Δέχεται πιστωτική κάρτα
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Απορω και εξισταμαι. Και ενισταμαι. Και, γενικως, σχολικη χρονια αρχισε, να κανουμε μια επαναληψουλα στα συνθετα του ιστημι, χρησιμα θα φανουν. Μια κριτικη μονο για τουτο το διαμαντακι? Μια μονο ρε παιδια? Πως ξεφυγε απ τα φαγανορανταρ αυτη η γωνια ασιατικης νοστιμιας, μα τον Τουτατις? Εχουμε εδω μεσα λαγωνικα με πιστοποιηση ΕΥΠ της εθνικ κουζινας, πως συνεβη τετοια παραλειψη? Ας ειναι, θα βαλω εγω, με τον Μαγγελανο Kostas9578, το λιθαρακι μου για την αποκατασταση της κοσμικης ισορροπιας.

"Μωρο μου, που θες να σε παω?"
"Μακαρι να ξερα"
"Σινεμα δεν ψηνεσαι ε?"
"Ουτε με υπαιθρια θρακα. Εχω λιγουρα για κινεζικο".

Ετσι δημοκρατικα, νταμπλινγκ- μελ γκιμπσον σημειωσατε 1.

Να πω την αληθεια μου? Ηλιουπολη ειδα, 673 προσφορες σε καθε πιθανο και απιθανο μερος - κοιταζε μια ο τυπος στο βουλκανιζατερ προχθες- ειδα, ε, δεν κρατουσα και το καλαθι της νοικοκυρας. Με ενα μικρο, συνοικιακο μαγαζουδι με μπουφε εκτασης συσσιτειου ΤΕΙ και λιγη παραπανω τεριγιακι στο πιατο θα ημουν ικανοποιημενη. Ειμαι πιο ευκολη απο την προπαιδεια του ενα στο φαγητο, μην τα ξαναλεμε.

Οπως θα εχετε ηδη καταλαβει, εξεπλαγην σε βαθμο παραληρηματος. Πρωτα απ ολα, τη λεωφορο Ελ. Βενιζελου την ξερετε, γιατι εγω ουτε ακουστα. Καλε, συνορευει η Ηλιουπολη με το Κεφαλαρι? Διοτι αυτη η ησυχια, η απλωσια, το πρασινο και η ομορφια τοπιου που θα χαζευετε οσο στοιβαζετε σετσουαν στο πιατο, ΒούΠια θα σας φερουν στο νου. Δεν ξερω αν ετυχε λογω καθημερινης ή ευθυγραμμιστηκαν οι πλανητες, αλλα αμαξι δεν περασε, δεντροφυτη πλατεια ατενιζαμε και μια γατα βαρεων βαρων να σερνει με κοπο την κοιλουμπα της στα ποδια μας.

Ο χωρος ξεχωριζει σαν πιρογα μες τα γιωτ, με τα κλασσικα φαναρακια ριζοχαρτου να κρεμονται ολουθε, αλλα ειναι ευρυχωρος, υπερπεντακαθαρος και κατατι πιο μοντερνος απο τις αναμενομενες κιτς ασιατικες ταβερνες. Σαφως πιο αφαιρετικος και ξεκουραστος στο ματι. Τα τραπεζια στον περικλειστο με τζαμαρια χωρο, ενω στον εσωτερικο απλωνεται μονο ο μπουφες και το πασο, με την κλειστη κουζινα πισω του.

Οταν μπηκαμε τα σκευη ηδη περιμεναν πανω τα λαδοκολλοστρωμενα τραπεζομαντηλα και μια περιχαρης κοπελα μας υποδεχθηκε με το χαμογελο της Crest. Στο ιδιο τεμπο μας εξηγησε τα απαντα, ρωτησε πολλες φορες τη γνωμη μας και πως μας φαινονται, και μιλουσε στους πελατες με εναν αυθορμητισμο και μια πηγαια αμεσοτητα που σιγουρα σε κερδιζει ακομα και αν εισαι στραβοξυλο. Εξαιρετικο σερβις αλλα, βασικα, εξαιρετικος ενθουσιασμος για αυτο που κανει, και αυτο νομιζω αξιζει ολες τις ντοματες του μπαξε. Ευγε Χριστινα, ανοιξε φροντιστηριο να παραδιδεις μαθηματα σερβιτορικης, θα γινεις sold out. Και η αλλη κοπελα στο ταμειο γλυκυτατη, αν και πολυ πιο διακριτικη. Κανουν πολυ καλο διδυμο, παραπονο ουδεν στον τομεα.

Την πρωτη φορα που πηγαμε ημουν τοσο αφοσιωμενη να κανω το στομαχι μου αεροστατο που ξεχασα τα μισα απο οσα εφαγα. Οποτε ειχα μια πολυ καλη δικαιολογια να επιστρεψω μολις 10 μερες μετα, να φρεσκαρω τη μνημη μου. Και να φουσκωσω το αεροστατο. Ετσι, στη δευτερη επισκεψη, γνωρισα και τον κινεζο ιδιοκτητη, ο οποιος ηταν ευγενεστατος.

Και παμε στα σημαντικα, γιατι παλι φλυαρησα ατελειωτα: μπουφες που τιμα το ονομα του. Πολλες, πολλες, πολλες επιλογες στα παντα, για να χορταινει το ματι πρωτα. Με εντυπωσιασε η ποικιλια, η γαλαντωμια και η χρηση ακριβων υλικων. Δεν ξερω τι ακρες εχει ο ιδιοκτητης και σε τι τιμες προμηθευεται τα υλικα του, αλλα εμενα με ταισε παπια, τοφου και καμια δεκαρια διαφορετικα σουσι, οποτε του λουστραρω τα παπουτσια αμα λαχει.

Θα φατε:

-Σαλατα λαχανο και σαλατα πρασινη, αναμικτες λαχανικων, ελαφριες και απλες.

-Σουπα καυτερη και ξινη και σουπα καλαμποκι κοτοπουλο, καλυτερες δεν εχω ματαφαει σε μπουφε.

- Σουσι και νιγκιρι σε μεγαλη ποικιλια, με γαριδα, καβουρι, σολωμο, χταποδι, τονο, τσιπουρα, ειναι οσα θυμαμαι, ολα καλα και με γενναιοδωρη ποσοτητα θαλασσινου.

- Φουλ του τηγανιτου: Spring rolls, αδιαφορα, wonton με τυρι κρεμα και σουριμι, καλο, φτερουγες κοτοπουλο, με μια μυστηρια εσανς τυρι κρεμα, πολυ νοστιμες, νταμπλινγκ τηγνιτα τελεια, καλαμαρακια ροδελες, καβουρολωριδες και κοτοπουλο, ολα σε κουρκουτι, ολα παχυντικα, ολα σκετη απολαυση.

-Αν εχετε παιδακια που σκουζουν μολις βλεπουν κινεζικα βασανιστηρια, εχουν προνοησει με πατατες τηγανιτες, προτηγανισμενες και κοτοπουλο πανε ετοιμο λογικα.

-2 ειδη ζυμαρικων, chow mein με λαχανικα και νουντλς με λαχανικα, και τα δυο αναλατα και χωρις κατι να προσφερουν, προσπεραστε τα. Τηγανιτο ρυζι με λαχανικα και αυγο, ομοιως.

- κατι μανιταρακια ολοκληρα σε σαλτσα κολαση. Τη δευτερη φορα ειχαν αντικατασταθει απο τοφου σε κυβους σε σαλτσα πικαντικη, ιδιαιτερο, μου αρεσε.

- Παπια τραγανη, κοτοπουλο τσοπ σουι, φιλετινια pork belly, γλυκοξινο χοιρινο tres bien. Ορματε. Επισης, κοτοπουλο με καρυ και διπλομαγειρεμενο χοιρινο με πικαντικη τοπαν σως, καινε σαν τον διαολο σου, μονο για ανθεκτικους ουρανισκους. Ο δικος μου δεν ειναι.

- Κρακερ γαριδας και μπολ με σως γλυκοξινη, σογια και γλυκια τσιλι. Επιπλεον τζιντζερ και wasabi.

Ισως ξεχναω και κανα δυο. Αλλα πραγματικα ηταν πολλα, και γω ενα μυαλο το χω.

Και η αποκαλυψη, ο λογος να αρπαξω το χερι του ιδιοκτητη και να το κουναω πανω κατω απο ακρατο ενθουσιασμο: το επιδορπιο. Ξεχαστε οσα ξερατε. Εδω θα βρειτε.... Ενα τεραστιο ψυγειο με χυμα παγωτο σε 6 γευσεις, σοκολατα, κρεμα, μπανανα, φραουλα, φιστικι και στρατσιατελα, για να φατε οσο μπορεσει να χωρεσει το στομαχι σας μετα την κραιπαλη. Για συνοδεια προσφερουν ζουμερη σοκολατοπιτα, τηγανιτα μηλα, φρεσκο ανανα και σιροπια φραουλα, σοκολατα και βισσινο, για να καραμελωσετε τα σωθηκα σας κατα βουληση. Ερωτευτηκα το θεαμα στην πρωτη ματια. Και αφου φαγαμε παρεα ενα βουνο παγωτο σε βισσινι σιροπι πανω απο αυτη τη χαρμα σοκολατοπιτα, ξαναερωτευτηκα.

Μοναδικο μειον που βρηκα ειναι το υποχρεωτικο εμφιαλωμενο στα 2€, χωρις επιλογη κανατας αν ζητηθει, που με τοσα πικαντικα πιατα, τραβιεται και ειναι κριμα. Κατα τα αλλα αποδειξη νομιμοτατα και αμεσως και τις δυο φορες, σε πιατακι μαζι με αρωματικα μαντηλακια για τα χερια και fortune cookies. Εχουν και επιλογη για πληρωμη με καρτα.

Συνολικα ειναι μια παρα, παρα πολυ καλη επιλογη για οικονομικο φαγητο μεχρι λιποθυμιας, σε ενα μπουφε πλουσιο και καλοστημενο με μολις 12€ ανα ατομο. Οι τιμες ειναι εξισου προσιτες και για α λα καρτ επιλογες, αν προτιματε, αν και ο χωρος με τα μετρημενα τραπεζια δε θα σας δημιουργησει καμια δυσφορια η αναμονη για να γεμισετε το πιατο σας.

Μη ρωταμε τα αυτονοητα. Ναι, θα ξαναπαω, και ναι, να πατε. Θα φατε καλα, θα περασετε καλα, θα σας φερθουν καλα και δε θα νιωσετε σαν προβατα στοιβαγμενα σε μαντρι.

ΥΓ. Αγαπητο τσακαλι Ucook, εχεις σκεφτει να κανεις καριερα στο FBI?
Θα διεπρεπες. Η προσπαθεια σας με τον Ιωγιαννη και το Pontiki να με ξετρυπωσετε με βουρκωσε, παναθεμα σας. Και μιλαμε για ανθρωπο που χασμουριοταν στον Τιτανικο.

18 Νοε 2016

Θελοντας να αλλαξουμε γευσεις αποφασισαμε να επισκεφθουμε το συγκεκριμμενο εστιατοριο που προσφερει ανατολικοασιατικες γευσεις.
Μετα απο κρατηση μεσω e table βραδακι Σαββατου, παρεα 4 ατομων βρεθηκαμε στην Ηλιουπολη, ομορφη περιοχη με ευκολο parking. O χωρος, η γνωστη πλεον ελληνικη πατεντα ενος μικρου σχετικα μαγαζιου που εχει μεγαλωσει κλεινοντας τον εξωτερικο χωρο με τις γνωστες πλαστικες τεντες και μαλιστα με κενα.
Μας οδηγησαν στο τραπεζι μας ενα γωνιακο μεγαλο τραπεζι 6 ατομων. Πρατηρηση πρωτ. το τραπεζι δεν ηταν σταθερ/ ταλαντευοταν. Σχεδον αμεσως ηρθε μια νεαρη και ευγενικη κοπελα που μας ενημερωσε για την υπαρξη μπουφε με 12 ευρω το ατομο. την ενημερωσαμε οτι θελαμε να παραγγειλουμε με καταλογο.
Πρωτη εκπληξη, νερο εμφιαλωμενο 2 υποχρεωτικο και τσιπς γαριδας.
Παραγγειλαμε
Spring rolls 3.20x2, 2 τεμαχια στην μεριδα νοστιμα τραγανο το φυλλο, τα λαχανικα σωστα μαγιερεμενα, λιγο περισσοτερο λαδι απο οτι θα επρεπε
Βιετναμεζικα ρολλα με κιμα και μπαχαρικα 4,50, η εικονα κακη 4μικρα τηγανητα ανοικτα ρολλα με μετρια γευση
Chiken wings 4,90x2 4 τεμαχια νοστιμα και σωστα τηγανισμενα
Χοιρινα παϊδακια 4,50 πολυ νοστιμα με εξαιρετικη barbeque sauce
Τηγανητο ρυζι με αυγο και λαχανικα 4,50x2 σωστα τα λαχανικα το ρυζι λιγο παραπανω σωταρισμενο απο οτι θα επρεπε
Γλυκοξινο κοτοπουλο με ανανα και λαχανικα 6,50 νοστιμο αν και θα ηθελα το κοτοπουλο λιγο περισσοτερο σωταρισμενο
1 αναψυκτικο 2 και 1 μπυρα 3,5
Συνολο περιπου 49 ευρω για 4 ατομα
Εδω θα ηθελα να τονισω οτι η εκπτωση 20% που αναφερεται στο e table δεν ισχυει
τις ημερες και ωρες που ισχυει ο μπουφες(δηλαδη τις περισσοτερες της εβδομαδας) οπως μας ενημερωσαν οταν ζητησαμε λογαριασμό, Γιατί άραγε για όσους παραγγέλνουν με κατάλογο? Σημειωση οτι ηρθε λογαριασμος αλλου τραπεζιου, κατι που συνεβη νωριτερα και σε διπλανο τραπεζι
Παντως για τους λατρεις του μπουφε νομιζω οτι ειναι καλη επιλογη