Δέχεται πιστωτική κάρτα
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

30 Μάρ 2017

Βρέθηκα στη Θεσσαλονίκη ύστερα από αρκετά χρόνια με μια φίλη μου, την εβδομάδα της 25ης Μαρτίου. Ο ΜΟΛΥΒΟΣ είναι το πρώτο απ’ τα τρία εστιατόρια που επισκέφθηκα στη Συμπρωτεύουσα, λόγω της φημισμένης κουζίνας του, όπως πληροφορήθηκα τόσο από Σαλονικιούς φίλους, όσο κι απ’ τις δύο άριστες κριτικές στο site μας και όχι μόνο! Το δεύτερο είναι γνωστό φαγάδικο στα Λαδάδικα, που περιέργως δεν είχε ακόμα καμιά κριτική στο ask4food, ενώ το τρίτο, ένα νέο και εκλεκτό εστιατόριο ψαροφαγίας που άνοιξε πέρσι τον Οκτώβρη κοντά στον Λευκό Πύργο, το εισήγαγα στο site μας και η κριτική μου αναμένει τη σχετική ένταξή του.

Ο ΜΟΛΥΒΟΣ λοιπόν βρίσκεται στην Ι. Δραγούμη, λίγο πιο πάνω απ’ την Τσιμισκή και τα Λαδάδικα. Βρίσκεται στον Α’ όροφο ενός παλιού κτιρίου και, ελλείψει ασανσέρ, προϋποθέτει το σχετικό ανέβασμα στις πέτρινες σκάλες του. Λειτουργεί απ’ το 2001 και παραμένει ανοιχτό καθημερινά από τις 13.00 μέχρι την 01.00 νυχτερινή.

Τον επισκεφθήκαμε στις 23 Μαρτίου, αργά το μεσημέρι, και το εστιατόριο ήταν αρκετά γεμάτο. Μπαίνοντας, εντυπωσιάζεται κάποιος από τη ζεστή γήινη ατμόσφαιρα, το ευγενικό προσωπικό και την απαλή μουσική (pop, jazz, ethnic). Υπάρχουν τρεις ψηλοτάβανοι χώροι, εκ των οποίων ο πρώτος είναι μεγαλύτερος και πιο φωτεινός, χάρη στα πολλά παράθυρα με τα όμορφα βιτρό στο πάνω μέρος τους. Εμείς προτιμήσαμε τον συγκεκριμένο χώρο απ’ τους άλλους δύο, που βρίσκονται ο ένας πιο πίσω κι άλλος μέσα αριστερά, και είναι μικρότεροι, αλλά εξίσου οικείοι και ρομαντικοί. Στον μπροστινό λοιπόν χώρο υπάρχει μπαρ με τα σκαμπό και τα ποτά, ενώ γύρω απ’ τη μπάρα δεν περνούν απαρατήρητα τα βαζάκια με τα τουρσιά και τις μαρμελάδες, που είναι μεν διακοσμητικά αλλά όλα δικής τους παραγωγής! Οι γύρω τοίχοι ήταν επενδεδυμένοι με πλινθοδομή, ενώ κρέμονταν παραδοσιακά χαλάκια και ψιλές καλαμωτές. Υπήρχαν ακόμη βιτρίνες με διακοσμητικά πιάτα, ενώ απ’ τις οροφές με τα περίτεχνα σχέδια εποχής κρέμονταν όμορφα φωτιστικά! Οι δυο πεντακάθαρες τουαλέτες τους βρίσκονται κι αυτές στον Α’ χώρο, ακριβώς δεξιά της εισόδου και στις πόρτες τους φιγουράρουν αντίστοιχα μια θηλυκή και μια αρσενικιά (! ) γοργόνα.

Συνολικά πρέπει να εξυπηρετούνται περί τους 80-100 θαμώνες, απ’ το άψογα κατηρτισμένο προσωπικό, που -όσο ήμασταν εκεί- ήταν 4 άτομα, τα οποία πηγαινοέρχονταν ασταμάτητα…

Μάθαμε ότι η ονομασία προέρχεται απ’ τον τόπο καταγωγής των ιδιοκτητών, ενώ υπάρχουν στην είσοδο και φωτογραφίες του γραφικού αυτού χωριού της Μυτιλήνης. Οι μάγειροι, όπως μας είπαν, είναι 2-3 Θεσσαλονικείς, για να καλύπτονται όλες οι βάρδιες και τα ρεπό.

Υπάρχουν τρεις κατάλογοι:
• Αυτός με τα πιάτα ημέρας (κυρίως νηστίσιμα, λόγω Σαρακοστής), που αποτελείται από καμιά 15αριά πιάτα (ριζότο με μύδια & σαφράν, κριθαρότο με γαρίδες.. ) στα 5-10 €.
• Οι κλασικές γεύσεις της Θεσσαλονίκης του ’70, δηλ. περί τις 15 επίσης γεύσεις, όπως ορτύκια σχάρας, γύρος φούρνου, σουτζουκάκια Θες/νίκης με ρώσικη…, στα 3-12 €, και
• Η κυρίως λίστα που περιλαμβάνει και κάποια έθνικ πιάτα. Εδώ τα ζυμαρικά στα 9-13 €, τα κύρια πιάτα στα 8-19 €, τα θαλασσινά στα 7-13 €, οι γεύσεις Πόλης κι Ανατολής στα 9-12 €, ενώ οι σαλάτες / ορεκτικά κυμαίνονται από 6-8 €.

Εξάλλου, τα ποτά περιλαμβάνουν κρασί χύμα στα 10.90 το λίτρο, ή 5.90 το ½ λίτρο (αρκετά τσουχτερό), ούζα κι αποστάγματα, στα 8-9 €, αλλά και τα γνωστά εμφιαλωμένα, απ’ την ευρύτερη περιοχή, όπως ενδεικτικά, το Κτήμα Γεροβασιλείου, στα 28 € το λευκό και στα 27 € το κόκκινο, ενώ το ροζέ Βιβλία Χώρα, στα 28 € επίσης!

Αν το όλο περιβάλλον και τα εισαγωγικά στοιχεία που ανέφερα σας άνοιξαν την όρεξη, έρχομαι στην παραγγελία μας, που κατέφθανε βαθμιαία στο ξύλινο τραπέζι μας με τα υφασμάτινα σουπλά.
Αρχικά ήρθε νερό βρύσης μέσα σε ένα ωραίο μπουκάλι με την επωνυμία τους και τρία ζεστά άσπρα ψωμάκια, καθώς και δύο γευστικές τριγωνικές Κυκλαδίτικες Λαδένιες, κάτι σαν τραγανή πίτσα, που πρέπει να είχα δοκιμάσει πολύ παλιότερα στις Μαγικές Κατσαρόλες του Φαλήρου.

Ακολούθησαν τα εξής πιάτα:

• Μία μερίδα καλτσούνια (4 κομμάτια, με τυρί, ντομάτα και sauce γιαουρτιού). Τιμή 6.90 €. Πολύ γευστικά.
• Μια μερίδα ραβιόλι με ρόδι, κομμάτια κάστανο και γαλοπούλα. Γύρω στα 8-10 κομμάτια, κυριολεκτικά ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΑ!! Τιμή 8.50 €. Σημειώστε το ως ένα απ’ τα MUST του ΜΟΛΥΒΟΥ!!
• Ένα εξοχικό κεμπάπ χοιρινό, μαγειρεμένο με ντομάτα και πιπεριά, που ήρθε μέσα σε αλουμινόχαρτο, και συνοδεύονταν από φρέσκες τηγανισμένες πατάτες, τυρί τρίμμα, λίγο μπούκοβο, και πιτούλες. Τιμή 7.50 €. Μας ενθουσίασε λιγότερο απ’ τα προηγούμενα πιάτα, αφού το θεωρήσαμε ουδέτερο σαν γεύση. Ίσως έπρεπε να δοκιμάσουμε τα Πολίτικα Γιαουρτλού κεμπάπ, ή κάποιο άλλο έθνικ πιάτο…

Το τελικό κέρασμά τους ήταν εντυπωσιακό: 12 γευστικότατοι και μελωμένοι λουκουμάδες με 3 κομμάτια παγωτού κρέμα!!

Πληρώσαμε συνολικά 24.70 €, ποσό που αντιπροσωπεύει άριστο value for money για την όλη εμπειρία μας, την οποία φυσικά σκοπεύω να επαναλάβω σε προσεχές ταξίδι μου.

Ασφαλώς και σας προτείνω τον ΜΟΛΥΒΟ ανεπιφύλακτα!

19 Οκτ 2016

Τον Μόλυβο τον γνωρίζω από παλιά, εδώ και μία δεκαετία περίπου όπου τον επισκεπτόμουν σε σταθερή βάση. Έπειτα όπως από μία αρκετά μεγάλη παύση αποφάσισα να ξαναπάω αυτή την φορά με 3 φίλους που είναι η αλήθεια πρώτη φορά θα έτρωγαν εκεί. Πράγματι το περιβάλλον παραμένει το ίδιο όμορφο, ειδυλλιακό, με μία δόση ηρεμίας και χαλάρωσης. Όλα μέσα στον χώρο είναι γήινα και σου φτιάχνουν την διάθεση να ξαναπάς. Το δε φαγητό ήταν και αυτή την φορά στα ίδια υψηλά επίπεδα με γεύσεις απλές, ποιοτικές και εξαιρετικό σέρβις. Δοκιμάσαμε κολοκυθοανθούς, φιλέτο σολωμού, πάστα με κοτόπουλο, παϊδάκια, την σαλάτα τους και καταπληκτικό κόκκινο κρασί.
Θεωρώ το συγκεκριμένο μαγαζί από τα κορυφαία στην πόλη, ειδικό και για ρομαντικές περιστάσεις.

18 Απρ 2016

Μετά από πολλά χρόνια στη λατρεμένη Θεσαλονίκη και χωρίς να έχουμε ιδέα που να πάμε βρεθήκαμε στο Μόλυβο μετά από σύσταση ντόπιας φίλης.

Το λοιπόν, 3 ζευγάρια κατέφθασαν στο μαγαζί Παρασκευή βράδυ κοντά στις 22.00, έχοντας να φάνε περίπου 24 ώρες...

Αναλυτικά το τι ακολούθησε:

Χωριάτικη με καταπληκτική ντομάτα και απίστευτη φέτα, όπου το λάδι ήταν τόσο καλό που αναγκαστήκαμε να φάμε όλο το ψωμί το οποίο ήταν επιτόπου ψημένο!

Caesars Σαλάτα: Χωρίς να έχω προσωπική εικόνα, υιοθετώ τις εντυπώσεις των υπολοίπων της παρέας ότι ήταν καλή

Μπουγιουρτί: Πλούσιο σε ντομάτα, πιπεριά και φέτα και όσο καυτερό έπρεπε!

Πίτα Καισαρείας με παστουρμά ο οποίος δεν ενόχλησε τις κυρίες ούτε καν την επόμενη ημέρα.

ΛΙιβανέζικο Γιαουρτλού: Πολύ καλό και καθόλου βαρύ!

Χουνκιάρ Μπεγιεντί: Εξαιρετικό!

Τσιγεροσαρμάδες: Πολύ καλοί, χωρίς να κυριαρχεί η μυρωδιά από το συκώτι.

Φιλέτο σχάρας: Καταπλητκικό και πολύ ιδιαίτερη η σάλτσα από πιπέρι. Το πιάτο αυτό ήταν δικό μου και επειδή θα δοκίμαζε και η συνοδός ζητήθηκε καλά ψημένο. Παρόλα αυτά ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!

Ψαρονέφρι με σάλτσα απο τυρια, το οποίο πραγματικά ήταν θεσπέσιο.

Άκόμα 2 κυριώς που δεν θυμάμαι τη δεδομένη στιγμή...

Όλα τα παραπάνω συνοδεύτηκαν από 2 κιλά κρασί, 4 μπύρες και 5-6 αναψυκτικά.

Στο τέλος ήρθαν 2 τεράστιες πιατέλες με λουκουμάδες, από τους οποίους έλειπε η λαδίλα/τηγανίλα και έιχε αντικατασταθεί από φανταστικό παγωτό.

Συνολικά κόστισε 165 ευρώ.

H εντύπωση που μου άφησε το συγκεκριμένο μαγαζί είναι ότι δεν είμαι αρκετά καλός γνώστης Ελληνικής γλώσσας, καθώς γράφοντας τη συγκεκριμένη κριτική διαπίστωσα την έλλειψη που έχω σε επίθετα (πλην του καταπληκτικός και εξαιρετικός) που μπορούν να το χαρακτηρίσουν!!!

Ίωνος Δραγούμη 31 & Καποδιστρίου 1, Θεσσαλονίκη 546-25