100 χρόνια λειτουργίας! Το βράδυ, πάντως, θα σας πρότεινα τον δροσερό χώρο στην Πλατεία, από όπου θα δείτε και τα γύρω ήσυχα μαγαζιά. Απ’ τα ηχεία, ελληνική έντεχνη και τραγούδια των αξέχαστων Ξυλούρη και Παπάζογλου, στη σωστή ένταση.

Έρχομαι τώρα στο μενού, που έχει τις ίδιες τιμές με τη λίστα διανομής, λέγοντας επίσης ότι, προς το παρόν, διαθέτουν ηλεκτρονικά κουπόνια με προσφορά γνωριμίας, όπου με 10 € καλύπτετε διπλάσια παραγγελία των 20 €. Εγώ πήγα αδιάβαστος, αλλά έφαγα λιτά, όπως θα δείτε.

Υπάρχουν καθημερινά 2-3 τουλάχιστον διαφορετικά πιάτα ημέρας. Σήμερα σέρβιραν μπριάμ, στα 4.80 € και μοσχάρι λεμονάτο με πουρέ, στα 6.80 €.
Κατά τα λοιπά έχουν 4 σαλάτες (5-6 €), 7 κρύα ορεκτικά (φάβα, αλοιφές, μαυρομάτικα, γαύρο), στα 3-5 €, 12 ζεστά ορεκτικά, όπως φέτα, ταλαγάνι, χαλούμι, μανιτάρια, πατάτες, ανδριώτικη φρουτάλια, παστουρμαδόπιτα, λουκάνικο, κολοκυθοκεφτέδες και κεφτεδάκια, από 3-5 €. 8 κύρια πιάτα (κοτόπουλο σούβλας, κεμπαπάκια, μπιφτέκια σχάρας, συκώτι, παϊδάκια από κοτόπουλο μαριναρισμένα (ινδοφέρνουν άραγε;), μπριζόλες, καθώς και σφυρίδα, από 6-12 €. Έχουν ακόμη μακαρόνια φούρνου (5.80) και μοσχαράκι κοκκινιστό με κριθαράκι και μυζήθρα (7.30). Για το τέλος προτείνουν χαλβά, γιαούρτι με γλυκό κουταλιού και cheesecake, στα 2-3 €.
Από ποτά, σερβίρουν αναψυκτικά και μπύρες, στα 2-3 €, αποστάγματα, 7 € και κρασάκι χύμα στα 4 – 5.50 € το ½ λίτρο.

Η δική μου πείνα κορέσθηκε ως ακολούθως.
Αρχικά, μου έφεραν ένα καλαθάκι με ζεστό ψωμί σε φέτες, απ’ τον φούρνο, ακριβώς δίπλα (απ’ την παραγωγή στην κατανάλωση! ). Τιμή 0.70 €. Με κέρασαν ένα σφηνάκι ρακί, ενώ -μέσα σε ένα πιατάκι- μου φέρανε 3 ελιές και ντιπ από ντομάτα, πιπεριά, κρεμμύδι, σκόρδο και κάποια μυστικά μπαχαρικά του Ζακίρ. Ήρθε κανονικά κανάτα με κρύο νερό. Στη συνέχεια λοιπόν:

• Μια παστουρμαδόπιτα, κάπως μικρή αλλά νόστιμη. Τιμή 3.80 €.
• Ένα ταλαγάνι (2 κομμάτια) στη σχάρα, που συνδυάστηκε με μπόλικη μαρμελάδα, θαρρώ, κεράσι. Τιμή 4.60 €.
• Ήπια μια μπύρα Νήσος Pilsner, 5 βαθμών, απ’ την Τήνο, στα 3.80 €.

Πλήρωσα 13 € και το ευχαριστήθηκα. Χωρίς τη μπύρα, κατηγορία 1/9 € (εννοείται πως με κύριο πιάτο, ανεβαίνετε στο 10/16 €).

Το κέρασμα ολοκληρώθηκε με εκλεκτό χαλβά σμυρναίικο (3 κομμάτια με την απαραίτητη κανέλα), που κι αυτόν τον φτιάχνει ο πολυπράγμων Ζακίρ.

Συμπερασματικά, αν τυχόν βρεθείτε στην Κυψέλη, τιμήστε την Κυβέλη-Κυψέλη, συνδυάζοντάς την με σινεμά ή θέατρο, κατά το ρωμαϊκό μότο «άρτον και θεάματα». Σημειωτέον, ότι τα τρία θέατρα στην Κεφαλληνίας και την Κυκλάδων, αλλά και το σινεμά Αελλώ, απέχουν μόλις 200 μέτρα, ενώ το Τριανόν, γύρω στα 300!

Το πάρκιν, ωστόσο, προϋποθέτει υπομονή και τύχη, ή χώρο στάθμευσης!!

Μεζεδοπωλεία - Κυψέλη, Αθήνα

Θες λίγο η Κυριακή του Οκτώβρη που ηταν ηλιόλουστη και ειχε κατι απο καλοκαιρακι
Θες που ήμουν με το κολλητό μου και ειναι αυτες οι μικρες στιγμες που κανουν τις αναμνησεις
Εμεις για αλλου ξεκινησαμε να παμε για φαι και αλλου πηγαμε
Μου λεει θα σε παω σ ενα ωραιο αγαπημενο μερος στη Κυψελη
Στην πολυ ομορφη πλατεια του Αγιου Γεωργιου στη κυψελη
Το μερος μυριζει οικογενειακη κατασταση ειλικρινα δε ξερω αν το εχει οικογενεια
Αλλα ειναι προσεγμενο στη λεπτομερεια και το σερβις του αψογο
Ο κοσμος της περιοχης ειναι λατρεμενο target group
Κυριακη μεσημερι,
μεγαλοκυριες της κυψελης, μαμαδες με παιδια που δυστυχως τσιριζαν, μπαμπαδες σε απογνωση,
Πηραμε δυο μπριζολες μεγαλες αρκετα με υπεροχες τηγανητες πατατες με ριγανη, φρεσκιες
Σαν στο σπιτι μας, νιωσαμε
μια σαλατα που δε θυμαμαι τι ειχε μονο το συκο θυμαμαι. ειμαι και καποιας ηλικιας ποσα να θυμαμαι ρε παιδια
το προηγουμενο βραδυ ειχαμε κανει ανελεητο κλαμπινγκ, με πιανετε ετσι?
Ηπιαμε και κανα δυο μπυρες και κυλισε ωραια το μεσημερακι της κυριακης
Το ταβερνακι ειναι ομορφη, αψογη επιλογη για κυριακη μεσημερι αν και θα το επισκεφθω και καθημερινη εγω ειναι σιγουρο γιατι ειναι κοντα στο σπιτι μου
Χαιρομαι να γραφω για ωραια μερη και σερβις που σε φτιαχνει με την απλοτητα του
Ευχομαι ειλικρινα να γινει και δικο σας αγαπημενο μερος

Μεζεδοπωλεία - Κυψέλη, Αθήνα

Πρώτη μέρα της άνοιξης σήμερα με φοβερή ηλιοφάνεια και ζέστη θερμοκρασία!
Αποφασίσαμε με τον άντρα μου να παμε να πιούμε τσιπουράκια στην κοντινή μας πλατεία του Αγίου Γεωργίου.

Η απόφαση βέβαια παρθηκε αφού είχαμε ενημερωθεί με mail (Athens book Treats) για ενα καινούργιο μαγαζί που άνοιξε πάνω στην πλατεία!
Δεν το είχαμε, δυστυχώς να πηγαινουμε σε μαγαζιά γύρω απο την γειτονιά που μένουμε, πάντα κάπου άλλου και μακριά απο τα γύρω γύρω!
Ήτανε μια ευχάριστη έκπληξη: )))

Πήγαμε γύρω στις 15.00 και προς μεγάλη μας ευχαρίστηση ήτανε γεμάτο κόσμο όλων των ηλικιών, απο ζευγάρια κοντά στα 30 καλοβαλμένα όπως και παρέες μεγαλύτερων με διάθεση γεμάτη κέφι και γέλια!!!!

Με το που καθισαμε σε ενα πολύ ωραίο σημείο και μας έπιανε ωραία ο ήλιος, ήρθε ο καλοδιαθετος και εξυπηρετικοτατος νεαρός που έκανε το service να μας καλωσορισει γεμάτος θετική ενέργεια: )))
Μας προσφέρανε δυο σφηνάκια τσίπουρο με ελιτσες και πολύ ωραία ταραμοσαλάτα!!!!
Νεράκι βρύσης σε κανάτα και φρεσκοψημένο ωραιότατο ψωμί.

Επειδή νηστεύουμε παραγγείλαμε απο τα φαγητά που είχε επιπλέον σε νηστίσιμα μενού.
- πατατούλες κομμένες στο χέρι τηγανισμένες άψογα και σερβιρισμένες τέλεια!!!!!
- φασόλια μαυροματικα σαλάτα πολύ σωστά βρασμένα
- καλαμαράκια τηγανητά πολύ μαλακά και σωστά τηγανισμένα
-& σουπιές κρασάτες ( οπως θα έλεγε η μητέρα μου αφρός ) μαλακές με πολύ ωραία σάλτσα που κάναμε πολλές βουτιές...!!!!

Ήπιαμε δυο των 100 ml τσίπουρο το τρίτο μας το κέρασε ο Παναγιώτης και έκλεισε το πολύ ωραίο γεύμα μας με κέρασμα και πάλι!!!!! χαλβα σιμιγδαλένια με μαστίχα πολιτική συνταγή οπως μας ανέφερε.

Για ολα αυτά τα ωραία πληρώσαμε 27€ φύγαμε πολύ ικανοποιημένοι και χαρούμενοι!
Σημειωτέον ολα με απόδειξη!
Το μαγαζί οπως μάθαμε ρωτώντας άνοιξε την Τσικνοπέμπτη και οπως δείχνει έχει όλες τις προϋποθέσεις για μακρον βίο.

Το ντεκόρ επειδή δεν το σχολίασα καθόλου ειναι λευκό με κόκκινες λεπτομέρειες ειναι αυτό που πρέπει για ενα μεζεδοπωλείο στο κέντρο της Αθήνας!!!!