Δέχεται πιστωτική κάρτα
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Στην Ελλάδα της κρίσης (και της αρπαχτής) πως έχουμε χάσει την κρίση μας.....
Και εξηγώ:

Πέφτει τηλέφωνο με φίλη να κανονίσουμε έξοδο. Προτείνω: Πάμε κινέζικο?
Ναι!!! έχουμε πολύ καιρό να πάμε. Αλλά μη πάμε κάπου και μας πιάσουν και τον κω....!
Βρε συ, της απαντώ, στο China food fantasy (που ήταν η πρότασή μου) οι τιμές είναι μια χαρά και τρως εγγυημένα και με αξιοπρέπια. Αυτό είναι το vfm!

ΌΧΙΙΙΙΙΙ αναφωνεί από την άλλη μεριά του σύρματος..... να πάμε κάπου με μπουφέ να μας έρθει οικονομικά.

Παραδίνομαι (μιας και οι αντιπαραθέσεις τέτοιου τύπου δεν είναι το καλύτερό μου) και την αφήνω να αποφασίσει.

Μετά από λίγο, πέφτει το 2ο τηλεφώνημα: Εύρηκα! μου λέει, θα πάμε στο FAN FAN που έχει μπουφέ με euro 12,00/άτομο.

Συναινώ (με μεγάλη ανασφάλεια είναι η αλήθεια) και ρίχνω μια ματιά στο internet για να πάρω πληροφορίες......

Το εντοπίζω στο χάρτη και θυμάμαι ότι παλιά πηγαίναμε και -εάν εξαιρέσεις τη μετριότητα του χώρου- είχε πολύ καλό φαγητό, ήταν αυτό που λέμε ένα κρυφό διαμαντάκι.
Διαβάζω επικαιροποιημένες κριτικές -ανάμεικτες- άκρη δεν έβγαλα. Εξ ου και αποφάσισα να πάρω μικρό καλάθι.

Φτάνουμε Παρασκευή βράδυ (έχοντας κάνει κράτηση από την προηγούμενη) σε ένα κατάμεστο χώρο (ο γνωστός μετριοκακός χώρος που δεν έχει αλλάξει ούτε στο τόσο από τον παλιό καλό καιρό).

Μόλις τακτοποιηθήκαμε στο τραπέζι μας, σηκωθήκαμε να εξερευνήσουμε τον μπουφέ.

Ο μπουφές λοιπόν, στο FAN FAN στις 22,00 που πήγαμε, είχε την έννοια του επίπλου.
Άδειες πιατέλες και σαλατιέρες, γεμάτα όμως τα μπολ με τις σάλτσες!!! Επίσης, το ψυγείο γεμάτο με παγωτό, στημένο δίπλα στον μπουφέ (?) περίμενε με στωικότητα τη σειρά του.
Λίγοι κόκοι ρυζιού, λίγα σκόρπια κομματάκια λαχανικών, αρκετή ποσότητα από μανιτάρια σε σάλτσα στρειδιών, ψήγματα από νουντλς.......

Θα μου πεις, που ξέρεις κυρά μου τι περιείχε η κάθε πιατέλα αφού δηλώνεις ότι ήταν άδειες? Υπήρχαν λοιπόν ταπελάκια ανά πιατέλα με την ονομασία κάθε φαγητού προς ενημέρωσή μας για το τί θα τρώγαμε εάν οι πιατέλες είχαν περιεχόμενο. Γίνεται όλο και καλύτερο....

Για να είμαι δίκαιη θα συμπληρώσω ότι υπήρχαν και κάποια σπρινγκ ρολς, τηγανητές μπανάνες και αρκετό σούσι, το οποίο σούσι ανανεώθηκε παρακαλώ!
Οι περισσότερες όμως πιατέλες ήταν άδειες και παρέμειναν άδειες έως ότου φύγαμε (οριστικά και αμετάκλητα).

Οι 2 άντρες της παρέας, εξαρχής πιο σβέλτοι, κάτι πρόλαβαν και πήραν στα πιάτα τους, οι γυναίκες πήραμε 1-2 κομμάτια σούσι και 2-3 spring rolls.

Έγινε refil μόνο στην πιατέλα με νούντλς, μανιταριών με στρείδια και κοτόπουλο πανέ και το γνωρίζω από πρώτο χέρι, γιατί μόλις το πεινασμένο μου μάτι έπιασε την κίνηση ανανέωσης πιατέλας, σβέλτα-σβέλτα πήγα και σερβιρίστηκα (μόνο νουντλς και λίγο κοτόπουλο).
Με την πρώτη πηρουνιά (κλεμμένη από το λιτό πιάτο του συντρόφου μου) κατάλαβα το απαράδεκτο της γεύσης.

Δεν είμαι κάν σίγουρη τι κρέας ήταν, λιπαρό, με έντονη λαδίλα, τηγανησμένο σε ποιος ξέρει τι και πως λάδι, η δεύτερη πηρουνιά (πάλι κλεμμένη) 2-3 σπυριά ρύζι που ούτε νερόβραστο δεν το λες, κακό-κάκιστο, η δε τρίτη κλεμμένη πηρουνιά μάλλον σε χοιρινό (wannabe γλυκόξινο) μόνο πικρή εντύπωση έκανε.

Αποδεκτή γεύση είχαν τα spring rolls έλα όμως που τα συνόδευε παγωμένη προκάτ σάλτσα τύπου pumaro....
Τα νουντλς (τρώω πλέον από το δικό μου πιάτο και είμαι περιχαρής που κατάφερα να έχω λίγη τροφή) είχαν μία σχετική αξιοπρέπεια (συγκρίνω πάντα με ότι προηγούμενο έχω αναφέρει παραπάνω και σε καμία περίπτωση με ότι άλλο έχω γευτεί σε άλλα κινέζικα) το δε κοτόπουλο πανέ ήταν πολύ κάτω του μετρίου....
Το σουσι, σκέτη απογοήτευση, καμία φρεσκάδα υλικών, όση sauce και εάν πρόσθεσα, δεν κατάφερε να με πείσει.

Α! λησμόνησα να πω, ότι ο καλός μου έβαλε σε ένα πιατάκι του ελληνικού καφέ (όχι, δεν υπερβάλλω) ό, τι λαχανικό κατάφερε να μαζέψει από τον πάτο της πιατέλας με τη σαλάτα και έτσι ξεγελαστήκαμε ότι είχαμε και σαλάτα στο τραπέζι! Την οποία σαλάτα, 1-2 πηρουνιές- δε δοκίμασα καθόλου, αφήσαμε αυτή την πολυτέλεια στους άντρες της παρέας.

Συνοδεύσαμε το δείπνο (! ?) με λευκό κρασάκι μοσχοφίλερο, το οποίο με έκπληξη διαπιστώσαμε ότι ήταν σχετικά καλό!
Σύνολο γεύματος (οίνου συμπεριλαμβανομένου): euro 66,00 ήτοι euro 33,00 το ζευγάρι και ναι θεωρώ ότι πέταξα αυτά τα χρήματα. Αντίστοιχα εάν πλήρωνα παραπάνω euro 10,00-15,00 και έτρωγα ικανοποιητικά θα το θεωρούσα vfm.

Και φυσικά κατά τη διάρκεια της βραδιάς επιβεβαιώθηκε από όλους και κυρίως από τη φιλενάδα που ήθελε να μη μας πιάσουν τον κω... η πρώτη πρόταση της κριτικής μου.
Η κρίση μας στην Ελλάδα της κρίσης είναι λάθος! Για αυτό και παραμένουμε -ακόμα- στην κρίση.

Πρώτη φορά πάω σε μαγαζί με μπουφέ, το οποίο δεν ανανεώνει το φαγητό. Όποιος πρόλαβε την πρώτη γύρα, τρώει, οι επόμενοι απλώς μένουν πεινασμένοι.
Εάν “δουλεύει” με ότι βγάλει το τσουκάλι μία φορά και τέλος, οφείλει να ενημερώνει σχετικά τους πελάτες του για την ώρα προσέλευσης (να συμπέσουν στην κράτηση με την ώρα που “ανοίγει” ο μπουφές).
Το κόστος euro 12,00/άτομο, δε σημαίνει ότι δε σεβόμαστε τον πελάτη και του σερβίρουμε τη χειρότερη ποιότητα, ούτε ότι δε διαθέτουμε ποικιλία φαγητών στον μπουφέ και κυρίως δε σημαίνει ότι ΔΕΝ προσφέρουμε άλλη ποσότητα φαγητού.

Το χειρότερο από όλα είναι η αλητεία (η οποία με χαλάει απίστευτα) προς τους πελάτες και ακόμη χειρότερο είναι που το μαγαζί ήταν γεμάτο!
Μάλλον μας αξίζουν τέτοιες συμπεριφορές, αφού τις αποδεχόμαστε και συμμετέχουμε...

Εγώ προσωπικά έριξα μαύρη πέτρα πίσω μου και ελπίζω στο μέλλον, να μη χρειάζεται να δίνω μάχη για να πείθονται οι υπόλοιποι της παρέας να τιμούμε μόνο εστιατόρια που σέβονται τον πελάτη σε όλα τα επίπεδα.

Απορω και εξισταμαι. Και ενισταμαι. Και, γενικως, σχολικη χρονια αρχισε, να κανουμε μια επαναληψουλα στα συνθετα του ιστημι, χρησιμα θα φανουν. Μια κριτικη μονο για τουτο το διαμαντακι? Μια μονο ρε παιδια? Πως ξεφυγε απ τα φαγανορανταρ αυτη η γωνια ασιατικης νοστιμιας, μα τον Τουτατις? Εχουμε εδω μεσα λαγωνικα με πιστοποιηση ΕΥΠ της εθνικ κουζινας, πως συνεβη τετοια παραλειψη? Ας ειναι, θα βαλω εγω, με τον Μαγγελανο Kostas9578, το λιθαρακι μου για την αποκατασταση της κοσμικης ισορροπιας.

"Μωρο μου, που θες να σε παω?"
"Μακαρι να ξερα"
"Σινεμα δεν ψηνεσαι ε?"
"Ουτε με υπαιθρια θρακα. Εχω λιγουρα για κινεζικο".

Ετσι δημοκρατικα, νταμπλινγκ- μελ γκιμπσον σημειωσατε 1.

Να πω την αληθεια μου? Ηλιουπολη ειδα, 673 προσφορες σε καθε πιθανο και απιθανο μερος - κοιταζε μια ο τυπος στο βουλκανιζατερ προχθες- ειδα, ε, δεν κρατουσα και το καλαθι της νοικοκυρας. Με ενα μικρο, συνοικιακο μαγαζουδι με μπουφε εκτασης συσσιτειου ΤΕΙ και λιγη παραπανω τεριγιακι στο πιατο θα ημουν ικανοποιημενη. Ειμαι πιο ευκολη απο την προπαιδεια του ενα στο φαγητο, μην τα ξαναλεμε.

Οπως θα εχετε ηδη καταλαβει, εξεπλαγην σε βαθμο παραληρηματος. Πρωτα απ ολα, τη λεωφορο Ελ. Βενιζελου την ξερετε, γιατι εγω ουτε ακουστα. Καλε, συνορευει η Ηλιουπολη με το Κεφαλαρι? Διοτι αυτη η ησυχια, η απλωσια, το πρασινο και η ομορφια τοπιου που θα χαζευετε οσο στοιβαζετε σετσουαν στο πιατο, ΒούΠια θα σας φερουν στο νου. Δεν ξερω αν ετυχε λογω καθημερινης ή ευθυγραμμιστηκαν οι πλανητες, αλλα αμαξι δεν περασε, δεντροφυτη πλατεια ατενιζαμε και μια γατα βαρεων βαρων να σερνει με κοπο την κοιλουμπα της στα ποδια μας.

Ο χωρος ξεχωριζει σαν πιρογα μες τα γιωτ, με τα κλασσικα φαναρακια ριζοχαρτου να κρεμονται ολουθε, αλλα ειναι ευρυχωρος, υπερπεντακαθαρος και κατατι πιο μοντερνος απο τις αναμενομενες κιτς ασιατικες ταβερνες. Σαφως πιο αφαιρετικος και ξεκουραστος στο ματι. Τα τραπεζια στον περικλειστο με τζαμαρια χωρο, ενω στον εσωτερικο απλωνεται μονο ο μπουφες και το πασο, με την κλειστη κουζινα πισω του.

Οταν μπηκαμε τα σκευη ηδη περιμεναν πανω τα λαδοκολλοστρωμενα τραπεζομαντηλα και μια περιχαρης κοπελα μας υποδεχθηκε με το χαμογελο της Crest. Στο ιδιο τεμπο μας εξηγησε τα απαντα, ρωτησε πολλες φορες τη γνωμη μας και πως μας φαινονται, και μιλουσε στους πελατες με εναν αυθορμητισμο και μια πηγαια αμεσοτητα που σιγουρα σε κερδιζει ακομα και αν εισαι στραβοξυλο. Εξαιρετικο σερβις αλλα, βασικα, εξαιρετικος ενθουσιασμος για αυτο που κανει, και αυτο νομιζω αξιζει ολες τις ντοματες του μπαξε. Ευγε Χριστινα, ανοιξε φροντιστηριο να παραδιδεις μαθηματα σερβιτορικης, θα γινεις sold out. Και η αλλη κοπελα στο ταμειο γλυκυτατη, αν και πολυ πιο διακριτικη. Κανουν πολυ καλο διδυμο, παραπονο ουδεν στον τομεα.

Την πρωτη φορα που πηγαμε ημουν τοσο αφοσιωμενη να κανω το στομαχι μου αεροστατο που ξεχασα τα μισα απο οσα εφαγα. Οποτε ειχα μια πολυ καλη δικαιολογια να επιστρεψω μολις 10 μερες μετα, να φρεσκαρω τη μνημη μου. Και να φουσκωσω το αεροστατο. Ετσι, στη δευτερη επισκεψη, γνωρισα και τον κινεζο ιδιοκτητη, ο οποιος ηταν ευγενεστατος.

Και παμε στα σημαντικα, γιατι παλι φλυαρησα ατελειωτα: μπουφες που τιμα το ονομα του. Πολλες, πολλες, πολλες επιλογες στα παντα, για να χορταινει το ματι πρωτα. Με εντυπωσιασε η ποικιλια, η γαλαντωμια και η χρηση ακριβων υλικων. Δεν ξερω τι ακρες εχει ο ιδιοκτητης και σε τι τιμες προμηθευεται τα υλικα του, αλλα εμενα με ταισε παπια, τοφου και καμια δεκαρια διαφορετικα σουσι, οποτε του λουστραρω τα παπουτσια αμα λαχει.

Θα φατε:

-Σαλατα λαχανο και σαλατα πρασινη, αναμικτες λαχανικων, ελαφριες και απλες.

-Σουπα καυτερη και ξινη και σουπα καλαμποκι κοτοπουλο, καλυτερες δεν εχω ματαφαει σε μπουφε.

- Σουσι και νιγκιρι σε μεγαλη ποικιλια, με γαριδα, καβουρι, σολωμο, χταποδι, τονο, τσιπουρα, ειναι οσα θυμαμαι, ολα καλα και με γενναιοδωρη ποσοτητα θαλασσινου.

- Φουλ του τηγανιτου: Spring rolls, αδιαφορα, wonton με τυρι κρεμα και σουριμι, καλο, φτερουγες κοτοπουλο, με μια μυστηρια εσανς τυρι κρεμα, πολυ νοστιμες, νταμπλινγκ τηγνιτα τελεια, καλαμαρακια ροδελες, καβουρολωριδες και κοτοπουλο, ολα σε κουρκουτι, ολα παχυντικα, ολα σκετη απολαυση.

-Αν εχετε παιδακια που σκουζουν μολις βλεπουν κινεζικα βασανιστηρια, εχουν προνοησει με πατατες τηγανιτες, προτηγανισμενες και κοτοπουλο πανε ετοιμο λογικα.

-2 ειδη ζυμαρικων, chow mein με λαχανικα και νουντλς με λαχανικα, και τα δυο αναλατα και χωρις κατι να προσφερουν, προσπεραστε τα. Τηγανιτο ρυζι με λαχανικα και αυγο, ομοιως.

- κατι μανιταρακια ολοκληρα σε σαλτσα κολαση. Τη δευτερη φορα ειχαν αντικατασταθει απο τοφου σε κυβους σε σαλτσα πικαντικη, ιδιαιτερο, μου αρεσε.

- Παπια τραγανη, κοτοπουλο τσοπ σουι, φιλετινια pork belly, γλυκοξινο χοιρινο tres bien. Ορματε. Επισης, κοτοπουλο με καρυ και διπλομαγειρεμενο χοιρινο με πικαντικη τοπαν σως, καινε σαν τον διαολο σου, μονο για ανθεκτικους ουρανισκους. Ο δικος μου δεν ειναι.

- Κρακερ γαριδας και μπολ με σως γλυκοξινη, σογια και γλυκια τσιλι. Επιπλεον τζιντζερ και wasabi.

Ισως ξεχναω και κανα δυο. Αλλα πραγματικα ηταν πολλα, και γω ενα μυαλο το χω.

Και η αποκαλυψη, ο λογος να αρπαξω το χερι του ιδιοκτητη και να το κουναω πανω κατω απο ακρατο ενθουσιασμο: το επιδορπιο. Ξεχαστε οσα ξερατε. Εδω θα βρειτε.... Ενα τεραστιο ψυγειο με χυμα παγωτο σε 6 γευσεις, σοκολατα, κρεμα, μπανανα, φραουλα, φιστικι και στρατσιατελα, για να φατε οσο μπορεσει να χωρεσει το στομαχι σας μετα την κραιπαλη. Για συνοδεια προσφερουν ζουμερη σοκολατοπιτα, τηγανιτα μηλα, φρεσκο ανανα και σιροπια φραουλα, σοκολατα και βισσινο, για να καραμελωσετε τα σωθηκα σας κατα βουληση. Ερωτευτηκα το θεαμα στην πρωτη ματια. Και αφου φαγαμε παρεα ενα βουνο παγωτο σε βισσινι σιροπι πανω απο αυτη τη χαρμα σοκολατοπιτα, ξαναερωτευτηκα.

Μοναδικο μειον που βρηκα ειναι το υποχρεωτικο εμφιαλωμενο στα 2€, χωρις επιλογη κανατας αν ζητηθει, που με τοσα πικαντικα πιατα, τραβιεται και ειναι κριμα. Κατα τα αλλα αποδειξη νομιμοτατα και αμεσως και τις δυο φορες, σε πιατακι μαζι με αρωματικα μαντηλακια για τα χερια και fortune cookies. Εχουν και επιλογη για πληρωμη με καρτα.

Συνολικα ειναι μια παρα, παρα πολυ καλη επιλογη για οικονομικο φαγητο μεχρι λιποθυμιας, σε ενα μπουφε πλουσιο και καλοστημενο με μολις 12€ ανα ατομο. Οι τιμες ειναι εξισου προσιτες και για α λα καρτ επιλογες, αν προτιματε, αν και ο χωρος με τα μετρημενα τραπεζια δε θα σας δημιουργησει καμια δυσφορια η αναμονη για να γεμισετε το πιατο σας.

Μη ρωταμε τα αυτονοητα. Ναι, θα ξαναπαω, και ναι, να πατε. Θα φατε καλα, θα περασετε καλα, θα σας φερθουν καλα και δε θα νιωσετε σαν προβατα στοιβαγμενα σε μαντρι.

ΥΓ. Αγαπητο τσακαλι Ucook, εχεις σκεφτει να κανεις καριερα στο FBI?
Θα διεπρεπες. Η προσπαθεια σας με τον Ιωγιαννη και το Pontiki να με ξετρυπωσετε με βουρκωσε, παναθεμα σας. Και μιλαμε για ανθρωπο που χασμουριοταν στον Τιτανικο.

18 Νοε 2016

Θελοντας να αλλαξουμε γευσεις αποφασισαμε να επισκεφθουμε το συγκεκριμμενο εστιατοριο που προσφερει ανατολικοασιατικες γευσεις.
Μετα απο κρατηση μεσω e table βραδακι Σαββατου, παρεα 4 ατομων βρεθηκαμε στην Ηλιουπολη, ομορφη περιοχη με ευκολο parking. O χωρος, η γνωστη πλεον ελληνικη πατεντα ενος μικρου σχετικα μαγαζιου που εχει μεγαλωσει κλεινοντας τον εξωτερικο χωρο με τις γνωστες πλαστικες τεντες και μαλιστα με κενα.
Μας οδηγησαν στο τραπεζι μας ενα γωνιακο μεγαλο τραπεζι 6 ατομων. Πρατηρηση πρωτ. το τραπεζι δεν ηταν σταθερ/ ταλαντευοταν. Σχεδον αμεσως ηρθε μια νεαρη και ευγενικη κοπελα που μας ενημερωσε για την υπαρξη μπουφε με 12 ευρω το ατομο. την ενημερωσαμε οτι θελαμε να παραγγειλουμε με καταλογο.
Πρωτη εκπληξη, νερο εμφιαλωμενο 2 υποχρεωτικο και τσιπς γαριδας.
Παραγγειλαμε
Spring rolls 3.20x2, 2 τεμαχια στην μεριδα νοστιμα τραγανο το φυλλο, τα λαχανικα σωστα μαγιερεμενα, λιγο περισσοτερο λαδι απο οτι θα επρεπε
Βιετναμεζικα ρολλα με κιμα και μπαχαρικα 4,50, η εικονα κακη 4μικρα τηγανητα ανοικτα ρολλα με μετρια γευση
Chiken wings 4,90x2 4 τεμαχια νοστιμα και σωστα τηγανισμενα
Χοιρινα παϊδακια 4,50 πολυ νοστιμα με εξαιρετικη barbeque sauce
Τηγανητο ρυζι με αυγο και λαχανικα 4,50x2 σωστα τα λαχανικα το ρυζι λιγο παραπανω σωταρισμενο απο οτι θα επρεπε
Γλυκοξινο κοτοπουλο με ανανα και λαχανικα 6,50 νοστιμο αν και θα ηθελα το κοτοπουλο λιγο περισσοτερο σωταρισμενο
1 αναψυκτικο 2 και 1 μπυρα 3,5
Συνολο περιπου 49 ευρω για 4 ατομα
Εδω θα ηθελα να τονισω οτι η εκπτωση 20% που αναφερεται στο e table δεν ισχυει
τις ημερες και ωρες που ισχυει ο μπουφες(δηλαδη τις περισσοτερες της εβδομαδας) οπως μας ενημερωσαν οταν ζητησαμε λογαριασμό, Γιατί άραγε για όσους παραγγέλνουν με κατάλογο? Σημειωση οτι ηρθε λογαριασμος αλλου τραπεζιου, κατι που συνεβη νωριτερα και σε διπλανο τραπεζι
Παντως για τους λατρεις του μπουφε νομιζω οτι ειναι καλη επιλογη