KIOFTES

Παρασκευή
Σάββατο
Κυριακή
Κλειστά
Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ο Κιοφτές φέρνει τη Σμύρνη στο Κολωνάκι.
Με αδυναμία στους παραδοσιακούς κιοφτέδες, σε ένα ζεστό περιβάλλον σερβίρουμε gourmet street food που βασίζεται στις μυστικές συνταγές της γιαγιάς από το 1904.
Καθημερινά ζυμώνονται στο ανοιχτό παρασκευαστήριο και τηγανίζονται μπροστά σας τραγανοζουμεροί κιοφτέδες με 100% φρέσκο ελληνικό μοσχαρίσιο κιμά, κιοφτέδες λαχανικών, κοτοκιοφτέδες, πατάτες κομμένες στο χέρι με φρέσκια ρίγανη, δροσερές σαλάτες καθώς και δημιουργίες ημέρας αναλόγως τα κέφια του μάγειρα.
Πιστοί στη παράδοση, ετοιμάζουμε ελληνικό καφέ στη χόβολη, που συνοδεύεται με λουκουμάκι, γλυκό του κουταλιού ή γλυκό ημέρας και σας τον σερβίρουμε μπροστά σας στον μικρό οντά μας ανάμεσα σε γλαστρούλες με φρέσκα μυρωδικά.

Πως θα το βρείτε
  Λυκαβηττού 6, Κολωνάκι
Έχει δίκτυο Wifi Έχει parking Κάνει delivery Φιλικό προς χορτοφάγους Προσφέρει Πρωινό Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις Επιτρέπονται κατοικίδια

Ελληνική κουζίνα - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Μια νέα αξιόλογη άφιξη πολίτικης street food κουζίνας (!) που σίγουρα θα είχε καλύτερες προοπτικές αν είχε καθίσματα στον εσωτερικό χώρο, μεγαλύτερο εξωτερικό χώρο και -κυρίως- αν βρισκόταν σε κεντρικότερο σημείο ή, ακόμη καλύτερα, σε μια πιο παραδοσιακή συνοικία, όπως π. χ η Πλάκα, το Μοναστηράκι ή η περιοχή της Ακρόπολης... Θεωρώ ότι στο σημείο που έχει ανοίξει ο "Κιοφτές" είναι σαν την μύγα μες το γάλα... Αφήστε που πλέον, λόγω της κρίσης, η οδός Λυκαβηττού έχει γίνει ιδιαίτερα υποτονική.

Επισκέφθηκα τον χώρο, λίγο πριν τις διακοπές του Πάσχα. Όπως υπονοεί και το όνομα του εστιατορίου, κεντρικό σημείο αναφοράς αποτελούν οι παραδοσιακοί κεφτέδες και οι σχετικές σμυρναίικες συνταγές. Άλλωστε, ο λιλιπούτειος εξωτερικός χώρος, κοσμείται από μια μεγάλη αφίσα με την γνωστή σε όλους μας φωτογραφία της Προκυμαίας της Σμύρνης.

Κατά τα άλλα, ο εξωτερικός χώρος περιλαμβάνει γύρω στα τέσσερα πολύ χαμηλά παραδοσιακά τραπεζάκια με τα ανάλογα βαθουλωτά ξύλινα καθισματάκια. Θα έλεγα ότι πρόκειται για έναν στριμωγμένο χώρο με άχαρη θέα στο απέναντι πάρκινγκ...
Το μικρό μέγεθος του χώρου δεν θα με χαλούσε καθόλου εάν βρισκόταν σε μια άλλη πιάτσα, π. χ με έθνικ εστιατόρια, διάφορα καφέ ή με περισσότερο παραδοσιακό χρώμα. Ωραία η προσπάθεια, τα γραφικά τραπεζάκια, τα γιαγιαδίστικα σεμεδάκια, οι όμορφες γλαστρούλες, το περιποιημένο ντεκ αλλά, τώρα πείτε μου, κολλάει η Προκυμαία της Σμύρνης και ο καφές στη χόβολη, δίπλα στις υπό κατάρρευση μπουτίκ του Κολωνακίου ;

Ο εσωτερικός χώρος, με εξαίρεση τις ευρύχωρες τουαλέτες στο υπόγειο, είναι φοβερά μικρός αλλά πολύ περιποιημένος, με διάφορα βαζάκια, όμορφα παραδοσιακά σερβίτσια και μπρικάκια, μικρούς ναργιλέδες, παραδοσιακούς πολυελαίους και όλα κι όλα δύο καθίσματα! Στο βάθος, ένα μικρό εργαστήριο - κουζίνα (?) όπου ο χαμογελαστός ιδιοκτήτης ετοίμαζε καφέ στη χόβολη. Ένας ακόμη προσεγμένος χώρος προετοιμασίας των γευμάτων υπάρχει δίπλα στην είσοδο του εστιατορίου.

Στον παραπάνω χώρο, την προσοχή μου τράβηξε αμέσως η ωραία έκθεση λαχταριστών παραδοσιακών μικρών λουκουμιών, που συνοδεύουν τον καφέ στη χόβολη και δεν αναφέρονται ξεχωριστά στον κατάλογο. Θα μπορούσαν κάλλιστα να μας προσφέρουν ένα από δαύτα στο τέλος, σαν ένα δείγμα της παραδοσιακής "σμυρναίικης φιλοξενίας", ή έστω για το καλορίζικο της όλης υπόθεσης...!!!!
Πιστεύω, όμως, ότι αυτό ήταν κάτι που μάλλον θα πρέπει να ξέφυγε από την αντίληψη του ιδιοκτήτη...
Δεν μπορεί, ένας κύριος χαμογελαστός και ομιλητικός, να μην είναι και ανάλογα φιλόξενος (?).

Γενικά, το σέρβις ήταν ναι μεν χαμογελαστό, αλλά λίγο ξινό... με το τσιγκέλι μας ανταποκρίνονταν σε κάποιες ερωτήσεις αλλά και με καχυποψία που, γενικά, εδώ μου κάθεται!!!
Κάπου το δικαιολογώ, μέρες που ήταν, γιατί τόσο ο καιρός όσο και οι ερημωμένοι δρόμοι λόγω διακοπών, προκαλούν συνήθως στους εργαζόμενους αυτών των ημερών μια κάποια δόση κατήφειας, άσε που, thanks God, είμαστε λαός λίαν παρορμητικός και συναισθηματικός...

Τα διάφορα εδέσματα παρουσιάζονται μέσα σε μικρά, χάρτινα και χαριτωμένα, κουτάκια με χάρτινα σεμεδάκια και ξύλινα κουταλάκια!!

Το μενού είναι μικρό (υπάρχει και υπηρεσία delivery) αλλά γενικά ικανοποιητικό.

Ας αρχίσουμε από τα βασικά που αφορούν τους πολυδιαφημισμένους κεφτέδες: όλοι οι κεφτέδες ετοιμάζονται από 100% ελληνικό μοσχαρίσιο κιμά με σταθερό προμηθευτή πασίγνωστο κρεοπωλείο του Παγκρατίου, που αναφέρεται στον κατάλογο του εστιατορίου. Ακόμη, πωλούνται και με το κιλό (40 τεμ. ): ΕΥΡΩ 23,00.

Εμείς δοκιμάσαμε μια μερίδα από τους κλασικούς κεφτέδες (κιοφτέδες), ΕΥΡΩ 4,50/6τεμ., που ναι μεν μας άρεσαν αρκετά αλλά θα τους προτιμούσαμε μάλλον λίγο πιο ζουμερούς. Υπάρχουν και κεφτέδες λαχανικών (3,50) ή σαλάτα "Κιοφτές" (3,00).

Πατάτες τηγανιτές (μας δελέασε το σημείο του καταλόγου που αναφέρει ότι στις φριτέζες χρησιμοποιείται ηλιέλαιο Α' ποιότητας και ότι όλες οι πατάτες κόβονται καθημερινά στο χέρι ). Πρόκειται για νόστιμα στρογγυλού σχήματος τραγανά πατατάκια!! ΕΥΡΩ 2,50

Από τα "πιάτα" ημέρας -μεταξύ των πουγκιών κοτόπουλου και των μπουρεκιών- παραγγείλαμε τα πρώτα αλλά μας ήρθαν τα δεύτερα....

Έτσι λοιπόν δοκιμάσαμε τα μπουρεκάκια (5 τεμ. ), με κιμά, πιπεριά και κύμινο, που ήταν και αυτά σε σχήμα πουγκιού και ήταν πεντανόστιμα, ΕΥΡΩ 3,00

Από ποτά, υπάρχει μικρή ποικιλία, ανάλογη με το όλο στυλ του εστιατορίου... Σερβίρεται π. χ μόνο κρασί χύμα από τοπικό οινοπαραγωγό (3,00/250ml). Επιπλέον, υπάρχει μπύρα και τσίπουρο. Στα αναψυκτικά κυριαρχεί η ΕΨΑ, υπάρχει μάλιστα και η γνωστή βυσσινάδα!

Must αποτελεί o καφές στη χόβολη, με παραδοσιακή προετοιμασία, συνοδεία λουκουμιού (2,00 & 2,50 ο μεγάλος )!

Από γλυκά μας είπαν ότι συνήθως σερβίρεται ρυζόγαλο και σουπανγκλέ!

Γενικά, μείναμε ευχαριστημένοι, καθαρά και μόνο όσον αφορά τις γεύσεις και τις τιμές!!
Αν τηρούνταν και τα κριτήρια που αναφέρω στην πρώτη παράγραφο, θα μπορούσα να πάω και δεύτερη φορά, αλλά....