16 Ιουν 2017

Απλα υπεροχο φιλοι μου. Για συγκεκριμενη γαστρονομικη διαδικασια. Σαφως δεν εχει τον χωρο για παρεες των 8-10 ατομων αλλα για ενα ζευγαρι η για παρεα μεχρι τεσσαρων ατομων ειλικρινα προτεινεται ανεπιφυλακτα.

Σαββατοβραδο λοιπον και αρχισε παλι η αναζητηση του " οχι παλι τα ιδια, παμε να βρουμε κατι καινουριο ". Αφου λοιπον περιηγηθηκαμε σε πλειστες οσες περιοχες να βρουμε το καινουριο και το κατι διαφορετικο ο δρομος μας εβγαλε καπου στο παλιο φαληρο. Εκει σαφως οι επιλογες της οδου Ζησημοπουλου πολλες αλλα σαφως ολες γεματες στις 9,30 το βραδυ. Εχει εξελιχθει σε πολυ πιασαρικη πιατσα κατι που ο "¨Κυρ Αριστος " διεγνωσε νωρις και ως εκ τουτου καταφερε να καπαρωσει οτι μαγαζι υπηρχε εκει γυρω φιαχνωντας μια δικη του συνοικια που θα μπορουσε καλιστα να ονομαζεται περιοχη "κυρ αριστος "

Αφου τα γνωστα μαγαζια της αλυσιδας λοιπον ηταν ασφυκτικα γεματα ( κεμπαμπτζιδικο και ψιψινα) αποφασισαμε να κατσουμε στο " παντοπωλειο ο κυρ Αριστος " που ειναι ενα μαγαζακι απεναντι απο το κεμπαμπτζιδικο.

Το μαγαζι ειναι πολυ μικρο σε ογκο σε σχεση με τα υπολοιπα και ειναι ενα κλασσικο μπακαλικομεζεδοπωλειο του 1950-1960. Η εικονα που αποκομιζεις ειναι ενα μαγαζι "μπακαλογατος " και αν το αναγεις σε ασπρομαυρο σαφως περιμενεις τον Ζηκο να βγει να παρει παραγγελια. Εξι εως οκτω τραπεζια πολυ μικρα που ομως η εφευρετικοτητα και η ετοιμοτητα των παιδιων που εργαζοντε να εξυπηρετησουν τα κανει οσο μεγαλα χρειαζοντε για να χωρεσουν τα οποια πιατα παραγγειλεις, τα οποια ειρήσθω εν παρόδω δεν ειναι καθολου μικρα και οι μεριδες καθολου ευκαταφρονητες. Στο βαθος της μικρης αυλης που ειναι τα τραπεζακια ειναι το εσωτερικο του κλασικου παλιου μπακαλικου με τα κρεμασμενα σαλαμια χοιρομερια και τα ψυγεια των τυριων και ακομα και την παλια κεντρικη πορτα ψυγειου κρεοπωλειου που οδηγει στην τουαλετα. Σε καποιο σημειο υπαρχει και η κλασικη παλια ζυγαρια του παντοπωλειου που πολυ θα ηθελα να μπορει καποιος να αναρτησει φωτο εδω για να δωσω μια πληρη αποψη γιατι οπως λενε οι Κινεζοι "μια εικονα ειναι χιλιες λεξεις "..... κι εγω δεν εχω σκοπο να γραψω τοσες. Τα χρωμνατα πολυ ωραια δινουν στο μαγαζι τον αναλογο τονο με αυτα που προσφερει και κανουν το περιβαλλον πολυ ευχαριστο.

Με το που μπαινεις στο μαγαζι οι ανθρωποι ειναι παντα εκει να εξυπηρετησουν να σου προτρεινουν τραπεζι να φερουν κατευθειαν βοηθητικο τραπεζακι με ραφακια για να μπορεσεις να βαλεις τα λιμα ( νερο, παγακια, ψωμι ) ετσι ωστε να σου κανουν την ζωη οσο ευκολοτερη γινεται. Η δε εξυπηρετηση ειναι απο τις γρηγοροτερες που συναντας, και το μικρο του μαγαζιου δεν συντεινει σε αυτο διοτι τα παιδια πανε κι ερχοντε συνεχως με ενα ουζο μια μπυρα η κρασι συνεχως παρα τα λιγα τραπεζια.

Ας παμε τωρα στο γευστικο μερος του μαγαζιου το οποιο ειναι και το ρεζουμε.

Ψωμι αρκετο και πολυ νοστιμο μαλλον πολυσπορο.

Πρωτο πιατο η κλασσικη τυροκαυτερη σαφως χειροποιητη και με μια υπεροχη υφη και χρωμα και με το οσο πρεπει πικαντικο της γευσης. Τρωγεται πολυ ευχαριστα και συνοδευει το ουζακι εκπληκτικα.4/4

Δευτερο πιατο μια μεριδα ντολμαδακια, που επαναληφθηκε μολις τελειωσαν, συνοδευομενα απο μια εκληπκτικη σως γιαουρτιου. Δεν προλαβαν να ακουμπησουν στο τραπεζι. Ειχα να φαω παρα πολλα χρονια τοσο νοστιμο ντολμαδακι και νομιζω οτι μονο καποια γιαγια σε χωριο μπορει πλεον να πετυχει αυτη την υπεροχη γευση και το τυλιγμα που ηαν εξισου καλο. Αν υπηρχε 10 θα εβαζα 10. Τα ντολμαδακια θεωρω οτι ηταν εκτος ανταγωνισμου.

Επομενο πιατο μια φετα ψητη με μαρμελαδα ντοματας. Πολυ καλο πιατο. Η φετα θα μπορουσε να ειναι λιγο πιο πικαντικη. Παντως ο συνδιασμος της φετας με την μαρμελαδα ηταν απογειωτικος. Τελικα επειδη τωρα τελευταια τρωω συχνα σαγανακια τυριου με διαφορες μαρμελαδες ( συκου βατομουρου ντοματας κλπ κλπ ) νομιζω οτι το τυρι δενει αψογα με αυτο το ειδος.3/4 κι εδω λοιπον

Επομενο πιατο ενα σαγανακι καγιανα με ντοματα και πιπερια ( και κατι αλλο που δεν θυμαμαι ) Επιλεξαμε το συγκεκριμενο πιατο για να αντεξει το στομαχι και να μην το φορτωσουμε με τα αλλα αυγοειδη σαγανακια που ειχαν σουτζουκια και παστουρμαδες και μαλλον καλα καναμε γιατι το αποτελεσμα ηταν παρα πολυ καλο. Οχι επαρκως καυτερο κι αυτο και η πιπερια μεσα περναγε σχεδον απαρατηρητη αλλα γευστικα αρτιοτατο.3/4 και στα αυγα.

Επομενο πιατο ηταν μια ποικιλια λουκανικων για τα οποια δεν εχω να σχολιασω κατι θετικο η αρνητικο. Απλα λουκανικα κομμενα στην μεση ψημενα μια χαρα με το λεμονακι τους με την μουσταρδα τους με το κετσαπ τους και μεχρι εκει. Απλο πιατο τελειο συνοδευτικο κι αυτο για το αλκοολ.3/4 στα λουκανικα

Σαν επιδορπιο μας εφεραν ενα μεγαλο κοματι χαλβα σιμιγδαλενιο που στην βαση του ειχε παγωτο καιμακι. Οχι τοσο πετυχημενο γλυκο αλλα το κερασμα ειναι και απρεπες να το κρινεις.

Για ολα αυτα μαζι με δυο καραφακια εμφυαλωμενο ουζο καζανιστο πληρωσαμε 44 ευρω. Αφαιρωντας 14 ευρω που κανουν τα ουζα μιλαμε για 30 ευρω. Θεωρω οτι το μαγαζι ειναι απο τα πιο οικονομικα του ειδους γιατι απο την παραγγελια καταλαβαινει κανεις οτι δεν πηραμε και λιγα.

Το μαγαζι κρινεται αξιοπρεπεστατο για μενα και πολυ τιμιο για αυτα που προσφερει σε γευση και εξυπηρετηση και σιγουρα μπαινει σε πολυ υψηλη θεση σε σχεση με τη ν επομενη φορα που θα θελησω να μην ψαξω αλλα να παω καπου που θα φαω δεδομενα καλα.

Σαφως το προτεινω να δοκιμαστει.

21 Νοε 2016

Παντοπωλειο κυρ αριστος. Οταν το ακουσα δε καταλαβα ακριβως τι "παντοπουλαει" οποτε πηγα με την παρεα να δω τι παιζει..

Χωρος ζεστος μικρος με τετραγωνα μαρμαρινα τραπεζακια μικρα, νταξει καπως θα βολευτιετε. οχι πολλα ατομα.
Φαγητο καλοφτιαγμενο κ γευτσικο πηραμε φιλετακια κοτοπουλου κεφτεδακια ντακο μπεκρη μεζε σαγανακι μελι ντολμαδακια κ μια φαβα. Ολα ηταν ευχαριστα γευστικα, ανωτερα αποτι εχω δοκιμασει σε παρομοια μαγαζια μπορω να πω.
Δε σκας απτην ποσοτητα φυσικα δεν ειναι ταβερνα, απλα να τσιμπας κατι με το ποτο σου. Πηραμε μια αλφα weiss κ 2 η 3 τσιπουρα δεκαρακι.

Τελικος λογαριασμος 56ε νορμαλ ποσο αν σκεφτεις τα 6 ατομα που ειμασταν ολοι φαγαμε απο κατι.

Το μονο μειον του μαγαζιου ειναι ο ανυπαρκτος εξαερισμος που αν κ εξω ουσιαστικα ειναι κλειστο καλα με ναυλον για το κρυο κ φυσικα ολη η τσιγαριλα μενει μεσα. Αν δε καπνιζετε θα σας ενοχλησει οποτε γιαυτο κ μονο βαζω 1. Πρεπει καποια στιγμη να σεβαστουν τα καταστηματα τους πελατες τους κ να επικρατησει η λογικη εν ετει 2016, οτι δεν ειναι λογικο αυτος που μολυνει ουσιαστικα τον αερα να πρεπει να γινεται ανεκτος απο αυτον που θελει να αναπνευσει, αλλα το αντιθετο.

Στη τελικη αν δε θες να κρυψεις τα τασακια βαλε ενα δυο ανεμιστηρες.. κατι..

Επισης μαλλον αρνητικο η δυνατη μουσικη απτο χαμπουργκεροκλαμπ διπλα το χοντρος λιγνος που ειχε σαν αποτελεσμα να ακουμε το "ριξε μια ζαρια καλη" με μπασο απο subwoofer.

Οποτε αν εξαιρεσετε αυτα τα δυο εχουμε μια ευχαριστη προταση.

01 Απρ 2016

Να μας ζήσει. Η νέα μου ανηψιά γεννήθηκε σε μαιευτήριο στην γειτονιά του Κυρ-Αρίστου. Μετά το σχετικό ξεροστάλιασμα της αναμονής της γέννας, μπαμπάς, γιαγιά και θείοι προσπαθήσαμε να βάλουμε κάτι ελαφρύ και νηστίσιμο στο στόμα μας.

Από την Αριστογειτονιά η επιλογή μας ήταν το μακαρονάδικο, αλλά ανοίγει μόνο βράδυ, το κεμπάπ δεν έχει γίνει ακόμα νηστίσιμο, ίσως μετά την Σύνοδο που ετοιμάζουν στην Κρήτη, οπότε τι έμεινε, το Παντοπωλείο του Κυρ Αρίστου.
Μικρό το μαγαζί σε σχέση τουλάχιστον με τα διπλανά του, βιτρίνα γεμάτη τυριά, αλίπαστα, αλοιφές κλπ. και κλασικά από τον ουρανό να κρέμονται ψεύτικα λουκάνικα, παστουρμάδες, προσούτα, μετσοβόνε κ. α.

Άφιξη λοιπόν τεσσάρων ατόμων, Τρίτη μετά τις 4μμ, οι δύο κάτι είχαμε τσιμπήσει και νωρίτερα, πιό πολύ να κεραστούμε για τα συγχαρίκια.
Αυτή την ώρα υπήρχε ένας σερβιτόρος και η μαγείρισσα, το μαγαζί εντελώς άδειο.
Ο κατάλογος είχε ενδιαφέρον, αλλά προτιμήσαμε από τον έξτρα σαρακοστιανό που φάνηκε επαρκής.

Διαλέξαμε μελιτζανοσαλάτα καπνιστή, που ήταν ετοιματζίδικη τύπου Αγιορείτικη 3,30€, ντολμαδάκια χειροποίητα, 4τεμ. από απαράδεκτα ντολμαδάκια που τα δύο ήταν κουτιού και τα άλλα δύο κάποιων μερών! υπήρχε και ντιπ γιαουρτιού που δεν δοκιμάσαμε 4€, οι κολοκυθοκεφτέδες ήταν δικοί τους φρέσκοι και ζεστοί, 4,50€
Σαλάτα φασόλια μαυρομάτικα, που προσπάθησαν να ζεστάνουν ανεπιτυχώς, μάλλον κονσέρβα και αυτά, 4,50€.

Πήραμε και μια σουπιές με σπανάκι, μέτριο πιάτο στα 8€ νομίζω. Ήταν το μοναδικό πιάτο που ήταν μερίδα, όλα τα υπόλοιπα ήταν μεζέδες.
Ίσως και κάτι ακόμα που δεν συγκράτησα, ήπιαμε 4 μπύρες fix 330ml (2 dark & 2 Royal ) 3,50€ έκαστη.

Σύνολο περίπου 45€ χωρίς φυσικά τα κερασμένα σφηνάκια μαστίχας.
Νομίζω ότι μέχρι τώρα δεν γκρίνιαξα καθόλου, αλλά όσοι θέλουν να μάθουν γιατί δεν το προτείνω ας διαβάσουν και τις επόμενες γραμμές.
Καθήσαμε στον μικρό εξωτερικό χώρο, αλλά κάποια στιγμή έπρεπε να πάμε και τουαλέτα, ο εσωτερικός πάγκος ήταν απαράδεκτος, όλα πεταμένα γύρω-γύρω. Μετά το άνοιγμα της έξυπνης πόρτας παλαιού χασάπικου, έχεις μπροστά σου ένα φις που σε οδηγεί στην όχι και καθαρή τουαλέτα. Η πόρτα ανοίγει μισή, και φοβάσαι μην λερωθείς, φίλε Gorge g, δεν είναι για τα μέτρα μας αυτοί οι χώροι.
Η κουζίνα είναι ένα πολύ μικρό δωματιάκι ακριβώς δίπλα που οι μυρωδιές των τηγανιών, αλλά και η γενικότερη εικόνα δεν σου βγάζουν θετικούς συνειρμούς.

Μόλις με αντιλήφθηκε η μαγείρισσα έκλεισε το παράθυρο που έβλεπε στο φισάκι.
Όταν τελείωσε με την παραγγελία μας ήρθε έξω σε διπλανό μας τραπέζι για να καπνίσει μαζί με τον σερβιτόρο μας. Φυσικά ούτε στολή υπήρχε, και από την προφορά διέκρινα ανατολικό μπλόκ. Φυσικά και δεν μου αρέσει να τρώω και να καπνίζουν δίπλα μου, πόσο μάλλον αν αυτοί είναι και το προσωπικό του μαγαζιού.
Το φαγητό μας το έσωσαν οι κολοκυθοκεφτέδες αλλιώς ήταν στάνταρ άσσος.
Νομίζω ότι μετά από αυτή την εμπειρία επιβάλετε μαύρη πέτρα από εμένα σε όλα τα παρακλάδια Κυρ Αρίστου.

Ζησιμοπούλου 97, Π. Φάληρο

NORTH MEATING P...
Eγκαίνια με τον Δημήτρ...
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία
Μελίσσια