Παροχές για ΑμεΑ
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

24 Απρ 2018

Κυριακή του Θωμά, δύο άτομα απολαμβάνουμε πάλι περπάτημα στη Βαρυμπόμπη, καταλήγοντας πεινασμένοι στην ταβέρνα που εντόπισα την τελευταία φορά εκεί, δηλαδή τον ΑΡΗ, στη Λ. Τατοϊου.

Στον ΑΡΗ φτάσαμε γύρω στις 2 μ. μ., την ώρα που η ταβέρνα άρχιζε να γεμίζει στον εξωτερικό της χώρο, που βρίσκεται στην πρόσοψη. Ο ΑΡΗΣ δεσπόζει στο κατάφυτο πευκοδάσος της περιοχής, με θέα προς την Πεντέλη και την Πολιτεία, διαθέτει δε άνετο πάρκιν μπροστά και στο πλάι, όπου επίσης υπάρχει μικρή παιδική χαρά με κούνιες και τσουλήθρες για τα πιτσιρίκια.

Ο ιδιοκτήτης κατάγεται απ’ τα γραφικά Τζουμέρκα, και μάλιστα λειτουργούσε την ομώνυμη ταβέρνα, λίγο πιο πάνω, απ’ το 1987 μέχρι το 2010, ενώ στην παρούσα, πιο βολική θέση, έχει μεταφερθεί απ’ το 2004.
Η ταβέρνα είναι ανοιχτή Τετάρτη με Κυριακή από 12.00 μέχρι 23.00, ενώ τη Δευτέρα είναι κλειστή και την Τρίτη ανοίγει μόνο μεσημέρι, από 12.00 μέχρι 16.00.

Ο εσωτερικός χώρος αποτελείται από μια μεγάλη αίθουσα που φωτίζεται από πλευρικές τζαμαρίες, καθώς και μικρότερη πτέρυγα στα αριστερά, απ’ την οποία φαίνεται η παιδική χαρά, ενώ η κλειστή κουζίνα βρίσκεται στο βάθος.
Ο λιτός χώρος με τις ωραίες κουρτίνες είναι πεντακάθαρος και ιδιαίτερα φροντισμένος. Υπάρχουν ξύλινα τραπεζοκαθίσματα για 200 τουλάχιστον άτομα, ενώ οι τοίχοι είναι βαμμένοι με διακριτικές ροζ-μπεζ αποχρώσεις. Η μεγάλη σάλα διατίθεται και για ιδιωτικές εκδηλώσεις.

Μπροστά υπάρχει ημιστεγασμένος χώρος 50-60 ατόμων περίπου, ενώ πιο μπροστά στο κήπο υπάρχουν καμιά 25αριά τραπέζια με μεταλλικές καρέκλες, για 150 ακόμη θαμώνες. Καθίσαμε σε ένα απ’ αυτά, θαυμάζοντας δίπλα μας ένα επιτοίχιο σιντριβάνι με τα τρεχούμενα νερά του!

Μουσική ακούγονταν απ’ τα μεγάφωνα ελαφρολαϊκά ελληνικά τραγούδια σε χαμηλή μάλλον ένταση, ενώ μας πληροφόρησαν ότι τα Σ/Κ του χειμώνα υπάρχει και ζωντανή μουσική.

Αξίζει να προστεθεί ότι κατεβαίνοντας στο υπόγειο συναντάς 2+2 υποδειγματικά πεντακάθαρες τουαλέτες, επενδεδυμένες με γκρι-μπεζ πλακάκια, εξοπλισμένες μάλιστα με αυτόματο σύστημα συνεχούς απολύμανσης, που δεν βρίσκουμε ούτε σε πολυτελή ξενοδοχεία!
Επειδή είμαι πολύ ευαίσθητος σε τέτοια θέματα, θεωρώ ότι ο ιδιοκτήτης αξίζει θερμών συγχαρητηρίων!!

Η εξυπηρέτηση γίνεται από 5 παιδιά, με μαύρα τζιν παντελόνια και ανοιχτά πουκάμισα ή μπλούζες, που τα περισσότερα είναι ευγενικά, πρόθυμα και αρκετά ενημερωμένα.
Ωστόσο, θεωρώ λίαν αρνητικό το γεγονός ότι, παρά το ευγενικό τους καλωσόρισμα, κατά την αναχώρησή μας δεν βρέθηκε ούτε ένας για να μας αποχαιρετίσει, και, απογοητευμένος, θυμήθηκα έτσι τη ρήση του Δημοσθένη: «προς γαρ το τελευταίον εκβάν έκαστον των πριν υπαρξάντων κρίνεται»…
Ας το προσέξουν αυτό στο μέλλον, αφού δεν τους στοιχίζει τίποτα και μάλιστα το προσωπικό περισσεύει!!

Όσον αφορά το φαγητό, στην αρχή έρχεται δίσκος με τα ορεκτικά και τις σαλάτες, γεγονός που συνηθίζουν στην περιοχή (Λεωνίδας, κ. λπ. ). Έτσι, ένας από τους σερβιτόρους έφερε τον δίσκο με τις σαλάτες, τη φάβα, φέτα, τζατζίκι, τυροκαυτερή, τυροκροκέτες, φλογέρες, κ. λπ.
Εμείς διαλέξαμε σαλάτα του σεφ και δύο ζεστές φλογέρες με τυρί-ζαμπόν, όπου θα αναφερθώ στη συνέχεια.

Το μενού τους περιλαμβάνει 3 αλοιφές (3-4 €), 5 τυριά (4-5 €), καμιά 10αριά σαλάτες στα 4-8 €, 10 λαδερά πιάτα, από 4-8 €, καμιά 20αριά πιάτα της ώρας, από 8 € η χοιρινή μπριζόλα, μέχρι 30 € το κιλό τα αρνίσια παϊδάκια, 4-5 πιάτα της σούβλας, από 8.60 € το κοκορέτσι μέχρι 30 € το κιλό το αρνί στη σούβλα. Έχουν ακόμη 3 πιάτα θαλασσινών, στα 8-10 € και κάποια γλυκά.

Τα ποτά τους περιλαμβάνουν αναψυκτικά στα 2 €, 6 μπύρες στα 3-3.50, αποστάγματα, κ. λπ., ενώ προσφέρουν ηπειρώτικο χύμα κρασί, λευκό, κόκκινο και ροζέ, σε τιμή 8.20 € το λίτρο.

Εμείς πήραμε τα εξής:

• Αρχικά ήρθαν 5-6 φέτες φρυγανισμένου ψωμιού, στα 1.20 €.

• Ζητήσαμε νερό εμφιαλωμένο, τιμή 1.00 €.

• Μια σαλάτα του σεφ, που διαλέξαμε απ’ τον δίσκο, καλή ποιοτικά και αρκετά καλή ποσοτικά, η οποία όμως δεν περιείχε αυγό, εκτός αν αυτό ήταν σε απειροελάχιστη ποσότητα, γεγονός που μειώνει τη σχετική βαθμολογία της… Τιμή στα 7.80 €.

• Επιλέξαμε ακόμα απ’ τον δίσκο δυο ζεστές φλογέρες με ζαμπόν-τυρί, οι οποίες όμως ήρθαν στεγνές, ενδεχόμενα όχι σημερινές, και γι’ αυτό δεν μας ενθουσίασαν…Τιμή στα 2.60 €.

• Πήραμε ακόμα μια μερίδα κοκορέτσι, που ήταν ζεστό και ομολογουμένως πολύ νόστιμο. Τιμή στα 8.60 €.

• Για κυρίως πιάτο δοκιμάσαμε τα πολυδιαφημισμένα αρνίσια παϊδάκια τους. Τους ζητήσαμε μικρά κομμάτια με κόκαλο και το σχετικό συνοδευτικό λίπος. Οφείλω να ομολογήσω, ότι παρά το προχωρημένο της σαιζόν, τα παϊδάκια ήταν εξαιρετικά, ακριβώς όπως τα φανταζόμουνα. Τιμή για μισό κιλό 15.00 €.

Συνολικά δώσαμε 36.20 € (17/25 € το άτομο), για ένα γεύμα καλό, κυρίως ως προς τα βασικά του είδους, δηλαδή τα κρεατικά στη σούβλα και τα κάρβουνα.

Μας κέρασαν χαλβά και καρυδόπιτα με παγωτό.

Συμπερασματικά, θεωρώ ότι ο ΑΡΗΣ είναι μια καλή ταβέρνα που δικαιολογημένα συγκεντρώνει πολλούς μόνιμους πελάτες, ειδικά τα Σ/Κ.
Πρόκειται για ένα φροντισμένο μέρος, καθαρό, εύκολα προσβάσιμο και ενδεδειγμένο για οικογένειες με μικρά παιδιά, που θα τα αφήσετε ξέγνοιαστοι στην παιδική χαρά και τον κήπο με τα σκιερά πεύκα.

Για τους λόγους αυτούς προτείνεται, παρά τις μικρές επιφυλάξεις που ανέφερα.

24 Φεβ 2017

Ο Άρης είναι μια ωραία ταβέρνα στη Βαρυμπόμπη που αξίζει να επισκεφθεί κανείς.
Είμαστε τακτικοί πελάτες, και μόνο τα καλύτερα έχω να πω.

Έχει χώρο πολύ άνετο για πάρκινγκ μιας και είναι δίπλα σε δάσος κατά κάποιο τρόπο. Έξω έχει και μικρή περιφραγμένη παιδική χαρά για τα πιτσιρίκια. Ο χώρος είναι μεγάλος και ωραίος, αν και προσωπικά μου αρέσει πολύ τους θερινούς μήνες όταν καθόμαστε έξω στη σκεπαστή βεράντα που έχει.

Το σέρβις του είναι πολύ καλό και γρήγορο. Όλοι οι σερβιτόροι είναι πάντα χαμογεστοί και πρόθυμοι να εξυπηρετήσουν. Θυμάμαι κάποια Κυριακή του Σεπτέμβρη είχαν και μια βάφτιση στο μέσα χώρο και γινόταν πανικός. Ωστόσο δεν άφησαν καθόλου να επηρεάσει τους υπόλοιπους πελάτες όπως ήμασταν εμείς, το γεγονός οτι είχαν πολύ δουλειά εκείνη τη μέρα. Εμείς εξυπηρετηθήκαμε στην ώρα μας και όπως έπρεπε.

Αν πάτε να πάρετε οπωσδήποτε παϊδάκια, κοντοσούβλι ή κοκορέτσι. Είναι τέλεια! Θεωρώ οτι έχουν το καλύτερο κρέας στην περιοχή.

Οι τιμές του είναι στο μέσο όρο όπως σε όλες τις ταβέρνες. Φυσικά σαν πελάτης, το να κατέβουν οι τιμές είναι πάντα καλοδεχούμενο!