Σε έναν ολοκαίνουργιο χώρο στον Άγιο Σώστη σας υποδέχεται με υπόκλιση ο Mr. Dim και σας προσκαλεί να δοκιμάσετε υπέροχα πιάτα με εκλεπτυσμένες γεύσεις της ασιατικής κουζίνας.
Το όνομά του, το πήρε από τα Dim Sum, μια ευρεία ποικιλία από ελαφρά γεύματα που προσφέρονται με τσάι. Είναι λαχταριστές μπουκιές με γέμιση από γαρίδα, καβούρι, κρέας και λαχανικά που ετοιμάζονται παραδοσιακά στον ατμό στο καλαθάκι μπαμπού ή τηγανιτά και σερβίρονται με sauce! Δοκιμάστε τα!
Το μενού περιλαμβάνει διάφορες επιλογές με επιρροές από Ιαπωνία, Κίνα, Ταϋλάνδη, Ινδονησία και Μαλαισία που ετοιμάζονται καθημερινά στην ανοιχτή κουζίνα του Mr. Dim.
Ο χώρος είναι minimal, με λίγα τραπεζάκια και θέσεις στο μικρό μπαρ, δημιουργώντας μία cosy ατμόσφαιρα.

Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη, Κυριακή 12.30-12.30 Παρασκευή και Σάββατο 12.30-1.00

Κάνει delivery
Φιλικό προς χορτοφάγους
Take away

02 Δεκ 2018

Μεσημέρι το επισκεφθήκαμε μετά τις πολύ καλές κριτικές.

Χώρος (2/4):

Το μαγαζί είναι κυρίως delivery. Τα τραπέζια είναι 4 όλα και όλα των 2 ατόμων και κάπου τόσα έχει εξωτερικά. Παράλληλα υπάρχει και ένας πάγκος για 2-3 άτομα να καθίσουν σε ψηλά τραπέζια. Γενικά λοιπόν είναι πολύ μικρός και στενός ο χώρος.

Γεύση (2/4):

Το μενού αρκετά πλούσιο με πιάτα Ασιατικής και όχι μονο Κινεζικής κουζίνας. Δοκιμάσαμε:

Bao burger (6/10)

Bao bun με μοσχαράκι (6.5/10)

Ρύζι ατμού (7/10)

Ρύζι τηγανητό με κοτοπουλο, λαχανικά και αυγό (5/10)

Γιαπωνέζικα σουβλάκια χοιρινά και κοτόπουλου (5/10)

Noodles με κοτόπουλου και λαχανικά (5/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενικοί, άμεσοι με ανοιχτή κουζίνα και νερό σε κανάτα την οποία φρόντιζαν να ανανεώνουν συνεχώς.

Το σερβίρισμα ωραίο και πολύ γρήγορο.

Value for money (3/4):

Γενικά η έθνικ κουζίνα είναι πιο ακριβή. Θεωρώ οτι τα 35 ευρώ για ολα αυτά τα οποία ήταν και μεγάλα σαν μερίδες και με την απόδειξη κανονικά ήταν ικανοποιητικά. Το οτι δεν μας άρεσαν ειναι υποκειμενικό καθως γενικά δεν είμαστε φαν της κουζίνας αυτής και δεν έχουμε και μεγάλη εμπειρία σε τέτοια εστιατόρια.

24 Μάρ 2018

Ομολογώ. Με πόνο ψυχής εκείνο το απόγευμα σύρθηκα έξω από την λιλιπούτεια φωλιά του Mr Dim και της Ασιάτισας φίλης του με το διαπεραστικό βλέμμα. Γιατί κύριε Dim μου, γιατί πήγατε τόσο μακριά και στήσατε τον γευστικό πολυασιατικό σας παράδεισο και μου προκαλέσατε τεράστιο σύνδρομο στέρησης για τα bao και τα noodles;; Βao παίρνω, bao αφήνω, πού να βρω τώρα τόσο νόστιμο και χορταστικό bao σαν το δικό σας, Mr Dim;

Και τί θέλει ο άνθρωπος δηλαδή; Θέλει να μπει σε ένα αστικό λεωφορείο - φυσαρμόνικα, μια μέρα με ήλιο, να σαρδελοποιηθεί με την ησυχία του, για να φτάσει σε περίπου 1 ώρα 38 λεπτά στην όμορφη ήσυχη γειτονιά σας, που δεν θυμίζει σε τίποτα ότι, ένα bao μακριά βρίσκεται η Λεωφόρος Συγγρού.
Και πού να το φανταστεί κι η τσακωμένη με την Ασιατική κουζίνα, ότι, τόσο μικρός χώρος = τόσο μεγάλες γεύσεις;;
Δε λέω, πολύ γαργαλιστικές οι κριτικές των περισσότερων φίλων εδώ στο ασκ, αλλά είναι κι αυτός ο άτιμος ο Βαγιάτας στο ΔικόΣουΤιούμπ που πάει και τα καταβροχθίζει όλα και μετά τα βλέπουμε και αρρωσταίνουμε.

Και πόσα να φας σε μια επίσκεψη; Όλα τα sos έπεσαν στο τραπέζι και τους την πέσαμε σαν ακρίδες. Πρώτα έφθασαν τα ατμιστά dim sum, αυτές οι μινιόν μπουκίτσες μέσα στο μπαμπουδένιο καλαθάκι τους με τα αυγά χελιδονόψαρου από πάνω, πουγκάκια τόσο λεπτεπίλεπτα και μαργαριταρένια να τα καταπίνεις αμάσητα, είναι κι ακριβούτσικα τα άτιμα, θυμήθηκα τον μπαμπά μου όταν παλιά πολύ παλιά μου έλεγε "παιδί μου άμα καταλαβαίνεις πως δεν χορταίνεις, σταμάτα". Αυτό.
( crab & shrimp shumai with tobiko, 4 pcs, 5.20 e ).

Και τί άλλο είπαμε; Ότι δεν έχεις φάει ποτέ στη ζωή σου σούσι; Να δω τί άλλο θα σε βάλει αυτός ο Mr Dim να κάνεις... Για φέρτο να το δω. Ααα, πήρες το vegeterian sushi roll inside out. Μην το παραχ*** κιόλας, πρώτη φορά είναι. Για ξεκίνα να τα βουτάς στη σόγια σως, για τσίμπα και λίγη πράσινη πλαστελίνη wasabi να δεις αν την αντέχεις... Ρε φίλε, πόσο νόστιμος είναι τελικά αυτός ο σούσις...
( αβοκάντο, μαρούλι, αγγούρι και φύκι μέσα, και το ρύζι απέξω, 6 τμχ, 3.90 e. Ναι, το ξέρω πως το ξέρετε. Αλλά εγώ τώρα το έμαθα και μια χαρά την έχω όσο να'ναι! )

Και πού αλλού έχεις φάει bao είπαμε; Στου mafia και στου pug. Μάλιστα. Τα είχες και στο χωριό σου τα bao! Για δες τώρα εδώ τί θα προσγειωθεί. Σχεδόν το διπλάσιο σε μέγεθος/ ύψος/ πλάτος/ πάχος/ νοστιμιά/ υλικά. Δεν πειράζει κύριε Dim που το ακρίβυνες και λίγο. Εγώ σε καταλαβαίνω. Αυτό το ζουμερό κοτόπουλο που βάζεις μέσα, μαζί με τις πίκλες, την coleslaw και την bbq σως, ξεχειλίζει γεύση και προκαλεί μεγάλη ηδονή, να το ξέρεις.
( chicken bao bun, 5.40 e, κομμένο στα δύο χορταίνουν δύο ).

Κι επειδή σε κατάλαβα τί baoφαγάνας είσαι, θέλεις και το bao burger; Τί ρωτάω τώρα. Βεβαίως και το θέλεις. Με πανέ το κοτόπουλο αυτή τη φορά, πίκλες, ντομάτα, κινέζικο λάχανο, spicy μαγιονέζα και yakisoba σως. Ορκίσου τώρα ότι τέτοιο μπέργκερ δεν έχεις ξαναφάει, ούτε εσύ, ούτε ο διπλανός σου που σου έκλεψε το μισό ανερυθρίαστα.
( chicken bao burger, 5.40 e. Δεν το ξαναμοιράζομαι. Ορκίζομαι ).

Χόρτασα, είπε κάπου εκεί η μικρή. Ε, τότε να μην μου φας τα noodles όταν έρθουν. Και το άλλο με τον Τοτό στο έχω ξαναπεί και τελικά μου έφαγε παραπάνω από τα μισά. Τα οποία noodles οφείλω να πω ότι τα έπαιξα στα ζάρια και τί βγήκε; Tα Mr Dim noodles φυσικά.
Όλη μου η πρότερη τραυματική εμπειρία του παρελθόντος με τα noodles, ακυρώθηκε εκείνην ακριβώς τη στιγμή. Πρέπει να ψάχνω χωρίς πλάκα, χρόνια και χρόνια για να βρω τέτοια ρυζομακάρονα και τα βρήκα εδώ. Αχνιστά, ζουμερά και πεντανόστιμα με τόσο γεμάτες γεύσεις και αρώματα, κυριολεκτικά υπέροχα.
( chinese noodles με κουρκουμά, χοιρινές μπουκιές, καρότο, κόκκινη πιπεριά, μανιτάρια σιτάκε και τη σως του Mr Dim, μεγάλη χορταστική μερίδα, 6.90 e ).

Και τί άλλο μετά; Στεναχώρια, τί άλλο, όταν άδειασαν όλα τα πιάτα και ήξερα ότι δεν έχει άλλο, ο κόσμος ξαφνικά σκοτείνιασε. Έγινε πιο μαύρος κι από τα μαύρα κινέζικα πιάτα στο τραπέζι. Και το βλέμμα της γκέισας από πάνω μου, άλλαξε κι αυτό. Νομίζω με λυπήθηκε κι εκείνη.

Φήμες ότι ένα αόρατο χέρι φρόντιζε κάθε στιγμή να έχουμε πάντα γεμισμένα τα ποτήρια μας με νερό και δεν ανθυπομειδίασε καθόλου εις βάρος μου, όταν ζήτησα ευγενικά μαζί με τα chopsticks να μας φέρουν και κανονικά μαχαιροπίρουνα, δεν είναι φήμες, είναι η πραγματικότητα, γιατί βλέπεις η εκπαίδευση από το Τιούμπ εδώ έπεσε σε ανεπίδεκτη κι εγώ με τα ξυλάκια παλεύω ακόμη.

Πραγματικότητα είναι και ο λογαριασμός στα 27 e με το εξωπραγματικό vfm των 13.5 e/ άτομο για όλα αυτά τα απωανατολίτικα καλούδια που δοκιμάσαμε. Αν πω και για τα ρούχα μας ότι δεν μύρισαν τηγανίλα, θα με πιστέψει κανείς;
Μπύρα Tsingtao πάντως δεν ήπιαμε, γιατί μετά είχαμε και σινεμά να πάμε και δεν θέλαμε να κοιμηθούμε ( το καταφέραμε εύκολα και χωρίς αυτήν ).

Και τώρα θα με ρωτήσεις, γιατί στα λέω εσένα όλα αυτά...
Γιατί θα μπορούσαμε αγαπητέ μου Μr Dim να γίνουμε καλοί φίλοι εμείς οι δύο και να συναντιόμαστε συχνά.
Αλλά εσύ πήγες και μου εγκαταστάθηκες στη Νέα Σμύρνη κύριε Dim, και με στενοχωρείς.

27 Σεπ 2018

Επισκεφτήκαμε το Mr. Dim παρακινούμενοι από τις καλές κριτικές στο site. Το μαγαζί βρίσκεται στα σύνορα Νέου Κόσμου και Νέας Σμύρνης πίσω απο την Συγγρού. Σχετικά εύκολο το παρκάρισμα. Ήταν βράδυ Σεπτεμβρίου και καιρού επιτρέποντος κάτσαμε έξω.

Ο χώρος μικρός μέσα-έξω, υπολογίστε 3-4 τραπεζάκια έξω και νομίζω 2-3 μέσα. O χώρος είναι κάτι μεταξύ εστιατορίου και φαστ φουντ αλλά είναι περιποιημένος και σίγουρα δεν είναι αποτρεπτικός στο να απολαύσεις το υπέροχο φαγητό που σερβίρει ο Mr. Dim. Οπότε πάμε και στα σημαντικά, δηλαδή τα του φαγητού. Είμασταν 4 άτομα και παραγγείλαμε τα εξής.
-1 wonton με κοτόπουλο και τυρί κρέμα (3/4): Γευστικό ορεκτικό με καλή ισορροπία μεταξύ κοτόπουλου και κρέμας. Ίσως λίγο μικρή η ποσότητα για την τιμή του. Τιμή λίγο πάνω από 5 ευρώ.

-1 noodles Mr. Dim (4/4): Πολύ ωραία τα noodles του, πλούσια σε υλικά και ποσότητα. Τιμή κοντά στα 7.5 ευρώ.

-1 Satay sticks κοτόπουλο (3/4): Ζουμερά και γευστικά. Δεν είναι τα καλύτερα που έχω φάει αλλα ήταν αρκετά καλά. 5.5 ευρώ και είχε 3 καλαμάκια.

-1 bao bun με κοτόπουλο πανέ (4/4): Φοβερό, πρώτη φορά δοκίμασα bao bun και ήταν καταπληκτικό. Τρομερό ψωμάκι, η σος πολυ ωραία και το κοτόπουλο πανε καταπληκτικό και χειροποίητο από φιλέτο στήθος. Κοντά στα 6 ευρώ η τιμή.

-1 bao bun με χοιρινό (4/4): Πολύ καλό και αυτό το bun, με διαφορετική σος σε σχέση με το κοτόπουλο άλλα στα ίδια επίπεδα γεύσης. Τιμή παραπλήσια.

-1 σάκε: Πρώτη φορά που πίνω σάκε, δεν με συγκλόνισε αλλά πίνεται ευχάριστα. 6,5 ευρώ τα 200ml.

Συνολικά για 4 άτομα πληρώσαμε 36,5 ευρώ, τιμή που θεωρώ πολύ καλή για το γαστρονομικό επίπεδο του μαγαζιού! Σίγουρα θα ξαναπάμε!

21 Οκτ 2017

Ξημερώνει Κυριακή.

Το αιώνιο κυριακάτικο ερώτημα, της μισής και βάλε Αθήνας, είναι "που θα γευματίσομεν σήμερα?".

Συχνά, θα πέσει η ιδέα για κινέζικο. Όταν υπάρξει θέρμη για αυτή την ιδέα, δύο είναι τα πιθανά σενάρια:

α) επίσκεψη σε δοκιμασμένο και εγκεκριμένο, στο παρελθόν, εστιατόριο
β) googlάρισμα για κινέζικα με κυριακάτικο μπουφέ (πολλές φορές με παράλληλο έλεγχο για το βαλάντιο)

Και εκεί χάνεται το παιχνίδι. Ο googlαριστής, μόλις, έχει κάνει βλακεία. Διότι, σύμφωνα με αυτόν τον τρόπο σκέψης και δράσης έχει αποκλείσει το Mr Dim (χαϊδευτικά "κύριος Μήτσος", εκ του Dim-Dimitris, δεν βγαίνει όμως από εκεί) από τις επιλογές του. Και αυτό είναι μέγιστη βλακεία.

Ας απαντήσουμε, όμως, στο ερώτημα "τι αγαπάμε, αλλά και τι μας ενοχλεί, σε έναν κινέζικο μπουφέ" και ας δούμε αν μας ικανοποιεί ο κύριος Μήτσος σε σχέση με τα ζητούμενα.

- Αγαπάμε ότι γευόμαστε αυτή την ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα κουζίνα.

Στον κύριο Μήτσο, θα συναντήσει κανείς μια πολύ ενδιαφέρουσα πλευρά της με επιρροές από Ιαπωνία, Ταϋλάνδη, Μαλαισία και Ινδονησία, με πειραγμένα πιάτα και με ελαφρώς ψαγμένα (ειδικά σε σύγκριση με τον μέσο, οικονομικά, μπουφέ των 10-15€) υλικά.

- Κάποιες φορές αγαπάμε τον χώρο που μπαίνουμε, κάποιες άλλες φορές τον καταριόμαστε. Τα περισσότερα εστιατόρια ασιατικής κουζίνας ή θα είναι παλιομοδίτικα και κιτς του κερατά ή πιο σύγχρονα, μίνιμαλ και εκλεπτυσμένης ατμόσφαιρας. Αρκετές φορές θα είναι σχετικά στριμόκ***λα, ειδικά τις μέρες με μπουφέ, ενώ, ειδικά, εκείνες τις ημέρες, τα επίπεδα καθαριότητας του χώρου τίθενται υπό αμφισβήτηση σε πολλά μαγαζιά.

Ο κύριος Μήτσος, βέβαια, ταιριάζει με τα παραπάνω μόνο στο ότι είναι στριμόκ***λος. Είναι ένα εντυπωσιακά (ή μήπως εκνευριστικά?) μικρό μαγαζάκι, με εξαιρετική καθαριότητα και ιδιαίτερα γουστόζικη (και λιτή) διακόσμηση. Βέβαια, η ανοιχτή κουζίνα, σε συνδυασμό με τον μικρό χώρο, είναι κακή για τα ρούχα και τα νοτίζει σε ένα βαθμό. Οπότε μην τον επισκεφθείτε πριν από επαγγελματικό μίτινγκ, μόνο μετά. Ή καθίστε έξω. Το μεγάλο μπόνους του χώρου δεν θα το ζήσει κανείς, όμως, τη στιγμή που γευματίζει. Θα το ζήσει τη στιγμή της απόθεσης. Δεν είναι άλλο από τα υπέροχης υφής και όψης μαύρα χαρτιά υγείας που θα βρείτε επισκεπτόμενοι τις τουαλέτες του! Αυτό θα πει πολυτέλεια (ας ελπίσουμε ότι δεν τρώτε αυτή τη στιγμή).

- Αγαπάμε ότι νιώθουμε κυρίαρχοι στον χώρο και ότι δεν έχουμε τους σερβιτόρους, ιδιαίτερα, πάνω από το κεφάλι μας.

Στον κύριο Μήτσο αυτό θα το μισούσαμε. Εκεί, το θες το να σε σερβίρουν. Ακόμη θυμάμαι ότι με το ποτήρι μου μισογεμάτο, κοίταξα την κανάτα με το νερό και πριν καν ξεκινήσω να απλώνω το χέρι μου για να βάλω και άλλο, η κοπέλα του σέρβις κατάφερε, με ταχύτατες κινήσεις, να με προλάβει. Θυμάμαι, επίσης, ότι μας έλυσε κάθε απορία, μας έδειξε πώς να χρησιμοποιούμε τα ξυλάκια (όχι ότι τώρα πια θα το κάνουμε σωστά) και ότι δεν είχαμε ούτε μισό παράπονο. Μόνο ότι θα τη θέλαμε λίγο πιο χαμογελαστή (άρα είχαμε μισό παράπονο, είπα ψέματα).

- Μάλλον, μισούμε το «σπρωξίδι» και την αναμονή ώστε να γεμίσει o μπροστινός μας το πιάτο του με το φαγητό που θέλουμε και εμείς να βάλουμε. Μισούμε, ακόμη, το σενάριο να πάρει το τελευταίο κομμάτι-πιρουνιά του ταψιού. Και εννοείται πως μισούμε το σενάριο να καθυστερεί να βγει νέο ταψί με το αγαπημένο μας φαγητό.

Στον κύριο Μήτσο δεν υπάρχει τέτοιος φόβος. Δεν είναι μπουφές είπαμε. Και δεν μου έχει τύχει, ως τώρα, να μην έχει κάποιο από τα πιάτα του μενού. Και υπάρχει αρκετή ποικιλία επιλογών, όση και στον μέσο μπουφέ, θα έλεγα.

- Αγαπάμε ότι μπορούμε να φάμε μεγάλη ποσότητα από τις αγαπημένες μας γεύσεις. Μας τη δίνει λίγο, βέβαια, τις φορές που δοκιμάζουμε από όλα τα φαγητά και κάμποσα από όσα έχουμε βάλει στο πιάτο μας, ίσως μας απογοητεύουν λίγο. Χρειάζεται δηλαδή, μερικές φορές, να γεμίσουμε το στομάχι μας, σαν σακούλα απορριμμάτων (δεν είναι όμως), με φαγητά που δεν τα προτιμάμε, καθώς ο μπουφές μας ωθεί/δίνει τη δυνατότητα να δοκιμάσουμε από όλα μέχρι να βρούμε τις αγαπημένες μας γεύσεις.

Στον κύριο Μήτσο μπορεί κανείς να φάει μεγάλη ποσότητα από τις αγαπημένες του γεύσεις (μιας και θα του αρέσουν όλα τα πιάτα), χωρίς να χρειαστεί να δοκιμάσει κάτι δυσάρεστο μέχρι να βρει τι του ταιριάζει περισσότερο (είπαμε, θα αρέσουν όλα).

- Αγαπάμε ότι μπορούμε να σκάσουμε στο φαγητό με ένα φιξ ποσό. Για έναν μέτριο ποιοτικά μπουφέ, αυτό θα είναι γύρω στα 10-15€, ενώ για έναν πιο εκλεπτυσμένο πλησιάζει το 20άρικο.

Πως σας ακούγεται ότι στον κύριο Μήτσο μπορούμε να σκάσουμε, πληρώνοντας το ποσό του μέτριου μπουφέ (10-15€) και εισπράττοντας την ποιότητα του πιο καλού? Τουλάχιστον εγώ και στις δύο επισκέψεις μου έσκασα με 11-11,5€, με 4 χορταστικά και εξαιρετικά ποιοτικά πιάτα για δύο άτομα, τη φορά.

Τι δοκίμασα:

- Chicken Mr. Dim wonton (4,8€). Τέσσερα πουγκάκια, με κοτόπουλο (δεν ακούστηκε πολύ) και τυρί, συνοδεία της κλασσικής γλυκοκαυτερής κινέζικης σάλτσας. Το μόνο πιάτο που ήταν σε μικρή ποσότητα. Βέβαια, ήταν τόσο γευστικά που ακόμη και αν υπήρχαν 20 τεμάχια στη μερίδα, πάλι θα γκρίνιαζα. Η τέλεια εκτέλεση μιας κλασσικής συνταγής (4/4).

- Sake philadelphia (4,9€) και Crab Mr. Dim (5,3€), από τα σούσι. Το πρώτο με σολομό και κρέμα τυριού και το δεύτερο με σουρίμι καβουριού, αβοκάντο μαρούλι και αυγά χελιδονόψαρου. Αν και δεν είμαι φαν των σούσι, ήταν αμφότερα εξαιρετικά. Ήρθαν συνοδευόμενα από τη σάλτσα σόγιας τους και μια πράσινη «πλαστελίνη» (wasabi), ανεπανάληπτα καυτερής γεύσης, για τους θαρραλέους (3/4).

- Satay sticks chicken (5€). Καλαμάκια κοτόπουλο, ελληνιστί, μαριναρισμένα με γεύση που παραπέμπει λίγο σε κάρυ και συνοδεία σος από φυστικοβούτυρο και γάλα καρύδας. Η σος δεν ταίριαξε καθόλου με τη γεύση του κοτόπουλου, η οποία ήταν εξαιρετική. Ήρθαν τρία, μέτριου μεγέθους καλαμάκια, ζουμερά και ιδανικά ψημένα, με την κάθε μπουκιά να προκαλεί τεράστια θλίψη, βλέποντας πως ολοένα και μικραίνει η ποσότητα κρέατος σε αυτό το υπέροχο ξυλάκι. Το κομμάτι του κοτόπουλου ήταν ενιαίο και όχι σε κυβάκια (3,5/4 – με άλλη σος θα χτύπαγε τεσσάρι).

- Vegetarian carrot burger (4,9€). Μπέργκερ σε Bao Bun, με μπιφτέκι καρότου, sweet chili sauce, πίκλες, ντομάτα, κινέζικο λάχανο και (πράγματι) καυτερή μαγιονέζα. Ήρθε κομμένο στη μέση (ήμασταν 2 άτομα), κίνηση που εκτιμήθηκε δεόντως. Το Bun ήταν αρκετά ψωμένιο εσωτερικά, κάτι που δεν το περίμενα, μα δεν ήταν για κακό. Ήταν και λίγο σκληρό. Το μπιφτέκι καρότου από καλό, έως πολύ καλό (από τα πιο γευστικά χορτοφαγικά μπιφτέκια που έχω δοκιμάσει), και ο συνολικός συνδυασμός υλικών, επίσης (3,5/4).

- Mr. Dim και Pad Thai από την κατηγορία των νουδλς. Αμφότερα στα 6,9€. Το πρώτο, είχε νουντλς με κουρκουμά, χοιρινό, λάχανο, κόκκινη πιπεριά, καρότο, μανιτάρι shitake και Mr. Dim σος. Απίθανη γεύση, βράσιμο των νουντλς και δέσιμο με τη σος, έτσι απλά (4/4). Το δεύτερο, με νουντλς ρυζιού, κοτόπουλο, φύτρες φασολιού, φρέσκο κρομμύδι, κόκκινη πιπεριά, αυγό, φυστικοβούτυρο, φιστίκι, chili oil & fish sauce. Είχε μη δεμένη γεύση και ήταν ενοχλητικά στεγνό. Το μόνο πιάτο που δεν ευχαριστηθήκαμε στις επισκέψεις μας. Το μόνο, το οποίο αφήσαμε σκόπιμα στη μέση (2/4). Και τα δύο πιάτα ήταν σε εξαιρετική ποσότητα.

- Chicken rice (5,9€). Τηγανητό ρύζι με κοτόπουλο, λάχανο, καρότο, κρομμύδι, πιπεριά, αυγό, σόγια και sweet chili sauce. Συμπαθές πιάτο, αν και προσωπικά βρήκα τα νουντλς τους καλύτερα (2,5/4). Στον συνδαιτυμόνα μου άρεσε τα μάλα βέβαια.

Η παράγραφος του τεμπέλη: Ο κύριος Μήτσος δεν έχει να ζηλέψει τίποτα σε σύγκριση με ένα καλό εστιατόριο ασιατικής κουζίνας. Έχει πολύ καλή ποιότητα υλικών, πρωτοτυπία συνταγών και ένταση γεύσεων. Επιπλέον, έχει ικανοποιητικότατο σέρβις και εξαιρετικό vfm. Του λείπει μονάχα η στέγαση σε έναν μεγαλύτερο χώρο, η οποία θα αύξανε την αναλογία εστιατορίου: ντελιβεράδικου και την άνεση του πελάτη τη στιγμή που απολαμβάνει το υπέροχο γεύμα του.

Κρατήστε μικρό καλάθι για το χώρο και θα σας το γεμίσουν οι γεύσεις.

25 Απρ 2018

Πού να ήξερα ότι στη στροφή του 040 των μαθητικών και φοιτητικών μου χρόνων θα άνοιγε κάποτε αυτό το μικρό διαμάντι;

Δεν έχω να προσθέσω πολλά στις κριτικές των έμπειρων προλαλήσαντων καλοφαγάδων. Στο Mr. Dim έχω φάει μερικά από τα καλύτερα noodles της ζωής μου με σέρβις που πλησιάζει αστεράτο εστιατόριο και τιμές που πλησιάζουν συνοικιακό ουζερί. Και τα bao buns είναι εξαιρετικά, σα να μασάς συννεφάκια, ενώ θα πρότεινα να συνοδεύσετε το φαγητό με τα εξωτικά αναψυκτικά του καταλόγου για μια πιο ολοκληρώμενη εμπειρία.

Ένα μεγάλο μπράβο στους ιδιοκτήτες για την προσέγγισή τους. Ευτυχώς που δε μένουμε κοντά γιατί τα bao θα είχαν αντικαταστήσει τα delivery σουλάκια σπίτι μας.

18 Δεκ 2017

Πραγματικά ένα διαμαντάκι κρυμμένο στα στενά της Νέας Σμύρνης. Πολύ μικρό, ίσα ίσα έχει 3-4 τραπέζια.
Εντυπωσιακός ο τοίχος με την ζωγραφιά της κοπέλας (έναν τοίχο έχει όλο κ όλο το μαγαζί), όμως η αλήθεια είναι ότι ατμόσφαιρα χαλάει αρκετά από την από την ανοιχτή κουζίνα και τις μυρωδιές που αναπόφευκτα διαχέονται στον χώρο.
Το φαγητό εντυπωσιακά νόστιμο:

- Dim sum steamed με γαρίδα, καβούρι και αυγά χελιδονόψαρου. Έλιωνε στο στόμα.
- Pad Thai noodles. Νομίζω ότι είναι τα πιο νόστιμα noodles που έχω φάει ποτέ! Όλα τα υλικά ήταν φρέσκα και το φυστικοβούτυρο έδενε πολύ τις γεύσεις. Σίγουρα είναι από τα πιάτα που θέλω να ξαναδοκιμάσω!!!

- Καλαμάκια από κοτόπουλο με σάλτσα από φυστικοβούτυρο και γάλα καρύδας (3 τεμάχια στη μερίδα). Πολύ τρυφερό το κοτόπουλο και πραγματικά πήγαινε πάρα πολύ ωραία η σάλτσα!

- Bao bun με χοιρινό, κομμένο στη μέση. Μεγαλύτερο σε μέγεθος από ότι συνήθως ( μας είπε η σερβιτόρα ότι τα φτιάχνουν οι ίδιοι). Το κρέας έλιωνε μέσα στη σάλτσα BBQ, το ψωμάκι ήταν όσο αφράτο έπρεπε και η σαλάτα coleslaw έδενα όλες τις γεύσεις! 5 στα 5!!!

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω, συν δύο μπύρες Tsingtao ήταν στα 28,50€. Πολύ οικονομικό, ειδικά αν αναλογιστώ τον συνδυασμό ποιότητας τιμής!!!

Πολύ θετική η συνολική εικόνα! Δεν ξέρω αν θα ξαναέτρωγα εντός του εστιατορίου, αλλά σίγουρα θα παραγγείλω (μιας και κάνουν και delivery) πολύ σύντομα!

16 Ιαν 2017

Καλή χρονιά αγαπητοί μου φίλοι, με τις θερμότερες ευχές μου για το ''σωτήριο έτος'' 2017 που μόλις ανέτειλε.

Επέλεξα και εγώ όπως και πολλοί άλλοι φίλοι, για λόγους λειτουργικούς αλλά και ποδαρικού, να ξεκινήσω με μια θετική κριτική, έτσι για να πάει καλά η χρονιά. Βοήθησε βέβαια και το γεγονός ότι έχω και κανά δυο leftovers από την προηγούμενη χρονιά, οπότε για να είμαι ακριβής και ειλικρινής μαζί σας, μάλλον θα κινηθώ εκ του ασφαλούς.

MR DIM λοιπόν, ένα εστιατόριο Ασιατικής κουζίνας στην περιοχή του Άγιου Σώστη, το οποίο στον περίπου ένα χρόνο λειτουργίας που σύντομα θα συμπληρώσει, κινείται από απόψεως πλήθους κριτικών (τουλάχιστον στο ask4food) σε πολύ ρηχά νερά. Και αναρωτιέμαι. Μόλις πέντε κριτικές για τον κύριο Dim, όλες προερχόμενες από ''all around'' καλοφαγάδες (όχι dedicated στην ethnic κουζίνα), δεν μπορείς να το χαρακτηρίσεις και επιτυχία.

Με την περιοχή γενικά δεν το έχω. Έως και σήμερα οι γαστρονομικές μου δραστηριότητες περιλαμβάνουν μια επίσκεψη στην συμπαθή γειτονική ΜΑΣΙΝΑ και άλλη μια στο luxury PREMIERE, εμπειρίες τελείως διαφορετικές από τον κύριο Dim.

Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2016, ώρα 20:30, άτομα 2, με κράτηση μέσω της πλατφόρμας του e-table.

Ο χώρος είναι απλός, καθαρός, αξιοπρεπής, με μερικές βιομηχανικές πινελιές και κάνει τα αδύνατα δυνατά για να σε κάνει να ξεχάσεις ότι θα φας σε περίπου 25τ. μ, όσο πάνω κάτω είναι το μέγεθος του. Ιδιαίτερες διακοσμητικές ανησυχίες δεν υπάρχουν, με την τοιχογραφία της (φυσιογνωμικά) αυστηρής Ασιάτισας γκέισας να κυριαρχεί στον χώρο. Φιλοξενούνται περί τα 14 με 15 καθήμενα άτομα, από τα οποία τα 8 άτομα σε 4 δυάρια τραπεζάκια και 6 με 7 άτομα σε ισάριθμα σκαμπώ στο πάσο της εξωτερικής open kitchen, φάτσα κάρτα με τους μάγειρες. Παρά το μικρό μέγεθος του χώρου, με την αναχώρησή μας δεν μυρίζαμε τηγανίλα (ευτυχώς), κάτι για το οποίο το μαγαζί σίγουρα παίρνει credit. Η art de la table αναμενόμενα απλή και συμπαθητική. Τέλος, παραδόξως οι τουαλέτες ήταν πολύ ευρύχωρες και περιποιημένες.

Στο θέμα της εξυπηρέτησης δεν θα έχετε προβλήματα, βοηθάει και το μικρό μέγεθος του μαγαζιού. Η συμπαθητική κοπελίτσα θα σας δώσει τον χρόνο σας για τη μελέτη του menu και θα κινηθεί σε γενικές γραμμές αποτελεσματικά, διακριτικά, ευγενικά και με ενδιαφέρον για τις γευστικές σας εντυπώσεις. Στις λίγες ερωτήσεις που τις κάναμε σχετικά με την σύνθεση ορισμένων πιάτων, ανταποκρίθηκε με ενδιαφέρον και μας παρότρυνε να ζητήσουμε την συνδρομή της για οτιδήποτε απαιτούνταν. Η ροή των πιάτων που θα μνημονευτούν παρακάτω, κινήθηκε σε πολύ φυσιολογικούς ρυθμούς, δίνοντας μας τον απαραίτητο χρόνο για να τα επεξεργαστούμε και να τα απολαύσουμε.

Η κάρτα του menu είναι μικρή, περιεκτική, πολύ ενδιαφέρουσα, με επιρροές από Κίνα, Ιαπωνία, Ταυλάνδη, Ινδονησία και Μαλαισία, ένα πραγματικό ποτ πουρί της γαστρονομικά ενδιαφέρουσας Ασιατικής ηπείρου. Ξεχάστε τον ανούσιο βομβαρδισμό των πολυάριθμων πιάτων, που συνήθως προσφέρουν τα Ασιατικά εστιατόρια στην Ελλάδα και προετοιμαστείτε για κάτι διαφορετικό, ενίοτε και λίγο δημιουργικό. Δεν θα σας κουράσω περισσότερο, θα σας προτρέψω να ρίξετε μια ματιά στον κατάλογο, ο οποίος είναι διαθέσιμος σε όλα τα delivery sites με τα οποία συνεργάζεται ο κύριος Dim.

Στο τραπέζι μας, κινηθήκαμε, κυρίως με γνώμονα τις προηγηθείσες κριτικές φίλων του site, αλλά και τις δικές μας γευστικές προτιμήσεις. Παραγγείλαμε:

-Μια vegetarian thai salad, με σπανάκι, κινέζικο λάχανο, φρέσκο κρεμμύδι, αγγούρι, κόκκινη πιπεριά, famarind (να μια άγνωστη λέξη) και malaysian laksa dressing, στα 5,20€. Μια πολύ συμπαθητική και ευχάριστη σαλάτα, σε νορμάλ ποσότητα, η οποία μπορεί να μην διεκδικούσε βραβείο πρωτοτυπίας, αλλά σίγουρα αποτέλεσε μια ωραία εισαγωγή στο δείπνο μας.

-Από την κατηγορία των dim sum steamed, επιλέξαμε τα crab&shrimp shumai (4 τεμάχια), με καβούρι, γαρίδα, μανιτάρι shitake, λαχανικά και αυγά χελιδονόψαρου στα 5,20€. Σερβίρονται στο παραδοσιακό καλαθάκι μπαμπού, μαζί με μια συμπαθητική σόγια sauce. Εδώ λοιπόν φίλοι μου θέλω την προσοχή σας, διότι πρόκειται για μια βελούδινη και αλυσιδωτή έκρηξη γεύσεων στον ουρανίσκο σας. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, νομίζω ότι δεν πρέπει να απουσιάζει από την παραγγελία σας.

-Από την κατηγορία των bao buns, επιλέξαμε το bao bun χοιρινό με bbq sauce, πίκλες, κόκκινο και λευκό λάχανο στα 4,90€. Δεν ξέρω πως έγινε, αλλά μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι θα μπορούσε να είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα και νόστιμη Ασιατική παραλλαγή του American pulled pork sandwich. Είναι τελικά πολύ περίεργο το πως δουλεύει και τι συνειρμούς κάνει καμιά φορά ο ανθρώπινος εγκέφαλος. Πάντως πρόκειται για ένα πολύ ωραίο sharing για 2 άτομα και εκτιμώ ότι και οι 4 διαθέσιμες προτάσεις των bao buns δεν θα περάσουν απαρατήρητες.

-Από την κατηγορία των noodles επιλέξαμε τα yakisoba special noodles με γαρίδα, κοτόπουλο, λάχανο, καρότο, κρεμμύδι, πιπεριά, πίκλες ginger και γλυκόξινη sauce λαχανικών στα 6,80€. Μερίδα μεγαλούτσικη και σωστά εκτελεσμένη, ένα πολύ καλό πιάτο που δεν μας άφησε παραπονεμένους και μας προετοίμασε για το grand finale που ακολούθησε.

-Κλείνοντας, από την κατηγορία των μαγειρευτών επιλέξαμε το asian curry beef, με γάλα καρύδας και κίτρινο curry, συνοδευόμενο από ρύζι ατμού στα 7,30€. Ποιοτικό πιάτο, νορμάλ μερίδα, με μια αξιοθαύμαστη αρμονία στην εναλλαγή των γεύσεων μεταξύ της καρύδας, του curry και των λοιπών ''μουλοχτών'' συστατικών, όπως του λεμονόχορτου, του ginger και του galangal. Το έχω δηλώσει και σε παλιότερη κριτική, ότι γενικά με ενθουσιάζει αυτή η ''παρέλαση'' των γεύσεων, όταν όμως γίνεται αρμονικά. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ πιάτο λοιπόν, ήταν μαζί με το crab&shrimp shumai οι νικητές της βραδιάς.

-2 συμπαθητικές μπύρες Tsingtao στα 5€.

Check please

Στα 34,40€, με νόμιμη απόδειξη συραμμένη με το δελτίο παραγγελίας και πληρωμή με πιστωτική κάρτα.

Κατέληξα ότι:

Πολλά τα ερωτήματα που μου δημιούργησε ο κύριος Dim. Ίσως κάποια μείνουν αναπάντητα, το μέλλον θα δείξει πολλά.

Μήπως έχουμε να κάνουμε με ένα λιλιπούτειο ethnic διαμαντάκι, το οποίο μελλοντικά θα αναδειχθεί σε άξιο τέκνο του ask4food;

Μήπως έχουμε να κάνουμε με ένα μικρό εστιατόριο με μεγάλη και λίγο έξω από τα συνηθισμένα κουζίνα;

Μήπως έχουμε να κάνουμε με ένα μεγάλο εστιατόριο σε λιλιπούτειο μέγεθος;

Μπορεί μια μικρή κάρτα του menu να δείχνει ταυτόχρονα τόσο grand και τόσο γενναιόδωρη;

Μήπως το όλο set up αδικεί κατάφορα τον κύριο Dim, διότι κινδυνεύει να χαρακτηρισθεί (κυρίως από αδαείς) ως ''ντιλιβεράδικο'';

Μήπως θέτει νέους όρους στο παιχνίδι του VFM, για την (υπερ)τιμολογημένη (στην χώρα μας) Ασιατική κουζίνα;

Τελευταίο, αλλά εξίσου σημαντικό με τα προηγούμενα ερωτήματα. Τι κάνουν τα δεδηλωμένα λαγωνικά της ethnic κουζίνας του site; Αλλαξοπίστησαν και το γύρισαν στα σουβλάκια και στα κεμπάπ;

Δυστυχώς φαίνεται ότι η (οριστική) αποχώρηση του αγαπητού φίλου World, άφησε πίσω της ένα δυσαναπλήρωτο κενό, τουλάχιστον στο πεδίο της ethnic κουζίνας.

Οποια και αν είναι η δική σας απάντηση, η δική μου είναι η εξής. I'll be back Mr Dim. Είσαι επικίνδυνα ''εθιστικός''!!

Υ.Γ. Τίνα τα θερμά συγχαρητήρια μου για το scouting!

24 Οκτ 2017

Πηγαμε με τα δυο μικρα παιδια μας 4 κ 5 ετων καπως διστακτικοι καθοτι ηταν η πρωτη τους εμπειρια Ασιατικης κουζινας! Ο (μαλλον) ιδιοκτητης μας υποδεχτηκε πολυ ευγενικα και καθισαμε μεσα σε ενα απο τα δυο τραπεζια που υπηρχαν!
Ο χωρος ειναι πραγματικα μικρος και ανησυχησα οτι αν το φαγητο δεν ηταν σουπερ λογω των παιδιων θα φευγαμε σε χρονο μηδεν! Παραγγειλαμε δυο bao burger ενα chicken bao burger δυο τηγανιτο ρυζι και ενα bao bun crispy chicken chili sauce!
Τι να πω; πτι ηταν χορταστικοτατα; οτι τα παιδια εξαφανισαν το burger τους; οτι εγω και ο συζυγος ξετρελλαθηκαμε; η γευσεις σε ολα (ισως γμασταν τυχεροι στις επιλογες μας) ηταν καταπληκτικες!
Μας αρεσε τοσο που την επομενη μερα παραγγειλαμε τα ιδια σε delivery! Πολλα μπραβο στο μαγαζι για την εξυπηρετηση και τη καθαριοτητα και κυριως για τις γευσεις! Αν πρεπει οπωσδηποτε να βρω ενα μειον θα ειναι οτι ειναι στριμωγμενο απο αποψη χωρου!

12 Μάρ 2017

Είχαμε εντοπίσει καιρό τώρα το MR DIM, αλλά συνεχώς το αναβάλαμε, μέχρι που ένα μεσημέρι Κυριακής λόγω έλλειψης φαγητού στο σπίτι, έπεσε η ιδέα να πάμε με τη σύντροφό μου κάπου κοντά να γευματίσουμε.

Το MR DIM βρίσκεται στα σύνορα Νέου Κόσμου και Νέας Σμύρνης, στη γωνία Κράτητος και Ευρυδάμαντος, η οποία έχει ήδη γίνει γνωστή από την Pizzeria Dei Fratelli που βρίσκεται ακριβώς απέναντι! To MR DIM είναι σαφώς μικρότερο σε χωρητικότητα, έχοντας μια μακρόστενη μπάρα με stands που κοιτάζουν στην ανοιχτή κουζίνα και φιλοξενεί 4 τραπεζάκια στο βάθος. Ο χώρος είναι απλός, σε αποχρώσεις άσπρο-μαύρο, βιομηχανικού στυλ, με αποτέλεσμα η ζωγραφισμένη γκέισα που δεσπόζει στον τοίχο πίσω από τα τραπεζάκια να αναδεικνύεται και να δίνει έναν πολύ ωραίο τόνο! Σαν χώρος, είναι minimal και μου έβγαζε κάτι το ιδιαίτερο, σχεδόν κάτι το privé. Θαρρώ πως το κάπνισμα δεν επιτρέπεται, ωστόσο το γεγονός ότι η κουζίνα είναι ανοιχτή, δεν αποτρέπει κάποιες μυρωδιές να τις πάρετε ενθύμιο μαζί σας (αλλά τι ενθύμιο! θα δείτε παρακάτω). Χώρος/ατμόσφαιρα λοιπόν, (3/4)

Ο ευγενικός και ηπίων τόνων ιδιοκτήτης/σεφ μας υποδέχτηκε και μας κατατόπισε σχετικά στον κατάλογο, ο οποίος έχει επιρροή από διάφορες ασιατικές χώρες, έχοντας επιλέξει signature dishes από Κίνα, Ιαπωνία, Ταϊλάνδη, Ινδονησία, βοηθώντας μας να επιλέξουμε αυτά που μας ταιριάζουν καλύτερα. Τα πιάτα που παραγγείλαμε έρχονταν με καλή ροή χωρίς κενά. Εξυπηρέτηση λοιπόν, (4/4)

Τα πιάτα που δοκιμάσαμε ήταν τα εξής:

- Chicken Mr. Dim Wonton (4,80€), πουγκάκια με κοτόπουλο και κρέμα τυριού. Εκπληκτικό ορεκτικό, τέλεια ισορροπία γεύσεων, τόσο απλό στη σύλληψη, αλλά τόσο καλό σαν αποτέλεσμα!

- Σαλάτα Crab Surimi (5,60€), πολύ ενδιαφέρουσα και δροσερή σαλάτα με surimi καβουριού, αγγούρι, μάνγκο και μια σως που πίκριζε ελαφρώς. Εξαιρετική σαν γεύση και αρκετά μεγάλη σε ποσότητα!

- Satay sticks κοτόπουλο (6,30€), δηλαδή καλαμάκια κοτόπουλο μαριναρισμένα και περιχυμένα με σως από φυστικοβούτυρο και γάλα καρύδας. Καταπληκτικά, να τα δοκιμάσετε οπωσδήποτε!

- Noodles Mr. Dim (6,30€), με χοιρινό, λαχανικά και μια ιδιαίτερη σως, πολύ καλό και αυτό το πιάτο, σε κάνει να ξεχνάς τα noodles άλλων κινέζικων εστιατορίων.

- Bao bun (4,90€), κλασική κινέζικη συνταγή για σαντουιτσάκι στον ατμό και χορινό, πίκλες και λάχανα. Αν δεν έχετε ξαναφάει, γνωρίστε την ιδιαίτερη και διαφορετική γεύση του. Αν πάλι, ξέρετε περί τίνος πρόκειται, θα το εκτιμήσετε διπλά, γιατί είναι τόσο σωστό! Χορταστική μερίδα για ένα άτομο ή για να το μοιραστείτε στην μέση με κάποιον.

- Τα παραπάνω συνοδεύτηκαν με μπύρες Tsingtao (2,50€) και Kirin (4,50€), για ολοκληρωμένη γαστρονομική περιπλάνηση στους ασιατικούς γευστικούς δρόμους!

Όπως καταλαβαίνετε, μείναμε σαφώς ικανοποιημένοι από το γεύμα μας, χορτάσαμε με το παραπάνω, ενώ ο, τι δοκιμάσαμε ήταν από καλό έως εξαιρετικό! Γεύση λοιπόν, (4/4)

Στο δια ταύτα, πληρώσαμε 34,90€. Αν αναλογιστεί κανείς αυτά που παραγγείλαμε, καθώς και την ποιότητα των γεύσεων που δοκιμάσαμε, τα άξιζαν και με το παραπάνω! Value for money λοιπόν, (4/4)

Ανακεφαλαιώνοντας, ο Mr. Dim αποτελεί τίμια πρόταση για ασιατική κουζίνα, με εξαιρετικές γεύσεις, ενώ επαναπροσδιορίζει την αναλογία γεύσης-τιμής στην αρκετά παρεξηγημένη κατηγορία. Και από τη στιγμή που έχει ΚΑΙ delivery, μπορεί να χτυπήσει άνετα τον ανταγωνισμό με τα άλλα κινέζικα στην ευρύτερη περιοχή. Για να είμαι ειλικρινής, δε νομίζω ότι υπάρχει καλύτερο εδώ γύρω.

Θα επανέλθουμε για να δοκιμάσουμε και τα sushi του!

Αν αξίζει να το επισκεφτείτε; Όσοι μένετε τριγύρω, άμεσα! Και ειδικά οι λάτρεις της ethnic κουζίνας, χθες!

There's a new kid in town and he's called Mr. Dim!

01 Απρ 2017

Χρωστάω πολλες κριτικές για διάφορες επισκέψεις σε ποικίλα μέρη που επισκέπτομαι, αν και όχι τόσο συχνά πλέον. Εντύπωση μου κάνει, να πω εδώ, πώς κάποιοι καταφέρνουν τόσο συχνά να τρώνε έξω και να χαρίζουν από τις περιγραφές τους σαραντάρια κι εξηντάρια το άτομο για τα οποία όχι σπάνια δεν είναι κι ευχαριστημένοι στο τέλος τέλος. Θα ανήκουμε σε διαφορετικές κοινωνικές τάξεις μάλλον. Τελοσπάντων, είτε δεν έχω έμπνευση, σκέπτομαι, ή δεν έχω να πω κάτι ή έχω να πω και δε βγαίνει. Παράξενοι είναι οι άνθρωποι ούτως ή άλλως, τι να καταλάβεις. Τα δικά σας τα διαβάζω μια χαρά ωστόσο, δεν έχω πρόβλημα.

Στου Mr Dim λοιπόν. Ιδέα δεν είχα για το μαγαζί, εξηγούμαι από την αρχή. Το έμαθα από εδώ, από τους επισκέπτες που γράφουν. Λίγο τα συγκινητικά λόγια, λίγο η συνάδελφος που το είχε κι εκείνη ακούσει από κάποιον άλλο, κανονίστηκε η έξοδος για τις αρχές Μαρτίου μετά από αρκετές αποτυχημένες απόπειρες.

Συνηθίζω καμιά φορά να τσεκάρω τα εστιατόρια πριν τα επισκεφθώ με προηγούμενη επιτόπια αυτοψία. Μερικές φορές όσο και να διαβάσεις ορισμένα πράγματα και να πεις "Οκ, το κατάλαβα", η πραγματικότητα σε αποστομώνει. Είναι μικρό. Πολύ μικρό. Διαθέτει μια στενή μπάρα με σκαμπώ στην οποία μπορείς να καθίσεις και στο βάθος δεσπόζουν τρία τραπέζια. Βεβαίως, έχει στο πεζοδρόμιο - τα τραπεζάκια έξω - οπότε με καλό καιρό και σε προχωρημένη ώρα με λιγότερη κίνηση δε θα είναι καθόλου άσχημα. Την αφίσα/τοιχογραφία με τη γκέισα στην οποία αναφέρονται σε προηγούμενες κριτικές αργότερα συνειδητοποίησα ότι δεν την βρίσκω πουθενά μέσα στις αναμνήσεις μου.

Μπαίνοντας αρχικά (από τη τζαμαρία, δεν καταλάβα εάν υπάρχει κανονική είσοδος), χωρίς κράτηση, ημέρα Τρίτη, ανακαλύψαμε ότι ένα τραπέζι ήταν σε αναμονή και δυο σε χρήση. Καθίσαμε αρχικά στο πάσο και αρνήθηκα όπως πολύ συχνά ανοήτως, ομολογώ, συνηθίζω, να υπακούσω στην παραίνεση της συναδέλφου να γυρίσουμε στο αυτοκίνητο (της) και να αφήσουμε τα μπουφάν μας. Γιατί εγώ ήμουν αυτός που σκυθρώπιασε αμέσως. Πού να τη βάζεις σε κόπο όμως και να τρέχεις τώρα..

Προσοχή λοιπόν: α. είναι μικρό, β. οι παρασκευές πρακτικά γίνονται μπροστά στο πάσο (η έκφραση "έχει ανοιχτή κουζίνα" στην περίπτωση αυτή συνιστά τραγελαφικό ευφημισμό). Συνεπώς. Εάν δε θέλετε να πετάξετε τα αγαπημένα σας πανωφόρια, πουλόβερ, πουκάμισα και μπλούζάκια, καλύτερα κρατήστε την ανάμνηση τους στο σπίτι κι αγκαλιάστε τα ξανά με ευγνωμοσύνη και καρτερικότητα όταν τα ξανασυναντήσετε εκεί. Εγώ πάντως αναγκάστηκα να αλλάξω όλο τον προγραμματισμένο ρουχισμό μιας επερχόμενης εκδρομής εξαιτίας του μπουφάν που δεν μπορούσα πλέον να πάρω μαζί μου. Μετά τα καίτε ή τα πετάτε.

Για καλή(τερη) μας τύχη σύντομα άδειασε το μικρό τραπεζάκι δίπλα στο τζάμι και μετακινηθήκαμε εκεί, αφού πρώτα διώξαμε δυο γλυκύτατες κοπελίτσες που σα μουσίτσες χώθηκαν απρόσμενα τελευταίο στιγμιότυπο στο χώρο και στρογγυλοκάθησαν κυρίες. Εγώ είχα κάνει όμως κράτηση. Ευτυχώς δε μας έφεραν τα αποφάγια των προηγούμενων στο κεφάλι και ανταλλάξαμε θέσεις ειρηνικά.

Η συνάδελφος με τρίκαρε λίγο αποκαλύπτοντας ότι λόγω Σαρακοστής περιορίζουμε τις κοινές επιλογές μας, αλλά μόνο προβληματίστηκα χωρίς να πτοηθώ. Είχα πάει διαβασμένος άλλωστε.

Παραγγείλαμε:

α. Σαλάτα Crab surimi. Συμπαθητική και σε καλή ποσότητα. Στη συνάδελφο άρεσε αρκετά, για μένα ήταν οκ, δεν ξετρελάθηκα κιόλας. Σα να ηταν και λίγο παγωμένη, εντάξει, το ξεπέρασα. 5,60 €

β. Crab & cream cheese won ton. Αρκετά ωραία γέυση, τέσσερα τα τεμάχια, όσο και να τα κοίταζες τα άτιμα δεν αυξανόντουσταν. 4,80 €

γ. Crab & shrimp shumai με καβούρι, γαρίδα, μανιτάρια σιτάκε, λαχανικά και αυγά χελιδονόψαρου. Αυτό δηλαδή με τα αυγά χελιδονόψαρου, το πολυπαινεμένο και δα-χτυ-λο-με-τρού-με-νο, που τόσο είχαν εκθειάσει όλοι οι προηγούμενοι. Κατέφθασε σε ξύλινο μπαμπού κλειστό καλαθάκι με καπάκι και ήταν 4 τεμάχια, σα μπακλαβαδάκια, πραγματικό κόσμημα. Να το βλέπεις. Η συνάδελφος το έβγαλε και τέσσερις φωτογραφίες, μια για κάθε μπουκίτσα γεύσης. Τι γεύσης; Δεν είμαι σίγουρος να πω, δεν μου πολυάρεσε, κάτι του ξέφευγε. Μπορεί να μου έφταιξαν και τα αυγά χελιδονόψαρου. Καθόντουσταν τα καημένα σωστά στολίδια ασιατικής τέχνης υπομονετικά στην επιφάνεια και διαλαλούσαν στα πέρατα του κόσμου τη σεμνή, μάταιη ομορφιά τους. 5,20 € η ομορφιά.

δ. Yakisoba special Noodles. Για τα οποία τόλμησα να προτείνω, μήπως μπορούσαν το περιεχόμενο σε αυτά κοτόπουλο να το ετοιμάσουν ξεχωριστά και να το φέρουν a-side... και ο τόνος της φωνής χαμήλωνε ολοένα και περισσοτερο κατά τη διάρκεια της πρότασης, τόσο που το τέλος ούτε εγώ δεν το άκουσα αυτό που ψέλλισα και μαζέυτηκα τόσο, μα τόσο στην καρέκλα σα να ήθελα να γίνω όσο μικρό ήταν το ένα αβγό χελιδονόψαρου και να κοιτάω ανήξερα με δέος το άγνωστο. Η από κοινού γνώμη συμφώνησε ότι δε μας ικανοποίησε το πιάτο. Πολύ επίπεδο, χωρίς καμία σπιρτάδα. Τα καπρίτσια πληρώνονται και το yakisoba επίσης. 6,80 €

ε. Κι επειδή εγώ είμαι αδύνατος τύπος και στα θρησκευτικά του Quizdom καλός, αλλά όχι τέλειος, ήμουν πολύ αποφασισμένος να δοκιμάσω - επιτέλους - το μυθικό Asian curry beef. Μωρέ μάτια μου, last year. Θα κοίταζαν κάτι άκουσα για την τελευταία μερίδα, που τελικά δεν ήταν η δική μου. Κατόπιν σκέψης κατέληξα στο Beef burger, την απωανατολίτικη εκδοχή του γνωστού american burger. Βεβαίως, υπάρχει λόγος που το λένε american burger κι όχι Asian. Κάτι κατάλαβα κι εγώ. Ήρθε clean-cut, θεόσκετο, με ένα περίεργο ψωμάκι, σαν τηγανητή ψύχα, που η επιφάνειά της από εγκαύματα τρίτου βαθμού είχε γίνει αφύσικα λεία και γλοιώδης σα να έχει υποστεί ανήκεστον βλάβην. Δεν ήταν κάτι σπουδαίο, όχι άσχημο βέβαια με το μεγαλύτερο πρόβλημα κατά τη γνώμη μου να εντοπίζεται στην ανεξαρτησία των γεύσεων των υλικών που δεν είχαν δέσει καλά μεταξύ τους. Η ποσότητα ικανοποιητική (οριακά) και στα 5,20 €.

Το νεράκι αν θυμάμαι καλά ήταν ελεύθερο, σε κανατούλα (;), ανανεούμενο και η βραδυά κύλησε όμορφα ελεύθερη αλκοόλης με θέα το απέναντι ιταλιάνικο Cosa Nostra (se mi ricordo bene, no!, Pizzeria dei fratelli in realta) κι ένα τρακάρισμα που συνέβη ακριβώς την ώρα του λογιαριασμού στην (επικίνδυνη) διασταύρωση έξω από το κατάστημα, ένα από τα πολλά και συνηθισμένα για το ακριβές σημείο όπως μας πληροφόρησαν (οπότε οι βάρβαροι οχηματαγωγοί να προσέχετε).

Στο σύνολο ο λογαριασμός 27,80 € για τα παραπάνω και έκπληξη (αρνητική) μου προκάλεσε το γεγονός ότι το POS που χρησιμοποίησαν (της Viva Wallet! - ίσως λέει κάτι αυτό) απαιτούσε λέει να τους δώσω το τηλέφωνό μου για να μου στείλει σε γραπτό μήνυμα τη χρεωστική πράξη, αφού για οικολογικούς λόγους η εταιρία κατασκευής τιμά την αειφορία και τη βιώσιμη ανάπτυξη των φυσικών πόρων που αντιμάχεται η σπατάλη χαρτιού. Τώρα αν ξαφνικά μετά από λίγες μέρες κατακλυστείτε από διαφημιστικά σινιάλα στο κινητό σας για να κλείσετε τραπέζι στον Κιάμο αυτό είναι δικό σας πρόβλημα.. Εγώ πάντως δυσανασχέτησα - ως όφειλα - έκανα σαφές ότι θα το προτιμούσα "με χαρτάκι" και χαρακτήρισα τη συναλλάγη ως mistransaction, αφενός γιατί θέλω να έχω γρ-απτή ενημέρωση για το τι με χρεώνεις ρε φίλε, αφετέρου γιατί δεν επιθυμώ να σου δώσω το τηλέφωνό μου (κι έμμεσως να σου πω και ποιος είμαι δηλαδή).

Το κατάπια κι αυτό, πλήρωσα ως κύριος το λογαριασμό, γιατί δεν ξέρω αν σας το είπα - Συνοδεύομαι, συνοδεύομαι (θίχτηκα γιατί σε μια συζήτηση μέρες πριν κάποιοι υποστήριξαν ως αδιανόητο να συνοδεύεις γυναικεία παρουσία και να πληρώνει (κι) εκείνη - τι λες ρε μ****, κι η φιλοσοφία για την ισότητα που πήγε;) - πήρα το καπνισμένο, που το πήγα μπουμπούκι αμύριστο και μου το μαγάρισαν, πανοφώρι μου κι εφύγα.

Δεν μπορώ να πω ότι θα το πρότεινα για επίσκεψη σε κάποιον (σιγοκλαίει), αλλά μάλλον δε θα τον απέτρεπα κιόλας. Ίσως και να ξαναπάω μία ακόμη φορά. Ας με συγχωρήσουν οι φίλες αναγνώστριες για την έκφραση, όμως η σκέψη που με κατακυρίευσε φεύγοντας ήταν "Φαγητό για γκόμενες". Δεν ξέρω κατά πόσο συμβιβάζεται με την ελληνική ιδιοσυγκρασία μας (ελληνάρας σίγουρα δεν είμαι ) και δεν μπορώ να καταλάβω πώς ένας VAGELIS πχ με την παρέα του θα μπορόυσε να φύγει ικανοποιημένος, για να μην πω μανιακός από ένα τέτοιο σημείο εστίασης λαμβάνοντας υπόψη το τρίπτυχο σχέσης ποσότητας (πάνω απ' όλα) - ποιότητας και τιμής. Παρόλα αυτά, όπως μου σφύριξε στ΄αυτί κι ο Ηρακλάκιας φευγαλέα την περασμένη εβδομάδα στη ζωή αυτή τρία πράγματα πληρώνονται: τα πάθη, τα λάθη κι οι παραγγελιές.