20 Ιαν 2018

Βρέθηκα στο Ψ... αρτ διαβάζοντας τις κριτικές στο Ask4food και με πολύ επιφύλαξη για τα καλά λόγια που έχουν γραφτεί. Ευτυχώς διαψεύστηκα.

Πρόκειται για ένα από τα καλύτερα ψαρομεζεδοπωλεία που έχω επισκεφθεί το τελευταίο καιρό. Δεν έχει νόημα να αναλύσω κάτι το ιδιαίτερο, αφού όλα ήταν άψογα. Ο ιδιοκτήτης (Αρτέμης νομίζω) διακριτικός και εξυπηρετικός όσο πρέπει. Έβλεπες ότι θέλει να σε κάνει να χαρείς το φαγητό του χωρίς να γίνεται κουραστικός - σπάνιο για ελληνικό μαγαζί.

Προτείνω σαλάτα ψαρτ, κριθαρώτο, ταραμοσαλάτα, γάμπαρη (ψητή όμως).

Ακόμα και η μπουγάτσα στο τέλος ήταν τέλεια (δικιά του συνταγή δεν έχω φάει κάτι παρόμοιο).

Συνολικά πληρώσαμε 60ευρώ για 2 άτομα, αλλά πραγματικά πρέπει να πήραμε τον μισό κατάλογο συν τσίπουρα.
Είναι πιο ακριβό από τα υπόλοιπα της περιοχής, αλλά και με πολύ καλύτερη ποιότητα φαγητού.
Θα προσπαθήσω να το τιμήσω και άλλες φορές πριν γίνει γνωστό και ανεβάσει τιμές (όπως γίνεται συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις).

01 Φεβ 2018

Τα δίσεκτα χρόνια που περνάμε είναι σημαντικό να τρώς καλά χωρίς να χρειαστεί να πληρώσεις μια περιουσία. Στο συγκεκριμένο μαγαζί πέτυχα και τα δύο.

Δοκιμάσαμε δύο άτομα, χταπόδι τηγανητό, χέλι καπνιστό, γαρίδες ψημενες Αμβρακικού, καλαμάρι ψητό,, αχινοσαλάτα και ντομάτα σε ροδέλες με χοντρό αλάτι και κάπαρη.

Ήπιαμε μισό κιλό λευκό κρασί χύμα εξαίρετο κι άλλο μισό ήλθε περασμένο από τον ιδιοκτήτη τον Αρτέμη. Στο τέλος κερασμένα επίσης δύο γλυκά, μια πιατέλα φρούτα εποχής κι ένα μπουκάλι σπιτικό λιμοντσέλο.

Ο δε Αρτέμης μας σκλάβωσε με την ευγένεια του αλλα και τις χρήσιμες συμβουλές του για το μενού. Κι όπως είπε "Την πρώτη φορά ερχεσαι σαν πελάτης, την δεύτερη σαν φίλος".

Πληρώσαμε 69 ευρώ μια τιμή λογικότατη για Γκάζι και για θαλασσινά φρεσκότατα. Θα το επισκεφθώ συντομότερα αφού πρώτα συνεννοηθώ να με περιμένει η αγαπημένη μου κακαβιά. Συνίσταται ανεπιφύλακτα.

04 Δεκ 2017

Επισκέφθηκε το κατάστημα πριν ένα 2μηνο περίπου. Ο χώρος λιτός, άνετος, συμπαθητικός εν γένει (έχει υποδομή για ακόμα περισσότερα, π. χ. ωραίο πάτωμα) και όχι αταίριαστος με την ψαροφαγία, με τη τζαμαρία του δίπλα στις γραμμές του τρένου, πράγμα που εμένα προσωπικά μου αρέσει. Ο κύριος που μας εξυπηρέτησε, τί να πω, τα λόγια είναι λίγα για την ευγένεια και την εξυπηρετικότητά του.

Δε νομίζω να έχω δεχτεί πιο ευγενική περιποίηση. Στο μενού τώρα: δυστυχώς μετά από 2+ μήνες, δεν θυμάμαι και τα 4-5 πιάτα που πήραμε. Θυμάμαι τα εξής: Μπαρμπουνάκια τηγανητά, φρέσκα και καλοτηγανισμένα.

Χταπόδι σχάρας νόστιμο αλλά σκληρό κατά κοινή ομολογία, προσωπικά όμως δε με πείραξε γιατί δε μου αρέσει το μαλακό χταπόδι που είναι σα βραστό. Καλαμάρι ή θράψαλο σχάρας, πολύ καλό. Φάβα σαντορίνης μια χαρά, αλλά δε μας φάνηκε τόσο εξαιρετική όσο άλλοι έχουν περιγράψει και κυρίως η υφή της. Πήραμε και 1-2 άλλα πιάτα... αλλά τί; Μας κέρασαν και ντολμαδάκια, ωραία ήταν. Ο άνθρωπος στο τέλος μας κέρασε και ένα μέρος του κρασιού που παραγγείλαμε, μας πρόσφερε και χωνευτικά τύπου λιμοντσέλο / μαστίχα, τα οποία μάλιστα μας τα άφησε στο τραπέζι για να ξανασερβιριστούμε.

Ίσως μας κέρασε και κάτι άλλο, κάποιο γλυκό, επίσης δε θυμάμαι, θυμάμαι όμως ότι το κέρασμα ήταν μπόλικο γενικά! Οι τιμές μας φάνηκαν σίγουρα όχι φθηνές, ούτε όμως και ακριβές. Θα ξαναπήγαινα σίγουρα, για φρέσκο ψάρι/ψαρικό στο κέντρο και άψογη εξυπηρέτηση. Δυστυχώς το κατάστημα δεν είχε πολύ κόσμο όταν πήγαμε, ελπίζω να πάει καλά γιατί αξίζει.