MR. DIM

Κίνα & Ν. Ασία

Kράτητος 9 & Ευρυδάμαντος 59, Άγιος Σώστης [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη, Κυριακή 12.30-12.30 Παρασκευή και Σάββατο 12.30-1.00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Κάνει delivery Φιλικό προς χορτοφάγους Take away

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Σε έναν ολοκαίνουργιο χώρο στον Άγιο Σώστη σας υποδέχεται με υπόκλιση ο Mr. Dim και σας προσκαλεί να δοκιμάσετε υπέροχα πιάτα με εκλεπτυσμένες γεύσεις της ασιατικής κουζίνας.
Το όνομά του, το πήρε από τα Dim Sum, μια ευρεία ποικιλία από ελαφρά γεύματα που προσφέρονται με τσάι. Είναι λαχταριστές μπουκιές με γέμιση από γαρίδα, καβούρι, κρέας και λαχανικά που ετοιμάζονται παραδοσιακά στον ατμό στο καλαθάκι μπαμπού ή τηγανιτά και σερβίρονται με sauce! Δοκιμάστε τα!
Το μενού περιλαμβάνει διάφορες επιλογές με επιρροές από Ιαπωνία, Κίνα, Ταϋλάνδη, Ινδονησία και Μαλαισία που ετοιμάζονται καθημερινά στην ανοιχτή κουζίνα του Mr. Dim.
Ο χώρος είναι minimal, με λίγα τραπεζάκια και θέσεις στο μικρό μπαρ, δημιουργώντας μία cosy ατμόσφαιρα.

Γράψε τη δική σου κριτική

2017

Καλή χρονιά αγαπητοί μου φίλοι, με τις θερμότερες ευχές μου για το ''σωτήριο έτος'' 2017 που μόλις ανέτειλε.

Επέλεξα και εγώ όπως και πολλοί άλλοι φίλοι, για λόγους λειτουργικούς αλλά και ποδαρικού, να ξεκινήσω με μια θετική κριτική, έτσι για να πάει καλά η χρονιά. Βοήθησε βέβαια και το γεγονός ότι έχω και κανά δυο leftovers από την προηγούμενη χρονιά, οπότε για να είμαι ακριβής και ειλικρινής μαζί σας, μάλλον θα κινηθώ εκ του ασφαλούς.

MR DIM λοιπόν, ένα εστιατόριο Ασιατικής κουζίνας στην περιοχή του Άγιου Σώστη, το οποίο στον περίπου ένα χρόνο λειτουργίας που σύντομα θα συμπληρώσει, κινείται από απόψεως πλήθους κριτικών (τουλάχιστον στο ask4food) σε πολύ ρηχά νερά. Και αναρωτιέμαι. Μόλις πέντε κριτικές για τον κύριο Dim, όλες προερχόμενες από ''all around'' καλοφαγάδες (όχι dedicated στην ethnic κουζίνα), δεν μπορείς να το χαρακτηρίσεις και επιτυχία.

Με την περιοχή γενικά δεν το έχω. Έως και σήμερα οι γαστρονομικές μου δραστηριότητες περιλαμβάνουν μια επίσκεψη στην συμπαθή γειτονική ΜΑΣΙΝΑ και άλλη μια στο luxury PREMIERE, εμπειρίες τελείως διαφορετικές από τον κύριο Dim.

Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2016, ώρα 20:30, άτομα 2, με κράτηση μέσω της πλατφόρμας του e-table.

Ο χώρος είναι απλός, καθαρός, αξιοπρεπής, με μερικές βιομηχανικές πινελιές και κάνει τα αδύνατα δυνατά για να σε κάνει να ξεχάσεις ότι θα φας σε περίπου 25τ. μ, όσο πάνω κάτω είναι το μέγεθος του. Ιδιαίτερες διακοσμητικές ανησυχίες δεν υπάρχουν, με την τοιχογραφία της (φυσιογνωμικά) αυστηρής Ασιάτισας γκέισας να κυριαρχεί στον χώρο. Φιλοξενούνται περί τα 14 με 15 καθήμενα άτομα, από τα οποία τα 8 άτομα σε 4 δυάρια τραπεζάκια και 6 με 7 άτομα σε ισάριθμα σκαμπώ στο πάσο της εξωτερικής open kitchen, φάτσα κάρτα με τους μάγειρες. Παρά το μικρό μέγεθος του χώρου, με την αναχώρησή μας δεν μυρίζαμε τηγανίλα (ευτυχώς), κάτι για το οποίο το μαγαζί σίγουρα παίρνει credit. Η art de la table αναμενόμενα απλή και συμπαθητική. Τέλος, παραδόξως οι τουαλέτες ήταν πολύ ευρύχωρες και περιποιημένες.

Στο θέμα της εξυπηρέτησης δεν θα έχετε προβλήματα, βοηθάει και το μικρό μέγεθος του μαγαζιού. Η συμπαθητική κοπελίτσα θα σας δώσει τον χρόνο σας για τη μελέτη του menu και θα κινηθεί σε γενικές γραμμές αποτελεσματικά, διακριτικά, ευγενικά και με ενδιαφέρον για τις γευστικές σας εντυπώσεις. Στις λίγες ερωτήσεις που τις κάναμε σχετικά με την σύνθεση ορισμένων πιάτων, ανταποκρίθηκε με ενδιαφέρον και μας παρότρυνε να ζητήσουμε την συνδρομή της για οτιδήποτε απαιτούνταν. Η ροή των πιάτων που θα μνημονευτούν παρακάτω, κινήθηκε σε πολύ φυσιολογικούς ρυθμούς, δίνοντας μας τον απαραίτητο χρόνο για να τα επεξεργαστούμε και να τα απολαύσουμε.

Η κάρτα του menu είναι μικρή, περιεκτική, πολύ ενδιαφέρουσα, με επιρροές από Κίνα, Ιαπωνία, Ταυλάνδη, Ινδονησία και Μαλαισία, ένα πραγματικό ποτ πουρί της γαστρονομικά ενδιαφέρουσας Ασιατικής ηπείρου. Ξεχάστε τον ανούσιο βομβαρδισμό των πολυάριθμων πιάτων, που συνήθως προσφέρουν τα Ασιατικά εστιατόρια στην Ελλάδα και προετοιμαστείτε για κάτι διαφορετικό, ενίοτε και λίγο δημιουργικό. Δεν θα σας κουράσω περισσότερο, θα σας προτρέψω να ρίξετε μια ματιά στον κατάλογο, ο οποίος είναι διαθέσιμος σε όλα τα delivery sites με τα οποία συνεργάζεται ο κύριος Dim.

Στο τραπέζι μας, κινηθήκαμε, κυρίως με γνώμονα τις προηγηθείσες κριτικές φίλων του site, αλλά και τις δικές μας γευστικές προτιμήσεις. Παραγγείλαμε:

-Μια vegetarian thai salad, με σπανάκι, κινέζικο λάχανο, φρέσκο κρεμμύδι, αγγούρι, κόκκινη πιπεριά, famarind (να μια άγνωστη λέξη) και malaysian laksa dressing, στα 5,20€. Μια πολύ συμπαθητική και ευχάριστη σαλάτα, σε νορμάλ ποσότητα, η οποία μπορεί να μην διεκδικούσε βραβείο πρωτοτυπίας, αλλά σίγουρα αποτέλεσε μια ωραία εισαγωγή στο δείπνο μας.

-Από την κατηγορία των dim sum steamed, επιλέξαμε τα crab&shrimp shumai (4 τεμάχια), με καβούρι, γαρίδα, μανιτάρι shitake, λαχανικά και αυγά χελιδονόψαρου στα 5,20€. Σερβίρονται στο παραδοσιακό καλαθάκι μπαμπού, μαζί με μια συμπαθητική σόγια sauce. Εδώ λοιπόν φίλοι μου θέλω την προσοχή σας, διότι πρόκειται για μια βελούδινη και αλυσιδωτή έκρηξη γεύσεων στον ουρανίσκο σας. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, νομίζω ότι δεν πρέπει να απουσιάζει από την παραγγελία σας.

-Από την κατηγορία των bao buns, επιλέξαμε το bao bun χοιρινό με bbq sauce, πίκλες, κόκκινο και λευκό λάχανο στα 4,90€. Δεν ξέρω πως έγινε, αλλά μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι θα μπορούσε να είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα και νόστιμη Ασιατική παραλλαγή του American pulled pork sandwich. Είναι τελικά πολύ περίεργο το πως δουλεύει και τι συνειρμούς κάνει καμιά φορά ο ανθρώπινος εγκέφαλος. Πάντως πρόκειται για ένα πολύ ωραίο sharing για 2 άτομα και εκτιμώ ότι και οι 4 διαθέσιμες προτάσεις των bao buns δεν θα περάσουν απαρατήρητες.

-Από την κατηγορία των noodles επιλέξαμε τα yakisoba special noodles με γαρίδα, κοτόπουλο, λάχανο, καρότο, κρεμμύδι, πιπεριά, πίκλες ginger και γλυκόξινη sauce λαχανικών στα 6,80€. Μερίδα μεγαλούτσικη και σωστά εκτελεσμένη, ένα πολύ καλό πιάτο που δεν μας άφησε παραπονεμένους και μας προετοίμασε για το grand finale που ακολούθησε.

-Κλείνοντας, από την κατηγορία των μαγειρευτών επιλέξαμε το asian curry beef, με γάλα καρύδας και κίτρινο curry, συνοδευόμενο από ρύζι ατμού στα 7,30€. Ποιοτικό πιάτο, νορμάλ μερίδα, με μια αξιοθαύμαστη αρμονία στην εναλλαγή των γεύσεων μεταξύ της καρύδας, του curry και των λοιπών ''μουλοχτών'' συστατικών, όπως του λεμονόχορτου, του ginger και του galangal. Το έχω δηλώσει και σε παλιότερη κριτική, ότι γενικά με ενθουσιάζει αυτή η ''παρέλαση'' των γεύσεων, όταν όμως γίνεται αρμονικά. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ πιάτο λοιπόν, ήταν μαζί με το crab&shrimp shumai οι νικητές της βραδιάς.

-2 συμπαθητικές μπύρες Tsingtao στα 5€.

Check please

Στα 34,40€, με νόμιμη απόδειξη συραμμένη με το δελτίο παραγγελίας και πληρωμή με πιστωτική κάρτα.

Κατέληξα ότι:

Πολλά τα ερωτήματα που μου δημιούργησε ο κύριος Dim. Ίσως κάποια μείνουν αναπάντητα, το μέλλον θα δείξει πολλά.

Μήπως έχουμε να κάνουμε με ένα λιλιπούτειο ethnic διαμαντάκι, το οποίο μελλοντικά θα αναδειχθεί σε άξιο τέκνο του ask4food;

Μήπως έχουμε να κάνουμε με ένα μικρό εστιατόριο με μεγάλη και λίγο έξω από τα συνηθισμένα κουζίνα;

Μήπως έχουμε να κάνουμε με ένα μεγάλο εστιατόριο σε λιλιπούτειο μέγεθος;

Μπορεί μια μικρή κάρτα του menu να δείχνει ταυτόχρονα τόσο grand και τόσο γενναιόδωρη;

Μήπως το όλο set up αδικεί κατάφορα τον κύριο Dim, διότι κινδυνεύει να χαρακτηρισθεί (κυρίως από αδαείς) ως ''ντιλιβεράδικο'';

Μήπως θέτει νέους όρους στο παιχνίδι του VFM, για την (υπερ)τιμολογημένη (στην χώρα μας) Ασιατική κουζίνα;

Τελευταίο, αλλά εξίσου σημαντικό με τα προηγούμενα ερωτήματα. Τι κάνουν τα δεδηλωμένα λαγωνικά της ethnic κουζίνας του site; Αλλαξοπίστησαν και το γύρισαν στα σουβλάκια και στα κεμπάπ;

Δυστυχώς φαίνεται ότι η (οριστική) αποχώρηση του αγαπητού φίλου World, άφησε πίσω της ένα δυσαναπλήρωτο κενό, τουλάχιστον στο πεδίο της ethnic κουζίνας.

Οποια και αν είναι η δική σας απάντηση, η δική μου είναι η εξής. I'll be back Mr Dim. Είσαι επικίνδυνα ''εθιστικός''!!

Υ.Γ. Τίνα τα θερμά συγχαρητήρια μου για το scouting!

Κίνα & Ν. Ασία - Αγ. Σώστης, Αθήνα

Thank you PP_TINA! Με τέτοια λαγωνικά, που ξετρυπώνουν διαμαντάκια σε κάθε γειτονιά της πρωτεύουσας, το ask4food δίκαια έχει ανακηρυχθεί νούμερο ένα φερέγγυος σύμβουλος για όλα τα είδη κουζίνας. Μόλις διάβασα την κριτική της για το MR. DIM το τοποθέτησα στη wish list μου και χθες είχα την ευκαιρία να το επισκεφθώ για πρώτη και ασφαλώς όχι τελευταία φορά.

Το καινούριο αυτό ασιατικό εστιατόριο βρίσκεται στην οδό Ευρυδάμαντος (= πρώτη παράλληλος της Συγγρού πίσω από τον Άγιο Σώστη), στην απέναντι γωνία από την πασίγνωστη πλέον PIZZERIA DEI FRATELLI. Το MR. DIM είναι πράγματι ένα μικροσκοπικό μαγαζί, που με το ζόρι μπορεί να φιλοξενήσει 20 άτομα, πολύ φοβάμαι μάλιστα ότι, όταν είναι γεμάτο, θα δημιουργείται ενοχλητική αίσθηση πολυκοσμίας. Μικρό λοιπόν και sui generis, πλην όμως θαυματουργό, λίγα πράγματα και καλά, ή μάλλον πάρα πολύ καλά, ένα εστιατοριάκι όπου μπορείτε να πάτε με κλειστά τα μάτια.
Εμείς σταθήκαμε τυχεροί, γιατί πήγαμε μεσοβδόμαδα, Νεοσμυρνιώτες γαρ. Παρκάραμε σαν άρχοντες (υπό κανονικές συνθήκες 7 στα 10), το χαζέψαμε με την άνεσή μας απ’ έξω (λιτή αλλά γουστόζικη η ταμπέλα με έναν ασιάτη και την ονομασία του μαγαζιού), τραβήξαμε τη συρτή πόρτα και μπήκαμε σ’ έναν ορθογώνιο χώρο που είναι δεν είναι 25 τετραγωνικά.

Η μισή σχεδόν επιφάνεια καλύπτεται από μια εντυπωσιακή φαρδιά ξύλινη μπάρα με 6 έως 8, αν μέτρησα καλά, ψηλά καθίσματα, πίσω από την οποία δύο σεφ ετοιμάζουν τα dim sum στον ατμό (κυριολεκτικά της ώρας) και όποια άλλα πιάτα δεν χρειάζονται μαγείρεμα. Το μαγείρεμα γίνεται στο (αόρατο) πίσω μέρος του μαγαζιού, αποφεύγεται έτσι η διάχυση οσμών κουζινίλας στον κεντρικό χώρο, ο οποίος ως μόνο, αλλά εντυπωσιακό, διακοσμητικό στοιχείο έχει (προς το παρόν;) τη μορφή μιας Ασιάτισσας που καλύπτει το μοναδικό ελεύθερο τοίχο. Κατά τ’ άλλα 4-5 ευέλικτα ξύλινα τραπέζια, απλά, βολικά καθίσματα και ένας πάγκος κάτω από τον τοίχο που προανέφερα. Χωρίς άλλο ο χώρος χρειάζεται ακόμα κάποια φροντίδα (μου έκαναν π. χ. κακή εντύπωση τα πρόχειρα καλυμμένα ρολά πάνω από τις πόρτες), όμως το MR. DIM ακόμα δεν έχει κλείσει ούτε δύο μήνες ζωής, οπότε δικαιούται εύλογη περίοδο χάριτος. Η art de la table, τόσο τα σερβίτσια όσο και τα σκεύη όπου σερβίρονται τα φαγητά, ευχάριστα προσεγμένη. Μουσική υπόκρουση μάλλον προς mainstream, σαφώς προτιμότερη από νανουριστικά απωανατολίτικα, αυτό όμως είναι θέμα γούστου.

Άριστα δέκα στο σέρβις. Τόσο η κυρία που μας υποδέχθηκε και μας εξυπηρέτησε από την αρχή μέχρι το τέλος όσο και ο ιδιοκτήτης (σύζυγος της κυρίας, όπως καταλάβαμε αργότερα) ήταν όσο πρέπει φιλικοί, ευγενέστατοι και έτοιμοι να δώσουν κάθε απαραίτητη διευκρίνιση σχετικά με το μενού. Η απόδειξη έφθασε μαζί με τα φαγητά, μόνη έλλειψη – προσωρινή – η απουσία μηχανήματος για πληρωμή με κάρτα.
Ενθουσιάστηκα με τον κατάλογο, γιατί στα ασιατικά φαγάδικα συνήθως το μάτι πήζει από την ποικιλία των προσφερομένων και η επιλογή είναι δύσκολη. Εδώ έχεις τα πάντα ομαδοποιημένα (dim sum steamed, dim sum fried, salads, setay sticks, noodles, cooked, bao burger και bao bun) με δύο έως πέντε το πολύ πράγματα σε κάθε ομάδα. Σε δύο λεπτά τον είχαμε μελετήσει και είχαμε αποφασίσει, αφού πρώτα ρωτήσαμε τι εστί edamame. Μολονότι δεν αρέσκομαι σε αναλυτική παρουσίαση των όσων έφαγα, εδώ θα κάνω μια εξαίρεση, αξίζει νομίζω τον κόπο, αφού τα φαγητά του MR. DIM στην πλειοψηφία τους ξεφεύγουν από τα συνηθισμένα.

Ξεκινήσαμε με spicy edamame από τις σαλάτες, δηλαδή φασόλια σόγιας (έρχονται κατεψυγμένα από την Άπω Ανατολή) πασπαλισμένα με κάρυ. Τα τρως σαν πασατέμπο, ένα είδος fingerfood απόλυτα κατάλληλο να συνοδεύσει την μπύρα Tsingtao που επιλέξαμε. Συνεχίσαμε με dim sum shumai, με εξαιρετικά λεπτό ζυμάρι και γέμιση από καβούρι, γαρίδα, μανιτάρια shitake, λαχανικά και αυγά χελιδονόψαρου στην κορυφή. Κυριολεκτικά έλιωναν στο στόμα αποκαλύπτοντας τις γεύσεις μία μία. Ως τρόπον τινά κύρια πιάτα πήραμε από τα μαγειρευτά το Asian curry beef, μαγειρεμένο με γάλα καρύδας και συνοδευόμενο (χωρίς έξτρα χρέωση) από ένα μεγάλο μπολ βραστό ρύζι εξαιρετικά γευστικό, και τα noodles Mr. Dim με χοιρινό, λάχανο, πιπεριές, καρότα και μανιτάρια. Δεν έμεινε τίποτε, με την τελευταία μπουκιά νιώσαμε ότι μόλις είχαμε ολοκληρώσει και απολαύσει ένα ωραιότατο δείπνο.

Αν προσθέσω τώρα ότι για όλα αυτά πληρώσαμε 26 ευρώ, αντιλαμβάνεστε τον ενθουσιασμό της PP_TINA και το δικό μου. Θα έχω πια συχνά να απαντήσω στο ερώτημα “FRATELLI ή MR. DIM” ή, αν περιοριστούμε στην ασιατική κουζίνα, “KENKO ή MR. DIM”; Με τις χθεσινές εντυπώσεις ο MR. DIM έχει ως new entry ένα ελαφρό προβάδισμα, σίγουρα θα τον επισκεφθώ ξανά σύντομα, για να δοκιμάσω και άλλα πιάτα.

Κίνα & Ν. Ασία - Αγ. Σώστης, Αθήνα

Για το MR. DIM ενδεχομένως να μην είναι πλήρης η κριτική, καθώς δεν το επισκέφθηκα στα πλαίσια κανονικής εξόδου, παρά μόνο δοκίμασα στο σπίτι μου τις γεύσεις του. Και ναι μεν τα 3 – 4 λαγωνικά του ask4food το έχουν ήδη εντοπίσει, παραθέτοντας την εμπειρία τους, ωστόσο και εγώ με τη σειρά μου νιώθω την ανάγκη να σας περιγράψω τη δική μου και να βοηθήσω στο να γίνει, έστω και λίγο, γνωστότερη αυτή η τόσο ενδιαφέρουσα και φιλότιμη προσπάθεια.
Το MR. DIM είναι ένα μικρό μαγαζάκι στην περιοχή του Αγ. Σώστη (σύνορα Ν. Σμύρνης και ν. Κόσμου) που προσφέρει ασιατικές γεύσεις με επιρροές από Κίνα, Ταϋλάνδη, Ινδονησία, Ιαπωνία και Μαλαισία (τουλάχιστον όπως το ίδιο αυτοπαρουσιάζεται, καθώς δεν είμαι και ο πλέον ειδήμων στο θέμα). Έχοντας ήδη διαβάσει τις άκρως εγκωμιαστικές κριτικές των pp_tina και fratello, το είχα βάλει στα υπόψη μας. Γυρνώντας, λοιπόν, σπίτι από Ν. Σμύρνη, απογευματάκι πρότεινα στη γυναίκα μου να το επισκεφθούμε για να δοκιμάσουμε τις γεύσεις του, έστω και στο σπίτι, σε περίπτωση που ο εσωτερικός χώρος δεν μας ενέπνεε. Δεν αρνήθηκε, οπότε μετά πολλά φθάσαμε, παρκάραμε σχετικά κοντά και κατευθυνθήκαμε προς το MR. DIM.

Ο χώρος έχει περιγραφεί με πληρότητα από τους φίλους του site. Να προσθέσω και εγώ ότι είναι προσεγμένος και περιποιημένος για το μέγεθός του και δεν αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα για να καθίσεις και να απολαύσεις τις νόστιμες γεύσεις του. Κάτι, ωστόσο, η κούραση της ημέρας, λίγο ότι το μαγαζί ήταν τελείως άδειο εκείνη την ώρα, ασφαλώς και το χαριτωμένο μεν αλλά αρκετά μικρό μέγεθος του, με έκαναν να διαπιστώσω ότι η γυναίκα μου προτιμούσε να πάρουμε την παραγγελία για το σπίτι, οπότε δεν επέμεινα για το αντίθετο. Σε κάθε περίπτωση, ωστόσο, να τονίσω ότι το μεγάλο μπαρ με τα ψηλά καθίσματα, τα 2-3 τραπεζάκι στην μία μεριά του τοίχου, οι ανοιχτές τζαμαρίες και τα 2-3 εξωτερικά τραπεζάκια είναι ικανά να σε φιλοξενήσουν για μια χαλαρή έξοδο, εάν είσαι σε διάθεση.

Η εξυπηρέτηση από έναν νεαρό φιλικότατη και ευγενική. Μας έδωσε τους καταλόγους για να παραγγείλουμε, στη συνέχεια μας πρότεινε να καθίσουμε στο ένα τραπεζάκι, για να μην περιμένουμε όρθιοι, μας έφερε και μια κανατούλα με νερό, σε περίπτωση που θέλαμε να πιούμε. Μετά από ένα τεταρτάκι περίπου, ήταν έτοιμο το πακέτο μας, πληρώσαμε με απόδειξη κανονικά, μας χαιρέτησε χαμογελαστά και φύγαμε. Όλα καλά.

Το μενού θα συμφωνήσω με τους λοιπούς χρήστες του site είναι αρκετά κατατοπιστικό, χωρισμένο σε 7-8 κατηγορίες (dim sum στον ατμό ή τηγανιτά, σαλάτες, satay sticks, sushi rolls, noodles, bao bugers και bao bun) με 4-5 το πολύ επιλογές η καθεμία, τα δε πιάτα περιγράφονται αναλυτικά, για να διευκολυνθεί η επιλογή και των λιγότερο μυημένων στην εν λόγω κουζίνα. Κάποιες επιλογές που ζητήσαμε δεν ήταν διαθέσιμες την ημέρα που επισκεφθήκαμε το MR. DIM, γεγονός που προσωπικά δεν με ενοχλεί, καθώς προτιμώ να δίνεται βαρύτητα στην φρεσκάδα και την ποιότητα των προϊόντων, ακόμη και εάν αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην είναι όλες οι επιλογές διαθέσιμες ανά πάσα στιγμή.
Παραγγείλαμε λοιπόν:
- vegetarian shangai dumpling, με λάχανο, κρεμμύδι, καρότο, μανιτάρι shitake και σως σόγιας (4,80 €)
- chicken mr. dim wonton, δηλαδή πουγκάκια με κοτόπουλο, κρέμα τυριού και sweet chili sauce (4,80 €)
- vegetarian noodles με λαχανικά και γλυκόξινη σως (5,30 €)
- ψωμάκι bao με χοιρινό, bbq sauce, coleslaw salad και πίκλες (4,90 €).
Δεν θα κάνω επιμέρους αναλύσεις των πιάτων, το μόνο σίγουρα ήταν ότι όλα ήταν πολύ νόστιμα και προσεγμένα. Αν έπρεπε να ξεχωρίσω κάτι, αυτό θα ήταν το ψωμάκι bao με χοιρινό και, στη δεύτερη θέση, τα noodles, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και οι δύο άλλες επιλογές υστερούσαν σημαντικά. Το συνολικό τιμή για την παραγγελία μας ήταν στα 19,80 €, τιμή λογικότατη για τα δικά μου δεδομένα
Κλείνοντας, να τονίσω ότι όσοι μένουν σε κοντινή απόσταση οφείλουν σε πρώτη ευκαιρία μια επίσκεψη στο MR. DIM, για τους υπόλοιπους, εάν δεν τους ενοχλεί ο περιορισμένος εσωτερικός χώρος, ισχύει το ίδιο. Εγώ πάντως θα ξαναπάω.

Κίνα & Ν. Ασία - Αγ. Σώστης, Αθήνα

To "Mr. Dim" είναι το καινούργιο κινέζικο στον Ν. Κόσμο - Ν. Σμύρνη ( πίσω από τον Αγ. Σώστη ) που σίγουρα αξίζει να το επισκεφθεί κάποιος και από πιο μακρινές περιοχές. Το φαγητό τέλειο και οι τιμές άκρως ελκυστικές...
Ο χώρος ;;; Όλα κι όλα 4-5 όμορφα τραπεζάκια και λίγες θέσεις στο μικρό μπαρ, μπροστά από την ανοιχτή κουζίνα.

Δεν ξέρω για ποιο λόγο αυτό το μικροσκοπικό μαγαζάκι από την πρώτη στιγμή που πληροφορήθηκα την ύπαρξή του μου κίνησε την περιέργεια να το επισκεφθώ άμεσα.
'Ετσι λοιπόν το απογευματάκι της προηγούμενης Κυριακής αποφασίσαμε να πάμε για να φάμε κάτι στο χαλαρό.

Ευτυχώς, βρήκαμε να παρκάρουμε ακριβώς απ' έξω. Το μαγαζί είναι γωνία, βρίσκεται ακριβώς απέναντι από το "δοξασμένο" από το site μας Pizzeria Dei Fratelli....

Το mini αυτό κινέζικο εστιατόριο είναι τόσο mini που για εξοικονόμηση χώρου δεν διαθέτει ανοιγόμενες πόρτες αλλά συρόμενες. Τις σύρετε λοιπόν με κάποια δυσκολία και εισέρχεστε στον χώρο. Κατά περίεργο τρόπο, οι τουαλέτες είναι αρκετά μεγάλες και πολύ προσεγμένες. Όμως, κι ο χώρος είναι αρκετά φροντισμένος, με όμορφα τραπεζάκια στολισμένα με ανοιχτού γκρι χρώματος σουπλά και μαύρα πιατάκια με χαρτοπετσέτες και τσόπστικς σε αναμονή,.... Οι τζαμαρίες και η όμορφη διακόσμηση του χώρου δεν τον αφήνουν να γίνει κλειστοφοβικός ούτε να έχει ατμόσφαιρα πρόχειρου ταχυφαγείου....

Στο κέντρο του χώρου βρίσκεται και η ανοιχτή κουζίνα όπου ετοιμάζονται τα φαγητά. Μέρος των υλικών έρχεται από την δεύτερη κουζίνα στα ενδότερα του εστιατορίου, απ΄όπου διάφορα πιάτα και υλικά πηγαινοέρχονταν από τα ξύλινα, τύπου saloon, πορτάκια!! Θαύμασα δε την προσοχή που έδιναν οι ασιάτες μάγειρες στο κάθε τι που ετοίμαζαν μέσα στην ανοιχτή κουζίνα. Το μεράκι τους έκανε μπαμ!
Απέναντι από την κουζίνα ξεχωρίζει το επιβλητικό γκράφιτι μιας ασιάτισας!
Ο, συμπαθέστατος και αεικίνητος, υπεύθυνος και συνιδιοκτήτης του "Μr. Dim", με χρόνια εμπειρίας σε γνωστό ασιατικό του κέντρου, μας πληροφόρησε ότι το βράδυ κύριος Σεφ είναι ο συνεταίρος του.

Ο κατάλογος είναι κανονικού μεγέθους αλλά καλύπτει όλα τα γούστα.
Στην αρχή αναφέρεται στα ποικίλα Dim Sum (εξ ου και "Mr. Dim ) του εστιατορίου (ατμού και τηγανιτά), ΕΥΡΩ 4,00- 4,90 τα τέσσερα τεμ. (π. χ, από τα ατμού, εκείνο με την γαρίδα, το χοιρινό, τα μανιτάρια shitake, το νεροκάστανο και τα λαχανικά στα 4,90 ή, από τα τηγανητά, τα πουγκάκια wonton με κοτόπουλο και κρέμα τυριού, στα 4,00)

Μετά, πάμε στις σαλάτες (2,50 - 4,80), τα Satay καλαμάκια (3,90), τα noodles (4,80 - 5,80 ), τα μαγειρευτά (π. χ Asian Curry Beef ) στα 5,80, και τα ψωμάκια ατμού, όπως π. χ Βurger με μπιφτέκι, wasabi, teriyaki σος, τομάτα, πίκλες, κινέζικο λάχανο και spicy mayo, (4,50-4,80).

Η λίστα με τα κρασιά, τις μπύρες(Tsingtao, Kirin, Mythos), τα ποτά (Ουίσκυ, Βότκα, τα αναψυκτικά (βλ. και..... χυμός Καρύδας) και τα Σάκε (5,00-30,00) είναι επίσης πολύ προσεκτικά διαλεγμένη. Το Σάκε, σε ποκιλία, σερβίρεται και σε καραφάκι των 250 ml στα 5,00 ενώ π. χ το (Σάκε) Ginjo/300ml είναι στα ΕΥΡΩ 30,00.

Εντύπωση μου έκανε και η πλούσια λίστα με τα τσάγια, απλά και αρωματικά, (2-2,50), π. χ China Sencha ( ανοιξιάτικο πράσινο τσάι Κίνας, βιολογικής καλλιέργειας, με τη γιαπωνέζικη μέθοδο)!

Από γλυκά, υπάρχουν μόνο τρία είδη παγωτού (σοκολάτα, μάνγκο και πράσινο τσάι ) στα 1,80.

Εμείς διαλέξαμε λοιπόν τα εξής πιάτα:

Από τα dumplings ( τα Dim Sum ατμού ) δοκιμάσαμε τα " Vegetarian shangai dumpling" με λάχανο, καρότο και μανιτάρι shitake. Πολύ νόστιμα αν και θα μπορούσαν να είναι και λίγο πιο ζουμερά. Σερβίρονται μέσα στα γνωστά ψάθινα καλαθάκια και συνοδεύονται από γλυκόξινη σος. Μάλιστα, μας πρόσφεραν, επιπλέον, και μια σος από σόγια και τσίλι όιλ που θεωρείται ότι ταιριάζει ακόμα περισσότερο με αυτά τα κινεζικά μεζεδάκια στον ατμό. Η μερίδα ( 4 τεμ. ), ΕΥΡΩ 4,30

Από τα τηγανιτά dim sum επιλέξαμε τα "Shanghai Roll ", στρογγυλά ρολά (θα έλεγα σε σχήμα καβουριού) με χοιρινό και καβούρι, συνοδεία από σος με δαμάσκηνο, πιο γλυκιά από την παραπάνω, ταίριαζε άψογα με το συγκεκριμένο γευστικότατο πιάτο. Η μερίδα (4 τεμ. ), ΕΥΡΩ 4,00

Από τα νουντλς, δοκιμάσαμε μια - πλούσια - ποσότητα από τα " Yakisoba Special Noodles " με νουντλς σιταριού και γαρίδες, λάχανο, καρότο, κρεμμύδι, πιπεριά και γλυκόξινη σος. Μα αυτό που κάνει τη διαφορά στο πιάτο αυτό είναι η προσθήκη μικρής ποσότητας τζίντζερ, που το κάνει γευστικά καταπληκτικό!!! Το πιάτο αυτό περιλαμβάνει και κοτόπουλο αλλά εγώ ζήτησα να το αφαιρέσουν. Ένα πιάτο που σίγουρα θα σας ενθουσιάσει!!! Πλούσια ποσότητα, το μοιραστήκαμε δύο άτομα, ΕΥΡΩ 5,80

Όλα τα πιάτα παρουσιάζονται σε προσεγμένα λευκά σκεύη και τετράγωνα μαύρα μπολάκια για τις φοβερές σος.

Μου άρεσε που ο υπεύθυνος με ιδιαίτερο μεράκι μας πρότεινε επιπλέον "πειραματισμούς" όπως οι διάφορες εναλλακτικές σος που θα μπορούσαν να κάνουν πιο νόστιμο το πιάτο μας, χωρίς χρέωση μάλιστα.

Από γλυκά, ο φίλος μου δοκίμασε μια μπαλίτσα παγωτό πράσινο τσάι και το βρήκε πολύ νόστιμο. ΕΥΡΩ 1,80

Περάσαμε πολύ όμορφα τόσο λόγω των ξεχωριστών γεύσεων όσο και λόγω της άψογης και άκρως επαγγελματικής εξυπηρέτησης.

Μη διστάσετε να το επισκεφθείτε, ακόμα και οι πιο μακρινοί, γεωγραφικά ή γαστρονομικά.... Το μέρος, αν και λιλιπούτειο, σίγουρα θα σας ενθουσιάσει!!

Κίνα & Ν. Ασία - Αγ. Σώστης, Αθήνα

Επίσκεψη στον mr. Dim προχτές μετά από θερινό σινεμαδάκι στη νέα σμύρνη που έχει μία μικρή παράδοση σε διαφόρων ειδών ασιατικά, που κάποια έχουν κλείσει πλέον, κάποια συνεχίζουν ακόμα.

Σημείο γωνιακό εύκολο, ήσυχο off square και γνωστό στους νεοσμυρνιώτες, πίσω από τον άγιο σώστη, απέναντι από τα αδέλφια fratteli. Δρόμος που δεν περνάω και τόσο συχνά, ας είναι καλά η PP_Tina που μας έδωσε τα φώτα της.

Τα περισσότερα ήδη έχουν γραφεί από τους προηγούμενους επισκέπτες και είναι ακριβώς όπως τα έχουν πει, ας πω κι εγώ δύο λόγια: μικρός χώρος αλλά προσεγμένος στην λεπτομέρεια και ο σχεδιασμός του τον εκμεταλεύεται στο έπακρο ώστε πιστεύω κάθεσαι άνετα και μέσα, casual και απρογραμμάτιστα, κάτω από το αυστηρό βλέμμα της αριστοτεχνικά ζωγραφισμένης γκέισας που είναι σαν το σήμα κατατεθέν του καταστήματος. Εξωτερικά επίσης μικρός χώρος αλλά επαρκείς για να κάτσεις έξω στα λίγα αλλά καλοβαλμένα τραπεζάκια και να ξεφύγεις λίγο από την βοή της πλατείας.

Γενικά φροντισμένο και καθαρό με μοντέρνα όμορφη αισθητική τόσο στα μενουδάκια όσο και στα υπόλοιπα. Τα τραπεζάκια όλα στρωμμένα με τα σουπλά και τα πιατικά, όμορφα, μοντέρνα, δίνουν μία αίσθηση πολυτέλειας και τάξης που σε ξαφνιάζει ευχάριστα.

Από τον mr. Dim είχα παραγγείλει 2-3 φορές συνολικά από ηλεκτρονικό ντελίβερυ και είχα μείνει αρκετά ευχαριστημένος. Η κάρτα του είναι ιδιαίτερη, πιο μαζεμένη σε σχέση με άλλα ασιατικά, με επιλογές σε νούντλς, σαλάτες, τα πουγκάκια dim sum και τα επίσης ιδιαίτερα bao ψωμάκια τους. Κάποια μαγειρευτά πιάτα επίσης, επιλογές ημέρας σε σούσι, ο κατάλογός τους υπάρχει στην σελίδα του καταστήματος στο facebook.

Οταν πήγαμε εμείς, δεν είχε κόσμο αλλά το ντελίβερυ δούλευε αδιαλείπτως. Η παραγγελία ήταν τα pad thai noodles, ρολάκια σούσι για την παρέα μου και πήρα έξτρα τα dim sum ατμού με μοσχάρι και λαχανικά για να δοκιμάσω από περιέργεια. Α και μία μπύρα tsingtao, καλή. Σύνολο 18,70 ευρώ! Καλό; Καλό! Ε, ακριβό δεν το λες. Από γεύσεις και ποσότητα πιάτου πάει πολύ καλά, γεμάτη μερίδα τα νουντλς με ωραία εμφάνιση, για τα σούσι δεν έχω άποψη καθότι δεν με συγκινούν, γενικά θα έλεγα ότι είναι νόστιμη και ελαφριά η κουζίνα. Τα dim sum είναι ευχάριστα αλλά μικρά και λίγα, μου φάνηκε ακριβή η μερίδα για τέσσερα μεζεδάκια, τέλος πάντων οκ, αυτοί ξέρουν την κοστολόγησή τους. Αν θέλετε να ξεφύγετε λίγο από τα τετριμμένα θα πρότεινα να δοκιμάσετε τα burger τους που είναι πρωτότυπη ιδέα και τα έχω δοκιμάσει σε παραγγελία στο σπίτι: ειδικά το beef burger σαν γεύση θα το χαρακτήριζα θεϊκό, ήταν τόσο νόστιμο που ακόμα το θυμάμαι. Βέβαια θέλει προσοχή το bao ψωμάκι γιατί είναι τεράστιο και συμπαγές στη γεύση παρότι και αυτό είναι ιδιαίτερο και ξεχωριστό και μπορεί να βαρύνετε λίγο αλλά αν είστε του ψωμιού γενικά μάλλον θα σας αρέσει.

Αν μου έλειψε κάτι αυτό θα ήταν κάποια επιλογή σε ρύζι που είμαι μεγάλος φαν και αποτελεί σημαντικό μέρος της διατροφής μου, όπως και επιλογή σε σούπες που επίσης τρώω και λατρεύω, δυστυχώς διαθέτει μόνο ρύζι ατμού, ευλεπιστώ ίσως κάποια στιγμή τώρα τον χειμώνα που έρχεται, όταν κυλήσει το μαγαζί, να εμπλουτίσουν την κάρτα του.

Το σέρβις είναι πρόθυμο, ευγενέστατο, άμεσο από τα παιδιά που το τρέχουν, δείχνουν να εκτιμούν που επισκέπτεσαι το μαγαζί τους. Ε, τι άλλο να ζητήσει κανείς. Πληρωμή με κάρτα διαθέτει, νεράκι βρύσης από δική τους κανάτα, θα σας φέρουν και soy sauce την πράσινη, με λιγότερο αλάτι, λεπτομέρεια που όμως την εκτίμησα μια και το έχω περιορίσει στην καθημερινότητά μου.

Αν αυτό το μαγαζάκι άνοιγε κάπου κεντρικά στην πλατεία νομίζω θα γινόταν χαμός... Κατ' εμένα, συναγωνίζεται το Kikuko στο οποίο χρωστάω μία κριτική, κατά τα άλλα μπράβο και well done... και προσθέστε και κανά ρυζάκι ε!

A bien tot!

Ιούλ

Το MR. DIM είναι ένα κυριολεκτικά λιλιπούτειο νέο ασιατικό εστιατόριο, πίσω από τον Άγιο Σώστη στην Ν. Σμύρνη, που άνοιξε τις πόρτες του, μόλις πριν από 3.5 μήνες. Ο σχεδιασμός του παραπέμπει σε εστιατόριο με κατά βάση – delivery – προσανατολισμό, που όπως o σχεδιαστής του εκμεταλλεύθηκε έξυπνα τα περιορισμένα διαθέσιμα τετραγωνικά, και κατάφερε να βολέψει στον εσωτερικό χώρο 4-5 τραπέζια και 9-10 σκαμπώ στο πάσο της εξωτερικής – ανοιχτής – κουζίνας (υπάρχει και μία δεύτερη εσωτερική). Υπάρχουν και 2 διπλά, καθώς και ένα μονό τραπέζι στο πεζοδρόμιο, ακριβώς έξω από την είσοδο του εστιατορίου.

Η εσωτερική διακόσμηση του είναι αναμενόμενα minimal, με γκρί τσιμεντοκονία στους τοίχους, και μία υπέροχη τοιχογραφία μίας κατά τι βλοσυρής, αλλά πανέμορφης γκέισας που.. παρακολουθεί τα τεκταινόμενα.

Αν όμως το MR. DIM “καταχωρείται” στην μνήμη σαν delivery λόγω της συνεργασίας του με πολλαπλά e-deliveries, η εξυπηρέτηση που παρέχεται στο εστιατόριο από ένα ζευγάρι νέα παιδιά, μόνο σε εξυπηρέτηση - που μας έχει συνηθίσει η πλειοψηφία - των deliveries δεν παραπέμπει. Τα παιδιά φαίνεται να έχουν επενδύσει όλο τους τον εαυτό - και όχι μόνο – στο μικρό τους εστιατόριο. Τέτοιο επίπεδο φιλοξενίας – κυρίως από τον νεαρό - δύσκολα το συναντά κανείς σε πρόσφατες παρόμοιες προσπάθειες, όπου η μαζικότητα και η παραγωγή, αφήνουν πίσω την λεπτομέρεια και την συνολική εμπειρία. Ήταν ευγενέστατος, διακριτικός, μετρημένος, πρόθυμος και όσο έπρεπε παρών. Ευγενική και η νεαρή κοπέλλα που είχε επιφορτισθεί με το κυρίως service, αλλά λίγο “σφιγμένη” - τουλάχιστον εκείνο το βράδυ.

Σε ότι αφορά την κάρτα της κουζίνας, οι προτάσεις έχουν κατηγοριοποιηθεί πολύ αποτελεσματικά. Μέσα από ένα φαινομενικά μικρό, αλλά ουσιαστικό menu, κάποιος πολύ εύκολα μπορεί εύκολα να κάνει την επιλογή του. Οι προτάσεις αφορούν dim sum (μικρά πουγκάκια) στον ατμό, dim sum τηγανητά, σαλάτες, μαριναρισμένα καλαμάκια κοτόπουλου και χοιρινού (satay), noodles, 2 κυρίως και παραλλαγές σε burgers και bans.

Θαυμάσιο το dim sum shumai με την γαρίδα, τα μανιτάρια και τα αυγά χελιδονόψαρου – μία έκρηξη γεύσεων σε όλους τους θύλακες της γλώσσας που αποκωδικοποιούν το αλμυρό, το γλυκό και το umami – ούτε ξυνό, ούτε πικρό, υπήρχε σε αυτή την μπουκιά. Δώστε της μόνο 1 λεπτό να πέσει λίγο η θερμοκρασία της από το αχνίζον ψάθινο καλαθάκι ατμού, πριν τη βυθίσετε στο dip σόγιας και τη φέρετε στο στόμα σας. Ενδιαφέρον και το dim sum με το κοτόπουλο, αλλά σε γευστική απόσταση από το προηγούμενο shumai.

Εξαιρετικό τα noodles με τις γαρίδες και τις πίκλες πιπερόριζας στην κορυφή τους, γευστικότατο με συμπυκνωμένη και ιδιαίτερα ισορροπημένη γεύση και το Asian curry beef με γάλα καρύδας που συνοδευόταν από αρωματικό ρύζι.

Οι λάτρεις του φυστικοβούτυρου, πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσουν αυτή τη sauce με τα satay sticks. Οι εχθροί του φυστικοβούτυρου, πρέπει και αυτοί να κάνουν το ίδιο.

Τα edamame (μία παραλλαγή - σε μικρότερο μέγεθος – όπως τα δικά μας φρέσκα φασολάκια) σερβιρισμένα με χοντρό αλάτι, αδιάφορα στη γεύση αλλά ενδιαφέροντα στη σημειολογία της τροφής με το χέρι, που μειώνει τις αποστάσεις, και χαλαρώνει την ατμόσφαιρα στο τραπέζι.

Η κουζίνα του MR. DIM έχει επίσης ένα ξεχωριστό χαρακτηριστικό. Παρά την πολυπλοκότητα των γεύσεων, ότι δοκιμάσαμε ήταν ευχάριστα ελαφρύ. Οι ποσότητες στα πιάτα είναι όσο πρέπει, και επειδή οι τιμές είναι χαμηλές (2-4 ευρώ οι σαλάτες, 3,90 ευρώ τα satay sticks, 5-6 ευρώ τα dim sum και 6-7 ευρώ τα κυρίως), μια παρέα, ακόμη και ένα ζευγάρι, μπορεί να δοκιμάσει ποικιλία γεύσεων με ένα πολύ χαμηλό τίμημα, που δύσκολα θα ξεπεράσει - στον κορεσμό - τα 15 ευρώ το άτομο.

Η μικρή λίστα των 4 λευκών κρασιών έχει σωστούς ποικιλιακούς συνδυασμούς με την κουζίνα που συνοδεύει, ενώ υπάρχει και μία επιλογή κόκκινου, 5-6 επιλογές sake, asti και prosecco. Καλή και η τιμολόγηση τους.

Μοναδική ενοχλητική παραφωνία στον - εξωτερικό - χώρο που καθήσαμε εμείς εκείνο το βράδυ του Σαββάτου, οι γνωστοί βαζιβουζούκοι* με τα παπάκια χωρίς εξάτμιση, που λόγω της ανηφόρας στο σημείο, συναγωνίζονταν ο ένας τον άλλο στο ποιος θα επιβεβαιώσει πρώτος, το γνωστό αξίωμα της εξελικτικής ψυχολογίας που καταγράφει ότι - όσο εντονότερο το μαρσάρισμα και η ενόχληση προς τρίτους, τόσο μικρότερο το πουλί αυτού που την προκαλεί...

Νομίζω ότι μία τζαμαρία περιμετρικά των εξωτερικών τραπεζιών, θα βοηθούσε ιδιαίτερα σε αυτού του είδους την “φασαρία” της οδού Πλαστήρα. Ίσως και κανένα spike stripe (η λωρίδα με τα καρφιά που ρίχνουν οι αστυνομικοί για να ακινητοποιήσουν ένα όχημα) και τέλος, κανένας πεινασμένος Ελληνικός ποιμενικός στην καβάντζα, να ομαλοποιούσαν λίγο την κατάσταση.

Εν κατακλείδι, πολύ ευχάριστη η συνολική εμπειρία στο MR. DIM. Ιδιαίτερες γεύσεις, εξαιρετική εξυπηρέτηση, superb vfm (που λέμε και στο νησί), προσεγμένος χώρος, τάξη στην art de la table, πεντακάθαρες τουαλέττες, ένα bonsai, διαφορετική γραφή στη σελίδα τους στο facebook, χαμογελαστοί πιτσιρικάδες μάγειροι σε μία ρυμοτομημένη και αστραφτερή κουζίνα. Ένα εστιατόριο που αξίζει να μπει σε wish list και να γίνει προορισμός.

Και αν θα μπορούσα να “καθησυχάσω” έστω και στο ελάχιστο, την κάποια αγωνία στα πρόσωπα του νέου αυτού ζευγαριού εκείνο το βράδυ για το νέο τους αυτό εγχείρημα, να τους πω ότι βρίσκονται στον σωστό δρόμο και ότι δεν έχουν τίποτε να φοβηθούν - όσο παραμένουν συνεπείς σε αυτή την πρόταση τους.

Καλύτεροι κριτές στο a4f το έγραψαν αυτό πριν από μένα, και ακόμη περισσότεροι και καλύτεροι, θα το γράψουν μετά..

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

*βαζιβουζούκος: Από το τουρκικό basibozuk που σημαίνει "ανεξάρτητος, άτακτος".
Κατά λέξη σημαίνει χαλασμένο (bozuk) κεφάλι (bas). Η λέξη σήμαινε μετά γενικά τον βάρβαρο, τον άξεστο και ωμό, τον φωνακλά. (slang. gr).