HOKYO

Ιαπωνία - Sushi

Φανερωμένης 8, Χολαργός [Χάρτης]

Παροχές:
Έχει δίκτυο Wifi Κάνει delivery Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Επιτρέπονται κατοικίδια

Ιαπωνία - Sushi - Χολαργός, Αθήνα

Το Hokyo είναι νέα άφιξη στον Χολαργό. Σουσάδικο, λοιπόν, προσανατολισμένο κυρίως στο φαγητό στα γρήγορα, στο take away και στο delivery, χωρίς να αποκλείονται και πιο καθιστικές καταστάσεις τους καλοκαιρινούς μήνες. Βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από το μετρό Χολαργός και από την “παραλιακή” της Μεσογείων. Να ξέρετε ότι το παρκάρισμα στην περιοχή ορισμένες φορές είναι αδύνατο.

Όλα συνέβησαν τον Ιούλιο, βράδυ καθημερινής, στο μέσο μιας όχι και πολύ ευχάριστης εβδομάδας. Ήμουν για μια δουλειά στην περιοχή μαζί με την αδελφή μου. Καθώς παρκάραμε (τύχη βουνό) στο ακριβώς απέναντι από το Hokyo πεζοδρόμιο, κοιταχτήκαμε και σχεδόν ταυτόχρονα αναφωνήσαμε: πάμε για σούσι, μετά; Και πολύ είχαμε αργήσει!

To Hokyo είναι εγκαταστημένο σε έναν πολύ μικρό χώρο, στον πρώτο όροφο του εμπορικού στην πλατεία Φανερώμενης. Σε όσους αγνοούν την ύπαρξή του λέω “Πάνω από το Bootleg” και καταλαβαινόμαστε! Μόλις το εντοπίσετε, ανεβαίνετε λίγα σκαλιά και αμέσως έχετε όλο το Hokyo μπροστά σας. Δηλαδή, στα αριστερά σας τον μικρό κλειστό χώρο που στεγάζει την κουζίνα και μάλλον τίποτα άλλο εκτός αυτής και στα δεξιά σας, σε μια προεξοχή της βεράντας του εμπορικού έναν χώρο με λίγους ψηλούς πάγκους και σκαμπό. Έχουν κλείσει τη βεράντα με τζάμια και έχουν προσθέσει και κάποια φυτά, αλλά το αποτέλεσμα είναι τουλάχιστον αδιάφορο και απρόσωπο. Το χειρότερο ήταν ότι την ώρα που πήγαμε, η φασαρία από το από κάτω μπαρ ήταν αφόρητη. Οπότε κάναμε μεταβολή, κατεβήκαμε τα λίγα σκαλιά και όχι, δεν φύγαμε. Στρίψαμε αριστερά και πιάσαμε τραπεζάκι στη νέα, καλοκαιρινή προσθήκη του μαγαζιού. Μια φιλική γωνιά κάτω από μια τεράστια ομπρέλα με ξύλινο δάπεδο και κανονικά ξύλινα τραπεζάκια και καρέκλες, ανάμεσα σε πρασινάδες. Καταλαβαίνετε ότι για να χωράνε όλα αυτά κάτω από μια ομπρέλα, όσο μεγάλη και να είναι, μιλάμε για μικρό αριθμό. 5, 6 το πολύ, τραπέζια 2 ή 4 ατόμων. Στα μάτια μου πάντως φάνταξε ως μια μικρή όαση.
Έτσι η βαθμολογία μου για τον χώρο είναι 1 για τον κανονικό και 3 για τον καλοκαιρινό, οπότε 2.

Η κυρία που μας πήρε τη παραγγελία και μας την έφερε μας εξυπηρέτησε όπως έπρεπε: απλά, ευγενικά και πρόσχαρα, δίνοντας άμεσα λύσεις όπου χρειαζόταν.

Μας έφεραν τον κατάλογο. Ήταν ο ίδιος που είχα βρει στην είσοδο της πολυκατοικίας μου για delivery. Πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο να τυπώσουν έναν διαφορετικό κατάλογο, έστω ως προς το χαρτί, για όσους κάθονται να φάνε επιτόπου.

Στο τραπέζι μας στρώθηκαν χάρτινα σουπλά, ήρθε νερό σε κανάτα και μετά από λίγο κατέφτασε και η παραγγελία μας:

Πήραμε salmon tartar (3,90 E) πολύ ωραίο, (είχε δίκιο μια ψυχή που μου το πρότεινε),

chicken noodles (5,8 E) τίποτα το ιδιαίτερο. Όπως κι αν έχει όμως είναι πολύ καλή ιδέα να συμπεριληφθούν noodles στο μενού, αλλά και άλλα πιάτα εκτός από σούσι. Αποτελούν άριστη λύση για ανθρώπους που δεν τρώνε εύκολα σούσι, άσχετα αν σε εμένα δεν είπαν τίποτα. Μάλιστα δίπλα μας δειπνούσε οικογένεια με δυο μικρά κοριτσάκια. Οι μικρές τρώγανε noodles, οι μεγάλοι σούσι. Μια χαρά.

maki fish of the day (6,5 E) 8 τεμάχια, με μυλοκόπι, ωραίο.

Τα δυο τελευταία πιάτα ήρθαν σερβιρισμένα σε χάρτινα κουτιά και το πρώτο σε πλαστικό. Όπως δηλαδή πακετάρονται για delivery. Δεν με χάλασε, δεν με έφτιαξε. Βάζω 3 στη γεύση, σχεδόν χαριστικά, εξαιτίας των αδιάφορων noodles.

Το μενού περιλαμβάνει επίσης, σουβλάκια κοτόπουλο yakitori, τα οποία δεν τα συνηθίζουν τα ελληνικά σουσάδικα και δεν καταλαβαίνω τον λόγο, ψητά φιλέτα χοιρινού και φιλέτο σολομού, τρεις σούπες και άλλες τόσες σαλάτες και βεβαίως σούσι (maki και nigiri). Το πιο περίεργο πιάτο του καταλόγου είναι το ramen burger, με ψωμάκι από noodles – δεν θα βιαστώ να το δοκιμάσω...

Οι τιμές είναι κανονικές. Ένα κλικ πιο κάτω αν ήταν, θα ήμουν κάθε εβδομάδα εκεί – που λέει ο λόγος. Πάντως, το πιο πιθανό είναι να το επισκεφθώ ξανά, όχι γιατί βρήκα το τέλειο γιαπωνέζικο, αλλά κυρίως γιατί είναι κοντά στο σπίτι μου και και κάποιες από τις γεύσεις που δοκίμασα δεν με απογοήτευσαν.