12 Ιουν 2018

Από δευτέρα μέχρι και το Σάββατο κάνω διατροφή τρώω κυρίως κρέας είτε κοτόπουλο φιλέτο είτε μοσχαρίσιο φιλέτο avec καστανού ρυζιού. Οπότε την Κυριακή που έχω “ελεύθερο” εχω την απαίτηση να φάω κάτι ξεχωριστό κάτι εκλεκτό γιαυτό και γίνεται σοβαρή προεργασία πριν καταλήγω στο μαγαζί που θα πάμε, Αλλά τώρα τελευταία είμαι ντεφορμέ.
Τηλεφωνική κράτηση για 3 άτομα στον πολύ ωραίο κήπο.
Η παραγγελία μας

Σαλάτα κινόα
Καλή σαλάτα όχι τίποτα το ιδιαίτερο

Ομελέτα με μαστιχοτύρι
Στην αρχη δεν κατάλαβα ότι το μαστιχοτύρι περιείχε μαστίχα Χίου φαντάστηκα ότι είναι κάποιο είδος τυριού. Δεν μου άρεσε δεν ταίριαζε καθόλου η μαστίχα με την ομελέτα.

Μπέργκερ μοσχαρίσιο
Πρώτη φορά άκουσα ότι το μπιφτέκι έρχεται καλά ψημένο γιατί έτσι προετοιμάζεται!!!
Το ψωμί ήταν μπριος και ειδικά το κάτω κομμάτι είχε πολύ βούτυρο που το έκανε μέν γευστικό δε πάρα πολύ βαρύ στα όρια του να χρειάζεσαι μαχαίρι να το κόψεις αν κρύωνε λίγο το βούτυρο.

Σπαγγετι με γαρίδες και κόκκινη σάλτσα
Πιάτο ημέρας το πήρα για μένα γιατί μου έχουν λείψει τα ζυμαρικά με οτιδήποτε πάνω, οκ ωραία σάλτσα 2-3 γαρίδες μικρού μεγέθους, τίποτα το ιδιαίτερο.

Και κάτι ακόμα σε ζυμαρικό για τον μικρό
Ήταν τόσο αδιάφορο το πιάτο από ότι θυμάμαι που και ο μικρός το άφησε σχεδόν ανέγγιχτο

Ήπιαμε ένα aperol εγώ ένα φυσικό πορτοκάλι ο μικρός και η γυναίκα νερό

Πληρώσαμε 81 ευρω.

Στην έρευνα που έκανα πριν επισκευτω το μαγαζι διάβασα:

“Ταξίδι με γεύσεις λατινοαμερικάνικες και ισπανικές υπόσχεται το El Jiron”
“Ο σεφ Σίμος Τριανταφύλλου ανέλαβε την κουζίνα με κέφι και γνώση, έχοντας μακρόχρονη εμπειρία σε εστιατόρια της Βαρκελώνης αλλά και θητεία στην κουζίνα του σπουδαίου Ferran Adrià. ”
Και άλλα πολλά …

Παίδες να πάτε στο μαγαζί και ειδικά βραδάκι τώρα το καλοκαίρι να κάτσετε στον κήπο να πιείτε τα καφεδάκια σας τα ποτάκια σας τα κοκτέιλ σας άλλα μέχρι εκεί. Μην φάτε δεν αξίζει.

10 Ιαν 2017

Η συγκεκριμένη κριτική θα χαρακτηριστεί ως ελλιπής, καθότι δεν έχω δοκιμάσει παρά λίγα πιάτα απο τον κατάλογο, αλλα ευελπιστω στο προσεχές μέλλον να το επισκεφτω και να έχω ολοκληρωμένη άποψη. Θα αναρωτηθείτε βεβαια "και γιατι να μην το κανω τότε", γιατι φυσικά ισχύει παντα το ρητό που λέει οτι όταν οι άνθρωποι σχεδιάζουν, οι θεοί γελούν!!!!

Πήγαμε σαββατο βραδυ μετα απο προτροπή φίλης, για ένα κρασι. Ο χωρος οφείλω να πω οτι μου άρεσε πολυ. Χωρίζεται σε καπνίζοντες και μη, όπου οι πρώτοι έχουν τη δυνατότητα να καθίσουν δίπλα στη τζαμαρία με σόμπες, που δεν ξέρω ποσο επαρκούν με τετοιο κρύο, και ουσιαστικά ειναι και ο χωρος που το καλοκαίρι ανοιγει. Η αυλη μπροστα ειναι όμορφη, αλλα προφανώς για πολυ καλοκαιρινούς μήνες, και οχι για τους 2 βαθμούς που είχε όταν πήγαμε εμείς.

Ο εσωτερικός χωρος που προορίζεται για τους μη καπνιστές, ειναι κατ εμε, πολυ ιδιαίτερος. Αποπνέει ένα άλλο στυλ, διαφορετικο. Λιγο σκοτεινός στην αρχή, αλλα μετα άναψαν τα φώτα απο τις απλικες και ηταν πολυ όμορφος, το τζάκι αναμμένο, να δεσπόζει στην είσοδο, και το μπαρ με τα ποτά στολισμένο. Τα τραπέζια μικρα, και σε κοντινές αποστάσεις μεταξύ τους, αλλα δε μας ενόχλησε, ίσως γιατι μας άρεσε πολυ το περιβάλλον. Εμένα προςωπικα μου ταίριαξε. Αλλα αυτο διαπραγματεύεται το σάιτ: τη δυνατότητα να ακούγονται όλες οι απόψεις.

Η εξυπηρετηςη μου άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις. Εξυπηρετικοί ολοι όσοι ηρθαν στο τραπεζι μας. Επαρκείς στις γνώσεις τους. Ο υπεύθυνος για το κρασι, μας κατεύθυνε ορθά όταν του ζητήσαμε τι ακριβως θέλαμε. Τι στέρησε το 4/4; Ίσως γιατι το βρηκα λιγο πιο ψυχρό απο οτι θα περιμενα. Σε γενικές γραμμές, ομως το βρηκα καλο.

Ο κατάλογος ειναι αρκετα εκτενής με σαλάτες, ορεκτικα και κυριως πιάτα, βασισμένος σε Ισπανό- νοτιοαμερικανικη κουλτούρα (;) και φιλοσοφία. Δοκιμάσαμε μια σαλάτα ροκα, με κοτόπουλο, λιαστή τομάτα, ρόδι, πορτοκάλι και βινεγκρέτ εσπεριδοειδών. Η αληθεια ειναι οτι ηταν πλήρως ισορροπημένη, έδεναν τα υλικα μεταξύ τους, και η ποςοτητα επαρκέστατη για τρία άτομα. Τα κομματια κοτόπουλο αρκετα και ωραια μαριναρισμένα.

Δοκιμάσαμε ένα ορεκτικό που ηταν πατάτες bravas με τυριά και σος τσίλι. Επισης όμορφα κομμένες και σερβιρισμένες σε ένα μπολ, με μπόλικα τυριά και τσίλι τοσο ´οσο, για να μην υπερκαλύπτει τις υπόλοιπες γεύσεις. Και εδω η ποςοτητα επαρκέστατη.

Τελος δοκιμάσαμε το κοκκινο κρασι σε ποτήρι απο την Αργεντινή, το οποίο ηταν πολυ καλο, έντονο και δυνατό. Η τριτη φίλη πήρε ζεστό ρούμι με κανέλα και πορτοκάλι, που απο οτι μας εξήγησαν, ηταν δικη τους παραγωγή. Ηταν πάντως παρά πολυ καλο.

Όσον αφορά το value for money, ναι ειναι ακριβό. Δεν φεύγει κανεις με λιγότερο απο 35 ευρω το άτομο. Θα προτιμούσα χαμηλότερες τιμές, ´οσο και να ειναι Ψυχικό, ας μην ξεχνάμε σε τι περιοδο ζούμε, και πόσοι ειναι ακομα αυτοί οι Έλληνες στους οποίους απευθύνονται. Γιατι και αυτοί, δυστυχώς λιγοστεύουν. Το καλο ειναι οτι οι μερίδες ειναι πολυ καλες, μεγάλες και χορταστικές. Και το λεω γιατι και στα υπόλοιπα τραπέζια που είδα, ηταν ανάλογου βεληνεκούς.

Εγώ στον εαυτό μου, γιατι εκει επιβάλλω τη γνώμη μου, το προτεινω. ´Οσο για όλους εκείνους που με διαβάζουν, επισης το προτεινω, παντα υπό το πρισμα των προϋποθέσεων, που θέτει ο καθένας γις τον εαυτό του και τις επιθυμίες του.

24 Οκτ 2016

Καθημερινή μεσημεράκι και λόγω έλευσης φίλου απο εξωτερικό, θυμήθηκα τον πάλαι ποτέ "Λωτό". Ηξερα οτι έχει αλλάξει όνομα και ανακαινίστηκε, χωρίς να έχω δεί κριτικές.
Καλός ο καιρός, οπότε καθήσαμε στον κήπο. Η ανακαίνιση αφορά βέβαια περισσότερο τον εσωτερικό χώρο. Η κύρια αλλαγή είναι ώς πρός τα χρώματα, που έγιναν πιό γήινα και πιό κοντά στα πρότυπα των διπλανών μαγαζιών.
Ο ευγενέστατος σερβιτόρος δίστασε να μας δώσει τον κατάλογο των φαγητών. Κρίμα, έπρεπε να έχω ερμηνεύσει την στάση του εγκαίρως!
Παρήγγειλα την τσιαπάτα με picana.
Εντυπωσιακή εμφάνιση αρχικά: πάνω σε ξύλο κοπής έφτασε μια μεγάλη τσιαπάτα, μαλακιά και αφράτη. Στο υπόλοιπο χοντρές πατάτες-αλλά εντελώς ανάλατες- με πάπρικα γλυκιά. Εδώ τελειώσαν τα θετικά σχόλια.
Μέσα στο ψωμάκι φαινόταν ένα ωραίο κομμάτι κρέατος. Ωστόσο, στο μέρος που δεν φαινόταν ήταν κρυμμένο ένα θεόρατο κομμάτι καθαρού λίπους. Αναγκάστηκα να ανοίξω το σάντουιτς για να διαπιστώσω ότι μέσα υπήρχαν: μία φετούλα ντομάτα κομμένη στα δύο, λίγα τρίμματα παρμιζάνας και μια απροσδιόριστη μαγιονέζα που υποτίθεται οτι είχε κάτι απο τρούφα. Η ογκώδης παρουσία της λιπαρής μάζας κατατρόπωνε όποια άλλη γεύση. Το λιγοστό κρέας μόλις κρύωσε λίγο, έγινε σκληρό σα λάστιχο. Μια απογοήτευση.
Το συγκεκριμένο πιάτο τιμάται 8 ευρώ. Οποιοδήποτε επιλογή απο τους κοντινούς φούρνους της περιοχής θα ήταν προτιμότερη και στη μισή τιμή.
Ευτυχώς ο άλλος συνδαιτημόνας πήρε μόνο ένα τσάι, το οποίο ήρθε σε ένα σκέτο φλυτζάνι (ούτε τσαγιέρα, ούτε επιλογή γλυκαντικού ή έστω ένα σουπλά ή μπισκοτάκι) και ανάλογο κόστος 4,5 ευρώ.
Προφανώς το κατάστημα ευννοείται απο την υπάρξη άνετου και ήσυχου χώρου για συναντήσεις. Η αναφορά του σε λατινοαμερικάνικη ή ιβηρική κουζίνα παραμένει ένα μυστήριο.

07 Δεκ 2016

> Χρόνος: Σάββατο βράδυ του Δεκέμβρη βροχερό, 2 ζευγάρια. Η φίλη είχε πρόσφατη σύσταση για ένα νεο καλό μαγαζί, οπότε ακολουθήσαμε.

> Χώρος: Στυλάτο μπαρο-εστιατόριο στο ύφος και την φινέτσα που επιιβάλλει η περιοχή. Ενας από την παρέα κάπνιζε οπότε ζητήσαμε και κάτσαμε στους "καπνίζοντες" δηλαδή στο μπροστινό τμήμα που είναι στην ουσία εξωτερικός χώρος κλεισμένος με αφαιρούμενη τζαμαρία και τέντα πάνελ, ενοποιημένος όμως με τον μέσα. Σχετικά άνετο κάθισμα με αναπαυτικές καρεκλοπολυθρόνες και υπερεπαρκή επιφάνεια τραπεζιού. Φωτισμός χαμηλός στο όριο του να διακρίνεις τι τρώς - που όμως τελικά διακρίνεις με την βοήθεια του μεγάλου κεριού. Διακόσμηση με άφθονα λαμπάκια που "ζεσταίνουν" την αίσθηση του περιβάλλοντος. Μουσική διακριτική, τίποτα ιδιαίτερο.
Ολα καλά λοιπόν στο χώρο αλλά γιατί η βαθμολογία 2/4?

1ο και σημαντικότερο η τσιγαρίλα! Απειρος καπνός τσιγάρου, και εξαερισμός μηδέν, μα εντελώς μηδέν. Οταν κάπου στο μέσο της βραδυάς που γέμισε το μαγαζί άρχισαν να τσούζουν τα μάτια και να δυσκολεύεται η ανάσα, αναζήτησα κάποιο ίχνος εξαερισμού, που δεν βρήκα.
Θα μου πεις καπνίζοντες ζητήσατε τι ήθελες να μυρίζει, άνθη? Σωστό, αλλά όταν πουλάς τόση φινέτσα και μάλιστα πανάκριβα όπως θα δουμε παρακάτω, έ, βάλε ένα στοιχειώδη εξαερισμό!

και 2ο η θέρμανση, αρκετές θερμάστρες γκαζιού διασκορπισμένες που ζέσταιναν μεν αλλά τσουρούφλιζαν κεφάλι και πλάτη δε. Καήκαμε, παρόλο που ζητήσαμε να χαμηλώσουν / σβήσουν τις κοντινές, και αυτή η αίσθηση καυτό κεφάλι/πλάτη με κρυα πόδια δεν είναι και ότι καλύτερο.

Προς την διεύθυνση: Υπάρχουν μη μόνιμα συστήματα εξαερισμού και αερόθερμων με ευκαμπτους αεραγωγούς που τρέχουν περιμετρικά σε οροφή ή δάπεδο, αρκεί να βάλεις (λίγο) το χέρι στην τσέπη.

> Service: Ευγενικά και πρόθυμα τα παιδιά, χωρίς κενά και με άμεση απόκριση. 3 στα 4 γιατί η σερβιτόρα δεν ήταν επαρκώς ενημερωμένη στο τι ακριβώς περιείχαν τα πιάτα. Ηταν ευγενική όμως.

> Γεύση: Στην ουσία τώρα. Τεράστια πιάτα με ελάχιστο κυρίως περιεχόμενο. Συνοδεία με διακοσμητική και όχι γευστική διάθεση, τίποτα το ιδιαίτερο.

- Σαλάτα Βαλεριάνα 10€. Πρασινάδα με την γνωστή γλυκόξυνη γεύση, που τόσο φοριέται και συνοδεία παξιμάδι με κάποιο άλειμμα τυριού, όχι κάτι ιδιαίτερο, μικρή ποσότητα σε ρηχό πιάτο. Το παξιμάδι κατέρεεε στο κόψιμο γιατί είχε μουλιάσει περισσότερο από ότι έπρεπε.

- Χοιρινό El Jiro 17€. 3 μπριζολάκια χωρίς κόκκαλο, αγνώστου περιοχής, μεγέθους πιατακίου ελληνικού καφέ, πάχους μισού πόντου, σκληρά και στεγνά. Αδιάφορο έως κακό πιάτο με ποιότητα ανάλογη μέτριας συνοικιακής ψησταριάς.

- Spare Ribs χοιρινά 16€. Το πιο ενδιαφέρον πιάτο. Καλή ποσότητα με μισό rack παϊδιών (baby back μάλιστα, όχι spare), τρυφερό, ζουμερό, πολύ νόστιμο με σωστά καραμελωμένο glazing. Αριστο.

- Μάγουλα μαύρου χοίρου 18€. Αστειωδώς μικρή ποσότητα, 2 στρογγυλά κομματάκια μεγέθους cookie, πάχους 1 εκ, με μια επίπεδη σκουρόχρωμη σάλτσα και κάποιο άγευστο άλειμμα εμφάνισης και υφής φιστικοβούτυρου στο υπόλοιπο πιάτο, προφανώς για να μην φαίνεται άδειο. Τρυφερό και ζουμερό το κρέας αλλά με αδιάφορη επίπεδη γεύση. Σημειωτέον, το μάγουλο είναι από τα φθηνότερα κομμάτια, καταλήγει συνήθως σε πηχτή μαζί με το υπόλοιπο κεφάλι και τα πόδια.

- Σωλομός Asado 16€. Ενα μικρό κομμάτι φρέσκου σολωμού μεγέθους πακέτου τσιγάρων. Το πακέτο 10άρι βέβαια. Τίποτα το ιδιαίτερο.

- Κρασί Αγιωργήτικο Παπαϊωάννου 18€. Σταθερή αξία.

- Ενα ποτήρι λευκό Υδυσμα Δρυός 8€, για τον ψαροφάγο. Καλό.

- Νερό, φιάλη 1 lt, 2.5€. 1 coca 250ml, 3.5€

> Check: Για τα παραπάνω χάσαμε 122€, 30.5€/άτομο με το κρασί, 25€ χωρίς.

Γενικά μου ξανάφερε την παλιά ξεχασμένη αίσθηση της εκνευρισμένης απορίας όταν καμμιά φορά έπεφτα κατά λάθος σε κάποιο "δήθεν" της χρυσής δεκαετίας της φούσκας.

> Θα ξαναπάω? δεν θα το μαρτυρήσω...