24 Μάρ 2018

Για τα του μαγαζιού έχουν αναφερθεί αρκετοί οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι νέο.
Οπότε ας επικεντρωθώ στην παραγγελία μάς.

Καλάθι μέ 2-3 ειδών ψωμιού μαύρο, λευκό, φοκάτσια με λιωμένο τυρί και 2 ειδών κριτσινιών λευκό και μαύρο, όλα φρεσκο ψημένα, με 2 ντιπ τό ένα πατέ ελιάς το άλλο δεν θυμάμαι (ίσως να ήταν μόνο ένα τελικά).

Φοκάτσια 24 ώρες ωρίμανσης με παρμεζάνα μοτσαρέλα μορταδέλα και λάδι μαύρης τρούφας.
Πολύ νόστιμη πίτα οραίο ζυμάρι και τα υλικά απο πάνω κάτι σαν πίτσα πιο στεγνό όμως.

Λιγκουίνι με φρέσκια καραβίδα και γαρίδες νούμερο1 σε μπισκ
Τι να πω γιαυτό το πιάτο ? Όταν υπάρχει φρέσκια καραβίδα, γαρίδα και μια πολύ νόστιμη και γευστική μπίσκ το αποτέλεσμά είναι ονειρικό.
Πένες με πέστο βασιλικού
Απλό πιάτο το ζητήσαμε εμείς για τον μικρό μας σωστά βρασμένο ζυμαρικό, σπιτικό πέστο βασιλικού και όχι έτοιμο οκ.

Ταλιατέλες με κιμά, και φρέσκια μαύρη τρούφα
Δεν ήταν ακριβός έτσι το πιάτο δεν το θυμάμαι μάλλον θα να αρχίσω να κρατάω σημειώσεις πλέον. Αλλά ήταν ένα μέτριο πιάτο δεν μου άρεσε η σάλτσα που είχε.

Σαλάτα πόλο με κοτόπουλο ψητό
Ωραία σαλάτα νόστιμη σος όχι βαριά.

2 εσπρέσο

2 κοκτέιλ
Αφήσαμε στον μπάρμαν να μας φτιάξει 2 κοκτέιλ που να ταιριάζουν με το φαΐ μας, ήταν ότι ακριβός θέλαμε ούτε πολύ βαρύ, ούτε πολύ γλυκό, ότι έπρεπε.

Σεμιφρέντο με καραμέλα
Τρομερό γλυκό φρεσκότατο, με μπισκότα σοκολάτας, ξηρούς καρπούς, μπισκότα αμαρέτο σιρόπι καραμέλας … όνειρο

1 ανθρακούχο νερό μεγάλου μεγέθους.

Πληρώσαμε 151

Οι μερίδες σε όλα τα πιάτα ήταν τεράστιες, δεν είδα ούτε έναν πελάτη στο τέλος να μην πάρει πακέτο μαζί τους. Καλό θα ήταν να μειώσουν την ποσότητα άλλα και τις τιμές ώστε να γίνει πιο προσιτό. Φυσικά όταν πας να φας στο μικρό αδελφάκι του sale bianco είσαι προετοιμασμένος για όλα. Πολύ καλό το σέρβις ξέρει να “πουλάει” καλά τα πιάτα, Φιλικό, άμεσο και όχι φορτικό. Το μόνο μείον όταν ο σερβιτόρος σου λέει τα πιάτα ημέρας να σου λέει και την τιμή τους πχ το πιάτο με τις καραβίδες έκανε 35 ευρω, Παρόλο την τιμή πάλι θα το επέλεγα αλλά καλό θα είναι να ξέρει ο πελάτης πριν διαλέξει την τιμή. Το προτείνω για μια γνήσια ιταλική εμπειρία

16 Μαι 2017

Υπερβολή Χωρίς Νόημα

Επισκευθήκαμε το εστιατόριο ένα μεσημέρι καθημερινής. Ο χώρος μας φάνηκε ελκυστικός και έτσι μπήκαμε. Υπήρχε ακόμα παρέα. Το ντεκόρ είναι πλούσιο και παραπέμπει σε εποχή "μαφίας" στην Αμερική του '30. Όλα είναι τακτοποιημένα και περιποιημένα.

Η σερβιτόρα ήταν σαφώς άπειρη, καθώς έπρεπε να ζητήσει βοήθεια για κάποιες από τις διευκρινήσεις που ζητήσαμε. Τα πιάτα που μας σέρβιραν είχαν μεγάλες μερίδες και γενικά πολύ υλικό. Η σαλάτα ήταν σαλάτα με κρέμα γκοργκονζόλας. Είχε πολλά και μεγάλα κομμάτια γκοργκονζόλας, σαν να είχαμε παραγγείλει μια ξεχωριστή μερίδα τυρί. Το πιάτο όμως ήταν πλημμυρισμένο με σάλτσα και όταν έπαιρνες μια πηρουνιά λαχανικά, αυτά στάζανε...

Πήραμε ένα ορεκτικό με φέτες ψωμιού και προσούτο, όπου η φιλοσοφία του "εν τω πολλώ το εύ" είχε επικρατήσει και πάλι. Τραγανές φέτες ψωμιού, επάνω στις οποίες υπήρχαν τυρί κρέμα, ψητά λαχανικά, και πάνω τους το προσούτο. Σαν γενική γεύση ήταν καλό, αλλά το προσούτο χαραμιζόταν.

Τα κυρίως ήταν ένα hamburger και (κάποιο) ζυμαρικό με κρέμα μανιταριών. To μπιφτέκι ήταν σωστά ψημένο--μέτριο--όπως το είχα ζητήσει. Το ζυμαρικό ήταν σωστά ψημένο (al dente) αλλά το όλο πιάτο κολύμπαγε στη σάλτσα μανιταριών.

Έχω να πω ότι όλα ήταν νόστιμα και σωστά ψημένα. Όμως, αυτή η υπερβολή με παραπέμπει σε κονσέρβες με σάλτσες που κάποιος (μαγειρικά άτεχνος) ανοίγει και βάζει χωρίς γούστο και μέτρο επάνω σε κάποιο πιάτο. Είναι πιθανόν να υπάρχει κοινό για αυτού του είδους τη "μαγειρική"...

01 Ιουν 2016

Ένα νέο εστιατόριο με πολύ ωραίο περιβάλλον με μεγάλα τζάμια να το περιβάλλουν. Οι σερβιτόροι είναι λίγοι, κουρασμένοι και εκτός αντικειμένου. Εμείς πήγαμε αργά το βράδυ και με μόνο 4 παρέες στο μαγαζί μας πήρε αιώνες να συντονιστούμε με τους 2 σερβιτόρους οι οποίοι δεν έκαναν καμία προσπάθεις οπτικής επαφής με τα τραπέζια. Οι ιδιοκτήτες δε, ένας στο ταμείο και ένας στο μπαρ, κάθονταν αμέρημνοι και με απόλυτη αδιαφορία και ξύνονταν!

Αυτό για τα δικά μου μάτια και αυτιά δείχνει ένα εστιατόριο που θέλει να κάνει αρπαχτή. Το φαγητό είναι απολύτως μέτριο και δεν έχει καμία σχέση με ιταλικό. Η πίτσα είναι πλήρως αδιάφορη και σαφώς μη-ιταλική, τα κρέατα από κακά έως μέτρια και η σαλάτα μέτρια. Οι πατάτες τηγανιτές είναι εξαιρετικές και έχει αρκετά καλή επιλογή κρασιών. Προτείνω λοιπόν να φάτε πατάτες και να πιείτε κρασί στο μπαρ.

Εάν παρα ταύτα αποφασίσετε να φάτε, κρατήστε πολύ μικρό καλάθι και θα περάσετε τέλεια! Εμείς σίγουρα δεν θα ξαναπάμε.