Κρέατα ψητά στην σχάρα, τηγανητά ορεκτικά

07 Μάρ 2017

Επισκεψη στο συγκεκριμενο μαγαζι, ημερα Παρασκευη, 4 ατομα.

Χωρος καταλληλος για ταβερνα, μουσικη αυτη που πρεπει να ακουγεται στη σωστη ενταση, σερβιτοροι γνώστες της δουλειας τους.

Εντυπωση μας εκανε οτι ειχε πολλα τραπεζια γεματα, και η εξαιρετικη συμπεριφορα των σερβιτορων. Σωστοι επαγγελματιες σαν να βγηκαν απο σχολη σερβιτορικης.

Παραγγειλαμε:

Ποκιλια τηγανητων, η οποια περιειχε κολοκυθακια, μελιτζανα, τυροπιτα, φλογερα ρεβυθοκεφτε. Καλη ποσοτητα αλλα λιγο παραπανω λαδερη απ οσο θα θελαμε ΤΙΜΗ 15 ΕΥΡΩ.

Ποικιλια κρεατικων, η οποια περιειχε μπριζολικια, μπιφτεκακια, κοντοσουβλι χοιρινο και κοτοπουλο, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ. Δεν εχω φαει πιο ζουμερο κοτοπουλο και πιο καλοπλασμενο μπιφτεκι. ΤΙΜΗ 28,50 ΕΥΡΩ

Να σημειωσω καπου εδω οτι οι ποικιλιες ηταν για 3 ατομα καθως μας συμβουλεψε ο σερβιτορος να μην παρουμε για 4 γιατι οι μεριδες του ειναι μεγαλες, και εν τελει ειχε δικιο.

Πατατες τηγανιτες κομμενες στο χερι εξαιρετικες.
Σαγανακι εξαιρετικο, αληθεια εχετε δει πουθενα να σερβιρουν 2 κομματια?ε εδω θα το δειτε.
Σαλατα αναμικτη, με ροκα ραπανακια λαχανα ντοματες κλπ, καλη και αυτη.
Ψωμι τεραστια φετα ελαφρα φρυγανισμενο με λαδι, οπως πρεπει να σερβιρεται.

Και το καλυτερο για το τελος, δωρω γλυκο λουκουμαδες με μελι η σοκολατα, μεριδα τεραστια ισως η τριπλη απ οτι δινουν οι πλανοδιοι λουκουματζηδες + χαλβας. Εδω το μαγαζι πηρε αριστα.

Σημειωνω οτι απο τα δυο κιλα κρασι που πηραμε το ενα ηταν δωρο απο το μαγαζι. Εξαιρετικο και το κρασι βεβαιως.

Λογαριασμος 73 ευρω, νομιζω λιγο ακριβα αλλα χαλαλι γιατι ολα ηταν σουπερ.

Ισως η καλυτερη ταβερνα που εχω επισκευτει εδω στην Αθηνα.
Αν θα ξαναποηγαινα?? Δεν ρωταμε τα αυτονοητα.....

21 Δεκ 2016

Εχοντας ηδη επισκεφθει το μαγαζι 2 φορες εγω και 4 ο μονιμος συνδαιτημονας μου, μια Κυριακη κι ενα Σαββατο μεσημερι, υπαρχει πλεον μια σχετικα ασφαλης εικονα για το μαγαζι.

Ξεκινωντας απο τον χωρο, ειναι αρκετα μεγαλος, θα μπορουσε ανετα να αποτελει χωρο εκδηλωσεων, χωρις ομως να αποπνεει τετοια αυρα. Και τις δυο φορες καθισαμε "εξω", οποτε για τον εσωτερικο χωρο μπορω μονο μετα απο μια-δυο φευγαλεες ματιες να σας πω οτι ειναι καλοφωτισμενος, σε ανοιχτα χρωματα, και μοιαζει πολυ ευχαριστος.

Να ξεκινησω με αυτο που μου εκανε την μεγαλυτερη εντυπωση, ο προαυλιος χωρος περιβαλλεται απο χαμηλο τοιχακι και σταθερη τζαμαρια, με απλα λογια εχει αποφευχθει το φτηνιαρικο ναϋλον και δεν μπαζει απο παντου, ενω υπαρχουν καλοριφερ, τα οποια και στις δυο επισκεψεις μου (και ειδικα στην δευτερη που το μαγαζι φιλοξενουσε πολυ λιγες παρεες) λειτουργουσαν.

Ο χωρος εχει αρκετα φυτα, ειτε σε καποια σημεια περιμετρικα, ειτε διαφορες γλαστρουλες εδω κι εκει, ειτε σε χτιστες "κηπο-νησιδες" μεσα στην αυλη, που θα μπορουσαν ανετα να ειναι ενα εξτρα τραπεζι, και μπραβο τους. Το ολο στησιμο, παρα το μεγεθος του χωρου, σε κανει να νιωθεις ανετα, και συμπληρωνεται απο την διαφανη επικλινη στεγη της αυλης, που τουλαχιστον τις ωρες που επισκεφθηκαμε το μαγαζι, επετρεπε στο φυσικο φως να διαχεεται στο χωρο.

Οι καθαρες τουαλετες βρισκονται στο υπογειο, υπαρχει ομως ασανσερ για ατομα που εχουν προβλημα να χρησιμοποιησουν τις σκαλες.

Τα μασιφ ξυλινα τραπεζια στρωμενα με υφασματινα τραπεζομαντηλα (πανω στα οποια τρως, δεν στρωνονται με χαρτινο)και τις κλασσικες ταβερνισιες ψαθινες αλλα στιβαρες καρεκλες συμπληρωνουν ενα καθολα ομορφο σκηνικο.

Τελος παντων, επειδη με τις περιγραφες του χωρου δεν τα παω καλα (φαινεται και στις αλλες κριτικες μου), ενω το μαγαζι δεν εχει κατι το εξωφρενικα ιδιαιτερο ή εντυπωσιακο, ειναι μαθημα για το πως να στησεις ενα μαγαζι που αποπνεει ανεση και σεβασμο για και προς τον πελατη.

Για το σερβις λιγα πραγματα. Ενιαια απλη εμφανιση (μαυρο παντελονι, λευκο πουκαμισο), ευγενικοι, ο δικος μας σερβιτορος φιλικος τοσο οσο, με το χαμογελο αλλα τις απαραιτητες αποστασεις, οταν του δωσαμε πασα ομως ανταποκριθηκε πανετοιμος, πολυ καλος. Οι χρονοι σωστοι, το σερβις διακριτικο και με σχετικα καλη εποπτεια του χωρου (ειδικα την Κυριακη που πηγαμε και το μαγαζι ηταν φισκα), να μην περιμενεις μιση ωρα να παρεις μια μπυρα.

Στο φαγητο τωρα, μιλαμε για μια κλασσικη ταβερνα με "αναβαθμισμενο" προφιλ χωρου και εξυπηρετησης, οποτε τα φαγητα δεν προσφερουν δημιουργικες συγκινησεις, ηταν ολα ομως καλοεκτελεσμενα και νοστιμα.

Δοκιμασαμε
-τυροκαυτερη, πιο πολυ προς τυροσαλατα θα ελεγα, δεν μας φανηκε ετοιματζιδικη, καλη
-σαλατα αναμεικτη, ερχεται ενα μεγαλο πιατο με τα εξης φρεσκα λαχανικα χωρισμενα, μαρουλι, λαχανο, κοκκινο λαχανο, καροτο, φρεσκο κρεμμυδακι, ροκα και γαρνιτουρα απο ελιες, φετες απο ραπανακι και ντοματας. Λαδι, ξυδι, αλατοπιπερο στο τραπεζι, στην αρχη με την κανατα το νερο και το ψωμι (για το οποιο ερωτηθηκαμε αν θελουμε) καταφτανει και πιατακι με 2 λεμονια.
-ψωμι, τεραστιες φετες απο χωριατικο ψωμι, ψημενες με το λαδακι και τη ριγανη τους
-μπαστουνια (1,50ευρω το τεμαχιο), ήτοι φλογερες με ζαμπον και τυρι, παναρισμενες, απλα καλα.
-συκωτι, δεν μυριζε, καλοψημενο, νοστιμο
-μπιφτεκι, 1 τεμαχιο πολυυυ μεγαλο, αψογα ψημενο, ζουμερο, το συγκρινω ανετα με αυτο του "Λυχνιον" Αμπελοκηπων
-μοσχαρισια μπριζολα, αψογη απο καθε αποψη, ψησιμο, γευση, γενικα το ψησιμο του μαγαζιου αξιζει συγχαρητηρια
-παϊδακια (μισο κιλο πηραμε- 32ευρω το κιλο), δεν μυριζανε, ισχυει οτι και για την μπριζολα.

Σημαντικες νομιζω επισημανσεις:
-Ολες οι κρεατομεριδες συνοδευονται απο πολλες φρεσκες τηγανητες πατατες, δεν χρειαζεται να τις παραγγειλετε χωρια.
-Νομιζω οτι η "προεπιλογη" ψησιματος στο μαγαζι ειναι το καλοψημενο, κατα την παραγγελια σας λοιπον ζητηστε το κρεας σας οπως το θελετε, εμεις με εκφρασεις οπως "ζουμερο", "ΟΧΙ καλοψημενο" και "λιγο ροζ να ειναι δεν πειραζει", δεν το μετανιωσαμε καθολου
-Οι μεριδες ειναι τεραστιες, αλλα και με την αναλογη τιμη. Χωρις καμια υπερβολη. Το συκωτι ας πουμε χορταινει δυο ατομα (ειναι και εξισου κοστολογημενο βεβαια, στα 11ευρω). Οσο πιο μεγαλη παρεα λοιπον, με οικειοτητα ωστε καπως να μοιρασετε τα κυριως, τοσο το καλυτερο. Οταν πηγαμε 2 ατομα, φυγαμε προφανως με πακετο, και ειχαμε σκασει κιολας.

Στο τελος κερασμα μετα απο ερωτηση, χαλβας, λουκουμαδες με μελι ή σοκολατα.
Καλα καταλαβατε, το πιατο με τους λουκουμαδες ειναι επισης τεραστιο.
Σε εμας στην δευτερη επισκεψη μου, 4 ατομα συνολικα, κερασαν την 2η γυρα ποτα, υποθετω οτι ενιοτε συνηθιζεται, αλλα δεν ξερω αν ειναι παγια τακτικη.

Τωρα για το vfm το 3 παει, διοτι ενα ζευγαρι θα πληρωσει νομιζω πολλα (μπαστουνια χ2, ψωμι, σαλατα, πατατες, συκωτι, μπιφτεκι, μισο κιλο κρασι, 2 μπυρες 42.5ευρω περιπου, φαγαμε βεβαια και την αλλη μερα το πακετο),
μεγαλυτερη παρεα (4 ατομα εμεις) με λογικη παραγγελια και λαμβανοντας υποψη τις παραπανω παρατηρησεις, θα κατεβει κατω απο τα 20ευρω το ατομο
(μπαστουνια χ3, τυροκαυτερη, ψωμι, σαλατα, συκωτι, μπριζολα, 1/2kg παϊδακια, μισο κιλο κρασι, 1χ αναψυκτικο, 2 μπυρες, περιπου 68,5ευρω).

Το συστηνω.

18 Μάρ 2017

Επισκέφθηκαμε τη μυρτιά ενα Σάββατο βράδυ 6 άτομα. Ο χώρος μια μεγάλη σάλα μεςα και μια μεγάλη βεράντα κλεισμένη με τζαμαρία οπου και κάτσαμε. Η θέρμανση μια χαρά στο χώρο με τη τζαμαρία, μην το φοβηθείτε.

Στο δια ταύτα. Έχοντας διαβάσει οτι οι μερίδες ειναι μεγάλες κινηθήκαμε όσο πιο συνετά μπορούσαμε. Πήραμε τζατζίκι, τυροκαυτερή, μια φέτα, χόρτα και κολοκυθάκια και μελιτζάνες τηγανητά ανάμεικτα σαν πρώτα. Όλα ηταν οκ με την τυροκαυτερή να ξεχωρίζει ( δεν ηταν καυτερή αλλα ηταν ιδιαίτερα τυρενια) και τα χόρτα να ειναι ωραια βρασμένα. Τα τηγανητά αντιθέτως ηταν μάλλον ανάλατα και είχαν κρατήσει πραγματικά πολυ λάδι.
Απο τα κρεατικά πήραμε 3/4 παιδάκια που ηταν εξαιρετικά και στο ψήσιμο και στο κόψιμο και στο αλάτι. Ακομη κεφτεδάκια, μπιφτέκι, λουκάνικο, συκώτι. Οι μερίδες ειναι πραγματικά μεγάλες. Το συκώτι ειδικά ειναι τεράστιο αλλα ηταν πολυ καλό, μαλακό, χωρίς ίνες και νεύρα. Τα κεφτεδάκια επισης πολυ καλα τηγανησμενα και ανάλαφρα, το μπιφτέκι οκ και το λουκάνικο επισης οκ οχι κάτι το ξεχωριστό. Τα πιάτα είχαν πατάτες οι οποίες προσωπικά δε μου άρεσαν.

Γενικά οτι φάγαμε ηταν νόστιμο με τοπ τα παιδάκια και το συκώτι που όμως κανουν τη διαφορά γιατι δεν τα βρίσκεις εύκολα νόστιμα και καλομαγειρεμένα.
Με κρασιά τσιπούρα αναψυκτικά μας κόστισε 17€ το άτομο. Τίποτα θα έλεγα αν σκεφτεί κανείς οτι φάγαμε πααααααρα πολυ και καλα. Στο τέλος κερνάνε υπέροχος λουκουμάδες με μέλι και με μερεντα αλλα και χαλβά που ειναι οτι πρέπει για να κανει κανείς μπαμ ;πο το πολυ φαι. Μη ντραπείτε να πάρετε πακέτο μαζί σας οτι δε μπορέσετε να φάτε.

Μια τελευταία κουβέντα για το σέρβις, γρήγορο και ευγενικό και οι τουαλέτες πεντακάθαρες και με ασανσέρ ή σκαλιά.

Αγίας Παρασκευής 24, Περιστέρι