WOK N ROLL

28ης Οκτωβρίου 21, Μαρούσι 151-24 [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Παροχές:
Έχει δίκτυο Wifi Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Γράψε τη δική σου κριτική

Κίνα & Ν. Ασία - Μαρούσι, Αθήνα

Αγαπητό μου ημερολόγιο,

Ο νόμος του Μέρφυ το λέει, όταν κάτι πάει στραβά, θα πάει και χειρότερα. Οι δοξασίες το λένε, όταν κάτι στραβώσει, θα διπλώσει και θα τριτώσει το κακό. Οι αρχαίοι ημών πρόγονοι το έχουν πει, ενός κακού μύρια έπονται. Εγώ είμαι που θα διαφωνήσω;

Περνάω αυτές τις μέρες μια μεγάλη ταλαιπωρία και μια δοκιμασία στα νεύρα και στην υπομονή μου, καθώς το σταθμευμένο μου αυτοκίνητο, βρισκόμενο έξω από το σπίτι μου, βρέθηκε για τρίτη φορά στη ζωή μου έως τώρα, τρακαρισμένο άσχημα, από κάποιον που πήγε και έπεσε επάνω του με ταχύτητα. Τις 2 πρώτες φορές που συνέβη, το χέρι μπήκε βαθιά στην τσέπη, καθώς ο υπαίτιος έγινε Λούης και πήρε το Χρυσό. Την 3η και φαρμακερή, άφησε σημείωμα η Τροχαία και τα στοιχεία του ο φταίχτης, και τώρα έχει ξεκινήσει η Οδύσσεια του Διαστήματος με τις ασφαλιστικές, τους πραγματογνώμονες και το συνεργείο.

Μπορώ να γράψω δοκίμιο ολόκληρο, για το άδικο που με πνίγει, την ατυχία που με δέρνει και την αηδία που με έχει πιάσει για τον τρόπο λειτουργίας των ασφαλιστικών, ειδικώς στην περίπτωση που δεν φταις, αλλά φαντάζομαι ότι δεν σας λέω κάτι που δεν γνωρίζετε ήδη.

Με την ψυχολογία λοιπόν στα τάρταρα και με κοπιώδη προσπάθεια να βρω πράγματα να κάνω για να ξεχαστώ, μέχρι να ξεδιαλύνει το θέμα, και να ξαναέχω το μικρό παλιό μου αμαξάκι στα χέρια μου, παίρνω την απόφαση να δοκιμάσω κάτι εκτός της πεπατημένης, και επιλέγω το κινέζικο / ασιατικό που βρίσκεται κοντά στο σπίτι μου ( οι ποδαράτες βόλτες αναγκαστικές, μέχρι νεωτέρας ).

Το μαγαζί βρίσκεται εκεί πολλά χρόνια, αλλά μου πέρναγε αόρατο και αδιάφορο, μέχρι που ήρθε η στιγμή να το δοκιμάσω και να καταλάβω το γιατί. Πήγαμε 2 άτομα με κράτηση από το e-table. Δουλεύει κυρίως με delivery, αλλά κι αυτό ακόμη, πολύ περιορισμένο από ότι είδα. Γευματίσαμε μόνοι μας, σε ένα άδειο μαγαζί.

Να ξεκαθαρίσω ότι η κινέζικη κουζίνα δεν με απωθεί, ίσα ίσα την θεωρώ ενδιαφέρουσα. Απλά δεν είναι στις πρώτες μου επιλογές, γιατί δεν έχω επισκεφθεί παρά μόνο 1-2 κινέζικα στη ζωή μου, που δεν ήταν καλά, κι έτσι μάλλον δεν με έχει κερδίσει ώστε να την ψάξω περισσότερο. Μπορώ όμως να αντιληφθώ πότε κάτι δεν είναι καλό. Και κυρίως, πότε το γλυκόξινο κοτοπουλάκι με ρύζι, που έχω φτιάξει ουκ ολίγες φορές στο σπίτι μου, στο γουόκ μου, με την γνωστή έτοιμη γλυκόξινη σάλτσα από το σούπερ μάρκετ, είναι απείρως γευστικότερο, από τα γλυκόξινα που έχω φάει σε κινέζικα έως τώρα.

Ο χώρος του W'n'R είναι απλός, καθαρός, χαλαρωτικός, και μέχρι εκεί.
Επίσης και η εξυπηρέτηση είναι καλή, χωρίς πολλά πολλά. Στο δια ταύτα λοιπόν.

Πήραμε πατάτες Βομβάης, δηλ. κύβους πατάτας ( θεωρώ κατεψυγμένης ) σωταρισμένες με ινδικά καρυκεύματα στο γουόκ, με συνοδεία σε μικρό μπωλ μιας δροσιστικής σως γιαουρτιού. Τις φάγαμε και ήταν καλούτσικες.

Για κυρίως, εγώ διάλεξα νούντλς Ταιλάνδης με κοτόπουλο. Κάτι εξωτικό με τράβηξε στη σως από γάλα καρύδας, την οποία γευστικά ακόμη ψάχνω να την βρω, silver alert... Ήρθε μια μέτρια προς το μικρό μερίδα από φαρδιά νούντλς ρυζιού και νούντλς αυγού, με ένα ανοιχτό καφέ χρώμα ( διαφωτίστε με λίγο βρε παιδιά, έτσι πρέπει να είναι το χρώμα στα νούντλς ; ). Ήταν μαγειρεμένα στο γουόκ με κόκκινες και πράσινες πιπεριές, καρότα, φρέσκο κρεμμυδάκι, αρακά ( άψητος εντελώς και παγωμένος ), κοτόπουλο και σως από γάλα καρύδας. Το έφαγα όλο γιατί πεινούσα. Δεν ήταν εντελώς χάλια αλλά δεν ήταν καθόλου αυτό που είχα φανταστεί και περίμενα.

Η φίλη μου πήρε το κλασσικό γλυκόξινο ρύζι με κοτόπουλο, το οποίο έφαγε σιωπηλά, χωρίς κανέναν ενθουσιασμό, και δεν εξέφρασε καμία γνώμη, όσο και αν την πίεσα. Δοκίμασα και εγώ από το πιάτο της, και πραγματικά δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω. Η μερίδα ήταν μικρή, αλλά.... αυτό το λες και γεγονός αμελητέο. Είχε όμως κι ένα περίεργο ροζ χρώμα. Από πότε το γλυκόξινο είναι ροζ ; Θα παρανοήσω... Από γεύση ήταν χιλιόμετρα μακριά από το σπιτικό μου γλυκόξινο, τόσο που δεν έμοιαζε καν με πιάτο κινέζικης κουζίνας.

Πήραμε και μια σαλάτα που ήταν το χειρότερο πιάτο του τραπεζιού, το highlight της βραδιάς - NOT. Είχε λάχανο, καρότο και φρέσκο μάνγκο κομμένα σε στικς ( το μάνγκο ήταν σκληρό, καθόλου ώριμο oύτε ζουμερό ), ροδέλες κρεμμυδιού και γαρίδες κατεψυγμένες περασμένες ελαφρά στο τηγάνι ( άψητες, άγευστες, άνοστες, αυτές οι φτηνιάρικες αποφλοιωμένες προβρασμένες του σούπερ μάρκετ που δεν ξέρω κανέναν άνθρωπο να τις τρώει ). Επίσης η λάιμ σως, silver alert, δεν βρέθηκε, καθώς τα λαχανικά ήταν σχεδόν ξερά.

Και θα μου πείτε τώρα, και με το δίκιο σας, τί περίμενες δηλαδή; Περίμενα η σαλάτα των 7,50 ευρώ να έχει έστω 3 αλλά κανονικές γαρίδες, παρά 6 μικρά κατεψυγμένα γαριδάκια που δεν είχαν κανέναν λόγο ύπαρξης σε αυτή τη σαλάτα, ούτε καν διακοσμητικό. Και περίμενα να έχει μια κάποια νοστιμιά για σαλάτα, που ουδόλως την είχε.

Με τούτα και με εκείνα, μαζί και με το νερό το εμφιαλωμένο, το σύνολο ανήλθε στα 27 ευρώ και κατέληξε ( ξεψύχησε είναι το πιο σωστό ) στα 23 ευρώ μετά την έκπτωση του e-table. Απόδειξη δεν μας δόθηκε, αντιθέτως μας προσφέρθηκαν 2 fortune cookies και τα χαρτάκια που μας έτυχαν ήταν σημασιολογικής ερμηνείας, " η ευγένεια είναι πλεονέκτημα" και "η ευγένεια είναι μεταδοτική". Ευγενικά λοιπόν κι εγώ συμπλήρωσα μια καρτελίτσα που μας δόθηκε, με τις εντυπώσεις μου, αλλά δίστασα να γράψω την ειλικρινή μου άποψη, όπως κάνω εδώ.

Όταν θυμάμαι τους καθηγητές μου στη Φιλοσοφική και ειδικά εκείνους της Φιλοσοφίας, που μας δίδασκαν τα φιλοσοφικά ρεύματα και τον Στωικισμό, ηρεμώ μέσα μου και σκέφτομαι ότι πρέπει να ζούμε, όσο μπορούμε, ατάραχοι μέσα σε αυτό τον κόσμο, αντί να τον πολεμάμε διαρκώς ή να αποσυρόμαστε απομονωμένοι στη σπηλιά μας. Γιατί τελικά, εμείς πρέπει να προστατεύουμε την ηρεμία μας, κανείς άλλος δεν θα το κάνει. Βέβαια χρειάζεται μεγάλη αυτογνωσία για να μην μιζεριάζεις με όλα αυτά που μας ξημερώνουν καθημερινά, και για να μπορείς να ελέγχεις το θυμικό σου, κάθε φορά που ξένες δυνάμεις σε βάζουν σε δοκιμασία και σου προκαλούν προβλήματα από το πουθενά.

Ακόμα και οι λάθος επιλογές όμως, είναι μέσα στο πρόγραμμα, όπως και οι ατυχίες. Από αυτή την άποψη, μια φορά στο W'n'R μου ήταν αρκετή και δυστυχώς δεν το προτείνω. Πετάξαμε 23 ευρώ, που δεν ήταν τα πρώτα, ούτε και θα είναι τα τελευταία και φύγαμε από το μαγαζί γελώντας για την όλη εμπειρία και κάνοντάς την αυτόματα delete.

Απλά εγώ τώρα, πρέπει να δείξω ιώβια υπομονή μέχρι να ξεμπερδέψω με το συνεργείο και να τελειώσει το μπλέξιμό μου. Και έως τότε, να βρω αγχολυτικά πράγματα για να κυλάει ο αιώνας πιο ευχάριστα. Λέω μάλιστα να αρχίσω με ένα γλυκόξινο σπιτικό, από τα χεράκια μου. Έτσι για την ρεβάνς.