Κεμπάπ και πολίτικες γεύσεις.

01 Αυγ 2018

Στο Καραπιπερίμ συζητούσαμε πολύ καιρό να πάμε με την παρέα μου ώσπου μια μέρα έδωσα το πράσινο φως ν'ανηφορίσουμε προς τα βόρεια. Σπάνια βρίσκομαι να πω την αλήθεια στο Μαρούσι για φαγητό, με εξαίρεση τα τελευταία δύο χρόνια περίπου, που γνώρισα το Μunchen και τον αξιόλογο Ασβεστόλακο σε μια από τις αλησμόνητες συναντήσεις που διοργάνωσε το ask (περασμένα μεγαλεία). Τώρα έχω έναν επιπλέον λόγο να αυξήσω τις επισκέψεις μου στην περιοχή.

Μια καλοκαιρινή Κυριακή λοιπόν που θύμιζε καραφθινόπωρο καθώς άνοιξαν οι ουρανοί (φοβερό καλοκαίρι φέτος), και συγκεκριμένα στις 8/7/2017 γύρω στις 5:30 τρία άτομα φτάσαμε τρέχοντας με τις ομπρέλες μας έξω από το Καραπιπερίμ. Χωρίς δυσκολία στο παρκάρισμα δεδομένου ότι ο κόσμος κατεβαίνει παραλιακά περισσότερο τέτοια περίοδο (που να’ξερε) και είναι πιο εύκολα τα πράγματα, καθίσαμε άνετα στο τραπέζι που μας γυάλισε κάπου στη μέση του μαγαζιού μιας και η ώρα ήταν νεκρή, μεσολάβησε κι ο καιρός και ήταν αρκετά χαλαρά.

Το χαρακτηριστικό του χώρου στο Καραπιπερίμ είναι η καθαριότητα που γίνεται εύκολα αντιληπτή παντού και βέβαια και στις τουαλέτες με το πανέμορφο και μοσχοβολιστό σαλονάκι και τις παλιές πόρτες για διακόσμηση. Κόκκινο χρώμα στα ξύλινα πλαίσια της ανοιγόμενης τζαμαρίας και σε κάποια σημεία του τοίχου με επένδυση τούβλου. Το πάτωμα μέσα ξύλινο σε γκρί αν θυμάμαι αποχρώσεις, λευκά τραπεζοκαθίσματα επιπλάκια και καθρέπτες με τεχνοτροπίες παλαίωσης, παλιά σκεύη ως διακοσμητικά, λάμπες τύπου πυροφάνια, κρεμαστά αποξηραμένα αλλαντικά και μυρωδικά στην ανοιχτή κουζίνα, φωτογραφίες ασπρόμαυρες και καδράκια με πολύ παλιές διαφημίσεις, χειροποίητα ρολόγια τοίχου κτλ, συνθέτουν ένα ευχάριστο περιβάλλον. Μουσική Ελληνική έντεχνη που ταίριαζε απόλυτα στα γούστα μας.

Για αναλυτικές λεπτομέρειες σας παραπέμπω στην κριτική της φίλης Ucook κι ας είναι πριν 2 χρόνια. Τα περιγράφει ακριβώς όπως είναι, ίσως με διάφορες προσθήκες που έχουν γίνει διακοσμητικά. Σχετικά με το κάπνισμα θα πω ότι στην μέσα αίθουσα που έχει ανοιγόμενη οροφή προφανώς επιτρέπεται το κάπνισμα (και τον χειμώνα δηλαδή) καθώς ήδη όταν πήγαμε μια παρέα που καθόταν εκεί κάπνιζε. Επειδή όμως ο κόσμος ήταν λίγος και ήμασταν σε απόσταση, δεν μας ενόχλησε ιδιαίτερα.

Η αυλίτσα έξω ενδείκνυται για τις ζεστές μέρες και βράδυ Σαββάτου που πέρασα μετά την επίσκεψή μου ήταν φυσικά γεμάτη. Μια σχετική κίνηση αυτοκινήτων υπάρχει αλλά δεδομένου ότι είναι μονόδρομος και ήδη υπάρχουν ολόγυρα ζαρντινιέρες…ψιλοσώνει το σκηνικό.

Στην εξυπηρέτηση όλα ήταν άψογα και από τον νεαρό που μας σέρβιρε και από τους ιδιοκτήτες (αδέρφια) που ήταν ευγενέστατοι και φιλικοί. Προσφέρθηκαν να κλείσουν τη τζαμαρία για να μη μπαίνει η υγρασία μέσα, μας είπαν ότι μπορούσαμε να καθίσουμε όπου θέλουμε και γενικά παρότι ήταν διακριτικοί δεν μας έκαναν να αισθανθούμε παραμελημένοι.

Παραγγείλαμε:

- Χαϊντάρι από την κατηγορία αλοιφές χ 3€

Σως γιαουρτιού με καρότο, φρέσκο κρεμμύδι και μπόλικα μυρωδικά. Πολύ καλή μερίδα και πολύ νόστιμο. Θα το προτιμούσα όμως πιο γιαουρτένιο για να είναι πιο δροσερό. Ρώτησα τον ένα ιδιοκτήτη αν έχει μέσα μαγιονέζα γιατί κιτρίνιζε ελαφρώς στο χρώμα αλλά μου είπε ότι έχει μόνο λίγο βούτυρο, που δε νομίζω ότι το χρειάζεται για να πω την αλήθεια. Σε κάθε περίπτωση είναι μια πολύ καλή επιλογή για συνοδεία των κρεατικών.

- Φέτα σαγανάκι χ 5,30€

Δεν είναι ακριβώς το γνωστό σαγανάκι που έχουμε στο μυαλό μας, παρόλα αυτά είναι εξαιρετικό ορεκτικό. Είναι φέτα τυλιγμένη με τραγανό φύλλο κρούστας, ωραία τηγανισμένο με μέλι από πάνω και μαυροσούσαμο. Δοκιμασμένος συνδυασμός που ταιριάζει απόλυτα.

- Παστουρμαδοπιτάκια χειροποίητα χ 4,80€

Δύο μεγάλα τεμάχια σε σχήμα φλογέρας, που φτιάχνουν οι ίδιοι και διαφημίζουν και στον κατάλογο ότι ο παστουρμάς είναι άοσμος. Και όντως είναι πολύ διακριτικό το άρωμά του. Το φύλλο και εδώ σωστά τηγανισμένο, παστουρμάς φίνος καλής ποιότητας με το τυράκι που έλιωνε μέσα και τη ντοματούλα συνοδευόταν με μεγάλα κενέλ γιαουρτιού με σάλτσα ντομάτας από πάνω και μυρωδικά. Περιποιημένα δηλαδή.

- Αυγά μάτια με πατάτες, σουτζούκι και παστουρμά χ 7,50€

Σας φαίνεται ακριβό πιάτο; Είναι, αλλά είναι τεράστιο και πεντανόστιμο. Τρία αυγά μάτια με φρέσκιες πολύ λεπτοκομμένες χρυσαφένιες πατατούλες και μπόλικες φέτες νόστιμου σουτζουκιού και παστουρμά. Μust.

- Σις κοτόπουλο φιλέτο στήθος χ 8,50€

Θεσπέσιο! Μαριναρισμένα κομμάτια φιλέτου κοτόπουλου ψημένα στα κάρβουνα. Τόσο τρυφερά, ζουμερά και γευστικά που με πιάνει σιελόρροια. Συνοδευόταν από ψητή ολόκληρη ντομάτα και πιπεριά κίτρινη, πιτούλες και λίγο κρεμμυδάκι. Τέλειο.

- Κεμπάπ γιαουρτλού (μισή μερίδα) χ 4,80€

Δύο κανονικά τεμάχια στη μισή μερίδα (η μεγάλη έχει 6 τεμ/ 8,30€) μέσα σε σαγανάκι με πιτούλες, ντομάτα και πιπεριά ψητή, κρεμμυδάκι, με γιαούρτι με σαλτσούλα από πάνω και μπόλικο μαϊντανοδυόσμο. Ζουμερά, μυρωδάτα κεμπάπ χωρίς ίχνος βαρβατίλας. Εξαιρετικά μπορώ να πω.

- Σουβλάκια τυλιχτά με καλαμάκι κοτόπουλο και χοιρινό (3 τεμ. ) χ 2,20€ έκαστο

Νόστιμα και μεγάλα τυλιχτά, με καλοψημένα καλαμάκια και μπόλικες πατατούλες, λεπτοκομμένες σαν το πιάτο παραπάνω, ντοματούλα και σως που επιλέξαμε εμείς (εγώ πήρα την μουσταρδένια) και σωθήκαμε! Πολύ καλά πραγματικά.

Ήπιαμε 3 κόκα κόλες χ 1,80€ έκαστη και μας κέρασαν ζελέ φράουλα και λικέρ μαστίχας. Σαφώς πολύ ωραία κίνηση.

Σε αυτό το σημείο αν είχα μια επισήμανση να κάνω αυτή θα αφορούσε στην κατηγορία γλυκό. Θα ήθελα να υπάρχουν έστω δύο επιλογές (Ανατολίτικης κατά προτίμηση προέλευσης) στον κατάλογο ή έστω ένα πιο ενδιαφέρον κέρασμα από το ζελέ το οποίο προσωπικά δεν το συγκαταλέγω στα γλυκά.

Όταν έχεις γευτεί ένα τόσο ωραίο γεύμα σαν κι αυτό που προηγήθηκε, θέλεις έναν ωραίο επίλογο για κλείσιμο. Δηλαδή ακόμα και η μαστίχα σκέτη είναι προτιμότερη. Αυτά πάντα με πολύ καλοπροαίρετη διάθεση και φυσικά οι απόψεις είναι υποκειμενικές.

Πληρώσαμε 46€ δηλαδή 15,33€/άτομο και δεν σκάσαμε απλώς… τουμπανιάσαμε γιατί βλέπετε τα φάγαμε όλα οι γορίλες. Δεν αφήσαμε ψίχουλο!

Συμπερασματικά το Καραπιπερίμ είναι ένα αξιοπρεπέστατο κεμπαπτζίδικο-μεζετζίδικο-σουβλατζίδικο-whatever, που παρά το γεγονός ότι δεν είναι σε κεντρική πιάτσα φαίνεται ότι έχει κερδίσει επάξια την εμπιστοσύνη του κόσμου. Η συνταγή της επιτυχίας του είναι η άριστη ποιότητα πρώτης ύλης, καλό χέρι στην κουζίνα με καλοεκτελεσμένες και ωραίες συνταγές, καθαριότητα και φυσικά σεβασμός στον πελάτη. Έχει με λίγα λόγια όλο το πακετάκι που χρειάζεται για να μακροημερεύσει. Εμάς μας άρεσε πάρα πολύ και φυσικά θα ξαναπάμε να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα από τον πολύ πλούσιο και με ενδιαφέρον κατάλογό του.

Προτείνεται.

Υ. Γ.: Καλό καλοκαίρι και... φίλε Jim.. θα λείψεις!!!

Χατζηαντωνίου 3, Μαρούσι