Σουβλάκι-Κεμπάπ

Καθημερινά 11:30-01:00

28 Σεπ 2017

Υπάρχουν κοντά, σε μικρή απόσταση, δύο Μπαρμπαλιάδες στην περιοχή Νέας Ιωνίας-Φιλαδέλφειας. Μάλλον οι απόγονοι των προσφύγων πήραν τις διατροφικές συνήθειες των μερακλήδων παππούδων τους. Έτσι εξηγείται γιατί και στα δύο κεμπαμπτζίδικα το Σαββατοκύριακο δεν πέφτει καρφίτσα.
Τα έχω επισκεφτεί πολλές φορές κι έχω γράψει παλαιότερα κριτική για της Ιωνίας. Ως χώρος και τοποθεσία μου αρέσει περισσότερο της Φιλαδέλφειας, που βρίσκεται σε κεντρικό σημείο, σχεδόν δίπλα σε ένα από τα πιο παλιά σουβλατζίδικα.
Της Ιωνίας μερικά τραπέζια που είναι προς τον κεντρικό δρόμο έχουν τη σχετική φασαρία.
Ο χώρος είναι προσεγμένος, χωρίς υπερβολές στη διακόσμηση, σε λευκό χρώμα. Το καλοκαίρι ανοίγουν τις τζαμαρίες και το εσωτερικό ενώνεται με το εξωτερικό.
Η εξυπηρέτηση επαγγελματική. Δε χρειάζεται να ψάχνεις τον σερβιτόρο, έχει τον νου του στους πελάτες που εξυπηρετεί.
Συνήθως παίρνουμε μισές μερίδες, μία κλασικό κεμπάμπ και μία γιαουρτλού. Και τα δύο είναι νόστιμα, χωρίς να είναι τα καλύτερα που έχω γευτεί. Έρχονται στο τραπέζι στο σκεύος που ψήθηκαν, είναι ζουμερά και συνοδεύονται από πίτες, κρεμμύδι, μαϊντανό, ψητή πιπεριά και ψητή ντομάτα.
Για σαλάτα ζητάμε μία με πρασινάδες, καρότο και ραπανάκι. Θα την ήθελα πιο έντονα καρυκευμένη, Κάτι της έλειπε την τελευταία φορά.
Για τις δυο μισές μερίδες, τη σαλάτα και την μπύρα δώσαμε 21€ και φύγαμε χορτασμένοι.
Δε θα έλεγα ότι είναι ό, τι πιο οικονομικό, αν πάρεις κανονικές μερίδες. Πάω και ξαναπάω, γιατί αρέσει στην παρέα και γιατί, πράγμα πολύ σημαντικό, έχει σταθερή ποιότητα.

20 Απρ 2017

Δυστυχώς μια κακή εμπειρία αναιρεί 12 καλές.

Έχω πάει πολλές φορές και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Η καλή εικόνα που είχα για το μαγαζί έγινε σμπαραλια πριν λίγη ώρα.

Δευτέρα του Πάσχα και πάμε 4 άτομα παρέα γύρω στις δέκα πάρα το βράδυ. Το μαγαζί σχετικά γεμάτο αλλά τραπεζάκι βρήκαμε.

Παραγγειλαμε πατάτες, μια "απ' όλα", δύο σις κοτόπουλο και δύο τυλιχτά. Οι πατάτες ήρθαν γρήγορα. Εκει ξεκινάνε τα παρατράγουδα.

40, ναι 40, λεπτά αργότερα ρωτάμε τον σερβιτορο αν θα φάμε. Έρχεται μετά από λίγο και μας λέει πως έγινε ένα μπέρδεμα με την παραγγελία και πως σε λίγο θα έρθει. Μετά από 5' ξανάρχεται μας φέρνει την απ όλα και μας ενημερώνει πως δεν είχαν σις κοτόπουλο και τώρα έφεραν και θα είναι έτοιμα σε δέκα λεπτά.

Στην μια ώρα ήρθαν τα κοτόπουλα τα οποία ήταν αψητα από μέσα. Μετά από κάνα 10λεπτο ήρθαν και τα τυλιχτά τα οποία και έστειλα πίσω μιας και δεν είχα καμία όρεξη.

Αξίζει να αναφέρω πως και οι δίπλα παρέες μάλλον μάταια περίμεναν...

Πως αντέδρασαν στην δυσαρέσκεια μου? Ζήτησαν συγνώμη και αφαίρεσαν τα τυλιχτά από τον λογαριασμό.

Αν με ενόχλησε κάτι είναι πως 1+ ώρα δεν εμφανίστηκε ΚΑΝΕΙΣ υπεύθυνος και έβαλαν τον σερβιτόρο, που δεν μου εφταιγε σε τίποτα, να βγάλει τα κάστανα από την φωτιά.

ΜΑΎΡΟ από μένα.

02 Νοε 2016

Τον Μπαρμπαλιά έχουμε επισκεφθεί δύο φορές και έχω φύγει με εκ διαμέτρου αντίθετες εντυπώσεις, ως προς το γευστικό κομμάτι και μόνο.

Την πρώτη φορά είχαμε πάει ένα μεσημέρι στα μέσα του καλοκαιριού και είχαμε πάρει μια μερίδα από όλα, μια μερίδα γιαουρτλού κεμπαπ, σαλάτα ανάμεικτη, γιαούρτι με μυρωδικά και πατάτες τηγανητές. Οι μερίδες ήταν ικανοποιητικές και αρκετά γευστικές, οχι πάντως κάτι το ιδιαίτερο σε σύγκριση με παρόμοιου τύπου μαγαζιά. Το νερό ήταν δροσερό σε κανάτα, κέρασμα χαλβά στο τέλος και γενικά το service πολύ εξυπηρετικό και γρήγορο.
Ερχόμαστε τώρα στη δεύτερη επίσκεψη που έγινε βραδάκι πριν περίπου δέκα ημέρες, όντας βιαστικοί & περαστικοί, με διάθεση απλά να "τσιμπήσουμε" κάτι. Η πρώτη μεταξύ μας επισήμανση ήταν ότι δροσερή κανάτα είχε αντικατασταθεί με εμφιαλωμένο. Όσον αφορά στο φαγητό αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε το κεμπαπ του σε τυλιχτό, και εκεί ήρθε η απογοήτευση μας. Το μεγαλύτερο τμήμα της πίτας καλυμμένο με κρεμμύδι, λίγη ντομάτα και ένα μετρίου μεγέθους κεμπάπ....... Μη με ρωτήσετε για τη γεύση του κεμπάπ, η ποσότητα του κρεμμυδιού κάλυπτε κάθε άλλη γεύση. Συγνώμη αλλά εκείνη την ημέρα δε έφαγα πίτα κεμπαπ με κρεμμύδι και ντομάτα αλλά πίτα κρεμμύδι με ντομάτα και κεμπάπ.
Συνοψίζοντας έχω να πω, ότι πέρα από τις μερίδες, τέτοιου είδους μαγαζιά, καλό θα ήταν να δίνουν προσοχή και στα τυλιχτά τους καθότι δεν προσφέρονται όλες οι ημέρες και οι ώρες για την κατανάλωση αποκλειστικά και μόνο μερίδων φαγητού.