06 Οκτ 2017

Αμφιταλαντεύτηκα για το αν είμαι σε θέση να κάνω μία ολοκληρωμένη κριτική για το κατάστημα, καθώς δεν είδα καθόλου κατάλογο λόγω του ότι βρέθηκα καλεσμένη σε τραπέζι, το οποίο μάλιστα πρόλαβα προς το τέλος του, επομένως δεν είδα και την αρχική παρουσίαση των πιάτων. Παρόλα αυτά, επειδή έμεινα ενθουσιασμένη από την μαγειρική, αποφάσισα να κάνω την κριτική μου, έστω και ημιτελή.

Τα τραπέζια είναι μοιρασμένα και εκτός από τον πολύβουο εξωτερικό χώρο υπάρχει και μία μικρή, στεγασμένη όταν χρειάζεται, αυλή στο πίσω μέρος. Ο χώρος είναι κλασσικός χώρος μεζεδοπωλείου, αλλά σε κάθε περίπτωση τακτοποιημένος και όμορφος. Η εξυπηρέτηση πολύ ευγενική και άμεση από όλους τους σερβιτόρους.

Δυστυχώς δεν πρόλαβα την αρχική παραγγελία για να μπορώ να προτείνω πιάτα με το όνομά τους, πάντως ό, τι δοκίμασα μου φάνηκε πολύ νοστιμότερο του μέσου όρου. Ιδιαίτερα μου άρεσε ένα κοτόπουλο σε μπουκίτσες κοκκινιστό με πιπεριές (νοστιμότερο από ό, τι ακούγεται) καθώς και ένα πιάτο καγιανά. Επίσης, βρήκα τον πουρέ πατάτας που συνόδευε κάποιο κυρίως εξαιρετικό.

Η πραγματική αποκάλυψη όμως ήταν τα γλυκά! Και σας το λέει ένας άνθρωπος που δεν είναι καθόλου των γλυκών. Στο τραπέζι κατεύθασαν πολλά γλυκά, όπως προφιτερόλ, μιλφέιγ, τάρτα με σοκολάτα και πορτοκάλι, λευκό μωσαϊκό και αρμενοβιλ. Ήταν όλα ένα κι ένα. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι όλα αυτά προερχόταν από την κουζίνα του μαγαζιού και όχι από κάποιο συνεργαζόμενο ζαχαροπλαστείο. Ήταν πραγματικά άψογα.

Συμπερασματικά, σε όσους βρεθούν στα Λαδάδικα, θα πρότεινα σίγουρα μία επίσκεψη στην Ακαδημία. Εγώ μόλις βρεθώ πάλι στην όμορφη Θεσσαλονίκη θα την τιμήσω σίγουρα!

28 Σεπ 2016

Ένα από τα καλύτερα εστιατόρια της πόλης. Πήγαμε με την κοπέλα μου στα γενέθλια της και θα ξαναπάμε αρκετές φορές ακόμη πραγματικά.
Φιλόξενος χώρος, η αυλή που έχουν στο βάθος, διακοσμημένη τέλεια, η μουσική σε ταξιδεύει και οι γεύσεις από μια άλλη κουζίνα!
Πρέπει να ζητήσεις να καθίσεις στην αυλή πίσω ή μέσα, γιατί στον εξωτερικό δρόμο έχει αρκετή φασαρία από τα διπλανά μαγαζιά.
Απλά πιάτα στο μενού, το οποίο δεν ποικίλει, αλλά είναι τόσο γευστικό ειλικρινά.
Από ότι μάθαμε ο ιδιοκτήτης είναι και ο chef, ο οποίος κάνει μαγικά.
Μοσχαράκι σαν αφρός, η σαλάτα τόσο φρέσκια και δροσερή που σου ανοίγει την όρεξη, δε συζητάμε για τα ηδονικά χειροποίητα γλυκά. Ειλικρινά τον λατρέψαμε το χώρο με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάμε. Αξίζει κάθε ευρώ που θα δώσεις για να φας και αν θυμάμαι καλά ήταν περίπου 65€ με δύο ορεκτικά, μία σαλάτα, δύο κυρίως πιάτα, ένα επιδόρπιο και μία φιάλη κρασί. Κατάλληλο για ρομαντικό δείπνο, αλλά και για επαγγελματικό γεύμα.