Σε έναν ολοκαίνουργιο χώρο στον Άγιο Σώστη σας υποδέχεται με υπόκλιση ο Mr. Dim και σας προσκαλεί να δοκιμάσετε υπέροχα πιάτα με εκλεπτυσμένες γεύσεις της ασιατικής κουζίνας.
Το όνομά του, το πήρε από τα Dim Sum, μια ευρεία ποικιλία από ελαφρά γεύματα που προσφέρονται με τσάι. Είναι λαχταριστές μπουκιές με γέμιση από γαρίδα, καβούρι, κρέας και λαχανικά που ετοιμάζονται παραδοσιακά στον ατμό στο καλαθάκι μπαμπού ή τηγανιτά και σερβίρονται με sauce! Δοκιμάστε τα!
Το μενού περιλαμβάνει διάφορες επιλογές με επιρροές από Ιαπωνία, Κίνα, Ταϋλάνδη, Ινδονησία και Μαλαισία που ετοιμάζονται καθημερινά στην ανοιχτή κουζίνα του Mr. Dim.
Ο χώρος είναι minimal, με λίγα τραπεζάκια και θέσεις στο μικρό μπαρ, δημιουργώντας μία cosy ατμόσφαιρα.

Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη, Κυριακή 12.30-12.30 Παρασκευή και Σάββατο 12.30-1.00

Κάνει delivery
Φιλικό προς χορτοφάγους
Take away

24 Μάρ 2018

Ομολογώ. Με πόνο ψυχής εκείνο το απόγευμα σύρθηκα έξω από την λιλιπούτεια φωλιά του Mr Dim και της Ασιάτισας φίλης του με το διαπεραστικό βλέμμα. Γιατί κύριε Dim μου, γιατί πήγατε τόσο μακριά και στήσατε τον γευστικό πολυασιατικό σας παράδεισο και μου προκαλέσατε τεράστιο σύνδρομο στέρησης για τα bao και τα noodles;; Βao παίρνω, bao αφήνω, πού να βρω τώρα τόσο νόστιμο και χορταστικό bao σαν το δικό σας, Mr Dim;

Και τί θέλει ο άνθρωπος δηλαδή; Θέλει να μπει σε ένα αστικό λεωφορείο - φυσαρμόνικα, μια μέρα με ήλιο, να σαρδελοποιηθεί με την ησυχία του, για να φτάσει σε περίπου 1 ώρα 38 λεπτά στην όμορφη ήσυχη γειτονιά σας, που δεν θυμίζει σε τίποτα ότι, ένα bao μακριά βρίσκεται η Λεωφόρος Συγγρού.
Και πού να το φανταστεί κι η τσακωμένη με την Ασιατική κουζίνα, ότι, τόσο μικρός χώρος = τόσο μεγάλες γεύσεις;;
Δε λέω, πολύ γαργαλιστικές οι κριτικές των περισσότερων φίλων εδώ στο ασκ, αλλά είναι κι αυτός ο άτιμος ο Βαγιάτας στο ΔικόΣουΤιούμπ που πάει και τα καταβροχθίζει όλα και μετά τα βλέπουμε και αρρωσταίνουμε.

Και πόσα να φας σε μια επίσκεψη; Όλα τα sos έπεσαν στο τραπέζι και τους την πέσαμε σαν ακρίδες. Πρώτα έφθασαν τα ατμιστά dim sum, αυτές οι μινιόν μπουκίτσες μέσα στο μπαμπουδένιο καλαθάκι τους με τα αυγά χελιδονόψαρου από πάνω, πουγκάκια τόσο λεπτεπίλεπτα και μαργαριταρένια να τα καταπίνεις αμάσητα, είναι κι ακριβούτσικα τα άτιμα, θυμήθηκα τον μπαμπά μου όταν παλιά πολύ παλιά μου έλεγε "παιδί μου άμα καταλαβαίνεις πως δεν χορταίνεις, σταμάτα". Αυτό.
( crab & shrimp shumai with tobiko, 4 pcs, 5.20 e ).

Και τί άλλο είπαμε; Ότι δεν έχεις φάει ποτέ στη ζωή σου σούσι; Να δω τί άλλο θα σε βάλει αυτός ο Mr Dim να κάνεις... Για φέρτο να το δω. Ααα, πήρες το vegeterian sushi roll inside out. Μην το παραχ*** κιόλας, πρώτη φορά είναι. Για ξεκίνα να τα βουτάς στη σόγια σως, για τσίμπα και λίγη πράσινη πλαστελίνη wasabi να δεις αν την αντέχεις... Ρε φίλε, πόσο νόστιμος είναι τελικά αυτός ο σούσις...
( αβοκάντο, μαρούλι, αγγούρι και φύκι μέσα, και το ρύζι απέξω, 6 τμχ, 3.90 e. Ναι, το ξέρω πως το ξέρετε. Αλλά εγώ τώρα το έμαθα και μια χαρά την έχω όσο να'ναι! )

Και πού αλλού έχεις φάει bao είπαμε; Στου mafia και στου pug. Μάλιστα. Τα είχες και στο χωριό σου τα bao! Για δες τώρα εδώ τί θα προσγειωθεί. Σχεδόν το διπλάσιο σε μέγεθος/ ύψος/ πλάτος/ πάχος/ νοστιμιά/ υλικά. Δεν πειράζει κύριε Dim που το ακρίβυνες και λίγο. Εγώ σε καταλαβαίνω. Αυτό το ζουμερό κοτόπουλο που βάζεις μέσα, μαζί με τις πίκλες, την coleslaw και την bbq σως, ξεχειλίζει γεύση και προκαλεί μεγάλη ηδονή, να το ξέρεις.
( chicken bao bun, 5.40 e, κομμένο στα δύο χορταίνουν δύο ).

Κι επειδή σε κατάλαβα τί baoφαγάνας είσαι, θέλεις και το bao burger; Τί ρωτάω τώρα. Βεβαίως και το θέλεις. Με πανέ το κοτόπουλο αυτή τη φορά, πίκλες, ντομάτα, κινέζικο λάχανο, spicy μαγιονέζα και yakisoba σως. Ορκίσου τώρα ότι τέτοιο μπέργκερ δεν έχεις ξαναφάει, ούτε εσύ, ούτε ο διπλανός σου που σου έκλεψε το μισό ανερυθρίαστα.
( chicken bao burger, 5.40 e. Δεν το ξαναμοιράζομαι. Ορκίζομαι ).

Χόρτασα, είπε κάπου εκεί η μικρή. Ε, τότε να μην μου φας τα noodles όταν έρθουν. Και το άλλο με τον Τοτό στο έχω ξαναπεί και τελικά μου έφαγε παραπάνω από τα μισά. Τα οποία noodles οφείλω να πω ότι τα έπαιξα στα ζάρια και τί βγήκε; Tα Mr Dim noodles φυσικά.
Όλη μου η πρότερη τραυματική εμπειρία του παρελθόντος με τα noodles, ακυρώθηκε εκείνην ακριβώς τη στιγμή. Πρέπει να ψάχνω χωρίς πλάκα, χρόνια και χρόνια για να βρω τέτοια ρυζομακάρονα και τα βρήκα εδώ. Αχνιστά, ζουμερά και πεντανόστιμα με τόσο γεμάτες γεύσεις και αρώματα, κυριολεκτικά υπέροχα.
( chinese noodles με κουρκουμά, χοιρινές μπουκιές, καρότο, κόκκινη πιπεριά, μανιτάρια σιτάκε και τη σως του Mr Dim, μεγάλη χορταστική μερίδα, 6.90 e ).

Και τί άλλο μετά; Στεναχώρια, τί άλλο, όταν άδειασαν όλα τα πιάτα και ήξερα ότι δεν έχει άλλο, ο κόσμος ξαφνικά σκοτείνιασε. Έγινε πιο μαύρος κι από τα μαύρα κινέζικα πιάτα στο τραπέζι. Και το βλέμμα της γκέισας από πάνω μου, άλλαξε κι αυτό. Νομίζω με λυπήθηκε κι εκείνη.

Φήμες ότι ένα αόρατο χέρι φρόντιζε κάθε στιγμή να έχουμε πάντα γεμισμένα τα ποτήρια μας με νερό και δεν ανθυπομειδίασε καθόλου εις βάρος μου, όταν ζήτησα ευγενικά μαζί με τα chopsticks να μας φέρουν και κανονικά μαχαιροπίρουνα, δεν είναι φήμες, είναι η πραγματικότητα, γιατί βλέπεις η εκπαίδευση από το Τιούμπ εδώ έπεσε σε ανεπίδεκτη κι εγώ με τα ξυλάκια παλεύω ακόμη.

Πραγματικότητα είναι και ο λογαριασμός στα 27 e με το εξωπραγματικό vfm των 13.5 e/ άτομο για όλα αυτά τα απωανατολίτικα καλούδια που δοκιμάσαμε. Αν πω και για τα ρούχα μας ότι δεν μύρισαν τηγανίλα, θα με πιστέψει κανείς;
Μπύρα Tsingtao πάντως δεν ήπιαμε, γιατί μετά είχαμε και σινεμά να πάμε και δεν θέλαμε να κοιμηθούμε ( το καταφέραμε εύκολα και χωρίς αυτήν ).

Και τώρα θα με ρωτήσεις, γιατί στα λέω εσένα όλα αυτά...
Γιατί θα μπορούσαμε αγαπητέ μου Μr Dim να γίνουμε καλοί φίλοι εμείς οι δύο και να συναντιόμαστε συχνά.
Αλλά εσύ πήγες και μου εγκαταστάθηκες στη Νέα Σμύρνη κύριε Dim, και με στενοχωρείς.

21 Οκτ 2017

Ξημερώνει Κυριακή.

Το αιώνιο κυριακάτικο ερώτημα, της μισής και βάλε Αθήνας, είναι "που θα γευματίσομεν σήμερα?".

Συχνά, θα πέσει η ιδέα για κινέζικο. Όταν υπάρξει θέρμη για αυτή την ιδέα, δύο είναι τα πιθανά σενάρια:

α) επίσκεψη σε δοκιμασμένο και εγκεκριμένο, στο παρελθόν, εστιατόριο
β) googlάρισμα για κινέζικα με κυριακάτικο μπουφέ (πολλές φορές με παράλληλο έλεγχο για το βαλάντιο)

Και εκεί χάνεται το παιχνίδι. Ο googlαριστής, μόλις, έχει κάνει βλακεία. Διότι, σύμφωνα με αυτόν τον τρόπο σκέψης και δράσης έχει αποκλείσει το Mr Dim (χαϊδευτικά "κύριος Μήτσος", εκ του Dim-Dimitris, δεν βγαίνει όμως από εκεί) από τις επιλογές του. Και αυτό είναι μέγιστη βλακεία.

Ας απαντήσουμε, όμως, στο ερώτημα "τι αγαπάμε, αλλά και τι μας ενοχλεί, σε έναν κινέζικο μπουφέ" και ας δούμε αν μας ικανοποιεί ο κύριος Μήτσος σε σχέση με τα ζητούμενα.

- Αγαπάμε ότι γευόμαστε αυτή την ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα κουζίνα.

Στον κύριο Μήτσο, θα συναντήσει κανείς μια πολύ ενδιαφέρουσα πλευρά της με επιρροές από Ιαπωνία, Ταϋλάνδη, Μαλαισία και Ινδονησία, με πειραγμένα πιάτα και με ελαφρώς ψαγμένα (ειδικά σε σύγκριση με τον μέσο, οικονομικά, μπουφέ των 10-15€) υλικά.

- Κάποιες φορές αγαπάμε τον χώρο που μπαίνουμε, κάποιες άλλες φορές τον καταριόμαστε. Τα περισσότερα εστιατόρια ασιατικής κουζίνας ή θα είναι παλιομοδίτικα και κιτς του κερατά ή πιο σύγχρονα, μίνιμαλ και εκλεπτυσμένης ατμόσφαιρας. Αρκετές φορές θα είναι σχετικά στριμόκ***λα, ειδικά τις μέρες με μπουφέ, ενώ, ειδικά, εκείνες τις ημέρες, τα επίπεδα καθαριότητας του χώρου τίθενται υπό αμφισβήτηση σε πολλά μαγαζιά.

Ο κύριος Μήτσος, βέβαια, ταιριάζει με τα παραπάνω μόνο στο ότι είναι στριμόκ***λος. Είναι ένα εντυπωσιακά (ή μήπως εκνευριστικά?) μικρό μαγαζάκι, με εξαιρετική καθαριότητα και ιδιαίτερα γουστόζικη (και λιτή) διακόσμηση. Βέβαια, η ανοιχτή κουζίνα, σε συνδυασμό με τον μικρό χώρο, είναι κακή για τα ρούχα και τα νοτίζει σε ένα βαθμό. Οπότε μην τον επισκεφθείτε πριν από επαγγελματικό μίτινγκ, μόνο μετά. Ή καθίστε έξω. Το μεγάλο μπόνους του χώρου δεν θα το ζήσει κανείς, όμως, τη στιγμή που γευματίζει. Θα το ζήσει τη στιγμή της απόθεσης. Δεν είναι άλλο από τα υπέροχης υφής και όψης μαύρα χαρτιά υγείας που θα βρείτε επισκεπτόμενοι τις τουαλέτες του! Αυτό θα πει πολυτέλεια (ας ελπίσουμε ότι δεν τρώτε αυτή τη στιγμή).

- Αγαπάμε ότι νιώθουμε κυρίαρχοι στον χώρο και ότι δεν έχουμε τους σερβιτόρους, ιδιαίτερα, πάνω από το κεφάλι μας.

Στον κύριο Μήτσο αυτό θα το μισούσαμε. Εκεί, το θες το να σε σερβίρουν. Ακόμη θυμάμαι ότι με το ποτήρι μου μισογεμάτο, κοίταξα την κανάτα με το νερό και πριν καν ξεκινήσω να απλώνω το χέρι μου για να βάλω και άλλο, η κοπέλα του σέρβις κατάφερε, με ταχύτατες κινήσεις, να με προλάβει. Θυμάμαι, επίσης, ότι μας έλυσε κάθε απορία, μας έδειξε πώς να χρησιμοποιούμε τα ξυλάκια (όχι ότι τώρα πια θα το κάνουμε σωστά) και ότι δεν είχαμε ούτε μισό παράπονο. Μόνο ότι θα τη θέλαμε λίγο πιο χαμογελαστή (άρα είχαμε μισό παράπονο, είπα ψέματα).

- Μάλλον, μισούμε το «σπρωξίδι» και την αναμονή ώστε να γεμίσει o μπροστινός μας το πιάτο του με το φαγητό που θέλουμε και εμείς να βάλουμε. Μισούμε, ακόμη, το σενάριο να πάρει το τελευταίο κομμάτι-πιρουνιά του ταψιού. Και εννοείται πως μισούμε το σενάριο να καθυστερεί να βγει νέο ταψί με το αγαπημένο μας φαγητό.

Στον κύριο Μήτσο δεν υπάρχει τέτοιος φόβος. Δεν είναι μπουφές είπαμε. Και δεν μου έχει τύχει, ως τώρα, να μην έχει κάποιο από τα πιάτα του μενού. Και υπάρχει αρκετή ποικιλία επιλογών, όση και στον μέσο μπουφέ, θα έλεγα.

- Αγαπάμε ότι μπορούμε να φάμε μεγάλη ποσότητα από τις αγαπημένες μας γεύσεις. Μας τη δίνει λίγο, βέβαια, τις φορές που δοκιμάζουμε από όλα τα φαγητά και κάμποσα από όσα έχουμε βάλει στο πιάτο μας, ίσως μας απογοητεύουν λίγο. Χρειάζεται δηλαδή, μερικές φορές, να γεμίσουμε το στομάχι μας, σαν σακούλα απορριμμάτων (δεν είναι όμως), με φαγητά που δεν τα προτιμάμε, καθώς ο μπουφές μας ωθεί/δίνει τη δυνατότητα να δοκιμάσουμε από όλα μέχρι να βρούμε τις αγαπημένες μας γεύσεις.

Στον κύριο Μήτσο μπορεί κανείς να φάει μεγάλη ποσότητα από τις αγαπημένες του γεύσεις (μιας και θα του αρέσουν όλα τα πιάτα), χωρίς να χρειαστεί να δοκιμάσει κάτι δυσάρεστο μέχρι να βρει τι του ταιριάζει περισσότερο (είπαμε, θα αρέσουν όλα).

- Αγαπάμε ότι μπορούμε να σκάσουμε στο φαγητό με ένα φιξ ποσό. Για έναν μέτριο ποιοτικά μπουφέ, αυτό θα είναι γύρω στα 10-15€, ενώ για έναν πιο εκλεπτυσμένο πλησιάζει το 20άρικο.

Πως σας ακούγεται ότι στον κύριο Μήτσο μπορούμε να σκάσουμε, πληρώνοντας το ποσό του μέτριου μπουφέ (10-15€) και εισπράττοντας την ποιότητα του πιο καλού? Τουλάχιστον εγώ και στις δύο επισκέψεις μου έσκασα με 11-11,5€, με 4 χορταστικά και εξαιρετικά ποιοτικά πιάτα για δύο άτομα, τη φορά.

Τι δοκίμασα:

- Chicken Mr. Dim wonton (4,8€). Τέσσερα πουγκάκια, με κοτόπουλο (δεν ακούστηκε πολύ) και τυρί, συνοδεία της κλασσικής γλυκοκαυτερής κινέζικης σάλτσας. Το μόνο πιάτο που ήταν σε μικρή ποσότητα. Βέβαια, ήταν τόσο γευστικά που ακόμη και αν υπήρχαν 20 τεμάχια στη μερίδα, πάλι θα γκρίνιαζα. Η τέλεια εκτέλεση μιας κλασσικής συνταγής (4/4).

- Sake philadelphia (4,9€) και Crab Mr. Dim (5,3€), από τα σούσι. Το πρώτο με σολομό και κρέμα τυριού και το δεύτερο με σουρίμι καβουριού, αβοκάντο μαρούλι και αυγά χελιδονόψαρου. Αν και δεν είμαι φαν των σούσι, ήταν αμφότερα εξαιρετικά. Ήρθαν συνοδευόμενα από τη σάλτσα σόγιας τους και μια πράσινη «πλαστελίνη» (wasabi), ανεπανάληπτα καυτερής γεύσης, για τους θαρραλέους (3/4).

- Satay sticks chicken (5€). Καλαμάκια κοτόπουλο, ελληνιστί, μαριναρισμένα με γεύση που παραπέμπει λίγο σε κάρυ και συνοδεία σος από φυστικοβούτυρο και γάλα καρύδας. Η σος δεν ταίριαξε καθόλου με τη γεύση του κοτόπουλου, η οποία ήταν εξαιρετική. Ήρθαν τρία, μέτριου μεγέθους καλαμάκια, ζουμερά και ιδανικά ψημένα, με την κάθε μπουκιά να προκαλεί τεράστια θλίψη, βλέποντας πως ολοένα και μικραίνει η ποσότητα κρέατος σε αυτό το υπέροχο ξυλάκι. Το κομμάτι του κοτόπουλου ήταν ενιαίο και όχι σε κυβάκια (3,5/4 – με άλλη σος θα χτύπαγε τεσσάρι).

- Vegetarian carrot burger (4,9€). Μπέργκερ σε Bao Bun, με μπιφτέκι καρότου, sweet chili sauce, πίκλες, ντομάτα, κινέζικο λάχανο και (πράγματι) καυτερή μαγιονέζα. Ήρθε κομμένο στη μέση (ήμασταν 2 άτομα), κίνηση που εκτιμήθηκε δεόντως. Το Bun ήταν αρκετά ψωμένιο εσωτερικά, κάτι που δεν το περίμενα, μα δεν ήταν για κακό. Ήταν και λίγο σκληρό. Το μπιφτέκι καρότου από καλό, έως πολύ καλό (από τα πιο γευστικά χορτοφαγικά μπιφτέκια που έχω δοκιμάσει), και ο συνολικός συνδυασμός υλικών, επίσης (3,5/4).

- Mr. Dim και Pad Thai από την κατηγορία των νουδλς. Αμφότερα στα 6,9€. Το πρώτο, είχε νουντλς με κουρκουμά, χοιρινό, λάχανο, κόκκινη πιπεριά, καρότο, μανιτάρι shitake και Mr. Dim σος. Απίθανη γεύση, βράσιμο των νουντλς και δέσιμο με τη σος, έτσι απλά (4/4). Το δεύτερο, με νουντλς ρυζιού, κοτόπουλο, φύτρες φασολιού, φρέσκο κρομμύδι, κόκκινη πιπεριά, αυγό, φυστικοβούτυρο, φιστίκι, chili oil & fish sauce. Είχε μη δεμένη γεύση και ήταν ενοχλητικά στεγνό. Το μόνο πιάτο που δεν ευχαριστηθήκαμε στις επισκέψεις μας. Το μόνο, το οποίο αφήσαμε σκόπιμα στη μέση (2/4). Και τα δύο πιάτα ήταν σε εξαιρετική ποσότητα.

- Chicken rice (5,9€). Τηγανητό ρύζι με κοτόπουλο, λάχανο, καρότο, κρομμύδι, πιπεριά, αυγό, σόγια και sweet chili sauce. Συμπαθές πιάτο, αν και προσωπικά βρήκα τα νουντλς τους καλύτερα (2,5/4). Στον συνδαιτυμόνα μου άρεσε τα μάλα βέβαια.

Η παράγραφος του τεμπέλη: Ο κύριος Μήτσος δεν έχει να ζηλέψει τίποτα σε σύγκριση με ένα καλό εστιατόριο ασιατικής κουζίνας. Έχει πολύ καλή ποιότητα υλικών, πρωτοτυπία συνταγών και ένταση γεύσεων. Επιπλέον, έχει ικανοποιητικότατο σέρβις και εξαιρετικό vfm. Του λείπει μονάχα η στέγαση σε έναν μεγαλύτερο χώρο, η οποία θα αύξανε την αναλογία εστιατορίου: ντελιβεράδικου και την άνεση του πελάτη τη στιγμή που απολαμβάνει το υπέροχο γεύμα του.

Κρατήστε μικρό καλάθι για το χώρο και θα σας το γεμίσουν οι γεύσεις.

25 Απρ 2018

Πού να ήξερα ότι στη στροφή του 040 των μαθητικών και φοιτητικών μου χρόνων θα άνοιγε κάποτε αυτό το μικρό διαμάντι;

Δεν έχω να προσθέσω πολλά στις κριτικές των έμπειρων προλαλήσαντων καλοφαγάδων. Στο Mr. Dim έχω φάει μερικά από τα καλύτερα noodles της ζωής μου με σέρβις που πλησιάζει αστεράτο εστιατόριο και τιμές που πλησιάζουν συνοικιακό ουζερί. Και τα bao buns είναι εξαιρετικά, σα να μασάς συννεφάκια, ενώ θα πρότεινα να συνοδεύσετε το φαγητό με τα εξωτικά αναψυκτικά του καταλόγου για μια πιο ολοκληρώμενη εμπειρία.

Ένα μεγάλο μπράβο στους ιδιοκτήτες για την προσέγγισή τους. Ευτυχώς που δε μένουμε κοντά γιατί τα bao θα είχαν αντικαταστήσει τα delivery σουλάκια σπίτι μας.

18 Δεκ 2017

Πραγματικά ένα διαμαντάκι κρυμμένο στα στενά της Νέας Σμύρνης. Πολύ μικρό, ίσα ίσα έχει 3-4 τραπέζια.
Εντυπωσιακός ο τοίχος με την ζωγραφιά της κοπέλας (έναν τοίχο έχει όλο κ όλο το μαγαζί), όμως η αλήθεια είναι ότι ατμόσφαιρα χαλάει αρκετά από την από την ανοιχτή κουζίνα και τις μυρωδιές που αναπόφευκτα διαχέονται στον χώρο.
Το φαγητό εντυπωσιακά νόστιμο:

- Dim sum steamed με γαρίδα, καβούρι και αυγά χελιδονόψαρου. Έλιωνε στο στόμα.
- Pad Thai noodles. Νομίζω ότι είναι τα πιο νόστιμα noodles που έχω φάει ποτέ! Όλα τα υλικά ήταν φρέσκα και το φυστικοβούτυρο έδενε πολύ τις γεύσεις. Σίγουρα είναι από τα πιάτα που θέλω να ξαναδοκιμάσω!!!

- Καλαμάκια από κοτόπουλο με σάλτσα από φυστικοβούτυρο και γάλα καρύδας (3 τεμάχια στη μερίδα). Πολύ τρυφερό το κοτόπουλο και πραγματικά πήγαινε πάρα πολύ ωραία η σάλτσα!

- Bao bun με χοιρινό, κομμένο στη μέση. Μεγαλύτερο σε μέγεθος από ότι συνήθως ( μας είπε η σερβιτόρα ότι τα φτιάχνουν οι ίδιοι). Το κρέας έλιωνε μέσα στη σάλτσα BBQ, το ψωμάκι ήταν όσο αφράτο έπρεπε και η σαλάτα coleslaw έδενα όλες τις γεύσεις! 5 στα 5!!!

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω, συν δύο μπύρες Tsingtao ήταν στα 28,50€. Πολύ οικονομικό, ειδικά αν αναλογιστώ τον συνδυασμό ποιότητας τιμής!!!

Πολύ θετική η συνολική εικόνα! Δεν ξέρω αν θα ξαναέτρωγα εντός του εστιατορίου, αλλά σίγουρα θα παραγγείλω (μιας και κάνουν και delivery) πολύ σύντομα!

16 Ιαν 2017

Καλή χρονιά αγαπητοί μου φίλοι, με τις θερμότερες ευχές μου για το ''σωτήριο έτος'' 2017 που μόλις ανέτειλε.

Επέλεξα και εγώ όπως και πολλοί άλλοι φίλοι, για λόγους λειτουργικούς αλλά και ποδαρικού, να ξεκινήσω με μια θετική κριτική, έτσι για να πάει καλά η χρονιά. Βοήθησε βέβαια και το γεγονός ότι έχω και κανά δυο leftovers από την προηγούμενη χρονιά, οπότε για να είμαι ακριβής και ειλικρινής μαζί σας, μάλλον θα κινηθώ εκ του ασφαλούς.

MR DIM λοιπόν, ένα εστιατόριο Ασιατικής κουζίνας στην περιοχή του Άγιου Σώστη, το οποίο στον περίπου ένα χρόνο λειτουργίας που σύντομα θα συμπληρώσει, κινείται από απόψεως πλήθους κριτικών (τουλάχιστον στο ask4food) σε πολύ ρηχά νερά. Και αναρωτιέμαι. Μόλις πέντε κριτικές για τον κύριο Dim, όλες προερχόμενες από ''all around'' καλοφαγάδες (όχι dedicated στην ethnic κουζίνα), δεν μπορείς να το χαρακτηρίσεις και επιτυχία.

Με την περιοχή γενικά δεν το έχω. Έως και σήμερα οι γαστρονομικές μου δραστηριότητες περιλαμβάνουν μια επίσκεψη στην συμπαθή γειτονική ΜΑΣΙΝΑ και άλλη μια στο luxury PREMIERE, εμπειρίες τελείως διαφορετικές από τον κύριο Dim.

Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2016, ώρα 20:30, άτομα 2, με κράτηση μέσω της πλατφόρμας του e-table.

Ο χώρος είναι απλός, καθαρός, αξιοπρεπής, με μερικές βιομηχανικές πινελιές και κάνει τα αδύνατα δυνατά για να σε κάνει να ξεχάσεις ότι θα φας σε περίπου 25τ. μ, όσο πάνω κάτω είναι το μέγεθος του. Ιδιαίτερες διακοσμητικές ανησυχίες δεν υπάρχουν, με την τοιχογραφία της (φυσιογνωμικά) αυστηρής Ασιάτισας γκέισας να κυριαρχεί στον χώρο. Φιλοξενούνται περί τα 14 με 15 καθήμενα άτομα, από τα οποία τα 8 άτομα σε 4 δυάρια τραπεζάκια και 6 με 7 άτομα σε ισάριθμα σκαμπώ στο πάσο της εξωτερικής open kitchen, φάτσα κάρτα με τους μάγειρες. Παρά το μικρό μέγεθος του χώρου, με την αναχώρησή μας δεν μυρίζαμε τηγανίλα (ευτυχώς), κάτι για το οποίο το μαγαζί σίγουρα παίρνει credit. Η art de la table αναμενόμενα απλή και συμπαθητική. Τέλος, παραδόξως οι τουαλέτες ήταν πολύ ευρύχωρες και περιποιημένες.

Στο θέμα της εξυπηρέτησης δεν θα έχετε προβλήματα, βοηθάει και το μικρό μέγεθος του μαγαζιού. Η συμπαθητική κοπελίτσα θα σας δώσει τον χρόνο σας για τη μελέτη του menu και θα κινηθεί σε γενικές γραμμές αποτελεσματικά, διακριτικά, ευγενικά και με ενδιαφέρον για τις γευστικές σας εντυπώσεις. Στις λίγες ερωτήσεις που τις κάναμε σχετικά με την σύνθεση ορισμένων πιάτων, ανταποκρίθηκε με ενδιαφέρον και μας παρότρυνε να ζητήσουμε την συνδρομή της για οτιδήποτε απαιτούνταν. Η ροή των πιάτων που θα μνημονευτούν παρακάτω, κινήθηκε σε πολύ φυσιολογικούς ρυθμούς, δίνοντας μας τον απαραίτητο χρόνο για να τα επεξεργαστούμε και να τα απολαύσουμε.

Η κάρτα του menu είναι μικρή, περιεκτική, πολύ ενδιαφέρουσα, με επιρροές από Κίνα, Ιαπωνία, Ταυλάνδη, Ινδονησία και Μαλαισία, ένα πραγματικό ποτ πουρί της γαστρονομικά ενδιαφέρουσας Ασιατικής ηπείρου. Ξεχάστε τον ανούσιο βομβαρδισμό των πολυάριθμων πιάτων, που συνήθως προσφέρουν τα Ασιατικά εστιατόρια στην Ελλάδα και προετοιμαστείτε για κάτι διαφορετικό, ενίοτε και λίγο δημιουργικό. Δεν θα σας κουράσω περισσότερο, θα σας προτρέψω να ρίξετε μια ματιά στον κατάλογο, ο οποίος είναι διαθέσιμος σε όλα τα delivery sites με τα οποία συνεργάζεται ο κύριος Dim.

Στο τραπέζι μας, κινηθήκαμε, κυρίως με γνώμονα τις προηγηθείσες κριτικές φίλων του site, αλλά και τις δικές μας γευστικές προτιμήσεις. Παραγγείλαμε:

-Μια vegetarian thai salad, με σπανάκι, κινέζικο λάχανο, φρέσκο κρεμμύδι, αγγούρι, κόκκινη πιπεριά, famarind (να μια άγνωστη λέξη) και malaysian laksa dressing, στα 5,20€. Μια πολύ συμπαθητική και ευχάριστη σαλάτα, σε νορμάλ ποσότητα, η οποία μπορεί να μην διεκδικούσε βραβείο πρωτοτυπίας, αλλά σίγουρα αποτέλεσε μια ωραία εισαγωγή στο δείπνο μας.

-Από την κατηγορία των dim sum steamed, επιλέξαμε τα crab&shrimp shumai (4 τεμάχια), με καβούρι, γαρίδα, μανιτάρι shitake, λαχανικά και αυγά χελιδονόψαρου στα 5,20€. Σερβίρονται στο παραδοσιακό καλαθάκι μπαμπού, μαζί με μια συμπαθητική σόγια sauce. Εδώ λοιπόν φίλοι μου θέλω την προσοχή σας, διότι πρόκειται για μια βελούδινη και αλυσιδωτή έκρηξη γεύσεων στον ουρανίσκο σας. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, νομίζω ότι δεν πρέπει να απουσιάζει από την παραγγελία σας.

-Από την κατηγορία των bao buns, επιλέξαμε το bao bun χοιρινό με bbq sauce, πίκλες, κόκκινο και λευκό λάχανο στα 4,90€. Δεν ξέρω πως έγινε, αλλά μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι θα μπορούσε να είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα και νόστιμη Ασιατική παραλλαγή του American pulled pork sandwich. Είναι τελικά πολύ περίεργο το πως δουλεύει και τι συνειρμούς κάνει καμιά φορά ο ανθρώπινος εγκέφαλος. Πάντως πρόκειται για ένα πολύ ωραίο sharing για 2 άτομα και εκτιμώ ότι και οι 4 διαθέσιμες προτάσεις των bao buns δεν θα περάσουν απαρατήρητες.

-Από την κατηγορία των noodles επιλέξαμε τα yakisoba special noodles με γαρίδα, κοτόπουλο, λάχανο, καρότο, κρεμμύδι, πιπεριά, πίκλες ginger και γλυκόξινη sauce λαχανικών στα 6,80€. Μερίδα μεγαλούτσικη και σωστά εκτελεσμένη, ένα πολύ καλό πιάτο που δεν μας άφησε παραπονεμένους και μας προετοίμασε για το grand finale που ακολούθησε.

-Κλείνοντας, από την κατηγορία των μαγειρευτών επιλέξαμε το asian curry beef, με γάλα καρύδας και κίτρινο curry, συνοδευόμενο από ρύζι ατμού στα 7,30€. Ποιοτικό πιάτο, νορμάλ μερίδα, με μια αξιοθαύμαστη αρμονία στην εναλλαγή των γεύσεων μεταξύ της καρύδας, του curry και των λοιπών ''μουλοχτών'' συστατικών, όπως του λεμονόχορτου, του ginger και του galangal. Το έχω δηλώσει και σε παλιότερη κριτική, ότι γενικά με ενθουσιάζει αυτή η ''παρέλαση'' των γεύσεων, όταν όμως γίνεται αρμονικά. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ πιάτο λοιπόν, ήταν μαζί με το crab&shrimp shumai οι νικητές της βραδιάς.

-2 συμπαθητικές μπύρες Tsingtao στα 5€.

Check please

Στα 34,40€, με νόμιμη απόδειξη συραμμένη με το δελτίο παραγγελίας και πληρωμή με πιστωτική κάρτα.

Κατέληξα ότι:

Πολλά τα ερωτήματα που μου δημιούργησε ο κύριος Dim. Ίσως κάποια μείνουν αναπάντητα, το μέλλον θα δείξει πολλά.

Μήπως έχουμε να κάνουμε με ένα λιλιπούτειο ethnic διαμαντάκι, το οποίο μελλοντικά θα αναδειχθεί σε άξιο τέκνο του ask4food;

Μήπως έχουμε να κάνουμε με ένα μικρό εστιατόριο με μεγάλη και λίγο έξω από τα συνηθισμένα κουζίνα;

Μήπως έχουμε να κάνουμε με ένα μεγάλο εστιατόριο σε λιλιπούτειο μέγεθος;

Μπορεί μια μικρή κάρτα του menu να δείχνει ταυτόχρονα τόσο grand και τόσο γενναιόδωρη;

Μήπως το όλο set up αδικεί κατάφορα τον κύριο Dim, διότι κινδυνεύει να χαρακτηρισθεί (κυρίως από αδαείς) ως ''ντιλιβεράδικο'';

Μήπως θέτει νέους όρους στο παιχνίδι του VFM, για την (υπερ)τιμολογημένη (στην χώρα μας) Ασιατική κουζίνα;

Τελευταίο, αλλά εξίσου σημαντικό με τα προηγούμενα ερωτήματα. Τι κάνουν τα δεδηλωμένα λαγωνικά της ethnic κουζίνας του site; Αλλαξοπίστησαν και το γύρισαν στα σουβλάκια και στα κεμπάπ;

Δυστυχώς φαίνεται ότι η (οριστική) αποχώρηση του αγαπητού φίλου World, άφησε πίσω της ένα δυσαναπλήρωτο κενό, τουλάχιστον στο πεδίο της ethnic κουζίνας.

Οποια και αν είναι η δική σας απάντηση, η δική μου είναι η εξής. I'll be back Mr Dim. Είσαι επικίνδυνα ''εθιστικός''!!

Υ.Γ. Τίνα τα θερμά συγχαρητήρια μου για το scouting!

13 Δεκ 2016

Για το MR. DIM ενδεχομένως να μην είναι πλήρης η κριτική, καθώς δεν το επισκέφθηκα στα πλαίσια κανονικής εξόδου, παρά μόνο δοκίμασα στο σπίτι μου τις γεύσεις του. Και ναι μεν τα 3 – 4 λαγωνικά του ask4food το έχουν ήδη εντοπίσει, παραθέτοντας την εμπειρία τους, ωστόσο και εγώ με τη σειρά μου νιώθω την ανάγκη να σας περιγράψω τη δική μου και να βοηθήσω στο να γίνει, έστω και λίγο, γνωστότερη αυτή η τόσο ενδιαφέρουσα και φιλότιμη προσπάθεια.
Το MR. DIM είναι ένα μικρό μαγαζάκι στην περιοχή του Αγ. Σώστη (σύνορα Ν. Σμύρνης και ν. Κόσμου) που προσφέρει ασιατικές γεύσεις με επιρροές από Κίνα, Ταϋλάνδη, Ινδονησία, Ιαπωνία και Μαλαισία (τουλάχιστον όπως το ίδιο αυτοπαρουσιάζεται, καθώς δεν είμαι και ο πλέον ειδήμων στο θέμα). Έχοντας ήδη διαβάσει τις άκρως εγκωμιαστικές κριτικές των pp_tina και fratello, το είχα βάλει στα υπόψη μας. Γυρνώντας, λοιπόν, σπίτι από Ν. Σμύρνη, απογευματάκι πρότεινα στη γυναίκα μου να το επισκεφθούμε για να δοκιμάσουμε τις γεύσεις του, έστω και στο σπίτι, σε περίπτωση που ο εσωτερικός χώρος δεν μας ενέπνεε. Δεν αρνήθηκε, οπότε μετά πολλά φθάσαμε, παρκάραμε σχετικά κοντά και κατευθυνθήκαμε προς το MR. DIM.

Ο χώρος έχει περιγραφεί με πληρότητα από τους φίλους του site. Να προσθέσω και εγώ ότι είναι προσεγμένος και περιποιημένος για το μέγεθός του και δεν αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα για να καθίσεις και να απολαύσεις τις νόστιμες γεύσεις του. Κάτι, ωστόσο, η κούραση της ημέρας, λίγο ότι το μαγαζί ήταν τελείως άδειο εκείνη την ώρα, ασφαλώς και το χαριτωμένο μεν αλλά αρκετά μικρό μέγεθος του, με έκαναν να διαπιστώσω ότι η γυναίκα μου προτιμούσε να πάρουμε την παραγγελία για το σπίτι, οπότε δεν επέμεινα για το αντίθετο. Σε κάθε περίπτωση, ωστόσο, να τονίσω ότι το μεγάλο μπαρ με τα ψηλά καθίσματα, τα 2-3 τραπεζάκι στην μία μεριά του τοίχου, οι ανοιχτές τζαμαρίες και τα 2-3 εξωτερικά τραπεζάκια είναι ικανά να σε φιλοξενήσουν για μια χαλαρή έξοδο, εάν είσαι σε διάθεση.

Η εξυπηρέτηση από έναν νεαρό φιλικότατη και ευγενική. Μας έδωσε τους καταλόγους για να παραγγείλουμε, στη συνέχεια μας πρότεινε να καθίσουμε στο ένα τραπεζάκι, για να μην περιμένουμε όρθιοι, μας έφερε και μια κανατούλα με νερό, σε περίπτωση που θέλαμε να πιούμε. Μετά από ένα τεταρτάκι περίπου, ήταν έτοιμο το πακέτο μας, πληρώσαμε με απόδειξη κανονικά, μας χαιρέτησε χαμογελαστά και φύγαμε. Όλα καλά.

Το μενού θα συμφωνήσω με τους λοιπούς χρήστες του site είναι αρκετά κατατοπιστικό, χωρισμένο σε 7-8 κατηγορίες (dim sum στον ατμό ή τηγανιτά, σαλάτες, satay sticks, sushi rolls, noodles, bao bugers και bao bun) με 4-5 το πολύ επιλογές η καθεμία, τα δε πιάτα περιγράφονται αναλυτικά, για να διευκολυνθεί η επιλογή και των λιγότερο μυημένων στην εν λόγω κουζίνα. Κάποιες επιλογές που ζητήσαμε δεν ήταν διαθέσιμες την ημέρα που επισκεφθήκαμε το MR. DIM, γεγονός που προσωπικά δεν με ενοχλεί, καθώς προτιμώ να δίνεται βαρύτητα στην φρεσκάδα και την ποιότητα των προϊόντων, ακόμη και εάν αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην είναι όλες οι επιλογές διαθέσιμες ανά πάσα στιγμή.
Παραγγείλαμε λοιπόν:
- vegetarian shangai dumpling, με λάχανο, κρεμμύδι, καρότο, μανιτάρι shitake και σως σόγιας (4,80 €)
- chicken mr. dim wonton, δηλαδή πουγκάκια με κοτόπουλο, κρέμα τυριού και sweet chili sauce (4,80 €)
- vegetarian noodles με λαχανικά και γλυκόξινη σως (5,30 €)
- ψωμάκι bao με χοιρινό, bbq sauce, coleslaw salad και πίκλες (4,90 €).
Δεν θα κάνω επιμέρους αναλύσεις των πιάτων, το μόνο σίγουρα ήταν ότι όλα ήταν πολύ νόστιμα και προσεγμένα. Αν έπρεπε να ξεχωρίσω κάτι, αυτό θα ήταν το ψωμάκι bao με χοιρινό και, στη δεύτερη θέση, τα noodles, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και οι δύο άλλες επιλογές υστερούσαν σημαντικά. Το συνολικό τιμή για την παραγγελία μας ήταν στα 19,80 €, τιμή λογικότατη για τα δικά μου δεδομένα
Κλείνοντας, να τονίσω ότι όσοι μένουν σε κοντινή απόσταση οφείλουν σε πρώτη ευκαιρία μια επίσκεψη στο MR. DIM, για τους υπόλοιπους, εάν δεν τους ενοχλεί ο περιορισμένος εσωτερικός χώρος, ισχύει το ίδιο. Εγώ πάντως θα ξαναπάω.

10 Μαι 2016

Thank you PP_TINA! Με τέτοια λαγωνικά, που ξετρυπώνουν διαμαντάκια σε κάθε γειτονιά της πρωτεύουσας, το ask4food δίκαια έχει ανακηρυχθεί νούμερο ένα φερέγγυος σύμβουλος για όλα τα είδη κουζίνας. Μόλις διάβασα την κριτική της για το MR. DIM το τοποθέτησα στη wish list μου και χθες είχα την ευκαιρία να το επισκεφθώ για πρώτη και ασφαλώς όχι τελευταία φορά.

Το καινούριο αυτό ασιατικό εστιατόριο βρίσκεται στην οδό Ευρυδάμαντος (= πρώτη παράλληλος της Συγγρού πίσω από τον Άγιο Σώστη), στην απέναντι γωνία από την πασίγνωστη πλέον PIZZERIA DEI FRATELLI. Το MR. DIM είναι πράγματι ένα μικροσκοπικό μαγαζί, που με το ζόρι μπορεί να φιλοξενήσει 20 άτομα, πολύ φοβάμαι μάλιστα ότι, όταν είναι γεμάτο, θα δημιουργείται ενοχλητική αίσθηση πολυκοσμίας. Μικρό λοιπόν και sui generis, πλην όμως θαυματουργό, λίγα πράγματα και καλά, ή μάλλον πάρα πολύ καλά, ένα εστιατοριάκι όπου μπορείτε να πάτε με κλειστά τα μάτια.
Εμείς σταθήκαμε τυχεροί, γιατί πήγαμε μεσοβδόμαδα, Νεοσμυρνιώτες γαρ. Παρκάραμε σαν άρχοντες (υπό κανονικές συνθήκες 7 στα 10), το χαζέψαμε με την άνεσή μας απ’ έξω (λιτή αλλά γουστόζικη η ταμπέλα με έναν ασιάτη και την ονομασία του μαγαζιού), τραβήξαμε τη συρτή πόρτα και μπήκαμε σ’ έναν ορθογώνιο χώρο που είναι δεν είναι 25 τετραγωνικά.

Η μισή σχεδόν επιφάνεια καλύπτεται από μια εντυπωσιακή φαρδιά ξύλινη μπάρα με 6 έως 8, αν μέτρησα καλά, ψηλά καθίσματα, πίσω από την οποία δύο σεφ ετοιμάζουν τα dim sum στον ατμό (κυριολεκτικά της ώρας) και όποια άλλα πιάτα δεν χρειάζονται μαγείρεμα. Το μαγείρεμα γίνεται στο (αόρατο) πίσω μέρος του μαγαζιού, αποφεύγεται έτσι η διάχυση οσμών κουζινίλας στον κεντρικό χώρο, ο οποίος ως μόνο, αλλά εντυπωσιακό, διακοσμητικό στοιχείο έχει (προς το παρόν;) τη μορφή μιας Ασιάτισσας που καλύπτει το μοναδικό ελεύθερο τοίχο. Κατά τ’ άλλα 4-5 ευέλικτα ξύλινα τραπέζια, απλά, βολικά καθίσματα και ένας πάγκος κάτω από τον τοίχο που προανέφερα. Χωρίς άλλο ο χώρος χρειάζεται ακόμα κάποια φροντίδα (μου έκαναν π. χ. κακή εντύπωση τα πρόχειρα καλυμμένα ρολά πάνω από τις πόρτες), όμως το MR. DIM ακόμα δεν έχει κλείσει ούτε δύο μήνες ζωής, οπότε δικαιούται εύλογη περίοδο χάριτος. Η art de la table, τόσο τα σερβίτσια όσο και τα σκεύη όπου σερβίρονται τα φαγητά, ευχάριστα προσεγμένη. Μουσική υπόκρουση μάλλον προς mainstream, σαφώς προτιμότερη από νανουριστικά απωανατολίτικα, αυτό όμως είναι θέμα γούστου.

Άριστα δέκα στο σέρβις. Τόσο η κυρία που μας υποδέχθηκε και μας εξυπηρέτησε από την αρχή μέχρι το τέλος όσο και ο ιδιοκτήτης (σύζυγος της κυρίας, όπως καταλάβαμε αργότερα) ήταν όσο πρέπει φιλικοί, ευγενέστατοι και έτοιμοι να δώσουν κάθε απαραίτητη διευκρίνιση σχετικά με το μενού. Η απόδειξη έφθασε μαζί με τα φαγητά, μόνη έλλειψη – προσωρινή – η απουσία μηχανήματος για πληρωμή με κάρτα.
Ενθουσιάστηκα με τον κατάλογο, γιατί στα ασιατικά φαγάδικα συνήθως το μάτι πήζει από την ποικιλία των προσφερομένων και η επιλογή είναι δύσκολη. Εδώ έχεις τα πάντα ομαδοποιημένα (dim sum steamed, dim sum fried, salads, setay sticks, noodles, cooked, bao burger και bao bun) με δύο έως πέντε το πολύ πράγματα σε κάθε ομάδα. Σε δύο λεπτά τον είχαμε μελετήσει και είχαμε αποφασίσει, αφού πρώτα ρωτήσαμε τι εστί edamame. Μολονότι δεν αρέσκομαι σε αναλυτική παρουσίαση των όσων έφαγα, εδώ θα κάνω μια εξαίρεση, αξίζει νομίζω τον κόπο, αφού τα φαγητά του MR. DIM στην πλειοψηφία τους ξεφεύγουν από τα συνηθισμένα.

Ξεκινήσαμε με spicy edamame από τις σαλάτες, δηλαδή φασόλια σόγιας (έρχονται κατεψυγμένα από την Άπω Ανατολή) πασπαλισμένα με κάρυ. Τα τρως σαν πασατέμπο, ένα είδος fingerfood απόλυτα κατάλληλο να συνοδεύσει την μπύρα Tsingtao που επιλέξαμε. Συνεχίσαμε με dim sum shumai, με εξαιρετικά λεπτό ζυμάρι και γέμιση από καβούρι, γαρίδα, μανιτάρια shitake, λαχανικά και αυγά χελιδονόψαρου στην κορυφή. Κυριολεκτικά έλιωναν στο στόμα αποκαλύπτοντας τις γεύσεις μία μία. Ως τρόπον τινά κύρια πιάτα πήραμε από τα μαγειρευτά το Asian curry beef, μαγειρεμένο με γάλα καρύδας και συνοδευόμενο (χωρίς έξτρα χρέωση) από ένα μεγάλο μπολ βραστό ρύζι εξαιρετικά γευστικό, και τα noodles Mr. Dim με χοιρινό, λάχανο, πιπεριές, καρότα και μανιτάρια. Δεν έμεινε τίποτε, με την τελευταία μπουκιά νιώσαμε ότι μόλις είχαμε ολοκληρώσει και απολαύσει ένα ωραιότατο δείπνο.

Αν προσθέσω τώρα ότι για όλα αυτά πληρώσαμε 26 ευρώ, αντιλαμβάνεστε τον ενθουσιασμό της PP_TINA και το δικό μου. Θα έχω πια συχνά να απαντήσω στο ερώτημα “FRATELLI ή MR. DIM” ή, αν περιοριστούμε στην ασιατική κουζίνα, “KENKO ή MR. DIM”; Με τις χθεσινές εντυπώσεις ο MR. DIM έχει ως new entry ένα ελαφρό προβάδισμα, σίγουρα θα τον επισκεφθώ ξανά σύντομα, για να δοκιμάσω και άλλα πιάτα.

12 Μάρ 2017

Είχαμε εντοπίσει καιρό τώρα το MR DIM, αλλά συνεχώς το αναβάλαμε, μέχρι που ένα μεσημέρι Κυριακής λόγω έλλειψης φαγητού στο σπίτι, έπεσε η ιδέα να πάμε με τη σύντροφό μου κάπου κοντά να γευματίσουμε.

Το MR DIM βρίσκεται στα σύνορα Νέου Κόσμου και Νέας Σμύρνης, στη γωνία Κράτητος και Ευρυδάμαντος, η οποία έχει ήδη γίνει γνωστή από την Pizzeria Dei Fratelli που βρίσκεται ακριβώς απέναντι! To MR DIM είναι σαφώς μικρότερο σε χωρητικότητα, έχοντας μια μακρόστενη μπάρα με stands που κοιτάζουν στην ανοιχτή κουζίνα και φιλοξενεί 4 τραπεζάκια στο βάθος. Ο χώρος είναι απλός, σε αποχρώσεις άσπρο-μαύρο, βιομηχανικού στυλ, με αποτέλεσμα η ζωγραφισμένη γκέισα που δεσπόζει στον τοίχο πίσω από τα τραπεζάκια να αναδεικνύεται και να δίνει έναν πολύ ωραίο τόνο! Σαν χώρος, είναι minimal και μου έβγαζε κάτι το ιδιαίτερο, σχεδόν κάτι το privé. Θαρρώ πως το κάπνισμα δεν επιτρέπεται, ωστόσο το γεγονός ότι η κουζίνα είναι ανοιχτή, δεν αποτρέπει κάποιες μυρωδιές να τις πάρετε ενθύμιο μαζί σας (αλλά τι ενθύμιο! θα δείτε παρακάτω). Χώρος/ατμόσφαιρα λοιπόν, (3/4)

Ο ευγενικός και ηπίων τόνων ιδιοκτήτης/σεφ μας υποδέχτηκε και μας κατατόπισε σχετικά στον κατάλογο, ο οποίος έχει επιρροή από διάφορες ασιατικές χώρες, έχοντας επιλέξει signature dishes από Κίνα, Ιαπωνία, Ταϊλάνδη, Ινδονησία, βοηθώντας μας να επιλέξουμε αυτά που μας ταιριάζουν καλύτερα. Τα πιάτα που παραγγείλαμε έρχονταν με καλή ροή χωρίς κενά. Εξυπηρέτηση λοιπόν, (4/4)

Τα πιάτα που δοκιμάσαμε ήταν τα εξής:

- Chicken Mr. Dim Wonton (4,80€), πουγκάκια με κοτόπουλο και κρέμα τυριού. Εκπληκτικό ορεκτικό, τέλεια ισορροπία γεύσεων, τόσο απλό στη σύλληψη, αλλά τόσο καλό σαν αποτέλεσμα!

- Σαλάτα Crab Surimi (5,60€), πολύ ενδιαφέρουσα και δροσερή σαλάτα με surimi καβουριού, αγγούρι, μάνγκο και μια σως που πίκριζε ελαφρώς. Εξαιρετική σαν γεύση και αρκετά μεγάλη σε ποσότητα!

- Satay sticks κοτόπουλο (6,30€), δηλαδή καλαμάκια κοτόπουλο μαριναρισμένα και περιχυμένα με σως από φυστικοβούτυρο και γάλα καρύδας. Καταπληκτικά, να τα δοκιμάσετε οπωσδήποτε!

- Noodles Mr. Dim (6,30€), με χοιρινό, λαχανικά και μια ιδιαίτερη σως, πολύ καλό και αυτό το πιάτο, σε κάνει να ξεχνάς τα noodles άλλων κινέζικων εστιατορίων.

- Bao bun (4,90€), κλασική κινέζικη συνταγή για σαντουιτσάκι στον ατμό και χορινό, πίκλες και λάχανα. Αν δεν έχετε ξαναφάει, γνωρίστε την ιδιαίτερη και διαφορετική γεύση του. Αν πάλι, ξέρετε περί τίνος πρόκειται, θα το εκτιμήσετε διπλά, γιατί είναι τόσο σωστό! Χορταστική μερίδα για ένα άτομο ή για να το μοιραστείτε στην μέση με κάποιον.

- Τα παραπάνω συνοδεύτηκαν με μπύρες Tsingtao (2,50€) και Kirin (4,50€), για ολοκληρωμένη γαστρονομική περιπλάνηση στους ασιατικούς γευστικούς δρόμους!

Όπως καταλαβαίνετε, μείναμε σαφώς ικανοποιημένοι από το γεύμα μας, χορτάσαμε με το παραπάνω, ενώ ο, τι δοκιμάσαμε ήταν από καλό έως εξαιρετικό! Γεύση λοιπόν, (4/4)

Στο δια ταύτα, πληρώσαμε 34,90€. Αν αναλογιστεί κανείς αυτά που παραγγείλαμε, καθώς και την ποιότητα των γεύσεων που δοκιμάσαμε, τα άξιζαν και με το παραπάνω! Value for money λοιπόν, (4/4)

Ανακεφαλαιώνοντας, ο Mr. Dim αποτελεί τίμια πρόταση για ασιατική κουζίνα, με εξαιρετικές γεύσεις, ενώ επαναπροσδιορίζει την αναλογία γεύσης-τιμής στην αρκετά παρεξηγημένη κατηγορία. Και από τη στιγμή που έχει ΚΑΙ delivery, μπορεί να χτυπήσει άνετα τον ανταγωνισμό με τα άλλα κινέζικα στην ευρύτερη περιοχή. Για να είμαι ειλικρινής, δε νομίζω ότι υπάρχει καλύτερο εδώ γύρω.

Θα επανέλθουμε για να δοκιμάσουμε και τα sushi του!

Αν αξίζει να το επισκεφτείτε; Όσοι μένετε τριγύρω, άμεσα! Και ειδικά οι λάτρεις της ethnic κουζίνας, χθες!

There's a new kid in town and he's called Mr. Dim!

24 Οκτ 2017

Πηγαμε με τα δυο μικρα παιδια μας 4 κ 5 ετων καπως διστακτικοι καθοτι ηταν η πρωτη τους εμπειρια Ασιατικης κουζινας! Ο (μαλλον) ιδιοκτητης μας υποδεχτηκε πολυ ευγενικα και καθισαμε μεσα σε ενα απο τα δυο τραπεζια που υπηρχαν!
Ο χωρος ειναι πραγματικα μικρος και ανησυχησα οτι αν το φαγητο δεν ηταν σουπερ λογω των παιδιων θα φευγαμε σε χρονο μηδεν! Παραγγειλαμε δυο bao burger ενα chicken bao burger δυο τηγανιτο ρυζι και ενα bao bun crispy chicken chili sauce!
Τι να πω; πτι ηταν χορταστικοτατα; οτι τα παιδια εξαφανισαν το burger τους; οτι εγω και ο συζυγος ξετρελλαθηκαμε; η γευσεις σε ολα (ισως γμασταν τυχεροι στις επιλογες μας) ηταν καταπληκτικες!
Μας αρεσε τοσο που την επομενη μερα παραγγειλαμε τα ιδια σε delivery! Πολλα μπραβο στο μαγαζι για την εξυπηρετηση και τη καθαριοτητα και κυριως για τις γευσεις! Αν πρεπει οπωσδηποτε να βρω ενα μειον θα ειναι οτι ειναι στριμωγμενο απο αποψη χωρου!

02 Σεπ 2016

Επίσκεψη στον mr. Dim προχτές μετά από θερινό σινεμαδάκι στη νέα σμύρνη που έχει μία μικρή παράδοση σε διαφόρων ειδών ασιατικά, που κάποια έχουν κλείσει πλέον, κάποια συνεχίζουν ακόμα.

Σημείο γωνιακό εύκολο, ήσυχο off square και γνωστό στους νεοσμυρνιώτες, πίσω από τον άγιο σώστη, απέναντι από τα αδέλφια fratteli. Δρόμος που δεν περνάω και τόσο συχνά, ας είναι καλά η PP_Tina που μας έδωσε τα φώτα της.

Τα περισσότερα ήδη έχουν γραφεί από τους προηγούμενους επισκέπτες και είναι ακριβώς όπως τα έχουν πει, ας πω κι εγώ δύο λόγια: μικρός χώρος αλλά προσεγμένος στην λεπτομέρεια και ο σχεδιασμός του τον εκμεταλεύεται στο έπακρο ώστε πιστεύω κάθεσαι άνετα και μέσα, casual και απρογραμμάτιστα, κάτω από το αυστηρό βλέμμα της αριστοτεχνικά ζωγραφισμένης γκέισας που είναι σαν το σήμα κατατεθέν του καταστήματος. Εξωτερικά επίσης μικρός χώρος αλλά επαρκείς για να κάτσεις έξω στα λίγα αλλά καλοβαλμένα τραπεζάκια και να ξεφύγεις λίγο από την βοή της πλατείας.

Γενικά φροντισμένο και καθαρό με μοντέρνα όμορφη αισθητική τόσο στα μενουδάκια όσο και στα υπόλοιπα. Τα τραπεζάκια όλα στρωμμένα με τα σουπλά και τα πιατικά, όμορφα, μοντέρνα, δίνουν μία αίσθηση πολυτέλειας και τάξης που σε ξαφνιάζει ευχάριστα.

Από τον mr. Dim είχα παραγγείλει 2-3 φορές συνολικά από ηλεκτρονικό ντελίβερυ και είχα μείνει αρκετά ευχαριστημένος. Η κάρτα του είναι ιδιαίτερη, πιο μαζεμένη σε σχέση με άλλα ασιατικά, με επιλογές σε νούντλς, σαλάτες, τα πουγκάκια dim sum και τα επίσης ιδιαίτερα bao ψωμάκια τους. Κάποια μαγειρευτά πιάτα επίσης, επιλογές ημέρας σε σούσι, ο κατάλογός τους υπάρχει στην σελίδα του καταστήματος στο facebook.

Οταν πήγαμε εμείς, δεν είχε κόσμο αλλά το ντελίβερυ δούλευε αδιαλείπτως. Η παραγγελία ήταν τα pad thai noodles, ρολάκια σούσι για την παρέα μου και πήρα έξτρα τα dim sum ατμού με μοσχάρι και λαχανικά για να δοκιμάσω από περιέργεια. Α και μία μπύρα tsingtao, καλή. Σύνολο 18,70 ευρώ! Καλό; Καλό! Ε, ακριβό δεν το λες. Από γεύσεις και ποσότητα πιάτου πάει πολύ καλά, γεμάτη μερίδα τα νουντλς με ωραία εμφάνιση, για τα σούσι δεν έχω άποψη καθότι δεν με συγκινούν, γενικά θα έλεγα ότι είναι νόστιμη και ελαφριά η κουζίνα. Τα dim sum είναι ευχάριστα αλλά μικρά και λίγα, μου φάνηκε ακριβή η μερίδα για τέσσερα μεζεδάκια, τέλος πάντων οκ, αυτοί ξέρουν την κοστολόγησή τους. Αν θέλετε να ξεφύγετε λίγο από τα τετριμμένα θα πρότεινα να δοκιμάσετε τα burger τους που είναι πρωτότυπη ιδέα και τα έχω δοκιμάσει σε παραγγελία στο σπίτι: ειδικά το beef burger σαν γεύση θα το χαρακτήριζα θεϊκό, ήταν τόσο νόστιμο που ακόμα το θυμάμαι. Βέβαια θέλει προσοχή το bao ψωμάκι γιατί είναι τεράστιο και συμπαγές στη γεύση παρότι και αυτό είναι ιδιαίτερο και ξεχωριστό και μπορεί να βαρύνετε λίγο αλλά αν είστε του ψωμιού γενικά μάλλον θα σας αρέσει.

Αν μου έλειψε κάτι αυτό θα ήταν κάποια επιλογή σε ρύζι που είμαι μεγάλος φαν και αποτελεί σημαντικό μέρος της διατροφής μου, όπως και επιλογή σε σούπες που επίσης τρώω και λατρεύω, δυστυχώς διαθέτει μόνο ρύζι ατμού, ευλεπιστώ ίσως κάποια στιγμή τώρα τον χειμώνα που έρχεται, όταν κυλήσει το μαγαζί, να εμπλουτίσουν την κάρτα του.

Το σέρβις είναι πρόθυμο, ευγενέστατο, άμεσο από τα παιδιά που το τρέχουν, δείχνουν να εκτιμούν που επισκέπτεσαι το μαγαζί τους. Ε, τι άλλο να ζητήσει κανείς. Πληρωμή με κάρτα διαθέτει, νεράκι βρύσης από δική τους κανάτα, θα σας φέρουν και soy sauce την πράσινη, με λιγότερο αλάτι, λεπτομέρεια που όμως την εκτίμησα μια και το έχω περιορίσει στην καθημερινότητά μου.

Αν αυτό το μαγαζάκι άνοιγε κάπου κεντρικά στην πλατεία νομίζω θα γινόταν χαμός... Κατ' εμένα, συναγωνίζεται το Kikuko στο οποίο χρωστάω μία κριτική, κατά τα άλλα μπράβο και well done... και προσθέστε και κανά ρυζάκι ε!

A bien tot!

Kράτητος 9 & Ευρυδάμαντος 59, Άγιος Σώστης