Στην Κυψέλη, μία από τις ιστορικότερες συνοικίες της Αθήνας φτιάξαμε για εσάς ένα ιδιαίτερο, μοντέρνο μεζεδοπωλείο για όλες τις ηλικίες. Ο κατάλογός μας αποτελείται κυρίως από μεζέδες, σαλάτες, κρεατικά και επιλεγμένες γεύσεις θαλασσινών που φτιάχνονται με μεράκι για να ικανοποιήσουν και τους πιο απαιτητικούς.

Τρίτη με Κυριακή ανοιχτά από τις 12:00 το μεσημέρι μέχρι αργά το βράδυ Δευτέρα Κλειστά

Κάνει delivery
Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

22 Ιουν 2018

Όλοι έχουμε κάποιον φίλο-η που τον αγαπάμε και τον νοιαζόμαστε πολύ, μα δεν του το λέμε ούτε του το δείχνουμε όσο θα θέλαμε. Πόσο καλύτερα θα ήταν τα πράγματα και οι στιγμές μας αν, την επόμενη φορά που βλέπαμε αυτό το άτομο, αφήναμε στην άκρη το “δεν είναι τώρα η στιγμή να του πω κάτι τέτοιο” και απλώς το κάναμε?

Από τέτοια άτομα, εγώ έχω τον Γλυκούργο.

Ο Γλυκούργος δεν είναι πολύ του φαγητού, προτιμάει τις ποτάρες, όμως, που και που, υποκύπτει. Για να κάνεις κάποιον να υποκύπτει συχνότερα πρέπει αυτό που του προσφέρεις να τον ικανοποιεί. Και τον Γλυκούργο δεν τον καταφέρνεις εύκολα στο θέμα φαγητού.

Μιας και βρεθήκαμε στην Κυψέλη, για πρώτη φορά μετά από αρκετούς μήνες, οι δυνατές κριτικές στο σάιτ με έκαναν να πιστέψω ότι, αν πηγαίναμε στην Κυβέλη, για το τσίμπημά μας, ο Γλυκούργος θα έμενε απόλυτα ικανοποιημένος. Αμ δε.

Και είναι κρίμα γιατί το αποτέλεσμα κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Όμως η πλάστιγγα έγειρε στο “αμ δε”, διότι ο Γλυκούργος, όπως είπαμε, είναι δύσκολος στο φαγητό.

Όλα ξεκίνησαν ιδανικά. Παρ’ ότι η Κυψέλη είναι μια περιοχή χωρίς πολλές ομορφιές, το μεζεδοπωλείο βρίσκεται σε μια ήσυχη και, αρκετά, φροντισμένη πλατεία της κάνοντάς σε να ξεχνάς ότι είσαι σε ένα από τα πιο πυκνοκατοικημένα σημεία του κέντρου.

Το εσωτερικό του μεζεδοπωλείου είναι σχετικά απλό, με ελάχιστες λεπτομέρειες αλλά μπόλικο χρώμα το οποίο προσθέτουν, κυρίως, τα πολύχρωμα τραπεζοκαθίσματα. Ευχάριστος χώρος, για καλοπροαίρετους και όχι απαιτητικούς ανθρώπους.

Η εξυπηρέτηση ήταν κι αυτή πολύ καλή, ειδικά στο ξεκίνημα μπορεί, εύκολα, να σε σκλαβώσει.

Μαζί με το φρέσκο ψωμάκι που είχε νιφάδες καλαμποκιού στην κορυφή και χρεώθηκε 0,8€/άτομο ήρθαν λίγες ελιές και ένα δροσερό ντιπ λαχανικών με ψιλοκομμένες ντομάτες, κρεμμυδάκι και πιπεριές. Δίπλα σε αυτά προσγειώθηκαν κερασμένα δύο σφηνάκια ρακής. Ο Γλυκούργος είχε αρχίσει να λυγίζει. Φροντίδα και largeοσύνη σε δυνατές δόσεις.

Το νεράκι ήρθε σε κανάτα και ελάχιστα λεπτά αφότου παραγγείλαμε άρχισαν να καταφθάνουν τα πιάτα μας.

Πρώτη η ομώνυμη σαλάτα: πρασινάδες, μανούρι, σύκα, κομματάκια ξηρών καρπών και σάλτσα από μέλι-πορτοκάλι (6,7€). Αίσχος. Ας ξεκινήσουμε από τα θετικά, να δούμε το ποτήρι μισογεμάτο. Το μανούρι ήταν συμπαθητικό. Πάμε στα αρνητικά. Το σύκο σκληρό και άγευστο, οι ξηροί καρποί, με έμφαση στα πεκάνς, τεράστια μετριότητα, ενώ η σάλτσα, που θα έπρεπε να σώζει την κατάσταση, τα έκανε ακόμη πιο μαντάρα (1/4). Στον εχθρό μου θα την πρότεινα αυτή τη σαλάτα.

Μετά, το Ταλαγάνι (5,9€) με μαρμελάδα ανεξήγητου τύπου (ούτε οι σερβιτόροι ήξεραν να απαντήσουν με σιγουριά στο συγκεκριμένο ερώτημα). Η τσαχπινιά του έγκειται στο ότι συνοδεύεται από πεντανόστιμα σκορδολαδοριγανάτα παξιμαδάκια. Το ψήσιμό του ήταν αρκετά μέτριο, όπως και η γεύση της συνοδευτικής μαρμελάδας. Χωρίς να είναι κακό, δεν ενθουσιάζει (2,5/4).

Εν συνεχεία το Κοτόπουλο χαρακίρι (7,2€). Τέσσερα κομμάτια φιλέτου κοτόπουλου σε όρθια μεταλλική σουβλίτσα με συμπαθητικές πατάτες στο πιάτο από κάτω τους. Παραψημένα, άζουμα, καρβουνομυρισμένα (2/4). Δεν...

Τελευταίο κατέφτασε το Κριθαρότο λαχανικών (5,9€), μαζί με το οποίο μας προσφέρθηκε τριμμένο τυράκι. Ωραία βρασμένο, με μπόλικα λαχανικά και νόστιμη σαλτσούλα. Όμως και εδώ “δεν”. Η γλυκίζουσα σαλτσούλα έμοιαζε της σειράς και έτσι το συνολικό αποτέλεσμα, χωρίς να είναι κακό, δεν εντυπωσίαζε τον ουρανίσκο (3/4). Μάλιστα, σε μια άτυχη στιγμή μας, δεν αντιμετωπιστήκαμε όπως θα ονειρευόμασταν. Συγκεκριμένα ο Γλυκούργος προσπάθησε να ρίξει λίγους τόνους πιπέρι στο κριθαρότο του και η πιπεριέρα άνοιξε με αποτέλεσμα να πέσει όλο το πιπέρι στο φαγητό. Η σερβιτόρα μας έδειξε μεν τη λύπη της που συνέβη αυτό, όμως, μεταξύ μας, μήπως θα έπρεπε να κάνει κάτι προς επανόρθωση? Δεν…

Μαζί με τη λυπητερή ήρθε κέρασμα μερικών φετών μήλου με κανέλα. Κάποιοι θα το πουν τσιγκούνικο, κάποιοι άλλοι θα εκτιμήσουν ότι συνέβη, ενώ κάποιοι ακόμη θα το πουν πρωτότυπο.

Μετά τα παραπάνω, σε συνδυασμό με τις εξαιρετικές κριτικές που έχουν γραφτεί στο παρελθόν για την Κυβέλη, βρέθηκα σε δίλημμα. Πλην της σαλάτας, τα άλλα 3 πιάτα θα μπορούσαν εύκολα να είναι πιο πετυχημένα, αν πχ τα πήγαινε λίγο καλύτερα ο ψήστης. Μια δεύτερη επίσκεψη θα χρειαζόταν για να μπορέσω και εγώ και ο Γλυκούργος να βγάλουμε ασφαλέστερα συμπεράσματα, δοκιμάζοντας μεγαλύτερο μέρος του μενού. Μια τίμια δεύτερη ευκαιρία. Όμως έλα που δεν είμαστε τακτικοί θαμώνες Κυψέλης? Να αφιερώσουμε κι άλλη επίσκεψη, όταν σε κάμποσους μήνες ξαναβρεθούμε εκεί, σε ένα μαγαζί που δεν μας ξετρέλανε? Μάλλον όχι, εκτός αν έρθουν νέα επιστημονικά δεδομένα στη φόρα (κριτικές ντε), που αποδεικνύουν σημαντικές γευστικές βελτιώσεις στον ορίζοντα.

Το ρεζουμέ της εμπειρίας μας είναι: απλός μα καλός χώρος, γρήγορο και εξυπηρετικό σέρβις (3,5/4), που ακόμη κι αν κάνει λάθη, δείχνουν καλοπροαίρετα, γεύσεις άνω του μετρίου (2,5/4), όμως με ορατό το ενδεχόμενο ο μάγειρας να μην είναι κάθε μέρα σε φόρμα και τιμές φυσιολογικές προς χαμηλές (γι’ αυτό δεν σχολιάστηκαν κιόλας).

Για κάτι ασφαλές και οικονομικό αξίζει. Ως εκεί.

02 Ιαν 2019

Πραγματικά καλό, αλλά με ταβάνι...

Δεύτερη επίσκεψη σε αυτό το γουστόζικο μεζεδοπωλείο της Κυψέλης, οικογενειακή αυτήν τη φορά για ασφαλέστερα συμπεράσματα, αφού η πρώτη ήταν... κατά μόνας. Και πάλι όμως κάτι έλειπε...

- Φαγητό:
Σαλάτα Popeye με σπανάκι, ρόκα, ντοματίνια, κοτόπουλο, πράσινο μήλο, παρμεζάνα, κρουτόν και σως... πολύ, μα πάρα πολύ χορταρικό αναλογικά με τα υπόλοιπα υλικά, ειδικά σε σχέση με το ελάχιστο κοτόπουλο (χτυπητό φάουλ αυτό), γευστικά επαρκές το αποτέλεσμα αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Φέτα σε κρούστα με μέλι και σπόρους παπαρούνας... πολύ καλή, με κανονικό κι όχι αραιωμένο μέλι, χωρίς τηγανίλα. Κολοκυθοκεφτέδες με σως γιαουρτιού... πάρα πολύ καλοί, όσο πρέπει αφράτοι και τραγανοί. Μανιτάρια pleurotus σχάρας με ελάχιστο "καραμαλωμένο" βαλσάμικο... νερουλά και πικρά, πιθανότατα αστοχία της στιγμής. Μεθυσμένα φιλετάκια κοτόπουλο με μπέικον και κρέμα γάλακτος, σβησμένα με λευκό κρασί... πάρα πολύ καλά ψημένα, ζουμερά και χωρίς να μπουχτίζεις από την κρέμα, συνοδευόμενα από καλές φρέσκες τηγανητές πατάτες. Λιγκουίνι με κοτόπουλο, λαχανικά και φέτα... απόλυτα επιτυχημένη η αναλογία των υλικών και το γευστικό αποτέλεσμα. Κρασί κόκκινο χύμα πολύ καλό. Κέρασμα τσικουδιά όχι νερωμένη για καλωσόρισμα και χαλβάς σιμιγδαλένιος εξαιρετικός για φινάλε. Οι μερίδες ήταν επαρκέστατες σε μέγεθος αυτήν τη φορά.

- Εξυπηρέτηση:
Ευχάριστη, ευγενική και αναλογικά με την κοσμοσυρροή της ημέρας (Κυριακή μεσημέρι χριστουγεννιάτικης περιόδου) αρκετά γρήγορη και με σωστή ροή στο σερβίρισμα.

- Χώρος:
Απλός, μοντέρνος με μικρές ρετρό πινελιές, φωτεινός και καθαρός. Εξαιρετική και απόλυτα ταιριαστή με το "ύφος" η μουσική επένδυση.

- Τιμές:
Φυσιολογικές για την κουζίνα του, καλό θα ήταν πάντως να υπάρχουν και μερικά κυρίως πιο φθηνά από το μέσο όρο των υπολοίπων.

Συνοπτικά, μετά από δύο επισκέψεις καταλήγω εκ του ασφαλούς στο συμπέρασμα πως δεν προσφέρει υψηλές γαστρονομικές εμπειρίες, αλλά είναι σε αρκετά υψηλό επίπεδο ώστε να σε ικανοποιήσει και να σε ευχαριστήσει για την επιλογή σου. Δεν είναι και λίγο αυτό... αλλά ούτε και πολύ.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ADagres.

29 Νοε 2017

Υπάρχουν φορές που χαίρεσαι ιδιαίτερα γράφοντας μια κριτική, κι αυτό συμβαίνει όχι μόνον όταν δεν έχεις ουσιαστικά τίποτε το αρνητικό να αναφέρεις, αλλά και όταν νιώθεις ικανοποίηση που έχεις να προτείνεις ένα καινούριο διαμαντάκι στην κοινότητα του a4f. Μια τέτοια περίπτωση είναι η ΚΥΒΕΛΗ, ένα αυθεντικό μεζεδοπωλείο που άνοιξε πριν ενάμιση χρόνο σε μια αστική γειτονιά της Αθήνας, την Κυψέλη, και μάλιστα σ’ ένα από τα πιο εμβληματικά σημεία της, την πλατεία Αγίου Γεωργίου με τη γνωστή σύνθεση με τα τρία αγγελάκια στο κέντρο της.

Στο κομμάτι μπροστά από την εκκλησία η πλατεία έχει πια πεζοδρομηθεί, δημιουργώντας για τα γειτονόπουλα χώρο για ασφαλές παιχνίδι και για την ΚΥΒΕΛΗ, που βρίσκεται ακριβώς στη γωνία όπου η οδός Επτανήσου εκβάλλει στην πλατεία, δυνατότητα άνετης καλοκαιρινής επέκτασης.

Για να παρκάρετε το αμαξάκι σας θα ταλαιπωρηθείτε αρκετά, πράγμα αναμενόμενο, Κυψέλη γαρ (7 στα 10).
Η ΚΥΒΕΛΗ έχει λοιπόν τραπεζάκια έξω, στο πεζοδρόμιο μπροστά από το μαγαζί (αρκετά στριμωχτά, δεν τα συνιστώ) και, όπως είπαμε, στην πλατεία (να προτιμήσετε αυτά κοντά στα δέντρα, είναι πιο σκιερά και δροσερά), αλλά και τραπεζάκια μέσα. Συνολικά μπορεί να φιλοξενήσει γύρω στα 40 άτομα μέσα και αισθητά περισσότερα έξω. Τα τραπέζια είναι όλα τετράγωνα one size, μπορούν δηλαδή εύκολα να κολλήσουν μεταξύ τους ανάλογα με το μέγεθος της παρέας. Τα καθίσματα είναι καλά ψάθινα ή και ρουστίκ ξύλινα, σε διάφορα χαρούμενα χρώματα μέσα, αυστηρά σκούρα έξω. Γενικά υπάρχει μια ενδιαφέρουσα χρωματική και λειτουργική πολυφωνία σ’ όλο το μαγαζί, κάτι που μου άρεσε ιδιαίτερα.

Ο μέσα χώρος είναι επίσης μια χαρά, έχει φτιαχτεί με μεράκι, χωρίς άχρηστες υπερβολές. Κάποια στοιχεία vintage δημιουργούν ατμόσφαιρα, τοίχοι και επίπλωση σε απόχρωση εκρού, διακόσμηση με κάδρα, καδράκια και μικροαντικείμενα στους τοίχους, μέχρι κι ένα κόκκινο παιδικό ποδήλατο θα δείτε. Η πρόσβαση στις πεντακάθαρες τουαλέτες στο βάθος δεξιά καλύπτεται έξυπνα με ένα κάθετο τρυπητό χώρισμα και μια βιτρίνα με μπουκάλια, γυαλικά και συναφή. Πολύ μου άρεσαν τα φωτιστικά από νίκελ, εντυπωσιακό και το μηχάνημα του κλιματισμού. Η κουζίνα, αν θυμάμαι καλά, δεν έχει οπτική επαφή με τη σάλα.

Ιδιαίτερη μνεία αξίζει η art de la table στο σύνολό της, η οποία ξεπερνά σαφώς το αναμενόμενο. Από το κόκκινο σετάκι με τα απαραίτητα πάνω στο τραπέζι, τα πρωτότυπα κεραμικά πιάτα, τα βαριά μαχαιροπήρουνα, τα σωστά ποτήρια για κάθε ποτό ως την ποικιλία στα σκεύη σερβιρίσματος, τίποτε δεν είναι παράταιρο, όλα ταιριάζουν μεταξύ τους. Όσο για την εξυπηρέτηση, που δεν είναι εύκολη υπόθεση όταν μεσολαβεί δρόμος με κίνηση αυτοκινήτων ανάμεσα στην κουζίνα και τα τραπέζια, δεν έχω κανένα παράπονο, όλα με το χαμόγελο, ακρίβεια και απροσποίητη ευγένεια.
Το κοινό που θα συναντήσετε στην ΚΥΒΕΛΗ μπορείτε εύκολα να το φαντασθείτε. Αρκετές παρέες περιοίκων, όλων των ηλικιών, οικογένειες με παιδιά, ζευγαράκια, γυναικοπαρέες, τίποτα ξέμπαρκοι τουρίστες, απ’ όλα έχει ο μπαξές, κάτι που επίσης μου άρεσε. Ανάμεσα σ’ αυτούς έφαγαν κάποτε εδώ και το ΡΟΝΤΙΚΙ, ο Τρώγων, ο ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ και ο piperman, των οποίων έχετε – φαντάζομαι – διαβάσει τις αναλυτικές, επαινετικές κριτικές. Ο λόγος που έρχομαι να γράψω κι εγώ είναι επειδή θεωρώ ότι τέτοιου είδους τίμιες και φιλότιμες προσπάθειες έχουν ανάγκη την υποστήριξη όλων μας.

Το σίγουρο είναι ότι στην ΚΥΒΕΛΗ θα φάτε καλά έως πολύ καλά. Αν εξαιρέσουμε την άνευρη φάβα (το μόνο πιάτο που δεν είχα σημειωμένο στο σκονάκι μου! ), όλα τα υπόλοιπα που δοκιμάσαμε ήταν νοστιμότατα. Πρώτη θέση ασυζητητί στα τραγανά κεφτεδάκια με την πολύ ωραία σάλτσα δίπλα τους, με τη δεύτερη θέση να μοιράζεται μεταξύ της χειροποίητης τόσο-όσο τυροκαυτερής και των μανιταριών με σος ροκφόρ (με τη γήινη γεύση των μανιταριών να επιβάλλεται), ενώ στην τρίτη θέση κατατάσσω τη φρεσκότατη και τραγανότατη λόγω ξηρών καρπών σαλάτα Κυβέλη, τους κολοκυθοκεφτέδες (σε ασυνήθιστο στενόμακρο σχήμα) με σος γιαουρτιού και το μεθυσμένο κοτόπουλο, όπου η σος είναι ό, τι χρειάζεται για να ποτίσετε τις πατατούλες που το συνοδεύουν. Γενικά θα σας πω ότι ο κατάλογος έχει το σωστό όγκο και την ενδεδειγμένη ποικιλία. Εύκολα θα διαλέξετε με τι θέλετε να συνοδεύσετε το τσιπουράκι, το κρασάκι ή τη μπυρίτσα σας.

Δύο σημεία που θέλω να επισημάνω: Μαζί με το κρύο νερό σε κανάτα και το καλαθάκι με το καλής ποιότητας ψωμί στην αρχή ήρθε ένα πιατάκι με τρεις (! ) ελιές για τέσσερα άτομα και όχι περισσότερο από δύο πιρουνιές μελιτζανοσαλάτα (;), ενώ το κέρασμα στο τέλος ήταν ένα πιάτο του φρούτου με πέντε κομματάκια πεπόνι και τρεις φετούλες καρπούζι. Ελπίζω να διαβάζουν τις κριτικές οι υπεύθυνοι και να διορθώσουν τα κακώς κείμενα, γιατί πραγματικά τίποτα άλλο δεν έχω να προσάψω στην ΚΥΒΕΛΗ. Με ούτε 60 ευρώ για 9 πιάτα, βάζω με όλη μου την καρδιά τέσσερις ντοματούλες στο vfm και δίνω ραντεβού για την επόμενη φορά, ίσως το χειμώνα.

05 Μαι 2017

Πρόσφατα εκμυστηρεύτηκα σε καλό φιλαράκι, πως δεν θέλω πολλά πράγματα από τη ζωή μου… στα απλά και όμορφα κρύβεται η ευτυχία η δική μου! Κάπου εκεί ανάμεσα λοιπόν, στα απλά και στα όμορφα κατατάσσω και την Κυβέλη.

Χρωστάω μια κριτική και παρά το δίμηνο που έχει περάσει, θα ήταν αδικία να μην καταγραφεί και η δική μου εμπειρία στα τεφτέρια του site γι’αυτό το αξιοπρεπέστατο και συμπαθέστατο μεζεδοπωλείο.

Το εάν είναι περιττή ή όχι, θα το κρίνει ο εκάστοτε αναγνώστης και ανάλογα με τα γούστα του, θα συντονιστεί…ή θ’ αλλάξει συχνότητα. Αν και θεωρώ πως κάθε κριτική είναι μοναδική και πάντα έχει κάτι να προσθέσει στην τελική εικόνα… έστω κι αν αυτό λέγεται απλά “μια ακόμα επιβεβαίωση”.

Εξαμελής παρέα, Σάββατο βράδυ 18/2/2017 καταφθάσαμε στην πλατεία Αγ. Γεωργίου της Κυψέλης, περιοχή που επισκέπτομαι σπανιότατα, μιας και δεν υπάρχει κανένας προορισμός που να με συνδέει με αυτή. Εντάξει με αυτοκίνητο θα πρηστείτε για να παρκάρετε.

Ο Χώρος είναι απλός αλλά συμπαθέστατος με χαρούμενες χρωματικές πινελιές διακόσμησης. Αυτό δε, στο οποίο είχαν καρφωθεί τα μάτια μου; Τα κρεμαστά αυτοκινητάκια και τα ποδήλατα! Παλιμπαιδισμός; Δε μ’ ενδιαφέρει... καθόλου όμως; Χρωματιστές καρέκλες, καθαρή ατμόσφαιρά από καπνούς, όχι πολύ άνετα -από άποψη απόστασης- τα τραπέζια, αλλά γενικότερα ένα ευχάριστο περιβάλλον. Στο μυαλό μου η εικόνα με τα τραπεζάκια και τους μεζέδες στην πλατεία σε περίοδο καλοκαιρίας, αποτελεί ένα ακόμα πλεονέκτημα για την Κυβέλη.

Η εξυπηρέτηση, νομίζω πως καλύτερη δεν θα μπορούσε να είναι. Ταχύτητα, ευγένεια, προθυμία, ενδιαφέρον, είναι από τα πρώτα χαρακτηριστικά που μου έρχονται στο νου.

Η παραγγελία μας:

- Σαλάτα popeye με σπανάκι, ρόκα, ντοματίνια, κοτόπουλο, πράσινο μήλο, παρμεζάνα, κρουτόν και σως x 6,60€

Φρέσκια πάνω απ’ όλα, θα την ευχαριστιόμουν όμως καλύτερα με άλλη πρασινάδα γιατί ωμό το σπανάκι δεν το συμπαθώ.

- Σαλάτα Κυβέλη με φρέσκα πράσινα λαχανικά, μανούρι, αποξηραμένο σύκο, ξηροούς καρπούς και σως με μέλι-πορτοκάλι χ 6,70€

Σαφώς θα την ξαναπροτιμήσω. Στα ίδια επίπεδα φρεσκάδας με την πρώτη. Η μόνη παρατήρησή μου και για τις δυο, παρά τις καλές τιμές, είναι ότι θα μπορούσαν να σερβιριστούν σε βαθύτερο μπολ αντί βαθύ πιάτου, με λίγη περισσότερη ποσότητα… πρασινάδες είναι.

- Τυροκαυτερή με φέτα και κόκκινη πιπερίτσα χ 4,60€

Χειροποίητη, με εμφανή τα κομμάτια φέτας-πιπεριάς, νόστιμη με την κάψα που πρέπει και σε καλή ποσότητα. Πολύ μου άρεσε.

- Μελιτζανοσαλάτα χ 3,70€

Χειροποίητη και αυτή εννοείται και όχι σε μορφή αλοιφής. Κι αυτή επίσης, με τα κομμάτια της μελιτζάνας και πιπεριάς να φαίνονται. Αρκετά σκορδάτη για τα γούστα μου. Θα επιμείνω στην τυροκαυτερή!

- Κολοκυθοκεφτέδες χ 4,80€

Χειροποίητοι, μυρωδάτοι, χωρίς περιττά λάδια και μπαμπάτσικοι παρά τις… παρατηρήσεις του απαιτητικού/παράξενου έμπιστου φίλου που μας το σύστησε. Η παραξενιά του; Έφτασε σε σημείο να προσπαθεί να εξηγήσει στους ανθρώπους, ότι δεν έχουν το ίδιο σχήμα με αυτό που είχαν τις άλλες φορές που είχε πάει…έλεος! Μόνο που δεν τους μέτρησες ρε φίλε…χαχαχα!

Πέρα από την πλάκα, θα πω πως ήταν το πιάτο που μας το αντικατέστησαν ταχύτατα από μόνοι τους, γιατί θεώρησαν ότι είχαν ψηθεί λίγο παραπάνω από το κανονικό. Μπράβο τους. Σερβιρίστηκε σε τρυπητό καλαθάκι με συνοδεία ντιπ γιαουρτιού. Εξαιρετικοί για το γούστο μου.

- Μανιτάρια με σως ροκφόρ χ 5,60€

Τα μανιτάρια τα λατρεύω, το ροκφόρ όμως δεν είναι καθόλου στις γεύσεις μου και ακουγόταν αρκετά για το γούστο μου παρά τη λαχταριστή όψη του ορεκτικού γενικότερα, αλλά όλοι στην παρέα ξετρελάθηκαν, οπότε παίρνει άριστα.

- Πατατούλες τηγανιτές εννοείται χεράτες χ 2,90€ Χρυσαφένιες και τραγανές, σερβιρισμένες πάλι σε τρυπητό καλαθάκι.

- Φρουτάλια χ 5,60€

Η γνωστή (πια) Ανδριώτικη συνταγή με τα αυγά, πατάτες, λουκάνικο, μυζήθρα και δυόσμο. Δεν ξέρω αν αποτελεί πιστή εκδοχή του πιάτου της Άνδρου, αλλά σίγουρα πρόκειται για μια μπομπάτη εκδοχή ομελέτας με τα όλα της!
Εγώ τ’ αυγά τα λατρεύω σε όλες τους τις εκδοχές και η συγκεκριμένη θεωρώ πως είναι αξιοπρεπέστατη.

- Χοιρινή τηγανιά χ 5,80€

Ωραία εκτέλεση, απλή με πράσινες πιπεριές, αλλά αρωματική από θυμάρι αν θυμάμαι καλά ή ρίγανη. Υπέροχος μεζές για το κρασάκι ή τη μπύρα.

- Συκώτι μοσχαρίσιο σχάρας χ 6,80€

Νόστιμο αλλά ένα τικ παραπάνω ψημένο, οπότε μοιραία όχι τόσο μαλακό όσο έπρεπε. Συνοδεύτηκε με πατατούλες τηγανιτές. Θα το επέλεγα ξανά με τη σχετική επισήμανση αν και θεωρώ πως απλά έτυχε.

- Ποικιλία κρεατικών για τη σέντρα, που περιείχε λίγο απ’όλα… κοτόπουλο, λουκάνικο, μπιφτέκι και μπριζολάκια αν θυμάμαι καλά. Τιμή δεν βρήκα στο μενού τους στο fb και ίσως παίζει μόνο Σ/Κ.

Όλα τα κρεατικά σωστά ψημένα, ποιοτικά και νόστιμα σε θέμα γεύσης. Καλή ποσότητα, που σε συνδυασμό με την υπόλοιπη παραγγελία ίσως ήταν και υπερβολή η επιλογή της. Αλλά είμαστε και αχόρταγα πανάθεμά μας… μιλώντας πρώτα για τον εαυτό μου!

Και για το τέλος άφησα το καλύτερο… που ήταν πιάτο ημέρας και θα πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να μπει στον κατάλογο

- Κότσι χοιρινό με πατατούλες

ΛΟΥΚΟΥΜΙ!!! Το κλασικό με την πετσούλα του. Με το top μυρωδικό κατά τη γνώμη μου που του ταιριάζει τόοοοσο πολύ… δεντρολίβανο! Και άλλα πολλά που με έκαναν να θυμηθώ το κότσι της Αμφυλίκης, που από τότε που έκλεισε… δεν ξαναγεύτηκα παρόμοιας νοστιμιάς πουθενά. Με πέτσα πάντα μιλώντας… γιατί υπάρχει και ένα -χωρίς πέτσα/με κρούστα- στα νότια προάστια (ονόματα δεν λέμε γιατί μας τα κόβουν)… που είναι ασυναγώνιστο!

Εδώ λοιπόν η Κυβέλη παίρνει άριστα με τόνο, και ό, τι και να πω θα ήταν λίγο για την αρτιότητα και τη νοστιμιά αυτού του πιάτου. Στον κατάλογο ολοταχώς λοιπόν και αυτό είναι απαίτηση!

Ήπιαμε 2 μπύρες Άλφα weiss και κρασάκι που δεν ήπια οπότε δεν συγκράτησα ποσότητα. Μας κέρασαν μια επιπλέον μπύρα… κι εδώ θα σημειώσω ένα μικρό φάουλ που όλοι παρατηρήσαμε. Όταν δυο άτομα πίνουν μπύρα και οι υπόλοιποι κρασάκι, αν θες να κεράσεις, πρέπει να κεράσεις ότι πίνουν όλοι, όχι οι μισοί. Αυτό μόνο σαν συμβουλή για να φαίνεται ωραία η κίνηση, αν και δεν πιστεύω πως υπήρχε πρόθεση, απλά δεν το σκέφτηκαν καλύτερα.

Γλυκό είχε φτιάξει η αφεντιά μου οπότε δεν δοκιμάσαμε κάτι από τα δικά τους, όπως χαλβά σμυρναίικο, cheesecake, κορμός και γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού που υπάρχουν στον κατάλογο.

Το γενικό σύνολο όπως εύκολα μπορεί να διαπιστώσει κανείς από τις τιμές που υπάρχουν στο μενού τους στο fb, δεν ξεπέρασε τα 20€ /άτομο με τα ποτά, ποσό που κρίνεται λογικότατο και καθόλου απαγορευτικό.

Συμπερασματικά, η Κυβέλη μπαίνει στ’ αγαπημένα στέκια. Εκείνα… τα απλά, τα όμορφα, τα αξιοπρεπή, που τα συνδυάζουν όλα. Καλή ποιότητα, λογικότατες τιμές, τίμιες μερίδες, καθαρό περιβάλλον και καλή εξυπηρέτηση. Συμπληρώνει η καλή παρέα και είμαι υπερπλήρης.

Προτείνεται!

Υ. Γ.1: Συμφωνώ απόλυτα με το ΥΓ1 του φίλου pass1 (βλέπε Spring Rolls)… και επαυξάνω για κάποιους “πονηρούς” που “νομίζουν” πως υποτιμούν τη νοημοσύνη μας.
Υ. Γ.2: Συμφωνώ απόλυτα με το ΥΓ του φίλου Jim (βλέπε Baba Ji) … που δυστυχώς δεν εισακούστηκε και τα ξεκατινιάσματα... καλά κρατούν.

30 Αυγ 2017

Μετα απο πολλα χρονια που συμβουλεύομαι το site το οποίο οφειλω να πω με βοηθησε σε φοβερες ανακαλυψεις.. ηρθε η ωρα να γραψω και γω τη δικη μου κριτική..

Θα ξεκινησω απ'το μεζεδοπωλειο Κυβελη στη Κυψελη!

Μετα απο κράτηση μεσω e-table, βρεθήκαμε μεσημερακι Κυριακης εγω με μια φιλη μου στη πλατεια Αγ. Γεωργιου στη Κυψέλη.
Η ωρα 1. Ησυχη ατμοσφαιρα σε μια ομορφη πλατεία με καφε και φαγαδικα ολογυρα.. Λατρεψα τη ζωντανια της!
Αν κ μενω κοντα (εξαρχεια) δυστυχώς δεν συχναζω Κυψελη..

Οσο για το μαγαζι.. αψογη εξυπηρέτηση, και πολύ φιλικο προσωπικο.
Για καλοσωρισμα μας φέρανε 2σφηνακια τσίπουρο, ακρως ευκολοπιοτο.
Επισης νερο σε κανατα, ψωμακι κ ενα ντιπ απο ντομάτα που συνοδεύονταν απο ελιτσες.
Ενας απτους σερβιτορους φροντισε να μας ενημερωσει για τα πιατα ημερας.
Τελικα παραγγειλαμε:

-σαλατα Κυβελη-6.70. Ωραία, δροσερη γευση με πρασινα λαχανικα, αποξηραμένο σύκο, καρυδι και φανταστική σως πορτοκαλιου!

-κολοκυθοκεφτεδες-4.90. Απλα άπαιχτοι με σως γιαουρτιου, δεν εχω ξαναφαει τοσο νοστιμους πουθενα!!

-Γιουβετσι με λαδι τρουφας-8.50(πιατο ημερας). Το μοσχαράκι ηταν τοσο λουκουμι και εδενε αψογα με το κριθαρακι. Απλα τέλειο!

-Μανιταρια με σως ροκφορ-6.40. Μα τι gourmet πιατο!!
Αλήθεια τωρα η σως ηταν μαγική χωρις έντονη τη γευση του ροκφορ.
Τα μανιταρια, φρεσκα φυσικα ειχαν μοναδικη γευση. (οπωσδήποτε αν ειστε λάτρεις μανιταριων.. )

-Πηραμε να πιουμε τσιπουρο χυμα(χωρις γλυκανισο φυσικά). Τα 200ml 6.80, αλλα ήταν απ'τα πιο ωραια χυμα τσιπουρα που εχω πιει. Ελαφρως αρωματικο και αρκετα μαλακο.

-Πληρωσαμε 2ατομα(μαζι με κουβερ 2χ0.80=1.60) 34.90€. Φαγαμε και ηπιαμε του σκασμου..
(Ο καταλογος σε εξιταρει αρκετά κ θες να τα δοκιμασεις ολα... )

Με λιγα λογια, gourmet γευσεις σε πολυ προσιτες τιμες..
Το συνιστω ανεπιφυλακτα. Εννοειται οτι θα ξαναπάω..

Α να μην το ξεχασω στο τελος μας κερασανε καρπουζακι.. 😊

13 Ιούλ 2017

Η Κυβέλη βρίσκεται σε μια πολύ ζωντανή πλατεία στην Κυψέλη, στον Αγ. Γεώργιο. Τα απογεύματα η πλατεία βρίθει από παιδικές φωνές και κατοίκους της περιοχής και δίνει πολύ την εικόνα της γειτονιάς όπως την ξέρουμε από παλιά.

Επισκέφτηκα το Κυβέλη πριν 1 βδομάδα και καθήσαμε με μεγάλη παρέα στην πλατεία. Δοκιμάσαμε εξαιρετικά ορεκτικά (κολοκυθοκεφτέδες, φέτα σε κρούστα, σαλάτα Κυβέλη, φάβα, μανιτάρια με ροκφόρ) και μια επίσης πολύ καλή ποικιλία κρεατικών (ψητά χοιρινό, κοτόπουλο, μπιφτέκι, συκώτι). Όλα καλοψημένα και ζουμερά.

Πολύ καλή η εξυπηρέτηση από γελαστά και άνετα παιδιά.
Ο χώρος μέσα είναι καλός αλλά καλύτερα κατά την γνώμη μου στην πλατεία. Χωρίς επιφύλαξη προτείνεται το βράδυ. Πολύ καλές οι τιμές, όχι πάνω από 15 ευρώ το άτομο ίσως και λιγότερο.