Οι Fishαλίδες είναι μια μοντέρνα ψαροταβέρνα στο Χαλάνδρι που άνοιξαν τέσσερεις φίλοι. Το εστιατόριο σερβίρει καθημερινά ολόφρεσκα ψάρια από το ιχθυοπωλείο τους και επιλεγμένα καΐκια. Από τα πιάτα που ξεχωρίζουν είναι τα γαριδοπιτάκια, το μελωμένο χταπόδι με φάβα, τα όστρακα και τα ριζότα! Το περιβάλλον είναι κομψό, με λευκές και γαλάζιες λεπτομέρειες που θα σας ταξιδέψει σε κάποιο κυκλαδίτικο νησί. Μπορείται να επιλέξετε για φαγητό την περιποιημένη αυλή του ή την κλιματιζόμενη αίθουσα

Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη,Παρασκευη,Σαββατο (13·00 - 00:30). Κυριακη (13:00-20:00).

Δέχεται πιστωτική κάρτα
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

29 Αυγ 2017

Ήρθε για να μείνει ή θα έχει την τύχη των προκατόχων του; Θα συνεχίσει όσο καλά ξεκίνησε; Θα αντέξει τον ανταγωνισμό της πιάτσας του Χαλανδρίου; Αυτές οι σκέψεις και πολλές παρεμφερείς πέρασαν από το μυαλό μου όταν γυρνώντας σπίτι μια πονεμένη Παρασκευή, έπεσε η πρόταση. Οι κριτικές που διάβασα πολύ καλές, η γνώμη των αφών Μπρόγιερ δεν επιδέχεται αμφισβήτηση, μα πολλοί τόλμησαν στο συγκεκριμένο σημείο αλλά δεν πρόκαμαν.

Νησιώτικο το στυλ του, ντυμένο στα γαλάζια, μεγάλα θεματικά παράθυρα θαλασσινού ενδιαφέροντος, ασβεστωμένα πέτρινα διάκοσμα στις γωνίες, πέτρα στο πάτωμα, πιθάρια με λουλούδια και ανοιγόμενη οροφή - αυλή. Θυμίζει έντονα πλατεία νησιού. Κλείνοντας τα μάτια, είναι εύκολο να μεταφερθείς στο πλατό του Φίνου και να δεις τον συγχωρεμένο τον Βαγγέλη Σειληνό να χορεύει μαζί με τη Νόρα τη Βαλσάμη και τις μαυροντυμένες κοπέλες του μπαλέτου, στο ‘’Γοργόνες και Μάγκες’’.

Και εκεί που είσαι έτοιμος να κάνεις guest εμφάνιση, ακούς την γλυκιά φωνή της ευγενικής σερβιτόρας να σε ρωτάει τι νερό θέλεις και να σου παρουσιάζει με χάρη τα φρέσκα ψάρια και πόσο ζυγίζει περίπου το καθένα, καθώς και τα πιάτα ημέρας και τι λείπει για την ημέρα από τον κατάλογο.
Τι άλλο να θέλω!!! Αρχίσαμε από ψηλά και επειδή βιάζεστε, διατηρήσαμε το service σε υψηλά επίπεδα. Εύγε. Υπόδειγμα ευγένειας, εξυπηρέτησης, γνώσης, σερβιρίσματος. Ένα στάδιο πριν τον έρωτα.

Στην αρχή ήρθαν πιτούλες αράπικες κομμένες, συνοδεία ελιών χωρίς κουκούτσι περασμένες από αλάτι και λάδι.

Άνοιξε η όρεξη και παράνοιξε στη συνέχεια με τα χόρτα. Για εκείνη την Παρασκευή ήταν αλμύρα. Ομολογώ έχοντας δοκιμάσει άπειρα χόρτα μιας και η γιαγιά μάζευε και τρώγαμε συνέχεια, ότι ήταν από τα καλύτερα που έχω φάει και κατά γενική ομολογία όλου του τραπεζιού αλλά και του διπλανού που άκουσαν τα επιφωνήματα μας και παρήγγειλαν και αυτοί.

Ελαφρά ζεστή, με το λαδάκι της και το απαραίτητο λεμόνι ήταν η κατάλληλη εισαγωγή στο δείπνο μας. Παρέα φυσικά με γλυκόπιοτη ρακί μετά από παααρα μα παααααρα πολύ καιρό.

Η εισαγωγή περιείχε ακόμα της επιλογή της Κλειώς, που δεν ήταν άλλη από ψητό μαστέλο με μαρμελάδα λεμόνι. Εξαιρετικό, γευστικότατο αυτό το αγελαδινό μαλακό τυρί της Χίου, ελαφρά περασμένο από τη σχάρα, άριστος συνδυασμός με την όξινη μαρμελάδα και τα συνοδευτικά ντοματίνια με τη ρόκα.

Μερακλίδικα πιάτα για τη συνέχεια. Γαριδοπιτάκια Πάρου. 4 φλογέρες ή άντε εξευγενισμένα spring rolls, με τραγανό χειροποίητο φύλλο που περιείχαν μείγμα νοστιμότατο με βάση κομματάκια γαρίδες. Συνοδευόταν όμορφα με μια, σωστής πυκνότητας sauce από πιπεριές Φλωρίνης. Την 4η φλογέρα, έκανα το στομάχι μου πέτρα και την άφησα στα κορίτσια.
Γαρίδες πικάντικες περασμένες ως νέου τύπου σουβλάκι, σε μεταλλική βέργα με συνοδεία sweet chili sauce και λίγο ρόκα. Αποφλοιωμένες γαρίδες ελαφρά καυτερές σε πλήρη αντίθεση με την γλυκιά σάλτσα απογείωναν το πιάτο. Η μόνη ένσταση που έχω είναι ότι, θα προτιμούσα περισσότερες γαρίδες. Είμαι γαριδοφάγος τι να κάνουμε.
Καλλιτέχνης ο chef. Τύφλα νάχει ο Χο Τσι Μινχ, chef του Silver Tiger.
Και εκεί που τα έδωσε όλα και φάνηκε και η καλλιτεχνική του φύση, ήταν το ψητό θράψαλο με μοσχολέμονο. Ήρθε σε αρωματισμένη βάση από μαρούλι, το θράψαλο ιδανικά ψημένο και κομμένο έτσι που έμοιαζε με στέμμα και δεν ήθελες να το χαλάσεις.
Εδώ είναι που λες: ‘’Ευδοξία βάλε φωτός, να δώσουμε θέαμα και εικόνα στο κοινό’’.

Κλείσαμε με ένα huge μετά συγχωρήσεως πλοκάμι, ριγανάτο και λαδολεμονάτο ψημένο στα κάρβουνα. Απλή εκτέλεση αλλά καθόλου μαστιχωτό, σωστό ψήσιμο.
Και εκεί που λέγαμε ότι είμαστε έτοιμοι να πληρώσουμε και αν φύγουμε, λέμε δεν παίρνουμε και ένα γλυκό;

Οι επιλογές συγκεκριμένες και λίγες. Από τις 2 λοιπόν διαλέξαμε τη μία, το κιουνεφέ. Οι προσδοκίες χαμηλές. Και εκεί είναι που ξαναλές: ‘’Φίλε συγγνώμη έκανα λάθος’’.

Το κιουνεφέ τους, βάζει κάτω παρόμοια άλλων εστιατορίων που ειδικεύονται στη κουζίνα της Ανατολίας. Με μια λέξη εκπληκτικό!!! Η κανέλα που είχε αρωματίσει το γλυκό, του έδινε το κάτι παραπάνω και σε συνδυασμό με την κρέμα τυριών και το άριστο φύλλο, τα πιρούνια πήραν φωτιά.

Μαζί με το λογαριασμό στο τέλος ήρθαν και τα κλασικά πλέον σφηνάκια μαστίχας.
Οι Fishαλίδες σίγουρα χειρίζονται με σωστό τρόπο τον χώρο της εστίασης και ήρθαν για να μείνουν. Οι τιμές είναι λίγο υψηλές αλλά με τις διάφορες εκπτώσεις του μαγαζιού, πέφτουν σε νορμάλ επίπεδα του 18-20 ευρώ περίπου το άτομο με νορμάλ πόση και χωρίς ψάρι.

Αξίζουν τον κόπο μιας επίσκεψης, όσο και αν υπάρχει μια σχετική ταλαιπωρία στο παρκάρισμα για τους εκτός περιοχής. Σίγουρα θα σας αποζημιώσει.

Εύχομαι και ελπίζω όλοι να είχατε ένα ευχάριστο και μαγευτικό Καλοκαίρι. Όσοι δεν έχουν ακόμα πάει κάπου, υπάρχει ακόμα χρόνος.

Ξεκινάμε Σεπτέμβρη με φορτισμένες μπαταρίες, ακόμα πιο δημιουργικά και εποικοδομητικά, ακούγοντας και Δάκη ‘’Θυμήσου τον Σεπτέμβρη’’. Τι λέω εγώ τώρα!!!

26 Απρ 2017

Μεγάλο Σάββατο μεσημέρι στις Fishalides. Ιδιαίτερη μέρα. Καταφτάνουμε μετά από κράτηση μέσω e-table με 10% έκπτωση στην οποία δεν περιλαμβάνονταν, αν θυμάμαι καλά, κάποια πιάτα ημέρας.
Η ταβέρνα βρίσκεται σε έναν στενό και μικρό δρόμο, κάθετο στην κεντρική λεωφόρο του Χαλανδρίου (Παπανδρέου).
Ο χώρος είναι πολύ όμορφος και πολύ προσεγμένος. Θυμίζει έντονα Κυκλάδες και ελληνικό καλοκαίρι. Το λευκό και το θαλασσί χρώμα παντού: τοίχοι, διακοσμητικά στοιχεία, τραπεζοκαθίσματα. Καθαριότητα, φως, όλα σου προκαλούν μια ευχάριστη διάθεση. Την ώρα που φτάσαμε έτυχε να φτάσουν ταυτόχρονα 3-4 παρέες. Το σημειώνω γιατί εδώ φαίνεται η ετοιμότητα, η οργάνωση και ο συντονισμός ενός μαγαζιού. 2 νεαρά παιδιά, απόλυτα εξυπηρετικά και οργανωμένα έτρεχαν να τα κάνουν όλα: παραγγελία, σερβίρισμα, εξυπηρέτηση. Τα κατάφερναν μια χαρά παρά τον κόσμο και τον φόρτο εργασίας και κανένας δεν έμεινε παραπονεμένος.
Μια ενημερωτική πινακίδα ενημερώνει επίσης τους πελάτες ότι έχουν δικό τους ιχθυοπωλείο οπότε από την παραγωγή πάμε κατευθείαν στην κατανάλωση.
Στα των γεύσεων ο κατάλογος περιλαμβάνει μια αξιόλογη ποικιλία ψαριών αλλά και θαλασσινών και θα έλεγα και κάποια λίγο πιο "πειραγμένα" πιάτα. Πραγματικά δεν ξέραμε τι να πρωτοδιαλέξουμε. Στην αρχή ερωτηθήκαμε αν θέλουμε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο. Κατέφτασε λοιπόν κανάτα με νερό μαζί με ψημένες πιτούλες αντί ψωμιού και ελιές για καλωσόρισμα. Συνεχίσαμε με τα εξής:

- καπνιστή μελιτζανοσαλάτα η οποία ήταν εξαιρετική. Η καπνίλα της μάγευε τον ουρανίσκο και άφηνε μια μοναδική νοστιμιά. Ήταν σπιτική και χειροποίητη.

- μανιτάρια πλευρώτους, ψητά και περιχυμένα με μπαλσάμικο, κλασική και διαχρονική αξία. Ίσως έπρεπε να είναι λίγο μεγαλύτερη η μερίδα.

- πατάτες τηγανητές, οι οποίες αν και προτηγανισμένες, νόμιζες ότι είναι χεράτες. ήταν αρκετά καλές και σίγουρα καλύτερες από άλλα μαγαζιά.

- λιγκουΐνι θαλασσινών το οποίο κατέφτασε καυτό και περιείχε ποικιλία φρούτων της θάλασσας: μύδια, γαρίδες και ψίχα καβουριού νομίζω. Ήταν αρκετά χορτστική μερίδα και πολύ νόστιμο πιάτο.

- γιουβέτσι φάβα με χταπόδι στιφάδο. Καταφτάνει σε κατσαρολάκι αχνιστή φάβα με απλωμένα από πάνω κρεμμυδάκια και χταπόδι με σάλτσα στιφάδο. Πραγματική απογείωση γεύσης και νοστιμιάς.

Συνοψίζοντας, η συνολική εμπειρία ήταν απολύτως ικανοποιητική σε όλα τα σημεία. Πληρώσαμε 36.90 ευρώ (με την έκπτωση 10%). Θεωρώ εξαιρετική τη σχέση ποιότητας-τιμής και το συστήνω ανεπιφύλακτα.

23 Ιουν 2017

Δύο φορές έχω βρεθεί μέχρι στιγμής στο νέο αυτό ψαρομάγαζο του Χαλανδρίου και έχω φύγει και τις δύο αυτές φορές απόλυτα ευχαριστημένη- ενθουσιασμένη θα τολμούσα να πω! Οπωσδήποτε αναμένεται ν’ ακολουθήσουν πολλές ακόμα επισκέψεις, αλλά ας αποτυπώσω τώρα δα τις θετικές μου εντυπώσεις, γιατί τα καλά νέα πρέπει να μοιράζονται χωρίς χρονοτριβή.

Οι Fishαλίδες βρίσκονται σε κεντρικό σημείο του Χαλανδρίου, το οποίο εξακολουθεί να είναι υπερβολικά τρέντι, οπότε το πάρκινγκ παραμένει πονεμένη ιστορία κι έτσι θα πρέπει να οπλιστείτε με υπομονή. Από τη δική μου μεριά, ως λόκαλ, θα σας δώσω ένα μικρό τιπ κι αν θέλετε το κρατάτε: Θα μπορούσατε να αφήσετε το αυτοκίνητο από την κάτω μεριά της Παπανικολή/ Παλαιολόγου, στην πλευρά του Κάτω Χαλανδρίου, όπου τα πράγματα είναι σαφώς πιο φιλικά προς τον οδηγό και μ’ ένα δεκάλεπτο περπάτημα θα βρίσκεστε στο κεντρικό Χαλάνδρι. Για δείτε το.

Και κατόπιν αυτής της μικρής παρένθεσης επιστροφή στις Fishαλίδες και την εμπειρία μου σ’ αυτές. Η πρώτη επίσκεψη έλαβε χώρα μεσημέρι Μεγάλου Σαββάτου λίγες ώρες πριν ταξιδέψουμε σε μέρη μαγικά κι ονειρεμένα για να γιορτάσουμε την Πασχαλιά. Η μέρα ήταν απόλυτα καλοκαιρινή, οπότε βάλαμε τα ξώφτερνα (εγώ δηλαδή) και περπατήσαμε ως τη συμπαθέστατη αυλή που έσφυζε από κόσμο, αφού πρώτα είχαμε καλέσει για να βεβαιωθούμε ότι ήταν ανοιχτά κι ότι θα υπήρχε τραπέζι. Διαλέξαμε ένα άνετο και σκιερό τραπεζάκι για δύο και χαζέψαμε τον διάκοσμο.

Πρόκειται για ένα απλό μεν μαγαζί, ευχάριστο όμως και χαλαρωτικό. Δεν ξεφεύγει από την κλασική διακοσμητική συνταγή που χαρακτηρίζει τα ψαρο/θαλασσινο-μαγαζιά του αιγαιοπελαγίτικου γαλανόλευκου, το οποίο επικρατεί σε τοίχους και τραπεζοκαθίσματα. Είναι όμως απαλά τα χρώματα και ξεκούραστα στο μάτι κι είναι κι όλα περιποιημένα και καθαρά, οπότε σε κερδίζει. Η αυλή είναι πολύ καλή για δροσερές, καλοκαιρινές βραδιές και το λέω μετά λόγου γνώσης, καθώς η δεύτερη επίσκεψή μας έγινε μια μαγιάτικη βραδιά που μύριζε πια καλοκαίρι και πολύ την ευχαριστηθήκαμε.

Η εξυπηρέτηση είναι εξαιρετική, καλοδεχτικοί άνθρωποι, χαμογελαστοί, επαγγελματίες, που γνωρίζουν τη δουλειά τους και δημιουργούν αίσθηση οικειότητας διατηρώντας τα όρια. Στα συν τα κεράσματα, στα συν και το ερώτημα για εμφιαλωμένο νερό ή κανάτα, στα συν η επεξηγηματικότητα και γενικά, τα συν σωρό και μέχρι στιγμής δεν μού ‘χει προκύψει κάποιο μείον. Άριστα.

Το μέγεθος του μενού είναι ιδανικό για τα δικά μου μέτρα και σταθμά, καθώς υπάρχει επαρκής ποικιλία μαζί με πνεύμα δημιουργικότητας ούτως ώστε να ικανοποιείται κάθε (ψαρο)γούστο, χωρίς όμως να δημιουργείται χάωμα. Τι έχουμε φάει λοιπόν μέχρι στιγμής από τον ευσύνοπτο κατάλογό τους:

Στην πρώτη μας επίσκεψη μας πρόσφεραν αρχικά πιτούλες κι ελιές. Οι πιτούλες ήταν τελείως αδιάφορες και για τις ελιές δεν έχω άποψη, καθώς δεν μ’ αρέσουν διόλου, ο φίλος μου όμως τις απόλαυσε. Συνεχίσαμε με σαλάτα ρόκα, λιαστή ντομάτα, σουσάμι, μανιτάρια, νιφάδες κεφαλογραβιέρας και σάλτσα οξύμελου. Ήρθε σε εντυπωσιακή ποσότητα κι ήταν εξαιρετική, πλούσια, φρέσκια, γευστική, με σωστή αναλογία ανάμεσα στην πρασινάδα και το ντρέσινγκ. Πολύ δυνατό ξεκίνημα, στα 7 ευρώ.

Ακολούθησε φίνο ορεκτικό και συγκεκριμένα ψητό μαστέλο με σπιτική μαρμελάδα λεμόνι. Εγώ θα έλεγα σε ενδεχόμενη επίσκεψή σας να μην το χάσετε. Ήταν τέλειο. Δύο ευμεγέθη κομμάτια του φανταστικού αυτού τυριού, το οποίο είχε ψηθεί ολόσωστα κι είχε συνταιριάξει άψογα με την όξινη και γευστική σπιτική μαρμελάδα. Φοβερός συνδυασμός, εξαιρετικό αποτέλεσμα, στα 7 ευρώ.

Προχωρήσαμε σε μύδια αχνιστά, τα οποία ήταν πολύ καλά και σε πολύ καλή μερίδα. Μάλιστα, εμπνευστήκαμε να τα παραγγείλουμε βλέποντάς τα να περιφέρονται σε διπλανά τραπέζια και ήδη οπτικά φάνταζαν ιδιαίτερα θελκτικά- και ήταν, πράγματι. Νοστιμότατα, στα 7 ευρώ κι αυτά.

Κλείσαμε με γαρίδες σαγανάκι με φέτα, οι οποίες ήταν επίσης σε πλούσια μερίδα κι ήταν νόστιμες και με αρκούντως δεμένη σάλτσα. Ο φίλος μου ενθουσιάστηκε, αλλά όταν πρόκειται για ελληνικές λιχουδιές και δη για θαλασσινά τείνει να ενθουσιάζεται. Εγώ δεν θα πω ότι ήταν οι νοστιμότερες γαρίδες σαγανάκι που έχω φάει, θα τις ήθελα λίγο πιο πικάντικες, αλλά σε κάθε περίπτωση, τις ευχαριστήθηκα ιδιαιτέρως. Στα 9,50 ευρώ.

Το συγκεκριμένο γεύμα είχαμε συνοδεύσει με ούζο Μπαμπατζίμ, οφείλω όμως να πω να το ξέρετε ότι δεν παίζει μεγάλη ουζοποικιλία. Συνολικά είχαμε πληρώσει 40 ευρώ και είχαμε σκάσει απ’ το φαγητό, οπότε το Value for Money δεν μπορώ παρά να το αξιολογήσω πολύ θετικά.

Στη δεύτερη επίσκεψή μας, είπαμε να δοκιμάσουμε διαφορετικά πιάτα, ώστε να σχηματίσουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα (δεν ξέρω πώς συγκρατήθηκα και δεν πήρα πάλι το μαστέλο). Έτσι λοιπόν, το ξεκίνημα για μια ακόμη φορά έγινε με τις ίδιες ψιλοαδιάφορες πιτούλες, τις οποίες δεν πολυτίμησα.

Συνεχίσαμε με σκουμπρί καπνιστό με baby ρόκα, το οποίο ήταν εξαιρετικό. Το ψάρι υπέροχα καπνισμένο, ζουμερό και πεντανόστιμο σε μερίδα υπερπλούσια και η ρόκα δεν συνόδευε απλά με μερικά φυλλαράκια, αλλά ήταν κανονική σαλάτα. Ιδανικό για ούζο, ευρώ 7.

Πήραμε και μια χωριάτικη, αλλά βασικά την πήραμε για τον φίλο μου, εγώ κάτι αγγουράκια και κάτι πιπερίτσες τσίμπησα, ε, και λίγη φέτα, όπου δεν είχε καλοακουμπήσει η ντομάτα, την οποία δεν μυτιάζω. Ο φίλος μου ενθουσιάστηκε, πάντως. Στα 6,5 ευρώ.

Φάγαμε και χταπόδι στη σχάρα, το οποίο ήταν αρκετά καλοψημένο, είχε αποφευχθεί η λαστιχοποίησή του και σε γενικές γραμμές μας άφησε ευχαριστημένους. Προσωπικά είμαι πολύ περίεργη με το ψητό χταπόδι και σπάνια θα ικανοποιηθώ, παρόλο που πιστεύω ότι το καλοψημένο χταπόδι μπορεί να είναι από τους ωραιότερους μεζέδες στον κόσμο! Το συγκεκριμένο το βρήκα απλά καλό, αλλά για τη δική μου την παραξενιά δεν το λες και λίγο αυτό! Στα 10 ευρώ.

Τέλος, σ’ αυτήν μας την επίσκεψη το πιάτο που σταμπάραμε σε διπλανό τραπέζι κι αποφασίσαμε να τιμήσουμε ήταν μια γαβάθα με λιγκουίνι θαλασσινών με φρούτα της θάλασσας και δη με γαρίδες, καραβιδόψιχα και διάφορα όστρακα. Καλοβρασμένα τα ζυμαρικά, νόστιμη η σάλτσα και πλούσια η ποσότητα των θαλασσινών, δεν κατορθώσαμε να την τελειώσουμε. Στα 13 ευρώ.

Στο τέλος μας κέρασαν ωραιότατη πανακότα και κατά τα λοιπά ήπιαμε χύμα ούζο και χύμα κρασί. Συνολικά κληθήκαμε να πληρώσουμε 43 ευρώ, μετά από 10% έκπτωση λόγω κράτησης μέσω e-table. Ξαναλέω, τρελό VfM. Δεν θα βάλω όμως εύρος τιμής, καθώς αλλιώς θα είναι αν το ρίξετε στις ψαρούκλες κι αλλιώς αν κινηθείτε στα δικά μας πλαίσια. Όπως και νά 'χει, είναι έντιμο μαγαζί. Κι επειδή αρκετά μακρηγόρησα, ας μην το κουράσω άλλο: Ψαροφάγοι, σπεύσατε! Πρόκειται για πολύ δυνατό entry, μακάρι να συνεχίσει έτσι και καλύτερα!

15 Ιαν 2017

Καθημερινή βράδυ και με αφορμή την έκπτωση 30% που προσφέρει το εστιατόριο, αποφασίσαμε να το επισκεφτούμε για πρώτη φορά.
Το μαγαζί, μάλλον μικρό, εχει και εξωτερικό χώρο για τους καπνίζοντες.
Θυμίζει μεγάλο καφενείο, μοντέρνο όμως και με πρωτότυπη διακόσμηση.

Για καλωσόρισμα μας έφεραν μια κανάτα νερό βρύσης, ψημένες πιτούλες και ελιές γεμιστές.

Το μενού έχει κυρίως θαλασσινους μεζέδες.
Πήραμε την Αθηναϊκή σαλάτα, δηλ βραστά λαχανικά(πατάτα-καρότο) με ψητό φιλεταρισμένο ψάρι.... νομίζω τσιπούρα και μαγιονέζα. (9,5€).
Η ποσότητα του ψαριού ήταν ικανοποιητική, αλλα θα θέλαμε λίγα περισσότερα λαχανικά.
Συνεχίσαμε με χταπόδι ξυδάτο με ψιλοκκομένα λαχανικά. (8€)
Ικανοποιητική ποσότητα, σωστά βρασμένο το χταπόδι και με μέτρια αναλογία ξυδιού, ώστε να μην γίνεται ενοχλητική.
Επόμενο πιάτο ήταν τα Παριανά πιττάκια, 4 τον αριθμό. (9€).
Θυμίζουν μεγάλα spring rolls και έχουν γέμιση απο γαρίδα και κρέμα τυριών.
Το αποτέλεσμα είναι ένα χορταστικό, γευστικότατο πιάτο, αλλα πολύ λιτό, αφού δεν συνοδεύεται απο τίποτα, πλην μιας σως που θύμιζε σως γαρίδας.
Υπάρχει βέβαια και η αίσθηση της τηγανίλας, ενώ είναι και σχετικά ακριβό πιάτο.

Δοκιμάσαμε τέλος το ριζότο σαφράν με μύδια και κρόκο Κοζάνης. (9€)
Ωραία παρουσίαση του πιάτου, αλλα στη γεύση μας τα χάλασε, έστω και λίγο.
Είχε υπερβολικό αλάτι...
Για το τέλος μας κέρασαν ωραιότατη πανακόττα.
Μπράβο σε αυτόν που την έφτιαξε!
Με όλα αυτά, συν ένα καραφάκι χύμα τσίπουρο, ένα αναψυκτικό και την έκπτωση 30% πληρώσαμε 29€.
Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη και αξίζουν συγχαρητήρια και στον μάγειρα.
Σίγουρα θα ξαναπάμε.

01 Ιούλ 2017

Τεταρτη βραδακι 29/6/2017 εγω κ η κοπελια μου πηγαμε στο μαγαζι. Μαγαζι με προσεγμενο μενου κ επιλογες. Πολυ ωραια αυλη. παραγειλαμε 1 ροφο, ενα καλαμαρι ψητο, μια αλμυρικια (πολυ μικρη μεριδα) για σαλατα κ 2 μπιρες.

Συνολο 63. Στο τελος τα παιδια μας παρακαλαγαν να μας κερασουν γλυκο αλλα δν μπορουσαμε να φαμε αλλο. Ολα ηταν εξαιρετικα οπωςκ η εξυπηρέτηση.

Συμπερασμα το καλο κ φρέσκο ψαρι πληρωνεται αλλα το ευχαριστιεσαι. θα ξαναπαμε σιγουρα

07 Ιουν 2017

Στο συγκεκριμένο μαγαζί (επειδή είναι και στην περιοχή μας) έχουμε πάει με παρέα συνολικά 4 φορές τους τελευταίους 2 μήνες. Πάντα μεσημέρι Κυριακή. Το μαγαζί έχει πάντα εκπληκτική ποιότητα στα πιάτα του και για το λόγο αυτό μας έχει ενυπωσιάσει και κερδίσει. Άψογο και στα ψητά και στα τηγανητά και στις σαλάτες. Οι πρώτες ύλες είναι υψηλής ποιότητας. Φεύγεις και δεν αισθάνεσαι καθόλου βάρος στο στομάχι. Παρά μόνο ικανοποίηση ότι έφαγες πολύ καλά.

Τα παιδιά που το έχουν και που σερβίρουν είναι νέα, με όρεξη, διάθεση, χαμόγελο, ευγένεια, χιούμορ και εξυπηρέτηση. Και έχουν "χτίσει" ένα πολύ σοβαρό και ποιοτικό μαγαζί. Ο χώρος μέσα είναι όμορφος, καθαρός και φροντισμένος. Έχει και μια μικρή υπαίθρια αυλίτσα μπροστά με τέντες (αν τυχόν βρέξει). Οι τιμές θα έλεγα ότι είναι μάλλον λιγάκι πάνω από το μέσο όρο (όχι όμως πολύ) για την τοποθεσία που βρίσκεται και την καθόλου θέα που προσφέρει (βλ. βιτρίνα σε δρόμο που ευτυχώς έχει ελάχιστη κυκλοφορία). Αλλά δικαιολογούν απόλυτα την πολύ καλή ποιότητα που προσφέρει.

Την τελευταία φορά (4 άτομα) πήραμε: 1 ψάρι στείρα 1050 γρ. ψητή (νοστιμότατη), 5 πετρομπάρμπουνα τηγανητά (πεντανόστιμα), 1 σαλάτα κυκλάδες (πολύ ωραία), 1 αχινοσαλάτα (ωραία), 1 μελιτζανοσαλάτα (πολύ καλή και εύγεστη), πατάτες τηγανητές (ενυπωσιακά νόστιμες και καλοψημένες χωρίς ίχνος λαδίλας, από τις καλύτερες που έχουμε ποτέ φάει, ίδιες με σπιτικές), 1 κιλό κρασί λευκό (καλό), 1 καλαμάρι ψητό με λεμονόχορτο (μαλακό, γευστικότατο και νόστιμο). Και πληρώσαμε €120.

Αν επιθυμείτε μια ψαροταβέρνα με ποιότητα (όπως εμείς) και η ποιότητα βρίσκεται ψηλά στην κλίμακα των απαιτήσεων σας (όπως εμείς), τότε είναι ακριβώς αυτό που ζητάτε. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

04 Νοε 2016

Επίσκεψη στο συγκεκριμένο μαγαζί για πρώτη φορά κάνοντας κράτηση μέσα από το αγαπημένο μας site, με την προσφορά 50% για την Τετάρτη να μας κεντρίζει την προσοχή. Αποχωρώντας τελευταίοι από το μαγαζί ακολούθησε η καθιερωμένη κριτική για τα όσα γευτήκαμε, συγκεντρώνοντας τέσσερις διαφορετικές απόψεις, μια από το κάθε μέλος της παρέας.

Τα σχόλια για το φαγητό ήταν και αυτά που είχαν τις περισσότερες διαφοροποιήσεις, μιας και ο ουρανίσκος του καθενός έχει διαφορετικές απαιτήσεις ενώ στα υπόλοιπα συμφωνήσαμε σχεδόν όλοι. Ορισμένα πιάτα ήταν πεντανόστιμα (μυλοκόπι φρέσκο στη σχάρα, στιφάδο χταπόδι με φάβα, σαρδέλες ψητές) ενώ άλλα ήταν διαφορετικά απ'οτι περιμέναμε χωρίς όμως να είναι κακά ή άνοστα (Παριανές φλογέρες, ταρταρ σολωμού με τη σως να είναι περισσότερη από το ψάρι)

Η εξυπηρέτηση από τα παιδιά ήταν ΑΨΟΓΗ, με τον ιδιοκτήτη να είναι προσιτός, ευχάριστος και εξυπηρετικός σε ότι χρειάστηκε (ακόμα και παυσίπονο έψαξε να μας βρει) και τον σεφ να έρχεται στο τραπέζι να μας συστηθεί και να ακούσει τις παρατηρήσεις μας.

Ο χώρος είναι λίγο κρύος αλλά δε φταίει η διακόσμηση, μάλλον το γεγονός ότι είναι ψηλοτάβανος τον κάνει έτσι αλλά σε κάθε περίπτωση είναι πολύ όμορφος, θυμίζοντας νησάκι των Κυκλάδων.

Για την τιμή, εφόσον πήγαμε με κράτηση από το site δε μπορώ να είμαι αντικειμενικός καθώς το VFM είναι εξαιρετικό σε αυτή την περίπτωση (10 ευρώ/άτομο μαζί με τα ποτά! ) αλλά σε περίπτωση που δεν είχαμε αυτή την έκπτωση νομίζω θα μπορούσαν ορισμένα πιάτα να είναι 1-2 ευρώ φθηνότερα.

Σε κάθε περίπτωση όμως μείναμε πολύ ευχαριστημένοι και μάλλον θα ξαναπάμε σύντομα

28 Οκτ 2016

Εχω επισκεθει το εστιατοριο δυο φορες.
Την πρωτη με μια φιλη που ειχε ξαναπαει και τη δευτερη με αλλη παρεα υστερα απο δικη μου προταση.
Και νομιζω πως αυτο ειναι η επιτυχια αυτο του μαγαζιου.
Με τις πρωτες υλες που εχουν σε αυτες τις τιμες κ με την ευχαριστη εξυπηρετηση σε κανουν να θες να ξαναπας.
Η δευτερη επισκεψη εγινε μια καθημερινη οπου τα πραγματα ηταν πιο χαλαρα απο θεμα κοσμου.
Ειμασταν τεσσερα ατομα.
Στην αρχη φερνουν ελιτσες και ενα φοβερο ζεστο πιτακι αντι για ψωμι.
Παραγγειλαμε μια σαλατα Αθηναικη(9,50€). Μου θυμισε ενα πιατο που εφτιαχνε η μητερα μου τις Κυριακες με ψαρι και μαγιονεζα. Αρεσε σε ολους μας.
Απο ορεκτικα παραγγειλαμε γαυρο μαρινατο(6€), ειχε λιγο παραπανω ξυδι αλλα και ηταν ωραιος μεζες, χταποδι ξυδατο(8€) και πατατες(3,50€) οι οποιες ηταν τηγανισμενες σωστα χωρις λαδιλα.
Απο μεζεδες πηραμε οστρακα(κυδωνια-γυαλιστερες,12€), στο Χαλανδρι δεν τα εχω ξαναβρει σε αλλο μαγαζι, γαριδοπιτακια(9€), καλαμαρακια(7€) που εκει τα λενε θραψαλακι και σαρδελα ψητη(7€).
Τα γαριδοπιτακια ειναι σαν springrolls με μια φοβερη γεμιση που εχει μικρα κομματια γαριδας. Τα καλαμαρακια φρεσκοτατα οπως κ η σαρδελα που ηταν πιατο ημερας εκτος καταλογου.
Τελος απο τα κυριως πηραμε ενα φοβερο ριζοτο με μυδια και σαφραν(9€) και μυλοκοπι φετα με λαχανικα(14€).
Και τα δυο ηταν πιατα με γαυση θαλασσα.
Να μην ξεχασω και το ευκολοπιοτο λευκο χυμα κρασι τους που ταιριαζε πολυ με τα θαλασσινα.
Για το τελος μας κερασαν πανακοτα με συροπι.
Μια value for money επιλογη που με εβγαλε ασπροπροσωπη στην παρεα μου.

25 Οκτ 2016

Η πρώτη φορά που επισκευθήκαμε το μαγαζί ήταν τον Ιούνιο και είμασταν 4 άτομα. Το μάθαμε από φιλικό μας ζευγάρι που πήγαινε πολύ συχνά. Όμορφο πολύ μαγαζάκι και πολύ καθαρό.
Ενθουσιάστηκα πολύ με το φαγητό.
Παραδοσιακά πιάτα, πολύ ωραίες σαλάτες και το πιο σημαντικό, όλα φρέσκα και πεντακάθαρα! Συγκεκριμένα, αυτό που μου άρεσε πάρα πολύ είναι το μηλοκόπι με τα βραστα λαχανικά, η παντρεμένη φάβα και τα γαριδοπιτάκια που συνοδεύοταν με μία πολύ ωραία σος τομάτας και φυςικά οι σκορπίνες που δεν υπάρχουν στον κατάλογο αλλά μας τους συνέςτηςε ο σερβιτόρος ο οποίος ήταν αρκετά ευγενικός και διαθέςιμος να μας βοηθήςει.
Τέλος, Εντυπωςιαςτήκαμε με τις τιμές καθώς ήταν πάρα πολύ καλές ειδικά για φρέσκα ψάρια και θαλασσινά!!! Είναι πολύ σημαντικό πλέον να ξέρουμε ότι τρώμε καλής ποιότητας φαγητό και ειδικά ψάρια! Μπράβο στα παιδιά που δημιούργηςαν την ιδέα! Περάσαμε πολύ όμορφα και από τότε πηγαίνουμε αρκετά συχνά!

30 Ιούλ 2016

Επισκεφτήκαμε το εστιατόριο Ιούλιο του 2016, μια παρέα τεσσάρων ατόμων. Ο χώρος όμορφος και περιποιημένος (με αυλή) και η υποδοχή ζεστή.

Ο, τι δοκιμάσαμε ήταν πεντανόστιμο και προσεγμένο. Ενδεικτικά αναφέρω μεταξύ άλλων: πιτακια παριανά γαρίδας (μιαμ, μιαμ), φρεσκότατα και μοσχομυριστά μύδια αχνιστά (μεχρι τότε δεν ημουν λατρης του ειδους αλλα έγινα), ωραιότατο χταποδακι και τέλος ριζότο σουπιάς, το οποίο πρεπει να δοκιμάσετε οπωσδήποτε.
Στο τέλος κερασαν γλυκό, ενώ το σέρβις ηταν γρήγορο και ευγενέστατο. Οι τιμές λογικές.

Μπράβο στα παιδιά, για τα φρέσκα υλικά τους και γιατί ό, τι κάνουν το κανουν με μεράκι και σεβασμό προς τον πελάτη (και αυτό φαίνεται). Το μόνο αρνητικό ο θόρυβος από το διπλανό μπαράκι, αλλά αυτο είναι κάτι που παραβλέπεις, προκειμένου να φας τόσο καλό φαγητό!
Το συστήνω ανεπιφύλακτα αν θέλετε να φάτε φρέσκο ψάρι/ θαλασσινά.

FATIMA'S
Στιγμές ξεχωριστές με ...
Multi Ethnic
Αγ. Ανάργυροι