Σουβλάκι-Κεμπάπ

Καθημερινά 11:30-01:00

21 Μαι 2019

Λίγο μετά το Πάσχα είπαμε να επισκεφθουμε το γνωστό πανηγύρι της λεωφόρου Δεκελείας.

Πρόφανως μια τέτοια μετακίνηση δε θα μπορούσε να μην καταλήξει σε φαγητό...
Η γνώμη μου ήταν να μετακινηθούμε εντελώς από τη περιοχή, ούτως ώστε να εξυπηρετηθούμε καλύτερα, η παρέα όμως είχε διαφορετικη άποψη και συμβιβάστηκα με τη λογική: ας πάμε όπου βρούμε τραπεζι.

Τραπέζι βρέθηκε στον Μπαρμπαλιά και τελικά είμασταν πολύ τυχεροι.

Ο χώρος είναι ότι περιμένεις από ένα σουβλατζίδικο-κεμπαπτζιδικο.
Καθαρός, περιποιημενος, μεγάλος και φωτεινος.

Η εξυπηρέτηση υπήρξε σχεδόν άψογη δεδομένου των συνθηκών.
Ζήτησαμε να αντικατασταθει το εμφιαλωμένο νερό με κανάτα και έγινε αμέσως, τασάκια ήρθαν και αλλάχτηκαν όταν χρειάστηκε, μια αστοχία στο ψήσιμο ενός πιατου διορθώθηκε με τον καλύτερο τρόπο. Ζήτησαν συγγνώμη για την οποια καθυστέρηση!
Προσφάτως άργησαν να έρθουν κάποια πράγματα αλλά σε επίπεδο αναμενόμενο.

Δοκιμάσαμε 7 άτομα:
-3 (μισές) μερίδες κεμπαπ γιαουρτλου, καλή αναλογία γεύσεων, νόστιμη σαλτσουλα ζουμερο το κεμπάπ.
-1 μισή μερίδα σις κοτόπουλο καλοψημενο το κοτόπουλο, light επιλογή.
-1 μερίδα με ανάμεικτα κρεατικά, πλήρης, αποτελεί μια καλή επιλογή για όποιον θέλει να δοκιμάσει διάφορα κρεατικά.
-4 μερίδες πατάτες τηγανιτές, φρεσκοκομμένες, μεγάλη μερίδα απαραίτητο συνοδευτικό.
-1 τζατζίκι δυνατό και γευστικό.
-1 γιαούρτι με μυρωδικά, δεν ήταν του γούστου μου οι υπόλοιποι το ευχαριστηθηκαν.
Ήπιαμε μπύρες που ήρθαν παγωμένες παρά τον κόσμο και τη δουλειά.
Γενικά μείναμε πολύ ευχαριστημένοι και προσωπικά ξεπέρασε τις προσδοκίες μου για τη συγκεκριμένη μέρα.

Τον ακριβή λογαριασμό δεν τον γνωρίζω, καθώς πλήρωσε εορτάζοντας φίλος, από όσο όμως κοίταξα τον κατάλογο οι μισές μερίδες κοστίζουν 4-5€ και οι ολόκληρες 8-10€. Με λίγα λόγια κινείται σε αντίστοιχα επίπεδα με τον ανταγωνισμό οικονομικα προσφέροντας συμπαθητική ποιότητα και καλή γεύση, αν βρεθείτε εκεί τριγύρω δώστε του μια ευκαιρία...

28 Σεπ 2017

Υπάρχουν κοντά, σε μικρή απόσταση, δύο Μπαρμπαλιάδες στην περιοχή Νέας Ιωνίας-Φιλαδέλφειας. Μάλλον οι απόγονοι των προσφύγων πήραν τις διατροφικές συνήθειες των μερακλήδων παππούδων τους. Έτσι εξηγείται γιατί και στα δύο κεμπαμπτζίδικα το Σαββατοκύριακο δεν πέφτει καρφίτσα.
Τα έχω επισκεφτεί πολλές φορές κι έχω γράψει παλαιότερα κριτική για της Ιωνίας. Ως χώρος και τοποθεσία μου αρέσει περισσότερο της Φιλαδέλφειας, που βρίσκεται σε κεντρικό σημείο, σχεδόν δίπλα σε ένα από τα πιο παλιά σουβλατζίδικα.
Της Ιωνίας μερικά τραπέζια που είναι προς τον κεντρικό δρόμο έχουν τη σχετική φασαρία.
Ο χώρος είναι προσεγμένος, χωρίς υπερβολές στη διακόσμηση, σε λευκό χρώμα. Το καλοκαίρι ανοίγουν τις τζαμαρίες και το εσωτερικό ενώνεται με το εξωτερικό.
Η εξυπηρέτηση επαγγελματική. Δε χρειάζεται να ψάχνεις τον σερβιτόρο, έχει τον νου του στους πελάτες που εξυπηρετεί.
Συνήθως παίρνουμε μισές μερίδες, μία κλασικό κεμπάμπ και μία γιαουρτλού. Και τα δύο είναι νόστιμα, χωρίς να είναι τα καλύτερα που έχω γευτεί. Έρχονται στο τραπέζι στο σκεύος που ψήθηκαν, είναι ζουμερά και συνοδεύονται από πίτες, κρεμμύδι, μαϊντανό, ψητή πιπεριά και ψητή ντομάτα.
Για σαλάτα ζητάμε μία με πρασινάδες, καρότο και ραπανάκι. Θα την ήθελα πιο έντονα καρυκευμένη, Κάτι της έλειπε την τελευταία φορά.
Για τις δυο μισές μερίδες, τη σαλάτα και την μπύρα δώσαμε 21€ και φύγαμε χορτασμένοι.
Δε θα έλεγα ότι είναι ό, τι πιο οικονομικό, αν πάρεις κανονικές μερίδες. Πάω και ξαναπάω, γιατί αρέσει στην παρέα και γιατί, πράγμα πολύ σημαντικό, έχει σταθερή ποιότητα.

Σμύρνης 23, Νέα Φιλαδέλφεια

210 2525444, 210 2525777