ΚΕΜΠΑΠΤΖΙΔΙΚΟΝ ΜΠΑΡΜΠΑΛΙΑΣ

210 2525444, 210 2525777

Σουβλάκι-Κεμπάπ
Καθημερινά 11:30-01:00

Σουβλάκι & Σχάρα - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Νέα άφιξη στη Ν. Φιλαδέλφεια με το κεμπαπτζίδικο του Μπαρμπαλιά. Όχι ότι δεν είχαμε, αλλά μιας και όπως φαίνεται δεν θα μείνει σπιθαμή χωρίς φαγάδικο στην περιοχή, πήρε κι αυτό την θέση του σε ένα πολύ καλό σημείο παρότι όχι τόσο κεντρικό.

Σας μεταφέρω λοιπόν στην ακριβώς αντίθετη πλευρά της πολυδιαφημισμένης πλέον για τα μεζεδοπωλεία της, Νικολάου Τρυπιά. Με κέντρο την Λεωφ. Δεκελείας, η Σμύρνης είναι ο δεύτερος παράλληλος μονόδρομος, με ρεύμα όμως τώρα προς τα βόρεια. Ξεκινάει από πολύ χαμηλά ως Μαραθώνος (βλέπε Λαδόκολλα Χαλκηδόνας) και συνεχίζει ως Σμύρνης από το ύψος του Κανάκη, καταλήγοντας καρφί μπροστά στο γήπεδο της ΑΕΚάρας. Ακριβώς λοιπόν στο φανάρι που βρίσκεται στην διασταύρωση πριν το γήπεδο (αν πάρετε τον δρόμο αριστερά θα βρεθείτε στην πλατεία της Φιλαδέλφειας), στο αριστερό σας χέρι στην γωνία θα δείτε τον Μπαρμπαλιά.

Αποκλείεται να περάσει απαρατήρητο αυτό το μαγαζί, διότι οι φωταψίες το καθιστούν σημαδούρα κατά κάποιο τρόπο. Η αλήθεια είναι ότι στο σημείο αυτό υπήρχε για χρόνια μια παρακμιακή (για τα δικά μου γούστα) καφετέρια μου διαφεύγει το όνομα που ίσως στην εποχή της να γνώρισε δόξες, όμως σίγουρα την τελευταία 15ετία το λιγότερο, παρήκμαζε μέρα με την ημέρα. Έγινε κάποια ανεπιτυχής ανακαίνιση, άλλαξε όνομα ίσως και χέρια αλλά και πάλι δεν τα κατάφερε όπως για παράδειγμα, το 3θέσιο ακριβώς απέναντι. Σε κάθε περίπτωση, η επιβλητικότητα λόγω ως επί τω πλείστον της φωταγώγησης του Μπαρμπαλιά, μάλλον καλό έκανε στο συγκεκριμένο σημείο.

Ο μέσα χώρος είναι επίσης πολύ φωτεινός, ψηλοτάβανος και ευχάριστος. Το concept ίδιο και με τον αντίστοιχο Μπαρπαλιά της Ν. Ιωνίας αλλά σίγουρα κερδίζει πολύ περισσότερους πόντους, τουλάχιστον όσον αφορά στο εσωτερικό του. Είναι πιο μεγάλος εσωτερικά και πιο ωραίος. Ένα μέρος του είναι σαν υπαίθριος αφού είναι ανοιγόμενος περιφερειακά αλλά και στην οροφή για το καλοκαίρι. Υποτίθεται ότι τον χειμώνα προορίζεται για τους καπνιστές.

Η διακόσμηση λίγο απ’ όλα, αλλά όχι παραφορτωμένη. Ραφάκια με μπουκάλια μπύραs, πλεξούδες αποξηραμένων λαχανικών-μπαχαρικών, ψεύτικα αλλαντικά και παστουρμάδες, κάποια παλιά αντικείμενα κτλ. Επαναλαμβάνω όμως όχι σε υπερβολή. Το γεγονός ότι είναι ψηλοτάβανο κερδίζει πολλούς πόντους. Εμένα πάντως δεν με κούρασε. Εντάξει βέβαια το ψυγείο με τα αναψυκτικά θα μπορούσε να είναι κάπου αλλού τοποθετημένο κι όχι φάτσα στην είσοδο. Σήμα κατατεθέν τα πάρα πολλά κρεμαστά φωτιστικά με τους μεγάλους γλόμπους, μέσα αλλά και έξω, στη σειρά.

Έξω τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο που δεν προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο παρά την περιποίηση με τις ζαρντινιέρες, γιατί η συγκεκριμένη διασταύρωση είναι πολύβουο πέρασμα όλο το 24ωρο.

Η κουζίνα αριστερά από την είσοδο λάμπει στην κυριολεξία. Αυτό μου έκανε πολύ καλή εντύπωση. Όλοι φορούσαν γάντια και μαντήλια στα κεφάλια. Επειδή η δεύτερη δοκιμή ήταν την ημέρα της Τσικνοπέμπτης που προτίμησα να πάρω πακέτο για το σπίτι (ίσως τώρα να έχει λειτουργήσει και το delivery), στάθηκα επί τούτου εκεί μπροστά να περιμένω -παρότι μου προτάθηκε να καθίσω- και παρακολουθούσα τις κινήσεις τους. Η συμπεριφορά των ψηστών, ήταν σαν να βρίσκονταν σε χειρουργείο πραγματικά. Όποιος τελείωνε την παρασκευή του πιάτου ή του τυλιχτού που είχε αναλάβει, καθάριζε ευλαβικά το πόστο του πριν συνεχίσει στο επόμενο.

Εξυπηρέτηση αρκετά καλή, αν συνυπολογίσω ότι η πρώτη φορά που το επισκεφθήκαμε με την παρέα μου, ήταν μόλις την 4η ημέρα λειτουργίας του και είχε πολύ κόσμο. Δεν αντιμετωπίσαμε ούτε καθυστερήσεις, ούτε άλλα προβλήματα, παρά το γεγονός ότι το moto τους είναι ότι όλα τα πιάτα ετοιμάζονται την στιγμή της παραγγελίας και δεν έχουν προψημένα κρεατικά.
Μόνη παρατήρηση; Το μεγάλο απαγορευτικό σήμα για το κάπνισμα, που έρχεται κόντρα με την ανοχή των υπευθύνων προς τους ΑΓΕΝΕΙΣ πελάτες. Κατεβάστε το τουλάχιστον, γιατί μας εκνευρίζει περισσότερο.

Βέβαια τον πόνο μου θα τον πω τώρα κι ας κάνω κατάχρηση του χρόνου σας. Εγώ θυμώνω περισσότερο με τους ΑΞΕΣΤΟΥΣ πελάτες, που ενώ τους γίνεται παρατήρηση από το δίπλα τραπέζι ότι ενοχλούν, καθότι είναι χώρος που απαγορεύεται το κάπνισμα και θα έπρεπε από μόνοι τους να το σεβαστούν, κάποια στιγμή το παίζουν πονηρούληδες και τσουπ το ανάβουν. Και τσουπ να’ σου και το ανάβει κι ο άλλος απέναντι που όλο το βράδυ έβγαινε έξω, αλλά τώρα σου λέει εγώ τι είμαι βλάκας; Ο άλλος γιατί άναψε; Κι έτσι πρέπει εγώ στο παρά πέντε, να φύγω εκνευρισμένη, να έχω μαλώσει με όλους τους αναίσθητους γύρω μου, και να πάρω και την τσιγαρίλα σπίτι. Ε, αυτό λέγεται αναισθησία και έλλειψη παιδείας. Και είναι ευθύνη του καταστηματάρχη να το ρυθμίζει κι όχι δική μου, γιατί εγώ δεν είμαι χωροφύλακας. Ούτε έχω διάθεση να τσακώνομαι με όλο τον (αναίσθητο) κόσμο. Τα είπα.

Πάμε στο φαγητό λοιπόν που την πρώτη φορά Παρασκευή 19/2/16, για 3 άτομα περιελάμβανε:

- Σαλάτα ταμπουλέ χ 4,50€

Ίσως η πιο άρτια σε γεύση σαλάτα ταμπουλέ που έχω δοκιμάσει. Δεν χρειαζόταν καμία προσθήκη. Ήταν ακριβώς όσο όξινη την ήθελα με μπόλικο μαϊντανό, από πάνω είχε ψιλοκομμένη ντοματούλα και στο πλάι είχε ολόκληρες φέτες ντομάτας. Μόνη ένσταση ότι η μερίδα έπρεπε να είναι μεγαλύτερη. Σαλάτα είναι, τα έχουμε ξαναπεί αυτά, το κόστος της είναι ελάχιστο…

- Γιαούρτι με βότανα και μυρωδικά. Δηλαδή κάτι σαν τζατζίκι χωρίς σκόρδο… μακρυά από μας! Χ 2,80€

Ωραίο και δροσερό στραγγιστό γιαούρτι, πολύ μυρωδάτο με δυόσμο και άνηθο αν δεν απατώμαι

- Παστουρμαλί με χειροποίητο φύλλο χ 4,90€

Aν και τηγανιτό, δεν είχε ρουφήξει λάδι. Νόστιμο, με μπόλικο υλικό στη γέμιση, από καλής ποιότητας παστουρμά, τυρί και λίγη ντομάτα. Δεν θα το χαρακτήριζα βαρύ. Μου άρεσε. Όμως νομίζω ότι κι εδώ για πέντε ευρώ η μερίδα είναι λίγο μικρή, δεδομένου ότι ήμασταν τρία άτομα και ήρθαν δύο τριγωνικά κομμάτια που ισούται ουσιαστικά με ένα τετράγωνο. Κάντε το ορθογώνιο τουλάχιστον να το μοιράσουμε στα τρία.

- Πατάτες τηγανιτές φρέσκιες (2 μερίδες) χ 3,10€ έκαστη

Ωραία τηγανισμένες, τραγανές και πασπαλισμένες με ρίγανη! Λάθος για μένα (το έχω αιτιολογήσει ξανά στο παρελθόν) το εμαγιέ σκεύος στο οποίο τις σερβίρουν, το οποίο παρεμπιπτόντως δεν το βρίσκω και καθόλου καλαίσθητο.

Από την κατηγορία “Mερίδες” επιλέξαμε για πρακτικούς λόγους

- Ποικιλία του Μπαρμπαλιά χ 22,50€
Περιελάμβανε 13 σούβλες συνολικά. Ήτοι: 3 σούβλες κεμπάπ με ανάμεικτο κιμά, 3 σούβλες κασερλί κεμπάπ γεμισμένες με κασέρι φυσικά, 3 σούβλες κοτόπουλο κεμπάπ, 2 καλαμάκια σουτζούκι, 1 σούβλα σις κοτόπουλο, 1 σούβλα σις χοιρινό. Δύο ολόκληρες ντομάτες ψητές και δύο πράσινες πιπεριές. Όλα αυτά επάνω σε πιτούλες.

Νομίζω ότι είναι η τέλεια και συμφέρουσα λύση για να δοκιμάσει κάποιος περισσότερες γεύσεις, ώστε να πάρει μια συνολική εικόνα.
Τα κεμπάπ του ήταν αξιοπρεπή και εύπεπτα. Τα κασερλί ακόμα πιο ενδιαφέροντα για όσους αρέσει το κασέρι. Και τα κοτόπουλα κεμπάπ ακόμα πιο ελαφριά για όσους δεν συμπαθούν το αρνί. Τα σουτζούκια (τέσσερα μεγάλα κομμάτια σε κάθε καλαμάκι) νόστιμα αλλά αρκετά πικάντικα. Τραβάνε ποτό αλλά σε στέλνουν… είναι πολύ βαρύς μεζές. Δεν τρώγονται εύκολα αν έχουν προηγηθεί τα υπόλοιπα.

Τα σις τόσο το κοτόπουλο όσο και το χοιρινό, ήταν λουκούμια. Καθαρά κομμάτια κρέατος, μαριναρισμένα πριν ψηθούν σε γιαούρτι και μυρωδικά, πράγμα που τα καθιστά τόσο μαλακά και νόστιμα, που τα θυμάμαι με λαχτάρα και κολάζομαι καθώς είναι και σαρακοστή κι έχει πέσει νηστεία. Απλά στα σις η σούβλα δεν έχει πολλά κομμάτια (νομίζω γύρω στα 4 τεμ). Επίσης, σημειώστε ότι στα σις η μισή μερίδα που αναγράφεται στον κατάλογο, περιλαμβάνει μόνο ΜΙΑ σούβλα κι όχι δύο όπως ισχύει με τις μισές των κεμπάπ! Αυτό πρέπει να διευκρινιστεί οπωσδήποτε γιατί είναι παραπλανητικό.

Αν δείτε τις τιμές των τεμαχίων μεμονωμένα θα διαπιστώσετε ότι με την συγκεκριμένη ποικιλία κερδίζετε 1,90€ συν τα παρελκόμενα(πίτες, ντομάτες, πιπεριές). Και για του λόγου το αληθές, αναλυτικά η αντιστοιχία τους ανά τεμάχιο είναι 1,50€ τα κεμπάπ χοιρινό και κοτόπουλο, 1,60€ τα κασερλί, 1,80€ το καλαμάκι σουτζούκι και τα σις χ 3,50€ έκαστο.

Ήπιαμε μόνο νεράκι σε κανάτα, αφού ευγενικά επιστρέψαμε το εμφιαλωμένο, το οποίο όμως έτσι κι αλλιώς απ΄ ότι παρατηρώ τώρα στην απόδειξη χρεώθηκε χ 1€. Προφανώς είναι το σύστημα με το που κάθεται ο πελάτης να χτυπάνε στην απόδειξη το νεράκι με το έτσι θέλω. Συμβαίνει -κακώς- πολλές φορές. Γι’ αυτό λοιπόν, προσοχή στον λογαριασμό στο τέλος.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 41,90€ ήτοι 13,97€/’άτομο, που αναλογικά είναι ένα πολύ καλό ποσόν σε συνάρτηση πάντα του ότι χορτάσαμε και με το παραπάνω αλλά και ευχαριστηθήκαμε από γευστικής απόψεως.

Δεν κεράστηκε όμως τίποτα παρότι στον κατάλογο υπάρχουν και μερικά γλυκάκια όπως καζάν ντιπί, πορτοκαλόπιτα, καρυδόπιτα, σοκολατόπιτα. Φάουλ. Νέο μαγαζί είσαι. Μη βαδίζεις στα χνάρια της Πόλης. Φαίνεται τσιγκούνα θα’ σαι...! Ένα ρακομελάκι έστω, ένα ξερό φυλλαράκι…κάτι. Τα έχω ξαναπεί.

Την Τσικνοπέμπτη όπως προανέφερα έγινε η δεύτερη επίσκεψη. Πήγα νωρίς, γύρω στις έξι. Διαπίστωσα ότι όντως το moto τους ισχύει. Επάνω στη σχάρα δεν υπήρχαν σούβλες που να ψήνονται μαζικά, ούτε κρυφά συρτάρια με ψημένα κρέατα, όπως έχω παρατηρήσει σε κάποια σουβλατζίδικα (ειδικά τέτοιες μέρες) για να προλαβαίνουν τις παραγγελίες. Ελπίζω αυτό να διατηρείται και στον μεγάλο φόρτο αλλά και όταν θα μπει και το delivery. Επίσης μου άρεσε που τα ωμά κρέατα τα μετέφεραν στο ψυγείο δίπλα στην κουζίνα μέσα σε ανοξείδωτα κουτιά, κλειστά από πάνω, με ράφια στα οποία ήταν τοποθετημένα στη σειρά, περασμένα στις σούβλες κι όχι χύμα στο κύμα και ξεσκέπαστα. Μεγάλη τάξη και προσοχή.

Το (τρίτο αν θυμάμαι καλά) φάουλ ήρθε εκείνη τη μέρα όταν ενώ ρώτησα το σέρβις πόσες σούβλες περιλαμβάνουν οι μισές μερίδες, μου απάντησαν δύο, χωρίς να διευκρινίσουν ότι αυτό ισχύει μόνο στα κεμπάπ κι όχι στα σις. Οκ, λάθος που δεν διευκρινίζεται στον κατάλογο και ελπίζω ότι και κάποια στιγμή θα διορθωθεί, αλλά όταν σε ρωτάω προφορικά, είσαι υποχρεωμένος να μου το διευκρινήσεις.

Τελευταίο και σημαντικότερο που επίσης τώρα προσέχω, είναι ότι ενώ ο κατάλογος τα σις τα χρεώνει 3,50€ όπως είπα και παραπάνω, στην απόδειξη της τσικνοπέμπτης που πήρα πακέτο χρεώθηκαν χ 4,50€…;; Ενώ οι πατάτες που χρεώθηκαν 3,10 την πρώτη φορά που καθίσαμε, στο πακέτο χρεώθηκαν 3€. Απορία που δεν θα μου λυθεί γιατί δεν το πρόσεξα εκείνη τη στιγμή.

Άρα στο σέρβις τελικά πρέπει να αφαιρεθεί μια ντοματούλα, αλλά επειδή είμαι καλός άνθρωπος κι επειδή το μαγαζί ακόμα δεν έχει κλείσει μήνα, δεν θα το κάνω. Το πιο σωστό θα ήταν κάπου στη μέση αλλά αφού δεν υπάρχουν μισά το αφήνω ως έχει.

Πάντως και την δεύτερη φορά, η ποιότητα των κρεάτων πρέπει να πω ότι ήταν εξίσου καλή.

Και στο σημείο αυτό μου έδωσε μια πολύ ωραία πάσα η έμπιστη φίλη Χρυσανθεμάκι της οποίας την γραφή εκτιμώ ιδιαίτερα, με την τελευταία της κριτική για μαγαζί στη Φιλαδέλφεια, το οποίο κυριολεκτικά βρίσκεται 5 λεπτά από το σπίτι μου. Δεν το έχω επισκεφθεί ποτέ αλλά ούτε και μου έχει γεννηθεί η επιθυμία… τυχαίο; Δεν νομίζω. Οφείλω λοιπόν να διαβεβαιώσω ότι δεν αποτελεί παράδειγμα, καθώς η περιοχή ειδικά από εκείνο το ύψος και πάνω έχει αρκετά αξιόλογες προτάσεις για φαγητό σε πολύ καλές τιμές και ο ανταγωνισμός μέχρι στιγμής, έχει αποφέρει μόνο καλά αποτελέσματα

Τώρα για χορό δεν σας το εγγυώμαι. Συνήθως εκεί γέρνει η ζυγαριά σε βάρος της ποιότητας και της γεύσης. Ευτυχώς, είναι μετρημένα στα δάχτυλα τα κακώς κείμενα της περιοχής. Δυστυχώς όμως… το καλό μας Χρυσανθεμάκι έπεσε σε ένα από αυτά. Τα αποτελέσματα της αναζήτησης στο site βέβαια, δεν έδιναν και τις καλύτερες εγγυήσεις για το συγκεκριμένο, αλλά εντάξει συμβαίνουν κι αυτά και την πατάμε καμιά φορά.

Απόδειξη στα παραπάνω, η άφιξη του Μπαρμπαλιά που μόλις λίγους μήνες μετά τον ερχομό της Πόλης πιο πάνω και βλέποντας λίγο πιο μακρυά, θεωρώ ότι έκανε την αρχή, για την ανάπτυξη και αυτού του άξονα (της οδού Σμύρνης), με καλές προτάσεις.

Ήδη υπάρχει εδώ και καιρό κενός χώρος, εκεί που παλαιότερα υπήρχε το γνωστό ζαχαροπλαστείο Σιντριβάνι με τα ωραία παγωτά του (και όχι μόνο) το οποίο μεταφέρθηκε λίγο πιο κάτω. Για να δούμε; Θα αξιοποιηθεί άραγε κι αυτό σαν ένας ακόμα νέος χώρος εστίασης; Ποιος ξέρει; Οι επενδυτές μόνο!

Συμπέρασμα: Είναι νωρίς ίσως για να βγάλει κανείς ασφαλή συμπεράσματα. Όμως η εμπειρία μου μέχρι στιγμής τουλάχιστον στο θέμα της ποιότητας αλλά και της γεύσης, που είναι και τα πιο σημαντικά είναι πολύ θετική.

Δε μπαίνω στην διαδικασία να συγκρίνω τα δυο νεοφερμένα κεμπαπτζίδικα της περιοχής, καθώς το νεότερο για το οποίο γράφω τώρα, έχει αρκετά μικρότερο κατάλογο γιατί περιορίζεται σε αυτό που περιγράφει η ονομασία του περισσότερο…στα κεμπάπ δηλαδή και ίσως ήταν άδικο. Σε κάθε περίπτωση δεν νομίζω ότι θα σας απογοητεύσει κανένα από τα δύο.

Κλείνω για τον Μπαρμπαλιά, με έναν ασφαλή (νομικό) όρο, για να μη φάω ξύλο αργότερα -καθώς όπως λέει κι ο μπαμπάς fratello δεν έχει περάσει ακόμα τις παιδικές ασθένειες- και πάντα περιμένοντας τον χρόνο αλλά και την γνώμη των άλλων φίλων να επιβεβαιώσουν ή όχι τα γραφόμενά μου.

Προτείνεται… με κάθε επιφύλαξη παντός νομίμου δικαιώματός μου!

Υ. Γ.1. Για το θέμα του parking κάντε ένα τάμα σε κάποιον Άγιο πριν ξεκινήσετε με το αυτοκίνητό σας, γιατί η κατάσταση στην περιοχή τείνει να ξεπεράσει την Ομόνοια ειδικά τα ΠΣΚ.

Υ. Γ.2. Καλορίζικο το ask Θεσσαλονίκης…αναμένουμε με ανυπομονησία και το αντίστοιχο για την Κρήτη!

Σουβλάκι & Σχάρα - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Περασε καιρος για μια κριτικη απο μεριας μου. Σημερα αρτι αφιχθεις απο τον Μπαρμπαλια, στη Νεα Φιλαδελφεια, θεωρω οτι πρεπει να γραψω αμεσως.
Πρωτη παραλληλος της Δεκελειας, απο την δεξια πλευρα οπως ανεβαινουμε για το γηπεδο της ΑΕΚ., γωνιακο μαγαζι, Ο εξωτερικος χωρος στα καταλευκα, με γιρλαντες απο λαμπες, ασπρα τραπεζια, καρεκλες καφενειου με μαξιλαρι κουρελου, και ξυλινο ντεκ για πατωμα.
Στη μια πλευρα κρεμασμενοι παστουρμαδες, σκορδα κλπ.
Μπουκαλι εμφιαλωμενο, και καταλογοι με το που καθεσαι. Σερβις αψογο, ευγενικο, και με αποψη για το φαγητο.

Πηραμε το πιατο με τις πατατες, αυγα, παστουρμα σουτζουκι. Ενα βουνο πατατες, σαν τσιπς, με τρια αυγα ματια, τρεις φετες παστουρμα, και πεντε κομματια σουτζουκι μεσαιας καψας. Φοβερο πιατο, με δυσκολια και λιγη βοηθεια το καταφερα να το τελειωσω. Πολυ μεγαλη μεριδα. Το σις κεμπαμπ κοτοπουλο ζουμερο με συνοδεια πιτας, μισης ψητης ντοματας, πιπεριας, και κρεμυδι, Αν δεν κανω λαθος τα κεμπαμπ ησαν 5.
Σαλατα ταμπουλε, δροσερη με σωστη αναλογια, και σε μεγαλη ποσοτητα. Μπυρα παγωμενη με παγωμενα ποτηρια. Πιτες απο καλαμποκαλευρο συνοδεια για τις βουτες. Για ολα τα παραπανω ο λογαριασμος κανονικα στα 24 ευρω,

Κερασμα και γρανιτα λεμονι, και χαλβας σιμιγδαλι.

Καλες πρωτες υλες, ωραιες γευσεις, λογικες τιμες, ευκολο παρκινγκ, οτι πρεπει για να γινει στεκι στους αρεσκουντες ανατολιτικες γευσεις.
Εγκρινεται, να πατε.

Σουβλάκι & Σχάρα - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Άρτι αφιχθείσα από διακοπές, μαυρισμένη και χωρίς παιδιά και σύζυγο. Όχι δεν χωρίσαμε... ούτε πρόκειται. Απλά η άδειά του ξεκίνησε αργότερα και τώρα κάνει τα μπάνια του με τα παιδιά που όπου νάναι θα μας εγκαταλείψουν να κάνουν από το επόμενο καλοκαίρι μόνα τους holidays. Μεγάλωσαν βλέπετε... Μια και δουλεύαμε εκείνη την Παρασκευή την περασμένη εβδομάδα μια φίλη από την Ν. Φιλαδέλφεια, επέμεινε να τσιμπήσουμε κάτι στον Μπαρμπαλιά, σχετικά νέα άφιξη στην περιοχή. Στις 9.45 καθίσαμε σε ένα από τα τελευταία εναπομείναντα τραπέζια και μετά λίγο δεν υπήρχε τίποτε διαθέσιμο παρά μόνον στον εσωτερικό χώρο που δεν τον προτιμουν οι θαμώνες τώρα το καλοκαίρι.
Για το χώρο και τη διακόσμηση ισχύουν με 100% ακρίβεια οι περιγραφές φίλων καλοφαγάδων του ask4food, οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι αξιομνημόνευτο. Με την ευκαιρία όμως θα ήθελα να εκφράσω την προσωπική μου επιφύλαξη, για μια τελευταία τάση εδώ μέσα που “ευνοεί” τις υπέρ το δέον εκτεταμένες, σχοινοτενείς και ενίοτε αμετροεπείς κριτικές, που θέλουν τον πλατυασμό να επιβραβεύεται και την ακριβολογία και οικονομία του λόγου να θεωρείται αδυναμία. Θα είμαι λοιπόν όσο λακωνική χρειάζεται για τον Μπαρμπαλιά.

Τα νεαρά παιδιά του service υπήρξαν όσο γρήγορα και αποτελεσματικά χρειάζεται, χωρίς υπερβολικές και ψεύτικες ευγένειες αλλά με σεβασμό και ουσία. Μας έφεραν αμέσως νεράκι, δεν δυσανασχέτησαν στην επιστροφή του εμφιαλωμένου και την παράκληση για κανάτα (αν και δεν ήταν αρκετά κρύα... μήπως υπολανθάνει μια σκοπιμότητα εδώ, δεν ξέρω) και πήραν γρήγορα την παραγγελία.

Πήραμε λοιπόν μια πράσινη σαλάτα (ανάμικτο μαρούλι/καρότο/λάχανο και κάτι άλλο αρκετά δροσερή και σε πολύ καλή ποσότητα) και την εκδοχή Μπαρμπαλιά για αυγά με πατάτες (τεράστια μερίδα με πολλές πατάτες -προκάτ μου φάνηκαν χωρίς να κόβω το χέρι μου αλλά καλής ποιότητας- τρία αυγά μάτια και παστουρμά με σουζούκι οn top). Από κρεατικά παραγγείλαμε ένα απόλα (1 σούβλα κεμπάπ κοτόπουλο,1 σούβλα κεμπάπ,1 σούβλα κασερλί κεμπάπ,1 καλαμάκι χοιρινό,1 καλαμάκι κοτόπουλο και 1 καλαμάκι σουτζούκι.... για το σουτζούκι θα διαφωνήσω με άλλους κριτικούς του ask4food γιατί μου φάνηκε όχι τόσο καυτερό και πικάντικο αλλά κάπου στη μέση) και μισή μερίδα γιαουρτλού κεμπαπ.
Τα δύο τελευταία μπορώ να πω ότι ζοριστήκαμε να τα καταφέρουμε κι ας είμαστε πεινασμένες.

Τα κρεατικά του Μπαρμπαλιά μου φάνηκαν αρκετά καλής ποιότητας κάτι που αποδεικνύεται την άλλη μέρα το πρωί αν δεν έχει κανείς καούρες και βαρυστομαχιές. Ουδέν πρόβλημα στην συγκεκριμένη παράμετρο! Ίσως ρόλο παίζει το ότι όντως τα ψήνουν επιτόπου και είναι φρέσκα και ζουμερά, δείχνοντας μαστοριά στο ψήσιμο αφού όλα τα κρεατικά της ποικιλίας “Να δοκιμάσεις απόλα” (κόστος 9 ευρώ) ήταν πολύ σωστά ψημένα κι ας ήταν διαφορετικά μεταξύ τους. Τα εύσημα στον ψήστη λοιπόν.
Πολύ καλό και το γιαουρτλού (μισή μερίδα 4,50 ευρώ) αν και του έλειπε λίγη σπιρτάδα, βέβαια δεν ήταν και Άδανα κεμπάπ να καίει.

Θα έλεγα ότι το φαγητό δικαιούται το 3/4 με μεγάλη άνεση και αμφιταλαντεύτηκα για λίγο παραπάνω αλλά όπως έλεγαν στο Λύκειο το 20 ανήκει στον καθηγητή και το 19 στον καλύτερο μαθητή.

Οπότε εμείς στο ask4food που περιοριζόμαστε στις 4 φτωχές ντοματούλες αναγκαζόμαστε να κάνουμε αλχημείες με τη βαθμολογία αν θέλουμε να παραμείνουμε αντικειμενικοί και ακριβοδίκαιοι και να έχουν κάποια αξιολογική βαρύτητα τα όσα γράφουμε. Καλά φάγαμε λοιπόν και σε λογική τιμούλα, ήπιαμε και από δύο μπύρες με τη φίλη και αποφασίσαμε να επανέλθουμε μετά των οικογενειών συντόμως.
Εις το επανιδείν, φίλοι μου.

Σουβλάκι & Σχάρα - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Το τελευταίο διάστημα έχει βελτιωθεί η εργασιακή μου απασχόληση οπότε δεν έχω χρόνο να γράφω. Διαβάζω όμως όλες τις κριτικές. Εντύπωση μου έκανε η κριτική από την έμπιστη φίλη pontiki για το συγκεκριμένο μαγαζί, οπότε μετά το τέλος της δουλειάς μαζευτήκαμε η κλασσική γυναικοπαρέα και πήγαμε να δοκιμάσουμε τις λιχουδιές του.

Ο χώρος μεγάλος, ανακαινισμένος, ψηλοτάβανος με αρκετή διακόσμηση όπως παλιοί τιμοκατάλογοι κρεμασμένοι στους τοίχους, άδεια μπουκάλια από μπύρες, ράφια με ψεύτικα κεφάλια τυριών, σουτζούκια, παστουρμάδες και πλεξούδες αποξηραμένων λαχανικών και μπαχαρικών. Ευχάριστα στο μάτι χωρίς κάτι το υπερβολικό.
Το κάπνισμα ενοχλεί αλλά δυστυχώς, εδώ έχουμε πρόβλημα γενικά ως χώρα οπότε έχω αποφασίσει να κάνω παρατήρηση και αν δεν εισακουστώ να σηκώνομαι να φεύγω. Εδώ ευτυχώς εισακούστηκα.

Πήραμε μία ποικιλία ''για να δοκιμάσεις απ'όλα'', με όλα τους τα κρέατα η οποία περιείχε 1 σούβλα κεμπάπ κοτόπουλο,1 σούβλα κεμπάπ,1 σούβλα κασερλί κεμπάπ,1 καλαμάκι χοιρινό,1 καλαμάκι κοτόπουλο και 1 καλαμάκι σουτζούκι. Όλα ήταν τέλεια ακόμα και το σουτζούκι που συνήθως δεν προτιμώ.
Μια σαλάτα ταμπουλέ που ήταν τέλεια με μπόλικο μαϊντανό, ψιλοκομμένη ντομάτα και στο πλάι ολόκληρες φέτες ντομάτας. Γιαούρτι με βότανα και μυρωδικά, τζατζίκι χωρίς σκόρδο δηλαδή αλλά με δυόσμο και άνηθο. Πολύ ωραία γεύση αφού το κανονικό τζατζίκι δεν μου αρέσει.

2 μερίδες πατάτες φρέσκιες και ωραία τηγανισμένες. Ήπιαμε νεράκι σε κανάτα και μπύρες Ελλληνικότατες. Δεν μας κέρασαν κάτι στο τέλος και μας άφησε ανάμεικτα συναισθήματα γιατί τα τελευταία χρόνια το κέρασμα αποτελεί παράδοση στα περισσότερα μαγαζιά.
Σίγουρα θα ξαναπάμε γιατί θεωρώ ότι ο Μπαρμπαλιάς ξεχωρίζει στο είδος του, και για να δοκιμάσουμε και τις άλλες γεύσεις αφού μας αρέσουν οι γεύσεις Ανατολής.

Körle yatan şaşı kalkar

Αφού ο μπαρμπαδήμος δεν κατάφερε να ρθει στην Ν. Φιλαδέλφεια ήρθε τελικά κάποιος άλλος μπάρμπας. Ο Λιας αφού έδωσε τα διαπιστευτήρια του στην Ν. Ιωνία είπε να κατηφορίσει προς την Φιλαδέλφεια και να βρει στέγη κοντά στο Γηπέδο που θα γίνει. Βρίσκεται στην γωνία Σμύρνης και Προυσης στο σημείο που υπήρχε για πολλά χρόνια η feeling (καφέ-μπαρ αισθητικής 80') η οποία με την σειρά της έδωσε την θέση της στο docs ή People (το ίδιο μαγαζί είναι που θεώρησε ότι αλλάζοντας όνομα θα αλλάξει η τύχη του) αλλά κανένα δεν κατάφερε να βρει το δρόμο του.

Ο Μπάρμπαλιάς έκανε ριζική ανακαίνιση στο χώρο και το διαμορφώσε στα δικά του πρότυπα. Κοινό στοιχείο με το αδερφάκι της Ν. Ιωνίας η μεγάλη σίδερενια τέντα του εξωτερικού χώρου που καλύπτει σχεδόν όλο το πεζοδρόμιο, αυτό που την κάνει όμορφη είναι τα καραβολα που υπάρχουν στις βάσεις της. Ο εσωτερικός χώρος έχει ντυθεί στα λευκά και οι κολώνες του έχουν στοκαριστεί έτσι ώστε να δείχνουν ανάγλυφες. Παλιοί τιμοκατάλογοι κρεμασμενοι στους τοίχους, άδεια μπουκάλια από μπύρες (πήρε το μάτι μου και πόνεσε ταυτόχρονα μπουκάλι 3 λίτρο, Johny και Grants!!! ). Σε ένα τοίχο υπάρχει μεγάλο ράφι με ψεύτικα κεφάλια τυριων (κάτι από Κυρ Άριστο) και σουτζουκια με παστουρμαδες. Αυτό που με ξένισε ήταν οι κουρτίνες με τα ψεύτικα σεμεδακια (θυμίζουν μνημόσυνο) και η κοπέλα στο ταμείο η οποία την μέρα της επίσκεψης μου φορούσε το παλτό της διότι κρυωνε.... Άσχημη εικόνα όπως και να χει.

Στα του φαγητού ο Μπάρμπαλιάς δεν διαφέρει σε τίποτα από τα υπόλοιπα κεμπαπτζιδικα της Αθήνας-τα οποία σε λίγο καιρό θα ξεπεράσουν σε αριθμό και τα Stan smith που κυκλοφορούν στο λεκανοπεδιο!!! Κεμπάπ, σις, γιαουρτλου και μισές μερίδες. Ααα και κασερλι...

Το οποίο είναι αντίστοιχο με το fredo που σερβίρουν οι καφετέριες.
Θα το προτιμούσα όπως τις Πόλης (όχι του ομώνυμου μαγαζιού) κεμπάπ με τριμμένο κασερι τυλιγμενο σε πίτα lavaş(η τουρκική αραβικη) και όλο μαζί ψημένο στην σχάρα. Εδώ όμως το ζυμωνουν μαζί με το κεμπάπ και απλά το κάνουν ακόμα πιο λιπαρό χωρίς να του αλλάζει ιδιαίτερα την γεύση.

Οι τιμές του είναι κοντά στα υπόλοιπα σουβλατζιδικα(ως τέτοιο το βλέπω) τις περιοχής, η οποία πλέον ξεπερνάει τα 20!!! Κι ακόμα δεν έχουν μπει μπουλντοζες....

Μην περιμένετε να σας πω για τις γεύσεις, οι διαφορές πλέον είναι μικρές σε όλα αυτά τα νεοκεμπαπτζιδικα αφού ουδείς φτιάχνει χειροποίητο κεμπάπ. Ο Κυρ Άριστος ήδη ομολογησε ότι ο κιμας του είναι κατεψυγμένος (ελπίζω σύντομα και οι άλλοι, όπως ελπίζω ότι κάπου στην Αθήνα θα πετύχω κεμπάπ χειροποίητο).

Ως τότε οψόμεθα...

Σουβλάκι & Σχάρα - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Τον Μπαρμπαλιά έχουμε επισκεφθεί δύο φορές και έχω φύγει με εκ διαμέτρου αντίθετες εντυπώσεις, ως προς το γευστικό κομμάτι και μόνο.

Την πρώτη φορά είχαμε πάει ένα μεσημέρι στα μέσα του καλοκαιριού και είχαμε πάρει μια μερίδα από όλα, μια μερίδα γιαουρτλού κεμπαπ, σαλάτα ανάμεικτη, γιαούρτι με μυρωδικά και πατάτες τηγανητές. Οι μερίδες ήταν ικανοποιητικές και αρκετά γευστικές, οχι πάντως κάτι το ιδιαίτερο σε σύγκριση με παρόμοιου τύπου μαγαζιά. Το νερό ήταν δροσερό σε κανάτα, κέρασμα χαλβά στο τέλος και γενικά το service πολύ εξυπηρετικό και γρήγορο.
Ερχόμαστε τώρα στη δεύτερη επίσκεψη που έγινε βραδάκι πριν περίπου δέκα ημέρες, όντας βιαστικοί & περαστικοί, με διάθεση απλά να "τσιμπήσουμε" κάτι. Η πρώτη μεταξύ μας επισήμανση ήταν ότι δροσερή κανάτα είχε αντικατασταθεί με εμφιαλωμένο. Όσον αφορά στο φαγητό αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε το κεμπαπ του σε τυλιχτό, και εκεί ήρθε η απογοήτευση μας. Το μεγαλύτερο τμήμα της πίτας καλυμμένο με κρεμμύδι, λίγη ντομάτα και ένα μετρίου μεγέθους κεμπάπ....... Μη με ρωτήσετε για τη γεύση του κεμπάπ, η ποσότητα του κρεμμυδιού κάλυπτε κάθε άλλη γεύση. Συγνώμη αλλά εκείνη την ημέρα δε έφαγα πίτα κεμπαπ με κρεμμύδι και ντομάτα αλλά πίτα κρεμμύδι με ντομάτα και κεμπάπ.
Συνοψίζοντας έχω να πω, ότι πέρα από τις μερίδες, τέτοιου είδους μαγαζιά, καλό θα ήταν να δίνουν προσοχή και στα τυλιχτά τους καθότι δεν προσφέρονται όλες οι ημέρες και οι ώρες για την κατανάλωση αποκλειστικά και μόνο μερίδων φαγητού.

Σουβλάκι & Σχάρα - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Το Κεμπαμπτζίδικο ο Μπαρμπαλιάς στην Νεα Ιωνία το είχαμε δοκιμάσει μόνο από το delivery και ομολογώ ότι οι εντυπώσεις δεν ήταν και τόσο καλές.... Μιας και άνοιξε ο καινούργιος πλέον χώρος στην Νεα φιλαδέλφεια αποφασίσαμε να δώσουμε μια ακόμα ευκαιρία.... Αφορμή στάθηκε οφείλω να ομολογήσω η κριτική από το pontiki, που είναι μια αναγνωρισμένη χρήστης και τα γραφόμενα της τα παρακολουθώ ανελλιπώς....

Στα του χώρου λοιπόν δεν θα επεκταθώ, απλά θα σας παραπέμψω στην προηγούμενη κριτική μιας και νομίζω ότι περιγράφεται επαρκέστατα... Πρόκειται όντως για ένα πολύ καθαρό χώρο και άρτια φωτισμένο που σίγουρα σου τραβάει την προσοχή....

Η επίσκεψη μας έγινε καθημερινή απογευματάκι από παρέα 2 ατόμων....
Το σέρβις κρίνεται ικανοποιητικό απλά, δεν είχε και πολύ κόσμο για να είμαι ειλικρινής και να μπορώ να κρίνω σε δύσκολες συνθήκες πως θα ανταπεξέρχονταν...

Στα του φαγητού μας τώρα παραγγείλαμε μία σαλάτα του Μπαρμπαλιά στα 6,50 ευρώ που είχε κόκκινες και πράσινες λόλες, iceberg, χαλούμι και μηλόξυδο που ήταν αρκετά νόστιμη και ικανοποιητική μερίδα....

Μία πατάτες τηγανητές φρεσκοκομμένες στα 3 ευρώ αρκετά καλές και αυτές...

Μία μερίδα γιαούρτι με βότανα και μυρωδικά στα 2,80, που αντικατέστησε επάξια το τζατζίκι που θέλαμε να αποφύγουμε λόγω επίσκεψης σε γιορτή που θα ακολουθούσε....

Μία σούβλα σις κοτόπουλο στα 3,50 ευρώ που ήταν σε πολύ καλό επιπεδο και σωστά ψημένο....

Τέλος πήραμε και μία ποικιλία ''για να δοκιμάσεις απ'όλα'', όπως γράφετε στον κατάλογο τους στα 8,80 ευρώ η οποία ήταν αρκετά μεγάλη και περιείχε 1 σούβλα κεμπάπ κοτόπουλο,1 σούβλα κεμπάπ,1 σούβλα κασερλί κεμπάπ,1 καλαμάκι χοιρινό,1 καλαμάκι κοτόπουλο και 1 καλαμάκι σουτζούκι.... Όλα ήταν πολύ ωραία εκτός από το σουτζούκι που μας φάνηκε πολύ βαρύ και δεν το δοκιμάσαμε καν.....

Νεράκι μας φέρανε σε κανατούλα συν 2 πίτες αλάδωτες κομμένες που παραγγείλαμε και για όλα αυτά πληρώσαμε περίπου 25 ευρώ....

Πολύ λογική τιμή για αυτά που δοκιμάσαμε αλλά με το κέρασμα τι γίνεται ρε παιδια???
Ήταν ενα φάουλ αυτό νομίζω και ίσως σε ένα βαθμό να μπορώ να το δικαιολογήσω από την άποψη ότι σουβλατζίδικο είμαστε γιατί να κεράσουμε κάτι, αλλά από την άλλη σκοπός είναι να μπορείς να κάνεις την διαφορά και σίγουρα ένα απλό κέρασμα βοηθάει πολύ σε αυτό....

Όπως και να έχει πάντως οι εντυπώσεις ήταν θετικές και θα μας ξαναδείτε....!!!

Υ. Γ. Αγαπητή φίλη PONTIKI, έχω βάλει και άλλα καταστήματα στη wish list μου από αυτά που έχεις γράψει κριτική και σύντομα θα επανέλθω.... Ελπίζω να με δικαιώσεις και πάλι....!!!