Στην Κυψέλη, μία από τις ιστορικότερες συνοικίες της Αθήνας φτιάξαμε για εσάς ένα ιδιαίτερο, μοντέρνο μεζεδοπωλείο για όλες τις ηλικίες. Ο κατάλογός μας αποτελείται κυρίως από μεζέδες, σαλάτες, κρεατικά και επιλεγμένες γεύσεις θαλασσινών που φτιάχνονται με μεράκι για να ικανοποιήσουν και τους πιο απαιτητικούς.

Δευτέρα

Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

29 Νοε 2017

Υπάρχουν φορές που χαίρεσαι ιδιαίτερα γράφοντας μια κριτική, κι αυτό συμβαίνει όχι μόνον όταν δεν έχεις ουσιαστικά τίποτε το αρνητικό να αναφέρεις, αλλά και όταν νιώθεις ικανοποίηση που έχεις να προτείνεις ένα καινούριο διαμαντάκι στην κοινότητα του a4f. Μια τέτοια περίπτωση είναι η ΚΥΒΕΛΗ, ένα αυθεντικό μεζεδοπωλείο που άνοιξε πριν ενάμιση χρόνο σε μια αστική γειτονιά της Αθήνας, την Κυψέλη, και μάλιστα σ’ ένα από τα πιο εμβληματικά σημεία της, την πλατεία Αγίου Γεωργίου με τη γνωστή σύνθεση με τα τρία αγγελάκια στο κέντρο της.

Στο κομμάτι μπροστά από την εκκλησία η πλατεία έχει πια πεζοδρομηθεί, δημιουργώντας για τα γειτονόπουλα χώρο για ασφαλές παιχνίδι και για την ΚΥΒΕΛΗ, που βρίσκεται ακριβώς στη γωνία όπου η οδός Επτανήσου εκβάλλει στην πλατεία, δυνατότητα άνετης καλοκαιρινής επέκτασης.

Για να παρκάρετε το αμαξάκι σας θα ταλαιπωρηθείτε αρκετά, πράγμα αναμενόμενο, Κυψέλη γαρ (7 στα 10).
Η ΚΥΒΕΛΗ έχει λοιπόν τραπεζάκια έξω, στο πεζοδρόμιο μπροστά από το μαγαζί (αρκετά στριμωχτά, δεν τα συνιστώ) και, όπως είπαμε, στην πλατεία (να προτιμήσετε αυτά κοντά στα δέντρα, είναι πιο σκιερά και δροσερά), αλλά και τραπεζάκια μέσα. Συνολικά μπορεί να φιλοξενήσει γύρω στα 40 άτομα μέσα και αισθητά περισσότερα έξω. Τα τραπέζια είναι όλα τετράγωνα one size, μπορούν δηλαδή εύκολα να κολλήσουν μεταξύ τους ανάλογα με το μέγεθος της παρέας. Τα καθίσματα είναι καλά ψάθινα ή και ρουστίκ ξύλινα, σε διάφορα χαρούμενα χρώματα μέσα, αυστηρά σκούρα έξω. Γενικά υπάρχει μια ενδιαφέρουσα χρωματική και λειτουργική πολυφωνία σ’ όλο το μαγαζί, κάτι που μου άρεσε ιδιαίτερα.

Ο μέσα χώρος είναι επίσης μια χαρά, έχει φτιαχτεί με μεράκι, χωρίς άχρηστες υπερβολές. Κάποια στοιχεία vintage δημιουργούν ατμόσφαιρα, τοίχοι και επίπλωση σε απόχρωση εκρού, διακόσμηση με κάδρα, καδράκια και μικροαντικείμενα στους τοίχους, μέχρι κι ένα κόκκινο παιδικό ποδήλατο θα δείτε. Η πρόσβαση στις πεντακάθαρες τουαλέτες στο βάθος δεξιά καλύπτεται έξυπνα με ένα κάθετο τρυπητό χώρισμα και μια βιτρίνα με μπουκάλια, γυαλικά και συναφή. Πολύ μου άρεσαν τα φωτιστικά από νίκελ, εντυπωσιακό και το μηχάνημα του κλιματισμού. Η κουζίνα, αν θυμάμαι καλά, δεν έχει οπτική επαφή με τη σάλα.

Ιδιαίτερη μνεία αξίζει η art de la table στο σύνολό της, η οποία ξεπερνά σαφώς το αναμενόμενο. Από το κόκκινο σετάκι με τα απαραίτητα πάνω στο τραπέζι, τα πρωτότυπα κεραμικά πιάτα, τα βαριά μαχαιροπήρουνα, τα σωστά ποτήρια για κάθε ποτό ως την ποικιλία στα σκεύη σερβιρίσματος, τίποτε δεν είναι παράταιρο, όλα ταιριάζουν μεταξύ τους. Όσο για την εξυπηρέτηση, που δεν είναι εύκολη υπόθεση όταν μεσολαβεί δρόμος με κίνηση αυτοκινήτων ανάμεσα στην κουζίνα και τα τραπέζια, δεν έχω κανένα παράπονο, όλα με το χαμόγελο, ακρίβεια και απροσποίητη ευγένεια.
Το κοινό που θα συναντήσετε στην ΚΥΒΕΛΗ μπορείτε εύκολα να το φαντασθείτε. Αρκετές παρέες περιοίκων, όλων των ηλικιών, οικογένειες με παιδιά, ζευγαράκια, γυναικοπαρέες, τίποτα ξέμπαρκοι τουρίστες, απ’ όλα έχει ο μπαξές, κάτι που επίσης μου άρεσε. Ανάμεσα σ’ αυτούς έφαγαν κάποτε εδώ και το ΡΟΝΤΙΚΙ, ο Τρώγων, ο ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ και ο piperman, των οποίων έχετε – φαντάζομαι – διαβάσει τις αναλυτικές, επαινετικές κριτικές. Ο λόγος που έρχομαι να γράψω κι εγώ είναι επειδή θεωρώ ότι τέτοιου είδους τίμιες και φιλότιμες προσπάθειες έχουν ανάγκη την υποστήριξη όλων μας.

Το σίγουρο είναι ότι στην ΚΥΒΕΛΗ θα φάτε καλά έως πολύ καλά. Αν εξαιρέσουμε την άνευρη φάβα (το μόνο πιάτο που δεν είχα σημειωμένο στο σκονάκι μου! ), όλα τα υπόλοιπα που δοκιμάσαμε ήταν νοστιμότατα. Πρώτη θέση ασυζητητί στα τραγανά κεφτεδάκια με την πολύ ωραία σάλτσα δίπλα τους, με τη δεύτερη θέση να μοιράζεται μεταξύ της χειροποίητης τόσο-όσο τυροκαυτερής και των μανιταριών με σος ροκφόρ (με τη γήινη γεύση των μανιταριών να επιβάλλεται), ενώ στην τρίτη θέση κατατάσσω τη φρεσκότατη και τραγανότατη λόγω ξηρών καρπών σαλάτα Κυβέλη, τους κολοκυθοκεφτέδες (σε ασυνήθιστο στενόμακρο σχήμα) με σος γιαουρτιού και το μεθυσμένο κοτόπουλο, όπου η σος είναι ό, τι χρειάζεται για να ποτίσετε τις πατατούλες που το συνοδεύουν. Γενικά θα σας πω ότι ο κατάλογος έχει το σωστό όγκο και την ενδεδειγμένη ποικιλία. Εύκολα θα διαλέξετε με τι θέλετε να συνοδεύσετε το τσιπουράκι, το κρασάκι ή τη μπυρίτσα σας.

Δύο σημεία που θέλω να επισημάνω: Μαζί με το κρύο νερό σε κανάτα και το καλαθάκι με το καλής ποιότητας ψωμί στην αρχή ήρθε ένα πιατάκι με τρεις (! ) ελιές για τέσσερα άτομα και όχι περισσότερο από δύο πιρουνιές μελιτζανοσαλάτα (;), ενώ το κέρασμα στο τέλος ήταν ένα πιάτο του φρούτου με πέντε κομματάκια πεπόνι και τρεις φετούλες καρπούζι. Ελπίζω να διαβάζουν τις κριτικές οι υπεύθυνοι και να διορθώσουν τα κακώς κείμενα, γιατί πραγματικά τίποτα άλλο δεν έχω να προσάψω στην ΚΥΒΕΛΗ. Με ούτε 60 ευρώ για 9 πιάτα, βάζω με όλη μου την καρδιά τέσσερις ντοματούλες στο vfm και δίνω ραντεβού για την επόμενη φορά, ίσως το χειμώνα.

05 Μαι 2017

Πρόσφατα εκμυστηρεύτηκα σε καλό φιλαράκι, πως δεν θέλω πολλά πράγματα από τη ζωή μου… στα απλά και όμορφα κρύβεται η ευτυχία η δική μου! Κάπου εκεί ανάμεσα λοιπόν, στα απλά και στα όμορφα κατατάσσω και την Κυβέλη.

Χρωστάω μια κριτική και παρά το δίμηνο που έχει περάσει, θα ήταν αδικία να μην καταγραφεί και η δική μου εμπειρία στα τεφτέρια του site γι’αυτό το αξιοπρεπέστατο και συμπαθέστατο μεζεδοπωλείο.

Το εάν είναι περιττή ή όχι, θα το κρίνει ο εκάστοτε αναγνώστης και ανάλογα με τα γούστα του, θα συντονιστεί…ή θ’ αλλάξει συχνότητα. Αν και θεωρώ πως κάθε κριτική είναι μοναδική και πάντα έχει κάτι να προσθέσει στην τελική εικόνα… έστω κι αν αυτό λέγεται απλά “μια ακόμα επιβεβαίωση”.

Εξαμελής παρέα, Σάββατο βράδυ 18/2/2017 καταφθάσαμε στην πλατεία Αγ. Γεωργίου της Κυψέλης, περιοχή που επισκέπτομαι σπανιότατα, μιας και δεν υπάρχει κανένας προορισμός που να με συνδέει με αυτή. Εντάξει με αυτοκίνητο θα πρηστείτε για να παρκάρετε.

Ο Χώρος είναι απλός αλλά συμπαθέστατος με χαρούμενες χρωματικές πινελιές διακόσμησης. Αυτό δε, στο οποίο είχαν καρφωθεί τα μάτια μου; Τα κρεμαστά αυτοκινητάκια και τα ποδήλατα! Παλιμπαιδισμός; Δε μ’ ενδιαφέρει... καθόλου όμως; Χρωματιστές καρέκλες, καθαρή ατμόσφαιρά από καπνούς, όχι πολύ άνετα -από άποψη απόστασης- τα τραπέζια, αλλά γενικότερα ένα ευχάριστο περιβάλλον. Στο μυαλό μου η εικόνα με τα τραπεζάκια και τους μεζέδες στην πλατεία σε περίοδο καλοκαιρίας, αποτελεί ένα ακόμα πλεονέκτημα για την Κυβέλη.

Η εξυπηρέτηση, νομίζω πως καλύτερη δεν θα μπορούσε να είναι. Ταχύτητα, ευγένεια, προθυμία, ενδιαφέρον, είναι από τα πρώτα χαρακτηριστικά που μου έρχονται στο νου.

Η παραγγελία μας:

- Σαλάτα popeye με σπανάκι, ρόκα, ντοματίνια, κοτόπουλο, πράσινο μήλο, παρμεζάνα, κρουτόν και σως x 6,60€

Φρέσκια πάνω απ’ όλα, θα την ευχαριστιόμουν όμως καλύτερα με άλλη πρασινάδα γιατί ωμό το σπανάκι δεν το συμπαθώ.

- Σαλάτα Κυβέλη με φρέσκα πράσινα λαχανικά, μανούρι, αποξηραμένο σύκο, ξηροούς καρπούς και σως με μέλι-πορτοκάλι χ 6,70€

Σαφώς θα την ξαναπροτιμήσω. Στα ίδια επίπεδα φρεσκάδας με την πρώτη. Η μόνη παρατήρησή μου και για τις δυο, παρά τις καλές τιμές, είναι ότι θα μπορούσαν να σερβιριστούν σε βαθύτερο μπολ αντί βαθύ πιάτου, με λίγη περισσότερη ποσότητα… πρασινάδες είναι.

- Τυροκαυτερή με φέτα και κόκκινη πιπερίτσα χ 4,60€

Χειροποίητη, με εμφανή τα κομμάτια φέτας-πιπεριάς, νόστιμη με την κάψα που πρέπει και σε καλή ποσότητα. Πολύ μου άρεσε.

- Μελιτζανοσαλάτα χ 3,70€

Χειροποίητη και αυτή εννοείται και όχι σε μορφή αλοιφής. Κι αυτή επίσης, με τα κομμάτια της μελιτζάνας και πιπεριάς να φαίνονται. Αρκετά σκορδάτη για τα γούστα μου. Θα επιμείνω στην τυροκαυτερή!

- Κολοκυθοκεφτέδες χ 4,80€

Χειροποίητοι, μυρωδάτοι, χωρίς περιττά λάδια και μπαμπάτσικοι παρά τις… παρατηρήσεις του απαιτητικού/παράξενου έμπιστου φίλου που μας το σύστησε. Η παραξενιά του; Έφτασε σε σημείο να προσπαθεί να εξηγήσει στους ανθρώπους, ότι δεν έχουν το ίδιο σχήμα με αυτό που είχαν τις άλλες φορές που είχε πάει…έλεος! Μόνο που δεν τους μέτρησες ρε φίλε…χαχαχα!

Πέρα από την πλάκα, θα πω πως ήταν το πιάτο που μας το αντικατέστησαν ταχύτατα από μόνοι τους, γιατί θεώρησαν ότι είχαν ψηθεί λίγο παραπάνω από το κανονικό. Μπράβο τους. Σερβιρίστηκε σε τρυπητό καλαθάκι με συνοδεία ντιπ γιαουρτιού. Εξαιρετικοί για το γούστο μου.

- Μανιτάρια με σως ροκφόρ χ 5,60€

Τα μανιτάρια τα λατρεύω, το ροκφόρ όμως δεν είναι καθόλου στις γεύσεις μου και ακουγόταν αρκετά για το γούστο μου παρά τη λαχταριστή όψη του ορεκτικού γενικότερα, αλλά όλοι στην παρέα ξετρελάθηκαν, οπότε παίρνει άριστα.

- Πατατούλες τηγανιτές εννοείται χεράτες χ 2,90€ Χρυσαφένιες και τραγανές, σερβιρισμένες πάλι σε τρυπητό καλαθάκι.

- Φρουτάλια χ 5,60€

Η γνωστή (πια) Ανδριώτικη συνταγή με τα αυγά, πατάτες, λουκάνικο, μυζήθρα και δυόσμο. Δεν ξέρω αν αποτελεί πιστή εκδοχή του πιάτου της Άνδρου, αλλά σίγουρα πρόκειται για μια μπομπάτη εκδοχή ομελέτας με τα όλα της!
Εγώ τ’ αυγά τα λατρεύω σε όλες τους τις εκδοχές και η συγκεκριμένη θεωρώ πως είναι αξιοπρεπέστατη.

- Χοιρινή τηγανιά χ 5,80€

Ωραία εκτέλεση, απλή με πράσινες πιπεριές, αλλά αρωματική από θυμάρι αν θυμάμαι καλά ή ρίγανη. Υπέροχος μεζές για το κρασάκι ή τη μπύρα.

- Συκώτι μοσχαρίσιο σχάρας χ 6,80€

Νόστιμο αλλά ένα τικ παραπάνω ψημένο, οπότε μοιραία όχι τόσο μαλακό όσο έπρεπε. Συνοδεύτηκε με πατατούλες τηγανιτές. Θα το επέλεγα ξανά με τη σχετική επισήμανση αν και θεωρώ πως απλά έτυχε.

- Ποικιλία κρεατικών για τη σέντρα, που περιείχε λίγο απ’όλα… κοτόπουλο, λουκάνικο, μπιφτέκι και μπριζολάκια αν θυμάμαι καλά. Τιμή δεν βρήκα στο μενού τους στο fb και ίσως παίζει μόνο Σ/Κ.

Όλα τα κρεατικά σωστά ψημένα, ποιοτικά και νόστιμα σε θέμα γεύσης. Καλή ποσότητα, που σε συνδυασμό με την υπόλοιπη παραγγελία ίσως ήταν και υπερβολή η επιλογή της. Αλλά είμαστε και αχόρταγα πανάθεμά μας… μιλώντας πρώτα για τον εαυτό μου!

Και για το τέλος άφησα το καλύτερο… που ήταν πιάτο ημέρας και θα πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να μπει στον κατάλογο

- Κότσι χοιρινό με πατατούλες

ΛΟΥΚΟΥΜΙ!!! Το κλασικό με την πετσούλα του. Με το top μυρωδικό κατά τη γνώμη μου που του ταιριάζει τόοοοσο πολύ… δεντρολίβανο! Και άλλα πολλά που με έκαναν να θυμηθώ το κότσι της Αμφυλίκης, που από τότε που έκλεισε… δεν ξαναγεύτηκα παρόμοιας νοστιμιάς πουθενά. Με πέτσα πάντα μιλώντας… γιατί υπάρχει και ένα -χωρίς πέτσα/με κρούστα- στα νότια προάστια (ονόματα δεν λέμε γιατί μας τα κόβουν)… που είναι ασυναγώνιστο!

Εδώ λοιπόν η Κυβέλη παίρνει άριστα με τόνο, και ό, τι και να πω θα ήταν λίγο για την αρτιότητα και τη νοστιμιά αυτού του πιάτου. Στον κατάλογο ολοταχώς λοιπόν και αυτό είναι απαίτηση!

Ήπιαμε 2 μπύρες Άλφα weiss και κρασάκι που δεν ήπια οπότε δεν συγκράτησα ποσότητα. Μας κέρασαν μια επιπλέον μπύρα… κι εδώ θα σημειώσω ένα μικρό φάουλ που όλοι παρατηρήσαμε. Όταν δυο άτομα πίνουν μπύρα και οι υπόλοιποι κρασάκι, αν θες να κεράσεις, πρέπει να κεράσεις ότι πίνουν όλοι, όχι οι μισοί. Αυτό μόνο σαν συμβουλή για να φαίνεται ωραία η κίνηση, αν και δεν πιστεύω πως υπήρχε πρόθεση, απλά δεν το σκέφτηκαν καλύτερα.

Γλυκό είχε φτιάξει η αφεντιά μου οπότε δεν δοκιμάσαμε κάτι από τα δικά τους, όπως χαλβά σμυρναίικο, cheesecake, κορμός και γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού που υπάρχουν στον κατάλογο.

Το γενικό σύνολο όπως εύκολα μπορεί να διαπιστώσει κανείς από τις τιμές που υπάρχουν στο μενού τους στο fb, δεν ξεπέρασε τα 20€ /άτομο με τα ποτά, ποσό που κρίνεται λογικότατο και καθόλου απαγορευτικό.

Συμπερασματικά, η Κυβέλη μπαίνει στ’ αγαπημένα στέκια. Εκείνα… τα απλά, τα όμορφα, τα αξιοπρεπή, που τα συνδυάζουν όλα. Καλή ποιότητα, λογικότατες τιμές, τίμιες μερίδες, καθαρό περιβάλλον και καλή εξυπηρέτηση. Συμπληρώνει η καλή παρέα και είμαι υπερπλήρης.

Προτείνεται!

Υ. Γ.1: Συμφωνώ απόλυτα με το ΥΓ1 του φίλου pass1 (βλέπε Spring Rolls)… και επαυξάνω για κάποιους “πονηρούς” που “νομίζουν” πως υποτιμούν τη νοημοσύνη μας.
Υ. Γ.2: Συμφωνώ απόλυτα με το ΥΓ του φίλου Jim (βλέπε Baba Ji) … που δυστυχώς δεν εισακούστηκε και τα ξεκατινιάσματα... καλά κρατούν.

16 Νοε 2017

"Τίμιο", αλλά όχι εξαιρετικό

Φαγητό:
Ντάκος καλός, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Κολοκυθοκεφτέδες εξαιρετικοί, από τους καλύτερους που έχω γευτεί ποτέ. Τηγανιά χοιρινή καλή, με νόστιμα υλικά, αλλά δεν "έδεναν" ιδανικά όλα μαζί (μάλλον χρειάζεται κάποια μεταβολή στην αναλογία).

Εξυπηρέτηση:
Ευγενέστατο και καλοδιάθετο προσωπικό. Στα συν το κέρασμα με ρακή για καλοσώρισμα (όχι νερωμένη) και χαλβά στο τέλος.

Χώρος:
Γουστόζικος, όαση τόσο αυτός όσο και η πλατεία για μια... δύσκολη περιοχή. Εξαιρετική μουσική επένδυση για το ύφος του μαγαζιού.

Τιμές:
Μικρές μερίδες γενικά, αλλά σε πολύ καλές τιμές.

Έφαγα μόνος και δεν έχω πλήρη εικόνα... αλλά ένα καλό δείγμα σίγουρα.

15 Ιαν 2017

Πάνε 4-5 χρόνια κι ένα βράδυ, τ' Άη Νικόλα -αν θυμάμαι καλά- που γιορτάζει αρχές Δεκέμβρη, είπαμε με έναν συντοπίτη φίλο να πάμε για ένα πχιοτί στην πλατεία τ' Άη Γιώργη. Στο Αλλοτινό που μαζί με το Διόνυσο και τις Νοστιμιές της Μαίρης έχουν επετηρίδα στην πλατεία τ' Άη Γιώργη. Για λόγους που δεν είναι της παρούσης είπα να μπω στην εκκλησιά. Ήταν ανοιχτή ένεκα της γιορτής του Αγίου.

Δεν θα ξεχάσω ότι σε όλες τις εσοχές της εκκλησιάς κούρνιαζαν και κοιμόντουσαν αφρο-ευρωπαίοι (είμαι κι εγώ politically correct, μη βρεθώ με καμιά δυσμενή στη Γυάρο). Ήταν η ίδια εποχή που μια φίλη ακτιβίστρια επί παντός ακτιβισμού έφυγε από την Πιπίνου όπου διέμενε επειδή δεν άντεχε άλλο πια να πηδάει πάνω από αφρο-ευρωπαίους που είχαν καταναλώσει λίτρα μπύρας και κοιμόντουσαν στην είσοδο της πολυκατοικίας της κάθε βράδυ για να μπει στο σπίτι της. Αυτά αν μένεις πχ στα Βριλήσσια ή ακομα και στο Μπουρνάζι τα αγνοείς.

Από τότε έχει κυλήσει νερό στο αυλάκι. Αναπλάστηκε τόσο η Δημοτική Αγορά Κυψέλης στη Φωκίωνος (η οποία βέβαια στεγάζει ένα έρμο ΚΕΠ και τίποτα άλλο) όσο και η πλατεία τ' Άη Γιώργη. Για να εξηγούμαστε η πλατεία τ' Άη Γιώργη καίτοι φαίνεται να είναι μια άγνωστη πλατεία κάπου στο κέντρο, είναι μια πλατεία που όλοι την έχουν δει στο "Ένας Ήρως με Παντούφλες". Την τελευταία ταινία του μεγαλύτερου, κατ' εμέ, Έλληνα ηθοποιού, του Λογοθετίδη (Βασίλη Ταυλαρίδη κατά κόσμον, εκ Μυριοκεφάλου Ανατολικής Θράκης*). Μια ταινία εμβληματική καθώς όντως η Αθήνα του τέλους της δεκαετίας το ‘50 άλλαζε χάνοντας διά παντός μια αστική ευγένεια που υπήρχε μέχρι τότε. Έμπαινε στον αστερισμό της αντιπαροχής. Του δούναι και λαβείν.

Μυρίζει Αθήνα η πλατεία τ’ Άη Γιώργη. Ως ορθώς έχει πει ο φίλτατος Ιωγιάννης μοιράζεται με την πλατεία Εξαρχείων παρόμοιο φανοστάτη, εδώ με τέσσερις ερωτιδείς και εκεί με τρεις. Η ομοιότητα είναι προϊόν του γεγονότος ότι έχουν τον ίδιο δημιουργό, τον A. Carrier. Ιδρυτικό μέλος της φημισμένης γαλλικής Société Nationale des Beaux-Arts, έργα του οποίου βρίσκονται από τη Χιλή μέχρι Ρουμανία. Και οι ομοιότητες τελειώνουν εκεί καθώς στα Εξάρχεια οι ερωτιδείς υποφέρουν καθεκάστη· πρόσφατη μόδα στην πλατεία Εξαρχείων είναι κάθε βράδυ να ανάβουν φωτιές με λάστιχα και πλαστικά για «ζέστη» ενώ είναι σαφές ότι κάποιες ομάδες απλά μαρκάρουν την περιοχή τους. Στην Κυψέλη φαίνεται ότι οι ερωτιδείς ανασαίνουν και πάλι μετά από χρόνια εγκατάλειψης. Είναι μία από τις δύο πλατείες της Κυψέλης (η άλλη είναι η πλατεία Κανάρη, γνωστή ως πλατεία Κυψέλης, εκεί όπου θα βγαίνει το μετρό, στο πάνω τέρμα της Φωκίωνος).

Εκεί άνοιξε ένα μπαράκι ακόμα και κάνα δυο ταβερνάκια, μετά την ανάπλαση της πλατείας. Ένα εξ αυτών είναι η Κυβέλη. Χθες 12-1-2017 μου δόθηκε η ευκαιρία να το τεστάρω και να δώ αν μπορεί να γίνει το στέκι μου όπως παλιότερα ήταν το Πέταλο, ταβερνείο που δεν υφίσταται πλέον.

Με την ίδια παρέα που πηγαίναμε στο Πέταλο πήγαμε στην Κυβέλη. Ο χώρος είναι λίγο εκβιασμένα δροσερός, ίσως και ελαφρώς κρύος (αισθητικά, θερμοκρασιακά είχε μια χαρά ζέστη). Φαίνεται ότι στοχεύει στους θερινούς μήνες εκμτελλευόμενο, ορθώς, την όμορφη πλατρεία. Χρωματιστοί πίνακες και διακοσμητικά με έντονα χρώματα στους τοίχους. Ηχομονωτικά panels στο ταβάνι. Λαδοκολλένια σουπλά. Εμαγιέ κούπες για τις χαρτοπετσέτες. Πιάτα με σχεδιάκια. Ευχάριστο γενικώς αλλά όχι το στυλ μου. Νομίζω ότι καλοκαιράκι κερδίζει καθώς πολλές φορές είχα περάσει και το είχα λιμπιστεί. Τώρα, καλοκαίρι θα μου πεις ομορφαίνει η ζωή, όχι μόνο η Κυβέλη. Αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα. Μουσική από Χαΐνηδες μέχρι την παπαντρεϊκιά Ρίτα. Η μουσική μου έκανε κλικ και αν δεν τόχαμε ρίξει στην πάρλα non stop θα τόχαμε ρίξει στο τραγούδι.

Η κριτική θα είναι αυστηρή διότι πήγα αναζητώντας ένα στέκι. Γι’ αυτό δεν φταίει η Κυβέλη βέβαια αλλά όποιος αγαπάει παιδεύει. Κι εγώ την Κυψέλη την αγαπώ. Αναλυτικότατα πήραμε:
- Λαχανικά σχάρας στα 5,10 €. Όχι κακά όχι άριστα. Έτοιμα από πριν (φαινόταν στη λιωμένη μελιτζάνα αλλά και την ταχύτητα με την οποία ήρθαν μετά την παραγγελία). Αξιοπρεπής μερίδα.
- Μανιτάρια με κρέμα γάλακτος και ροκφόρ. Στα 5,60 €. Από τα καλλίτερα. Portobello κομμένα σε σαφείς μπουκιές με διακριτικό το άρωμα του μπλε τυριού. Ένα μικρό μπράβο στο μάγειρα.
- Χαλούμι σχάρας στα 5,60 €. Μια χαρά. Έτσι κι αλλιώς δεν έχει περιθώριο αποτυχίας.
- Πατάτες τηγανιτές στα 2,90 €. Από τις ωραίες χεράτες πατάτες.
- Τηγανιά συκώτι 5,90€. Πιάτο συμπαθητικό και μέχρι εκεί. Ούτε κακό ούτε καλό. Είχε τα κρεμμυδάκια του και την σαλτσούλα του αλλά δεν ήταν αφράτο όπως θα έπρεπε.
- Κουβέρ 0,80 per capita. Με το συμπαθές ντιπάκι του (1/3 της κουταλιάς του γλυκού κατ' άτομο) και μια ελίτσα κατ' άτομο. Να πούμε ότι το ψωμί είναι από το διπλανό φούρνο, είναι με καλαμποκάλευρο και κάνει έρωτα και δέρνει. Τρώγεται και μόνο του και από μη ψωμάδες.
- Σαλάτα Κυβέλη 6,70€. Αχρείαστη. Με φιστίκι, απειροελάχιστο ξερό σύκο και νομίζω ψητό μανούρι ήτο μία μετριότης.
- Ρολό χοιρινό στα 8,50€. Από τα πιο ενδιαφέροντα πιάτα της βραδιάς. Με έντονη γεύση δεντρολίβανου, σως μουστάρδας και πουρέ. Από τα πιάτα που ασχέτως αν σου αρέσουν ή όχι (εμένα μου άρεσε) αναγνωρίζεις ότι είναι ξεχωριστά κι ιδιαίτερα.
- Μεθυσμένο φιλέτο στα 7,60€. Νομίζω το καλλίτερο πιάτο της βραδιάς. Φιλέτο μπούτι κοτόπουλο, μπέικον, κρέμα γάλακτος. Τόσο καλό όσο ακούγεται και λίγο ακόμα καθώς ήταν σβησμένο με κρασί. Not to be missed.
- Χοιρινή τηγανιά 5,80€. Το μοναδικό σαφές φάουλ του μαγαζιού. Ήρθε σε σαγανάκι το οποίο μέχρι τη μέση είχε λιπαρή ουσία (συνδυασμός λαδιού και λίπους απ’το γ’ρ’ν…). Ο ίδιος ο χοίρος δεν ήταν σαφές αν ήταν ποιοτικό κρέας καθώς από τον εμβαπτισμό του στο λίπος είχε αλλοιωθεί η γεύση του.
- Φρουτάλια 5,60€. Ωραία ομελέτα με λουκάνικο, πατάτες τηγανιτές και δυόσμο ίσα που. Επουδενί δεν ήταν φρουτάλια.

Κέρασαν από ένα τσιπουράκι στην αρχή και μπουκίτσα χαλβαδάκι στο τέλος. Νερό κανάτας. Πολύ καλό και καθαρό τσιπουράκι στα 6,80 τα 200ml το συστήνω ανεπιφύλακτα. Κόκκινο κρασί χύμα στα 4,60€ το μισόκιλο.

Στο service νεαρά παιδιά με ζωντάνια κι ευγένεια. Διακριτική επαγρύπνηση. Νομίζω ότι θέλουν λίγη ακόμα εμπειρία για να τους φύγει μια ελαφρά αμηχανία που υφέρπει.

Αξίζει να πας; Ναι. Πήγαινε ένα θεατράκι και μετά κάτσε για ένα κρασί. Καλοκαιράκι ούτως ή αλλέως. Θα γίνει το στέκι σου; Μμμ… Αν είσαι 20-25 βαριά 28 (ανεξαρτήτως φύλου) μπορεί, αν είστε κοριτσοπαρέα ίσως. Άλλως είναι ένα ευχάριστο μαγαζί, δε νομίζω στέκι. Ίσως σε κάποια χρόνια αν αποκτήσει πρώτα μια πατίνα κι ένα γρέζι. Εν τω συνόλω όξω τα ποτά πήγε 11,60 ευρώ το κεφάλι. Με τα ποτά 15. Τιμαί λογικαί. Έως και οικονομικαί.

TIPS

ΚΟΙΝΟ: είναι τ’ ανάκατα καθώς η Κυψέλη –πλέον- έχει έλλειμμα φυσιολογικών μαγαζιών. Ποιος; Η Κυψέλη του Paesano, του Αυγού του Κόκορα και τόσων άλλων! Aλλά όρα πρώτη παράγραφο… Το κοινό σε κάθε περίπτωση είναι άνθρωποι αναγνωρίσιμοι: παρέες μετά από θέατρο, ιθαγενείς σε after work τσιμπητό με φίλους, νεαροπαρέες που είπαν να ανακαλύψουν εκ νέου την γηραιά Κυψέλη, τη γειτονιά του μπουρλοτιέρη Κανάρη.

ΣΤΑΘΜΕΥΣΗ: είναι σαφώς καλλίτερη από τις 10ετίες του ‘80-’90 αλλά όχι και άνετη.

ΚΑΛΣΟΝ: οι κυρίες με κοντή φούστα προσοχή στο καλσόν λόγω της ψάθινης καρέκλας. Λογικά το αυτό ισχύει κατά τη διάρκεια του θέρους και για τα κοντά σορτσάκια.

ΕΝ ΓΕΝΕΙ: Η Κυψέλη την 10ετία του ’80 ήταν η τρίτη πιο πυκνοκατοικημένη περιοχή του πλανήτη κατά τον αστικό μύθο (ο οποίος δεν πρέπει να απέχει και πολύ από την αλήθεια). Το 2007 ο Καλαφατάκης, τότε προπονητής μπάσκετ της κυψελιώτικης ομάδας του Πανελληνίου, είχε δηλώσει μετά από έναν αγώνα προ κενών κερκίδων: «μην ξεχνάτε ότι πάσχουμε κι από λειψανδρία στην περιοχή». Εμένα με συγκινεί να ξαναβλέπω ανθρώπους ενταγμένους στην κοινωνία να κυκλοφορούν στην Κυψέλη. Από τον πανικό του ’80-’90 η Κυψέλη μέσα σε 20 χρόνια ερήμωσε. Τώρα φαίνεται να ξαναβρίσκει ισορροπία. Αυτό είναι αξιαγάπητο και σου δημιουργεί αισιοδοξία.

-----------------------------------------------------------------
* Δυσανάλογα μεγάλο ποσοστό των Ελλήνων για τους οποίους διαβάζεις στις εγκυκλοπαίδειες και έχουν ασχοληθεί με αυτό που λέμε πολιτισμό έχουν γεννηθεί εκτός των συνόρων της μητροπολιτικής Ελλάδας: Βάρναλης, Σεφέρης, Γουναρόπουλος, Βακαλό(πουλος), Καστοριάδης, Λουντέμης, Μανόλης Ανδρόνικος, Δεσποτόπουλος, Καβάφης, Κουν, Καββαδίας, Κόντογλου, Παγιουμτζής, Εσκενάζυ, Νίνου, Βασιλειάδης (Τσάντας), Σουγιούλ(τζόγλου), Τσιφόρος, Ψαθάς, Καφετζόπουλος (ο ακάλυπτος), Παπαδοπούλου (η απαράδεκτη). Τυχαίο; Δε νομίζω. Η Ρούμελη και ο Μωριάς το προχώ δεν το σηκώνουν. Για καμιά γουρουνοπούλα άντε και μια παλιγγενεσία είναι.

26 Αυγ 2016

Καλοκαιρινό, ζεστό βραδάκι και ο δρόμος μας μας έφερε σε μία από τις πιο ανθρώπινες πλατείες του κέντρου της Αθήνας. Την Πλατεία του Αγίου Γεωργίου. Είναι τόσο μικρή και γλυκιά που ακόμα και ο όρος «πλατεία» μπορεί να χαρακτηριστεί και ως υπερβολικός.
Ο φανοστάτης που βρίσκεται ακριβώς στο κέντρο της είναι ένα εξαιρετικό γλυπτό με μορφές που θυμίζουν αγγελάκια. Σωστή κλίμακα, χωρίς υπερβολές. Το δίδυμο αδερφάκι του έχει τοποθετηθεί –για κακή του τύχη- στην Πλατεία Εξαρχείων. Δυστυχώς εκείνο δεν λαμβάνει την ίδια αποδοχή, περιποίηση και αγάπη, αφού το έχουν σχεδόν καταστρέψει. Στέκει εκεί θλιμμένο, αναπνέοντας με δυσκολία, κάτω από τις μπογιές που έχουν ρίξει πάνω του. Θα μου πείτε τώρα: Μικροπταίσμα για μια ολάκερη περιοχή που οδεύει προς την γκετοποίηση (αν δεν είναι ήδη γκέτο…).
Ένα σύμπλεγμα διαφόρων καφέ, καφενείων, bars και μαγειριών σε όλο τον περιμετρικό της χώρο, έχουν σαν αποτέλεσμα ένα πολύ ζωντανό και ελκυστικό αποτέλεσμα. Το σύνολο συμπλήρωναν κάτοικοι που είχαν βγει στα εκεί παγκάκια και πάμπολλοι πιτσιρικάδες που συναγωνίζονταν για τις ποδοσφαιρικές τους ικανότητες. Χαζεύοντας τους θαμώνες, πρόσεξα ότι πολλοί από αυτούς χαιρετιόντουσαν μεταξύ τους. Έχουμε φτάσει στο σημείο να μας ενθουσιάζουν πράγματα που μερικά χρόνια πριν τα θεωρούσαμε αυτονόητα. Το όλο θέμα, σου βγάζει «γειτονιά» κι αυτό είναι κάτι που μου αρέσει πολύ.
Ήταν Κυριακή βράδυ, τέλη Ιουλίου. Όταν φτάσαμε υπήρχαν διαθέσιμα τραπέζια και επί της πλατείας και στο πεζοδρόμιο ακριβώς μπροστά τους. Μας φάνηκε ότι θα απολαύσουμε μεγαλύτερη ηρεμία στο πεζοδρόμιο κι έτσι κάτσαμε εκεί. Γενικά σε εμένα και την παρέα μου, μας αρέσει να απολαμβάνουμε τον χρόνο μας λίγο πιο απομονωμένοι από τον πολύ τον κόσμο. Πάντως λίγο αργότερα γέμισαν σχεδόν όλα (αν όχι όλα) τα τραπέζια τους.
Από εκεί που ήμασταν περιεργάστηκα λίγο τον εσωτερικό τους χώρο που. Μου έδωσε την αίσθηση ότι θα μου άρεσε πολύ να με φιλοξενήσει κι όταν ο καιρός κρυώσει κι αρχίσουμε να μαζευόμαστε στα ενδώτερα. Είναι ο κλασικός που συναντάμε σε αρκετά μεζεδοπωλεία και από διακοσμητικής άποψης και από τα χρώματα που έχουν επιλέξει να χρησιμοποιηθούν. Καθαρός, προσεγμένος, με χρώματα που σε χαλαρώνουν (ανάμεσά τους, μπόλικο πράσινο στις καρέκλες τους) και διάφορα καδράκια από διαφημίσεις ύφους vintage. Οι τουαλέτες τους ανακαινισμένες και πολύ πολύ φροντισμένες. Λεπτομέρεια? Όχι φυσικά.
Το τραπεζάκι μας ήταν ξύλινο, καλυμμένο με χάρτινο τραπεζομάντηλο μιας χρήσης που παραπέμπει σε λαδόκολλα. Πάνω στο τραπέζι μας υπήρχε μία κούπα εμαγιέ στην οποία είχαν τοποθετήσει προσεκτικά χαρτοπετσέτες σε έντονο κόκκινο χρώμα. Γενικά το κόκκινο χρώμα «έπαιξε» πολύ στο τραπέζι μας αφού στις ίδιες αποχρώσεις υπήρχε μία κόκκινη θήκη για το αλατοπίπερο και λίγο αργότερα μας έφεραν νερό σε κόκκινο μπουκάλι. Μόνο τα σερβίτσια είχαν σχήματα σε μπλε χρώμα. Για να γλυκάνει ακόμα περισσότερο το σύνολο, υπήρχε κι ένα μικρό γλαστράκι «ζωντανό» βασιλικό. Ίσως σε κάποιους να φανεί υπερβολή το «4» που έχω βάλει στον χώρο τους, όμως για τα δικά μου δεδομένα δεν έχω καλύτερο από το να κάθομαι σε μία μικρή πλατεία, αυτού του ύφους και ατμόσφαιρας.
Στην αρχή μας σερβιρίστηκε ψωμάκι με ντιπ και ελίτσες. Απλά κι ωραία.
Από ορεκτικά προτιμήσαμε:
Ψητό ταλαγάνι. Μας προσφέρθηκε με μαρμελάδα νεράντζι που θεωρώ ότι του ταιριάζει απόλυτα και μικρά παξιμαδάκια. Γενικά προτιμώ τις λίγο πικρές μαρμελάδες με τα ψητά τυρία. Καλό κομμάτι σε μέγεθος αλλά ήθελε λίγο παραπάνω ψήσιμο ώστε να βγάλει όλα τα έλαιά του και να αποδώσει στο έπακρο την γεύση του. Η τιμή του στα 5,6€.
Κολοκυθοκεφτέδες. Μας ήρθαν σε ένα σκεύος που θύμιζε μεταλλικό διχτάκι. Σαν μικρογραφία αυτού που έχουν μέσα οι φριτέζες. Πραγματικά μόλις είχαν βγει από την φωτιά και άχνιζαν με το που τους έκοβες. Ήταν τέσσερα μεγάλα τεμάχια από αυτούς. Από την εικόνα τους θα τους χαρακτήριζα απόλυτα σπιτικούς. Πολύ νόστιμοι και ζουμεροί. Περίτεχνα ψημένοι (δεν είναι και λίγες οι φορές που μου έχουν φέρει εντελώς αποτυχημένους στο ψήσιμο κολοκυθοκεφτέδες). Στο ζύμωμά τους είχε χρησιμοποιηθεί τυράκι που είχε αναδείξει ακόμα περισσότερο την γεύση τους. Τιμή στα 4,8€. Ένα ορεκτικό που σίγουρα θα ξαναπαραγγείλω.
Από κυρίως πήραμε ένα συκώτι μοσχαρίσιο και μία χοιρινή μπριζόλα (6,8€ και 6,9€ αντίστοιχα). Συνοδεύονταν από ολόφρεσκιες τηγανητές πατατούλες και λεμονάκι. Οι μερίδες ήταν αξιοπρεπέστατες κι επίσης πάρα πολύ καλά ετοιμασμένες. Απολαύσαμε την κάθε τους μπουκιά. Μου είναι επίσης αδύνατο να μη σχολιάσω την πολύ χαμηλή τιμή σε αυτά τα δύο πιάτα.
Για να δροσιστούμε πήραμε την αγαπημένη μου Alpha Weiss και τις δύο Νήσος που είχαν ανάμεσα στις προτάσεις τους (η πρώτη στα 3€ και οι άλλες δύο στα 4€). Ένα ακόμα θετικό που έχουν λίγο πιο ψαγμένες ετικέτες στις μπύρες τους. Προχθές έκατσα με την παρέα μου σε bar-restaurant του κέντρου της Αθήνας (μερικά μέτρα από την πλατεία Αγίας Ειρήνης), απλά για μια μπυρίτσα. Μου φάνηκε αδιανόητο ότι είχαν μόνο δύο μπύρες κι αυτές ήταν μάλιστα οι τόσο βαρετές και αδιάφορες που μας πλασάρουν οι μεγαλοκολοσσοί του σχετικού χώρου. Σηκωθήκαμε και φύγαμε ρίχνοντας μία ωραιότατη μαύρη πέτρα πίσω μας.
Πρόσεξα ότι έχουν πραγματικά μεγάλη ποικιλία πιάτων στον κατάλογό τους όπως επίσης και κάποια πιάτα ημέρας. Μερικά από αυτά τα έχω ήδη σταμπάρει για την επόμενη επίσκεψή μου, αφού τα είδα να σερβίρονται σε διπλανά μου τραπέζια και μου τράβηξαν έντονα το ενδιαφέρον μου.
Θα καταλήξω με το service που για τα δικά μου δεδομένα θα το χαρακτήριζα αψεγάδιαστο και ακριβώς του στυλ που κουμπώνει στο ύφος της Κυβέλης. Άνετο, γρήγορο αλλά πάνω από όλα φιλικό, άμεσο και χαμογελαστό. Κάποια στιγμή ήρθε από μόνος του ο –νεότατος- ιδιοκτήτης και μας συστήθηκε με το μικρό του όνομα, κάτι που πραγματικά εκτίμησα. Πιάσαμε ψιλοκουβεντούλα για το πότε ξεκίνησε την επιχείρηση καθώς και για το ότι σκέφτεται τον Χειμώνα να έχουν ζωντανή μουσική κάποιες ημέρες της εβδομάδας. Νομίζω ότι κάτι σε ελληνικό έντεχνο/ ελαφρολαικό θα του πήγαινε.
Αποχωρήσαμε απόλυτα ικανοποιημένοι, κάτι που αποτυπώνεται και στην πολύ υψηλή βαθμολογία που έχω βάλει. Δεν υπάρχει καλύτερη αίσθηση από το φεύγεις με τόσο ανεβασμένη διάθεση μετά από μία επίσκεψη σε κάποιο εστιατόριο. Για τα δικά μου δεδομένα, αυτό είναι και ο γνώμονας επιτυχίας μίας επιχείρησης. Εμείς προσωπικά, δεσμευτήκαμε ότι πολύ σύντομα θα επανέλθουμε.
Υ. Γ. Μέσα στο διάστημα που μεσολάβησε μέχρι να ανεβάσω την κριτική, το επισκεφτήκαμε ξανά και αυτή την φορά ήμασταν παρέα ατόμων. Μας δόθηκε η ευκαιρία να ξαναπολαύσουμε τους φανταστικούς κολοκυθοκεφτέδες τους, την χοιρινή μπριζολίτσα τους, την ομώνυμη πλούσια και δροσερότατη σαλάτα τους, την φάβα τους και την χοιρινή τηγανιά. Εγώ είχα την τύχη –με μία μικρή βοήθεια και προτροπή από το service τους- να απολαύσω το μοσχαράκι τους με τα φρέσκα μανιτάρια, συνοδευόμενο από τηγανητές πατατούλες. Πιάτο που θύμιζε «μανούλα» και Κυριακάτικο τραπέζι ανάμεσα σε φίλους. Επίσης μου είναι αδύνατο να μη σχολιάσω το ότι ο Παναγιώτης που ο ιδιοκτήτης είχε αφήσει στο «πόδι» του λόγω απουσίας του σε διακοπές, ήταν εξαιρετικός και έκανε ακόμα πιο ευχάριστη την παραμονή μας εκεί. Τα είχε όλα υπό έλεγχο και δεν έχασε ούτε στιγμή το χαμόγελο, την αμεσότητα και την καλή του διάθεση. Επειδή τόσο εγώ όσο και η υπόλοιπη παρέα μου δίνουμε μεγάλη σημασία στην εξυπηρέτηση που γινόμαστε αποδέκτες, είναι ένα από τα σημεία που μας κέρδισαν και μας έκαναν πελάτες τους.
Για να κλείσω την κριτική μου. Είναι μία ιδιαίτερα φιλότιμη και ιδιαίτερα προσεγμένη στις λεπτομέρειες προσπάθεια που αξίζει την προσοχή

30 Αυγ 2017

Μετα απο πολλα χρονια που συμβουλεύομαι το site το οποίο οφειλω να πω με βοηθησε σε φοβερες ανακαλυψεις.. ηρθε η ωρα να γραψω και γω τη δικη μου κριτική..

Θα ξεκινησω απ'το μεζεδοπωλειο Κυβελη στη Κυψελη!

Μετα απο κράτηση μεσω e-table, βρεθήκαμε μεσημερακι Κυριακης εγω με μια φιλη μου στη πλατεια Αγ. Γεωργιου στη Κυψέλη.
Η ωρα 1. Ησυχη ατμοσφαιρα σε μια ομορφη πλατεία με καφε και φαγαδικα ολογυρα.. Λατρεψα τη ζωντανια της!
Αν κ μενω κοντα (εξαρχεια) δυστυχώς δεν συχναζω Κυψελη..

Οσο για το μαγαζι.. αψογη εξυπηρέτηση, και πολύ φιλικο προσωπικο.
Για καλοσωρισμα μας φέρανε 2σφηνακια τσίπουρο, ακρως ευκολοπιοτο.
Επισης νερο σε κανατα, ψωμακι κ ενα ντιπ απο ντομάτα που συνοδεύονταν απο ελιτσες.
Ενας απτους σερβιτορους φροντισε να μας ενημερωσει για τα πιατα ημερας.
Τελικα παραγγειλαμε:

-σαλατα Κυβελη-6.70. Ωραία, δροσερη γευση με πρασινα λαχανικα, αποξηραμένο σύκο, καρυδι και φανταστική σως πορτοκαλιου!

-κολοκυθοκεφτεδες-4.90. Απλα άπαιχτοι με σως γιαουρτιου, δεν εχω ξαναφαει τοσο νοστιμους πουθενα!!

-Γιουβετσι με λαδι τρουφας-8.50(πιατο ημερας). Το μοσχαράκι ηταν τοσο λουκουμι και εδενε αψογα με το κριθαρακι. Απλα τέλειο!

-Μανιταρια με σως ροκφορ-6.40. Μα τι gourmet πιατο!!
Αλήθεια τωρα η σως ηταν μαγική χωρις έντονη τη γευση του ροκφορ.
Τα μανιταρια, φρεσκα φυσικα ειχαν μοναδικη γευση. (οπωσδήποτε αν ειστε λάτρεις μανιταριων.. )

-Πηραμε να πιουμε τσιπουρο χυμα(χωρις γλυκανισο φυσικά). Τα 200ml 6.80, αλλα ήταν απ'τα πιο ωραια χυμα τσιπουρα που εχω πιει. Ελαφρως αρωματικο και αρκετα μαλακο.

-Πληρωσαμε 2ατομα(μαζι με κουβερ 2χ0.80=1.60) 34.90€. Φαγαμε και ηπιαμε του σκασμου..
(Ο καταλογος σε εξιταρει αρκετά κ θες να τα δοκιμασεις ολα... )

Με λιγα λογια, gourmet γευσεις σε πολυ προσιτες τιμες..
Το συνιστω ανεπιφυλακτα. Εννοειται οτι θα ξαναπάω..

Α να μην το ξεχασω στο τελος μας κερασανε καρπουζακι.. 😊

13 Ιούλ 2017

Η Κυβέλη βρίσκεται σε μια πολύ ζωντανή πλατεία στην Κυψέλη, στον Αγ. Γεώργιο. Τα απογεύματα η πλατεία βρίθει από παιδικές φωνές και κατοίκους της περιοχής και δίνει πολύ την εικόνα της γειτονιάς όπως την ξέρουμε από παλιά.

Επισκέφτηκα το Κυβέλη πριν 1 βδομάδα και καθήσαμε με μεγάλη παρέα στην πλατεία. Δοκιμάσαμε εξαιρετικά ορεκτικά (κολοκυθοκεφτέδες, φέτα σε κρούστα, σαλάτα Κυβέλη, φάβα, μανιτάρια με ροκφόρ) και μια επίσης πολύ καλή ποικιλία κρεατικών (ψητά χοιρινό, κοτόπουλο, μπιφτέκι, συκώτι). Όλα καλοψημένα και ζουμερά.

Πολύ καλή η εξυπηρέτηση από γελαστά και άνετα παιδιά.
Ο χώρος μέσα είναι καλός αλλά καλύτερα κατά την γνώμη μου στην πλατεία. Χωρίς επιφύλαξη προτείνεται το βράδυ. Πολύ καλές οι τιμές, όχι πάνω από 15 ευρώ το άτομο ίσως και λιγότερο.

07 Ιουν 2016

Τετάρτη και πρωτομηνιά βρίσκομαι για δουλειές στην Κυψέλη και αποφασίζω να επισκεφθώ το νέο εστιατόριο – μεζεδοπωλείο ΚΥΒΕΛΗ (Κ), στην Πλατεία Αγίου Γεωργίου, διαγωνίως απέναντι απ’ τις ΝΟΣΤΙΜΙΕΣ ΤΗΣ ΜΑΙΡΗΣ, από όπου μάλιστα το είχα εντοπίσει προ διμήνου.

Η Κ άνοιξε φέτος την Τσικνοπέμπτη, στις αρχές Μάρτη. Λειτουργεί από Τρίτη με Κυριακή, από 12.00-01.00, ενώ τις Δευτέρες είναι κλειστά. Τη νόστιμη ελληνική κουζίνα επιμελείται ο Ζακίρ, σεφ απ’ τη Ντάκα του Μπανγκλαντές, που ζει όμως εδώ και χρόνια στη χώρα μας. Επειδή, όπως μου είπαν, θα ανανεώσουν το μενού τους τον επόμενο μήνα, νομίζω πως θα είχε ενδιαφέρον να προστεθούν και 3-4 κλασικά ινδικά πιάτα (κοτόπουλο Korma, Tikka, φακές Daal) απ’ τον ειδήμονα σεφ τους…

Την επιχείρηση λειτουργεί ο Γιώργος Αναγνώστου που ήταν ευγενέστατος, τόσο αυτός όσο και οι 2 νεαροί σερβιτόροι του. Με πληροφόρησε ότι ο πατέρας κι η αδελφή του λειτουργούν το GREEN PARK, εδώ και 5 χρόνια στο Άλσος Βεϊκου στο Γαλάτσι, (για το οποίο έχουμε επίσης κριτικές στο σάιτ) ενώ την προηγούμενη 35ετία το λειτουργούσαν οι ίδιοι στον ιστορικό Κυψελιώτικο χώρο της οδού Μαυρομματαίων (1976-2011).

Και τι δεν μου θύμισε τότε ο νεαρός ιδιοκτήτης: Αναμνήσεις ανεξίτηλες των παιδικών μου χρόνων, όταν γύρω στο 1960, μαθητής ακόμα του Δημοτικού, πηγαίναμε οικογενειακώς στο GREEN PARK, που ήταν το πιο γνωστό αναψυκτήριο με πρόγραμμα βαριετέ - ήδη απ’ το 1935 και για 3 τουλάχιστον δεκαετίες. Τότε, λοιπόν, το πρόγραμμα το διηύθυνε ο δημοφιλής κονφερανσιέ Όμηρος Αθηναίος, ο οποίος μας παρουσίαζε, θυμάμαι, τραγούδια του Μάνου (Κάπου υπάρχει η αγάπη μου, Πώς τον λεν τον ποταμό,.. ), ερμηνευμένα απ’ τη νεαρή, ντροπαλή και παχουλή τραγουδίστρια, Νάνα Μούσχουρη. Η Μούσχουρη μάλιστα βραβεύτηκε την εποχή εκείνη -για το τραγούδι, Κάπου υπάρχει η αγάπη μου- στο 1ο φεστιβάλ ελληνικού τραγουδιού (το μετέπειτα φεστιβάλ Θεσσαλονίκης).
Τη μεγάλη μας τραγουδίστρια, την ξαναείδα συγκινημένος πρόπερσι στο Ηρώδειο, όπου γιόρτασε αισίως τα 80 της χρόνια!
Να τα χιλιάσει, λοιπόν, χρόνια, δίσκους και CD!!

Παραδίπλα, στο ΑΛΣΟΣ, ο Γιώργος Οικονομίδης, γείτονάς μας κι’ αυτός στη μικρή οδό Κομνά Τράκα, παρουσίαζε το δικό του πρόγραμμα και τα Νέα μας Ταλέντα! Οι χώροι αυτοί, φαντάσματα ενός ενδόξου παρελθόντος, επιχειρείται για χρόνια να αναπλασθούν, αλλά φευ, στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας, σχεδόν όλα χρονίζουν, ή, ακριβέστερα, καρκινοβατούν… Συγγνώμη, για τις αλλεπάλληλες αυτές συνειρμικές παρενθέσεις μου, «ποιητική αδεία»!!

Ξαναγυρίζουμε στο καυτό σημερινό μεσημέρι, με τον μίνι καύσωνα των 33 βαθμών και στην ΚΥΒΕΛΗ, η οποία κάνει και delivery σ’ όλη τη συνοικία. Το όνομά της, όπως μου είπαν, το εμπνεύστηκαν απ’ την μεγάλη κυρία του Θεάτρου μας. Και τότε ακριβώς, πρόσεξα τον λογότυπο στον κατάλογό τους: το γράμμα β έχει σχεδιασθεί ευφυώς, με συνέχιση της κάτω καμπύλης του, ώστε να διαβάζεται και ως ψ!!
«Είμαστε, μου είπαν και τα δυο, και ΚΥΒΕΛΗ και ΚΥΨΕΛΗ».
Πακέτο λοιπόν, δύο σε ένα, μιας και το νέο μαγαζί Κυβέλη βρίσκεται καταμεσής της Κυψέλης!!

Η Κ βρίσκεται στην διασταύρωση ακριβώς της οδού Επτανήσου με την Π. Αγίου Γεωργίου, ενώ στην ίδια θέση υπήρχε προηγούμενα ψητοπωλείο και ακόμη πιο πριν, εστιατόριο, για 20 τουλάχιστον χρόνια. Η Κυψέλη -που ανέκαθεν έσφυζε από κίνηση- έχει τους περισσότερους δρόμους της με ονόματα νησιών μας, το σημείο δε εκείνο, με ονόματα όλων των Επτανήσων, όπως το επιβάλλει, άλλωστε, κι ο συγκεκριμένος δρόμος. Κάτω απ’ την οδό Κυψέλης, η Κεφαλληνίας, όπου και το πατρικό μου σπίτι, και η Ιθάκης που περνάει απ’ την Πλατεία, ενώ πάνω απ’ την Κυψέλης, η Παξών και η Λευκάδος, αντίστοιχες προεκτάσεις τους και λίγο πιο πάνω, η Ζακύνθου, με το Κυψελάκι, το θερινό σινεμά – ταράτσα της νιότης μας! Και βέβαια, η Κερκύρας, βορειότερη και στον χάρτη, είναι κι εδώ η 3η παράλληλη πάνω απ’ την Κυψέλης, ενώ η μικρή οδός Κυθήρων, αρκετά πιο πάνω -αντίθετα απ’ τη θέση του νησιού στον χάρτη- συνδέει την Αγίας Ζώνης με τον Λόφο Ελικώνος, που είναι γνωστός επίσης με τις ονομασίες Αλεπότρυπα ή Νταμάρια!! Θα σας κάνω ξεφτέρια, χωρίς GPS, αλλά το βουλώνω, μπας και βγω εκτός θέματος!

Ο χώρος της Κ είναι εσωτερικός και εξωτερικός. Μέσα, περί τα 15 απλά τραπέζια με ψάθινες καρέκλες, ενώ έξω, στο πεζοδρόμιο αλλά κι απέναντι στην Πλατεία, άλλα 10 τραπεζάκια, όλα τους άνετα διατεταγμένα. Συνολική δυναμικότητα γύρω στα 80 άτομα. Επειδή έκανε ζέστη, προτίμησα τον μέσα χώρο, που σταδιακά μισογέμισε από νεαρόκοσμο, και όπου στη συνέχεια άναψαν το αποτελεσματικό επιδαπέδιο κλιματιστικό σώμα.

Ο χώρος είναι φωτεινός, χάρη στις περιμετρικές τζαμαρίες και τους ανοιχτόχρωμους λευκούς-κρεμ τοίχους. Έχουν δουλέψει τη διακόσμησή τους με μεράκι, κρεμώντας τριγύρω κοκκινωπά ρετρό αυτοκίνητα και ποδήλατα, καθώς και παλιές φωτογραφίες ή καδράκια με ρεκλάμες δεκαετίας 50 και 60 (Γάλα Νουνού, Παγωτά Έβγα, Μακαρόνια Μίσκο, κ. λπ. ). Το πάτωμα ήταν φτιαγμένο από μεγάλες ξύλινες σανίδες, ενώ τα κρεμαστά φωτιστικά απ’ την οροφή έλουζαν την αίθουσα με άπλετο φως. Αριστερά, προς τον διάδρομο με τα καθαρά WC και την κουζίνα, η οποία όμως δεν φαίνεται απ’ τη σάλα, ούτως ώστε ο ξένος σεφ να δουλεύει απερίσπαστα, παρατήρησα κάποιο μεγάλο ράφι με ένα παλιό ραδιόφωνο, μια λάμπα πετρελαίου, μικρά και μεγάλα βάζα, καθώς και τις πασίγνωστες κονσέρβες ντομάτας Κύκνος, που πέρσι γιόρτασαν 100 χρόνια λειτουργίας! Το βράδυ, πάντως, θα σας πρότεινα τον δροσερό χώρο στην Πλατεία, από όπου θα δείτε και τα γύρω ήσυχα μαγαζιά. Απ’ τα ηχεία, ελληνική έντεχνη και τραγούδια των αξέχαστων Ξυλούρη και Παπάζογλου, στη σωστή ένταση.

Έρχομαι τώρα στο μενού, που έχει τις ίδιες τιμές με τη λίστα διανομής, λέγοντας επίσης ότι, προς το παρόν, διαθέτουν ηλεκτρονικά κουπόνια με προσφορά γνωριμίας, όπου με 10 € καλύπτετε διπλάσια παραγγελία των 20 €. Εγώ πήγα αδιάβαστος, αλλά έφαγα λιτά, όπως θα δείτε.

Υπάρχουν καθημερινά 2-3 τουλάχιστον διαφορετικά πιάτα ημέρας. Σήμερα σέρβιραν μπριάμ, στα 4.80 € και μοσχάρι λεμονάτο με πουρέ, στα 6.80 €.
Κατά τα λοιπά έχουν 4 σαλάτες (5-6 €), 7 κρύα ορεκτικά (φάβα, αλοιφές, μαυρομάτικα, γαύρο), στα 3-5 €, 12 ζεστά ορεκτικά, όπως φέτα, ταλαγάνι, χαλούμι, μανιτάρια, πατάτες, ανδριώτικη φρουτάλια, παστουρμαδόπιτα, λουκάνικο, κολοκυθοκεφτέδες και κεφτεδάκια, από 3-5 €. 8 κύρια πιάτα (κοτόπουλο σούβλας, κεμπαπάκια, μπιφτέκια σχάρας, συκώτι, παϊδάκια από κοτόπουλο μαριναρισμένα (ινδοφέρνουν άραγε;), μπριζόλες, καθώς και σφυρίδα, από 6-12 €. Έχουν ακόμη μακαρόνια φούρνου (5.80) και μοσχαράκι κοκκινιστό με κριθαράκι και μυζήθρα (7.30). Για το τέλος προτείνουν χαλβά, γιαούρτι με γλυκό κουταλιού και cheesecake, στα 2-3 €.
Από ποτά, σερβίρουν αναψυκτικά και μπύρες, στα 2-3 €, αποστάγματα, 7 € και κρασάκι χύμα στα 4 – 5.50 € το ½ λίτρο.

Η δική μου πείνα κορέσθηκε ως ακολούθως.
Αρχικά, μου έφεραν ένα καλαθάκι με ζεστό ψωμί σε φέτες, απ’ τον φούρνο, ακριβώς δίπλα (απ’ την παραγωγή στην κατανάλωση! ). Τιμή 0.70 €. Με κέρασαν ένα σφηνάκι ρακί, ενώ -μέσα σε ένα πιατάκι- μου φέρανε 3 ελιές και ντιπ από ντομάτα, πιπεριά, κρεμμύδι, σκόρδο και κάποια μυστικά μπαχαρικά του Ζακίρ. Ήρθε κανονικά κανάτα με κρύο νερό. Στη συνέχεια λοιπόν:

• Μια παστουρμαδόπιτα, κάπως μικρή αλλά νόστιμη. Τιμή 3.80 €.
• Ένα ταλαγάνι (2 κομμάτια) στη σχάρα, που συνδυάστηκε με μπόλικη μαρμελάδα, θαρρώ, κεράσι. Τιμή 4.60 €.
• Ήπια μια μπύρα Νήσος Pilsner, 5 βαθμών, απ’ την Τήνο, στα 3.80 €.

Πλήρωσα 13 € και το ευχαριστήθηκα. Χωρίς τη μπύρα, κατηγορία 1/9 € (εννοείται πως με κύριο πιάτο, ανεβαίνετε στο 10/16 €).

Το κέρασμα ολοκληρώθηκε με εκλεκτό χαλβά σμυρναίικο (3 κομμάτια με την απαραίτητη κανέλα), που κι αυτόν τον φτιάχνει ο πολυπράγμων Ζακίρ.

Συμπερασματικά, αν τυχόν βρεθείτε στην Κυψέλη, τιμήστε την Κυβέλη-Κυψέλη, συνδυάζοντάς την με σινεμά ή θέατρο, κατά το ρωμαϊκό μότο «άρτον και θεάματα». Σημειωτέον, ότι τα τρία θέατρα στην Κεφαλληνίας και την Κυκλάδων, αλλά και το σινεμά Αελλώ, απέχουν μόλις 200 μέτρα, ενώ το Τριανόν, γύρω στα 300!

Το πάρκιν, ωστόσο, προϋποθέτει υπομονή και τύχη, ή χώρο στάθμευσης!!

16 Ιαν 2017

Αν και κάτοικος Κυψέλης, εδώ και πάρα πολλά χρόνια όλες οι έξοδοι για φαγητό γίνονται μακρυά από αυτή. Ψάχνοντας για κάτι καινούργιο και διαβάζοντας τις κριτικές των φίλων έπεσα πάνω στην Κυβέλη. Την πλατεία του Αγ. Γεωργίου την ήξερα από παιδί, αλλά ποτέ στο μυαλό μου δεν την είχα συνδυάσει με έξοδο, εκτός φυσικά από τα σουβλάκια στον θρυλικό Διόνυσο. Οπότε ένα βράδυ Παρασκευής κατηφόρησα προς το μαγαζί.

Με υποδέχτηκαν ευγενικότατοι νεαροί και μάλλον και ο ίδιος ο ιδιοκτήτης (όλοι, και οι 5, άνδρες!!! ). Η κράτηση είχε γίνει μέσω e-table, είχα ζητήσει εάν γίνεται τραπέζι ΜΗ καπνιζόντων, και τοποθετηθήκαμε σε μια άκρη με την υπόσχεση ότι θα γίνει προσπάθεια δίπλα μας να καθήσουν μη καπνίζοντες.

Αρχικά ήρθε λίγο ψωμί, τρεις (3) ελίτσες και κάτι σαν πάστα ντομάτας (επίσης ελάχιστο), καθώς και 2 σφηνάκια τσίπουρο. Το ψωμί ανανεώθηκε χωρίς επιπλέον χρέωση. Νερό δροσερό ήρθε σε κανάτα.

Ο κατάλογος περιέχει αρκετά πιάτα, σε μάλλον λογικότατες τιμές. Η παραγγελία περιλάμβανε:
Μανιτάρια με σως ροκφόρ. Τα μανιτάρια ωραία μεγάλα κομμάτια, και η σάλτσα γευστική. Η ένταση είναι ως προς την ποσότητα της σάλσας. Το πιάτο ήρθε σε πήλινο, με την σάλτσα σχεδόν να ξεχειλίζει. Θα μπορούσε να είναι αρκετά λιγότερη η ποσότητά της, και ίσως ελαφρώς πιο "δεμένη". Μεγάλη μερίδα.
Φρουτάλια. Ουσιαστικά μιλάμε για ομελέτα, με αυγό, πατάτες τηγανητές, λουκάνικο, μυζήθρα. Γευστικότατη. Μεγάλη μερίδα.

Κεμπαπάκια κοτόπουλο. 4 μετρίου μεγέθους κεμπάπ, συνοδεία από 2 πίτες και την αντίστοιχη σως γιαουρτιού. Αρκετά φευστικά. Τρωγόντουσαν ευχάριστα.
Χοιρινή σπαλοπριζόλα. Μια μεγάλη χοιρινή, συνοδεία τηγανητής πατάτας. Καλοψημένη, μαλακή και χωρίς πολύ λιπάκι. Τώρα εγώ θα την προτιμούσα πιο "παχιά", αλλά και έτσι ήταν γευστική.
Τηγανιά κοτόπουλο. Το "αδύνατο" πιάτο, καθώς η μερίδα ήταν μικρή, και άλλα κομμάτια ήταν σχετικά σκληρά ενώ άλλα μαλακά.

Επίσης ήπιαμε μισό λίτρο ημίγλυκο, πάρα πολύ γευστικό.

Στο τέλος δεν υπήρχε κάποιο κέρασμα.

Απόδειξη έρχεται κανονικότατα.

Εξυπηρέτηση:
Τα παιδιά του service αρκετά ευγενικά. Μικρό πρόβλημα είχε η ροή των πιάτων, όπου τα μανιτάρια (ορεκτικό) δεν ήρθαν με την Φρουτάλια, αλλά αργότερα μαζί με τα κυρίως πιάτα.

Χώρος: Το μαγαζί είναι πάνω στην πλατεία και οι τζαμαρίες που έχει δίνουν και φως και αέρα στο μάτι (βοηθάει και ότι είναι ψηλοτάβανο). Τα τραπεζάκια όχι ιδιαίτερα μεγάλα, απλά ικανοποιητικά, με συμπαθητικό χώρο ανάμεσά τους, που χωρίς να ειναι μεγάλος, δεν σε ζορίζει. Το χρώμα στους τοίχους ζεστό, ο διάκοσμος απλός. Η μουσική ιδιαίτερη, έντεχνη θα έλεγα, όπου το πιο λαικό που άκουσα ήταν της Κούκα ("Δεν υπάρχουν άγγελοι"). Άρα από μουσική στο διάστημα 9 με 10.30 παίρνει άριστα. Από 10.30 και μετά τα λαικά έγιναν λίγο πιο "original" αλλά τότε εγώ έφυγα! Ηλικιακά στεγάζει όλο το εύρος.

Για τη στάθμευση υπάρχει μια δυσκολία. Αν είσαι από την περιοχή θα βρεις γρήγορα την άκρη. Αν όχι ίσως προβληματιστής.

Χώρος Μη Καπνιζόντων: Ο χώρος είνα σαφώς καπνιζόντων. Παρότι έγινε προσπάθεια (;) να μην υπάρχουν γύρω μας καπνίζοντες, όντως το ακριβως δίπλα μας ήταν smoke free, το πίσω μας smoke full, ενώ το ακριβώς διαγώνιο (1 μέτρο από το δικό μας) full του καρέ στο τσιγάρο, στο οποίο καθόταν και ο ιδιοκτήτης και ο οποίος κάπνιζε μαζί τους! Το μαγαζί σίγουρα δεν είναι τεκές, αλλά για όποιον σέβεται τον εαυτό του και βάζει πάνω από όλα την υγεία του, η επιλογή της Κυβέλης γίνεται δύσκολη το χειμώνα.

Τιμές:
Για "όλα" τα ανωτέρω 36,3 ευρώ. Λογική τιμή, αν σκεφτώ ότι πήρα 5 πιάτα ("φοβήθηκα" - κακώς - ότι οι μερίδες θα ήταν μικρές) αντί για 4.

Καλή περίπτωση για ανάλαφρες καταστάσεις για καπνίζοντες. Πρόταση: Φρουτάλια, κεμπαπάκια κοτόπουλο.

19 Οκτ 2016

Θες λίγο η Κυριακή του Οκτώβρη που ηταν ηλιόλουστη και ειχε κατι απο καλοκαιρακι
Θες που ήμουν με το κολλητό μου και ειναι αυτες οι μικρες στιγμες που κανουν τις αναμνησεις
Εμεις για αλλου ξεκινησαμε να παμε για φαι και αλλου πηγαμε
Μου λεει θα σε παω σ ενα ωραιο αγαπημενο μερος στη Κυψελη
Στην πολυ ομορφη πλατεια του Αγιου Γεωργιου στη κυψελη
Το μερος μυριζει οικογενειακη κατασταση ειλικρινα δε ξερω αν το εχει οικογενεια
Αλλα ειναι προσεγμενο στη λεπτομερεια και το σερβις του αψογο
Ο κοσμος της περιοχης ειναι λατρεμενο target group
Κυριακη μεσημερι,
μεγαλοκυριες της κυψελης, μαμαδες με παιδια που δυστυχως τσιριζαν, μπαμπαδες σε απογνωση,
Πηραμε δυο μπριζολες μεγαλες αρκετα με υπεροχες τηγανητες πατατες με ριγανη, φρεσκιες
Σαν στο σπιτι μας, νιωσαμε
μια σαλατα που δε θυμαμαι τι ειχε μονο το συκο θυμαμαι. ειμαι και καποιας ηλικιας ποσα να θυμαμαι ρε παιδια
το προηγουμενο βραδυ ειχαμε κανει ανελεητο κλαμπινγκ, με πιανετε ετσι?
Ηπιαμε και κανα δυο μπυρες και κυλισε ωραια το μεσημερακι της κυριακης
Το ταβερνακι ειναι ομορφη, αψογη επιλογη για κυριακη μεσημερι αν και θα το επισκεφθω και καθημερινη εγω ειναι σιγουρο γιατι ειναι κοντα στο σπιτι μου
Χαιρομαι να γραφω για ωραια μερη και σερβις που σε φτιαχνει με την απλοτητα του
Ευχομαι ειλικρινα να γινει και δικο σας αγαπημενο μερος