21 Μάρ 2016

Τους τελευταιους μηνες εχω την τυχη να επισκεπτομαι πολυ συχνα τη συμπρωτευουσα, οποτε η χαρα μου μολις ειδα οτι "επεκταθηκαμε" προς Βορρα ηταν πολυ μεγαλη.

Εκανα μια μεγαλη ερευνα γιατι ηθελα να βρω καλο φαγητο και περιβαλλον, βρηκα λοιπον σε ενα deal site προσφορα για το Αρωμα πολης ειδα τις φωτογραφιες και το μενου και αγορασα μερικα κουπονια.

Την πρωτη μας επισκεψη την καναμε λιγες μερες πριν τα Χριστουγεννα ειμασταν 5 ατομα και θα σας μιλησω για αυτην, παροτι ακολουθησαν και αλλες.
Πηραμε λοιπον πατατες τηγανιτες με αυγα(νγευστικοτατο στην απλοτητα του), φετα μελωμενη(τη μεγαλη μου αγαπη, αρκετα νοστιμη), σαρμα με λαχανο(ιδανικη γευση για μενα, λιγο μικρη η μεριδα), πολιτικη σαλατα(δε μας ενθουσιασε, ηταν το μονο που εμεινε), τζατζικι (ελαφρυ και δροσερο), γιαουρτλου κεμπαπ (ζουμερο) και σουτζουκακια σμυρνεικα (αρωματικα, αψογα).

Ο χωρος ειναι ωραιος ατμοσφαιρικος, χωρισμενος σε δωματια με ανετα καθισματα, μεγαλα τραπεζια, με επαρκη αποσταση μεταξυ τους ουτως ωστε να μπορει κανεις να συζητησει με τη παρεα του, το μονο που θα ηθελα ειναι λιγο πιο δυνατο το φωτισμο
. Ειναι σε κεντρικοτατο σημειο της πολης, οποτε αντιλαμβανεστε οτι το παρκιγκ ειναι μαλλον αδυνατον.

Η εξυπηρετηση αψογη χαμογελο ευγενια και ταχυτητα, προσωπικα δε νομιζω οτι χρειαζεται κατι αλλο, αν δε συνδυαζεται με επεξηγηση και αληθινη διαθεση να μεινει ευχαριστημενος ο πελατηςαξιζουν συγχαρητηρια το 4αρι απλοχερα.
Τα παραπανω εαν δεν ειχαμε το κουπονι θα κοστιζαν περιπου 10 ευρω το ατομο, οποτε αντιλαμβανεστε οτι ειναι πολυ καλο το vfm.
Προτεινεται σιγουρα απο μενα και μπορει να με βρειτε κανενα σαββατοκυριακο καπου εκει γυρω.

Περιμενω με ανυπομονησια πολλες πολλες κριτικες για τη Θεσσαλονικη.... και ευχομαι να επεκταθουμε και σε αλλες μεγαλες πολεις. Καλη αρχη!!

09 Νοε 2016

Το Άρωμα Πόλης το γνώριζα όταν στεγαζόταν ακόμη στην Τσιμισκή και Γρηγορίου Παλαμά πάνω στον όροφο, αλλά το γεγονός ότι ήταν σε ένα κλειστό μέρος με απέτρεπε να το επισκεφθώ. Εδώ όμως και λίγο καιρό έχει πάει στα Λαδάδικα, την πολύβουη αυτή γωνιά της πόλης και πλέον αποπνέει άλλον αέρα, πιο σικ και θελκτικό προς τον κόσμο. Ένα μεσημεράκι Σαββάτου το επισκεφθήκαμε και όπως ήταν αναμενόμενο γινόταν χαμός, όπως σε όλη την περιοχή. Ανεβήκαμε στον πάνω όροφο για να έχουμε περισσότερη ησυχία αλλά και να απολαύσουμε το εσωτερικό του κτιρίου που αποτελείται κατά κύριο λόγο από πέτρα και ξύλο.
Παραγγείλαμε την ομώνυμη σαλάτα, που μας ενθουσίασε το παστράμι, μελιτζανοσαλάτα χειροποίητη - πολύ καλή πράγματι, ατζέμ πιλάφ, πρόκειται για κριθαράκι με σταφίδες και κανέλα, και χουνκάρ μπεγιεντί.
Ήπιαμε σαφώς κόκκινο ημίγλυκο κρασάκι και απολαύσαμε την όμορφη ατμόσφαιρα.
Το σέρβις ήταν καλό δεδομένης και της ημέρας. Οι τιμές επίσης θα έλεγα ανεκτές έως οικονομικές.
Πιστεύω πως η αλλαγή χώρου σίγουρα ευνοεί το συγκεκριμένο μαγαζί.
Θα ξαναπάμε για να επιβεβαιωθούμε.

Τσιμισκή 87 & Γρ. Παλαμά γωνία, Θεσσαλονίκη 546-22