Οι Fishαλίδες προέκυψαν από το σεβασμό τεσσάρων φίλων προς την πρώτη ύλη, τη γνώση της μαγειρικής και προς εσάς. Ο Αντώνης και ο Στέλιος, ιδιοκτήτες του ιχθυοπωλείου Γοργόνα στο Νέο Ψυχικό, είναι οι άνθρωποι που καθημερινά φερνουν τα πιο φρέσκα ψάρια και θαλασσινά. Ο βραβευμένος σεφ Μιχάλης Τζόβας υπηρετεί επί σειρά ετών με επιδεξιότητα την τέχνη της εστίασης με ιδιαίτερη τεχνική στα ψάρια και τα θαλασσινά μετατρέποντας την καθημερινή ψαριά σε πιάτα που κρύβουν μέσα τους τα μυστικά της Ελληνικής κουζίνας. Και ο Κωνσταντίνος είναι ο άνθρωπος που θα φροντίσει την παραμικρή λεπτομέρεια ώστε η επίσκεψή σας στις Fishαλίδες να σας κάνει να νιώσετε σαν στο σπίτι σας.

Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη,Παρασκευη,Σαββατο (13·00 - 00:30). Κυριακη (13:00-20:00). Ζωντανή μουσική κάθε Παρασκευή. Δευτέρα κλειστά

Έχει ζωντανή μουσική
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

22 Φεβ 2019

Άλλη μια επίσκεψη στο Χαλάνδρι εξαιτίας των πολλών καλών κριτικών στο ask4food. Έχοντας αρκετό καιρό να πάω για θαλασσινά αποφάσισα να ξεκινήσω ένα Σάββατο βράδυ (και είμαι τυχερός που δεν ξημέρωσε Κυριακή προσπαθώντας να παρκάρω) μαζί με ένα φιλικό ζευγάρι.

Τα παιδιά του service μας υποδέχτηκαν και μας οδήγησαν στο τραπέζι μας, και μας έφεραν άμεσα ψωμάκια (εξαιρετικά σαν πιτούλες, συνοδεία από ένα βαζάκι με μεγάλες ελιές), νερό βρύσης (που ανανεώνονταν συνεχώς και χωρίς να χρειαστεί να το ζητήσουμε) και τον κατάλογο. Δεν έδειξαν να ενοχλούνται για την καθυστερημένη μας άφιξη (30 λεπτά να παρκάρω εγώ και 45 λεπτά το άλλο ζευγάρι).

Από σαλάτα δοκιμάσαμε την Αθηναϊκή (7/10). Καλό πιάτο, σχετικά μεγάλο, με εξαιρετικά φιλετάκια ψαριού, τα διάφορα χορταρικά/μυρωδικά του και τη μαγιονέζα.

Από μεζέδες πήραμε
Μύδια αχνιστα (8/10). Γεμάτο πιάτο, με εξαιρετικό ζουμάκι (ελαφρώς αλμυρούτσικο) το οποίο το στραγγίσαμε.
Γαρίδες Σαγανάκι (8/10). 5 καλές σε μέγεθος γαρίδες (ολόκληρες), γευστικότατες, με εξαιρετική σάλτσα. Έγινε ανάρπαστο.
Θράψαλο τηγανητό (γόνος) (9/10). Καλοτηγανισμένο, χωρίς ίχνος λαδίλας, γευστικότατο, και καλό ως ποσότητα.
Παριανά γαριδοπιτάκια (7/10). 4 καλοτηγανισμένα και αρκετά γευστικά κομμάτια (σαν φλογέρες).
Γαριδοπιπίνι (γαριδάκι) (8/10). Γνωστό πιάτο, σε καλή μερίδα, γαρίδα σε μέγεθος που τρώγεται ευχάριστα και καλοτηγανισμένη.

Από γλυκό πήραμε μια πολύ γευστική πορτοκαλόπιτα συνοδεία μιας μικρής μπάλας παγωτού (βανίλιας) (9/10).

Το λευκό κρασάκι πολύ καλό (8/10).

Στο τέλος για κέρασμα μας έφεραν σφηνάκια μαστίχας.

Γενικά οι γεύσεις ήταν πολύ καλές και οι μερίδες σε όλα τα πιάτα είναι ικανοποιητικές.

Εξυπηρέτηση:
Προσωπικό ευγενές, γρήγορο, εξυπηρετικό. Αστοχίες βέβαια υπήρχαν. Η σαλάτα ήρθε 3ο πιάτο στη σειρά, ενώ στα Παριανά είχε κολλήσει σε ένα πιτάκι λίγο χαρτί κουζίνας που είχαν για το στράγγισμα από το λάδι.

Χώρος:
Το μαγαζί είναι πρακτικά η αυλή μιας μικρής μονοκατοικίας (με θέα ένα στενό δρόμο), με μάλλον αδιάφορη διακόσμηση. Χωρίζεται (με επιτυχία) σε δύο χώρους: καπνιζόντων και μη. Τα τραπέζια μεγάλα, άνετα και με χώρο μεταξύ τους. Η θέρμανση επίσης ήταν ικανοποιητική.
Το πάρκινγκ είναι ΚΟΛΑΣΗ. Ουδέν άλλο σχόλιο χρειάζεται.

Τιμές:
Ελαφρά τσιμπημένες. Ίσως εκεί να οφείλεται το γεγονός ότι Σάββατο βράδυ, σε ένα ασφυκτικά γεμάτο Χαλάνδρι, με πιάτα που είναι πολύ ικανοποιητικά στη γεύση και καλά ως μερίδες, το μαγαζί ήταν μισογεμάτο. Για τα ανωτέρω πιάτα 58 ευρώ (με απόδειξη και POS) με την έκπτωση 10% του e-food.
Πρόταση: Γαρίδες σαγανάκι, τηγανητό θράψαλο, μύδια αχνιστά.
Να πάω; Εγώ θα ξαναπάω σίγουρα

29 Αυγ 2017

Ήρθε για να μείνει ή θα έχει την τύχη των προκατόχων του; Θα συνεχίσει όσο καλά ξεκίνησε; Θα αντέξει τον ανταγωνισμό της πιάτσας του Χαλανδρίου; Αυτές οι σκέψεις και πολλές παρεμφερείς πέρασαν από το μυαλό μου όταν γυρνώντας σπίτι μια πονεμένη Παρασκευή, έπεσε η πρόταση. Οι κριτικές που διάβασα πολύ καλές, η γνώμη των αφών Μπρόγιερ δεν επιδέχεται αμφισβήτηση, μα πολλοί τόλμησαν στο συγκεκριμένο σημείο αλλά δεν πρόκαμαν.

Νησιώτικο το στυλ του, ντυμένο στα γαλάζια, μεγάλα θεματικά παράθυρα θαλασσινού ενδιαφέροντος, ασβεστωμένα πέτρινα διάκοσμα στις γωνίες, πέτρα στο πάτωμα, πιθάρια με λουλούδια και ανοιγόμενη οροφή - αυλή. Θυμίζει έντονα πλατεία νησιού. Κλείνοντας τα μάτια, είναι εύκολο να μεταφερθείς στο πλατό του Φίνου και να δεις τον συγχωρεμένο τον Βαγγέλη Σειληνό να χορεύει μαζί με τη Νόρα τη Βαλσάμη και τις μαυροντυμένες κοπέλες του μπαλέτου, στο ‘’Γοργόνες και Μάγκες’’.

Και εκεί που είσαι έτοιμος να κάνεις guest εμφάνιση, ακούς την γλυκιά φωνή της ευγενικής σερβιτόρας να σε ρωτάει τι νερό θέλεις και να σου παρουσιάζει με χάρη τα φρέσκα ψάρια και πόσο ζυγίζει περίπου το καθένα, καθώς και τα πιάτα ημέρας και τι λείπει για την ημέρα από τον κατάλογο.
Τι άλλο να θέλω!!! Αρχίσαμε από ψηλά και επειδή βιάζεστε, διατηρήσαμε το service σε υψηλά επίπεδα. Εύγε. Υπόδειγμα ευγένειας, εξυπηρέτησης, γνώσης, σερβιρίσματος. Ένα στάδιο πριν τον έρωτα.

Στην αρχή ήρθαν πιτούλες αράπικες κομμένες, συνοδεία ελιών χωρίς κουκούτσι περασμένες από αλάτι και λάδι.

Άνοιξε η όρεξη και παράνοιξε στη συνέχεια με τα χόρτα. Για εκείνη την Παρασκευή ήταν αλμύρα. Ομολογώ έχοντας δοκιμάσει άπειρα χόρτα μιας και η γιαγιά μάζευε και τρώγαμε συνέχεια, ότι ήταν από τα καλύτερα που έχω φάει και κατά γενική ομολογία όλου του τραπεζιού αλλά και του διπλανού που άκουσαν τα επιφωνήματα μας και παρήγγειλαν και αυτοί.

Ελαφρά ζεστή, με το λαδάκι της και το απαραίτητο λεμόνι ήταν η κατάλληλη εισαγωγή στο δείπνο μας. Παρέα φυσικά με γλυκόπιοτη ρακί μετά από παααρα μα παααααρα πολύ καιρό.

Η εισαγωγή περιείχε ακόμα της επιλογή της Κλειώς, που δεν ήταν άλλη από ψητό μαστέλο με μαρμελάδα λεμόνι. Εξαιρετικό, γευστικότατο αυτό το αγελαδινό μαλακό τυρί της Χίου, ελαφρά περασμένο από τη σχάρα, άριστος συνδυασμός με την όξινη μαρμελάδα και τα συνοδευτικά ντοματίνια με τη ρόκα.

Μερακλίδικα πιάτα για τη συνέχεια. Γαριδοπιτάκια Πάρου. 4 φλογέρες ή άντε εξευγενισμένα spring rolls, με τραγανό χειροποίητο φύλλο που περιείχαν μείγμα νοστιμότατο με βάση κομματάκια γαρίδες. Συνοδευόταν όμορφα με μια, σωστής πυκνότητας sauce από πιπεριές Φλωρίνης. Την 4η φλογέρα, έκανα το στομάχι μου πέτρα και την άφησα στα κορίτσια.
Γαρίδες πικάντικες περασμένες ως νέου τύπου σουβλάκι, σε μεταλλική βέργα με συνοδεία sweet chili sauce και λίγο ρόκα. Αποφλοιωμένες γαρίδες ελαφρά καυτερές σε πλήρη αντίθεση με την γλυκιά σάλτσα απογείωναν το πιάτο. Η μόνη ένσταση που έχω είναι ότι, θα προτιμούσα περισσότερες γαρίδες. Είμαι γαριδοφάγος τι να κάνουμε.
Καλλιτέχνης ο chef. Τύφλα νάχει ο Χο Τσι Μινχ, chef του Silver Tiger.
Και εκεί που τα έδωσε όλα και φάνηκε και η καλλιτεχνική του φύση, ήταν το ψητό θράψαλο με μοσχολέμονο. Ήρθε σε αρωματισμένη βάση από μαρούλι, το θράψαλο ιδανικά ψημένο και κομμένο έτσι που έμοιαζε με στέμμα και δεν ήθελες να το χαλάσεις.
Εδώ είναι που λες: ‘’Ευδοξία βάλε φωτός, να δώσουμε θέαμα και εικόνα στο κοινό’’.

Κλείσαμε με ένα huge μετά συγχωρήσεως πλοκάμι, ριγανάτο και λαδολεμονάτο ψημένο στα κάρβουνα. Απλή εκτέλεση αλλά καθόλου μαστιχωτό, σωστό ψήσιμο.
Και εκεί που λέγαμε ότι είμαστε έτοιμοι να πληρώσουμε και αν φύγουμε, λέμε δεν παίρνουμε και ένα γλυκό;

Οι επιλογές συγκεκριμένες και λίγες. Από τις 2 λοιπόν διαλέξαμε τη μία, το κιουνεφέ. Οι προσδοκίες χαμηλές. Και εκεί είναι που ξαναλές: ‘’Φίλε συγγνώμη έκανα λάθος’’.

Το κιουνεφέ τους, βάζει κάτω παρόμοια άλλων εστιατορίων που ειδικεύονται στη κουζίνα της Ανατολίας. Με μια λέξη εκπληκτικό!!! Η κανέλα που είχε αρωματίσει το γλυκό, του έδινε το κάτι παραπάνω και σε συνδυασμό με την κρέμα τυριών και το άριστο φύλλο, τα πιρούνια πήραν φωτιά.

Μαζί με το λογαριασμό στο τέλος ήρθαν και τα κλασικά πλέον σφηνάκια μαστίχας.
Οι Fishαλίδες σίγουρα χειρίζονται με σωστό τρόπο τον χώρο της εστίασης και ήρθαν για να μείνουν. Οι τιμές είναι λίγο υψηλές αλλά με τις διάφορες εκπτώσεις του μαγαζιού, πέφτουν σε νορμάλ επίπεδα του 18-20 ευρώ περίπου το άτομο με νορμάλ πόση και χωρίς ψάρι.

Αξίζουν τον κόπο μιας επίσκεψης, όσο και αν υπάρχει μια σχετική ταλαιπωρία στο παρκάρισμα για τους εκτός περιοχής. Σίγουρα θα σας αποζημιώσει.

Εύχομαι και ελπίζω όλοι να είχατε ένα ευχάριστο και μαγευτικό Καλοκαίρι. Όσοι δεν έχουν ακόμα πάει κάπου, υπάρχει ακόμα χρόνος.

Ξεκινάμε Σεπτέμβρη με φορτισμένες μπαταρίες, ακόμα πιο δημιουργικά και εποικοδομητικά, ακούγοντας και Δάκη ‘’Θυμήσου τον Σεπτέμβρη’’. Τι λέω εγώ τώρα!!!

26 Απρ 2017

Μεγάλο Σάββατο μεσημέρι στις Fishalides. Ιδιαίτερη μέρα. Καταφτάνουμε μετά από κράτηση μέσω e-table με 10% έκπτωση στην οποία δεν περιλαμβάνονταν, αν θυμάμαι καλά, κάποια πιάτα ημέρας.
Η ταβέρνα βρίσκεται σε έναν στενό και μικρό δρόμο, κάθετο στην κεντρική λεωφόρο του Χαλανδρίου (Παπανδρέου).
Ο χώρος είναι πολύ όμορφος και πολύ προσεγμένος. Θυμίζει έντονα Κυκλάδες και ελληνικό καλοκαίρι. Το λευκό και το θαλασσί χρώμα παντού: τοίχοι, διακοσμητικά στοιχεία, τραπεζοκαθίσματα. Καθαριότητα, φως, όλα σου προκαλούν μια ευχάριστη διάθεση. Την ώρα που φτάσαμε έτυχε να φτάσουν ταυτόχρονα 3-4 παρέες. Το σημειώνω γιατί εδώ φαίνεται η ετοιμότητα, η οργάνωση και ο συντονισμός ενός μαγαζιού. 2 νεαρά παιδιά, απόλυτα εξυπηρετικά και οργανωμένα έτρεχαν να τα κάνουν όλα: παραγγελία, σερβίρισμα, εξυπηρέτηση. Τα κατάφερναν μια χαρά παρά τον κόσμο και τον φόρτο εργασίας και κανένας δεν έμεινε παραπονεμένος.
Μια ενημερωτική πινακίδα ενημερώνει επίσης τους πελάτες ότι έχουν δικό τους ιχθυοπωλείο οπότε από την παραγωγή πάμε κατευθείαν στην κατανάλωση.
Στα των γεύσεων ο κατάλογος περιλαμβάνει μια αξιόλογη ποικιλία ψαριών αλλά και θαλασσινών και θα έλεγα και κάποια λίγο πιο "πειραγμένα" πιάτα. Πραγματικά δεν ξέραμε τι να πρωτοδιαλέξουμε. Στην αρχή ερωτηθήκαμε αν θέλουμε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο. Κατέφτασε λοιπόν κανάτα με νερό μαζί με ψημένες πιτούλες αντί ψωμιού και ελιές για καλωσόρισμα. Συνεχίσαμε με τα εξής:

- καπνιστή μελιτζανοσαλάτα η οποία ήταν εξαιρετική. Η καπνίλα της μάγευε τον ουρανίσκο και άφηνε μια μοναδική νοστιμιά. Ήταν σπιτική και χειροποίητη.

- μανιτάρια πλευρώτους, ψητά και περιχυμένα με μπαλσάμικο, κλασική και διαχρονική αξία. Ίσως έπρεπε να είναι λίγο μεγαλύτερη η μερίδα.

- πατάτες τηγανητές, οι οποίες αν και προτηγανισμένες, νόμιζες ότι είναι χεράτες. ήταν αρκετά καλές και σίγουρα καλύτερες από άλλα μαγαζιά.

- λιγκουΐνι θαλασσινών το οποίο κατέφτασε καυτό και περιείχε ποικιλία φρούτων της θάλασσας: μύδια, γαρίδες και ψίχα καβουριού νομίζω. Ήταν αρκετά χορτστική μερίδα και πολύ νόστιμο πιάτο.

- γιουβέτσι φάβα με χταπόδι στιφάδο. Καταφτάνει σε κατσαρολάκι αχνιστή φάβα με απλωμένα από πάνω κρεμμυδάκια και χταπόδι με σάλτσα στιφάδο. Πραγματική απογείωση γεύσης και νοστιμιάς.

Συνοψίζοντας, η συνολική εμπειρία ήταν απολύτως ικανοποιητική σε όλα τα σημεία. Πληρώσαμε 36.90 ευρώ (με την έκπτωση 10%). Θεωρώ εξαιρετική τη σχέση ποιότητας-τιμής και το συστήνω ανεπιφύλακτα.

23 Ιουν 2017

Δύο φορές έχω βρεθεί μέχρι στιγμής στο νέο αυτό ψαρομάγαζο του Χαλανδρίου και έχω φύγει και τις δύο αυτές φορές απόλυτα ευχαριστημένη- ενθουσιασμένη θα τολμούσα να πω! Οπωσδήποτε αναμένεται ν’ ακολουθήσουν πολλές ακόμα επισκέψεις, αλλά ας αποτυπώσω τώρα δα τις θετικές μου εντυπώσεις, γιατί τα καλά νέα πρέπει να μοιράζονται χωρίς χρονοτριβή.

Οι Fishαλίδες βρίσκονται σε κεντρικό σημείο του Χαλανδρίου, το οποίο εξακολουθεί να είναι υπερβολικά τρέντι, οπότε το πάρκινγκ παραμένει πονεμένη ιστορία κι έτσι θα πρέπει να οπλιστείτε με υπομονή. Από τη δική μου μεριά, ως λόκαλ, θα σας δώσω ένα μικρό τιπ κι αν θέλετε το κρατάτε: Θα μπορούσατε να αφήσετε το αυτοκίνητο από την κάτω μεριά της Παπανικολή/ Παλαιολόγου, στην πλευρά του Κάτω Χαλανδρίου, όπου τα πράγματα είναι σαφώς πιο φιλικά προς τον οδηγό και μ’ ένα δεκάλεπτο περπάτημα θα βρίσκεστε στο κεντρικό Χαλάνδρι. Για δείτε το.

Και κατόπιν αυτής της μικρής παρένθεσης επιστροφή στις Fishαλίδες και την εμπειρία μου σ’ αυτές. Η πρώτη επίσκεψη έλαβε χώρα μεσημέρι Μεγάλου Σαββάτου λίγες ώρες πριν ταξιδέψουμε σε μέρη μαγικά κι ονειρεμένα για να γιορτάσουμε την Πασχαλιά. Η μέρα ήταν απόλυτα καλοκαιρινή, οπότε βάλαμε τα ξώφτερνα (εγώ δηλαδή) και περπατήσαμε ως τη συμπαθέστατη αυλή που έσφυζε από κόσμο, αφού πρώτα είχαμε καλέσει για να βεβαιωθούμε ότι ήταν ανοιχτά κι ότι θα υπήρχε τραπέζι. Διαλέξαμε ένα άνετο και σκιερό τραπεζάκι για δύο και χαζέψαμε τον διάκοσμο.

Πρόκειται για ένα απλό μεν μαγαζί, ευχάριστο όμως και χαλαρωτικό. Δεν ξεφεύγει από την κλασική διακοσμητική συνταγή που χαρακτηρίζει τα ψαρο/θαλασσινο-μαγαζιά του αιγαιοπελαγίτικου γαλανόλευκου, το οποίο επικρατεί σε τοίχους και τραπεζοκαθίσματα. Είναι όμως απαλά τα χρώματα και ξεκούραστα στο μάτι κι είναι κι όλα περιποιημένα και καθαρά, οπότε σε κερδίζει. Η αυλή είναι πολύ καλή για δροσερές, καλοκαιρινές βραδιές και το λέω μετά λόγου γνώσης, καθώς η δεύτερη επίσκεψή μας έγινε μια μαγιάτικη βραδιά που μύριζε πια καλοκαίρι και πολύ την ευχαριστηθήκαμε.

Η εξυπηρέτηση είναι εξαιρετική, καλοδεχτικοί άνθρωποι, χαμογελαστοί, επαγγελματίες, που γνωρίζουν τη δουλειά τους και δημιουργούν αίσθηση οικειότητας διατηρώντας τα όρια. Στα συν τα κεράσματα, στα συν και το ερώτημα για εμφιαλωμένο νερό ή κανάτα, στα συν η επεξηγηματικότητα και γενικά, τα συν σωρό και μέχρι στιγμής δεν μού ‘χει προκύψει κάποιο μείον. Άριστα.

Το μέγεθος του μενού είναι ιδανικό για τα δικά μου μέτρα και σταθμά, καθώς υπάρχει επαρκής ποικιλία μαζί με πνεύμα δημιουργικότητας ούτως ώστε να ικανοποιείται κάθε (ψαρο)γούστο, χωρίς όμως να δημιουργείται χάωμα. Τι έχουμε φάει λοιπόν μέχρι στιγμής από τον ευσύνοπτο κατάλογό τους:

Στην πρώτη μας επίσκεψη μας πρόσφεραν αρχικά πιτούλες κι ελιές. Οι πιτούλες ήταν τελείως αδιάφορες και για τις ελιές δεν έχω άποψη, καθώς δεν μ’ αρέσουν διόλου, ο φίλος μου όμως τις απόλαυσε. Συνεχίσαμε με σαλάτα ρόκα, λιαστή ντομάτα, σουσάμι, μανιτάρια, νιφάδες κεφαλογραβιέρας και σάλτσα οξύμελου. Ήρθε σε εντυπωσιακή ποσότητα κι ήταν εξαιρετική, πλούσια, φρέσκια, γευστική, με σωστή αναλογία ανάμεσα στην πρασινάδα και το ντρέσινγκ. Πολύ δυνατό ξεκίνημα, στα 7 ευρώ.

Ακολούθησε φίνο ορεκτικό και συγκεκριμένα ψητό μαστέλο με σπιτική μαρμελάδα λεμόνι. Εγώ θα έλεγα σε ενδεχόμενη επίσκεψή σας να μην το χάσετε. Ήταν τέλειο. Δύο ευμεγέθη κομμάτια του φανταστικού αυτού τυριού, το οποίο είχε ψηθεί ολόσωστα κι είχε συνταιριάξει άψογα με την όξινη και γευστική σπιτική μαρμελάδα. Φοβερός συνδυασμός, εξαιρετικό αποτέλεσμα, στα 7 ευρώ.

Προχωρήσαμε σε μύδια αχνιστά, τα οποία ήταν πολύ καλά και σε πολύ καλή μερίδα. Μάλιστα, εμπνευστήκαμε να τα παραγγείλουμε βλέποντάς τα να περιφέρονται σε διπλανά τραπέζια και ήδη οπτικά φάνταζαν ιδιαίτερα θελκτικά- και ήταν, πράγματι. Νοστιμότατα, στα 7 ευρώ κι αυτά.

Κλείσαμε με γαρίδες σαγανάκι με φέτα, οι οποίες ήταν επίσης σε πλούσια μερίδα κι ήταν νόστιμες και με αρκούντως δεμένη σάλτσα. Ο φίλος μου ενθουσιάστηκε, αλλά όταν πρόκειται για ελληνικές λιχουδιές και δη για θαλασσινά τείνει να ενθουσιάζεται. Εγώ δεν θα πω ότι ήταν οι νοστιμότερες γαρίδες σαγανάκι που έχω φάει, θα τις ήθελα λίγο πιο πικάντικες, αλλά σε κάθε περίπτωση, τις ευχαριστήθηκα ιδιαιτέρως. Στα 9,50 ευρώ.

Το συγκεκριμένο γεύμα είχαμε συνοδεύσει με ούζο Μπαμπατζίμ, οφείλω όμως να πω να το ξέρετε ότι δεν παίζει μεγάλη ουζοποικιλία. Συνολικά είχαμε πληρώσει 40 ευρώ και είχαμε σκάσει απ’ το φαγητό, οπότε το Value for Money δεν μπορώ παρά να το αξιολογήσω πολύ θετικά.

Στη δεύτερη επίσκεψή μας, είπαμε να δοκιμάσουμε διαφορετικά πιάτα, ώστε να σχηματίσουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα (δεν ξέρω πώς συγκρατήθηκα και δεν πήρα πάλι το μαστέλο). Έτσι λοιπόν, το ξεκίνημα για μια ακόμη φορά έγινε με τις ίδιες ψιλοαδιάφορες πιτούλες, τις οποίες δεν πολυτίμησα.

Συνεχίσαμε με σκουμπρί καπνιστό με baby ρόκα, το οποίο ήταν εξαιρετικό. Το ψάρι υπέροχα καπνισμένο, ζουμερό και πεντανόστιμο σε μερίδα υπερπλούσια και η ρόκα δεν συνόδευε απλά με μερικά φυλλαράκια, αλλά ήταν κανονική σαλάτα. Ιδανικό για ούζο, ευρώ 7.

Πήραμε και μια χωριάτικη, αλλά βασικά την πήραμε για τον φίλο μου, εγώ κάτι αγγουράκια και κάτι πιπερίτσες τσίμπησα, ε, και λίγη φέτα, όπου δεν είχε καλοακουμπήσει η ντομάτα, την οποία δεν μυτιάζω. Ο φίλος μου ενθουσιάστηκε, πάντως. Στα 6,5 ευρώ.

Φάγαμε και χταπόδι στη σχάρα, το οποίο ήταν αρκετά καλοψημένο, είχε αποφευχθεί η λαστιχοποίησή του και σε γενικές γραμμές μας άφησε ευχαριστημένους. Προσωπικά είμαι πολύ περίεργη με το ψητό χταπόδι και σπάνια θα ικανοποιηθώ, παρόλο που πιστεύω ότι το καλοψημένο χταπόδι μπορεί να είναι από τους ωραιότερους μεζέδες στον κόσμο! Το συγκεκριμένο το βρήκα απλά καλό, αλλά για τη δική μου την παραξενιά δεν το λες και λίγο αυτό! Στα 10 ευρώ.

Τέλος, σ’ αυτήν μας την επίσκεψη το πιάτο που σταμπάραμε σε διπλανό τραπέζι κι αποφασίσαμε να τιμήσουμε ήταν μια γαβάθα με λιγκουίνι θαλασσινών με φρούτα της θάλασσας και δη με γαρίδες, καραβιδόψιχα και διάφορα όστρακα. Καλοβρασμένα τα ζυμαρικά, νόστιμη η σάλτσα και πλούσια η ποσότητα των θαλασσινών, δεν κατορθώσαμε να την τελειώσουμε. Στα 13 ευρώ.

Στο τέλος μας κέρασαν ωραιότατη πανακότα και κατά τα λοιπά ήπιαμε χύμα ούζο και χύμα κρασί. Συνολικά κληθήκαμε να πληρώσουμε 43 ευρώ, μετά από 10% έκπτωση λόγω κράτησης μέσω e-table. Ξαναλέω, τρελό VfM. Δεν θα βάλω όμως εύρος τιμής, καθώς αλλιώς θα είναι αν το ρίξετε στις ψαρούκλες κι αλλιώς αν κινηθείτε στα δικά μας πλαίσια. Όπως και νά 'χει, είναι έντιμο μαγαζί. Κι επειδή αρκετά μακρηγόρησα, ας μην το κουράσω άλλο: Ψαροφάγοι, σπεύσατε! Πρόκειται για πολύ δυνατό entry, μακάρι να συνεχίσει έτσι και καλύτερα!

15 Ιαν 2017

Καθημερινή βράδυ και με αφορμή την έκπτωση 30% που προσφέρει το εστιατόριο, αποφασίσαμε να το επισκεφτούμε για πρώτη φορά.
Το μαγαζί, μάλλον μικρό, εχει και εξωτερικό χώρο για τους καπνίζοντες.
Θυμίζει μεγάλο καφενείο, μοντέρνο όμως και με πρωτότυπη διακόσμηση.

Για καλωσόρισμα μας έφεραν μια κανάτα νερό βρύσης, ψημένες πιτούλες και ελιές γεμιστές.

Το μενού έχει κυρίως θαλασσινους μεζέδες.
Πήραμε την Αθηναϊκή σαλάτα, δηλ βραστά λαχανικά(πατάτα-καρότο) με ψητό φιλεταρισμένο ψάρι.... νομίζω τσιπούρα και μαγιονέζα. (9,5€).
Η ποσότητα του ψαριού ήταν ικανοποιητική, αλλα θα θέλαμε λίγα περισσότερα λαχανικά.
Συνεχίσαμε με χταπόδι ξυδάτο με ψιλοκκομένα λαχανικά. (8€)
Ικανοποιητική ποσότητα, σωστά βρασμένο το χταπόδι και με μέτρια αναλογία ξυδιού, ώστε να μην γίνεται ενοχλητική.
Επόμενο πιάτο ήταν τα Παριανά πιττάκια, 4 τον αριθμό. (9€).
Θυμίζουν μεγάλα spring rolls και έχουν γέμιση απο γαρίδα και κρέμα τυριών.
Το αποτέλεσμα είναι ένα χορταστικό, γευστικότατο πιάτο, αλλα πολύ λιτό, αφού δεν συνοδεύεται απο τίποτα, πλην μιας σως που θύμιζε σως γαρίδας.
Υπάρχει βέβαια και η αίσθηση της τηγανίλας, ενώ είναι και σχετικά ακριβό πιάτο.

Δοκιμάσαμε τέλος το ριζότο σαφράν με μύδια και κρόκο Κοζάνης. (9€)
Ωραία παρουσίαση του πιάτου, αλλα στη γεύση μας τα χάλασε, έστω και λίγο.
Είχε υπερβολικό αλάτι...
Για το τέλος μας κέρασαν ωραιότατη πανακόττα.
Μπράβο σε αυτόν που την έφτιαξε!
Με όλα αυτά, συν ένα καραφάκι χύμα τσίπουρο, ένα αναψυκτικό και την έκπτωση 30% πληρώσαμε 29€.
Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη και αξίζουν συγχαρητήρια και στον μάγειρα.
Σίγουρα θα ξαναπάμε.

07 Ιουν 2017

Στο συγκεκριμένο μαγαζί (επειδή είναι και στην περιοχή μας) έχουμε πάει με παρέα συνολικά 4 φορές τους τελευταίους 2 μήνες. Πάντα μεσημέρι Κυριακή. Το μαγαζί έχει πάντα εκπληκτική ποιότητα στα πιάτα του και για το λόγο αυτό μας έχει ενυπωσιάσει και κερδίσει. Άψογο και στα ψητά και στα τηγανητά και στις σαλάτες. Οι πρώτες ύλες είναι υψηλής ποιότητας. Φεύγεις και δεν αισθάνεσαι καθόλου βάρος στο στομάχι. Παρά μόνο ικανοποίηση ότι έφαγες πολύ καλά.

Τα παιδιά που το έχουν και που σερβίρουν είναι νέα, με όρεξη, διάθεση, χαμόγελο, ευγένεια, χιούμορ και εξυπηρέτηση. Και έχουν "χτίσει" ένα πολύ σοβαρό και ποιοτικό μαγαζί. Ο χώρος μέσα είναι όμορφος, καθαρός και φροντισμένος. Έχει και μια μικρή υπαίθρια αυλίτσα μπροστά με τέντες (αν τυχόν βρέξει). Οι τιμές θα έλεγα ότι είναι μάλλον λιγάκι πάνω από το μέσο όρο (όχι όμως πολύ) για την τοποθεσία που βρίσκεται και την καθόλου θέα που προσφέρει (βλ. βιτρίνα σε δρόμο που ευτυχώς έχει ελάχιστη κυκλοφορία). Αλλά δικαιολογούν απόλυτα την πολύ καλή ποιότητα που προσφέρει.

Την τελευταία φορά (4 άτομα) πήραμε: 1 ψάρι στείρα 1050 γρ. ψητή (νοστιμότατη), 5 πετρομπάρμπουνα τηγανητά (πεντανόστιμα), 1 σαλάτα κυκλάδες (πολύ ωραία), 1 αχινοσαλάτα (ωραία), 1 μελιτζανοσαλάτα (πολύ καλή και εύγεστη), πατάτες τηγανητές (ενυπωσιακά νόστιμες και καλοψημένες χωρίς ίχνος λαδίλας, από τις καλύτερες που έχουμε ποτέ φάει, ίδιες με σπιτικές), 1 κιλό κρασί λευκό (καλό), 1 καλαμάρι ψητό με λεμονόχορτο (μαλακό, γευστικότατο και νόστιμο). Και πληρώσαμε €120.

Αν επιθυμείτε μια ψαροταβέρνα με ποιότητα (όπως εμείς) και η ποιότητα βρίσκεται ψηλά στην κλίμακα των απαιτήσεων σας (όπως εμείς), τότε είναι ακριβώς αυτό που ζητάτε. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

24 Φεβ 2018

Μετα την επίσκεψη στο συγκεκριμένο κατάστημα ενα μεσημέρι Κυριακής, αποφάσισα να γράψω την κριτική μου για να μοιραστώ την εμπειρία μου. Ειμασταν δυο ατομα κ παραγγείλαμε μια σαλατα σαν ντακο με ντοματινια, τα οποια ομολογουμένως ηταν πολυ γλυκα και συνολικα η συλληψη αν και απλη, ηταν επιτυχημένη. Πήραμε μια φαβα, ειχε ωραια υφη & γευση. Παραγγείλαμε ενα ψητο χταποδι. Οπως ειχε γραφει και σε αλλες κριτικές, η ποσοτητα του συγκεκριμένου πιατου ηταν ικανοποιητικη.. το ιδιο παρατηρησα και εγω στα πιατα ψητου χταποδιου που εβλεπα να πηγαίνουν στα διπλανα (μεγαλύτερα των 2 ατομων) τραπεζια. Σε εμας ομως η μεριδα που κατεφτ ασε ηταν τουλάχιστον αστεία.. ηταν ενα μικρο μικρο πλοκαμακι που το 1/2 του ηταν η μικρη καμμενη ακρη του. Θεωρω απαράδεκτο να διαμορφώνονται διαφορετικά οι μεριδες αναλογως των ατομων, καθως το ιδιο δεν ισχύει και για τις τιμες, καθως και εμεις πληρωσαμε την ίδια τιμη στη μεριδα με τους διπλανους που ειχαν διπλασια ποσοτητα. Σαν κυριως επελαξα ενα "φρεσκο" ψαρι απο τα προτεινομενα πιατα ημέρας, τον τηγανιτο μπακαλιάρο, ενω η παρεα μου μια ψαρόσουπα. Ο μπακαλιάρος που εφτασε σαν μεριδα ηταν επισης ενα πολυ μικρο κομματακι απο τον κορμο του ψαριου- το οποιο ειδα μετα στο λογαριασμό πως ειχε βαρος οσο το ένα τεταρτο ενος κιλου (σε καμια περίπτωση δεν ισχύε κατι τετοιο), συνοδευοταν απο τα βραστα λαχανικα που υπήρχαν στην σουπα του διπλανου μου, νεροβραστα κ ανοστα, ενω το χειρότερο ηταν η γευση του "φρεσκου" ψαριου. Ειμαι απο νησι κ ξερω να αναγνωριζω το λευκο φρεσκο με τη φινα γεύση μπακαλιάρο.
Ουδεμία σχεση με αυτο που δοκιμασα - γιατι δεν εφαγα, καθως φοβήθηκα μηπως παθω κατι. Ηταν οτι πιο πικρο εχω γευτει σε ψαρι, με κιτρινη οψη κ το πιο κακο τηγάνισμα ever. Σαν κατεψυγμένος μπακαλιαρος που προοριζεται για παστος. Και αυτο χρεώθηκε 14€.

Λυπάμαι πραγματικά για την ποιότητα που προσφερουν τετοια μαγαζια, θα επρεπε οτι βγάζουν να ειναι φρεσκο αν θελουν να συνεχίσουν να εχουν πελατεια και να προτιμώνται απο τους ανθρώπους που εχουν γευτει ψαρι εστω και μια φορα της ζωης τους σε κάποιο νησί της Ελλάδας.

01 Ιούλ 2017

Τεταρτη βραδακι 29/6/2017 εγω κ η κοπελια μου πηγαμε στο μαγαζι. Μαγαζι με προσεγμενο μενου κ επιλογες. Πολυ ωραια αυλη. παραγειλαμε 1 ροφο, ενα καλαμαρι ψητο, μια αλμυρικια (πολυ μικρη μεριδα) για σαλατα κ 2 μπιρες.

Συνολο 63. Στο τελος τα παιδια μας παρακαλαγαν να μας κερασουν γλυκο αλλα δν μπορουσαμε να φαμε αλλο. Ολα ηταν εξαιρετικα οπωςκ η εξυπηρέτηση.

Συμπερασμα το καλο κ φρέσκο ψαρι πληρωνεται αλλα το ευχαριστιεσαι. θα ξαναπαμε σιγουρα