Μπακάλικο και παρεΐστικο ταβερνάκι μαζί. Κουζίνα με γεύσεις της Ελλάδος στα καλύτερά της.

Δευτέρα κλειστά. Ανοιχτά καθημερινά από τις 14:00.

21 Σεπ 2017

Στην καθιερωμένη, δυστυχώς συντομότατη, σεπτεμβριάτικη επίσκεψη στα πάτρια εδάφη επιλέξαμε εφέτος να δειπνήσουμε στο ΣΕΜΠΡΙΚΟ, αφενός γιατί είχαμε τις καλύτερες εντυπώσεις από παλαιότερες επισκέψεις, αφετέρου γιατί ήταν το βράδυ των εγκαινίων της ΔΕΘ, οπότε οποιαδήποτε μετακίνηση προς ή μέσα από το κέντρο της πόλης έμοιαζε με mission impossible.

Το ΣΕΜΠΡΙΚΟ βρίσκεται σε πολύ βολικό σημείο, στο τέρμα της οδού Φράγκων, κοντά στο λιμάνι δηλαδή, ανάμεσα στο Βαρδάρη και τα Λαδάδικα, στο ισόγειο του κτιρίου όπου στεγάζονται τα διοικητικά δικαστήρια της πόλης. Μπροστά έχει μεγάλο ελεύθερο χώρο και ένα παρκάκι με πράσινο και αθλοπαιδιές, ενώ στα δεξιά του βρίσκεται ένα μπαράκι με ολίγην από εστιατόριο (δεν είμαι βέβαιος, παίζει μάλλον για πιο νυχτερινές καταστάσεις). Ο μέσα χώρος συνδυασμός εδωδιμοπωλείου – εστιατορίου, πάρα πολύ ελκυστικός, γεμάτος ράφια και προθήκες με όλων των ειδών τα καλούδια, φιάλες οίνων τε και αποσταγμάτων, αξίζει από μόνος του μια επίσκεψη, ίσως ένα μεσημέρι για κάτι ελαφρύ με μια μπυρίτσα.
Για να πω την αλήθεια, ήθελα να κάνω και τη σύγκριση με τη ΝΕΑ ΦΩΛΙΑ, που πέρυσι μας είχε ενθουσιάσει με το φαγητό της και από την οποία κατά τα θρυλλούμενα ξεπήδησε κάποτε η ομάδα του ΣΕΜΠΡΙΚΟ, και να διαπιστώσω ταυτόχρονα αν η αλλαγή διεύθυνσης στο ΣΕΜΠΡΙΚΟ (παρεμπιπτόντως: το όνομα σημαίνει περίπου «συνεργατικό, δουλειά που μοιράζεται») επηρέασε ή άλλαξε το ομαδικό πνεύμα που χαρακτήριζε, στο ξεκίνημα τουλάχιστον, αυτό το μαγαζί.
Οπτικά η εικόνα δεν έχει αλλάξει καθόλου. Άνετα τραπέζια και καθίσματα, σωστός φωτισμός, πεντακάθαρα πιατικά, σερβίτσια και γυαλικά, επαρκές και καλοσυντονισμένο προσωπικό. Και η πελατεία η ίδια. Αρκετές μεγάλες παρέες (κράτηση Παρασκευή και Σάββατο βράδυ κρίνεται απαραίτητη), κάποιοι ξέμπαρκοι τουρίστες, ζευγάρια τριαντάρηδων, ένα mix που παραπέμπει μάλλον σε μεζεδοπωλείο, εντύπωση που ενισχύεται από τον κατάλογο ο οποίος είναι σαφώς μεζεδοβαρής, με εμφανώς λιγότερα κυρίως πιάτα, ενώ και η λίστα των ποτών παραπέμπει σε παρεϊστικες καταστάσεις.

Στην αναμέτρηση των κουζινών ομόφωνα κρίναμε ότι η ΝΕΑ ΦΩΛΙΑ υπερτερεί ως προς την πρωτοτυπία στις γεύσεις, ενώ το ΣΕΜΠΡΙΚΟ διαθέτει εμφανώς μεγαλύτερη ποικιλία. Ισοπαλία; Μάλλον όχι, γιατί στη ΝΕΑ ΦΩΛΙΑ εντυπωσιάζει η εναλλαγή στις γαρνιτούρες των διάφορων πιάτων, ενώ στο ΣΕΜΠΡΙΚΟ σχεδόν τα μισά πιάτα είχαν στην άκρη κρίταμο, που η οξύτητά του δεν ταίριαζε παντού. Έστω και στα σημεία λοιπόν we have a winner.

Η πενταμελής παρέα μας παρήγγειλε και δοκίμασε τα εξής: Μια ποικιλία με πράσινα σαλατικά που μας ξενέρωσε, αφού η αρχική μας επιλογή (σαλάτα με πολύχρωμα ντοματίνια, γλιστρίδα και βολάκι Άνδρου) δεν ήταν διαθέσιμη, πατατοσαλάτα με σος μανιταριού και σύγλινο που έχασε στη μονομαχία με τη μελιτζανοσαλάτα με σος γιαουρτιού, ταχίνι και δυόσμο, χταπόδι σχάρας με ταραμά και γαύρο μαρινάτο με κρίταμο που έχασαν καθαρά από το καπνιστό σκουμπρί με κόκκινες φακές, σαρδέλες τυλιχτές σε αμπελόφυλλα εξαιρετικές και ένα καλά εκτελεσμένο ριζότο με άγρια μανιτάρια και τρούφα. Βλέποντας στον κατάλογο μια σελίδα με τυριά από Κίμωλο, Άνδρο, Νάξο, Νάουσα και Κρήτη (6 €) αποφασίσαμε να κλείσουμε το δείπνο με μια ποικιλία τυριών, πράγμα που σας συνιστώ να κάνετε. Μια κοντινή ιδέα είναι ένα τσιμπολόγημα με μια ποικιλία τυριών και αλλαντικών Μιράν (9 € η μικρή και 13 € η μεγάλη) στη μέση και μια μπύρα Septem (υπάρχει όλη η γκάμα) ή ρακή, τσίπουρο, ούζο ή γράπα (! ) προς 3 € το 100ράκι ή κρασί χύμα επιλεγμένων παραγωγών προς 4,50 € τα 500 ml. O συνδυασμός ροδίτη, sauvignon blanc και ξινόμαυρου από το Κτήμα Χατζηβαρύτη που επιλέξαμε ήταν τόσο καλός που ήπιαμε σχεδόν μισό λίτρο ο καθένας. Γλυκό κέρασμα στο τέλος ένας ωραιότατος σπιτικός κορμός, δεν χρειαζόταν τίποτε άλλο.

Οι τιμές είναι λογικές (μεζέδες σε μεγάλες μερίδες κατά μέσο όρο 7 €, κυρίως σε πολύ μεγάλες μερίδες στα 10 €), με φαγητά και ποτά μείναμε κάτω από τα 20 ευρώ το άτομο. Θα ξαναπάω σίγουρα στο ΣΕΜΠΡΙΚΟ, αυτή τη φορά όμως θα επικεντρωθώ στα κυρίως πιάτα, γιατί εκεί ίσως αθέλητα το αδίκησα. Και του χρόνου!

24 Μαι 2017

Μια κλασική αρχή των γαστρονομικών αναζητήσεων σε μια πόλη που πάει κάποιος ως επισκέπτης είναι να εμπιστευτεί τους ντόπιους. Τον κανόνα αυτό τήρησα κατά την πρόσφατη επίσκεψή μου στη Θεσσαλονίκη ακολουθώντας τις προτροπές φίλων για το πού θα απολαμβάναμε καλό φαγητό. Έτσι, Παρασκευή βράδυ, με την καθοδήγηση Θεσσαλονικιάς φίλης, παρέα τεσσάρων ατόμων βρεθήκαμε στο "Σέμπρικο". Στις παρυφές των Λαδάδικων, δίπλα στα διοικητικά δικαστήρια της πόλης και, τώρα που ο καιρός είναι καλός, τραπεζάκια έξω με θέα στα βυζαντινά τείχη. Το "Σέμπρικο" είναι συνδυασμός νεοταβέρνας-νεομπακάλικου με προσεγμένη εσωτερική διακόσμηση. Μόνο μειονέκτημα ότι ο περιορισμένος χώρος (εσωτερικός και εξωτερικός) ουσιαστικά αναγκάζει στο στρίμωγμα των απλών μεταλλικών τραπεζοκαθισμάτων με όσες δυσκολίες αυτό συνεπάγεται.

Μόλις καθίσαμε στο "Σέμπρικο" και πριν μας φέρουν καταλόγους, δεν σας κρύβω ότι θυμήθηκα πως ο αγαπητός φίλος jim είχε γράψει εδώ στο ask4food μια εξαιρετική κριτική και τη συμβουλεύτηκα, παίρνοντας ιδέες για την παραγγελία. Φίλε jim ευχαριστώ!

Πρώτα απ' όλα να γράψω δυο λόγια για την εξυπηρέτηση. Τα νέα παιδιά που παίρνουν παραγγελία και σερβίρουν είναι ευγενέστατα, πρόθυμα να εξυπηρετήσουν, αλλά και "χαλαρά" (για τους δικούς μου "αθηναϊκούς" ρυθμούς τουλάχιστον - και αυτό το είχε εύστοχα επισημάνει το έμπειρο μάτι του jim στην κριτική του). Τι εννοώ; Δεν υπήρχε καμιά βιασύνη, ούτε να πάρουν παραγγελία ούτε να φέρουν τα πιάτα ούτε να φέρουν λογαριασμό. Όλα κινούνταν σε ήρεμους, σαλονικιώτικους ρυθμούς...

Στα του φαγητού τώρα! Αφού συμβουλευτήκαμε τον πολύ ενδιαφέροντα κατάλογο που προσανατολίζεται σε ελληνικές γεύσεις, παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε:

- Ψωμάκι: Ήρθαν φέτες εξαιρετικά νόστιμου λευκού και μαύρου ψωμιού, οι οποίες καταναλώθηκαν εν ριπή οφθαλμού και ανανεώθηκαν.

- Σαλάτα κρίταμο με φέτα Γρεβενών και ντοματίνια: Δροσερή η σαλάτα, δυνατή γεύση η φέτα, ό, τι έπρεπε για αρχή.

- Πράσινη σαλάτα με μαρούλι, ρόκα, κόκκινη λόλα και τυρί κρέμα τσαλαφούτι. Εξαιρετική η γεύση της, κι αυτό το πιάτο άδειασε αμέσως.

- Πατατοσαλάτα με προσούτο και σως μανιταριού. Βραστή πατάτα με πολτοποιημένο μανιτάρι, λαδάκι, μυρωδικά κι από πάνω φέτες προσούτο. Μεγάλη μερίδα, πεντανόστιμη γεύση.

- Πατάτες οφτές με ξινοτύρι: Απίθανος ο γευστικός συνδυασμός τους, οι ψημένες πατάτες έδεναν με την οξύτητα του ξινοτυριού!

- Σπαλομπριζόλα μοσχαρίσια με μουστάρδα μούστου και λάδι τρούφας. Άψογα ψημένη η σπαλομπριζόλα απογειωνόταν γευστικά σε συνδυασμό με την πρωτότυπη σως. Δοκιμάσαμε όλοι και μας άρεσε πάρα πολύ. (να σημειώσω ότι το πιάτο αυτό το παραγγείλαμε, γιατί τη μέρα της επίσκεψής μας στο εστιατόριο δεν είχαν κότσι φούρνου με ψητά λαχανικά).

- Συκώτι μοσχαρίσιο με μανιτάρια: Πιάτο-ποίημα! Το συκώτι κομμένο σε φέτες συνδυασμένο με το ζωμό των μανιταριών έδινε εξαιρετική γεύση.

Τα παραπάνω συνδυάστηκαν με νεράκι σε κανάτα και λίγο χύμα λευκό κρασί που πινόταν πολύ ευχάριστα. Να σημειώσω ότι και ο κατάλογος των κρασιών έχει πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις και σε καλές τιμές.

Όταν ζητήσαμε λογαριασμό, μας έφεραν για κέρασμα συμπαθητική πανακότα.

Συνολικά, το κόστος έφτασε τα 16 ευρώ το άτομο, εκτιμώ ότι είναι "τίμια" τιμή, με δεδομένα όσα πήραμε.

Μετά απ' όλα αυτά, το συμπέρασμα εξάγεται εύκολα: Προφανώς μου άρεσε το "Σέμπρικο" και προφανώς το προτείνω σε φίλες και φίλους του ask4food Θεσσαλονικείς και επισκέπτες της Θεσσαλονίκης! Προσεγμένες ελληνικές γεύσεις, ευγενική εξυπηρέτηση, συμπαθητικός χώρος και πολύ καλό value for money συνθέτουν ένα τετράπτυχο γαστρονομικού ενδιαφέροντος που δύσκολα το προσπερνάει κάποιος. Με την πρώτη ευκαιρία επισκεφτείτε κι εσείς το "Σέμπρικο" για να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα!

Φράγκων 2, Θεσσαλονίκη