Σε έναν ολοκαίνουργιο χώρο στον Άγιο Σώστη σας υποδέχεται με υπόκλιση ο Mr. Dim και σας προσκαλεί να δοκιμάσετε υπέροχα πιάτα με εκλεπτυσμένες γεύσεις της ασιατικής κουζίνας.
Το όνομά του, το πήρε από τα Dim Sum, μια ευρεία ποικιλία από ελαφρά γεύματα που προσφέρονται με τσάι. Είναι λαχταριστές μπουκιές με γέμιση από γαρίδα, καβούρι, κρέας και λαχανικά που ετοιμάζονται παραδοσιακά στον ατμό στο καλαθάκι μπαμπού ή τηγανιτά και σερβίρονται με sauce! Δοκιμάστε τα!
Το μενού περιλαμβάνει διάφορες επιλογές με επιρροές από Ιαπωνία, Κίνα, Ταϋλάνδη, Ινδονησία και Μαλαισία που ετοιμάζονται καθημερινά στην ανοιχτή κουζίνα του Mr. Dim.
Ο χώρος είναι minimal, με λίγα τραπεζάκια και θέσεις στο μικρό μπαρ, δημιουργώντας μία cosy ατμόσφαιρα.

Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη, Κυριακή 12.30-12.30 Παρασκευή και Σάββατο 12.30-1.00

Κάνει delivery
Φιλικό προς χορτοφάγους
Take away

Ταξινόμηση:

02 Δεκ 2018

Μεσημέρι το επισκεφθήκαμε μετά τις πολύ καλές κριτικές.

Χώρος (2/4):

Το μαγαζί είναι κυρίως delivery. Τα τραπέζια είναι 4 όλα και όλα των 2 ατόμων και κάπου τόσα έχει εξωτερικά. Παράλληλα υπάρχει και ένας πάγκος για 2-3 άτομα να καθίσουν σε ψηλά τραπέζια. Γενικά λοιπόν είναι πολύ μικρός και στενός ο χώρος.

Γεύση (2/4):

Το μενού αρκετά πλούσιο με πιάτα Ασιατικής και όχι μονο Κινεζικής κουζίνας. Δοκιμάσαμε:

Bao burger (6/10)

Bao bun με μοσχαράκι (6.5/10)

Ρύζι ατμού (7/10)

Ρύζι τηγανητό με κοτοπουλο, λαχανικά και αυγό (5/10)

Γιαπωνέζικα σουβλάκια χοιρινά και κοτόπουλου (5/10)

Noodles με κοτόπουλου και λαχανικά (5/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενικοί, άμεσοι με ανοιχτή κουζίνα και νερό σε κανάτα την οποία φρόντιζαν να ανανεώνουν συνεχώς.

Το σερβίρισμα ωραίο και πολύ γρήγορο.

Value for money (3/4):

Γενικά η έθνικ κουζίνα είναι πιο ακριβή. Θεωρώ οτι τα 35 ευρώ για ολα αυτά τα οποία ήταν και μεγάλα σαν μερίδες και με την απόδειξη κανονικά ήταν ικανοποιητικά. Το οτι δεν μας άρεσαν ειναι υποκειμενικό καθως γενικά δεν είμαστε φαν της κουζίνας αυτής και δεν έχουμε και μεγάλη εμπειρία σε τέτοια εστιατόρια.

27 Σεπ 2018

Επισκεφτήκαμε το Mr. Dim παρακινούμενοι από τις καλές κριτικές στο site. Το μαγαζί βρίσκεται στα σύνορα Νέου Κόσμου και Νέας Σμύρνης πίσω απο την Συγγρού. Σχετικά εύκολο το παρκάρισμα. Ήταν βράδυ Σεπτεμβρίου και καιρού επιτρέποντος κάτσαμε έξω.

Ο χώρος μικρός μέσα-έξω, υπολογίστε 3-4 τραπεζάκια έξω και νομίζω 2-3 μέσα. O χώρος είναι κάτι μεταξύ εστιατορίου και φαστ φουντ αλλά είναι περιποιημένος και σίγουρα δεν είναι αποτρεπτικός στο να απολαύσεις το υπέροχο φαγητό που σερβίρει ο Mr. Dim. Οπότε πάμε και στα σημαντικά, δηλαδή τα του φαγητού. Είμασταν 4 άτομα και παραγγείλαμε τα εξής.
-1 wonton με κοτόπουλο και τυρί κρέμα (3/4): Γευστικό ορεκτικό με καλή ισορροπία μεταξύ κοτόπουλου και κρέμας. Ίσως λίγο μικρή η ποσότητα για την τιμή του. Τιμή λίγο πάνω από 5 ευρώ.

-1 noodles Mr. Dim (4/4): Πολύ ωραία τα noodles του, πλούσια σε υλικά και ποσότητα. Τιμή κοντά στα 7.5 ευρώ.

-1 Satay sticks κοτόπουλο (3/4): Ζουμερά και γευστικά. Δεν είναι τα καλύτερα που έχω φάει αλλα ήταν αρκετά καλά. 5.5 ευρώ και είχε 3 καλαμάκια.

-1 bao bun με κοτόπουλο πανέ (4/4): Φοβερό, πρώτη φορά δοκίμασα bao bun και ήταν καταπληκτικό. Τρομερό ψωμάκι, η σος πολυ ωραία και το κοτόπουλο πανε καταπληκτικό και χειροποίητο από φιλέτο στήθος. Κοντά στα 6 ευρώ η τιμή.

-1 bao bun με χοιρινό (4/4): Πολύ καλό και αυτό το bun, με διαφορετική σος σε σχέση με το κοτόπουλο άλλα στα ίδια επίπεδα γεύσης. Τιμή παραπλήσια.

-1 σάκε: Πρώτη φορά που πίνω σάκε, δεν με συγκλόνισε αλλά πίνεται ευχάριστα. 6,5 ευρώ τα 200ml.

Συνολικά για 4 άτομα πληρώσαμε 36,5 ευρώ, τιμή που θεωρώ πολύ καλή για το γαστρονομικό επίπεδο του μαγαζιού! Σίγουρα θα ξαναπάμε!

25 Απρ 2018

Πού να ήξερα ότι στη στροφή του 040 των μαθητικών και φοιτητικών μου χρόνων θα άνοιγε κάποτε αυτό το μικρό διαμάντι;

Δεν έχω να προσθέσω πολλά στις κριτικές των έμπειρων προλαλήσαντων καλοφαγάδων. Στο Mr. Dim έχω φάει μερικά από τα καλύτερα noodles της ζωής μου με σέρβις που πλησιάζει αστεράτο εστιατόριο και τιμές που πλησιάζουν συνοικιακό ουζερί. Και τα bao buns είναι εξαιρετικά, σα να μασάς συννεφάκια, ενώ θα πρότεινα να συνοδεύσετε το φαγητό με τα εξωτικά αναψυκτικά του καταλόγου για μια πιο ολοκληρώμενη εμπειρία.

Ένα μεγάλο μπράβο στους ιδιοκτήτες για την προσέγγισή τους. Ευτυχώς που δε μένουμε κοντά γιατί τα bao θα είχαν αντικαταστήσει τα delivery σουλάκια σπίτι μας.

24 Μάρ 2018

Ομολογώ. Με πόνο ψυχής εκείνο το απόγευμα σύρθηκα έξω από την λιλιπούτεια φωλιά του Mr Dim και της Ασιάτισας φίλης του με το διαπεραστικό βλέμμα. Γιατί κύριε Dim μου, γιατί πήγατε τόσο μακριά και στήσατε τον γευστικό πολυασιατικό σας παράδεισο και μου προκαλέσατε τεράστιο σύνδρομο στέρησης για τα bao και τα noodles;; Βao παίρνω, bao αφήνω, πού να βρω τώρα τόσο νόστιμο και χορταστικό bao σαν το δικό σας, Mr Dim;

Και τί θέλει ο άνθρωπος δηλαδή; Θέλει να μπει σε ένα αστικό λεωφορείο - φυσαρμόνικα, μια μέρα με ήλιο, να σαρδελοποιηθεί με την ησυχία του, για να φτάσει σε περίπου 1 ώρα 38 λεπτά στην όμορφη ήσυχη γειτονιά σας, που δεν θυμίζει σε τίποτα ότι, ένα bao μακριά βρίσκεται η Λεωφόρος Συγγρού.
Και πού να το φανταστεί κι η τσακωμένη με την Ασιατική κουζίνα, ότι, τόσο μικρός χώρος = τόσο μεγάλες γεύσεις;;
Δε λέω, πολύ γαργαλιστικές οι κριτικές των περισσότερων φίλων εδώ στο ασκ, αλλά είναι κι αυτός ο άτιμος ο Βαγιάτας στο ΔικόΣουΤιούμπ που πάει και τα καταβροχθίζει όλα και μετά τα βλέπουμε και αρρωσταίνουμε.

Και πόσα να φας σε μια επίσκεψη; Όλα τα sos έπεσαν στο τραπέζι και τους την πέσαμε σαν ακρίδες. Πρώτα έφθασαν τα ατμιστά dim sum, αυτές οι μινιόν μπουκίτσες μέσα στο μπαμπουδένιο καλαθάκι τους με τα αυγά χελιδονόψαρου από πάνω, πουγκάκια τόσο λεπτεπίλεπτα και μαργαριταρένια να τα καταπίνεις αμάσητα, είναι κι ακριβούτσικα τα άτιμα, θυμήθηκα τον μπαμπά μου όταν παλιά πολύ παλιά μου έλεγε "παιδί μου άμα καταλαβαίνεις πως δεν χορταίνεις, σταμάτα". Αυτό.
( crab & shrimp shumai with tobiko, 4 pcs, 5.20 e ).

Και τί άλλο είπαμε; Ότι δεν έχεις φάει ποτέ στη ζωή σου σούσι; Να δω τί άλλο θα σε βάλει αυτός ο Mr Dim να κάνεις... Για φέρτο να το δω. Ααα, πήρες το vegeterian sushi roll inside out. Μην το παραχ*** κιόλας, πρώτη φορά είναι. Για ξεκίνα να τα βουτάς στη σόγια σως, για τσίμπα και λίγη πράσινη πλαστελίνη wasabi να δεις αν την αντέχεις... Ρε φίλε, πόσο νόστιμος είναι τελικά αυτός ο σούσις...
( αβοκάντο, μαρούλι, αγγούρι και φύκι μέσα, και το ρύζι απέξω, 6 τμχ, 3.90 e. Ναι, το ξέρω πως το ξέρετε. Αλλά εγώ τώρα το έμαθα και μια χαρά την έχω όσο να'ναι! )

Και πού αλλού έχεις φάει bao είπαμε; Στου mafia και στου pug. Μάλιστα. Τα είχες και στο χωριό σου τα bao! Για δες τώρα εδώ τί θα προσγειωθεί. Σχεδόν το διπλάσιο σε μέγεθος/ ύψος/ πλάτος/ πάχος/ νοστιμιά/ υλικά. Δεν πειράζει κύριε Dim που το ακρίβυνες και λίγο. Εγώ σε καταλαβαίνω. Αυτό το ζουμερό κοτόπουλο που βάζεις μέσα, μαζί με τις πίκλες, την coleslaw και την bbq σως, ξεχειλίζει γεύση και προκαλεί μεγάλη ηδονή, να το ξέρεις.
( chicken bao bun, 5.40 e, κομμένο στα δύο χορταίνουν δύο ).

Κι επειδή σε κατάλαβα τί baoφαγάνας είσαι, θέλεις και το bao burger; Τί ρωτάω τώρα. Βεβαίως και το θέλεις. Με πανέ το κοτόπουλο αυτή τη φορά, πίκλες, ντομάτα, κινέζικο λάχανο, spicy μαγιονέζα και yakisoba σως. Ορκίσου τώρα ότι τέτοιο μπέργκερ δεν έχεις ξαναφάει, ούτε εσύ, ούτε ο διπλανός σου που σου έκλεψε το μισό ανερυθρίαστα.
( chicken bao burger, 5.40 e. Δεν το ξαναμοιράζομαι. Ορκίζομαι ).

Χόρτασα, είπε κάπου εκεί η μικρή. Ε, τότε να μην μου φας τα noodles όταν έρθουν. Και το άλλο με τον Τοτό στο έχω ξαναπεί και τελικά μου έφαγε παραπάνω από τα μισά. Τα οποία noodles οφείλω να πω ότι τα έπαιξα στα ζάρια και τί βγήκε; Tα Mr Dim noodles φυσικά.
Όλη μου η πρότερη τραυματική εμπειρία του παρελθόντος με τα noodles, ακυρώθηκε εκείνην ακριβώς τη στιγμή. Πρέπει να ψάχνω χωρίς πλάκα, χρόνια και χρόνια για να βρω τέτοια ρυζομακάρονα και τα βρήκα εδώ. Αχνιστά, ζουμερά και πεντανόστιμα με τόσο γεμάτες γεύσεις και αρώματα, κυριολεκτικά υπέροχα.
( chinese noodles με κουρκουμά, χοιρινές μπουκιές, καρότο, κόκκινη πιπεριά, μανιτάρια σιτάκε και τη σως του Mr Dim, μεγάλη χορταστική μερίδα, 6.90 e ).

Και τί άλλο μετά; Στεναχώρια, τί άλλο, όταν άδειασαν όλα τα πιάτα και ήξερα ότι δεν έχει άλλο, ο κόσμος ξαφνικά σκοτείνιασε. Έγινε πιο μαύρος κι από τα μαύρα κινέζικα πιάτα στο τραπέζι. Και το βλέμμα της γκέισας από πάνω μου, άλλαξε κι αυτό. Νομίζω με λυπήθηκε κι εκείνη.

Φήμες ότι ένα αόρατο χέρι φρόντιζε κάθε στιγμή να έχουμε πάντα γεμισμένα τα ποτήρια μας με νερό και δεν ανθυπομειδίασε καθόλου εις βάρος μου, όταν ζήτησα ευγενικά μαζί με τα chopsticks να μας φέρουν και κανονικά μαχαιροπίρουνα, δεν είναι φήμες, είναι η πραγματικότητα, γιατί βλέπεις η εκπαίδευση από το Τιούμπ εδώ έπεσε σε ανεπίδεκτη κι εγώ με τα ξυλάκια παλεύω ακόμη.

Πραγματικότητα είναι και ο λογαριασμός στα 27 e με το εξωπραγματικό vfm των 13.5 e/ άτομο για όλα αυτά τα απωανατολίτικα καλούδια που δοκιμάσαμε. Αν πω και για τα ρούχα μας ότι δεν μύρισαν τηγανίλα, θα με πιστέψει κανείς;
Μπύρα Tsingtao πάντως δεν ήπιαμε, γιατί μετά είχαμε και σινεμά να πάμε και δεν θέλαμε να κοιμηθούμε ( το καταφέραμε εύκολα και χωρίς αυτήν ).

Και τώρα θα με ρωτήσεις, γιατί στα λέω εσένα όλα αυτά...
Γιατί θα μπορούσαμε αγαπητέ μου Μr Dim να γίνουμε καλοί φίλοι εμείς οι δύο και να συναντιόμαστε συχνά.
Αλλά εσύ πήγες και μου εγκαταστάθηκες στη Νέα Σμύρνη κύριε Dim, και με στενοχωρείς.

18 Δεκ 2017

Πραγματικά ένα διαμαντάκι κρυμμένο στα στενά της Νέας Σμύρνης. Πολύ μικρό, ίσα ίσα έχει 3-4 τραπέζια.
Εντυπωσιακός ο τοίχος με την ζωγραφιά της κοπέλας (έναν τοίχο έχει όλο κ όλο το μαγαζί), όμως η αλήθεια είναι ότι ατμόσφαιρα χαλάει αρκετά από την από την ανοιχτή κουζίνα και τις μυρωδιές που αναπόφευκτα διαχέονται στον χώρο.
Το φαγητό εντυπωσιακά νόστιμο:

- Dim sum steamed με γαρίδα, καβούρι και αυγά χελιδονόψαρου. Έλιωνε στο στόμα.
- Pad Thai noodles. Νομίζω ότι είναι τα πιο νόστιμα noodles που έχω φάει ποτέ! Όλα τα υλικά ήταν φρέσκα και το φυστικοβούτυρο έδενε πολύ τις γεύσεις. Σίγουρα είναι από τα πιάτα που θέλω να ξαναδοκιμάσω!!!

- Καλαμάκια από κοτόπουλο με σάλτσα από φυστικοβούτυρο και γάλα καρύδας (3 τεμάχια στη μερίδα). Πολύ τρυφερό το κοτόπουλο και πραγματικά πήγαινε πάρα πολύ ωραία η σάλτσα!

- Bao bun με χοιρινό, κομμένο στη μέση. Μεγαλύτερο σε μέγεθος από ότι συνήθως ( μας είπε η σερβιτόρα ότι τα φτιάχνουν οι ίδιοι). Το κρέας έλιωνε μέσα στη σάλτσα BBQ, το ψωμάκι ήταν όσο αφράτο έπρεπε και η σαλάτα coleslaw έδενα όλες τις γεύσεις! 5 στα 5!!!

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω, συν δύο μπύρες Tsingtao ήταν στα 28,50€. Πολύ οικονομικό, ειδικά αν αναλογιστώ τον συνδυασμό ποιότητας τιμής!!!

Πολύ θετική η συνολική εικόνα! Δεν ξέρω αν θα ξαναέτρωγα εντός του εστιατορίου, αλλά σίγουρα θα παραγγείλω (μιας και κάνουν και delivery) πολύ σύντομα!

24 Οκτ 2017

Πηγαμε με τα δυο μικρα παιδια μας 4 κ 5 ετων καπως διστακτικοι καθοτι ηταν η πρωτη τους εμπειρια Ασιατικης κουζινας! Ο (μαλλον) ιδιοκτητης μας υποδεχτηκε πολυ ευγενικα και καθισαμε μεσα σε ενα απο τα δυο τραπεζια που υπηρχαν!
Ο χωρος ειναι πραγματικα μικρος και ανησυχησα οτι αν το φαγητο δεν ηταν σουπερ λογω των παιδιων θα φευγαμε σε χρονο μηδεν! Παραγγειλαμε δυο bao burger ενα chicken bao burger δυο τηγανιτο ρυζι και ενα bao bun crispy chicken chili sauce!
Τι να πω; πτι ηταν χορταστικοτατα; οτι τα παιδια εξαφανισαν το burger τους; οτι εγω και ο συζυγος ξετρελλαθηκαμε; η γευσεις σε ολα (ισως γμασταν τυχεροι στις επιλογες μας) ηταν καταπληκτικες!
Μας αρεσε τοσο που την επομενη μερα παραγγειλαμε τα ιδια σε delivery! Πολλα μπραβο στο μαγαζι για την εξυπηρετηση και τη καθαριοτητα και κυριως για τις γευσεις! Αν πρεπει οπωσδηποτε να βρω ενα μειον θα ειναι οτι ειναι στριμωγμενο απο αποψη χωρου!

21 Οκτ 2017

Ξημερώνει Κυριακή.

Το αιώνιο κυριακάτικο ερώτημα, της μισής και βάλε Αθήνας, είναι "που θα γευματίσομεν σήμερα?".

Συχνά, θα πέσει η ιδέα για κινέζικο. Όταν υπάρξει θέρμη για αυτή την ιδέα, δύο είναι τα πιθανά σενάρια:

α) επίσκεψη σε δοκιμασμένο και εγκεκριμένο, στο παρελθόν, εστιατόριο
β) googlάρισμα για κινέζικα με κυριακάτικο μπουφέ (πολλές φορές με παράλληλο έλεγχο για το βαλάντιο)

Και εκεί χάνεται το παιχνίδι. Ο googlαριστής, μόλις, έχει κάνει βλακεία. Διότι, σύμφωνα με αυτόν τον τρόπο σκέψης και δράσης έχει αποκλείσει το Mr Dim (χαϊδευτικά "κύριος Μήτσος", εκ του Dim-Dimitris, δεν βγαίνει όμως από εκεί) από τις επιλογές του. Και αυτό είναι μέγιστη βλακεία.

Ας απαντήσουμε, όμως, στο ερώτημα "τι αγαπάμε, αλλά και τι μας ενοχλεί, σε έναν κινέζικο μπουφέ" και ας δούμε αν μας ικανοποιεί ο κύριος Μήτσος σε σχέση με τα ζητούμενα.

- Αγαπάμε ότι γευόμαστε αυτή την ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα κουζίνα.

Στον κύριο Μήτσο, θα συναντήσει κανείς μια πολύ ενδιαφέρουσα πλευρά της με επιρροές από Ιαπωνία, Ταϋλάνδη, Μαλαισία και Ινδονησία, με πειραγμένα πιάτα και με ελαφρώς ψαγμένα (ειδικά σε σύγκριση με τον μέσο, οικονομικά, μπουφέ των 10-15€) υλικά.

- Κάποιες φορές αγαπάμε τον χώρο που μπαίνουμε, κάποιες άλλες φορές τον καταριόμαστε. Τα περισσότερα εστιατόρια ασιατικής κουζίνας ή θα είναι παλιομοδίτικα και κιτς του κερατά ή πιο σύγχρονα, μίνιμαλ και εκλεπτυσμένης ατμόσφαιρας. Αρκετές φορές θα είναι σχετικά στριμόκ***λα, ειδικά τις μέρες με μπουφέ, ενώ, ειδικά, εκείνες τις ημέρες, τα επίπεδα καθαριότητας του χώρου τίθενται υπό αμφισβήτηση σε πολλά μαγαζιά.

Ο κύριος Μήτσος, βέβαια, ταιριάζει με τα παραπάνω μόνο στο ότι είναι στριμόκ***λος. Είναι ένα εντυπωσιακά (ή μήπως εκνευριστικά?) μικρό μαγαζάκι, με εξαιρετική καθαριότητα και ιδιαίτερα γουστόζικη (και λιτή) διακόσμηση. Βέβαια, η ανοιχτή κουζίνα, σε συνδυασμό με τον μικρό χώρο, είναι κακή για τα ρούχα και τα νοτίζει σε ένα βαθμό. Οπότε μην τον επισκεφθείτε πριν από επαγγελματικό μίτινγκ, μόνο μετά. Ή καθίστε έξω. Το μεγάλο μπόνους του χώρου δεν θα το ζήσει κανείς, όμως, τη στιγμή που γευματίζει. Θα το ζήσει τη στιγμή της απόθεσης. Δεν είναι άλλο από τα υπέροχης υφής και όψης μαύρα χαρτιά υγείας που θα βρείτε επισκεπτόμενοι τις τουαλέτες του! Αυτό θα πει πολυτέλεια (ας ελπίσουμε ότι δεν τρώτε αυτή τη στιγμή).

- Αγαπάμε ότι νιώθουμε κυρίαρχοι στον χώρο και ότι δεν έχουμε τους σερβιτόρους, ιδιαίτερα, πάνω από το κεφάλι μας.

Στον κύριο Μήτσο αυτό θα το μισούσαμε. Εκεί, το θες το να σε σερβίρουν. Ακόμη θυμάμαι ότι με το ποτήρι μου μισογεμάτο, κοίταξα την κανάτα με το νερό και πριν καν ξεκινήσω να απλώνω το χέρι μου για να βάλω και άλλο, η κοπέλα του σέρβις κατάφερε, με ταχύτατες κινήσεις, να με προλάβει. Θυμάμαι, επίσης, ότι μας έλυσε κάθε απορία, μας έδειξε πώς να χρησιμοποιούμε τα ξυλάκια (όχι ότι τώρα πια θα το κάνουμε σωστά) και ότι δεν είχαμε ούτε μισό παράπονο. Μόνο ότι θα τη θέλαμε λίγο πιο χαμογελαστή (άρα είχαμε μισό παράπονο, είπα ψέματα).

- Μάλλον, μισούμε το «σπρωξίδι» και την αναμονή ώστε να γεμίσει o μπροστινός μας το πιάτο του με το φαγητό που θέλουμε και εμείς να βάλουμε. Μισούμε, ακόμη, το σενάριο να πάρει το τελευταίο κομμάτι-πιρουνιά του ταψιού. Και εννοείται πως μισούμε το σενάριο να καθυστερεί να βγει νέο ταψί με το αγαπημένο μας φαγητό.

Στον κύριο Μήτσο δεν υπάρχει τέτοιος φόβος. Δεν είναι μπουφές είπαμε. Και δεν μου έχει τύχει, ως τώρα, να μην έχει κάποιο από τα πιάτα του μενού. Και υπάρχει αρκετή ποικιλία επιλογών, όση και στον μέσο μπουφέ, θα έλεγα.

- Αγαπάμε ότι μπορούμε να φάμε μεγάλη ποσότητα από τις αγαπημένες μας γεύσεις. Μας τη δίνει λίγο, βέβαια, τις φορές που δοκιμάζουμε από όλα τα φαγητά και κάμποσα από όσα έχουμε βάλει στο πιάτο μας, ίσως μας απογοητεύουν λίγο. Χρειάζεται δηλαδή, μερικές φορές, να γεμίσουμε το στομάχι μας, σαν σακούλα απορριμμάτων (δεν είναι όμως), με φαγητά που δεν τα προτιμάμε, καθώς ο μπουφές μας ωθεί/δίνει τη δυνατότητα να δοκιμάσουμε από όλα μέχρι να βρούμε τις αγαπημένες μας γεύσεις.

Στον κύριο Μήτσο μπορεί κανείς να φάει μεγάλη ποσότητα από τις αγαπημένες του γεύσεις (μιας και θα του αρέσουν όλα τα πιάτα), χωρίς να χρειαστεί να δοκιμάσει κάτι δυσάρεστο μέχρι να βρει τι του ταιριάζει περισσότερο (είπαμε, θα αρέσουν όλα).

- Αγαπάμε ότι μπορούμε να σκάσουμε στο φαγητό με ένα φιξ ποσό. Για έναν μέτριο ποιοτικά μπουφέ, αυτό θα είναι γύρω στα 10-15€, ενώ για έναν πιο εκλεπτυσμένο πλησιάζει το 20άρικο.

Πως σας ακούγεται ότι στον κύριο Μήτσο μπορούμε να σκάσουμε, πληρώνοντας το ποσό του μέτριου μπουφέ (10-15€) και εισπράττοντας την ποιότητα του πιο καλού? Τουλάχιστον εγώ και στις δύο επισκέψεις μου έσκασα με 11-11,5€, με 4 χορταστικά και εξαιρετικά ποιοτικά πιάτα για δύο άτομα, τη φορά.

Τι δοκίμασα:

- Chicken Mr. Dim wonton (4,8€). Τέσσερα πουγκάκια, με κοτόπουλο (δεν ακούστηκε πολύ) και τυρί, συνοδεία της κλασσικής γλυκοκαυτερής κινέζικης σάλτσας. Το μόνο πιάτο που ήταν σε μικρή ποσότητα. Βέβαια, ήταν τόσο γευστικά που ακόμη και αν υπήρχαν 20 τεμάχια στη μερίδα, πάλι θα γκρίνιαζα. Η τέλεια εκτέλεση μιας κλασσικής συνταγής (4/4).

- Sake philadelphia (4,9€) και Crab Mr. Dim (5,3€), από τα σούσι. Το πρώτο με σολομό και κρέμα τυριού και το δεύτερο με σουρίμι καβουριού, αβοκάντο μαρούλι και αυγά χελιδονόψαρου. Αν και δεν είμαι φαν των σούσι, ήταν αμφότερα εξαιρετικά. Ήρθαν συνοδευόμενα από τη σάλτσα σόγιας τους και μια πράσινη «πλαστελίνη» (wasabi), ανεπανάληπτα καυτερής γεύσης, για τους θαρραλέους (3/4).

- Satay sticks chicken (5€). Καλαμάκια κοτόπουλο, ελληνιστί, μαριναρισμένα με γεύση που παραπέμπει λίγο σε κάρυ και συνοδεία σος από φυστικοβούτυρο και γάλα καρύδας. Η σος δεν ταίριαξε καθόλου με τη γεύση του κοτόπουλου, η οποία ήταν εξαιρετική. Ήρθαν τρία, μέτριου μεγέθους καλαμάκια, ζουμερά και ιδανικά ψημένα, με την κάθε μπουκιά να προκαλεί τεράστια θλίψη, βλέποντας πως ολοένα και μικραίνει η ποσότητα κρέατος σε αυτό το υπέροχο ξυλάκι. Το κομμάτι του κοτόπουλου ήταν ενιαίο και όχι σε κυβάκια (3,5/4 – με άλλη σος θα χτύπαγε τεσσάρι).

- Vegetarian carrot burger (4,9€). Μπέργκερ σε Bao Bun, με μπιφτέκι καρότου, sweet chili sauce, πίκλες, ντομάτα, κινέζικο λάχανο και (πράγματι) καυτερή μαγιονέζα. Ήρθε κομμένο στη μέση (ήμασταν 2 άτομα), κίνηση που εκτιμήθηκε δεόντως. Το Bun ήταν αρκετά ψωμένιο εσωτερικά, κάτι που δεν το περίμενα, μα δεν ήταν για κακό. Ήταν και λίγο σκληρό. Το μπιφτέκι καρότου από καλό, έως πολύ καλό (από τα πιο γευστικά χορτοφαγικά μπιφτέκια που έχω δοκιμάσει), και ο συνολικός συνδυασμός υλικών, επίσης (3,5/4).

- Mr. Dim και Pad Thai από την κατηγορία των νουδλς. Αμφότερα στα 6,9€. Το πρώτο, είχε νουντλς με κουρκουμά, χοιρινό, λάχανο, κόκκινη πιπεριά, καρότο, μανιτάρι shitake και Mr. Dim σος. Απίθανη γεύση, βράσιμο των νουντλς και δέσιμο με τη σος, έτσι απλά (4/4). Το δεύτερο, με νουντλς ρυζιού, κοτόπουλο, φύτρες φασολιού, φρέσκο κρομμύδι, κόκκινη πιπεριά, αυγό, φυστικοβούτυρο, φιστίκι, chili oil & fish sauce. Είχε μη δεμένη γεύση και ήταν ενοχλητικά στεγνό. Το μόνο πιάτο που δεν ευχαριστηθήκαμε στις επισκέψεις μας. Το μόνο, το οποίο αφήσαμε σκόπιμα στη μέση (2/4). Και τα δύο πιάτα ήταν σε εξαιρετική ποσότητα.

- Chicken rice (5,9€). Τηγανητό ρύζι με κοτόπουλο, λάχανο, καρότο, κρομμύδι, πιπεριά, αυγό, σόγια και sweet chili sauce. Συμπαθές πιάτο, αν και προσωπικά βρήκα τα νουντλς τους καλύτερα (2,5/4). Στον συνδαιτυμόνα μου άρεσε τα μάλα βέβαια.

Η παράγραφος του τεμπέλη: Ο κύριος Μήτσος δεν έχει να ζηλέψει τίποτα σε σύγκριση με ένα καλό εστιατόριο ασιατικής κουζίνας. Έχει πολύ καλή ποιότητα υλικών, πρωτοτυπία συνταγών και ένταση γεύσεων. Επιπλέον, έχει ικανοποιητικότατο σέρβις και εξαιρετικό vfm. Του λείπει μονάχα η στέγαση σε έναν μεγαλύτερο χώρο, η οποία θα αύξανε την αναλογία εστιατορίου: ντελιβεράδικου και την άνεση του πελάτη τη στιγμή που απολαμβάνει το υπέροχο γεύμα του.

Κρατήστε μικρό καλάθι για το χώρο και θα σας το γεμίσουν οι γεύσεις.