ΕΓΚΡΕΜΝΟΣ

Μεζεδοπωλεία

Κουντουριώτη 73, Δραπετσώνα [Χάρτης]

Δευτέρα - Παρασκευή 14:00-24:00 Σάββατο - Κυριακή 12:00-24:00
Παροχές:
Έχει parking Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Μεζεδοπωλεία - Δραπετσώνα, Αθήνα

Δεν μπορείς να ξυπνήσεις κάποιον που προσποιείται ότι κοιμάται

Ο εγκρεμνός είναι ένα μοντερνο (έτσι χαρακτηρίζεται) μεζεδοπωλείο στην Δραπετσώνα. Βρίσκεται πίσω από το κλειστό γυμναστήριο της περιοχής και έχει θέα το λιμάνι του Πειραιά και για την ακρίβεια την πύλη Ε1.

Αν δεν γνωρίζεις την περιοχή η πρόσβαση είναι λίγο μπέρδεμα. Εμένα με παρέλαβαν απ το λιμάνι και με πήγαν κι η αλήθεια είναι ότι δεν μου είναι τόσο εύκολο να ξανά πάω.

Η γνωριμία με το συγκεκριμένο κατάστημα οφείλεται σε φιλικό ζευγάρι που διαμένει κοντά στην περιοχή. Αυτοί μας πρότειναν να βρεθούμε εκεί, αυτοί μας οδήγησαν στο σημείο στο οποίο βρίσκεται. Το οποίο είναι εξαιρετικό. Στην άκρη του βράχου, από κάτω γκρεμος (έξ ου και το όνομα) και μπροστά του το λιμάνι. Ο χώρος όμως....

Η πρώτη κρυάδα έρχεται πριν καν εισέλθεις στο κτήριο. Ένα μεγάλο εξωτερικό κομμάτι του χώρου έχει καλυφθεί με νάιλον και έχει κλειστεί η οροφή του με τέντα. Όχι ότι είναι άσχημο (δεν το λες όμως και κουκλί) αλλά σε αυτό το χώρο ότι τραπέζι περίσσευε έχει στοιβαχτεί σε μια γωνία προς την πλευρά τις εισόδου το ένα πάνω στο άλλο. Αυτή δυστυχώς είναι η πρώτη εικόνα του μαγαζιού.

Μπαίνοντας στον εσωτερικό χώρο αριστερά της εισόδου η πρώτη εικόνα που αντικρίζεις είναι η ανοιχτή κουζίνα. Δεξιά βρίσκεται το ταμείο και μπροστά του ένα και μοναδικό τραπέζι. Στην ευθεία της εισόδου βρίσκεται ο διάδρομος που οδηγεί στις τουαλέτες οι οποίες βρίσκονται δίπλα από την κουζίνα. Ακριβώς απέναντι βρίσκεται η ανοιχτή λάντζα!!! Η αλήθεια είναι ότι τον χώρο τον βλέπεις μόνο όταν πας στην τουαλέτα, πάλι όμως δεν νομίζω ότι είναι η καλύτερη εικόνα.

Μπροστά απ το μοναδικό τραπέζι υπάρχουν 2-3 σκαλακια που σε οδηγούν στη σαλα του καταστήματος. Ο διαχωρισμός των δύο επιπέδων γίνεται από ένα μεγάλο ράφι στο οποίο έχουν τοποθετηθεί διαφορά παλιά αντικείμενα (ζυγαριά, γραμμόφωνο, φαναράκια).

Η σαλα βρίσκεται σε χαμηλότερο επίπεδο απ την κουζίνα και επειδή στην άκρη του γκρεμού υπάρχει στηθαίο, η θέα προς το λιμάνι χάνεται. Υπάρχουν γύρω στα 10-12 τραπέζια βαμμένα λευκά. Πριν το στηθαίο υπάρχει τζαμαρια. Στην πίσω πλευρά υπάρχει ένα τοίχος επίσης λευκός στον οποίον έχουν κρεμασει σχοινια και κάποια ράφια με διαφορά προϊόντα. Αυτή η ασπριλα παντου προκαλεί μια ψυχρά στον χώρο.

Η εξυπηρέτηση γινόταν από τρεις νεαρούς. Στην κουζίνα υπήρχαν 3-4 μαγειρες. Την ώρα που είμασταν εμείς υπήρχαν ακόμα δύο παρέες που είχαν ήδη φάει. Δεν υπήρξε καθυστέρηση ούτε στην παραγγελία, ούτε στους χρόνους σερβιρίσματος.
Έβλεπες όμως τους σερβιτόρους ότι ούτε βλέπαν, ούτε ξέραν που πήγαιναν Αυτό που με χάλασε περισσότερο ήταν η επίσκεψη στην τουαλέτα. Το καζάνακι δεν λειτουργούσε και ήταν βρώμικες, εκτός αυτού δεν υπήρχε χαρτί ούτε για τα χέρια, κάνεις όμως δεν έκανε τον κόπο να τσεκάρει.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει 4 σαλατες μεταξύ 5,50€έως 7,00€
Εμείς επιλέξαμε κοτοσαλατα με λαχανικά και καπνιστό μπέικον 6,00€. Ceazars ήταν στην ουσία με πολύ αδιάφορη sause η οποία ήρθε σε οβαλ λευκή πιατελα θυμίζοντας μου χασαποταβερνα στην Χασιά αρχές 90'.

Τα ορεκτικα του είναι γύρω στα 20 με τις τιμές να κυμαίνονται από 3,00€-7,00€
-Φαβα Σαντορίνης(λέμε τωρα) με καραμελωμένα κρεμμύδια 3,50€. Κακή εκτέλεση συνταγής(η φάβα μάλλον δεν είχε δουλευτεί καλα με μπίμερ και είχε κομμάτια) εκτός αν ο Σεφ ήθελε να την κάνει εκραζέ. Σίγουρα κάποιος έκραξε.
-Χόρτα με μαριναρισμενη ντομάτα και κρουτον φετας 3,50€. Πιάτο που μπορεί να υπόσχεται κάτι διαφορετικό αλλα τελικά δεν σου αφήνει τίποτα στο τέλος.
-Φρέσκες τηγανητές πατάτες 3,00€. Όπως προείπα στην κουζίνα υπήρχαν 3-4 μαγειρες, πέραν τούτου οι πατάτες ήταν προκατ.

-Παστουρμαδοπιτακια Καισαρειας 5,00€. Τέσσερα μικρά τριγωνα με το τσιμένι να μην έχει αφαιρεθεί απ το παστουρμα με συνέπεια να πικρίζουν
-Παραδοσιακά κεμπαπάκια 6,50€. Τρία μικρά ετοιματζιδικα κακής ποιότητας.
-Λουκάνικο σχάρας 5,00€. Ένα λουκάνικο σχισμενο στα δύο με περισσότερες πατάτες από τι είχε η μεριδα(πατάτες) το οποίο θυμίζε βρώμικο γηπέδου.
- Κολοκυθάκια τηγανητά κομμένα σε μπαστούνακια 3,50€ επιτέλους κάτι απλό και νόστιμο
-Κοντοσουβλι 6,50 ήταν καλό, όχι κάτι το ιδιαίτερο όμως εδώ την διαφορά την έκανε το πιάτο (ήρθε σε μαύρο σχιστολιθο) που δεν κολλούσε καθόλου με τα υπόλοιπα που μας σερβιραν

-Μοσχαρακι κοκκινιστο με σκιουφικτά 7,00€. Υπερβολική η τιμή τους, μιλάμε για ορεκτικό το οποίο ήρθε σε τσιγκινο σαγανι(σερβίρουν γιαουρτλου όλα τα νεοκεμπαπτσιδικα) μαζί με λαδοκολλα - ήμαρτον. Παρά ταύτα ότι καλύτερο δοκιμάσαμε...
Τα πιάτα δεν αδειασαν, κάνεις όμως δεν ενδιαφερθηκε να μάθει την γνώμη μας.

Μαζί με ποτά και αναψυκτικά πληρώσαμε κοντά στα 65,00€, σίγουρα οι τιμές δεν είναι αλμυρες. Τι να το κάνω όμως που πληρώσαμε για κάτι που δεν το φχαριστηθήκαμε.

Μεζεδοπωλεία - Δραπετσώνα, Αθήνα

Τι να πει κανείς γι αυτό το μαγαζί;

Θα προσπαθήσω να μην μακρυγορήσω.
Αρχικά μου φάνηκε δύσκολη η τοποθεσία του, αλλά εν
τελει αν πας στο κλειστό γήπεδο της Δραπετσώνας,
πέφτεις πάνω του!

Η πρώτη εντύπωση που μου έδωσε το μαγαζί απ`έξω
είναι ότι θα γίνει πραγματικά το απόλυτο καλοκαιρινό
στεκι! Φυσικά η εντύπωση αυτή επαληθεύτηκε όταν
μπήκαμε μέσα στο χώρο, ο οποίος είναι λιτός και πραγματικά
ζεστός. Έχει πολύ εντυπωσιακές διακριτικές πινελιές
διακόσμησης και αυτο που το έκανε τόσο ιδιαίτερο είναι ότι δεν
σε κουραζε. Αυτό που επίσης μου τράβηξε το ενδιαφέρον
ήταν η κουζίνα του, η οποία ήταν ανοιχτή. Είχα ακούσει
οτι αυτή είναι η νέα μόδα στα εστιατόρια αλλά δεν το χα
ξαναδεί. Και πράγματι πολύ καλή ιδέα, αν αναλογιστεί κανείς ότι
ο πελάτης ανά πάσα στιγμή μπορεί να "χαζέψει" τον μάγειρα
επι το έργο!!

Μου άρεσε όλο το κλίμα του μαγαζιού αλλά και το ότι όλο
το προσωπικό ήταν ευχάριστο και φιλικό. Οι σερβιτόροι πολύ
εξυπηρετικοί και γρήγοροι. Περιμέναμε ελάχιστα τα πιάτα μας.
Οι τιμές είναι αυτές που συναντάς σε μαγαζιά της κατηγορίας του
-μεζεδοπωλεία.

Το καλύτερο και βασικότερο, αγαπημένοι μου καλοφαγάδες, το
άφησα για το τέλος. Οι γεύσεις του είναι μοναδικές και αν μόλις
πρόσφατα το ανακάλυψα και εχω πάει λίγες φορές έχω δοκιμάσει
θεωρώ ήδη αρκετά πιάτα του. Εν συντομία θα σας πω τα best of
πιάτα του κατ εμέ (αν και ήταν άδεια και των γύρω γύρω τα πιάτα)!
Χαρτί και στυλό και πάμε! Τηγανητά κολοκυθάκια, ντοματοκεφτέδες
με μους φέτας, φέτα τυλιγμένη σε τραγανό φύλλο κρουστας από
ρακομελο και μαυροκουκι, κοτοσαλατα (οπωσδήποτε), αστακομακαροναδα,
χοιρινή τηγανιά, σκιουφιχτα( εδώ όλα τα θαυμαστικά είναι λίγα!! ) και εννοείται κοτοπουλακι με πατάτα εκραζέ!!

Τηρώντας την υπόσχεση μου να μην μακρυγορήσω(ναι θα μπορούσα να πω πολλά ακόμα), να πω απλά, ΟΛΑ ΟΛΑ αυτά με πραγματικά απίστευτη θέα!