20 Οκτ 2016

Είχα στεναχωρηθεί ιδιαίτερα, όταν αντίκρισα ξαφνικά το ΑΣΤΥ 68 κλειστό, ένα από τα πιο συμπαθητικά μαγαζιά της πιάτσας του Κεραμικού, από το οποίο πέρναγα σχεδόν καθημερινά μπροστά. Ευτυχώς η νεκρή περίοδος δεν κράτησε πολύ. Εδώ και λίγες εβδομάδες ξεπρόβαλε στον ίδιο χώρο το Ψ…ART, το πρώτο σχεδόν καθαρόαιμο ψαρομάγαζο της περιοχής. Το είχα βάλει λοιπόν στη wish list μου και η πρόσφατη εξαιρετικά επαινετική κριτική της φίλης boux με παρακίνησε να το επιλέξω για το οικογενειακό γεύμα με αφορμή τα γενέθλια της συμβίας μου. Excellent choice, που λένε οι φίλοι μας πέρα από το στενό της Μάγχης.
Κυριακή μεσημέρι, το παρκάρισμα, που υπό κανονικές συνθήκες, δηλαδή το βράδυ, είναι δύσκολη υπόθεση, πραγματικό παιχνιδάκι (από το 6,5 πέσαμε στο 1,5 στα 10), και το Ψ…ART ήταν ικανοποιητικά γεμάτο. «Καλό σημάδι» σκέφθηκα, μια και το όλο εγχείρημα, να προσπαθήσεις δηλαδή να πλασάρεις ψάρι δίπλα στο ΝΕΖΟ και τον ΚΑΝΔΑΥΛΟ, φάνταζε στα μάτια μου από ασυνήθιστο έως παράτολμο. Όταν, μετά από ένα σχεδόν τρίωρο λουκούλλειο γεύμα, σηκωθήκαμε να φύγουμε, ήμουν σίγουρος ότι, αν μη τι άλλο, το Ψ…ART έχει αρκετές πιθανότητες να μακροημερεύσει. Πρέπει όμως να φροντίσει να βελτιώσει διάφορα πράγματα, και μάλιστα το ταχύτερο, πριν εξαντληθεί το κύμα ενδιαφέροντος που φυσιολογικά δημιουργεί κάθε καινούριο opening.
Αρχίζω από την προϊστορία του μαγαζιού: Το ότι δεν έχει αλλάξει τίποτε απολύτως στη διαρρύθμιση και στο περιβάλλον, εκτός από τις φωτογραφίες (με ψαράδικα θέματα) στους τοίχους, αποτελεί κατά τη γνώμη μου ρίσκο. Το low profile brasserie-στικο ύφος που σε δυσκολεύει ακόμα και να εντοπίσεις το μαγαζί από μακριά, έστω κι αν στέκεσαι απ’ έξω, ο minimal φωτισμός στην πρόσοψη, το χρώμα των τοίχων, ένα παράξενο λαδί-φιστικί («τσαγαλί», όπως απεφάνθη η πολιτική μηχανικός της παρέας), η μπάρα με τα στουλ στο βάθος, που φαντάζει εντελώς ξεκάρφωτη, όλα αυτά μπορούν να αλλάξουν. Θα μπορούσε κανείς με λίγα χρήματα να δώσει στο χώρο την ατμόσφαιρα που θέλει να προβάλει με τα υπόλοιπα, δηλαδή το πανέμορφο πλακάκι με το οποίο είναι στρωμένο το δάπεδο, τα επιτυχημένα ρετρό φωτιστικά και τα μεταλλικά τραπέζια με τη μαρμάρινη επιφάνεια και τις αναπαυτικές βιενέζικες καρέκλες. κληρονομιά όλα από το ΑΣΤΥ 68, μαζί με την κλειστή κουζίνα, τις πεντακάθαρες γουστόζικες τουαλέτες και τη τζαμαρία στην πίσω πλευρά, πίσω από την οποία βρίσκεται ένας στενός κατάφυτος χώρος – και αυτός όμως εντελώς αναξιοποίητος.
Αρκετά γκρίνιασα όμως, ας περάσω στα θετικά. Πολύ σημαντική είναι π. χ. η τήρηση της απαγόρευσης του καπνίσματος, κάτι αυτονόητο που έχουμε φθάσει να θεωρούμε αξιέπαινο και αξιοπερίεργο. Το πιο μεγάλο ατού του Ψ…ART είναι όμως αναμφισβήτητα ο ιδιοκτήτης και αποκλειστικός εξυπηρετητής όλης της πελατείας του μαγαζιού (δεν ξέρω αν ανακατεύεται και στην κουζίνα, γνώσεις μαγειρικής, από όσα κατάλαβα συζητώντας μαζί του περί του τι εστί «τσίρος», σίγουρα έχει). Πρόκειται για ένα άνθρωπο γελαστό, επικοινωνιακό, περιποιητικό, ακριβή και σβέλτο, η ενσάρκωση του υποδειγματικού σέρβις.
Ο κατάλογος του Ψ…ART, που μου θύμισε αρκετά αυτόν του ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ, είναι αρκετά πλούσιος, δεν θα έχετε καμιά δυσκολία να συνθέσετε το μενού της αρεσκείας σας. Να επισημάνω ότι ήταν διαθέσιμα όλα όσα αναφέρονται στον κατάλογο (πλην ενός, δεν θυμάμαι ποιο ήταν αυτό). Παραγγείλαμε (πέντε φαγανά άτομα) συνολικά δέκα πιάτα από όλες τις ομάδες του καταλόγου, και μας προσεφέρθησαν δύο ακόμα δωρεάν: παστουρμάς θαλάσσης από καπνιστό μπακαλιάρο ως εισαγωγικός μεζές (με μεγάλη διαφορά η νοστιμότερη εκδοχή αυτού του σχετικά καινούριου θαλασσομεζέ που έχω δοκιμάσει) και σεβίτσε γαρίδας και λαυρακιού ως αποζημίωση για το μόνο πιάτο που δεν βρήκαμε του γούστου μας (τηγανιτό χταπόδι, μαλακό μεν, αλλά κολυμπούσε στο λάδι). Και μιλώντας για κεράσματα: Ο κύριος που μας εξυπηρέτησε κατάλαβε ότι επρόκειτο για γεύμα γενεθλίων και φρόντισε να μεταμφιέσει το χειροποίητο μιλφέιγ του επιδόρπιου σε τουρτίτσα με κεράκι. Ακολούθησε μια πιατέλα με φρέσκα φρούτα και λιμοντσέλο κατά βούληση.
Τι μας άρεσε ιδιαίτερα; Από τις σαλάτες η απλή ξεφλουδισμένη ντομάτα με κάπαρη και χοντρό αλάτι, από τις αλοιφές η σαντορινιά φάβα (έξοχη γεύση, σερβίρεται – όπως πρέπει – ζεστή, λάδι παρθένο σε μπουκάλι στο τραπέζι, όπως και ξυδάκι με εστραγκόν και ροζ αλάτι, μπράβο σεφ! ), από τα τηγανιτά οι γαριδούλες (εκτίμησα ιδιαίτερα τη διευκρίνιση κατά την παραγγελία ότι δεν ήταν συμιακές, όπως ανέφερε ο κατάλογος), τραγανές και εντελώς στεγνές από λάδι, και από τα θεωρούμενα «κύρια πιάτα» τόσο το μυδοπίλαφο (κλασσικό πολίτικο, σπυρωτό, χωρίς ντομάτα) και το κριθαρότο με κόκκινες γαρίδες (μόνο μειονέκτημα το κάπως υπερβολικό αλάτι). Τι σημείωσα για την επόμενη επίσκεψη; Την πρωτότυπη μπαρμπουνομακαρονάδα με λευκή σάλτσα, δεν τη χάνω με τίποτε.
Φάγαμε και ήπιαμε σαν βασιλιάδες (εκτός από όσα ανέφερα άλλα τόσα πιάτα), πληρώσαμε 90 ευρώ συν 50 για δύο μπουκάλια λευκό ΒΙΒΛΙΑ ΧΩΡΑ (πολύ καλό vfm) και αποχωρήσαμε με θετικά συναισθήματα. Στο Ψ…ART ασφαλώς θα ξαναπάω, και εύχομαι να εξαλείψει σιγά σιγά τις αδυναμίες που επισήμανα. Ήδη τώρα αποτελεί μια ασφαλή επιλογή, μπορεί όμως να γίνει ακόμα καλύτερο. Σας το συστήνω δίχως άλλο!

12 Σεπ 2017

Το Ψ... art μας το είχε πολυ-διαφημίσει φίλη που πήγε ανήμερα 25ης Μαρτίου και έμεινε ενθουσιασμένη με τον μπακαλιάρο σκορδαλιά. Οπότε, με μάλλον κάπως υψηλές προσδοκίες το τιμήσαμε ένα βραδάκι με άλλη φίλη επισκέπτρια.

Ο χώρος μας άρεσε αρκετά. Ψηλοτάβανος, με ασπρόμαυρο πλακάκι και μαρμάρινα τραπέζια. Αν και την ώρα που πήγαμε ήταν σχεδόν άδειος, παρόλα αυτά κατάφερνε να είναι αρκετά "ζεστός". Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ ευγενική και γρήγορη από έναν κύριο που ίσως να ήταν και ο ιδιοκτήτης.

Το μενού μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον, αλλά λόγω παρέας δεν κινήθηκα προς τα εκεί που ήθελα. Δοκιμάσαμε μύδια αχνιστά, χταπόδι ψητό, φιλέτο ψαριού με μία ενδιαφέρουσα σάλτσα μουστάρδας και σαλατικά. Σε γενικές γραμμές μείναμε ευχαριστημένοι από όλα πλην του χταποδιού, που δεν ήταν πετυχημένη εκτέλεση, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν έφταιγε η πρώτη ύλη ή το λάδι. Πάντως έμεινε σχεδόν ανέγγιχτο.

Πολύ ευχάριστο ήταν το γεγονός ότι αυτό παρατηρήθηκε από τον κύριο που μας εξυπηρετούσε και όχι μόνο ρωτηθήκαμε αν θέλαμε κάτι άλλο προς αντικατάσταση, αλλά στο τέλος δεν χρεώθηκε κιόλας. Άσχετα αν δεν παρατηρήθηκε η αστοχία στο πιάτο πριν έρθει στο τραπέζι, η αντιμετώπιση από την διεύθυνση ήταν πολύ ορθή και το εκτιμώ ιδιαίτερα.

Στο τέλος ήρθε κανονικότατα η απόδειξη μαζί με κερασματάκι.

Γενικά, μου άρεσε το κλίμα του μαγαζιού και σίγουρα θέλω να πάω ξανα και να κινηθώ προς πιο ενδιαφέροντα μονοπάτια στο μενού.

13 Οκτ 2016

Α, εδώ ανακαλύψαμε διαμαντάκι. Το Ψαρτ είναι ένα μαγαζί με στυλ και θεματολογία που δεν έχουν μεγάλη σχέση με την θορυβώδη και αρκετά άναρχη περιοχή όπου βρίσκεται. Προσφέρει όμως εκλεκτή ψαροφαγία που γκουρμεδίζει, στο επίφοβο για ψάρι Γκάζι.
Συνειδητοποιώ πως επιβεβαιώνω τον κανόνα -μεγαλώνοντας, μερικές φρέσκες σαρδέλλες στα κάρβουνα σου κάνουν πιο κλικ από ένα ζουμερό μπέργκερ, και δεν είναι περίεργο να προτιμάς μια παλαμίδα με αγρια χόρτα από μια πίτσα-μπύρα. Οπότε, οι έξοδοι για ψαρικά είναι πλέον πολύ -ανησυχητικά;;- συχνές.
Κλείσαμε στο Ψαρτ με το e-table. με τιμή μειωμένη κατά 10%. Το εστιατόριο είναι στην Κωνσταντινουπόλεως, με τις γραμμές του τραίνου εντελώς φάτσα. Αυτό έχει το πολύ ωραίο εφέκτ του να τρως και να περνάνε τα τραίνα σφυρίζοντας σε λίγα μέτρα απόσταση. Μπήκαμε και καθήσαμε όπου θέλαμε, το μαγαζί ήταν άδειο. Και παρέμεινε έτσι μέχρι την ώρα που φύγαμε. Ελπίζω να ήταν τυχαίο, αλλά άνθρωπος δε φάνηκε για 2+ ώρες Σάββατοβραδιάτικα. Και δεν καταλαβαίνω γιατί: μας υποδέχτηκαν με χαμόγελο και ευγένεια, το φαγητό ήταν εξαιρετικό, ο χώρος λιτά κομψός και περιποιημένος.
Χώρος - μεγάλη τζαμαρία κατά μήκος της Κωνσταντινουπολεως, ασπρόμαυρο ρετρό πλακάκι, οι κλασσικές σκουρόχρωμες καμπυλωτες καρέκλες, γαλάζια τραπεζομάντηλα, ανοιχτοι γκριζογάλαζοι τοίχοι με μικρά κάδρα με ασπρόμαυρες φωτογραφίες, ανεμιστήρες οροφής, τραπέζια σε λογική απόσταση μεταξύ τους, στο βάθος φουλ εξοπλισμένο μπαρ.
Ο υπεύθυνος του Ψart, με καταγωγή από τη Σαντορίνη, που μας εξυπηρέτησε κατά την παραμονή μας, μας περιποιήθηκε υποδειγματικά.
Δε θυμάμαι τι περιείχε το ντιπ για τα παξιμαδάκια που μας ήρθε πριν ακόμη παραγγείλουμε. Το ψωμί, ψημμένο με λάδι.
Πήραμε:
-Φάβα Σαντορίνης. Πραγματικά εξαιρετική, τελικά υπάρχει λόγος που η φάβα της Σαντορίνης θεωρείται το top gun του είδους (€4,2)
- Ντομάτα ξεφλουδισμένη με κρίταμο -το μάθαμε στο Ε/Γ, το είδαμε κι εδώ (€4,9)
- Χταπόδι τηγανητό (€7,5), σκουμπρί καπνιστό (€6,5), καρπάτσιο λαυράκι (€9,9) -τρία πολύ νοστιμα ψαρομεζεδάκια, σε καλές ποσότητες, εξαιρετικής ποιότητας.
- 2 καραφάκια δικό τους τσίπουρο, χωρίς γλυκάνισο, που δεν θυμάμαι αν ρώτησα από πού ήταν. Πολύ καλό (2 x €5)
Λίγα φαίνονται ε; Ισως, αλλά εμείς στο τέλος σκάσαμε, γιατί εκτός από αυτά, μας ήρθαν εν είδει κεράσματος, ένα πιάτο με 4 πεντανόστιμα ντολμαδάκια με γιαουρτoσως (δοκιμάστε, μας είπε ο καλός κύριος, μόλις βγήκανε), ένα πιατάκι με γαύρο μαρινάτο, δύο γλυκά -ένα σοκολάτα φράουλα κι ένα μιλφειγ (το μιλφέιγ μου άρεσε περισσότερο) και μπόλικο λιμοντσέλλο (τέλειο) για την χώνεψη.
Η εντύπωση μου είναι πως αυτό το μαγαζί δίνει μεγάλη σημασία στην ποιότητα των προϊόντων που χρησιμοποιεί και στη φρεσκάδα των πρώτων υλών και αυτό βγαίνει προς τα έξω που λένε. Θα ξαναπάω σίγουρα. Ο λογαριασμός €46, €41 με το e-table. Σαν vfm για το όλον, το θεωρώ μια χαρά.

04 Δεκ 2017

Επισκέφθηκε το κατάστημα πριν ένα 2μηνο περίπου. Ο χώρος λιτός, άνετος, συμπαθητικός εν γένει (έχει υποδομή για ακόμα περισσότερα, π. χ. ωραίο πάτωμα) και όχι αταίριαστος με την ψαροφαγία, με τη τζαμαρία του δίπλα στις γραμμές του τρένου, πράγμα που εμένα προσωπικά μου αρέσει. Ο κύριος που μας εξυπηρέτησε, τί να πω, τα λόγια είναι λίγα για την ευγένεια και την εξυπηρετικότητά του.

Δε νομίζω να έχω δεχτεί πιο ευγενική περιποίηση. Στο μενού τώρα: δυστυχώς μετά από 2+ μήνες, δεν θυμάμαι και τα 4-5 πιάτα που πήραμε. Θυμάμαι τα εξής: Μπαρμπουνάκια τηγανητά, φρέσκα και καλοτηγανισμένα.

Χταπόδι σχάρας νόστιμο αλλά σκληρό κατά κοινή ομολογία, προσωπικά όμως δε με πείραξε γιατί δε μου αρέσει το μαλακό χταπόδι που είναι σα βραστό. Καλαμάρι ή θράψαλο σχάρας, πολύ καλό. Φάβα σαντορίνης μια χαρά, αλλά δε μας φάνηκε τόσο εξαιρετική όσο άλλοι έχουν περιγράψει και κυρίως η υφή της. Πήραμε και 1-2 άλλα πιάτα... αλλά τί; Μας κέρασαν και ντολμαδάκια, ωραία ήταν. Ο άνθρωπος στο τέλος μας κέρασε και ένα μέρος του κρασιού που παραγγείλαμε, μας πρόσφερε και χωνευτικά τύπου λιμοντσέλο / μαστίχα, τα οποία μάλιστα μας τα άφησε στο τραπέζι για να ξανασερβιριστούμε.

Ίσως μας κέρασε και κάτι άλλο, κάποιο γλυκό, επίσης δε θυμάμαι, θυμάμαι όμως ότι το κέρασμα ήταν μπόλικο γενικά! Οι τιμές μας φάνηκαν σίγουρα όχι φθηνές, ούτε όμως και ακριβές. Θα ξαναπήγαινα σίγουρα, για φρέσκο ψάρι/ψαρικό στο κέντρο και άψογη εξυπηρέτηση. Δυστυχώς το κατάστημα δεν είχε πολύ κόσμο όταν πήγαμε, ελπίζω να πάει καλά γιατί αξίζει.

12 Σεπ 2016

Το γραφείο μου κι’εγώ είμαστε αχώριστοι από το δημοτικό. Το μόνο που έχει αλλάξει είναι το lap top που πού βρίσκεται πάνω στη γυάλινη επιφάνειά του αντί των βιβλίων και τετραδίων πριν 40+ χρόνια. Κάτω από το τζάμι που καλύπτει το γερασμένο ξύλινο σκελετό του γραφείου, εδώ και πολλά χρόνια βάζω κάρτες από τα εστιατόρια που μου άφησαν καλές εντυπώσεις. Έτσι όταν θέλω να βγω για φαγητό εκεί είναι το πρώτο μέρος που αρχίζει η αναζήτηση.
Χθες το απόγευμα, αποφασίσαμε με την κοπέλα μου να βγούμε για ψαρικά. Τσεκάρω λοιπόν τη «βάση δεδομένων-κάρτες» και διαβάζω «Μήτσος» στο Χαλάνδρι, «Δρίτσας» επίσης Χαλάνδρι, το ίδιο και «Ο θησαυρός των γεύσεων», «Ψάριστον» πίσω από Ο. Α. Κ. Α, η "Μπόμπαινα" στην Καισαριανή, "Ο Τριαντάφυλλος" στην οδό Λέκκα και μερικά ακόμα. Όλα καλά αλλά κανένα που να τρελαίνομαι κιόλας να πάω.

Μπαίνω στο internet και ψάχνω με κριτήρια του τύπου «οι καλύτερες Ψαροταβέρνες της Αθήνας» κλπ, χωρίς όμως και πάλι να βρω κάτι που να πετάω τη σκούφια μου. Ένα δύο που βρήκα τα απέρριψα αφού διάβασα κριτικές στο ask4food. Εννοείται ότι δεν εξετάζω τα πολύ ακριβά.
Τότε θυμήθηκα ότι ένας φίλος είχε πάει πρόσφατα σε μια ψαροταβέρνα στο Γκάζι και μου είχε μιλήσει με τα καλύτερα λόγια. Ξεκινήσαμε λοιπόν με τη μηχανή και φτάσαμε εύκολα στην οδό Κωνσταντινουπόλεως, παράλληλα με τις γραμμές του τραίνου.
Η πρώτη εντύπωση του μαγαζιού είναι καλή. Ο χώρος είναι λιτός, τα όμορφα τραπεζάκια έχουν τη σωστή απόσταση μεταξύ τους, οι τοίχοι έχουν κάποιες λίγες παλιές φωτογραφίες και εξαερισμός-κλιματισμός λειτουργούν άψογα. Οι τουαλέτες τέλος είναι βγαλμένες από το χρονοντούλαπο της ιστορίας και καθαρότατες.
Αφού τσεκάραμε τον κατάλογο θέλοντας να παραγγείλουμε κυριολεκτικά τα πάντα και μασουλώντας φρυγανισμένες μπουκίτσες ψωμί και ελιές χωρίς κουκούτσι, κατέφτασε ο ιδιοκτήτης ο οποίος και πρότεινε να αναλάβει την επιλογή των πιάτων.
Η καταγωγή του ιδιοκτήτη από τη Σαντορίνη καταρχάς ήταν εγγύηση για τη φάβα που πιο γευστική δεν υπάρχει. Μας έφερε επίσης νοστιμότατες ντομάτες ροδέλες με κρίταμο και κάπαρη και ολόφρεσκο γαύρο τηγανιτό ξεκοκαλισμένο. Όπως και οι ελιές δεν είχαν κουκούτσια έτσι και ο γαύρος δεν είχε κόκκαλα.

Γενικά όλα τα πιάτα όταν τελειώσουν δεν μένει τίποτα πάνω τους. Το τσίπουρο από τον Τύρναβο ήταν εξαιρετικό (χωρίς γλυκάνισο) και συνόδευε τέλεια τα πιάτα τα οποία έρχονταν χωρίς βιασύνη αλλά και χωρίς μεγάλα χρονικά κενά. Συνεχίσαμε με την πιο ωραία σε γεύση αλλά και υφή ταραμοσαλάτα που έχω δοκιμάσει ποτέ, γαριδάκι τηγανιτό που μύριζε θάλασσα, ένα νοστιμότατο καρπάτσιο από λαυράκι (ωμό για όσους δεν γνωρίζουν) και το πιο ιδιαίτερο-πρωτότυπο μας το έφερε στο τέλος ψάρι παστουρμά, απίθανο. Αφού φάγαμε τον άμπακο ο τύπος μας κέρασε home made, όπως όλα που φάγαμε άλλωστε, μιλφείγ, λιμοντσέλο και τέλος καφέ. Ουάου! Μοναδική γαστρονομική φιέστα.
Βέβαια επειδή στη ζωή τα τέλεια πράγματα δεν κρατάνε πολύ, όταν αποφασίσαμε να φύγουμε έπιασε βροχή και ο ιδιοκτήτης μας πρότεινε να αφήσουμε τη μηχανή στο πάρκινγκ που είναι κοντά στο μαγαζί και να φύγουμε με το μετρό που βρίσκεται 50μ μακρυά. Ίσως και για το καλύτερο βέβαια γιατί μετά από τόσο τσίπουρο ….
Το εξαιρετικό gourmet και συνάμα απλό φαγητό, η ευγένεια και βαθειά γνώση του ιδιοκτήτη για τις γεύσεις της θάλασσας σε συνδυασμό με τις λογικές τιμές κάνουν το Ψ.. art κορυφαία επιλογή για μένα και η κάρτα του θα καταλάβει περίοπτη θέση πάνω στο γραφείο μου. Ανυπομονώ να ξαναπάω, ειδικά τον Οκτώβριο για μπαρμπούνια Ικαριώτικα.

11 Μάρ 2017

Eίμαστε 2 ατομα Παρασκευη του τριημερου της καθαρας Δευτέρας μετα από κρατηση. στην περιοχη του ΓΚΑΖΙ.. Λιγοστος κοσμος μεσα -εξω.. ισως λογω τριημερου.. ο χωρος απλος ο κοσμος λιγος ο ιδιοκτητης που πηρε την παραγγελια ανεπιτιδευτα εξαιρετικος και κυριολεκτικα φυλακας αγγελος.. δεν εχω λογια.

Πηραμε μια εξαιρετικη ντοματα ξεφλουδισμενη με σωστο κριταμο και μεγαλη καπαρι με χοντρο αλατι Μεσολογκιου, ένα πιατο που παιζει αρκετα και αλλου αλλα τελειο σε εκτελεση και ποσοτητα κοντα στα 6 ευρω.

συνεχισαμε με ένα πιατο για το οποιο και επιλεξαμε το Ψ ΑΡΤ.. ΛΙΓΚΟΥΙΝΙ ΜΕ ΦΙΛΕΤΟ μπαρμπουνιου για 2.. νοστιμοτατο σωστη σαλτσα μας αρεσε.
Πηραμε επισης ένα χταποδακι σχαρας μαστιχοτο και τρυφερο.. Εδώ ΘΕΛΩ να κανω μνεια στο λαδι τους [ κρητικο ] εξαισιο τοσο μαγειρεμενο οσο και πανω στο τραπεζι.

από οινόπνευμα 2,200αρακια ουζο μυτηλινιο στα 6,5 ευρο. συνολο 57 ε για ένα δειπνο με ψαρικα... Ξεχασα να αναφερω για το καλοσορισμα ένα φιλετακι μπακαλιαρου [ παστρουμα της θαλασσας το λενε ] ότι επρεπε για ουζακι.. με ελιες και φρυγανισμένα ψωμάκια
Επιδορπιο δεν θελαμε ουτε όταν προσφερθηκε σαν κερασμα ουτε φρουτα και κλεισαμε με ένα λιμοτσελο..

θα ξαναπαω λογω του ιδιοκτητη του που σε κανει να αιστανθεις φιλος από παλια. Δεν εχω να σημειωσω κατι αρνητικο... τετοια μαγαζια όμως πρεπει να εχουν περισσοτερο κοσμο.

16 Φεβ 2017

Επισκεφτήκαμε σήμερα Σάββατο μεσημέρι 2 άτομα το συγκεκριμένο εστιατόριο στο Γκάζι.

ΣΙΓΟΥΡΑ θα ξαναπάμε και θα ξαναπάμε μιας και μένουμε πολύ κοντά, αλλά αυτό δεν είναι προαπαιτούμενο, καθότι επιβάλλεται να έρθεις όσο μακριά και αν είσαι γιατί πραγματικά αξίζει.

Καταρχήν ο χώρος είναι εξαιρετικός με ωραία προοπτική, άνετος και με πολύ ωραία διακόσμηση.

Ο κύριος Αρτέμης είναι μια αυθεντικά ευγενική φυσιογνωμία, γλυκύτατος, φιλόξενος με μεγάλη αγάπη γι αυτό που κάνει.

Τώρα τα πιάτα:

Καταρχήν ο κ. Αρτέμης κέρασε πολλά πράγματα, όπως ο μπακαλιάρος παστουρμά, ιδανικός τσιπουρομεζές! Ψωμάκια φρυγανισμένα με ελίτσες και γενικότερα πολύ καλής ποιότητας ψωμάκια.

Συνέχεια με μία οσκαρική σαλάτα από τσιπούρα σεβίτσε με ανανά, κρεμμυδάκι, πιπεριά πράσινη και μαρούλι η οποία εκτός από εξαιρετικά πρωτότυπη είχε και πολύ ισορροπημένη γεύση. Ιδανική μείξη ξυνού και γλυκού.
Μετά συνέχεια είχαν τα φιλετάκια πεσκανδρίτσας με σως μουστάρδας τα οποία ήταν επίσης μία πρωτότυπη συνταγή ιδανικά εκτελεσμένη με απόλυτη ισορροπία γεύσεων.
Τέλος για κυρίως φάγαμε ριζότο δύο ατόμων με ολόφρεσκες γαρίδες και γαριδόψυχα έπειτα από προτροπή του κ. Αρτέμη καθότι το πιάτο είναι στο μενου με καραβίδες, αλλά επειδή είχε φρέσκες γαρίδες μας πρότεινε να κάνουμε την αλλαγή. Και πόσο δίκιο είχε... ολόφρεσκη γαριδούλα τέλεια ψημένη και το ριζότο ήταν πραγματικά πολύ καλό. Ελαφρύ και ντοματένιο όσο πρέπει. Σπιτικά μαγειρεμένο και όσο "γκουρμέ" πρέπει.

Ηπιαμε μισό κιλό κρασί χύμα λευκό (chardonnay) και μας κέρασε άλλο ένα (είπαμε πολλά κεράσματα) και για το τέλος πάλι κέρασμα ένα κομμάτι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ μιλφέιγ και ένα ποτηράκι τριλογία σοκολάτας πολύ καλό επίσης.

Λίγο μετά τον λογαριασμό, ο οποίος ήταν 54 ευρώ, απόλυτα δικαιολογημένος έως και φθηνός τολμώ να πω για την ποιότητα, ποσότητα αλλά και μαγειρική ικανότητα και μεράκι που ήταν εκτελεσμένα τα φαγητά, ο κ. Αρτέμης επέμενε να κεράσει ένα λικεράκι μαστίχα! Αρνηθήκαμε ευγενικά γιατί είχαμε σκάσει και πήραμε τον δρόμο του γυρισμού!

Συνοψίζοντας η προσωπικότητα και η ευγένεια του κ. Αρτέμη είναι ένα συν αλλά συνοδεύεται από ένα επίσης εξαιρετικό μενού και από εναν καλαίσθητο χώρο με πολύ σωστές μουσικές επιλογές να μην ξεχάσω να συμπληρώσω.

Προτείνεται ανεπιφύλακτα.

14 Φεβ 2017

Αν και πολλές φορές θα ήθελα να γράψω κριτική είτε καλή είτε κακή για εστιατόρια που έχω πάει κατά καιρούς, συνεχώς το ανέβαλα. Όμως η σημερινή εμπειρία θα μου μείνει αξέχαστη. Και φυσικά ο λόγος για το ψ... art. Τετάρτη βραδάκι με λίγες παρέες και ο υπεύθυνος του καταστήματος έκανε τα πάντα για να σε ευχαριστήσει. Από την πρώτη στιγμή που θα επιλέξεις το φαγητό μέχρι τον ειλικρινά εγκάρδιο αποχαιρετισμό.

Η ατμόσφαιρα μαγική, με μουσική έντεχνη και ένταση όσο πρέπει, ο δε χώρος προσεγμένος με τα τραπέζια σε σωστή απόσταση.
Όσο για το μενού; Από τις λίγες φορές που έφαγα τόσο πολύ και καλά και μετά δεν αισθάνθηκα κάποια ενόχληση. Η ποιότητα όλων αλλά και η καλή τιμή τους, αποτελούν τον ορισμό του value for money. Αν σε όλα αυτά προσθέσεις και την δυνατότητα της έκπτωσης από το αθηνόραμα, τότε μιλάμε σίγουρα για ένα εν δυνάμει αγαπημένο στέκι. Οι τιμές που θα παραθέσω είναι με την έκπτωση:

- Απύρηνες ελίτσες, ψωμάκι τύπου φρυγανίτσες και ψαράκι τύπου παστουρμάς χειροποίητος (εξαιρετικότατο). 0,80€/άτομο.
- Αν και δεν είμαι fun του λευκού κρασιού, δοκίμασα το λευκό τους χύμα (μοσχοφίλερο) και ήταν το καλύτερο που έχω πιεί στη ζωή μου. 3,92€
- Η σαλάτα με ρόκα, με κατίκι και ντομάτα, η καλύτερη της Αθήνας με διαφορά. Τόσο δροσερή που εξαφανίστηκε μονομιάς, 6€
- Η σαρδέλα ψητή ήταν όχι κάτι το ιδιαίτερο αλλά τα καβουρομπιφτεκάκια ήταν ονειρικά σε συνδυασμό με την σως που τα συνόδευε. Θα μπορούσα να τρώω αμέτρητα τέτοια. (4,72€ & 6,80€).
- Το καλαμάρι με πλούσια τυριά και ντοματούλα στο εσωτερικό του υπέροχο (αν και θα το ήθελα μεγαλύτερο) και τα μπαρμπούνια (άρτι αφιχθέντα από Ικαρία), ήταν η καλύτερη επιλογή για κυρίως. (9,52€ & 6,48€)
Πέραν του καλού φαγητού, θα μείνω στην φιλοξενία και στην απλόχερη καλοσύνη, που σπάνια συναντάς στην Αθήνα. Στην Αθήνα που μια ψείρα χαλβά σε εστιατόριο και λίγα ποπ κορν στο ακριβοπληρωμένο ποτό, φαντάζουν όνειρο ενώ στην επαρχία η απλοχεριά και η γενναιοδωρία είναι αυτονόητη με του κόσμου τις λιχουδιές να στις κερνάνε πλουσιοπάροχα, το ψ... art ήρθε να κάνει και εδώ την έκπληξη, Με συνοδεία χορταρικών στο πιάτο χωρίς να το ζητήσουμε, με γλυκό τεραστίων διαστάσεων και χειροποίητο λεμοντσέλο. Το καλύτερο το αφήνω για το τέλος. Μιας και αφού γνωστοποιήθηκε ότι έχω σήμερα γενέθλια, φρόντισαν να βρούν κεράκι και να το βάλουν στο γλυκό. Τους ευχαριστώ.