Δέχεται πιστωτική κάρτα

21 Οκτ 2017

Κάθε φορά που δεν θέλω να δοκιμάσω ένα νέο μαγαζί, συμβουλευομαι το ask4food και συνήθως με βγάζει ασπροπροσωπη. Για αυτό το συγκεκριμένο εστιατόριο, θα πρέπει να ευχαριστήσω την Ekath γιατί χωρίς την κριτική της, δύσκολα θα το επισκέπτομουν.
Σάββατο μεσημέρι, στην εξωτική περιοχή των Αμπελοκήπων ( συγκεκριμένα μετρό Πανόρμου). Είμαστε τέσσερα άτομα και το εξής ενα( εγώ) είχε λυσσαξει για κινέζικο.
Διάβασα λοιπόν τις κριτικές και το επισκέφθηκαμε.
Ο χώρος είναι το πιο αδύναμο κομμάτι του. Καθαρός και με όμορφες μικρές λεπτομέρειες ( βλέπε τις ξύλινες καρέκλες) αλλα αν δεν είχα διαβάσει κριτικές γ δεν θα το επισκέπτομουν.
Τα δυνατά σημεία του εστιατορίου είναι οι τιμές, η εξυπηρέτηση τους και το φαγητό.
Η ιδιοκτήτρια (?) ήταν τόσο πρόσχαρη και εξυπηρετική που πραγματικά μου έφτιαξε το μεσημέρι. Γλυκυτατη

Πήραμε 4 σούπες. Η δικιά μου ήταν hot and sour την συστήνω ανεπιφύλακτα στα 3.10. Συνεχισαμε με δύο Ρύζια( ένα τηγάνι το, ένα τηγανιτο σπέσιαλ και ένα με γαρίδες). Ως κυρίως επιλέξαμε ένα κοτόπουλο κάρυ( αριστούργημα) ένα κοτόπουλο καραμέλα και ένα χοιρινό Σετσουάν ( αμφότερα πολύ καλά). Αρχικά παραγγείλαμε μια μερίδα νουντλς με λαχανικά αλλά όταν εξαφανιστηκαν εν ριπή οφθαλμού πήραμε και δεύτερη μερίδα. Θα μπορούσα να του είχα βάλει 4 στο φαγητό, αν δεν ήταν η ποικιλία ορεκτικων. Δεν μου πολυαρεσαν τα Σπρινγκ ρολλς. Κερασε μπανανολουκουμαδακια και παραγγείλαμε ένα τηγανητό παγωτό. Βέβαια είχαμε σκάσει. Ήπιαμε 2 κόκα κολες. Τελικός λογαριασμος 73.2 για όλα τα παραπάνω.
Εγώ πάντως θα ξαναπάω.

27 Απρ 2017

Άλλο ένα βραδυ που μας βρίσκει να γυμνάζουμε τους σιελογονους αδένες μας στους Αμπελοκήπους. Λογω κούρασης και φόρτου εργασίας ακομα και τα Σαββατοκύριακα, ο μόνος τρόπος να δω τη φίλη μου και να τα πουμε σαν άνθρωποι, ηταν να κανω μια επιδρομή στα μέρη της. Έψαξα να βρω τι μου εχει μεινει, και θυμήθηκα εκείνο το μικρό κινεζικο μαγαζάκι, στρίβοντας δεξιά τη Λαρισσης και μπαίνοντας στην τριφυλλιας. Και ως δια μαγείας, το βρίσκω να φιγουράρει και σε γνωστό εκπτωτικό σάιτ. Καλώς τους οιωνούς αναφώνησα και να σου οι δυο μας να περνάμε το κατώφλι του στις 21:00 το βραδυ!!!

Πρόκειται για ένα μικρό μαγαζι που λειτουργεί κυριως με διανομή κατ´οικον. Μπαίνοντας εχει έναν ημιυπαίθριο χωρο, κλειστό περιμετρικά με τζαμαρία, που η θέρμανση προέρχεται απο σόμπες και προορίζεται για καπνίζοντες. Ο εσωτερικός χωρος ειναι μικρος με 4-5 τραπέζια, καρέκλες λιγο παλιές, ένα κάδρο στον τοιχο, και γενικά ο, τι υπήρχε σε διακοσμηση ηταν παλιό και κακοσυντηρημένο. Η θερμοκρασία ηταν κρύα, γιατι δεν είχαν ανάψει τη σόμπα, γιατι μονο εμείς καθόμασταν μεσα! Ο λόγος που έβαλα 2/4 ειναι οτι ο χωρος ηταν καθαρός απο μυρωδιές, τελικά ζεστός, όταν άναψε η σόμπα, και υπήρχε σαφής διαχωρισμός των καπνιζόντων απο τους μη.

Η εξυπηρετηςη ηταν εξαιρετική. Υπήρχε μια Κινέζα, μια ελληνίδα και οι υπόλοιποι έκαναν τις διανομές. Ηταν όλοι ευγενέστατοι. Μας ζήτησαν συγνώμη για τη θέρμανση, μας άλλαξαν το εμφιαλωμένο νερό, οταν το ζητησαμε, με νερο βρυσης, μας άλλαξαν την καρέκλα, που δεν ηταν πολυ γερή, ακομα και για το βάρος μου, και γενικά, είχαν μια συμπεριφορά εξαιρετική! Δεν μπορω να τους στερήσω το 4/4, γιατι θα ηταν άδικο!

Όσον αφορά το θέμα φαγητο, θα το συνοψίσω λέγοντας οτι ηταν αξιοπρεπέστατο και αποτέλεσε μια αξιόπιστη λύση, και θα το τεκμηριώσω παρακατω.

Παραγγειλαμε μια σαλάτα με καβούρι και αγγούρι, με σος απο βινεγκρέτ. Συμπαθητική αλλα οχι κατι που θα θυμάμαι. Ειναι μια σαλάτα που μου αρέσει γενικά, και μπορω να πω οτι αλλου ειναι πολυ καλύτερη. Θα τη χαρακτήριζα ως το πιο αδύναμο πιατο, χωρις να ειναι κακή, αλλα ποσοτικά επαρκής.

Δοκιμάσαμε ένα τηγανητό ρύζι με λαχανικά, καβούρι, χοιρινό και αυγο. Ποςοτητα για ρεκόρ Γκίνες, ωραίο στη γευση και με μπόλικα υλικα, χωρις τσιγκουνιές. Ακομα και το καβούρι το γευοσουν γιατι ηταν σε μεγάλα κομματια.

Νουντλς με ανάμεικτα λαχανικά. Πολυ γευστικά, χορταστική μερίδα με επαρκείς πρώτες ύλες.

Γλυκόξινο κοτόπουλο. Μεγάλα τηγανητά κομματια κοτόπουλου με ωραια γλυκόξινη σος, με ανανά, κρεμμύδι και πιπεριές σε μικρα κομματια. Γενικά πολυ καλή μερίδα, φαγώθηκε ευχάριστα.

Ιδιαίτερη μνεία θέλω να κανω στις ποσότητες των μερίδων. Με εντυπωσίασε θετικά οτι τα υλικα ηταν αξιοπρεπή, οπως ανέφερα ήδη, και οι μερίδες πραγματικά γενναίες. Αφήσαμε πολυ λιγο φαγητο στο τελος, γιατι είχαμε χορτάσει.

Ολα αυτα που προανέφερα, μαζι με δυο κοκακολες κόστισαν 24 ευρω, με απόδειξη κανονικά. Μπορω λοιπόν να πω με βεβαιότητα οτι αποτελεί ένα πολυ καλο value for money. Για άλλη μια φορα, τολμώ να πω οτι δεν ανακάλυψα τον τοπ προορισμό, αλλα ξετρυπωςα ένα αξιόπιστο κινεζικο, με ωραίο φαγητο, σε έναν αδιάφορο χωρο. Για όποιον ειναι κοντα, μπορει άφοβα να δώσει μια ευκαιρία, ειτε για να κάτσει για φαγητο είτε για delivery, αν μένει στην ευρυτερη περιοχή. Να ξενιτευτεί κάποιος απο την άλλη άκρη, δεν το προτεινω, αλλα δεν το απαγορεύω κιολας!! Ετσι κι αλλιώς ποια ειμαι εγώ που θα καθορίσει την όρεξη των άλλων;