FAN FAN

Ελ.Βενιζέλου 162 , Ηλιούπολη 163-45 [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Παροχές:
Έχει δίκτυο Wifi Δέχεται πιστωτική κάρτα Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Γράψε τη δική σου κριτική

Κίνα & Ν. Ασία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Απορω και εξισταμαι. Και ενισταμαι. Και, γενικως, σχολικη χρονια αρχισε, να κανουμε μια επαναληψουλα στα συνθετα του ιστημι, χρησιμα θα φανουν. Μια κριτικη μονο για τουτο το διαμαντακι? Μια μονο ρε παιδια? Πως ξεφυγε απ τα φαγανορανταρ αυτη η γωνια ασιατικης νοστιμιας, μα τον Τουτατις? Εχουμε εδω μεσα λαγωνικα με πιστοποιηση ΕΥΠ της εθνικ κουζινας, πως συνεβη τετοια παραλειψη? Ας ειναι, θα βαλω εγω, με τον Μαγγελανο Kostas9578, το λιθαρακι μου για την αποκατασταση της κοσμικης ισορροπιας.

"Μωρο μου, που θες να σε παω?"
"Μακαρι να ξερα"
"Σινεμα δεν ψηνεσαι ε?"
"Ουτε με υπαιθρια θρακα. Εχω λιγουρα για κινεζικο".

Ετσι δημοκρατικα, νταμπλινγκ- μελ γκιμπσον σημειωσατε 1.

Να πω την αληθεια μου? Ηλιουπολη ειδα, 673 προσφορες σε καθε πιθανο και απιθανο μερος - κοιταζε μια ο τυπος στο βουλκανιζατερ προχθες- ειδα, ε, δεν κρατουσα και το καλαθι της νοικοκυρας. Με ενα μικρο, συνοικιακο μαγαζουδι με μπουφε εκτασης συσσιτειου ΤΕΙ και λιγη παραπανω τεριγιακι στο πιατο θα ημουν ικανοποιημενη. Ειμαι πιο ευκολη απο την προπαιδεια του ενα στο φαγητο, μην τα ξαναλεμε.

Οπως θα εχετε ηδη καταλαβει, εξεπλαγην σε βαθμο παραληρηματος. Πρωτα απ ολα, τη λεωφορο Ελ. Βενιζελου την ξερετε, γιατι εγω ουτε ακουστα. Καλε, συνορευει η Ηλιουπολη με το Κεφαλαρι? Διοτι αυτη η ησυχια, η απλωσια, το πρασινο και η ομορφια τοπιου που θα χαζευετε οσο στοιβαζετε σετσουαν στο πιατο, ΒούΠια θα σας φερουν στο νου. Δεν ξερω αν ετυχε λογω καθημερινης ή ευθυγραμμιστηκαν οι πλανητες, αλλα αμαξι δεν περασε, δεντροφυτη πλατεια ατενιζαμε και μια γατα βαρεων βαρων να σερνει με κοπο την κοιλουμπα της στα ποδια μας.

Ο χωρος ξεχωριζει σαν πιρογα μες τα γιωτ, με τα κλασσικα φαναρακια ριζοχαρτου να κρεμονται ολουθε, αλλα ειναι ευρυχωρος, υπερπεντακαθαρος και κατατι πιο μοντερνος απο τις αναμενομενες κιτς ασιατικες ταβερνες. Σαφως πιο αφαιρετικος και ξεκουραστος στο ματι. Τα τραπεζια στον περικλειστο με τζαμαρια χωρο, ενω στον εσωτερικο απλωνεται μονο ο μπουφες και το πασο, με την κλειστη κουζινα πισω του.

Οταν μπηκαμε τα σκευη ηδη περιμεναν πανω τα λαδοκολλοστρωμενα τραπεζομαντηλα και μια περιχαρης κοπελα μας υποδεχθηκε με το χαμογελο της Crest. Στο ιδιο τεμπο μας εξηγησε τα απαντα, ρωτησε πολλες φορες τη γνωμη μας και πως μας φαινονται, και μιλουσε στους πελατες με εναν αυθορμητισμο και μια πηγαια αμεσοτητα που σιγουρα σε κερδιζει ακομα και αν εισαι στραβοξυλο. Εξαιρετικο σερβις αλλα, βασικα, εξαιρετικος ενθουσιασμος για αυτο που κανει, και αυτο νομιζω αξιζει ολες τις ντοματες του μπαξε. Ευγε Χριστινα, ανοιξε φροντιστηριο να παραδιδεις μαθηματα σερβιτορικης, θα γινεις sold out. Και η αλλη κοπελα στο ταμειο γλυκυτατη, αν και πολυ πιο διακριτικη. Κανουν πολυ καλο διδυμο, παραπονο ουδεν στον τομεα.

Την πρωτη φορα που πηγαμε ημουν τοσο αφοσιωμενη να κανω το στομαχι μου αεροστατο που ξεχασα τα μισα απο οσα εφαγα. Οποτε ειχα μια πολυ καλη δικαιολογια να επιστρεψω μολις 10 μερες μετα, να φρεσκαρω τη μνημη μου. Και να φουσκωσω το αεροστατο. Ετσι, στη δευτερη επισκεψη, γνωρισα και τον κινεζο ιδιοκτητη, ο οποιος ηταν ευγενεστατος.

Και παμε στα σημαντικα, γιατι παλι φλυαρησα ατελειωτα: μπουφες που τιμα το ονομα του. Πολλες, πολλες, πολλες επιλογες στα παντα, για να χορταινει το ματι πρωτα. Με εντυπωσιασε η ποικιλια, η γαλαντωμια και η χρηση ακριβων υλικων. Δεν ξερω τι ακρες εχει ο ιδιοκτητης και σε τι τιμες προμηθευεται τα υλικα του, αλλα εμενα με ταισε παπια, τοφου και καμια δεκαρια διαφορετικα σουσι, οποτε του λουστραρω τα παπουτσια αμα λαχει.

Θα φατε:

-Σαλατα λαχανο και σαλατα πρασινη, αναμικτες λαχανικων, ελαφριες και απλες.

-Σουπα καυτερη και ξινη και σουπα καλαμποκι κοτοπουλο, καλυτερες δεν εχω ματαφαει σε μπουφε.

- Σουσι και νιγκιρι σε μεγαλη ποικιλια, με γαριδα, καβουρι, σολωμο, χταποδι, τονο, τσιπουρα, ειναι οσα θυμαμαι, ολα καλα και με γενναιοδωρη ποσοτητα θαλασσινου.

- Φουλ του τηγανιτου: Spring rolls, αδιαφορα, wonton με τυρι κρεμα και σουριμι, καλο, φτερουγες κοτοπουλο, με μια μυστηρια εσανς τυρι κρεμα, πολυ νοστιμες, νταμπλινγκ τηγνιτα τελεια, καλαμαρακια ροδελες, καβουρολωριδες και κοτοπουλο, ολα σε κουρκουτι, ολα παχυντικα, ολα σκετη απολαυση.

-Αν εχετε παιδακια που σκουζουν μολις βλεπουν κινεζικα βασανιστηρια, εχουν προνοησει με πατατες τηγανιτες, προτηγανισμενες και κοτοπουλο πανε ετοιμο λογικα.

-2 ειδη ζυμαρικων, chow mein με λαχανικα και νουντλς με λαχανικα, και τα δυο αναλατα και χωρις κατι να προσφερουν, προσπεραστε τα. Τηγανιτο ρυζι με λαχανικα και αυγο, ομοιως.

- κατι μανιταρακια ολοκληρα σε σαλτσα κολαση. Τη δευτερη φορα ειχαν αντικατασταθει απο τοφου σε κυβους σε σαλτσα πικαντικη, ιδιαιτερο, μου αρεσε.

- Παπια τραγανη, κοτοπουλο τσοπ σουι, φιλετινια pork belly, γλυκοξινο χοιρινο tres bien. Ορματε. Επισης, κοτοπουλο με καρυ και διπλομαγειρεμενο χοιρινο με πικαντικη τοπαν σως, καινε σαν τον διαολο σου, μονο για ανθεκτικους ουρανισκους. Ο δικος μου δεν ειναι.

- Κρακερ γαριδας και μπολ με σως γλυκοξινη, σογια και γλυκια τσιλι. Επιπλεον τζιντζερ και wasabi.

Ισως ξεχναω και κανα δυο. Αλλα πραγματικα ηταν πολλα, και γω ενα μυαλο το χω.

Και η αποκαλυψη, ο λογος να αρπαξω το χερι του ιδιοκτητη και να το κουναω πανω κατω απο ακρατο ενθουσιασμο: το επιδορπιο. Ξεχαστε οσα ξερατε. Εδω θα βρειτε.... Ενα τεραστιο ψυγειο με χυμα παγωτο σε 6 γευσεις, σοκολατα, κρεμα, μπανανα, φραουλα, φιστικι και στρατσιατελα, για να φατε οσο μπορεσει να χωρεσει το στομαχι σας μετα την κραιπαλη. Για συνοδεια προσφερουν ζουμερη σοκολατοπιτα, τηγανιτα μηλα, φρεσκο ανανα και σιροπια φραουλα, σοκολατα και βισσινο, για να καραμελωσετε τα σωθηκα σας κατα βουληση. Ερωτευτηκα το θεαμα στην πρωτη ματια. Και αφου φαγαμε παρεα ενα βουνο παγωτο σε βισσινι σιροπι πανω απο αυτη τη χαρμα σοκολατοπιτα, ξαναερωτευτηκα.

Μοναδικο μειον που βρηκα ειναι το υποχρεωτικο εμφιαλωμενο στα 2€, χωρις επιλογη κανατας αν ζητηθει, που με τοσα πικαντικα πιατα, τραβιεται και ειναι κριμα. Κατα τα αλλα αποδειξη νομιμοτατα και αμεσως και τις δυο φορες, σε πιατακι μαζι με αρωματικα μαντηλακια για τα χερια και fortune cookies. Εχουν και επιλογη για πληρωμη με καρτα.

Συνολικα ειναι μια παρα, παρα πολυ καλη επιλογη για οικονομικο φαγητο μεχρι λιποθυμιας, σε ενα μπουφε πλουσιο και καλοστημενο με μολις 12€ ανα ατομο. Οι τιμες ειναι εξισου προσιτες και για α λα καρτ επιλογες, αν προτιματε, αν και ο χωρος με τα μετρημενα τραπεζια δε θα σας δημιουργησει καμια δυσφορια η αναμονη για να γεμισετε το πιατο σας.

Μη ρωταμε τα αυτονοητα. Ναι, θα ξαναπαω, και ναι, να πατε. Θα φατε καλα, θα περασετε καλα, θα σας φερθουν καλα και δε θα νιωσετε σαν προβατα στοιβαγμενα σε μαντρι.

ΥΓ. Αγαπητο τσακαλι Ucook, εχεις σκεφτει να κανεις καριερα στο FBI?
Θα διεπρεπες. Η προσπαθεια σας με τον Ιωγιαννη και το Pontiki να με ξετρυπωσετε με βουρκωσε, παναθεμα σας. Και μιλαμε για ανθρωπο που χασμουριοταν στον Τιτανικο.

Κίνα & Ν. Ασία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Δύο χρόνια τώρα το συγκεκριμένο εστιατόριο διαφημίζει τον εαυτό του μέσω deal sites και μέχρι σήμερα δεν βρέθηκε κανένας φίλος του ask4food να γράψει μία κριτική. Εγώ βέβαια είχα ακούσει για το Fan Fan πριν μετακομίσει στο νέο του χώρο, στην οδό Ελευθερίου Βενιζέλου 162 στην Ηλιούπολη, όταν ακόμα βρισκόταν λίγα μέτρα πιο μακριά σε ένα στενάκι πίσω από τον Βασιλόπουλο της κεντρικής πλατείας.

Από τότε λοιπόν είχα ακούσει για τον πλούσιο και πολύ φθηνό μπουφέ του συγκεκριμένου εστιατορίου. Μάλιστα όταν το εστιατόριο μετακόμισε στη νέα του διεύθυνση τον Σεπτέμβριο του 2013, όλο έλεγα να το επισκεφθώ και κάθε φορά που κανόνιζα κάτι η επίσκεψη αναβαλλόταν. Επιτέλους λοιπόν ήρθε το πλήρωμα του χρόνου και η επίσκεψη έγινε από εμένα και τη γυναίκα μου Τρίτη βράδυ 10/05/2016, γύρω στις 10.00 χωρίς να προηγηθεί κράτηση.

Εντάξει, η αλήθεια είναι ότι ο χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Ουσιαστικά το εσωτερικό του μαγαζιού είναι πολύ μικρό, ίσα που χωράει δύο μεγάλους πάγκους για τον μπουφέ, μαζί με δύο ψυγεία για ποτά και παγωτά, ενώ υπάρχει και ένα πάσο που στο πίσω μέρος του βρίσκεται η κουζίνα. Ένας ημιυπαίθριος χώρος που κλείνει στα πλαϊνά με νάιλον, ουσιαστικά αποτελεί την κυρίως αίθουσα του εστιατορίου, η οποία είναι μεγάλη και απ’ ότι μέτρησα έχει περίπου 15 τραπέζια (μονά, διπλά και στρογγυλά για μεγαλύτερες παρέες), ενώ διαθέτει και τέσσερα τραπέζια έξω στο πεζοδρόμιο. Συνολικά μπορεί να χωρέσει γύρω στα 70 άτομα. Τη συγκεκριμένη ημέρα υπήρχαν γύρω στις 7-8 παρέες. Τα τραπέζια δεν είναι πολύ μεγάλα, όμως έχουν το θετικό ότι είναι αρκετά αραιά τοποθετημένα μεταξύ τους, σε σημείο που να μην «πνίγεσαι».

Εκτός από τα υφασμάτινα τραπεζομάντιλα, τα τραπέζια είναι καλυμμένα και με τα νάιλον τραπεζομάντιλα μιας χρήσης. Η διακόσμηση του χώρου είναι λιτή. Οι λάμπες είναι μέσα σε χάρτινα φαναράκια, ενώ υπάρχουν και διάφορες κορνίζες με ιδεογράμματα για να σου θυμίζουν ότι ήρθες σε κινέζικο. Η δε μουσική που ακουγόταν από τα ηχεία του καταστήματος ήταν κάτι σαν κινέζικο «καραόκε» αγγλόφωνων τραγουδιών…

Η εξυπηρέτηση με δυο λέξεις απλά τέλεια! Με το που μπήκαμε η μία από τις δύο κοπέλες του σέρβις μας πρότεινε να διαλέξουμε σε ποιο τραπέζι επιθυμούσαμε να κάτσουμε. Μάλιστα δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα όταν της είπαμε να διαλέξουμε να κάτσουμε σε ένα τεσσάρι, καθώς όπως προείπα το μαγαζί δεν ήταν πλήρως γεμάτο. Επειδή είχαμε πάει για τον μπουφέ, μας έφερε πιάτα και μαχαιροπήρουνα, ενώ στη συνέχεια μας έφερε εμφιαλωμένο νερό (αφού ερωτηθήκαμε) και τα ποτά μαζί με τα ποτήρια.

Καλά μέχρι εδώ, αλλά θα αναρωτηθεί κανείς γιατί τεσσάρι στη βαθμολογία για ένα εστιατόριο με ένα φαγητό από μπουφέ που είναι self-service; Γιατί πολύ απλά η εξυπηρέτηση από την δεύτερη κοπέλα, την Αγγελική, ήταν τόσο πρόσχαρη και επεξηγηματική, που όμοιά της σπάνια έχω δει σε εστιατόριο. Μας περιέγραψε αναλυτικά όλα τα πιάτα του μπουφέ, ενώ επειδή η γυναίκα μου δεν μπορούσε να φάει λαχανικά, της επεσήμανε πια πιάτα να αποφύγει. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά προσφέρθηκε και της έφερε ρύζι ατμού και σούπα με νουντλς χωρίς λαχανικά, τα οποία δεν περιέχονταν στο μενού. Στο τέλος μας ρώτησε αν μας άρεσε το φαγητό και γενικά με την ευγένειά της μας κέρδισε σαν πελάτες.

Δεν είμαι ειδήμων της ασιατικής κουζίνας ώστε να έχω εξειδικευμένες γνώσεις επί του θέματος. Ωστόσο έχω επισκεφθεί ορισμένα κινέζικα της Αθήνας που διαθέτουν μπουφέ και σίγουρα μπορώ να έχω μία μικρή άποψη επί του θέματος. Η κουζίνα λοιπόν του Fan Fan (για όσους αναρωτιούνται, αυτό είναι το όνομα της κόρης του Κινέζου ιδιοκτήτη) είναι σε γενικές γραμμές καλή. Τα περισσότερα πιάτα που δοκίμασα ήταν καλομαγειρεμένα και τα τηγανιτά χωρίς ίχνος λαδίλας.

Αναλυτικά λοιπόν ο μπουφές εκείνη την ημέρα είχε τα εξής:
Από ορεκτικά:
- Δύο είδη σπρινγκ ρολς με λαχανικά, τα οποία ήταν πολύ νόστιμα
- Τηγανητά γούον τον με τυρί κρέμα. Το συγκεκριμένο ορεκτικό είναι το αγαπημένο μου. Νόστιμο και καλοτηγανισμένο φύλλο, ενώ εξίσου καλή ήταν και η γέμιση, αν και θα την ήθελα πιο πλούσια.
- Ντάμπλιγκ στον ατμό με κιμά και λαχανικά. Πολύ νόστιμα και ανάλαφρη γεύση.
- Τηγανητό κοτόπουλο. Δεν δοκίμασα, η γυναίκα μου πάντως μου είπε ότι ήταν νόστιμο.
- Μανιτάρι τυλιγμένο σε ζύμη, εξίσου νόστιμο ορεκτικό.
- Δύο σούπες, μία καυτερή και ξινή και μία νομίζω με κοτόπουλο και καλαμπόκι. Η πρώτη που δοκίμασα ήταν νόστιμη και ελαφρώς πικάντικη.
- Δύο σαλάτες που δεν δοκίμασα.
- Τρία είδη σάλτσας (δύο γλυκόξινες και μία πράσινη μέντα αλλά πολύ καυτερή. ) Οι γλυκόξινες ήταν καλές ενώ εμένα προσωπικά ως λάτρης των καυτερών μου άρεσε και η τελευταία, η οποία όμως θέλει προσοχή γιατί αν σου ξεφύγει στην ποσότητα είναι υπερβολικά καυτερή. Είχε επίσης και soya sauce.

Από συνοδευτικά και κυρίως:
- Δύο είδη νουντλς, ένα λεπτό και ένα πιο χονδρό, με λαχανικά και με αυγό. Τα λεπτά μου άρεσαν ιδιαίτερα, ενώ το άλλο πιάτο ήταν παραβρασμένο και άνοστο.
- Χοιρινό με μανιτάρια και μπαμπού το οποίο ήταν πολύ μαλακό, αλλά μέτριο σαν γεύση.
- Πάπια Πεκίνου (δεν δοκίμασα, επιφυλάσσομαι για την επόμενη φορά)
- Κοτόπουλο με λαχανικά και γλυκόξινη σάλτσα. Πολύ νόστιμο, ίσως το καλύτερο από τα κυρίως.
- Είχε και δύο είδη σούσι που δοκίμασα από ένα κομματάκι, τα οποία όμως μου φάνηκαν αδιάφορα, χωρίς όμως να έχω κάποια γνώση επί του θέματος, αφού μόνο άλλη μία φορά έχω δοκιμάσει σούσι στη ζωή μου.

Και για το τέλος η κοπέλα μας παρότρυνε να αφήσουμε χώρο για σοκολατόπιτα με παγωτό η οποία απλά δεν παίζεται! Πολύ νόστιμη και σιροπιαστή και μπορείς να τη συνοδεύσεις με παγωτό σοκολάτα, φυστίκι, κρέμα και στρατσιατέλα. Από τις ωραιότερες σοκολατόπιτες που έχω φάει στη ζωή μου. Είχε και μπανάνα τηγανητή μέσα σε ζύμη, η οποία μου φάνηκε αδιάφορη.

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 28,80 € για δύο άτομα. Ο μπουφές κοστίζει 12 € / άτομο και ισχύει τα βράδια κάθε Τρίτη, Τετάρτη, Παρασκευή και Σάββατο ενώ την Κυριακή το μεσημέρι κοστίζει 15 €. Το εμφιαλωμένο νερό κοστίζει 2 €, ενώ μία μπύρα Tsing Tao που δοκίμασα έκανε 2,80 €.

Σε γενικές γραμμές πρόκειται για ένα καλό και άκρως οικονομικό κινέζικο εστιατόριο των Νοτίων Προαστίων. Ειδικά την τιμή του βραδινού μπουφέ στα 12 € το άτομο, αλλά και 15 € την Κυριακή, νομίζω ότι δύσκολα την ανταγωνίζεται κάποιο άλλο κινέζικο. Εγώ το προτείνω ανεπιφύλακτα σαν μία τίμια και οικονομική πρόταση και τώρα που το έμαθα σίγουρα θα το ξαναεπισκεφθώ.

Κίνα & Ν. Ασία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Θελοντας να αλλαξουμε γευσεις αποφασισαμε να επισκεφθουμε το συγκεκριμμενο εστιατοριο που προσφερει ανατολικοασιατικες γευσεις.
Μετα απο κρατηση μεσω e table βραδακι Σαββατου, παρεα 4 ατομων βρεθηκαμε στην Ηλιουπολη, ομορφη περιοχη με ευκολο parking. O χωρος, η γνωστη πλεον ελληνικη πατεντα ενος μικρου σχετικα μαγαζιου που εχει μεγαλωσει κλεινοντας τον εξωτερικο χωρο με τις γνωστες πλαστικες τεντες και μαλιστα με κενα.
Μας οδηγησαν στο τραπεζι μας ενα γωνιακο μεγαλο τραπεζι 6 ατομων. Πρατηρηση πρωτ. το τραπεζι δεν ηταν σταθερ/ ταλαντευοταν. Σχεδον αμεσως ηρθε μια νεαρη και ευγενικη κοπελα που μας ενημερωσε για την υπαρξη μπουφε με 12 ευρω το ατομο. την ενημερωσαμε οτι θελαμε να παραγγειλουμε με καταλογο.
Πρωτη εκπληξη, νερο εμφιαλωμενο 2 υποχρεωτικο και τσιπς γαριδας.
Παραγγειλαμε
Spring rolls 3.20x2, 2 τεμαχια στην μεριδα νοστιμα τραγανο το φυλλο, τα λαχανικα σωστα μαγιερεμενα, λιγο περισσοτερο λαδι απο οτι θα επρεπε
Βιετναμεζικα ρολλα με κιμα και μπαχαρικα 4,50, η εικονα κακη 4μικρα τηγανητα ανοικτα ρολλα με μετρια γευση
Chiken wings 4,90x2 4 τεμαχια νοστιμα και σωστα τηγανισμενα
Χοιρινα παϊδακια 4,50 πολυ νοστιμα με εξαιρετικη barbeque sauce
Τηγανητο ρυζι με αυγο και λαχανικα 4,50x2 σωστα τα λαχανικα το ρυζι λιγο παραπανω σωταρισμενο απο οτι θα επρεπε
Γλυκοξινο κοτοπουλο με ανανα και λαχανικα 6,50 νοστιμο αν και θα ηθελα το κοτοπουλο λιγο περισσοτερο σωταρισμενο
1 αναψυκτικο 2 και 1 μπυρα 3,5
Συνολο περιπου 49 ευρω για 4 ατομα
Εδω θα ηθελα να τονισω οτι η εκπτωση 20% που αναφερεται στο e table δεν ισχυει
τις ημερες και ωρες που ισχυει ο μπουφες(δηλαδη τις περισσοτερες της εβδομαδας) οπως μας ενημερωσαν οταν ζητησαμε λογαριασμό, Γιατί άραγε για όσους παραγγέλνουν με κατάλογο? Σημειωση οτι ηρθε λογαριασμος αλλου τραπεζιου, κατι που συνεβη νωριτερα και σε διπλανο τραπεζι
Παντως για τους λατρεις του μπουφε νομιζω οτι ειναι καλη επιλογη