Κάνει delivery
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Επιτρέπονται κατοικίδια

13 Οκτ 2016

Το Hokyo είναι νέα άφιξη στον Χολαργό. Σουσάδικο, λοιπόν, προσανατολισμένο κυρίως στο φαγητό στα γρήγορα, στο take away και στο delivery, χωρίς να αποκλείονται και πιο καθιστικές καταστάσεις τους καλοκαιρινούς μήνες. Βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από το μετρό Χολαργός και από την “παραλιακή” της Μεσογείων. Να ξέρετε ότι το παρκάρισμα στην περιοχή ορισμένες φορές είναι αδύνατο.

Όλα συνέβησαν τον Ιούλιο, βράδυ καθημερινής, στο μέσο μιας όχι και πολύ ευχάριστης εβδομάδας. Ήμουν για μια δουλειά στην περιοχή μαζί με την αδελφή μου. Καθώς παρκάραμε (τύχη βουνό) στο ακριβώς απέναντι από το Hokyo πεζοδρόμιο, κοιταχτήκαμε και σχεδόν ταυτόχρονα αναφωνήσαμε: πάμε για σούσι, μετά; Και πολύ είχαμε αργήσει!

To Hokyo είναι εγκαταστημένο σε έναν πολύ μικρό χώρο, στον πρώτο όροφο του εμπορικού στην πλατεία Φανερώμενης. Σε όσους αγνοούν την ύπαρξή του λέω “Πάνω από το Bootleg” και καταλαβαινόμαστε! Μόλις το εντοπίσετε, ανεβαίνετε λίγα σκαλιά και αμέσως έχετε όλο το Hokyo μπροστά σας. Δηλαδή, στα αριστερά σας τον μικρό κλειστό χώρο που στεγάζει την κουζίνα και μάλλον τίποτα άλλο εκτός αυτής και στα δεξιά σας, σε μια προεξοχή της βεράντας του εμπορικού έναν χώρο με λίγους ψηλούς πάγκους και σκαμπό. Έχουν κλείσει τη βεράντα με τζάμια και έχουν προσθέσει και κάποια φυτά, αλλά το αποτέλεσμα είναι τουλάχιστον αδιάφορο και απρόσωπο. Το χειρότερο ήταν ότι την ώρα που πήγαμε, η φασαρία από το από κάτω μπαρ ήταν αφόρητη. Οπότε κάναμε μεταβολή, κατεβήκαμε τα λίγα σκαλιά και όχι, δεν φύγαμε. Στρίψαμε αριστερά και πιάσαμε τραπεζάκι στη νέα, καλοκαιρινή προσθήκη του μαγαζιού. Μια φιλική γωνιά κάτω από μια τεράστια ομπρέλα με ξύλινο δάπεδο και κανονικά ξύλινα τραπεζάκια και καρέκλες, ανάμεσα σε πρασινάδες. Καταλαβαίνετε ότι για να χωράνε όλα αυτά κάτω από μια ομπρέλα, όσο μεγάλη και να είναι, μιλάμε για μικρό αριθμό. 5, 6 το πολύ, τραπέζια 2 ή 4 ατόμων. Στα μάτια μου πάντως φάνταξε ως μια μικρή όαση.
Έτσι η βαθμολογία μου για τον χώρο είναι 1 για τον κανονικό και 3 για τον καλοκαιρινό, οπότε 2.

Η κυρία που μας πήρε τη παραγγελία και μας την έφερε μας εξυπηρέτησε όπως έπρεπε: απλά, ευγενικά και πρόσχαρα, δίνοντας άμεσα λύσεις όπου χρειαζόταν.

Μας έφεραν τον κατάλογο. Ήταν ο ίδιος που είχα βρει στην είσοδο της πολυκατοικίας μου για delivery. Πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο να τυπώσουν έναν διαφορετικό κατάλογο, έστω ως προς το χαρτί, για όσους κάθονται να φάνε επιτόπου.

Στο τραπέζι μας στρώθηκαν χάρτινα σουπλά, ήρθε νερό σε κανάτα και μετά από λίγο κατέφτασε και η παραγγελία μας:

Πήραμε salmon tartar (3,90 E) πολύ ωραίο, (είχε δίκιο μια ψυχή που μου το πρότεινε),

chicken noodles (5,8 E) τίποτα το ιδιαίτερο. Όπως κι αν έχει όμως είναι πολύ καλή ιδέα να συμπεριληφθούν noodles στο μενού, αλλά και άλλα πιάτα εκτός από σούσι. Αποτελούν άριστη λύση για ανθρώπους που δεν τρώνε εύκολα σούσι, άσχετα αν σε εμένα δεν είπαν τίποτα. Μάλιστα δίπλα μας δειπνούσε οικογένεια με δυο μικρά κοριτσάκια. Οι μικρές τρώγανε noodles, οι μεγάλοι σούσι. Μια χαρά.

maki fish of the day (6,5 E) 8 τεμάχια, με μυλοκόπι, ωραίο.

Τα δυο τελευταία πιάτα ήρθαν σερβιρισμένα σε χάρτινα κουτιά και το πρώτο σε πλαστικό. Όπως δηλαδή πακετάρονται για delivery. Δεν με χάλασε, δεν με έφτιαξε. Βάζω 3 στη γεύση, σχεδόν χαριστικά, εξαιτίας των αδιάφορων noodles.

Το μενού περιλαμβάνει επίσης, σουβλάκια κοτόπουλο yakitori, τα οποία δεν τα συνηθίζουν τα ελληνικά σουσάδικα και δεν καταλαβαίνω τον λόγο, ψητά φιλέτα χοιρινού και φιλέτο σολομού, τρεις σούπες και άλλες τόσες σαλάτες και βεβαίως σούσι (maki και nigiri). Το πιο περίεργο πιάτο του καταλόγου είναι το ramen burger, με ψωμάκι από noodles – δεν θα βιαστώ να το δοκιμάσω...

Οι τιμές είναι κανονικές. Ένα κλικ πιο κάτω αν ήταν, θα ήμουν κάθε εβδομάδα εκεί – που λέει ο λόγος. Πάντως, το πιο πιθανό είναι να το επισκεφθώ ξανά, όχι γιατί βρήκα το τέλειο γιαπωνέζικο, αλλά κυρίως γιατί είναι κοντά στο σπίτι μου και και κάποιες από τις γεύσεις που δοκίμασα δεν με απογοήτευσαν.

31 Μαι 2017

Από το hokyo έχουμε φάει κάμποσες φορές παραγγέλνοντας από το σπίτι. Παρόλα αυτά θα αναφερθώ στη μια φορά που καθίσαμε στο μαγαζί να φάμε ώστε να έχει νόημα και η κριτική για την εξυπηρέτηση και το χώρο.

Από τις γεύσεις ήμασταν πάντα ικανοποιημένοι. Προσωπικά δεν είμαι εξοικειωμένος με το σούσι όποτε η αξιολόγηση μας αφορά καθαρά την ερασιτεχνική, απλή και μη εξειδικευμένη γευστική μας εμπειρία.

Πήραμε νουντλς με λαχανικά, σούσι με αβοκάντο και σολομό και μια σαλάτα με ψητό κοτόπουλο. Τα νουντλς ήταν πολύ νόστιμα και η μερίδα με ικανοποίησε πλήρως. Τα σούσι τα κατανάλωσε το έτερον ήμισυ, το οποίο επίσης εξέφρασε τον απόλυτο ενθουσιασμό του. Επίσης η σαλάτα που βάλαμε στη μέση ήταν καταπληκτική.

Ο χώρος δεν έχει κάτι να προσθέσει στην εμπειρία των πελατών. Αυτό που σώζει την κατάσταση είναι η ωραία ατμόσφαιρα που επικρατεί γενικά στη συγκεκριμένη γειτονιά. Πρέπει να τονίσω οτι το μαγαζί έχει κονσεπτ φάστ φουντ, το οποίο σημαίνει οτι τα φαγητά σερβίρονται σε πλαστικά μιας χρήσης σερβίτσια. Ακόμα και τα μαχαιροπήρουνα ειναι πλαστικά και δίνονται σε νάιλον συσκευασία. Αυτός, συν το οτι η μπύρα που μου έφεραν δεν ήταν πολύ κρύα, είναι ο λόγος της χαμηλής αξιολόγησης στο σέρβις. Κατά τα άλλα η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν συμπαθέστατη.

Θα έλεγα οτι ειναι κρίμα να φτιάχνεις τόσο νόστιμο φαγητό και να το σερβίρεις σε πλαστικά πιάτα... Πληρώσαμε 21 ευρώ τα οποία νομίζω ότι είναι fair enough συνυπολογίζοντας τη γευστική ικανοποίηση μας από τη μία και τα πλαστικά σερβίτσια από την άλλη. Καθώς υπάρχουν και πιο ακριβά πιάτα (με ψάρια, γαρίδες κτλ), ίσως χρειαστεί να πληρώσεις παραπάνω (αν τα επιλέξεις... ).

Η επίσκεψη μας στο hokyo συνέβη ένα γλύκο, ανοιξιάτικο βράδυ στις αρχές του Μάη του 2017 (ωιμέ... ).

Αν θα ξαναπάμε; Εννοείται ότι θα ξαναπάμε!