BURGERVILLE

American Style

23ο χλμ, Εθνικής οδου Αθηνων Λαμίας, Άγιος Στέφανος [Χάρτης]

American Style - Αγ. Στέφανος, Αθήνα

Μεγαλο πραγμα η μοδα. Τη μια μερα κατι σου προκαλει παγωμαρα στον εγκεφαλο απο την ακαλαισθησια, και την επομενη, δεν μπορεις να φανταστεις τη ζωη σου χωρις αυτο. Τη μια μερα φορας λεοπαρ και το βρισκεις στυλατο (ιου), την επομενη κοτσαρεις στο κεφαλι ενα φιογκο ορατο απο το διαστημα και νιωθεις fashion icon.

Κατι αντιστοιχο παιζει και με το φαγητο. Ερχεται, λεει, το cronut να εκτοπισει το ντονατ, και απο κει που εχει πνιγει η Αθηνα στα Νανου, ξαφνικα βλεπεις πανασχημα μικρα ντονατοκρουασαν να σε τριγυρνουν, και απορεις ποιος εκδηλωσε την περιττη αναγκη διασταυρωσης δυο πραγματων που μια χαρα γευστικα ειναι και απο μονα τους. Ειναι, λεει, χιπ η μοριακη κουζινα, και πας στο εστιατοριο και σου σερβιρουν αφρο αρμπαροριζας σε κονσομε πορτοκαλιου με εσανς αβοκαντο, πανω στο οποιο εχει φτερνιστει ενα αρνι, και αυτο ειναι υψηλη μαγειρικη.

Για να μη σχολιασω οτι ολες οι μοδες ερχονται στην ψωροκωσταινα ετη φωτος αφοτου εχουν ηδη αρχισουν να ξεθωριαζουν στις αλλες χωρες. Ευτυχως, το ιδιο αποτομα που ξεπεταγονται, το ιδιο γρηγορα τις καταπινει η ιστορια. Καπως ετσι γεμισε η πολη κεμπάπια, παγωμενα γιαουρτια (αραγε τι να απεγιναν αυτα?) και, προσφατως, μπεργκεραδικα.

Αυτο το τελευταιο, δε μπορω να πω οτι με ενοχλει, μη σου πω οτι σκεφτομαι σοβαρα να ευχαριστησω προσωπικα τους πρωτεργατες της κινησης "δωστε μπεργκερ στο λαο". Διοτι οπως εχω ματαπει, το στομαχι μου ειναι με σταμπα made in the USA και γουργουριζει ευτυχισμενα καθε φορα που το γεμιζω σαβουροτζανκ της δυσης. Και μεχρι προτεινως ειχε μονιμη διαμαχη με την τσεπη μου, που αδειαζε κατα ενα δεκαρικο καθε φορα που ζητουσε μπεργκερ.

Ηρθε ομως η μοδα, καλη ωρα, και εκανε τα μπεργκεραδικα να ξεφυτρωνουν σα τα μανιταρια, και οσο η προσφορα αυξανεται, η τιμη τραβα την κατηφορα. Πλεον, με ενα δεκαρικο τρως εσυ, κερνας και ενα φιλο, και παιρνετε και αναψυκτικα, γιατι μπεργκερ χωρις κοκα κολα ειναι ομελετα χωρις αβγα.

Γνωριζα, βεβαια, την υπαρξη του burgerville καιρο, απο τα δεκαδες φυλλαδια που εχουν τροφοδοτησει το γραμματοκιβωτιο, και κατ επεκταση το τζακι μας απο τοτε που ανοιξε. Δεν ειχα νιωσει ομως το επιμονο καλεσμα του, ωσπου επεσε το ματι μου στην προσφορα σελιδας online παραγγελιων. Mε 1+1 δωρο και μαντραχαλους στο σπιτι απροσκλητους, ηρθε το πληρωμα του χρονου για να γινει η πρωτη επαφη.

Εκανα την παραγγελια απο το κινητο, οντως μου εδινε ολα τα μπεργκερ με ενα δωρο (οχι απαραιτητα το ιδιο, χρησιμο αυτο) και πηγα να τα παραλαβω στο χρονικο πλαισιο των 20 λεπτων που μου εθεσε το σαιτ. Κανει και ντελιβερι, αλλα βολευε να τα παρω η ιδια.

Στα τεχνικα τωρα. Το burgerville στεγαζεται στο παλιο κτιριο των Goodys στον Αγιο Στεφανο, στο υψωμα διπλα στον παραδρομο της εθνικης οδου. Συστεγαζεται με το Χωριατικο, μια αγνωστης ταυτοτητας κρεπερι και τον παγκο της Kimbo που φτιαχνει καφε και ροφηματα. O xωρος εχει ανακαινιστει απο την εποχη Goody's/Flocafe και ειναι σιγουρα πιο ομορφος. Ειναι εξαιρετικα ευρυχωρος, ενιαιος, που σε καποια σημεια χωριζεται με διαφανα διαχωριστικα πλεξιγκλας. To πατωμα ειναι πλαστικο παρκε, ολα εχουν αποχρωσεις μπεζ και καφε, γενικα ειναι σχετικα αδιαφορος, αλλα οχι αβολος. Εχει και οθονες που δειχνουν αγωνες, ενω ειναι ιδανικο για οικογενειες που οσο πινουν καφε, μπορουν να αφησουν τα παιδια τους να παιζουν σε κατι μηχανηματα λουνα παρκ που εχει.

Τα βραδια ειναι η φωλια των 50+ της περιοχης, μαζευονται ολοι και συζητανε, ειναι ομορφη εικονα γιατι γινονται ολοι μια παρεα. Λειτουργει ολο το 24ωρο, οπως και τα υπολοιπα καταστηματα του χωρου. Το παρκαρισμα ειναι για αρχαριους, μπροστα απο το κτιριο εχει δωρεαν ανοιχτο παρκινγκ που χωραει τον υπουργικο στολο.

Ειναι self service, δε το λες και μεγαλη εκπληξη. Πηγαινεις στο πασο, παραγγελνεις, περιμενεις, παιρνεις το δισκο σου, καλη ορεξη. Για μενα που ειχα ηδη κανει παραγγελια, η διαδικασια ηταν υποτυπωδης. Χαιρετισμος, αναφορα παραγγελιας, παραλαβη αμεσως, πληρωμη, αντιο. 5 λεπτα υποθεση δηλαδη. Το παιδι που με εξυπηρετησε ομως ηταν ευγενικο, ηταν πολυ γρηγορο, δεν με καθυστερησε καθολου, παραπονα δεν εχω. Αλλα δεν μπορω να πω οτι αυτη η ψεκαστε, σκουπιστε, τελειωσατε πρακτικη ειναι το φορτε μου. Εγω η ρομαντικη ειμαι της ανθρωπινης επικοινωνιας.

Στα του φαγητου, πηρα 8 μπεργκερ για την παρεα, και δοκιμασα απο ολα σχεδον, οποτε μπορω να πω οτι εχω μια σχετικα ολοκληρωμενη αποψη για τον καταλογο. Πριν ομως πω τι και πως, θελω να διευκρινισω κατι: το μαγαζι ειναι τυπικο μπεργκεραδικο, η μετεξελιξη των mac, του goodys, αντε και του burger king, στο οποιο εχω φαει οσο ημουν στη Βαρκελωνη και δε μπορω να πω οτι ανταποκριθηκε στη φημη ή την τιμη του. Αυτα για αλλη μερα. Το συγκινω, λοιπον, με αυτου του ειδους τα φαγαδικα, και οποιαδηποτε συγκριση με κολοσσους οπως το Μπαρ Μπεε Κιου ή το Kozi's ειναι και αδικη και αστοχη. Δεν ειναι της ιδιας κλιμακας φαγητο, ουτε απο αποψη ποσοτητας, ουτε ποιοτητας, ουτε τιμης, ουτε καν ειδους.

Γενικα χαρακτηριστικα των μπεργκερ τους ειναι οτι το ψωμι ειναι τρελα αφρατο και μου θυμισε αμυδρα μπριος χωρις να ειναι γλυκο, το μπιφτεκι σε ολα ειναι 100gr, που ακουγεται μικρο, αλλα ακριβως επειδη ξερεις τι να περιμενεις, κανεις τα κουμαντα σου και αν θες συμπληρωνεις με κατι αλλο. Εμενα ενα μπεργκερ αν δεν πειναω πολυ, μου φτανει μια χαρα. Το περιμενα μικροτερο, αλλα κατι το ογκωδες ψωμι, κατι ολα τα υλικα, τελικα ειναι λιιιιγο μεγαλυτερο απο του Hot hot. Τελος, υπαρχει αρκετη ποικιλια εξτρα υλικων με χρεωση απο 0.50-1€ ειδικα σε σαλτσες.

Πηρα λοιπον:

-Hot rod burger (x4) με μαγιονεζα, μπαρμπεκιου, ντοματα, μαρουλι και μπεικον (2€ εκαστο) αλλα στα 2 προσθεσαμε οnion rings (+1€ στο καθενα). Απο οσα δοκιμασα, μακραν το δικο μου αγαπημενο, στην εκδοχη με τις κρεμμυδοροδελες ομως. Ειναι νοστιμο, απλο και πολυ κλασσικη γευση.

-Blue Cheese Bacon (x2) με σαλτσα μπλε τυριου, μπεικον, ντοματα και μανιταρια (στα 3€ εκαστο). Εδω με πονεσαν καμποσο. Η σαλτσα δεν μου αρεσε οσο μου αρεσει σε αλλα αντιστοιχα μαγαζια, και ειμαι πολυ ενθερμη υποστηρικτρια του συγκεκριμενου τυριου. Αυτη ηταν και η δικη μου, καπως ατυχης, επιλογη. Δε θα το ξαναπροτιμουσα. Τα μανιταρια, ενταξει, κονσερβα, αλλα με αυτη την τιμη δεν περιμενα κατι αλλο. Ηταν ομως ψημενα στο γκριλ ελαφρως και αυτο την εκανε τη δουλεια του.

-Ηοney mustard black sesame burger με μπεικον, ντοματα, μανιταρια, τσενταρ, καραμελωμενα κρεμμυδια και σαλτσα μουσταρδας-μελιου (3€). Αν δεν αγαπατε τις γλυκες γευσεις, μην το πλησιασετε. Θα καραμελωσουν τα σωθηκα σας. Δεν ξερω αν φταιει η σως η τα κρεμμυδια, αλλα πραγματικα ενιωθα σα να δαγκωσα μπακλαβα. Η κοπελα που το διαλεξε το βρηκε αψογο, εγω δεν θα το επιχειρουσα ξανα.

-Ηοney mustard chicken fillet με μπιφτεκι κοτοπουλο, μαρουλι, ντοματα και σως μελιου + εξτρα αβγο (3€+0.5€ για το αβγο). Λεει μπιφτεκι κοτοπουλο, αλλα ερχεται γεματο μαριναρισμενα κομματια καθαρο φιλετο κοτοπουλο, πραγμα πολυ πολυ καλυτερο απο οσο περιμενεις. Ειχε το ιδιο θεμα με το προηγουμενο μπεργκερ, υπερβολικα γλυκο, και η προσωπικη μου παρατηρηση, τα αβγα που διαλεγουν κοντευουν να γινουν θειαφι. Δεν ειχε καλη γευση, καλο θα ηταν να επιλεγουν λιγο καλυτερης ποιοτητας, και να τα ψηνουν λιγο λιγοτερο. Τα βγαζουν παραψημενα και στεγνωνουν.

-Πατατες (1.80€) οι κλασσικες προτηγανισμενες των γαστφουνταδικων, δεν εχω να κρινω κατι. Ζεστο αλατισμενο πλαστικο.

Συνολικο κοστος ειναι γυρω στα 22 ευρω, εγω εδωσα 12 μετα την αφαιρεση της προσφορας, δε το λες και ακριβο. Βασικα, και χωρις την προσφορα της σελιδας, ειναι εξαιρετικα οικονομικο, με την λογικη ο, τι πληρωνεις παιρνεις. Δεν μπορεις να δωσεις 2 ευρω και να περιμενεις να φας μπον φιλε, και αυτο με εκνευριζει οταν διαβαζω κριτικες. Απαιτουμε την καλυτερη δυνατη ποιοτητα και ποσοτητα, αλλα το χερι στην τσεπη δε θελουμε να το βαλουμε. Επιμενω, λοιπον, οτι 20 ευρω για ενα πολυ καλο rib eye ή 3 ευρω για ενα μετριο μπεργκερακι ειναι 4ρια στο vfm, και με αυτη τη λογικη το βαθμολογω.

Σαν συνολικη εικονα εχω να πω οτι για ενα γρηγορο γεμισμα του στομαχιου, ειδικα μετα απο εξοδο με αλκοολ και λιγο πριν πας να ξεραθεις στον υπνο, ειναι καλο, και παμφθηνο. Αλλα τωρα, αν ψαχνεις ποιοτητα, χτυπα αλλη πορτα. Το θεωρω πολυ καλη εναλλακτικη fast food. Ως εκει.