Σουβλάκι-Κεμπάπ

Καθημερινά 11:30-01:00

28 Σεπ 2017

Υπάρχουν κοντά, σε μικρή απόσταση, δύο Μπαρμπαλιάδες στην περιοχή Νέας Ιωνίας-Φιλαδέλφειας. Μάλλον οι απόγονοι των προσφύγων πήραν τις διατροφικές συνήθειες των μερακλήδων παππούδων τους. Έτσι εξηγείται γιατί και στα δύο κεμπαμπτζίδικα το Σαββατοκύριακο δεν πέφτει καρφίτσα.
Τα έχω επισκεφτεί πολλές φορές κι έχω γράψει παλαιότερα κριτική για της Ιωνίας. Ως χώρος και τοποθεσία μου αρέσει περισσότερο της Φιλαδέλφειας, που βρίσκεται σε κεντρικό σημείο, σχεδόν δίπλα σε ένα από τα πιο παλιά σουβλατζίδικα.
Της Ιωνίας μερικά τραπέζια που είναι προς τον κεντρικό δρόμο έχουν τη σχετική φασαρία.
Ο χώρος είναι προσεγμένος, χωρίς υπερβολές στη διακόσμηση, σε λευκό χρώμα. Το καλοκαίρι ανοίγουν τις τζαμαρίες και το εσωτερικό ενώνεται με το εξωτερικό.
Η εξυπηρέτηση επαγγελματική. Δε χρειάζεται να ψάχνεις τον σερβιτόρο, έχει τον νου του στους πελάτες που εξυπηρετεί.
Συνήθως παίρνουμε μισές μερίδες, μία κλασικό κεμπάμπ και μία γιαουρτλού. Και τα δύο είναι νόστιμα, χωρίς να είναι τα καλύτερα που έχω γευτεί. Έρχονται στο τραπέζι στο σκεύος που ψήθηκαν, είναι ζουμερά και συνοδεύονται από πίτες, κρεμμύδι, μαϊντανό, ψητή πιπεριά και ψητή ντομάτα.
Για σαλάτα ζητάμε μία με πρασινάδες, καρότο και ραπανάκι. Θα την ήθελα πιο έντονα καρυκευμένη, Κάτι της έλειπε την τελευταία φορά.
Για τις δυο μισές μερίδες, τη σαλάτα και την μπύρα δώσαμε 21€ και φύγαμε χορτασμένοι.
Δε θα έλεγα ότι είναι ό, τι πιο οικονομικό, αν πάρεις κανονικές μερίδες. Πάω και ξαναπάω, γιατί αρέσει στην παρέα και γιατί, πράγμα πολύ σημαντικό, έχει σταθερή ποιότητα.

06 Οκτ 2016

Περασε καιρος για μια κριτικη απο μεριας μου. Σημερα αρτι αφιχθεις απο τον Μπαρμπαλια, στη Νεα Φιλαδελφεια, θεωρω οτι πρεπει να γραψω αμεσως.
Πρωτη παραλληλος της Δεκελειας, απο την δεξια πλευρα οπως ανεβαινουμε για το γηπεδο της ΑΕΚ., γωνιακο μαγαζι, Ο εξωτερικος χωρος στα καταλευκα, με γιρλαντες απο λαμπες, ασπρα τραπεζια, καρεκλες καφενειου με μαξιλαρι κουρελου, και ξυλινο ντεκ για πατωμα.
Στη μια πλευρα κρεμασμενοι παστουρμαδες, σκορδα κλπ.
Μπουκαλι εμφιαλωμενο, και καταλογοι με το που καθεσαι. Σερβις αψογο, ευγενικο, και με αποψη για το φαγητο.

Πηραμε το πιατο με τις πατατες, αυγα, παστουρμα σουτζουκι. Ενα βουνο πατατες, σαν τσιπς, με τρια αυγα ματια, τρεις φετες παστουρμα, και πεντε κομματια σουτζουκι μεσαιας καψας. Φοβερο πιατο, με δυσκολια και λιγη βοηθεια το καταφερα να το τελειωσω. Πολυ μεγαλη μεριδα. Το σις κεμπαμπ κοτοπουλο ζουμερο με συνοδεια πιτας, μισης ψητης ντοματας, πιπεριας, και κρεμυδι, Αν δεν κανω λαθος τα κεμπαμπ ησαν 5.
Σαλατα ταμπουλε, δροσερη με σωστη αναλογια, και σε μεγαλη ποσοτητα. Μπυρα παγωμενη με παγωμενα ποτηρια. Πιτες απο καλαμποκαλευρο συνοδεια για τις βουτες. Για ολα τα παραπανω ο λογαριασμος κανονικα στα 24 ευρω,

Κερασμα και γρανιτα λεμονι, και χαλβας σιμιγδαλι.

Καλες πρωτες υλες, ωραιες γευσεις, λογικες τιμες, ευκολο παρκινγκ, οτι πρεπει για να γινει στεκι στους αρεσκουντες ανατολιτικες γευσεις.
Εγκρινεται, να πατε.

03 Σεπ 2016

Άρτι αφιχθείσα από διακοπές, μαυρισμένη και χωρίς παιδιά και σύζυγο. Όχι δεν χωρίσαμε... ούτε πρόκειται. Απλά η άδειά του ξεκίνησε αργότερα και τώρα κάνει τα μπάνια του με τα παιδιά που όπου νάναι θα μας εγκαταλείψουν να κάνουν από το επόμενο καλοκαίρι μόνα τους holidays. Μεγάλωσαν βλέπετε... Μια και δουλεύαμε εκείνη την Παρασκευή την περασμένη εβδομάδα μια φίλη από την Ν. Φιλαδέλφεια, επέμεινε να τσιμπήσουμε κάτι στον Μπαρμπαλιά, σχετικά νέα άφιξη στην περιοχή. Στις 9.45 καθίσαμε σε ένα από τα τελευταία εναπομείναντα τραπέζια και μετά λίγο δεν υπήρχε τίποτε διαθέσιμο παρά μόνον στον εσωτερικό χώρο που δεν τον προτιμουν οι θαμώνες τώρα το καλοκαίρι.
Για το χώρο και τη διακόσμηση ισχύουν με 100% ακρίβεια οι περιγραφές φίλων καλοφαγάδων του ask4food, οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι αξιομνημόνευτο. Με την ευκαιρία όμως θα ήθελα να εκφράσω την προσωπική μου επιφύλαξη, για μια τελευταία τάση εδώ μέσα που “ευνοεί” τις υπέρ το δέον εκτεταμένες, σχοινοτενείς και ενίοτε αμετροεπείς κριτικές, που θέλουν τον πλατυασμό να επιβραβεύεται και την ακριβολογία και οικονομία του λόγου να θεωρείται αδυναμία. Θα είμαι λοιπόν όσο λακωνική χρειάζεται για τον Μπαρμπαλιά.

Τα νεαρά παιδιά του service υπήρξαν όσο γρήγορα και αποτελεσματικά χρειάζεται, χωρίς υπερβολικές και ψεύτικες ευγένειες αλλά με σεβασμό και ουσία. Μας έφεραν αμέσως νεράκι, δεν δυσανασχέτησαν στην επιστροφή του εμφιαλωμένου και την παράκληση για κανάτα (αν και δεν ήταν αρκετά κρύα... μήπως υπολανθάνει μια σκοπιμότητα εδώ, δεν ξέρω) και πήραν γρήγορα την παραγγελία.

Πήραμε λοιπόν μια πράσινη σαλάτα (ανάμικτο μαρούλι/καρότο/λάχανο και κάτι άλλο αρκετά δροσερή και σε πολύ καλή ποσότητα) και την εκδοχή Μπαρμπαλιά για αυγά με πατάτες (τεράστια μερίδα με πολλές πατάτες -προκάτ μου φάνηκαν χωρίς να κόβω το χέρι μου αλλά καλής ποιότητας- τρία αυγά μάτια και παστουρμά με σουζούκι οn top). Από κρεατικά παραγγείλαμε ένα απόλα (1 σούβλα κεμπάπ κοτόπουλο,1 σούβλα κεμπάπ,1 σούβλα κασερλί κεμπάπ,1 καλαμάκι χοιρινό,1 καλαμάκι κοτόπουλο και 1 καλαμάκι σουτζούκι.... για το σουτζούκι θα διαφωνήσω με άλλους κριτικούς του ask4food γιατί μου φάνηκε όχι τόσο καυτερό και πικάντικο αλλά κάπου στη μέση) και μισή μερίδα γιαουρτλού κεμπαπ.
Τα δύο τελευταία μπορώ να πω ότι ζοριστήκαμε να τα καταφέρουμε κι ας είμαστε πεινασμένες.

Τα κρεατικά του Μπαρμπαλιά μου φάνηκαν αρκετά καλής ποιότητας κάτι που αποδεικνύεται την άλλη μέρα το πρωί αν δεν έχει κανείς καούρες και βαρυστομαχιές. Ουδέν πρόβλημα στην συγκεκριμένη παράμετρο! Ίσως ρόλο παίζει το ότι όντως τα ψήνουν επιτόπου και είναι φρέσκα και ζουμερά, δείχνοντας μαστοριά στο ψήσιμο αφού όλα τα κρεατικά της ποικιλίας “Να δοκιμάσεις απόλα” (κόστος 9 ευρώ) ήταν πολύ σωστά ψημένα κι ας ήταν διαφορετικά μεταξύ τους. Τα εύσημα στον ψήστη λοιπόν.
Πολύ καλό και το γιαουρτλού (μισή μερίδα 4,50 ευρώ) αν και του έλειπε λίγη σπιρτάδα, βέβαια δεν ήταν και Άδανα κεμπάπ να καίει.

Θα έλεγα ότι το φαγητό δικαιούται το 3/4 με μεγάλη άνεση και αμφιταλαντεύτηκα για λίγο παραπάνω αλλά όπως έλεγαν στο Λύκειο το 20 ανήκει στον καθηγητή και το 19 στον καλύτερο μαθητή.

Οπότε εμείς στο ask4food που περιοριζόμαστε στις 4 φτωχές ντοματούλες αναγκαζόμαστε να κάνουμε αλχημείες με τη βαθμολογία αν θέλουμε να παραμείνουμε αντικειμενικοί και ακριβοδίκαιοι και να έχουν κάποια αξιολογική βαρύτητα τα όσα γράφουμε. Καλά φάγαμε λοιπόν και σε λογική τιμούλα, ήπιαμε και από δύο μπύρες με τη φίλη και αποφασίσαμε να επανέλθουμε μετά των οικογενειών συντόμως.
Εις το επανιδείν, φίλοι μου.

20 Απρ 2017

Δυστυχώς μια κακή εμπειρία αναιρεί 12 καλές.

Έχω πάει πολλές φορές και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Η καλή εικόνα που είχα για το μαγαζί έγινε σμπαραλια πριν λίγη ώρα.

Δευτέρα του Πάσχα και πάμε 4 άτομα παρέα γύρω στις δέκα πάρα το βράδυ. Το μαγαζί σχετικά γεμάτο αλλά τραπεζάκι βρήκαμε.

Παραγγειλαμε πατάτες, μια "απ' όλα", δύο σις κοτόπουλο και δύο τυλιχτά. Οι πατάτες ήρθαν γρήγορα. Εκει ξεκινάνε τα παρατράγουδα.

40, ναι 40, λεπτά αργότερα ρωτάμε τον σερβιτορο αν θα φάμε. Έρχεται μετά από λίγο και μας λέει πως έγινε ένα μπέρδεμα με την παραγγελία και πως σε λίγο θα έρθει. Μετά από 5' ξανάρχεται μας φέρνει την απ όλα και μας ενημερώνει πως δεν είχαν σις κοτόπουλο και τώρα έφεραν και θα είναι έτοιμα σε δέκα λεπτά.

Στην μια ώρα ήρθαν τα κοτόπουλα τα οποία ήταν αψητα από μέσα. Μετά από κάνα 10λεπτο ήρθαν και τα τυλιχτά τα οποία και έστειλα πίσω μιας και δεν είχα καμία όρεξη.

Αξίζει να αναφέρω πως και οι δίπλα παρέες μάλλον μάταια περίμεναν...

Πως αντέδρασαν στην δυσαρέσκεια μου? Ζήτησαν συγνώμη και αφαίρεσαν τα τυλιχτά από τον λογαριασμό.

Αν με ενόχλησε κάτι είναι πως 1+ ώρα δεν εμφανίστηκε ΚΑΝΕΙΣ υπεύθυνος και έβαλαν τον σερβιτόρο, που δεν μου εφταιγε σε τίποτα, να βγάλει τα κάστανα από την φωτιά.

ΜΑΎΡΟ από μένα.

02 Νοε 2016

Τον Μπαρμπαλιά έχουμε επισκεφθεί δύο φορές και έχω φύγει με εκ διαμέτρου αντίθετες εντυπώσεις, ως προς το γευστικό κομμάτι και μόνο.

Την πρώτη φορά είχαμε πάει ένα μεσημέρι στα μέσα του καλοκαιριού και είχαμε πάρει μια μερίδα από όλα, μια μερίδα γιαουρτλού κεμπαπ, σαλάτα ανάμεικτη, γιαούρτι με μυρωδικά και πατάτες τηγανητές. Οι μερίδες ήταν ικανοποιητικές και αρκετά γευστικές, οχι πάντως κάτι το ιδιαίτερο σε σύγκριση με παρόμοιου τύπου μαγαζιά. Το νερό ήταν δροσερό σε κανάτα, κέρασμα χαλβά στο τέλος και γενικά το service πολύ εξυπηρετικό και γρήγορο.
Ερχόμαστε τώρα στη δεύτερη επίσκεψη που έγινε βραδάκι πριν περίπου δέκα ημέρες, όντας βιαστικοί & περαστικοί, με διάθεση απλά να "τσιμπήσουμε" κάτι. Η πρώτη μεταξύ μας επισήμανση ήταν ότι δροσερή κανάτα είχε αντικατασταθεί με εμφιαλωμένο. Όσον αφορά στο φαγητό αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε το κεμπαπ του σε τυλιχτό, και εκεί ήρθε η απογοήτευση μας. Το μεγαλύτερο τμήμα της πίτας καλυμμένο με κρεμμύδι, λίγη ντομάτα και ένα μετρίου μεγέθους κεμπάπ....... Μη με ρωτήσετε για τη γεύση του κεμπάπ, η ποσότητα του κρεμμυδιού κάλυπτε κάθε άλλη γεύση. Συγνώμη αλλά εκείνη την ημέρα δε έφαγα πίτα κεμπαπ με κρεμμύδι και ντομάτα αλλά πίτα κρεμμύδι με ντομάτα και κεμπάπ.
Συνοψίζοντας έχω να πω, ότι πέρα από τις μερίδες, τέτοιου είδους μαγαζιά, καλό θα ήταν να δίνουν προσοχή και στα τυλιχτά τους καθότι δεν προσφέρονται όλες οι ημέρες και οι ώρες για την κατανάλωση αποκλειστικά και μόνο μερίδων φαγητού.

18 Απρ 2016

Το τελευταίο διάστημα έχει βελτιωθεί η εργασιακή μου απασχόληση οπότε δεν έχω χρόνο να γράφω. Διαβάζω όμως όλες τις κριτικές. Εντύπωση μου έκανε η κριτική από την έμπιστη φίλη pontiki για το συγκεκριμένο μαγαζί, οπότε μετά το τέλος της δουλειάς μαζευτήκαμε η κλασσική γυναικοπαρέα και πήγαμε να δοκιμάσουμε τις λιχουδιές του.

Ο χώρος μεγάλος, ανακαινισμένος, ψηλοτάβανος με αρκετή διακόσμηση όπως παλιοί τιμοκατάλογοι κρεμασμένοι στους τοίχους, άδεια μπουκάλια από μπύρες, ράφια με ψεύτικα κεφάλια τυριών, σουτζούκια, παστουρμάδες και πλεξούδες αποξηραμένων λαχανικών και μπαχαρικών. Ευχάριστα στο μάτι χωρίς κάτι το υπερβολικό.
Το κάπνισμα ενοχλεί αλλά δυστυχώς, εδώ έχουμε πρόβλημα γενικά ως χώρα οπότε έχω αποφασίσει να κάνω παρατήρηση και αν δεν εισακουστώ να σηκώνομαι να φεύγω. Εδώ ευτυχώς εισακούστηκα.

Πήραμε μία ποικιλία ''για να δοκιμάσεις απ'όλα'', με όλα τους τα κρέατα η οποία περιείχε 1 σούβλα κεμπάπ κοτόπουλο,1 σούβλα κεμπάπ,1 σούβλα κασερλί κεμπάπ,1 καλαμάκι χοιρινό,1 καλαμάκι κοτόπουλο και 1 καλαμάκι σουτζούκι. Όλα ήταν τέλεια ακόμα και το σουτζούκι που συνήθως δεν προτιμώ.
Μια σαλάτα ταμπουλέ που ήταν τέλεια με μπόλικο μαϊντανό, ψιλοκομμένη ντομάτα και στο πλάι ολόκληρες φέτες ντομάτας. Γιαούρτι με βότανα και μυρωδικά, τζατζίκι χωρίς σκόρδο δηλαδή αλλά με δυόσμο και άνηθο. Πολύ ωραία γεύση αφού το κανονικό τζατζίκι δεν μου αρέσει.

2 μερίδες πατάτες φρέσκιες και ωραία τηγανισμένες. Ήπιαμε νεράκι σε κανάτα και μπύρες Ελλληνικότατες. Δεν μας κέρασαν κάτι στο τέλος και μας άφησε ανάμεικτα συναισθήματα γιατί τα τελευταία χρόνια το κέρασμα αποτελεί παράδοση στα περισσότερα μαγαζιά.
Σίγουρα θα ξαναπάμε γιατί θεωρώ ότι ο Μπαρμπαλιάς ξεχωρίζει στο είδος του, και για να δοκιμάσουμε και τις άλλες γεύσεις αφού μας αρέσουν οι γεύσεις Ανατολής.